Шта је решење за Косово
4 minutes
Бивши амбасадор Србије у Лондону Огњен Прибичевић истакао је данас да Србија никада неће признати независност Косова, јер то српски народ не жели, али да ће се, како рат у Украјини буду одмицао, знатно појачавати притисци на нашу земљу да се изјасни поводом увођења санкција Русији.
У изјави за Тањуг, Прибићевић је рекао и да је скептичан да до решења косовског проблема може да дође брзо, те да никакав притисак на Србију не може да уроди плодом.
Он истиче да нико не зна шта ће донети "нова арматура" преговора о КиМ о којој је говорио председник Александар Вучић, као да о томе не знају ништа ни његове колега у иностранству.
"Ниједан од политичара који долази у Београд није рекао шта је решење, осим оног стандардног пуна нормализација до међусобног признања. Ми нећемо признати независно Косово и око тога нема дилеме. Није то ствар ове владе, ни будуће, увек ће бити исти став зато што народ у Србији то неће да уради", истакао је Прибичевић.
Он наводи да у Европи постоји најмање десетак модела, од Јужног Тирола, Белгије до холандска острва, али да ниједан од тих модела није примењив у нашем случају.
"Могло би да се размишља о некој комбинацији тих модела. Наметнуто решење није прихватљиво, а за решење треба време, а бојим се да времена нема. Изузетно сложена ситуација и бојим се да је пред Србијом јако тешка ситуација", сматра Прибичевић.
Модел "две Немачке" који се спомиње, каже, није прихватљијв зато што су у обе државе живели Немци и то је био модел за њих док за нас није интересантан.
Прибичевић објашњава да су Западни Немци пустили источне да уђу у УН зато што су знали да ће кад тад да ће да се уједине.
"Источни Немци су, по цену живота, прескакали зид да би ушли у Западну Немачку. Када си у толикој мери супериоран, знаш да можеш свашта да дозволиш", констатује Прибичевић.
Он је истакао да је рат у Украјини променио ствари за све који живе у Европи, пошто по опасности далеко превазилази Хладни рат, те да је велико питање да ли ће Србија моћи да избегне одлуку о увођењу санкција Русији.
"Тај сукоб може трајати годинама зато што је улог у њему подигнут и ниједна страна не сме да изгуби. Ствари ће се компликовати, а не побољшавати и у том контексту треба сагледавати нашу позицију, која је била да што је могуће више избегнемо изјашњавање", истакао је Прибићевић.
Он додаје да није сигуран колико су људи у Србији свесни да се свет дели на два табора, источни и западни, а да је ствар у томе где смо ми.
"Ми нисмо у Азији, нисмо близу Русије, ми смо на Западном Балкану, где су земље у НАТО, а неке и у ЕУ. У ратним конфликтима, географија је можда и најважнија. А да не причамо где је наша економија и колико наших предузећа је везано за ЕУ. Трговина, инвестиције, школство, образовање одавно су упућени на ЕУ", поручује Прибићевић.
С друге стране, истиче, Руси су кључни фактор да Косово не уђе у УН, а Србија је за Русију везана и енергентима.
Прибичевић истиче нико, укључујући озбиљне светске научнике, не зна шта би могло да буде решење у конфликту у Украјини.
"Најопасније је оно што се сада ради, а то је да се решење тражи у рату, јер то може довести до ескалације конфликта и несагледивих последица. У таквој ситуацији сасвим је природно да се обе стране боре за Србију која је веома важна земља у региону и једно од најтруснијих подручја у Европи", сматра Прибичевић.
Enclosures:
160z120_677z381_12-631c950a28d46.jpg (10 KB) |