Трамп: „Дубока држава" одлаже вакцину против вируса корона
Јелена Стевановић
4-5 minutes
Дан уочи републиканске конвенције амерички председник се похвалио напретком у лечењу вируса корона, пошто је Агенција за храну и лекове по хитном поступку одобрила употребу крвне плазме у третману оболелих.
Доналд Трамп је у недељу казао да је одлука о коришћењу крвне плазме излечених пацијената „историјска", али његови критичари подозревају да је агенција била под политичким притиском да изда дозволу да би шеф Беле куће имао са чим да изађе пред бираче. Делегати Републиканске странке званично су јуче на Националној конвенцији у Шарлоту номиновали Доналда Трампа за кандидата на председничким изборима у САД 3. новембра, јављају амерички медији. Конвенцију Демократске странке прошле седмице су обележиле оптужбе на рачун председника да је повлачио лоше потезе током пандемије, која је однела животе 176.000 Американаца. И истраживања јавног мњења показују да су грађани незадовољни реакцијом владе на епидемију и да је већина гласача склонија гласању за демократског кандидата Џоа Бајдена. Према последњем истраживању Си-Би-Ес њуза, 52 одсто бирача каже да ће гласати за Бајдена, а 42 одсто за Трампа.
У суботу се први човек администрације жалио на „Твитеру" да „дубока држава", оличена у симпатизерима демократа у управи, намерно одлаже проналажење вакцине и друге помаке у лечењу до после избора. Двадесет и четири часа касније, Агенција за храну и лекове дала је „зелено светло" за коришћење крвне плазме.
Крвна плазма излечених пацијената богата је антителима и као таква и досад је прописивана у лечењу око 70.000 заражених Американаца. То што је сада и званично одобрена значи да би могла да уђе у далеко ширу употребу. Трамп је замолио људе излечене од ковида 19 да донирају плазму, тврдећи да њена употреба смањује смртност за 35 одсто. Према Агенцији за храну и лекове, пацијенти млађи од 80 година који нису били на респиратору, а који су добили плазму са високим нивоом антитела у року од три дана од дијагностиковања ковида, имали су 35 одсто веће шансе да преживе од болесника који су добијали плазму са нижим нивоом антитела. Водећи стручњаци су оклевали да издају дозволу сматрајући да нема довољно доказа да се плазма уврсти у протокол лечења, али администрација верује да ово тело не треба да више одуговлачи ни са одобрењем вакцине.
Трамп је у суботу тврдио да агенција намерно не дозвољава фармацеутским кућама да тестирају цепиво да би се и то велико откриће објавило тек после 3. новембра. Како пише „Фајненшел тајмс", Вашингтону се жури да пронађе вакцину и вероватно ће следећег месеца одобрити цепиво које развијају британско-шведска компанија „Астра зенека" и Универзитет Оксфорд, иако је трећа, клиничка фаза истраживања на пацијентима почела у САД тек пре неколико дана. Из америчких стручних кругова поручују да вакцина не може бити тестирана и одобрена пре краја ове или почетка следеће године.
И док тражи политичку „крвну плазму" која ће му поправити резултате у предизборним анкетама, Трамп је остао без једне од кључних личности из кампање 2016. Како преноси сајт „Хил", Келиен Конвеј је најавила да крајем месеца одлази са места председникове саветнице. И поред тога што је њен супруг, конзервативни адвокат Џорџ Конвеј био истакнути критичар владе и члан републиканске групе која је обећала да ће дати све од себе да шеф администрације не буде поново изабран, Келиен Конвеј је била Трампов највернији сарадник у Белој кући. Често је у медијима бранила његове скандалозне изјаве, непоткрепљене тврдње и теорије завере. Упамћена је по томе што је сковала нови еуфемизам за неистине, бранећи их као „алтернативне чињенице". Употребила је овај израз објашњавајући како је Бела кућа могла да износи нешто што очигледно није била истина – да се на Трамповој инаугурацији окупио већи број људи него на инаугурацијама ранијих председника.
Enclosures:
160z120_korona-vakcina-za-spoljnu.jpg (10 KB) |