Претражи овај блог

среда, 13. мај 2009.

Бисет: НАТО од 1999. агресивна машинерија

Бисет: НАТО од 1999. агресивна машинерија

srijeda, 13 maj 2009 13:25 Политика

El. poštaŠtampaPDF

 

Одлуком да бомбардује Србију марта 1999. године НАТО се изненада претворио у „агресивну војну машинерију која може да употреби силу кад и где год то одлучи", истиче се у ауторском коментару бившег канадског амбасадора у Југославији Џејмса Бисета у канадском дневнику „Глоуб енд Мејл".

Бивши канадски званичник у „Глоуб енд мејлу" пише да је НАТО у марту 1999. године одлучио да се оглуши о члан 1 Северноатлантског споразума у складу са којим НАТО неће употребити, нити ће претити да ће употребити силу у решавању међународних спорова и према којем ће овај савез увек поштовати Повељу УН.

Сила је, међутим, употребљена, „да би се наводно спречио геноцид и етничко чишћење албанског становништва на Косову", пише Бисет.

Чланак под насловом „Време је да се заврши хладни рат" само је један у низу коментара у којима овај аутор отворено критикује политику коју заступају Запад и НАТО у источној Европи, а посебно на Балкану.

Други претходно објављени истакнути наслови су, рецимо, „Бомбардовање НАТО - повратак варварству" и „Трагична грешка на Косову", у којима Бисет, који је дужност амбасадора у Југославији обављао од 1990. до 1992. године, објашњава свој став да до сукоба на простору бивше Југославије не би ни дошло да је постојао искрен напор да се на позитиван начин преговара са југословенском владом.

„Угрожавање територијалног интегритета Србије једноставно је занемарено упркос резолуцији УН која потврђује суверенитет Србије и упозорењу тадашњег председника Русије Владимира Путина да ће једнострано проглашење независности постати опасан преседан", истиче Бисет.

Говорећи о основаном страховању Русије у погледу „правих намера" НАТО, с обзиром на чињеницу да се планира постављање противракетног штита у Пољској и Чешкој и да Русију сада окружују чланице овог савеза, Бисет је рекао да је Москва добила још једну потврду да је „НАТО узео закон у своје руке" тиме што је већина чланица Алијансе признала независност Косова.

Он је подсетио да су већ у марту 1999. године, чланство у Алијанси су стекле Пољска, Мађарска и Чешка, а потом и балтичке земље, Румунија, Бугарска и Словачка, а Алијанса инсистира и на чланству Украјине и Грузије.

Бисет сматра да је била сасвим предвидива реакција НАТО у августу прошле године када су грузијске снаге изненада напале Јужну Осетију, а Москва брзо реаговала, што су западни медији, САД и чланице НАТО осудиле као нарушавање територијалног интегритета Грузије, подсећа он.

Од тада, НАТО је слабо шта научио из својих грешака - он очигледно још увек води хладни рат, те је и одлука да одржи војну вежбу у Грузији само намерна провокација Русије, која би заправо могла да буде један од најкориснијих и најјачих западних савезника у наредним годинама, закључује Бисет у листу „Глоуб енд мејл".

 

http://in4s.net/x/index.php?option=com_content&view=article&id=8796:---1999--&catid=78:globus&Itemid=176