Na delu prekrajanje istorije u službi politike Zapada prema Rusiji, upozorava istoričar dr Slavenko Terzić, a za prekrajanje Balkana tvrdi:
Stvorili mit o „velikosrpskoj" nemani da Srbiju svedu na beogradski pašaluk
Sonja Vlajnić
Izjednačavanje odgovornosti nacističke Nemačke i Sovjetskog Saveza u Drugom svetskom ratu jeste cinična laž. Ne možete označiti agresorom nekoga ko se branio. Zna se ko je započeo rat, ko je ubio ljude, a ko je spasao milione života i ko je, na kraju, spasao Evropu.
Ove reči nedavno je izgovorio Dmitrij Medvedev, optužujući Zapad da pokušava ponovo da piše istoriju, zanemarujući ulogu SSSR koji je u Drugom svetskom ratu imao 27 miliona žrtava. Predsednik Rusije je takođe osudio EU i OEBS koje su u julu usvojile rezoluciju kojom se izjednačavaju staljinizam i nacizam.
Medvedev je nedavno formirao Komisiju za sprečavanje pokušaja falsifikovanja istorije na štetu ruskih interesa, a u pripremi je zakon koji predviđa krivično gonjenje i kaznu zatvora do pet godina za ovo delo. Rusija se obratila i Savetu bezbednosti kako bi se doneo akt o zabrani revizije istorije.
Ovaj oštar iskorak ruskog predsednika bio je povod za razgovor s našim poznatim istoričarem dr Slavenkom Terzićem, naučnim savetnikom Istorijskog instituta SANU, koji izjavu Medvedeva ovako tumači:
- Ruski predsednik Medvedev je s pravom ukazao na pojavu koja dugo traje, a jače se ispoljava posledenje dve decenije i, naročito, povodom obeležavanja pojedinih godišnjica Drugog svetskog rata. Poznato je da je Sovjetski Savez podneo najveće žrtve u borbi protiv nacizma i fašizma i da je ruski narod najviše stradao u Hitlerovom pohodu na Istok. Broj stradalih žrtava, vojnih i civilnih, iznosi više od dvadeset miliona.
- Prema svedočenju Hitlerovog opunomoćenog generala u Zagrebu Edmunda Gleza fon Horstenaua, Hitler je u najužem krugu saradnika otkrio svoje planove prema SSSR-u, odnosno Rusiji: „Čak da nam izađu u susret u svim našim zahtevima, to Staljina i boljševike neće spasiti od propasti. Sravnićemo sa zemljom sve njihove gradove i kulturne ustanove, uključujući i Kremlj. Pretvorićemo Rusiju u agrarnu zemlju u kojoj će moći da žive samo seljaci. Na taj način sprečićemo zauvek da Rusija ponovo vaskrsne kao moćna držva!" Ovo, međutim, nije bio kraj nacističkih planova. Papen se pitao: „Kakav je naš odgovor u vezi s ponovnim oživljavanjem Ruske pravoslavne crkve? Kad uništimo boljševike, pravoslavlje će, to je neizbežno, ponovo da oživi!"
- Staljingradska bitka je predstavljala odlučujući preokret u obračunu sveta s nacizmom. Označila je početak njegovog kraja. Nesporna je činjenica da je Staljinova diktatura bila surova i da je najviše unazadila ruski narod i rusko kulturno i duhovno nasleđe. Međutim, ni na koji način ne mogu se izjadnačavati nacizam i staljinizam. Reč je političkim manipulacijama kako bi se prikrila odgovornost zapadnih sila za uspeh nacizma.
- Zar Minhenski sporazum, i nasilno uzimanje Sudeta od Čehoslovačke, nisu bili vrhunac povlađivanja Velike Britanije i Francuske Hitlerovim ambicijama - slično povlađivanju velikoalbanskom šovinizmu i otimanju Kosova i Metohije takođe od strane vodećih zapadnih sila danas. Zapadne sile nije toliko brinulo unutrašnje stanje u SSSR-u niti Staljinova diktatura koliko jačanje SSSR-a kao snažnog geopolitičkog faktora na svetskoj sceni.
- Još 22. avgusta 1941. Savet za spoljne odnose SAD organizovao je zasedanje sa glavnom temom „Pitanja američke politike koja se odnose na nacističko-boljševički rat". Dakle, u trenutku kad Hitler prodire kroz SSSR i pustoši sve pred sobom, Savet za spoljne odnose procenjuje mogućnosti preuređenja posleratne Evrope i to, pre svega, njenog istočnog i centralnog dela.
- SAD i Velika Britanija već tokom 1944/45. nastoje da na minimum svedu domete ruske pobede u Drugom svetskom ratu. Sadašnje zanemarivanje uloge SSSR-a u tom ratu, motivisano je, između ostalog, i novom geopolitičkom strategijom Zapada i NATO-a, odnosno opkoljavanja Rusije od Baltika do Crnog mora i srednje Azije. Reč je, zapravo, o nalaženju opravdanja za potpunu reviziju i poništavanje savezničkih dogovora iz Jalte i Potsdama!
Zbog čega se dešavaju novi pokušaji prekrajanja istorije i ko stoji iza njih?
- Pre nego što odgovorim, ukazao bih na to da je u istorijskoj nauci sasvim prirodno kritičko preispitivanje prethodnih rezultata, ali samo na osnovu novih i do tada nepoznatih istorijskih izvora ili na osnovu novog metodološko-teorijskog problematizovanja istorijske prošlosti. Ali Vaše pitanje se tiče nečeg sasvim drugog, a to je interpretacija prošlosti u funkciji dnevno-političkih ciljeva prema određenom narodu ili određenom prostoru. Reč je o ideološkim i političkim motivima.
- Revizija prošlosti najčešće prethodi političkim i vojnim akcijama na delu, a ponekad služi i da naknadno opravda političke odluke ili vojne akcije. Istorija u takvim slučajevima postaje „sluškinja politike". Ranije se takva praksa najčešće vezivala za totalitarne režime, ali smo poslednjih nekoliko decenija videli da je manipulisanje istorijskim činjenicama i prošlošću pojedinih naroda poprimilo masovne razmere u društvima koja sebe smatraju demokratskim, u takozvanom „slobodnom i demokratskom svetu".
- Krajnji cilj svega toga jeste pokušaj oblikovanja istorije jednog naroda ili prostora prema političkim potrebama jedne ili grupe velikih sila ili vojnog saveza kakav je NATO, s namerom da se pred svetskom, ali i domaćom javnošću, kompromituju bilo kakve, pa čak i minimalne nacionalne težnje naroda prema kome je akcija usmerena, ili da se radikalno preoblikuje i suzi svest o sebi, svojim istorijskim ciljevima i teritorijama.
- Najdrastičniji primer je stvaranje mita o „velikoj Srbiji", po kome Srbi vekovima ništa drugo nisu činili nego sanjali kako da osvajaju tuđe teritorije i etnički očiste narode koji su tu sa Srbima zajedno živeli. Iza takvog prekrajanja srpske oslobodilačke borbe i srpskog nacionalnog pokreta, koji je težio jedino da stvori i ima nacionalnu državu kao i svi evropski narodi, stoji težnja da se srpski državni prostor svede na bivši beogradski pašaluk i da se nađe opravdanje za sve brutalne i nasilne akcije preduzete prema Srbima.
- Naravno, u borbi protiv „nemani" kakva je navodno „velika Srbija", i da se Srbima nametne što jače osećanje krivice, u izvesnom smislu i osećaj inferiornosti u odnosu na druge narode. Bilo kakav pokušaj svesti o celini srpskog naroda, bez obzira na silom nametnute granice unutar njega, između ostalog i svesti o jedinstvenim kulturnim vrednostima i uzorima, odmah se demonizuje kao „velikosrpska opasnost".
Gde su pokušaji revizije istorije najvidljiviji?
- Toliko ih je mnogo da ćemo ih teško i pomenuti u ovom razgovoru. Ako zanemarimo brojna starija izdanja, među kojima je ilustrativna knjiga Iva Pilara „Jugoslavensko pitanje" (Zagreb, 1943, prevod izdanja na nemačkom objavljenog u Beču 1918) brojna su novija dela koja prednjače u falsifikovanju istorije Balkana, pa i istorije srpskog naroda.
- U Zagrebu je 1991. objavljena knjiga „Izvori velikosrpske agresije", koja, na tragu Pilarovih ideja, želi da sve srpske nacionalne ideje i projekte predstavi kao „velikosrpske". Naravno da pisci ove i sličnih knjiga i ne pominju činjenicu da su uoči i početkom Prvog svetskog rata, pod vidom borbe protiv „velikosrpstva", organizovani takozvani veleizdajnički procesi u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj na kojima je suđeno vodećim intelektualcima tamošnjeg srpskog naroda.
- Ne pominju ni , da su prvi koncetracioni logori u istoriji Evrope bili logori za Srbe u Austro-Ugarskoj i Nemačkoj 1914-1918, da su Srbi u nacističkoj NDH bili žrtve monstruoznog genocida čiji vrhunac predstavlja logor Jasenovac i da, nakon svega, posle 1945. nije sprovedena denacifikacija hrvatskog društva ili, na primer, denacifikacija u krilu albanske manjine na Kosovu i Metohiji koja je masovno bila uz nacističko-fašističkog okupatora. Umesto da se piše i da svet govori o tome, Hrvatska podnosi tužbu protiv Srbije za „agresiju i genocid"!
- Slično je i sa revizijom istorije Bosne i Hercegovine i istorijom srpskog naroda u BiH, kako od strane muslimanskih i hrvatskih autora, tako i od izvesnog broja stranaca. Ilustrativna je, u tom pogledu, knjiga Noela Malkolma „Bosna. Kratka istorija", koju su vrlo argumentovano osporili profesor Milorad Ekmečić i Aleksa Đilas. U ovim i sličnim radovima govori se o srpskim „genocidnim planovima" prema Bosni i Hercegovini i navodnoj agresiji od strane Srba na BiH. Naravno da se prećutkuje osnovna činjenica da je Bosna i Hercegovina vekovima u evropskoj literaturi i još starijim vizantijskim izvorima smatrana srpskom zemljom, i da su pravoslavni Srbi sve negde do sedamdesetih godina 20. veka činili većinu stanovništva Bosne i Hercegovine.
- Prema austrougarskim popisima krajem 19. i početkom 20. veka, pravoslavni Srbi su činili oko 44 odsto stanovništva. Taj procenat se nije menjao sve do početka rastakanja bivše jugoslovenske države. Prema turskom zvaničnom proračunu iz 1865, procenat pravoslavnih Srba iznosio je 44,46 odsto. Imputira se takođe da „ruralni Srbi" nisu razumeli „multikulturni ambijent" Sarajeva.
- Sarajevo je, međutim, vekovima bilo najjače gradsko naselje pravoslavnih Srba u bosanskom vilajetu. Sarajevsko srpsko građanstvo pružalo je najjači podsticaj modernizaciji grada i okoline. Prema austrougarskom popisu iz 1910, pravoslavni su činili 36,16 odsto stanovnika Sarajeva (grada i sreza), muslimani 34,45, rimokatolici 27,47 i ostali 5,95 odsto.
Kakva je situacija po tom pitanju u našoj zemlji? Da li možete na nekoliko primera da pokažete pokušaje prekrajanja istorije u Srbiji?
- Logično je da ceo taj proces preoblikovanja političke arhitekture jugoslovenskog i srpskog prostora nije mimoišao ni prošlost Srbije. Srpska istoriografija je u svetu bila zapažena kao istoriografija zasnovana na strogom naučnom kritičkom metodu sa svim izuzecima koji su postojali i koji uvek postoje.
- U najnovije vreme javljaju se dela koja se bave istorijom Srbije - reč je, pre svega, o stranim autorima - koja uglavnom zaobilaze rezultate srpske istorijske nauke i konstruišu jednu novu istoriju Srbije. Ne mogu, a da opet ne pomenem Noela Malkoma i njegovu knjigu „Kosovo. Kratka istorija", kao i niz drugih knjiga slične vrste, ali, čini se da posebnu pažnju zaslužuje knjiga nemačkog istoričara Holma Zundhauzena „Istorija Srbije od 19. do 21. veka", prevedena prošle godine i objavljena u Beogradu.
- Dobili smo, zapravo, jedno savremeno političko čitanje srpske istorije, pristrasno i u ogromnoj meri subjektivno, ideologizovano i u političkom smislu funkcionalno. Ima se utisak da je osnovna funkcija knjige da naknadno legitimizuje razbijanje Jugoslavije i političku arhitekturu stvorenu nakon toga, moguće i nagoveštaj nečega što će doći u budućnosti, s tim što je celo pripovedanje praćeno obimnim naučnim aparatom i spiskom literature koji treba da posvedoče da je reč o jednoj vrlo modernoj istorijsko-sociološkoj stratifikaciji srpske države i društva tokom poslednja dva veka.
- Pada u oči, međutim, da autor ne koristi klasična velika dela nemačke slavistike i balkanistike kao na primer „Istoriju jugoistočne Evrope" Georga Štatmilera, objavljenu u Minhenu 1950. Na isti način on ne koristi, ili samo uzgred koristi, velika klasična dela srpske i jugoslovenske istoriografije. Ova knjiga prepuna je različitih konstrukcija koje je autor sam stvorio u funkciji dokazivanja svoje osnovne teze: srpska država se stvara i postoji samo na prostoru beogradskog pašaluka, a sve izvan toga je srpski mit i nacinalistička megalomanija. Jedna od tih konstrukcija je političko-istorijski pojam Kosovo, koje, kao takvo prema Zundhausenu, postoji od srednjeg veka.
- Iako su mnogi autori, među njima i profesor Sima Ćirković, pokazali da je pojam Kosovo, u istorijsko-geografskom smislu, vekovima vezan za Kosovo Polje, ravnicu između Sitnice i Laba, da se počeo širiti tek krajem 19. veka posredstvom kosovskog vilajeta, a od 1969. posredstvom imena pokrajine Kosovo, Zundhausen je uporan u svojoj konstrukciji kosovskog političko-teritorijalnog identiteta od srednjeg veka do naših dana. Obnovljena Srpska patrijaršija 1557, kaže on, imala je sedište „u Peći (Kosovo)".
- Međutim, kad govori o teritoriji današnje Vojvodine on, po pravilu, upotrebljava pojam južna Mađarska, s tim što ponekad dodaje današnja Vojvodina. (Đorđe Vajfert rođen je u Pančevu, južna Mađarska). Sve evropske karte 16, 17. i 18. veka današnju teritoriju KiM prikazuju kao deo Srbije ili Kraljevine Srbije pod turskom vlašću, a od stvaranja Kneževine Srbije, kao deo teritorije Stare Srbije. Zundhauzen, po pravilu, ironično Staru Srbiju stavlja pod navodnike, odnosno izjednačava je sa „Kosovom" iako je Stara Srbija, kao što je poznato, obuhvatala Staru Rašku, Kosovo i Metohiju i Kumanovsko-skopsko-tetovsku oblast.
Da li su neke neistinite tvrdnje završile u udžbenicima istorije?
- Nisam se posebno bavio analizom udžbenika istorije, ali mi je i s manjim uvidom postalo jasno da je u toku proces „doterivanja" istorijskih predstava i znanja, u „duhu vremena". Sam izbor autora udžbenika često dovoljno govori o tumačenju istorije. Naime, po pojednostavljenim i ideologizovanim tumačenjima prošlosti, istorijska znanja su izvor „nacionalističke svesti", pa stoga, radi „buduće stabilnosti prostora", treba radikalno preoblikovati te predstave, naročito kod mlađih ljudi. Postoji velika opasnost da udžbenici istorije budu više u funkciji dnevnopolitičkih potreba nego racionalnih znanja koja samo kao objektivna mogu biti važan činilac istorijske i društvene svesti naroda.
Da li su za to, po Vašem mišljenju, odgovorni određeni ljudi iz naše zemlje, ili te ideje dolaze sa strane?
- Izvorno, ove ideje uglavnom dolaze sa strane, ali nalaze pristalice i među ljudima u našoj sredini, naročito među mlađim kolegama. Već godinama jedna grupa stranaca organizuje na jugoslovenskom i balkanskom prostoru „radionice" novog tumačenja prošlosti ovog prostora. Početkom ove godine objavljena je knjiga „Suočavanje sa jugoslovenskim kontraverzama: naučna inicijativa", čiji su urednici Čarls Ingrao i Tomas Emert, koja je usmerena, pre svega, prema srpskoj istoriji i Srbima kao narodu, iako se u knjizi kaže da ona predstavlja „direktan napad na uobičajene interpretacije nacionalističkih političara i medija koji su impresionirali javnost u svakom entitetu bivše Jugoslavije". Neodoljivo se nameće utisak da ceo ovaj projekat, umesto stvarno naučne, ima snažnu dnevnopolitičku pozadinu.
U kom pravcu vode novi pokušaji prekrajanja istorije i koliko su dugoročno opasni, a koliko su samo u funkciji dnevne politike?
- Čini se da je sasvim jasno da nova tumačenja istorije, bez oslonca na širok krug proverenih istorijskih izvora, imaju za cilj da, pre svega, „konzerviraju stanje" koje je stvoreno razbijanjem jugoslovenske države i razbijanjem Srbije nasilnim otimanjem Kosova i Metohije, ali i da se takvo stanje predstavi kao jedino moguće, „evropsko" u svakom pogledu, cena koju Srbija i Srbi treba da „plate" za ulazak u krug „civilizovanih evropskih naroda".
- Gledano dugoročnije, reč je o nastojanju da se podrije i suzi srpska istorijska svest, da Srbi zaborave na svoje velike državnike, političke mislioce i velike kulturne stvaraoce koji su se rađali i stvarali u svim srpskim predelima i pokrajinama - od Save Tekelije, preko Dositeja Obradovića, Sterije, Mušickog i Njegoša do Mihaila Pupina, Nikole Tesle i Milutina Milankovića. Svaki narod ima svoje velikane i svoje nacionalne uzore i po njima je prepoznatljiv na kulturnoj mapi Evrope i sveta.
Kako se ovoj pojavi može stati na put? Da li Srbija za to ima snage i da li postoji državna strategija odbrane od prekrajanja nacionalne istorije?
- Gledano iz ugla istorijske nauke, jedini način suprostavljanja je afirmacija naučnih znanja i naučne istoriografije. Ne vidim da se mnogo ohrabruju takvi napori. Ilustrativan je primer slanja projekata iz srpske istorije na recenziju u Bolonju 2001. od strane tadašnjeg ministra za nauku Domazeta. To ne bi bilo neobično kad bi se u Bolonji nalazili vodeći poznavaoci srpske istorije.
- Umesto stvarne naučne ocene, međutim, dobili smo za neke projekte klasične policijsko-obaveštajne karakteristike. To je svedočilo o odsustvu bilo kakve strategije razvitka nacionalnih humanističkih nauka, pa time i istorijske nauke. Bez ikakvog razloga se potcenjuje značaj ovih nauka, a nisam siguran da prava iskušenja tek ne dolaze.
http://www.nedeljnitelegraf.co.rs/pregled/170/