Континуитет немачке политике према Србији
Биљана Баковић
8-10 minutes
Два министра, две ванпарламентарне странке и председник покрајинске владе Војводине реаговали су на изјаву немачког амбасадора у Србији Томаса Шиба да је бомбардовање СР Југославије 1999. године било неопходно како би се спречила хуманитарна катастрофа и геноцид на Косову. Таква бахатост приличи немачком окупационом команданту Србије, али никако амбасадору Немачке у Србији, поручио је министар унутрашњих послова Александар Вулин, а Ненад Поповић, министар за иновације и технолошки развој, захтевао је од немачког амбасадора да се извини српском народу за изговорене увреде, ако жели да настави да кредибилно обавља дужност дипломатског представника своје земље у Србији. Председник покрајинске владе Игор Мировић оценио је да Шибова изјава није дипломатска, није истинита, ни разумна, и да не приличи амбасадору у једној сувереној земљи.
Изјава амбасадора Шиба дата на РТВ-у у среду дошла је као хладан туш после његовог ауторског текста објављеног дан раније у „Политици", у којем је навео да је напад на Београд 6. априла 1941. године био само почетак злочина који су уследили. „Као немачки амбасадор у Србији осећам искрену потребу да одам почаст жртвама стравичних злочина почињених у име Немачке", написао је Шиб и поручио да ће се и убудуће залагати за учвршћивање добрих односа између наших земаља. Онда је у среду рекао да је свестан да је бомбардовање Југославије контроверзно питање јер о томе није било одлуке у Савету безбедности УН, да и данас, 20 година касније, верује да је то била тешка, али исправна одлука која је наступила тек када су била истрошена сва дипломатска средства. Јер би у супротном, како је навео, настала хуманитарна катастрофа, „а циљ је био избећи хуманитарну катастрофу и геноцид".
На то је одговорио Александар Вулин, који је и лидер Покрета социјалиста, да је „комадање" Србије 1941, као и 1999. године – злочин. Подсетио је и да је Устав Немачке забранио ангажовање војске те земље ван њених граница због изазивања два светска рата и страха да би уједињена Немачка могла да понови злочине, а да је управо бомбардовање Југославије показало да је страх оправдан.
Ненад Поповић, лидер Српске народне партије, Шибову изјаву је назвао срамном, наводећи да она представља врхунац цинизма и наставак кампање појединих западних земаља да се српски народ прогласи за геноцидан. „Јасно је да се ради о још једном покушају фалсификовања историје, где један представник немачке нације, која је одговорна за милионе мртвих у Првом и Другом светском рату, покушава да Србе прогласи за геноцидан народ и агресоре", сматра Поповић. Подсећа амбасадора да је српски народ и током Првог и током Другог светског рата баш од Немаца преживео геноцид, од Мачве 1914, Крагујевца и Краљева 1941, до Јасеновца, где су усташе, под нацистичком заштитом, зверски убијале српску децу.
За Зорана Миливојевића, дипломату у пензији, ово је најјача изјава једног немачког амбасадора од 2007. године. У априлу те године тадашњи представник Немачке у Србији Андреас Цобел рекао је да би проблем Косова требало решити што пре „у смислу надзиране независности", јер би у супротном могли да буду отворени проблеми у Војводини и Санџаку. „То показује, са последњом изјавом актуелног амбасадора, да Немци у ствари све време имају један континуитет става према нама, који се у основи ипак не може квалификовати као пријатељски. И да оно што је својевремено Цобел говорио о распарчавању Србије није далеко од онога о чему амбасадор Шиб говори сада", каже Миливојевић за наш лист.
Објашњава да Шиб овим подржава сецесију Косова, што је апсолутно супротно српским интересима и ономе што бисмо ми могли да очекујемо од Немачке као пријатељске земље. „Отворено говоре о геноциду и отворено подржавају приштинску тезу о томе да је Србија била агресор, да је на овај начин спречена у томе, да је на КиМ било геноцида. То нас практично води на закључак да ће немачка страна стати иза те тезе да је Србија крива и да Србија за то треба убудуће да плати не само политичку, него и материјалну и сваку другу штету", сматра Миливојевић.
Указује да амбасадор Шиб добро зна у којој је земљи и зна њене ставове, и да је морао да рачуна да ће са таквом изјавом довести у питање своју могућност да се овде заиста на прави начин залаже за пријатељске односе. Јер је то изјава која ни у ком случају у Србији не може да буде прихваћена као добронамерна и пријатељска. Амбасадору је познато да Србија не признаје Косово и да бомбардовање 1999. године сматра агресијом, противном међународном праву. „Један амбасадор у некој земљи где је добродошао никада не излази са изјавама и ставовима за које може да зна да могу да доведу у питање његову позицију, али и међусобне односе. То је изјава која у сваком случају доводи у питање однос Србије и Немачке и у најмању руку је за очекивати да се Немци изјасне о томе да ли иза тога што је Шиб изјавио везано за геноцид стоје немачка држава и влада. То морамо знати. Јер овакав став пројектује неке политичке потезе за убудуће", истиче Миливојевић.
Лидер ДСС-а Милош Јовановић затражио је да Шиб буде опозван или проглашен персоном нон грата уколико остане при својој изјави. „Србија жели да има најбоље могуће односе са свим државама света, укључујући и Немачку, али скандалозне изјаве ове врсте таквим односима нимало не доприносе. Због тога амбасадор Немачке мора у најмању руку бити хитно позван на разговор у Министарство спољних послова", оценио је Јовановић у писаној изјави. А председник ПОКС-а Жика Гојковић је навео да су хуманитарну катастрофу изазвали управо они који су противно међународном праву и без сагласности Савета безбедности УН злочиначки бомбардовали нашу земљу. Посебно је срамна чињеница, како је истакао, да је Шиб изјаву дао само дан након обележавања годишњице од априлског бомбардовања Београда 1941, „вероватно желећи да оправда и тај фашистички напад изведен кукавички и без објаве рата".
И амерички генерал Весли Кларк, који је био врховни командант НАТО снага током агресије на СРЈ, управо је за „Клан Косова" навео да тада „није било другог избора, осим бомбардовања". Али он није спомињао геноцид, рекавши да је „употреба силе постала неопходна јер је Милошевић одлучио да предузме полицијске и војне акције против ослободилачке војске Косова и косовских Албанаца".
Зоран Миливојевић указује како је изјава Шиба „у потпуној корелацији са оним што прича ново руководство у Приштини", подсетивши да је Вјоса Османи недавно говорила о геноциду и ратним злочинима Србије. Сада, како додаје, први пут чујемо да Немци отворено кажу да су агресијом 1999. спречавали геноцид. Подсетивши да се Немачка тада први пут војно ангажовала после Другог светског рата, Миливојевић пита колико Шиб овом изјавом демантује оно што је рекао дан раније. „Какав је онда њихов став према нама? Они по трећи пут у једном веку чине исто према Србији и српском народу. И онда говоре о геноциду. Говоре о нечему што не постоји, што није тачно. То у сваком случају није пријатељски став, говори о томе да су Немци дубоко пристрасни и да стоји она теза да Немци имају најтврђи став, да се они у суштини залажу за потврду онога што је учињено НАТО агресијом", истиче овај дипломата.
Шешељ: Није први пут да западни амбасадори вређају српски народ
Није први пут да амбасадори, пре свега западних земаља, не поштују домаћина, вређају српски народ и наше достојанство, а последња у низу јесте изјава немачког амбасадора Шиба да је бомбардовање било потребно како би се спречио некакав геноцид 1999. године, поручио је јуче заменик председника Српске радикалне странке Александар Шешељ. СРС би волео да подсети да једини геноцид који се десио на овим просторима јесте геноцид над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној држави Хрватској, који се десио под покровитељством Немачке, навео је Шешељ и додао: „У питању је дипломата који представља земљу која је имала политику 'сто за једнога' током окупације и која је учествовала у агресији над Србијом".
Enclosures:
160z120_Untitled-1-60707b33f35ed.jpg (8 KB) |