Zašto blizak odnos Srba na Kosovu sa državnim vrhom Srbije smeta vlastima u Prištini? - Kosovo Online
8–10 minutes
Političko jedinstvo srpskog naroda na Kosovu sa zvaničnim Beogradom i posebno poverenje koje kod njih ima predsednik Srbije Aleksandar Vučić predstavljaju veliku smetnju vlastima u Prištini u realizaciji cilja daljeg obespravljivanja i progona Srba sa Kosova, ukazuju sagovornici Kosovo onlajna.
Napori srpskog rukovodstva da omogući miran i što bolji život Srbima na Kosovu ogledaju se u različitim oblastima. Na poslednjem sastanku, pre nekoliko dana u Raški, predsednik Vučić je najavio i dodatnu finansijsku pomoć vrednu 28 miliona evra.
Priština se, u međuvremenu, trudi da veze Srba sa njihovom državom pokida, iako bi, ukazuju analitičari, trebalo da bude obrnuto, jer jedna manjinska zajednica u svakom "normalnom" demokratskom društvu predstavlja most za saradnju dve strane.
Predrag Rajić iz Centra za društvenu stabilnost ukazuje za Kosovo onlajn da je cilj Aljbina Kurtija da stvori "kosovarsku naciju" i da na taj način asimiluje sve one koji nisu Albanci i da sve Srbe koji odluče da ostanu da žive na Kosovu, pre ili kasnije primora da se utope u tu novu naciju, koja bi imala, pre svega, albanski etnički predznak.
"Naravno, tesni odnosi Srba i Beograda su glavna prepreka tom planu i zato se Kurti trudi da te veze pokida ili onemogući, što je više iz njegovog ugla to izvodljivije. On će probati da to uradi tako što će da zastraši Srbe, da pokuša da ih podeli. A, na početku i fizički onemogući komunikaciju Srba sa KiM i Beograda, gde god i kada god mu se za to ukaže prilika ", smatra Rajić.
Podseća da Albanci nikada nisu vladali severom Kosova, zbog čega sada pokušavaju da, na neki način, zastraše Srbe, pod plaštom međunarodne zajednice i uz njihovu prećutnu podršku.
Napadima na pojedince, žele da pošalju poruku svim Srbima na severu, u četiri opštine, da se ne isplati više da pružaju otpor i da, ako žele da žive na Kosovu, moraju da se povinuju tamošnjim zakonima, ili u suprotnom mogu da se isele.
"Mislim da oni sada pokušavaju da naprave pritisak na one Srbe koji se kolebaju, a kojih sigurno ima, jer je to prirodno, da ih ubede da prelome na stranu za koju Albanci navijaju, da se isele. Kurti želi da pospeši iseljavanje Srba, jer zna da se iseljavaju i Albanci, a posebno će posle vizne liberalizacije, kako bi i dalje procenat Albanaca ostao sličan, kako bi mogao da koristi kao argument pred zapadnim partnerima i uopšte svetskom javnošću da je demografski princip uslovio mogućnost da se formira većina na KiM koja ne želi da živi u Srbiji", objašnjava Rajić.
Zato su za njega dve stvari ključne – da Srbi na Kosovu ostanu jedinstveni, okupljeni oko Srpske liste i jedinstveni sa Beogradom i predsednikom Aleksandrom Vučićem.
"Moraju da imaju poverenje u rukovodstvo, da znaju imamo sreću kao narod da nas vodi najbolji srpski državnik u novijoj srpskoj istoriji i da prepuste njemu da bije geoplitičke bitke, jer to zna bolje od svih nas. Važno je da ne nasedaju na provokacije. Znam da je to lako reći iz Novog Sada ili Beograda, ali zaista je važno da ne nasedaju na provokacije, jer je to ono što Kurti želi. Njemu je cilj da izazove oružani konflikt širih razmera sa srpskim faktorima na ovom prostoru i on će probati to da učini", rekao je Rajić.
Poslanica SNS u Skupštini Srbije sa Kosova Danijela Vujičić kaže za Kosovo onlajn da Prištini smetaju veze sa Srba sa Kosova sa Beograd, zato što će srpski narod, dok je jedinstven, biti kamen spoticanja u stvaranju etnički čistog Kosova.
"Za Srbe na Kosovu i Metohiji, Srbija je jedina zemlja, a Aleksandar Vučić predsednik", rekla je Vujičić i dodala da je formiranjem Srpske liste i dolaskom Vučića na vlast, srpski narod postao složan i koherentan u odnosu na politička dešavanja i donešenje odluka o sopstvenoj budućnosti.
"U prethodnom periodu, od 1999, smo imali pokušaje kroz razne koalicije, sabrane od različitih političkih parlamentarnih stranaka. Pokazalo se da takva rešenja i ideologije, koje pre svega nisu bile jedinstvene u stavu odbrane srpskih nacionalnih interesa, nisu održive. Loš pristup kosovskom problemu iz Beograda se reflektovalo i na terenu, svako je od političkih lidera na KiM 'vukao' politički program stranke kojoj je pripadao, ali niko nije sprovodio ono zbog čega su se politički lideri u to vreme okupili. Takvo sabiranje je bilo osuđeno na propast i zato smo mnoge šanse i prilike propustili. Upravo loša koordinacija sa Beogradom je išla na ruku Prištini", podseća Vujičić.
Sada je, kaže, drugačije i to je ono što Prištini smeta:
"Državni vrh prvi put ima strateške ciljeve i jasno definisane crvene linije u rešavanju nacionalnog pitanja. Suštinski je jako važno da je danas, u ovom obliku kakvom postoji Srpska lista, najveća politička partija u Srba na KiM, jedinstvena. To je nešto što nam u ovom trenutku najviše treba. Pre svega nam je potreban mir, ali i političko jedinstvo na KiM i usaglašena politika sa Vladom Srbije i predsednikom", dodala je Vujičić.
U tom kontekstu, ističe Zajednicu srpskih opština, koja je, u ovim okolnostima, potrebna Srbima kao najrealniji oblik institucionalne zaštite nacionalnih, verskih i kulturnih interesa.
Politički analitičar Ljubomir Stanojković primećuje da čvrsta veza Srba sa Kosova sa Beogradom, Prištinu ne iritira, jer je to preblaga reč, već joj – smeta.
"U normalnim, demokratskim društvima, manjinske zajednice predstavljaju čvrst most saradnje sa njihovim matičnim zemljama. Dok mi na Kosovu imamo situaciju da se na Srbe gleda, a prema njima se i ponaša, kao da su jedan od najopasnijih remetilačkih faktora u procesu zaokruživanja njihove potpune državnosti. Zato se centralne prištinske vlasti prema Srbima sa Kosova odnose prilično negativno", objašnjava Stanojković za Kosovo onlajn.
Sa druge strane, skreće pažnju da su Albanci sa Kosova u Srbiji, i to ne samo u modernoj istoriji, nego i vekovima unazad, videli okupatora.
Tako i sada, kada postoji nova politička situacija na Kosovu - Srbija je ključni faktor zato što Kosovo sporo napreduje u mnogim oblastima, što se pogotovo oseća kada su u pitanju međunarodne integracije, primetio je Stanojković.
"Imajući sve ovo u vidu, posebno smeta što Srbi sa Kosova imaju takve odnose sa Srbijom da i dalje nju vide kao čvrstu podršku u svojoj ekonomskoj, a što da ne i fizičkoj egzistenciji, koja se manifestuje kroz različite oblike pružanja pomoći. Opet to je glavni razlog zašto Srbi u svom političkom delovanju na Kosovu podržavaju opciju iza koje stoji Beograd. Ta opcija je dominantna i na neki način predstavlja u isto vreme i srpsko političko jedinstvo, pa samim tim centralnim vlastima u Prištini to predstavlja otežavajući faktor u njihovom funkcionisanju ", naveo je Stanojković.
Umesto što Priština previše vremena troši potvrđujući i optužujući ovakvu vezu Srba sa Kosova sa Beogradom, smatra da bi kosovske vlasti, pre svega, trebalo da preispituju svoj odnos, ponašanje i delovanje kako bi Srbima približila svoje institucije i pokazali im da one postoje i rade u njihovom interesu.
"Priština, jako pogrešno, nastoji da po svaku cenu poremeti, pa i prekine čvrstu vezu Srba sa Beogradom, najčešće stalnom kritikom i napadom na Beograd i Srbiju, preko krajnje negativne političke propagande do ekonomskog bojkota srpske robe. Takođe, stalno Srbima, na Kosovu stavljaju do znanja da su samo prištinske institucije garant njihove životne bezbednosti i opstanka kao i forsiranjem ljudskih resursa iz redova srpske nacionalnosti koji se svojom politikom suprotstavljaju Beogradu. A, opet imamo takvu situaciju da se veoma često dešavaju slučajevi takve prirode da su Srbi ugroženi od istih institucija, od fizičkog ugrožavanja do zapostavljanja u zapošljavanju u državnim i javnim ustanovama", kaže Stanojković.
Zaključuje da će, analizirajući, pogotovo aktuelnu kosovsku vlast, Srbi sa Kosova i nadalje negativno da gledaju na prištinske institucije, kao nametnute, dok će u Beograu, odnosno u Srbiji, videti svog životnog zaštitnika i svoju političku opciju.