Strategija opstanka Srbije
Mada je osnovni smisao postojanja svake državne zajednice očuvanje i jačanje njenog identiteta i integriteta u odnosu na okruženje, Srbija se nalazi u procesu sunovrata pre svega zbog konstantnog uslovljavanja i obuzdavanja na međunarodnom planu, ocenjeno je na okruglom stolu čija je tema bila strategija opstanka Srbije.
Učenici okruglog stola o strategiji opstanka Srbije
Još jedan od razloga sunovrata Srbije je, prema rečima stručnjaka, to što njenim mahom apatičnim građanima preti da se pretvore u kolektivnog prosjaka zbog ozbiljne ekonomske i političke krize u koju država tone bez dugoročnog kvalitetnog plana kako da se ovakvo stanje prevaziđe.
Skup je organizovao magazin Geopolitika iz Beograda, a podržala Srpska narodna odbrana iz Amerike i njen predsednik Slavko Panović.
Srbija da se ne nudi EU
Sa okruglog stola je poručeno da je neophodan ekonomski oporavak i zaustavljanje korupcije, obnova industrije i unapređenje poljoprivrede, da je u spoljnoj politici nužno primenjivati princip reciprociteta, ne ulaziti u NATO i ne nuditi se Evropskoj uniji već ulazak u EU prihvatiti samo ako EU od Srbije to zatraži.
"Srbija ne bi smela da bude opsesivno usmerena na članstvo u EU, nego mora da iskoreni korupciju i ojača privredu, da radi na razbijanju stereotipne slike koju su o njoj stvorili mediji SAD i zapadne Evrope", poručio je Džejms Biset biši kanadski ambasador u Beogradu.
Svetu važno da obuzda Srbe
|
Nije mu jasno, kako je rekao, zašto "u spoljnoj politici Srbija stavlja sva svoja jaja u jednu korpu - korpu EU i zašto je izgubila samopoštovanje stalno se nudeći Evropskoj uniji", kad Srbija može da bude "značajan faktor na Balkanu i bez EU koja više ne nosi zlatna jaja". Zapitao se takođe"koliko puta treba nogom da te šutnu u zube da bi ti shvatio da taj koji te šutira nije prijatelj?"
"Još 1996. bilo mi je jasno da EU neće biti uravnotežena i od tada, sledeći politiku Sjedinjenih Američjih država, deluje protiv Srbije. Srbiju su krivili za sva dešavanja na Balkanu, pokušavali da je rasparčaju, bili su, između ostalog, direktno umešani u stvaranje i obučavanje UČK znajući da će Milošević morati da reaguje", rekao je Biset.
Ulazak u NATO opravdava bombardovanje
Ulazak Srbije u NATO, prema Bisetovim rečima, značilo bi opravdavanje bombardovanja tadašnje SRJ 1999. godine.
"Nema sumnje da bi NATO voleo da uđe u Srbiju, jer bi time bili u potpunosti opravdani u postupcima prema vašoj zemlji. Time bi taj predmet bio stavljen ad akta i nadali bi se da više niko neće pokrenuti kršenje prvog člana NATO povelje, u kome se navodi da se ta organizacija nikada neće služiti silom ili pretnjom sile u rešavanju međunarodnih sporova", ukazao je Biset.
Pričom o EU prikrivaju nesposobnost Dr Miša Đurković smatra da u Srbiji "preko korupcije spoljni svet drži korumpiranu kastu pod svojim stegama". On je ocenio da " Srbija nema političku opoziciju", jer "svi su deo jedne kaste". Đurković je mišljenja da "priča o EU nema nikakvu suštinu, već vlastodršcima služi da prikriju svoju nesposobnost", pošto im je, kako je rekao, poručeno iz Brisela da za Srbiju od ulaska u EU " nema ništa u narednih 10 godina". |
U severnoameričkim medijima, dodao je on, "ne može da se pomene Srbija, a da se ne stavi u varvarski kontekst".
"Demonizacija još traje u Americi.Malo kome su u spoljnom svetu poznata zbivanja koja su prethodila Srebrenici, malo je onih kojima je poznato da su prve zločine u BiH počinili muslimani", rekao je Biset.
Zemlje koje su podržale Srbiju u nepriznavanju albanskog samoproglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije, ocenio je Biset, "osećaju se nelagodno videći da se Srbija ponaša tako kao da praktično prihvata neminovnost samostalnog Kosova i izvlači pitanje statusa Kosova iz Saveta bezbednosti UN dezavuišući Rezoluciju 1244."
S obzirom na to da je EU sada, kako je oceni istaknuti politički analitičar Srđa Trifković iz Čikaga, "postmoderna, posthrišćanska i postnacionalna monstertvorevina", jedini preduslov opstanka Srbije kao autohtone državne i nacionalne zajednice upravo je nečlanstvo u EU".
"Srbi treba da shvate da car nema novo odelo i da sada imamo mrtvu trku propadanja Srbije i tig zapadnog sveta koji počiva na lihvarskom sistemu", poručio je Trifković.
Prof. dr Boža Drašković ocenio je da je u Srbiji privatizacija urađena kroz rasprodaju bogatstva, bez razvojnih planova, uz veliku nazaposlenost radne snage i deficit u spoljnoj trgovini.
Ukazao je takođe da je model liberalnog kapitalizma plasiran zemljama u tranziciji i da otuda "imamo neutemeljen rast društvenog proizvoda koji je rastao na rasprodajama društvenog kapitala" .
http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/94780/Strategija-opstanka-Srbije