Дипломата Џејмс Џатрас: Додик је пример да кампање политичке перверзије правде често нису успешне
~3 minutes
БАЊАЛУКА – Председник Републике Српске Милорад Додик пример је да политичка перверзија правде, као тактика за елиминисање снага које се сматрају „претњом" антинационалном евроатлантском међународном поретку, често није успешна, изјавио је угледни амерички аналитичар и бивши дипломата Џејмс Џатрас.
Он каже да таква тактика није била успешна у случају председника Српске, али да се кампања против њега наставља. Џатрас је оценио да је пресуда лидеру Националног окупљања Марин ле Пен најновији пример такве политичке перверзије правде, те да су правосудне кампање против политичара и странака показатељ колико се постојећи поредак сматра слабим и рањивим и колико се владајући естаблишмент плаши свог народа.
себно је запањујуће лицемерје које се огледа у томе што такве поступке спроводе политички системи који се претварају да су демократски, а који се, пре свега, плаше својих гласача. Пошто су глобалистичке лажне демократије све више неодрживе, видимо додатне примере покушаја у другим земљама да се ограниче доступне алтернтиве", рекао је Џатрас у изјави за Срну.
Према његовим речима, „високо на листи" је очекивани поступак против Алтернативе за Немачку у блиској будућности. „Треба очекивати и додатне потезе против мађарског премијера Виктора Орбана у Мађарској, али питање је само колико дуго и у којој мери таква тактика стратешког коришћења правног поступка за застрашивање или ометање противника може да буде успешна.
Нису успели против америчког председника Доналда Трампа у САД нити против председника Српске Милорада Додика у Републици Српској, али се кампања против њега наставља", навео је Џатрас. Он је указао да су такви покушаји били делимично успешни у случају заменика премијера Италије Матеа Салвинија, док је пример такве успешне кампање, за сада, случај румунског политичара Калина Ђорђескуа. „Наравно, најозлоглашенији пример је до сада успешна забрана кандидатуре Калину Ђорђескуу, који је био фаворит на председничким изборима у Румунији", подсетио је.
Бивши дипломата нагласио је да још није познато шта се дешава када се административно затворе сви путеви за промену кроз уредне изборне механизме.
„Да ли ће се деморалисана јавност једноставно покорити или ће се отворити други путеви, јер стагнација и корупција поткопавају сам систем који владајуће елите очајнички покушавају да овековече", упитао је Џатрас и истакао да „Европу прогања баук националног популизма", преноси Танјуг.