Претражи овај блог

субота, 19. фебруар 2022.

Слободан Антонић: Апсурдистан

iskra.co

Слободан Антонић: Апсурдистан

7-9 minutes


Сви наставници Филозофског факултета у Београду уочи овог семестра добили су упозоравајући мејл да се од сада морају држати родно осетљивог језика (о томе више Чедомир Антић у сутрашњој Политици). За мој предмет то ће значити да реченица: „Марксисти сматрају да се капиталисти и радници налазе у непомирљивом сукобу", од сада има да гласи: „Марксисти и марксисткиње сматрају да се капиталисти и капиталисткиње и радници и раднице налазе у непомирљивом сукобу"…

Такав начин изражавања несумњиво је апсурдан. Граматички род у српском језику није исто што и природни. На пример, „девојчурак" је мушког, а „мушкарчина" женског рода. Стога, „повећавање родне видљивости" тиме што ће се поред сваке именице у граматичком мушком роду убацивати и именица у граматичком женском роду напросто је бесмислица (в. овде).

Већ сам на овом месту писао о „ескалацији џендер лудила" (овде), али нисам се надао да ће оно тако брзо закуцати и на врата наших факултета. Можда је то и добро, јер некад тек кад се одређена идеја доводе до краја може да се види колико је она апсурдна.

Рецимо, идеја пола/рода као пуке самоидентификације. Писао сам већ о „Речнику појмова родне равноправности ЕУ на српском језику" који је објавило Координационо тело за родну равноправност Зоране Михаиловић (овде). Тамо се за жену каже да је то „особа која себе дефинише као жену" (овде), а мушкарац је „особа која се идентификује као мушкарац" (овде).

То је сасвим у реду са становишта актуелне џендер идеологије, по којој је довољно изјавити да си жена – чак и без медицинске (хормоналне и хируршке) транзиције – па да стварно будеш жена.

Практичне последице су, међутим, такве да јасно показују колико је таква идеја апсурдна.

Вил Томас био је просечни пливач, на 462. месту по рангу у САД. Онда се „осетио женом", променио име у Ли, па је сада избио на 1. место међу пливачицама у САД (овде и овде).

Меклафлин је шест година служио као специјалац у војсци САД. Онда се осетио женом, обојио косу у розе и почео, у ММА, озбиљно да премлаћује друге, праве жене (овде и овде).

То је логична последица џендер теорије. Ако је довољно „осетити се женом" па да истински будеш жена – како онда транс-жене, које су и даље у сваком погледу биолошки мушкарци, не пустити у спортска такмичења? Но, чак и ако су оперисани, довољно је да су прошли мушки пубертет па да њихова мишићна маса буде знатно већа него код жена. То им у многим спортовима даје ненадокнадиву предност.

Женски рекорди су, у атлетици и пливању, на око 90% вредности у односу на мушке (овде). Та разлика, с временом, не само да се не смањује, већ постаје све већа (овде). Прошле године 852 мушкарца трчало је на 100m брже него што је женски светски рекорд. Колико ће проћи пре него што се бар један од њих не „осети женом"? Полни децизионизам – „ако кажеш да си жена, онда и јеси жена" – лако би могао, дакле, да обесмисли, ако не и да уништи, женски спорт.

Или, рецимо, у политици. Немачки Зелени прихватају полни децизионизам. Маркус Генсерер (р. 1977) двадесетак година бавио се политиком, но без неког већег успеха. Онда се 2018. „осетио женом", узео име Теса, упао на женску квоту код Зелених и тако коначно постао посланик у Бундестагу – на ужас радикалних феминисткиња (овде).

Мени је најзабавнији императив џендер идеологије да наше емоције, укључив и осећај сексуалне привлачности, према трансженама мора да буде апсолутно исти као и према женама. „Оне јесу жене, и свако ко неће да се с њима забавља и има секс обични је фашиста", кажу нам.

На ово се, тренутно, највише жале лезбејке (овде). Оне су чак урадиле и  истраживање о сексуалном насиљу које доживљавају од трансжена (овде).

„Лезбејке су под великим притиском унутар својих ЛГБТ+ група да прихвате трансжене као сексуалне партнере како не би биле означене као терфаче и искључене из тих група" (овде).

Дојучерашњи мушкарци, наиме, који су се „осетили женом", масовно долазе на лезбејске сајтове за упознавање, заказују састанке, а онда инсистирају да је секс са њима исти као и секс са сваком другом женом – „пенис се сматра женским органом, а хетеросексуални однос је сада редефинисан као лезбејска сексуална пракса" (овде).

Наравно! Ако је довољно „да се неко самодефинише као жена да би био жена", као што то стоји и код Зоране Михајловић, онда је и пенис трансжена „женски уд", а његово коришћење у сексу са женом „лезбејски секс". Који део није јасан?

Међу апсурдним последицама џендеризма спада и то да деца „бирају" пол. У Шкотској деца, већ са четири године, могу да у (пред)школским установама „одабирају" пол без сагласности родитеља (овде). Пазите тај апсурд: дете нема пословну способност, па ни бирачко право, јер није довољно рационално (зрело) да може да предвиди све последице свог делања у економским и политичким стварима. Али, већ са четири године може да савршено разуме све последице промене пола, при чему у томе не могу да га ограниче чак ни његови родитељи!

Или, рецимо, идеја да „жене чак и у војсци могу све, као и мушкарци", и да је неједнаки удео жена на војним положајима само израз „патријархата и дискриминације". Кандидати за морнаричке специјалце у САД морају да подигну најмање 300 фунти (137 кг) из мртвог дизања како би били примљени у јединицу. Жене пак имају проблем и са 250 фунти. Зато им се гледа кроз прсте (овде). Овај стандард, међутим, није неважан. Морнарички специјалци, између осталог, из непријатељске позадине извлаче оборене пилоте. Како ће недовољно снажна специјалка да километрима вуче рањеног мушкарца ако устреба? Никако. Али, нема везе, и командоси има да се „уродне", па макар свет пропао.

То ни за жене није добро. Класичан је случај Каре Халтгрин, једне од првих женских војних пилота у САД (в. овде 85-86). Погинула је одмах по добијању пилотске дозволе, приликом слетања на носач авиона. Истрага је утврдила да је узрок несреће „вишеструка грешка пилота". Халтгринова, заправо, никад није научила да лети како треба. Пуштена је да положи испит иако је „направила читав низ почетничких грешака". Комисија једноставно није смела да је обори, јер теорија каже да није истина оно што сви лепо виде да је истина. Искусни пилоти, пошто им је показан снимак како Халтгринова слеће, изјавили су да су „запањени оним што су видели". Она је пуштена да сама лети авионом иако је, приликом тренажних вежби слетања, чак седам пута „слупала" летелицу. И тако се осми пут, кад је збиља села у авион, стварно слупала и погинула.

Људи су се, под Титом, смејали бирократском волунтаризму који је за стварност проглашавао папирнате конструкције. Ово сада очигледо је још луђе. Богољуб Карић поднео је захтев управи Крагујевца да му се промени година рођења, па да буде 20 година млађи – човек неће у пензију (овде). Схваћено је то као бизарност. Али, да је хтео да оде раније у пензију, па да се изјаснио као жена – позивајући се на Зорану Михајловић – ко би смео да каже било шта?

Taкo се Серђо Лазаровић, порезник из Аргентине, са шездесет година „осетио женом", тражећи да се одмах пензионише, како не би, као мушкарац, морао да ради још пет година (овде и овде).

Живимо у апсурдистану, а џендер комесарке већ су залупале и на наша врата. И шта ћемо сад?

(Правда, 18. 02. 2022)

https://iskra.co/reagovanja/slobodan-antonic-apsurdistan/?fbclid=IwAR05d_f2k7Extqbj4fNEqGmKWX376nZVGSMLPJXwSScqVeL_MUKRCgjPX6s

 

 

Sent from my iPhone

Београд треба да размотри нови приступ према КиМ

politika.rs

Београд треба да размотри нови приступ према КиМ

Бојан Билбија

8-10 minutes


Неуспели пројекат стварања државе на делу територије суверене европске земље, чланице УН, покренут је од стране неолибералних кругова у утицајним западним земљама, а пре свега у САД, као насилни експеримент прекрајања међународно признатих граница и безобзирног кршења међународног права – оцењује у разговору за „Политику" некадашњи потпредседник Владе Србије Небојша Човић, поводом 14. годишњице проглашења независности такозваног Косова.

– То је, по први пут после Другог светског рата, урађено једној европској земљи, савезници и победници у борби против фашизма. Ако ово имамо у виду, још је већи апсурд да оно што је био пролог, уводни чин овог експеримента – брутална и противзаконита агресија на СРЈ 1999. године – може да се упореди са манипулацијама и лажним изговором фашистичке Немачке за напад на Пољску шездесет година раније. Али све што се дешавало и пре и после агресије на нашу земљу део је једног дубоко лицемерног и злонамерног приступа, који је, како се испоставило, био део плана да се једног дана примени на много веће залогаје на истоку Европе. Сличност између онога што је испробано на нама, то, рекао бих, злочиначко пропагандно удруживање једног дела западних политичких структура и медија у ширењу лажи и хистерије, и онога чему смо сведоци ових дана је запањујућа – наглашава наш саговорник.

Али, не тече све глатко како су замишљали?

Као што је то неретко случај у силеџијској демонстрацији моћи, оно што следи није увек разрађено до краја и не може баш све да се добије на силу. Нелагода у међународној заједници изазвана агресијом на нашу земљу, коју је извео НАТО вођен САД без мандата УН, добила је свој међународно правни епилог у обавезујућој Резолуцији СБ УН 1244. Она је недвосмислено потврдила да се ради о делу суверене територије наше земље који је под привременом међународном цивилном и војном управом, о којем тек треба, када се стекну услови, разговарати о врсти аутономије за становништво које на њој живи.

Сада видимо да део међународне заједнице негира овај принцип. Од Србије се тражи признање, а одбацују се преговори о статусу?

Западне земље, а пре свега САД, од почетка су активно поткопавале овај међународноправно обавезујући документ, као и све споразуме и планове који су уследили, водећи овај процес ка даљем кршењу међународног права и стварању етнички чисте фантомске „државе" Косово. То смо последњих годину и нешто дана видели и на примеру покушаја да се „испод жита" лажним изговорима изврши ревизија Дејтонског споразума и супротно његовим основним одредбама и Уставу БиХ направи централизована држава. Наравно, једна је ствар демонстрирати силу против земље која је неупоредиво мања и слабија, а потпуно друга то легитимисати у УН, где је неопходно да се држава чији је део суверене територије насилно окупиран сагласи са губитком те територије и да се широм отворе врата за људе из те квазидржаве, која има највећи број припадника терористичке исламске државе по глави становника у свету.

До сада је, ваљда, свима и на Западу и на КиМ постало јасно да Србија неће признати једнострано отцепљење своје покрајине. Шта је њихов крајњи циљ?

Великом делу албанских политичких елита на КиМ је крајни циљ да се сви преостали Срби спакују и оду. Безбедносним инцидентима, политичким и безбедносним притисцима привремених институција покушава се да се овај процес етничког чишћења убрза и спроведе до краја. Бирократе из Брисела воде рачуна, не о правичности и људским правима, већ само о својим каријерама, отуда толика пасивност и позиви „обема странама" да се уздрже од провокација. Са друге стране, у европским институцијама постоји један број страствених лобиста за албанско питање, који гласно заступају необјективне проалбанске ставове и доводе до дисбаланса у перцепцији оног што се дешава и говори у Бриселу или, на пример, у Берлину. Ми морамо да престанемо да очекујемо да ће промене ужасних услова у којима живе Срби на КиМ доћи из Брисела, Берлина, Париза или Вашингтона. Њима једноставно није довољно стало, зато се све и завршава бледим реторичким реакцијама. То наравно не значи да треба да престанемо да скрећемо пажњу међународној заједници на груба кршења људских права Срба и осталих неалбанаца и тражимо да предузму енергичне кораке да се то заустави. Али, реално, једини који могу да помогну Србима на КиМ смо ми сами, пре свега променом приступа, који од реактивног, какав је сада, мора да постане проактиван. Питање КиМ мора да буде третирано мудрим и стратешким приступом са прецизно дефинисаним краткорочним, средњерочним и дугорочним циљевима и активностима које треба предузети да се они успешно испуне.

Као што сте рекли, то свакако не би требало да значи одустајање од дијалога?

Наравно, сваки дијалог је бољи од конфронтације и губитка људских живота. Активно укључивање америчког изасланика Габријела Ескобара дало је нову енергију овом процесу, али нејасно је који је правни основ његовог прикључивања европском посреднику Мирославу Лајчаку, који једини има мандат ЕУ да се бави дијалогом. Логично би било да оваква ситуација захтева редефинисање концепта и враћање у оквире УН, јер САД нису чланица ЕУ. Али тада би било неопходно да се у тим посредника у дијалогу укључи и макар још једна стална чланица СБ УН, која не дели ставове САД, како би тај тим имао избалансиран и неутралан приступ. У најмању руку је необично да Лајчак или неки други представници ЕУ, када се оглашавају о дијалогу, говоре о међусобном признању као крајњем циљу дијалога, а његове изјаве о томе да неће дозволити да се на КиМ формира нова Република Српска нећу ни да коментаришем, оне довољно говоре о његовом кредибилитету. Приштинске привремене институције треба да формирају ЗСО, онако како је предвиђено документима које су потписале. И ту се свака прича завршава, укључујући и Лајчаков позив Приштини да прихвати неко ново креативно решење.

Судећи по изјавама западних представника, пре се може очекивати наставак притисака на Београд за признањем, него на Приштину за формирањем ЗСО?

Постоји неколико фактора због чега су притисци сада интензивирани. Са једне стране, оно што је својевремено осмишљено као врхунски мамац и инструмент притиска, озлоглашено Поглавље 35, последњих година је обесмишљено губитком реалне и опипљиве перспективе чланства у ЕУ. Отуда међу неким чланицама тај осећај хитности да ми тзв. Косово признамо док не постанемо до краја свесни да заузврат ЕУ не нуди ништа. Са друге стране, у САД постоји ужурбаност да неке своје пропале пројекте у свету, а пре свега у Европи, заокруже што пре у светлу промене глобалне расподеле утицаја, а свака нова администрација САД после ове ће се више бавити унутрашњим питањима него глобалном хегемонијом. Притисци ће се појачавати – и на Републику Српску и када је у питању КиМ – али они неће трајати вечно. Наше црвене линије су Резолуција 1244 и наш Устав и ту не сме да буде никаквих одступања без обзира на притиске.

Изјава Мицотакиса искрена, Грчка би признањем пуцала себи у ногу

Важна је изјава премијера Киријакоса Мицотакиса у Београду да Грчка неће мењати став о Косову?

И на Грчку се врше огромни притисци, пре свега од стране САД, како економски, тако и безбедносни и у ту сврху се користи заоштравање односа са другом чланицом НАТО-а, Турском. Ја верујем да је изјава премијера Мицотакиса искрена, јер и Грчка врло добро зна да би таквом одлуком пуцали у сопствену ногу, пошто и сами имају проблем са албанском мањином, док је, са друге стране, грчко становништво у Албанији потпуно обесправљено и асимиловано. Ниједна од земаља ЕУ које не признају тзв. Косово то не чини из пријатељства према нама, већ због сопствене унутрашње ситуације, свесна да би то отворило Пандорину кутију и на њиховом прагу. Чак и када би нека од пет земаља ЕУ које не признају тзв. Косово променила своју одлуку, то нема апсолутно никакав утицај на наш однос према овом питању.


View article...

Enclosures:

160z120_nebojsa-covic.jpg (7 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2022_02//160z120_nebojsa-covic.jpg