Претражи овај блог

субота, 28. мај 2022.

Zašto Kisidžner daje dva meseca za dogovor o Ukrajini?

standard.rs

Zašto Kisidžner daje dva meseca za dogovor o Ukrajini?

Драган Бисенић

19-24 minutes


Nedavne Kisindžerove reči mnogi su doživeli kao poziv Zapadu da pritisne Ukrajinu da popusti pred zahtevima Moskve. Kisindžerov odnos s Putinom izuzetan je u mnogim aspektima

Kada ste, poput Henrija Kisindžera, svedok istorije skoro celog veka, a aktivno uključeni u njeno oblikovanje skoro 60 godina, onda ni ratovi koji na prvi pogled izgledaju nemogućni, niti njihova dramatizacija, ne primoravaju vas da se povučete bez volje i nade u mogućnost sporazuma, dogovora i diplomatskog rešenja. Ili kao što to sažima lokalni optimistički fatalizam: „Nikada nije bilo, da nije nekako bilo". Uvek se nađe neko rešenje.

Bilo je, stoga, neophodno da se pred biznis, političkom i nevladinom elitom u Davosu pojavi jedan stogodišnjak da ih podseti da je diplomatsko rešenje uvek nadmoćno nad svim drugim opcijama u sukobu i da, na kraju krajeva, i pobede i porazi u ratu moraju da se verifikuju za diplomatskim stolom.

U ovim mesecima, više nego ikada ranije, važi njegovo zapažanje koje je izrekao pre pedeset godina u razgovoru s tadašnjim britanskim premijerom, lordom Kalahanom. Na pitanje kakav će biti XXI vek, Henri Kisindžer je rekao: „Biće okrutan i biću srećan što neću morati da budem svedok u njegovom najvećem delu." Bio je samo dopola u pravu. Kisindžer je i u trećoj deceniji 21. veka i dalje aktivan, a svet je doista brutalan. I postaje sve brutalniji.

Henrija Kisindžera, koji je u petak, 20. maja, napunio 99 godina, s razlogom smatraju „patrijarhom svetske diplomatije". On je svestan da bi tekući sukob između Rusije i Ukrajine mogao da preoblikuje svet kakav poznajemo i zbog toga kaže da bi „sve strane trebalo da počnu mirovne pregovore u naredna dva meseca". Za Kisindžera centralno pitanje svetskog poretka i međunarodne diplomatije jeste izgradnja i očuvanje ravnoteže. A sukob Rusije i Ukrajine, a onda odgovor Zapada, udaljava svet od ravnoteže, a posebno od one koju na umu ima Kisindžer.

Kao trajni savremeni apologeta Meterniha, Kisindžer nastoji da ponovo stvori svetski poredak – novu Svetu alijansu – na osnovu konzervativnih vrednosti, iako je on sam poricao direktne analogije sa Meternihom. Svojevremeno je kao savetnik za nacionalnu bezbednost američkog predsednika Niksona činio sve da spreči zbližavanje Sovjetskog Saveza i Kine „ukrštanjem sporazuma sa obe komunističke sile". Danas, odnos SAD, Rusije i Kine Kisindžer smatra presudnim za budućnost američkog vođstva u svetu i za buduću svetsku ravnotežu.

Kisindžerovo pravilo je jednostavno: SAD moraju da imaju bolje odnose sa Moskvom i Pekingom nego što ih Peking i Moskva imaju među sobom. Savremena forma ove jednačine, međutim, porazna je po SAD: ne zna se s kim Vašington ima gore odnose, da li s Moskvom, da li s Pekingom. Sve to podseća na šezdesete prošlog veka kada je dotadašnji američki „establišment" počeo da nestaje sa istorijske scene, a pojavili se „tuđinci" poput Kisindžera, koji su preuzeli uzde spoljne politike.

U nedavnom razgovoru za Fajnenšel tajms, na pitanje da li bi u geopolitičkom interesu Amerike bilo da podstakne veću distancu između Rusije i Kine, Kisindžer je rekao:

„Geopolitička situacija na globalnom nivou će doživeti značajne promene nakon završetka rata u Ukrajini. Nije prirodno da Kina i Rusija imaju identične interese za sve predvidive probleme. Ne mislim da možemo da stvorimo moguće nesuglasice, ali mislim da će ih stvoriti okolnosti. Posle ukrajinskog rata, Rusija će morati da preispita svoj odnos prema Evropi i NATO-u. Mislim da nije mudro zauzeti suprotstavljenu poziciju prema dva protivnika na način koji ih međusobno približava. Kada jednom prihvatimo ovaj princip u našim odnosima sa Evropom i u našim unutrašnjim diskusijama, mislim da će nam istorija pružiti prilike u kojima možemo primeniti diferencijalni pristup. To ne znači da će Kina i Rusija postati intimni prijatelji Zapada, već da po konkretnim pitanjima, kako se ona pojave, ostavimo otvorenom mogućnost drugačijeg pristupa. U periodu koji je pred nama, ne bi trebalo da Rusiju i Kinu spajamo kao sastavni element."

Real-politika i medijsko doba

Kisindžerove ideje izgleda nisu naišle na tvrde uši ili neplodnu zemlju. Ruski ministar spoljnih poslova Segej Lavrov istog dana dao je neku vrstu odgovora koji u diplomatskom vokabularu ukazuje na mogućnost obnavljanja ruskih odnosa sa Zapadom, iako je on izrečen u formi odbijanja. „Zapad kao prvo mora da prihvati da Rusija postoji", rekao je Lavrov. „Rusija nije nestala i uveren sam da će svake godine biti sve jača. Isto tako, Zapad mora da ponudi nešto novo u vidu obnavljanja odnosa. Kada se to dogodi, onda će Rusija o svemu razmisliti."

Kisindžerova uloga u Niksonovoj Beloj kući (1968-1974), označila je enormnu promenu u prirodi američkog establišmenta, koji se u prošlosti ponosio sada arhaičnim shvatanjem da su karakter i integritet važniji od briljantnosti i originalnosti. Veće dobro vladajuće klase, što je naravno značilo i veće dobro zemlje, bilo je važnije od samonapredovanja. Kisindžerov uspon na vlast, njegova sposobnost da se preoblikuje i prilagodi, njegovo kultivisanje novinara, predstavljali su nešto drugo, nešto savremeno, drugačiju vrstu čoveka koji je igrao po drugačijim pravilima u novom, medijski vođenom dobu.

Njegov uspeh je označio kraj „establišmenta" kakav je postojao u prošlosti, onog o kome su pisali Ričard Rover i Džon Kenet Galbrajt, a koji je podrazumevao grupe ujedinjene ne samo određenim ciljevima i idealima već i nepromenljivim pravilima ponašanja. Štaviše, to je označavalo i dolazak novog etosa: karakter i tradicionalni standardi lojalnosti više nisu, kao ranije, bili neophodni; i što je još važnije, oni se sada mogu posmatrati kao slabost. Što je čovek bio odaniji, to ga je prošlost više opterećivala.

Američki predsednik Ričard Nikson i državni sekretar Henri Kisindžer tokom razgovora u Beloj kući, Vašington, 01. oktobar 1973. (Foto: Wikimedia/Flickr/The Central Intelligence Agency)

Najviša tačka prethodnog establišmenta verovatno je bila 1960. i izbor Džona Kenedija za predsednika SAD. Vijetnam je došao kao bujica u kojoj je tadašnji establišment izgubio nešto veoma važno: verovanje običnih Amerikanaca da on poseduje retku stručnost koja je nedostajala onima plebejskog porekla. Vijetnam je, između ostalog, otkrio i da je establišment slabo informisan o ogromnim područjima zemljine kugle, koja su, pored ostalih, uključivala i Kinu. Elitu su, naime, činili ljudi koji su gledali ka Evropi. Oni su Vijetnam smatrali suštinski perifernim i napravili su fatalnu grešku ne razumevajući ne samo neefikasnost američke tehnologije, već i snagu koje je pokretala njihove protivnike. Ove pogrešne računice su skupo koštale i njih i klasu koju su predstavljali.

Kisindžer se pojavio kao enciklopedija novih znanja i proverene istorije. Znao je da otkrije Rusiju iz Svete alijanse, vidi da je ona važna i u boljševičkom obliku, a još važnija pored najstarije svetske civilizacije koja je takođe prigrlila komunizam. Malo je reći da tada u Americi nije bilo nikoga ko je mogao da formuliše i ponudi novo rešenje, a koje ne bi stajalo na standardnom klišeu konfrontacije s komunizmom. Istina, okaljani i odbačeni predsednik Ričard Nikson imao je razumevanja za novi prilaz, toliko da je sebi pripisivao i ideju za put u Peking.

Skepsa prema idologiji

Februara ove godine obeležena je 50. godišnjica Niksonove posete Kini. To je bio veliki pomak u Hladnom ratu: Kina je odvojena od Rusije. Od tada su se stvari okrenule za 180 stepeni, sada su Rusija i Kina ponovo u veoma bliskim odnosima.

Pre desetak dana u razgovoru sa urednikom Fajnenšel tajmsa, Kisindžer je rekao da je u vreme „otvaranja Kine", Rusija bila glavni neprijatelj, „a naši odnosi s Kinom bili su otprilike onoliko loši koliko su mogli biti": „Naš stav u otvaranju prema Kini bio je da, kada imate dva neprijatelja, nije mudro tretirati ih potpuno isto. Ono što je dovelo do otvaranja prema Kini bile su tenzije koje su se autonomno razvile između nje i Rusije. Bivši šef države Sovjetskog Saveza Leonid Brežnjev nije mogao da zamisli da bi Kina i Sjedinjene Države mogle da se približe. Ali Mao je, uprkos svom ideološkom neprijateljstvu, bio spreman da započne razgovore. U principu, sadašnji kinesko-ruski savez je protiv stečenih američkih interesa, ali je sada uspostavljen. Ipak, meni ne izgleda kao da je to suštinski trajna veza", rekao je Kisindžer.

Govoreći o usponu Kine, Kisindžer se osvrnuo i na svoje iskustvo u pregovorima sa Pekingom: „Kada smo otvorili diplomatske odnose sa Kinom 1970-ih, uradili smo to sa osećajem da započinjemo trajnu vezu. Tada je bilo sasvim drugačije. Danas, Kina je moćna sila sa značajnim ekonomskim i strateškim interesima. Kako će SAD i Kina voditi svoje odnose u narednim godinama zavisiće od strpljenja i diplomatije njenih lidera."

Henri Kisindžer je sugerisao i da današnji suprotstavljeni aspekt odnosa SAD i Kine treba ublažiti i da treba slediti zajedničke interese. „SAD moraju shvatiti da su strateške i tehničke kompetencije Kine evoluirale", kaže on, i da „diplomatski pregovori moraju biti osetljivi, bazirni na realnosti i da treba da jednostrano teže miru."

Kisindžera je je upravo približavanje s Maovom Kinom naučilo skepsi prema vrednostima ideologije u spoljnoj politici i učvrstilo u stavu da zajednički interesi mogu da se pronađu bez obzira na ideološku isključivost.

Zato on misli da je mudro raditi na okončanju rusko-ukrajinskog sukoba i to što pre. Kao što je govorio još 2007, zatim 2014, pa ponovio 2017. godine: „Ukrajina bi trebalo da bude most između Evrope i Rusije". Danas, kako se odnosi u svetu preoblikuju, možemo ući u prostor gde je linija podele ponovo iscrtana i gde je Rusija potpuno izolovana. „Sada se suočavamo sa situacijom u kojoj bi Rusija mogla da se potpuno otuđi od Evrope i potraži trajni savez negde drugde", smatra Kisindžer. „Ovo može dovesti do diplomatskih distanci nalik Hladnom ratu, što će nas vratiti decenijama unazad. Trebalo bi da težimo dugoročnom miru."

Dvomesečni rok

Dok je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski na otvaranju ovonedeljnog samita u Davosu u Švajcarskoj objašnjavao da će gruba sila ponovo vladati svetom ako se dozvoli da ruska invazija na Ukrajinu prođe bez odgovora i poručio učesnicima skupa da će njihov samit postati besmislen ako Putinu bude dozvoljeno da pobedi u ratu jer njega „ne zanimaju naše misli", „a gruba sila… ne priča, ona ubija", Henri Kisindžer je rekao da bi bilo „fatalno" za Zapad da bude zahvaćen „trenutnim raspoloženjem" i zaboravi poziciju moći Rusije u Evropi. On je objasnio da je Rusija „suštinski deo Evrope" više od četiri veka, napominjući da evropski lideri „ne smeju da izgube iz vida dugoročne odnose" ili na drugi način rizikuju da Rusiju stave u trajni savez sa Kinom.

Kisindžer je dodao i da Rusija ne samo da je već 400 godina deo Evrope već da je u ključnim trenucima bila garant održanja ravnoteže moći na Starom kontinentu. On je takođe rekao: „Nadam se da će Ukrajinci mudrošću odmeriti herojstvo koje su pokazali… Pregovori moraju da počnu u naredna dva meseca jer će se inače stvoriti tenzije preko kojih neće moći tako lako da se pređe. Idealno, linija razdvajanja trebalo bi da bude povratak na prethodno stanje stvari. Insistiranje na nastavku rata nakon što prođu ta dva meseca ne bi dovelo do slobode Ukrajine, već do novog rata protiv same Rusije", rekao je on.

Bivši državni sekretar Henri Kisindžer u razgovoru sa državnom sekretarkom Hilari Klinton tokom intervjua u Stejt departmentu, Vašington, 20. april 2011. (Foto: AP Photo/Alex Brandon)

Kisindžer je tokom razgovora rekao i da bi poraz Rusa bio fatalan za Zapad jer bi doveo do reorganizacije evropske hijerarhije moći.

Mnogi su ovo doživeli kao poziv Zapadu da pritisne Ukrajinu da popusti pred zahtevima Moskve. Kisindžerov odnos s Putinovom Rusijom, pa i sa samim Putinom, izuzetan je u mnogim aspektima.

Prijateljstvo s Putinom

Vladimir Putin se s Henrijem Kisindžerom sastao dvadesetak puta. Prvi put su se videli pre više od trideset godina, kada je Putin radio u Sankt Peterburgu u timu tadašnjeg prozapadnog i liberalnog gradonačelnika Anatolija Sobčaka, i bio zadužen za međunarodnu saradnju. Početkom 1990-ih Vladimir Putin je dočekao Kisindžera na aerodromu, pa su zajedno putovali skoro sat vremena do hotela gde je gost bio smešten. Imali su priliku da razgovaraju i da se dobro upoznaju.

Kisindžeru se dopalo što je mogao da razgovara na nemačkom, ali je to i pojačalo njegovu radoznalost, jer je naslućivao da mu je domaćin obaveštajac sa stažom u Nemačkoj. Ovaj susret Putin je detaljno opisao u svojoj prvoj knjizi U prvom licu. Kako su pričali o prošlim vremenima, ispostavilo se da su neka vrsta kolega: obojica su započeli karijeru u obaveštajnoj službi.

„Kisindžer je veoma zanimljiva osoba, veoma je pametan i posebno ga poštujem. Kada smo se sreli, bilo je to u Sankt Peterburgu, negde početkom 90-ih, čekao sam ga na aerodromu. Pitao me je gde sam radio. Počeo sam da nabrajam, ali ne govoreći mu, naravno, o konkretnim institucijama u kojima sam radio. On je bio uporan: 'Pre toga, a pre toga?' Na kraju me je iscedio: 'Radio sam u obaveštajnoj službi, u sovjetskoj obaveštajnoj službi' Pogledao me je i rekao: 'Svi pristojni ljudi su počeli u obaveštajnoj službi – i ja sam', rekao je tada."

Tako je njihova komunikacija počela neformalnom notom, što im je omogućilo da i ubuduće zadrže odnos poštovanja jedan prema drugom. Kasnije su se u Rusiji pojavile čak i spekulacije da je Kisindžer na neki način i doprineo Putinovom usponu do Kremlja.

Razumeti Putina

U velikom intervju Džefriju Goldbergu za Atlantik 2016. godine, Kisindžer je napravio dotadašnji inventar američkih pogrešaka prema Rusiji. „Da bi se razumeo Putin, mora se čitati Dostojevski, a ne Mein Kampf", rekao je tada, odgovarajući indirektno na omiljena poređenja Obaminih zvaničnika Putina s Hitlerom. „On zna da je Rusija mnogo slabija nego što je bila. Mnogo slabija od SAD. Međutim, on je šef države koja se vekovima ponosila svojom carskom veličinom, ali je nakon raspada Sovjetskog Saveza izgubila 300 godina carske istorije. Rusija se suočava s pretnjama na svakom delu svoje granice: demografska noćna mora na granici sa Kinom; ideološka noćna mora u vidu radikalnog islama duž južne granice; a na Zapadu – Evropa, u kojoj Moskva vidi istorijski izazov. Rusija traži da bude priznata kao velika sila. Da je tretiraju kao ravnopravnu, a ne kao slugu u sistemu koji je osmislila Amerika."

„Ideju da Rusija može organski postati država NATO-a opovrgava iskustvo istorije", rekao je tada Kisindžer. „Rusiju su izgradili carevi koji su saopštavali: 'Ova močvara će biti grad Odesa ili grad Peterburg.' Preživeli su vekove pod Mongolima. Švedski kralj Karl XII došao je u Rusiju misleći da će Moskvi lako da nametne švedski poredak.  Ali su otkrili da ruski seljaci spaljuju svoje useve da bi lišili hrane osvajače. Radije će gladovati nego pustiti da im se zemlja zauzme. Karl je marširao po celoj Evropi, ali nikada nije video ništa slično. Njegove trupe su bile prisiljene da idu na jug u Ukrajinu da bi preživele, gde su na kraju i poraženi.

Bivši američki državni sekretar Henri Kisindžer uoči sastanka sa kineskim predsednikom Sijem Đinpingom u Velikoj sali naroda, Peking, 22. novembar 2019. (Foto: Jason Lee/AFP/ Getty Images)

„Malo je zemalja u istoriji vodilo više ratova od Rusije u njenoj večnoj težnji za očuvanjem svog statusa i bezbednosti. Ali u kritičnim trenucima Rusija je bila ta koja je održavala ravnotežu u svetu, razbijajući sile koje su nastojale da je unište. Ona je štitila svet od Mongola, od Švedske u XVIII veku, od Napoleona u XIX veku i od Hitlera u XX veku. I danas je Rusija od velike važnosti u borbi protiv radikalnog islama.

„Sve ovo govorim da bih naglasio da se Rusija njenom transformacijom ne može uvesti u međunarodni sistem. To je jedinstveno i složeno društvo. Pitanje Rusije treba rešiti isključivanjem vojnih opcija, i tako da ona zadrži svoje istorijsko dostojanstvo. Ali i Rusija mora da nauči lekciju: poštovanje se ne može dobiti jednostranim zahtevima ili demonstracijom sile", analizirao je tada Kisindžer.

Putinove crvene linije

Upitan o učestalosti susreta s Putinom, Kisindžer je nedavno rekao da se s Putinom sretao „kao student međunarodnih odnosa", otprilike jednom godišnje u periodu od možda 15 godina, čisto radi akademskih strateških diskusija. „Mislio sam da su njegova osnovna uverenja neka vrsta mistične vere u rusku istoriju. Takođe, mislim i da se osećao uvređenim u tom smislu, ne zbog bilo čega što smo posebno uradili u početku, već zbog ovog ogromnog jaza koji se otvorio između Evrope i istoka. Bio je uvređen i osećao se ugroženim, jer je Rusiji pretilo uvlačenje celog ovog područja u NATO. Ali nisam predvideo napad ovako velikih razmera i pokušaj preuzimanja jedne međunarodno priznate zemlje."

Putin je, veruje Kisindžer, pogrešno procenio situaciju sa kojom se suočio na međunarodnom planu i očigledno je pogrešno izračunao sposobnosti Rusije da realizuje tako veliki poduhvat. Ali kada dođe vreme za rešenje, svi treba da uzmu u obzir, smatra Kisindžer, da se nećemo vratiti na prethodnu poziciju, već na poziciju koja će za Rusiju zbog svega biti drugačija – i to ne zato što mi to zahtevamo, već zato što je sama Rusija takvu poziciju proizvela."

U razgovoru s Fajnenšel tajmsom vođen je sledeći dijalog:

FT: „Verovatno imate više iskustva od bilo kog drugog živog diplomate i političara u tome kako da upravljate sukobom između dve nuklearno naoružane supersile. Ali današnji nuklearni jezik, koji dolazi od  Putina i od ljudi oko njega, kako to vidite u smislu pretnje s kojom se danas suočavamo?"

HK: „Sada smo suočeni sa tehnologijama gde brzina razmene, suptilnost pronalazaka, mogu da proizvedu nivoe katastrofe koji ranije nisu bili ni zamislivi. Čudan aspekt sadašnje situacije jeste da se oružje umnožava na obe strane i da se njegova sofisticiranost svake godine povećava. Ali gotovo da nema međunarodne rasprave o tome šta bi se dogodilo ako bi se ovo oružje zaista i upotrebilo. Moj apel generalno, na kojoj god da ste strani, jeste da shvatite da sada živimo u jednoj potpuno novoj eri… Kako se tehnologija širi svetom, tako će i diplomatiji i ratu biti potreban drugačiji sadržaj, i to će biti izazov."

Što se tiče ruske vojne nuklearne doktrine da će Rusija odgovoriti nuklearnim oružjem ako oseti da je režim pod egzistencijalnom pretnjom i Putinovih „crvenih linija" u ovoj situaciji, Kisindžer smatra da u svim krizama treba pokušati da razumemo šta je unutrašnja crvena linija za suprotnu stranu:

„Očigledno je pitanje dokle će se nastaviti ovaj sukob i koliki je prostor za dalju eskalaciju? Ili je Putin dostigao granicu svojih sposobnosti i mora da odluči u kom trenutku će eskalacija rata dovesti rusko društvo do tačke koja će ograničiti njegovu sposobnost da u budućnosti Rusija vodi međunarodnu politiku kao velika sila. Nemam predviđanja kada će Putin da dođe do te tačke. Kada dođe do nje, da li će situacija eskalirati prelaskom na kategoriju oružja koje za 70 godina postojanja nikada nije korišćeno? Ako se ta granica pređe, biće to izuzetno značajan događaj jer na globalnom planu nismo iskusili šta bi bile sledeće linije podele", ocenio je Kisindžer.

Henri Kisindžer tokom konferencije za medije u Stejt departmentu nakon što je saznao da je dobitnik Nobelove nagrade za mir, Vašington, 16. oktobar 1973. (Foto: AP Photo)

Za Bajdenovu politiku, koja veliki geopolitički izazov predstavlja kao „sukob demokratije protiv autokratije", Kisindžer kaže da „moramo biti svesni razlika u ideologiji i tumačenjima koje postoje, ali svest o tome treba da koristimo da primenimo u sopstvenoj analizi važnosti pitanja kako se ona pojavljuju, a ne da je učinimo osnovnim pitanjem konfrontacije, osim ako nismo spremni da smenu režima učinimo glavnim ciljem naše politike".

Henri Kisindžer čeka svoj 100. rođendan, a establišment čiji je nekada bio deo sada je skoro potpuno nestao.

Na nedavnoj večeri, Kisindžer i grupa kolega razgovarali su o slabostima u savremenoj Americi. Neko je rekao da je problem u zemlji pad njene elite, nestanak establišmenta koji je Kisindžer nekada predstavljao. Pol Volker, bivši predsednik Federalnih rezervi, pogledao je Kisindžera i upitao ga da li misli da je to istina, da je elita u padu?

„Ne", rekao je Kisindžer, zaćutao nakratko i dodao: „Ali je istina da postajem veoma usamljen."

Izvor RTS OKO

Naslovna fotografija: kremlin.ru

BONUS VIDEO:

https://standard.rs/2022/05/26/zasto-kisidzner-daje-dva-meseca-za-dogovor-o-ukrajini/?fbclid=IwAR0IN_qayByvDhTg4k5gx9SoBY6LiXfX4Ax8v2DJKzseRMNSlaFYtKh8FKQ

 

 

Sent from my iPhone

Анђелковић: Санкције Русији - српска идентификација са агресорима

glassrpske.com

Анђелковић: Санкције Русији - српска идентификација са агресорима

Срна

8-10 minutes


Анђелковић: Санкције Русији - српска идентификација са агресорима

Срна

Анђелковић: Санкције Русији - српска идентификација са агресорима

БЕОГРАД - Ако Србија подлегне ЕУ и америчким притисцима и уведе санкције Русији, те се тако безрезервно сврста у табор америчких вазала, трасира пут и за пристајање на њихово виђење дешавања на нашим просторима крајем 20. вијека, упозорио је политички аналитичар Драгомир Анђелковић.

"Овид дана се суочавамо са новом серијом пропагандних и других удара из Хрватске. Од нас се дрско тражи да ради ЕУ перспективе – која је и сама по себи крајње неизвесна – прихватимо искривљено хрватско виђење наше и њихове прошлости и садашњости. У том злослутном сну наших суседа, Срби прихватају да је усташки геноцид над нашим народом током Другог светског рата, 'јасеновачки мит', док је хрватска злочиначка 'Операција Олуја', ослобођење крајева које су 'окупирали српски агресори'.

Наш одговор је јасан: нећемо прихватити те и сличне хрватске безобразлуке, којима се џелати претварају у жртве, а оне у крвнике. Међутим, да ли је баш све тако? Одговор умногоме зависи од нашег односа према сукобу који се сада одвија на истоку Европе", оцијенио је Анђелковић у ауторском тексту за београдску "Политику".

Он је указао да су у већ све мање посредан поход на Русију, кренули исти они фактори који су стајали иза серије агресивних акција против српског народа деведесетих година.

"Сетимо се само тога да је хрватска 'Операција Олуја' 1995. започета ударима америчке авијације на положаје ваздухопловства и ПВО Војске Републике Српске Крајине. Затим је уследило масовно НАТО бомбардовање Републике Српске и, кончано, 1999. године, агресија на Србију, која је окончана прикривеном окупацијом Косова и Метохије", навео је Анђелковић.

Он је додао да они који сада воде рат против Руса употребљавајући за то "украјинско топовско месо", на све могуће начине су подржавали народе са којима су Срби у региону били у сукобу.

"Сада упркос свему томе – те чињеници да и даље против нас спроводе агресију мирнодопским средствима подржавајући косовски сепаратизам и противно духу Дејтона сарајевски унитаризам – од Београда траже да се сврста на њихову страну, против Русије која нам је кључни фактор подршке у одбрани преосталих националних интереса.

Када бисмо то учинили, сви добро знамо какве би за нас биле последице. Исекли бисмо грану на коју се ослања наша одбрана државности Републике Српске и преосталих српских позиција на Косову и Метохији. Запад је свестан да ми нисмо никакав чинилац у његовом обрачуну са Русијом, већ му наше окретање против ње треба како бисмо ми остали без подршке Москве, и тако омогућили онима који нас веће три деценије мрцваре али ипак не успевају да заврше посао који су испланирали, да кончано ставе на њега тачку", појаснио је Анђелковић.

Укратко, указао је Анђелковић, санкције Русији значе капитулацију Србије у вези са одбраном српских националних интереса, али ни ту се трагична прича о санкцијама не завршава и то многи превиђају.

"Ако бисмо се потпуно покорили и приклонили онима који већ дуго делују против нас, ми бисмо се неизоставно – ако не одмах онда врло брзо – сложили и са њиховом накарадном верзијом прошлости, где смо ми, исто као и Руси данас, набеђени агресори и злочинци. Уосталом, њихове преваре које се данас користе у вези са Русијом само су репризе онога што је реализовано на нашој кожи.

Наводни руски злочини у Бучи су понављање пропагандне приче из Рачка, а погибија цивила у Краматорску, за коју су упркос доказима набеђени Руси, реприза је лажи о српској одговорности за Маркале или Тузланску капију", указао је Анђелковић.

Ко год то до сада није разумио, наглашава Анђелковић, вријеме је да схвати: "Ако се тотално поистоветимо са евроатлантском политиком која се у односу на Русе води на исти начин као што је раније чињено са Србима, ми ћемо се идентификовати са агресорима и то не само против Руса, већ што је за нас много важније, у односу на Србе".

Онда ће, каже Анђелковић, бити само питање времена када ће у Србији почети да се обиљежава дан сјећања на измишљени геноцид у Сребреници, односно да се кажњава оспоравање лажи у вези са оним што се у љето 1995. тамо стварно десило.

Према његовим ријечима, око тога нема дилеме пошто је то прворазредни интерес НАТО самозваних господара нашег региона, као што је то и заокруживање накарадне косовске независности и прање НАТО сила од онога што су починиле 1999. године.

"Што значи да ћемо морати да се клањамо и 'жртвама' наводног српског терора у Рачку. Једино је питање да ли ћемо у вези са 'Олујом' можда добити неки попуст, па ће то за нас 'неутрално' бити само окончање хрватске акције војне реинтеграције западног дела Крајине. Можда нећемо морати да радосно обележавамо и дан 'ослобођења' Книна, већ ће нас пустити да се негде далеко од очију света исплачемо због трагедије коју је наш народ доживео", истакао је Анђелковић.

Али, указао је он, ни у том случају Срби неће више смјети да Загребу и његовим заштитницима пребацују да су починили масовни злочин над српским народом.

"Хрвати нису толико битни у ЕУ и НАТО да бисмо због њих до краја морали да се одрекнемо себе већ, ако се поклонимо пред агресорима као што се од нас тражи, то ћемо морати да урадимо 'само' 80 до 90 одсто, али тамо где су у центру свега амерички интереси – као што је то случају са босанском и косовском причом, које су постале важни делови глобалног евроатлантског пропагандног мозаика – неће бити ни најмањег попуста.

Ако увођењем санкција Русији потпишемо тоталну капитулацију, те покренемо ланац догађаја који после тога нашу садашњост и прошлост треба да саобрази жељама водећих западних средишта моћи, до свега описаног засигурно ћемо брзо стићи. Нека о томе размисле сви они који нису баш огрезли у аутошовинизам, већ наивно мисле да бисмо се, плаћајући данак у вези са Русијом, како-тако спасили. Напротив. Само бисмо ископали свеобухватни гроб за све, баш све, наше националне интересе!", упозорио је Анђелковић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

 

Vašington post otkriva pozadinu rata u Ukrajini

standard.rs

Vašington post otkriva pozadinu rata u Ukrajini

Moon of Alabama

8-10 minutes


Vašington post otkriva kako su SAD sa evropskim saveznicima radile na tome da Rusiju uvuku u rat u Ukrajini. Međutim, neke stvari nisu mogli da predvide

Da li realnost dolazi na naplatu? Da li je to razlog što je novinaru Vašington posta, koji je bio na terenu u Ukrajini, bilo dozvoljeno da napiše ovaj tekst:

Nakon tri meseca rata, društvo od 120 ljudi je spalo na 54 čoveka usled smrti, ranjavanja i dezertacija.

Volonteri su pre ruske invazije od 24. februara bili civili, i nisu ni sanjali da će biti raspoređeni na jednom od najopasnijih delova fronta u istočnoj Ukrajini. Ubrzo su se našli u nemilosti ratnih zbivanja, osećajući se napušteno od svojih vojnih starešina i boreći se da prežive.

Sredinom februara ovi ljudi su još uvek bili civili u nekom gradiću u zapadnoj Ukrajini. Potom su se "dobrovoljno" prijavili za teritorijalnu odbranu kako bi izbegli regrutaciju, nadajući se da će služiti u blizini svojih domova:

Lapko, građen kao rvač, imenovan je za komandira 5. zasebnog streljačkog bataljona od 120 ljudi. Jednako krupni Krus postao je komandir voda pod Lapkovom komandom. Svi njihovi saborci su iz zapadne Ukrajine. Podeljene su im puške AK-47 i obuka koja je trajala manje od pola sata.

„Ispucali smo 30 metaka i potom su nam rekli: 'Ne možemo vam dati više, preskupi su'", navodi Lapko.

Naređeno im je da idu u Lavov u zapadnoj Ukrajini. Kad su došli tamo, naređeno je raspoređivanje na jug zemlje, a potom i na istok zemlje, u Lugansk, koji je delimično već bio pod kontrolom Moskve i separatista koje podržava Moskva.

Momci su raspoređeni u rovove na frontu i od tada iznova i iznova trpe granatiranje, bez ikakve mogućnosti da odgovore. Potom su odbili naređenja i napustili front. A zatim su uhapšeni.

Vojna vrernost takve jedinice od samog početka je nepostojeća. Neobučeni borci pod komandom neiskusnog civila, bez pravog oružja, nemaju nikakvu šansu protiv profesionalne vojske kao što je ruska.

To što je više njih 60-ak ubijeno ili ranjeno bez ikakvog dobrog razloga je odgovornost sluge korumpiranih oligarha Volodimira Zelenskog (više o njegovoj korupciji ovde), kao i „zapadnih" političara poput Borisa Džonsona koji ga podstrekuju.

Ali najveći deo odgovornosti za živote ovih ljudi leži na Bajdenovoj administraciji, koja je podsticala Zelenskog da udari na Donbas još početkom 2021. Tada je Rusija izvela velike vojne vežbe i jasno stavila do znanja da će intervenisati. Zelenski se ohladio od ideje i obustavio plan napada.

Američki predsednik Džo Bajden tokom sastanka sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim u Ovalnom kabinetu Bele kuće, Vašington, 01. septembar 2021. (Foto: AP Photo/Evan Vucci)

Tada je Dmitri Tretin na sajtu Karnegijeve zadužbine za demokratiju napisao sledeće reči:

U februaru 2021. Zelenski je rasporedio trupe (deo rotacionog procesa) i teško naoružanje (kao pokazatelj sile) u blizini zone konflikta u Donbasu. Nije se baš kockao kao Porošenko, koji je krajem 2018. u Kerčkom moreuzu – koji kontroliše Rusija – rasporedio male patrolne čamce, ali i ovo je bilo dovoljno da se privuče pažnja Moskve. Poenta priče je da iako Ukrajine nije dovoljno jaka za vojnu pobedu u Donbasu, ona ipak ima dovoljno snage da uspešno isprovocira reakciju Moskve, što bi podstaklo reakciju ukrajinskih partnera na Zapadu, čime bi odnosi između Moskve i Evrope bili narušeni. Na ovaj ili onaj način, sudbina Severnog toka 2 direktno utiče na ukrajinske interese. Mogućnost da odigra ulogu navodne žrtve ruske agresije i da sebe predstavi kao zemlju koja je prva na udaru ruskog pohoda ka Evropi je veliki adut spoljne politike Kijeva.

Kada je pokušaj iz 2021. propao, Bajdenova administracija nije menjala generalni plan kao deo šire strategije da se Zapad gurne u novi hladni rat sa Rusijom i Kinom. Nakon što je pohod na Donbas iz 2021. propao, SAD su odmah spremile novi pokušaj da se u proleće 2022. Rusija isprovocira da interveniše u Ukrajini, što se vidi u ovom tekstu Vašington posta.

Prva instrukcija koju je državni sekretar Entoni Blinken dobio od predsednika Bajdena bila je da „resetuje" američke saveze i partnerstva u svetu, kako bi SAD mogle uspešno da se uhvate ukoštac sa predstojećim izazovima. Ta strategija će se pokazati ključnom u suočavanju sa ruskom agresijom u Ukrajini.

Blinken i drugi zvaničnici dali su mi ove nedelje nove detalje o seriji privatnih sastanaka tokom prethodne godine, koji su pomogli da se napravi koalicija zemalja – pod vođstvom SAD – za podršku Ukrajini.

Tajno planiranje Bajdenove administracije počelo je u aprulu 2021. kada je Rusija nagomilala 100.000 trupa na granici sa Ukrajinom. Ispostavilo se da je to gomilanje snaga bio blef, ali Blinken i drugi zvaničnici razmatrali su tog meseca, zajedno sa piderima Britanije, Francuske i Nemačke, podatke američkih obaveštajnih službi o ruskim akcijama. Poruka je bila: „Moramo biti spremni", ističe viši zvaničnik Stejt departmenta.

Ratna pretnja u Ukrajini dostigla je vrhunac u oktobru, kada su Sjedinjene Države prikupile obaveštajne podatke o novom gomilanju ruskih snaga na ukrajinskoj granici, „kao i neke detalje o tome šta zapravo Rusija planira da uradi sa ovim trupama", navodi Blinken. Ovaj operativni detalj „bio je ono što nam je zaista otvorilo oči". G-20 se krajem oktobra sastao u Rimu, gde je Bajden izdvojio lidere Velike Britanije, Francuske i Nemačke i pružio im detaljan uvid u obaveštajna saznanja SAD koja su predstavljala tajnu najvišeg ranga.

Boris Džonson, Emanuel Makron, Angela Merkel i Džozef Bajden poziraju za fotografe na samitu G-20 u Rimu, 30. oktobar 2021. (Foto: Bela kuća)

„To je podstaklo dogovor… da se stavi do znanja kakve će biti posledice po Rusiju ako nastavi sa agresijom", rekao je Blinken.

Pretnja sankcijama može biti prazan diplomatski ritual. Ali Blinken i saveznici su u decembru počeli ozbiljno da razmatraju koji koraci bi mogli biti preduzeti. Prvi sastanak je održan u Liverpulu, na samitu G-7, 11. decembra. Učesnici su javno stavili do znanja da će biti „ogromnih posledica i ozbiljnih troškova" (po Rusiju), seća se Blinken. Kao rezultat toga, „kad se agresija dogodila, bili smo spremni da delujemo momentalno".

Zajedno sa diplomatijom u NATO-u se odvijalo i vojno planiranje. General avijacije Tod Volters, komandant NATO snaga, rekao mi je da su njegove kolege u decembru i januaru počele da spremaju „kopnene linije komunikacije" koje će obezbediti rapidne pošiljke oružja za Ukrajinu. Upravo tim linijama su Ukrajini dostavljeni sistemi Džavelin i Stinger, i to pre početka invazija 24. februara. Od tada je istim rutama dostavljena ogromna količina težeg naoružanja.

Ovaj narativ je duboko manipulativan. SAD nisu znale da će se dogoditi „ruska invazija". Ono što su znale jeste da će Zelenski, podstaknut od strane SAD, pokušati da izvrši invaziju na donbaske republike, koristeći toliko veliku vojnu silu da će prinuditi Rusiju da reaguje i stane u zaštitu svojih sunarodnika.

Ukrajinski napad počeo je 16. februara, kada je ukrainska vojska broj artiljerijskih napada na Donbas uvećala za čak 40. puta, u trajanju od nekoliko dana. Reagujući na to, Rusija je je 24. februara izvršila preventivni kopneni napad.

Deo plana Bajdenove administracije koji se odnosio na uvlačenje Rusije u rat i preuzimanje kontrole nad Evropom je završen uspešno.

Ali koliko dugo će izdržati „zapadna" koalicija suočena sa inflacijom, energetskim nestašicama i krizom hrane? Jedinstvo Evropske unije već je pred raspadom, budući da svaka zemlja zasebno rešava problem sa snadbevanjem energentima.

Sada svako vidi da Ukrajina, a sa njom i SAD, gubi rat. A da Rusija stoji mnogo bolje nego što je bilo ko očekivao.

Šta je Bajdenov plan sada kad situacija izmiče kontroli? Eskalacija ka širem ratu je jedna od opcija, ali u njoj rizici pretežu nad eventualnim dobicima.

Ruski vojnici prelaze ulicu uoči predaje ukrajinskih vojnika u čeličani Azovstalj u Marijupolju, 19. maj 2022. (Foto:REUTERS/Alexander Ermochenko)

Ipak, to bi mogao biti jedini put kojim Bajden želi da ide.

Prevod Vladan Mirković/Novi Standard

Izvor moonofalabama.org

Naslovna fotografija: Aris Messinis/AFP/Getty Images

BONUS VIDEO: