Претражи овај блог

уторак, 24. јул 2018.

SPC O ZAHTEVU ĐUKANOVIĆA: Patrijarh neće da se izvinjava Milu

novosti.rs

SPC O ZAHTEVU ĐUKANOVIĆA: Patrijarh neće da se izvinjava Milu | Društvo

V. Kadić /R. Dragović

5-6 minutes


| 25. jul 2018. 00:12 | Komentara: 0

Izjava Irineja o Srbima u Crnoj Gori izazvala buru. Srbi se žale na stalnu diskriminaciju i ugrožavanje prava

PATRIJARH srpski Irinej neće se izviniti Crnoj Gori zbog svoje izjave o položaju u kome se tamo nalaze srpski narod i crkva.

Posle bure koju je izazvala patrijarhova tvrdnja da je status Srba u Crnoj Gori nalik onom u NDH, ovo je "Novostima" u utorak rečeno u Patrijaršiji u Beogradu. Time je odgovoreno i predsedniku Crne Gore Milu Đukanoviću, koji je javno pozvao patrijarha da demantuje svoje reči.

U sedištu SPC nezvanično pojašnjavaju da je poglavar SPC želeo da naglasi diskriminaciju Srba i Mitropolije crnogorsko-primorske, koju zvanično sprovodi crnogorska država.

Najviše sporova izazvao je patrijarhov odgovor novinaru podgoričkog "Dana" na pitanje s kojom bi istorijskom epohom uporedio položaj Srba u Crnoj Gori.

- Uporedio bih ga sa položajem Srba u Hrvatskoj, u doba NDH. Neprijateljstvo u Crnoj Gori nije kao ono koje je bilo kod ustaša, ali mržnja u narodu postoji. Sigurno da to čine oni koji ne žele dobro ni Srbiji ni Crnoj Gori - rekao je Irinej.

Pročitajte još - Patrijarh Irinej: Položaj Srba u Crnoj Gori kao u doba fašizma; Podgoričke vlasti: Zlonamerne ocene

Crnogorski premijer Duško Marković optužio je patrijarha da je zloupotrebio gostoprimstvo u Crnoj Gori, a njegov istup doveo u vezu sa crkvenim protivljenjem pristupanju Crne Gore NATO.

- To je otpor modernoj i savremenoj Crnoj Gori - poručio je Marković. - Ova izjava ne tiče se samo položaja Srba, već i evropskog i evroatlantskog puta Crne Gore.

Položaj srpskog naroda i SPC u Crnoj Gori tema je na koju već godinama ukazuju Srbi iz ove države. Na delu je, kako se često čuje, diskriminacija i uklanjanje srpskog nacionalnog i kulturnog identiteta ove zemlje.

Da je položaj Srba u Crnoj Gori daleko od idealnog, naglasio je u utorak i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

- Mi želimo dobre odnose sa Crnom Gorom i bolji položaj srpskog naroda. Da li smo uvek srećni - nismo, i o tome govorimo. Pretpostavljam da nisu ni oni uvek. Ali ko god bi rekao da je situacija srpskog naroda idealna, čini mi se da ne bi govorio istinu. Nadam se da ćemo uskoro imati prilike da razgovaramo o tome sa legitimnim predstavnicima srpskog naroda u Crnoj Gori i da ćemo o našim bilateralnim stvarima razgovarati sa legitimnim i legalnim predstavncima Crne Gore - rekao je Vučić.

Težak položaj Srba u najmlađoj evropskoj državi najvidljiviji je u korišćenju sopstvenog jezika i pisma, budući da je srpski gotovo izbačen iz upotrebe i sveden na nivo manjinskog. Imovina SPC, a posebno Mitropolije crnogorsko-primorske, često je na meti vlasti. Diskriminacija je očigledna i u državnoj upravi. Od ukupnog broja zaposlenih Srba je manje od sedam odsto, iako je procenat srpskog stanovništva po popisu iz 2011. godine veći od 30 posto.

Istoričar Aleksandar Raković, iz Instituta za noviju istoriju Srbije, ističe da patrijarh Irinej nije nimalo pogrešio kada je položaj Crkve i naroda uporedio sa NDH.

- U Crnoj Gori na delu je nastavak "pravaškog" procesa koji je utemeljio Ante Starčević. Za razliku od vremena kneževine i kraljevine, današnja Crna Gora utemeljena je na antisrpskoj ideji - tvrdi Raković i podseća da predsednik Milo Đukanović danas govori o vraćanju Crne Gore "zapadnom svetu", i to na gotovo isti način kao što je 1941. godine činio Sekula Drljević.

- Ne treba patrijarh da se izvinjava predsedniku Crne Gore. Đukanović treba njemu da se izvini zbog istorijske izdaje srpskog naroda - oštar je Raković.

Cetinjski manastir povremeno obezbeđuje policija

 

NAPADI NA SRPSKU PRAVOSLAVNU CRKVU U CRNOJ GORI

n 9. jul 2018.- grupa Albanaca sprečila liturgiju na ostacima Hrama Svetog Jovana Krstitelja kod Ulcinja

n 16. mart 2018. - u Podgorici skup potpisnika peticije za poništavanje svih upisa SPC nad manastirima i crkvama

n 6. januar 2018. - Miraš Dedeić zatražio od države da vrati "otetu crkvenu imovinu"

n 23. decembar 2016. - u Podgorici pokrenuta peticija za uklanjanje Crkve Svete Trojice sa Rumije

n 8. februar 2015. - početak progona sveštenika Mitropolije Velibora Džomića

n Novembar 2011. - statusni progon sveštenika SPC

n 12. septembar 2011. - suđenje mitropolitu Amfilohiju za "govor mržnje"

n 20. januara 2009. - policija sprečila liturgiju na Bajicama, upotrebila silu i pretukla vernike

n 8. novembar 2008. - obijeno i opljačkano 10 hramova SPC

n Decembar 2000. - "osvajanje" Vlaške crkve na Cetinju.

n 31. oktobar 1993. godine u policijskoj stanici na Cetinju organizovana "Crnogorska pravoslavna crkva"

 

PATRIJARH IRINEJ OŠTRO KRITIKOVAO CRNOGORSKU VLAST....Crkvi gore nego pod Osmanlijama, Srbima gore nego u NDH

U EKSKLUZIVNOM RAZGOVORU ZA „DAN", PATRIJARH IRINEJ OŠTRO KRITIKOVAO CRNOGORSKU VLAST

Crkvi gore nego pod Osmanlijama, Srbima gore nego u NDH

 

Mitropolija nije od juče. Ona postoji stotinama godina i ono što pripada zvaničnoj crkvi ne može biti ni na koji način uzeto ili oduzeto, kazao je patrijarh Da Crna Gora pošalje vojnike na Kosovo i da tamo stišava i smiruje Srbe i ko zna šta još da radi, to zdrav razum i zdravo poimanje ne prihvataju, ocijenio je poglavar Srpske pravoslavne crkve

Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej ocijenio je u ekskluzivnom razgovoru za „Dan" da je položaj crkve u Crnoj Gori danas gori nego u vrijeme okupacije Osmanlija, dok je položaj Srba kao u vrijeme ozloglašene fašističke Nezavisne države Hrvatske (NDH). Ekipa „Dana" sastala se s patrijarhom juče u Manastiru Dajbabe.
Njegova svetost patrijarh srpski Irinej načalstvovao je juče u Sabornom hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici Svetom arhijerejskom liturgijom i svečanom hirotonijom narečenog visokodostojnog arhimandrita Metodija (Ostojića), dosadašnjeg igumana Cetinjskog manastira, u čin episkopa dioklijskog, vikarnog episkopa mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija.
Patrijarh je komentarišući česte negativne poruke državnih zvaničnika prema Mitropoliji crnogorsko-primorskoj, te najava da bi država mogla da oduzme pravoslavnoj crkvi imovinu, odnosno crkve i manastire, ocijenio da je to nezamislivo u 21. vijeku.
– Čitajući nešto o tom pitanju i problemu, uviđam da je to nezamislivo u našem vremenu. Da su to radili Turci ili ustaše u svoje vrijeme, to bi se moglo razumjeti i shvatiti. Ali da se to radi u vremenu mira i slobode, u vremenu kada vladaju principi zakona i zakonitosti, to je apsolutno neprihvatljivo, ne samo za Evropu nego i za Aziju – kazao je patrijarh za „Dan".
Njegova svetost je naveo da će on kao patrijarh ali i Srpska pravoslavna crkva stati u odbranu Mitropolije crnogorsko-primorske.
– Ne samo da hoćemo, nego je naša obaveza da kao crkva istupimo i zaštitimo Mitropoliju. Na Saboru je već bilo o tome riječi i mi smo uputili Vladi Crne Gore dopis i nadamo se da će od tog bezakonja odstupiti jer tu nema nikakve logike. Mitropolija nije od juče. Ona postoji stotinama godina, i ono što pripada zvaničnoj crkvi ne može biti ni na koji način uzeto ili oduzeto. Mi ćemo ako do toga dođe, angažovati ne samo sebe, nego ćemo alarmirati cijeli svijet. Crkva i vjernici brane crkvu, a ni pravna logika ne dozvoljava takvo ponašanje – istakao je patrijarh Irinej.
On je nezadovoljan i položajem i tretmanom Srba u Crnoj Gori.
– Ja nisam baš mnogo upoznat, ali kako čujem, položaj Srba u Crnoj Gori nije dobar. Nažalost! To je jedan narod koji se podijelio. Svaka čast državi Crnoj Gori, ona je i ranije bila samostalna država i normalno svaki Srbin prihvata i podržava postojanje Crne Gore kao države, ali stvoriti takvav odnos prema Srbima u Crnoj Gori je neshvatljivo – kazao je patrijarh srpski.
Na pitanje sa kojom istorijskom epohom bi uporedio položaj Srba danas u Crnoj Gori, patrijarh Irinej je kazao da ga podsjeća na stanje u Hrvatskoj u oba fašizma.
– Uporedio bih ga sa položajem Srba u Hrvatskoj, u doba endehazije (NDH). Nažalost u Hrvatskoj ni danas nije bolji položaj Srbima. Možda to neprijateljstvo u Crnoj Gori nije kao ono koje je bilo kod ustaša, ali mržnja u narodu nažalost postoji. Sigurno da to čine oni koji ne žele dobro ni Srbiji ni Crnoj Gori. Stara je istina – Podijeli pa vladaj – pa se vjerovatno drže tog principa. Nadam se da će narod biti svjesniji od onih koji ga vode i da će naći način da postoji i zajedno živi – poručio je patrijarh.
Komentarišući slanja crnogorskih vojnika u južnu srpsku pokrajinu, Kosovo, patrijarh smatra da je to nonsens.
– I to je jedan nonsens našeg vremena! Nažalost. Da Crna Gora pošalje vojnike na Kosovo i da tamo stišava i smiruje Srbe i ko zna šta još da radi, to zdrav razum i zdravo poimanje ne razumiju. Tim prije što to radi Crna Gora, koja je pravoslavna zemlja, srpska zemlja, da čini takvo jedno djelo u korist onih koji su stotinama godina rušili i palili i otimali i sada da im još pomogne u tom nezakonitom djelu – zaključio je Njegova svetost patrijarh Irinej.
Milan SEKULOVIĆ


Mitropolit Amfilohije: Vlast priznanjem Kosova pljunula na kralja Nikolu

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, u besjedi za trpezom ljubavi nakon hirotonije, poručio je da se odricanjem od ćirilice, koju vlasti u Crnoj Gori sve manje koriste, odričemo crnogorske životnosti. On je naveo da su na jučerašnju svečanost pozvali visoke državne funkcionere, ali se oni nijesu pojavili.
– Možda nije diplomatski, ali ja moram reći da je sramno da je sadašnja vlast u Crnoj Gori pljunula na kralja Nikolu, koji je utemeljio Crnu Goru. Pljunula je na krv onih mučenika koji su oslobađali Kosovo i Metohiju priznavši lažnu državu, nepostojeću u istoriji, Kosovo. Imam utisak da zvanične vlasti nijesu danas ovdje jer oni znaju stav Crkve Božije, koji je bio i ostao, a može da im se ne dopada, ali bitno je da se dopada Bogu, Svetim Kirilu i Metodiju, Svetom Jovanu Vladimiru, svetim Nemanjićima, Crnojevićima. Meni je bitno da se njima dopada i vama, koji ste sabornici ovog skupa – kazao je mitropolit.


Vječni sveti hrišćanski identitet

Episkop dioklijski Metodije, nakon hirotonije, poručio je da ga je neizmjerna blagodat Svetoga Duha dovela do najsveštenijeg dana da ljubavlju Božjom bude uveden u čin episkopa. On je zablagodario patrijarhu Irineju, iz čijih je sveštenih ruku primio žezal vikara dioklijskog, kao i svima arhijerejima sa sveštenim Saborom.
– Titulom vikara dioklijskog potvrđuje se kontinuitet i neprekinuto trajanje drevne episkopije na ovim prostorima i njenih naslednica svetosavske Eparhije zetske, odnosno Mitropolije crnogorsko-primorske. Kontinutitet koji upućuje na beskraj, na vječno trajanje, na infinitiv koji je Biti i koji vječno Jeste. Kontinuitet istorije jednog naroda i svih naroda je, prvenstveno, duhovni identitet, tajni, otkrovenjski, a ne biološki, jer biologija je realnost smrti i prekid kontinuiteta. Samo u Duhu Svetome možemo steći identitet i održati kontinuitet sa pokoljenjima koja su živjela prije nas, sa svetopetrovićevskim i svetovasilijevskim periodom, i dalje, sa Zetom, i dalje, sa Kosovom i Kosovskim zavjetom, i dalje, sa Svetim Savom, i dalje, sa Dioklijom, i dalje, sa Jerusalimom i Nazaretom Hristovim, i dalje, sa Bogom Trojedinim – vječni sveti hrišćanski identitet. Uz kontinuitet i jedinstvo Duha u ljubavi, nijedan narod ne može nestati niti postati mali, upravo neprekinutim trajanjem u Duhu jedan narod postaje i jeste veliki narod – poručio je on.
Novoustoličeni episkop je pozvao narod da ne budemo ništa dužni, osim da ljubimo jedni druge; jer koji ljubi drugoga, ispunio je zakon.
Njegova svetost patrijarh srpski Irinej rekao je na kraju liturgije novom episkopu da je episkopsko dostojanstvo najveća duhovna čast u crkvi Božjoj.
– Vi ste dugo, relativno dugo, u Cetinjskom manastiru i ovoj sredini. Imali ste prilike da upoznate ovaj narod i sve prilike u Crnoj Gori. Zato Vas je naša Crkva izabrala u najviše dostojanstvo, sa željom da, kao što ste mudro upravljali manastirom, tako mudro upravljate kao episkop u eparhiji, kao vikar mitropolita crnogorsko-primorskog. Da svojom službom poslužite Gospodu i onome što Gospod želi od svih nas – rekao je svjatjejši patrijarh Irinej. Podsjetio je da je vladika Metodije jedno vrijeme predano poslužio bolesnom patrijarhu Pavlu.
– Stekli ste jedno opšte poštovanje zbog tog vašeg podviga – kazao je patrijarh, dodajući da je vladika Metodije izabran za vikara slavne eparhije koja je rodila Crnu Goru i da sada ima veliku dužnost i obavezu da čuva svoj narod u vjeri pravoslavnoj.

Милачић: Срби у Црној Гори таоци власти

in4s.net

Милачић: Срби у Црној Гори таоци власти, али и професионалних Срба

ИН4С

3-4 minutes


Изјаве Патријарха Српске православне цркве, господина Иринеја, о лошем положају Срба у Црној Гори, изазвале су велике реакције, међу којима су предњачиле осуђујуће реакције званичника Владе, али и предсједника државе. Они су, у стилу последњих политичких кабадахија, на вулгаран начин одговорили Патријарху, потпуно одбацујући критике да се српски народ у Црној Гори налази на удару, оцјењујући те изјаве злонамјерним и паушалним, те да говоре више о ономе ко их је изрекао, поручио је предсједник Праве Црне Горе, Марко Милачић.

Стога, постављамо десет кључних питања званичницима власти, али и јавности – да ли је злонамјерно и паушално следелеће:

  1. То што је недавно Митрополиту СПЦ група великоалбанских екстремиста у Улцињу забранила служење Богу, на православној светињи?
    2. То што власт све изборне кампање у последњих двадесет година темељи на антисрпској реторици?
    3. То што што се Срби дискриминишу приликом запошљавања?
    4. То што је, према Владиним подацима, у државним институцијама запошљено свега 7% Срба, иако их, према последњем попису има око 30%?
    5. То што Срби, са 30% удјела у укупном становништву, већ двадесет година не партиципирају у власти, док, рецимо, Бошњаци са мање од десетак процената контролишу шест министарстава?
    6. То што је ћирилица деградирана као равноправно писмо, и што се српски писци бришу из црногорских уџбеника за ђаке?
    7. То што један професор у даниловградској школи дисциплински одговара само зато што је тражио равноправност писма?
    8. То што је црногорска власт признала Косово иако је, по њиховом признању, огромна већина грађана била против?
    9. То што је Црна Гора, мимо воље грађана, угурана у НАТО савез, мимо референдума, односно, мимо воље грађана?
    10. На крају, да ли је злонамјеран и паушалан податак да једино Срби у Црној Гори немају ријешено национално питање, већ деценијама таворе у јазу између института мањина и конститутивног народа?

  2. Због свега наведеног, јасно је да се Срби у Црној Гори налазе у гетоизираном положају и да одговорност лежи управо на онима који се данас утркују ко ће прије напасти српског Патријарха.
    Наравно, не треба занемарити и чињеницу да су том стању у не малој мјери допринијели и појединци из опозиције, који су своју улогу Срба поприлично професионализовали у последњих тридесет година, нагласио је Милачић.

  3. Права Црна Гора ће ускоро понудити и презентовати домаћој и иностраној јавности, нов и модеран концепт чија ће стратегија, надамо се, допринијети побољашању стања српског народа у Црној Гори. Српском питању у Црној Гори је потребна модернизација у виду смјене генерација, као и у виду нове естетике српства и унутарправославног помирења, а све то праћено великим и посвећеним теренским радом, поручио је предсједник Праве Црне Горе.