Претражи овај блог

петак, 13. новембар 2009.

Злочин над Србима државна тајна

Злочин над Србима државна тајна

Због објављивања досијеа о ликвидацији 611 Срба у Сиску, против новинара Домагоја Маргетића поднесена кривична пријава

 

Домагој Маргетић се суочава са кривичном пријавом

Од нашег сталног дописника
Бањалука, 13. новембра – „Због тога што сам објавио досије о злочинима у којима је 1991. и 1992. године убијено 611 Срба у Сиску, министар унутрашњих послова Републике Хрватске Томислав Карамарко поднео је против мене кривичну пријаву због одавања државне тајне." Ово је данас на конференцији за новинаре, одржаној у Бањалуци, изјавио хрватски новинар и уредник загребачког портала www.necenzurirano.com. Домагој Маргетић.

По Карамарковој пријави, истрагу против Маргетића је покренуло Државно тужилаштво Хрватске, а саслушаван је 4. и 5. новембра у Управи криминалистичке полиције у Загребу. „Невероватно је да је у држави која је чланица НАТО-а и кандидат за пријем у Европску унију ратни злочин почињен над 611 српских цивила проглашен државном тајном. Мој грех је, дакле, то што сам имао храбрости да јавности, не само у Хрватској него и региону, обелоданим истину, које би се у свим иоле цивилизованим земљама њена власт застидела", рекао је Маргетић.

Он је истакао да је, осим имена жртава, објавио и имена осумњичених за злочине – наредбодаваца и извршилаца. На овом списку су Иво Бобетко, Јосип Брајковић, Ђуро Бродарац, Владимир Миланковић, Жељко Хлишић, Драго Бошњак, на чију душу иде нешто мање од стотину убијених сисачких Срба, затим Екрем Мандал, који је учествовао у ликвидацији више од 120 српских цивила. На списку су и имена Младена Гложинића, Игора Балија, Јосипа Шикића и Звонка Краља.

„Због мога истраживачког новинарства и рада у експертском тиму за борбу против тероризма и организованог криминала југоисточне Европе одавно сам на мети мафијашко-политичких кругова у Хрватској и региону. Недавно сам објавио досије о прању новца, који су политичке елите опљачкале у Хрватској, Босни и Херцеговини и Србији. Објавио сам и досије о дуванској мафији, затим о везама хрватских политичара са иранским обавештајним службама... Убрзо после тога, Обавештајносигурносна агенција ме је обавестила да је тајно снимила разговор у којем је забележено да је једном припаднику мафијашког клана Идризи у Загребу плаћено 250.000 евра за моју ликвидацију. Да то није била пука прича показало се крајем прошлог месеца када је подметнут пожар у мојој кући, и то у соби у којој су спавали моји малолетни нећаци. Срећом, дим нас је пробудио па сам успео да спасим нећаке, а ватру смо успели да угасимо. Полиција је утврдила да је пожар подметнут, али није открила ко је то учино", казао је Маргетић.

 

Б. Марић

[објављено: 14/11/2009]

stampanje  posalji prijatelju



пошаљите коментар | погледајте коментаре (1)

 

http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Zlochin-nad-Srbima-drzavna-tajna.sr.html

Vječiti neprijatelji Srba

Vječiti neprijatelji Srba

D. M. - R. Đ. | 18.10.2009 20:00

Da je američka spoljna politika ponovo izrazito antisrpski nastrojena, možda ponajbolje govori podatak da je listi zaposlenih u Stejt departmentu mnoštvo službenika, koji su devedesetih godina prošlog vijeka karijeru gradili tako što su radili isključivo i samo protiv Srba.

Ovo je u svojoj opsežnoj analizi aktuelnih poteza američke administracije zapisao ugledni vašingtonski analitičar i urednik časopisa "Odbrana i spoljni poslovi" Gregori Kopli. On je i "Fokusu" potvrdio da se ništa dobro ne može očekivati od administracije, kojom još vedre i oblače ljudi, potpuno odani antisrpskoj propagandi, kreiranoj u vrijeme američkog predsjednika Bila Klintona.

Kao primjer, Kopli je naveo pomoćnika državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Tinu Kajdanov. Ona je trenutno, pojašnjava Kopli, jedan od učesnika brojnih sastanaka američko-jermenskih lobista, koji na svaki mogući način nastoje da obezbijede podršku SAD u borbi za nezavisnost jermenskog naroda u oblasti Nagorno Karabah u Azerbejdžanu.

- Njena cijela karijera bila je fokusirana na omogućavanje zahtjeva manjina za samoodređenjem na Balkanu. U suštini, to bi značilo, skoro ekskluzivno da je ona radila jedino i samo protiv Srba - naveo je Kopli.

Sredinom devedesetih godina, tvrdi on, Kajdanova je gorljivo sprovodila američku ideju i svesrdnu podršku muslimanskom narodu BiH, koji je, po njenom mišljenju, imao pravo na nezavisnu državu. 

- Ovakve i slične odluke i stavovi doveli su do vojne i drugih intervencija SAD i NATO u ratu u BiH, protiv Srba, naravno. Ona je radila mnogo i sa zvaničnicima Stejt departmenta Kristoferom Hilom i Ričardom Holbrukom u organizovanju Dejtonskih pregovora, koji su postali prvi američki uspjeh u primoravanju zaraćenih snaga da dođu do sporazuma - smatra Kopli.

Nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, navodi on, Kajdanova je poslana na zadatke u Beograd, u periodu od 1996. do 1997. godine, kao i u Sarajevo, od 1997. do 1998. godine da provjerava sprovođenje Dejtonskog sporazuma. Kada je započela kriza na Kosovu i kada se Amerika direktno uključila u to, Kajdanova je, piše dalje Kopli, imenovana za specijalnog pomoćnika američkog ambasadora Kristofera Hila u Skoplju, s posebnim odgovornostima baziranim u vezi s krizom na Kosovu.

- Pripomagala je američkom prepoznavanju još jedne manjine koja zaslužuje svoju nezavisnu državu, a ovaj put u pitanju je bio narod na Kosovu. Ona je igrala glavnu ulogu u izgradnji političke i međunarodne podrške narodu na Kosovu i njihovom pravu na nezavisnu državu. U periodu od 2001. do 2003. godine Kajdanova je radila kao specijalni pomoćnik državnog sekretara za evropska pitanja Ričarda Armitejdža, i još uvijek učestvovala u sprovođenju američke politike na Balkanu - upozorio je Kopli.

U periodu od 2003. do 2006. godine radila je kao zamjenik šefa misije u Američkoj ambasadi u Sarajevu i to u vrijeme raznolikih američkih i bošnjačkih ovlašćenja i ovlašćenja EU u izgradnji nacionalnih programa. U proljeće 2006. kada su američki pritisci za priznavanje nezavisnosti Kosova počeli da jačaju, Kajdanova je imenovana za šefa misije u američkoj kancelariji u Prištini, tačnije u Američkoj ambasadi na Kosovu. U julu 2008. godine nakon Deklaracije o nezavisnosti Kosova Kajdanova je položila zakletvu kao prvi Američki ambasador Republike Kosovo. Na toj funkciji bila je sve do prije par mjeseci.

Borac za nezavisnost Kosova

Još jedan od veterana, koji je učestvovao u kampanji nezavisnosti Kosova, pored Kajdanove, navodi Gregori Kopli, bio je i ambasador Robert Bretki, predstavnik američkog OEBS. Bretkijeva karijera bila je takođe usmjerena najviše na balkanska dešavanja i na podršku separatistima na Balkanu i na Kosovu.

- Između 2001. i 2004. godine radio je kao pomoćnik državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja i odgovarao NATO-u i OEBS-u. Njegova glavna preokupacija bio je Balkan, a naročito pripreme za nezavisnost Kosova. U periodu između 2005. i 2009. godine radi kao ambasador u Hrvatskoj i ostaje i dalje uključen u dešavanja na Kosovu i BiH - navodi Kopli.

http://www.fokus.ba/vidi.php?rub=2&vijest=24628