Претражи овај блог

среда, 23. мај 2012.

Mali prostor za ozbiljniju promenu državne politike

Mali prostor za ozbiljniju promenu državne politike

Вести | 23.05.2012 | 14:01

 

 

AUTOR: JELENA TASIĆ

Priština, Brisel, Beograd - Novoizabrani predsednik Srbije Tomislav Nikolić nema prostora za radikalne promene u politici prema Kosovu i Metohiji. Tehnički dijalog Beograda i Prištine je pod Borisom Tadićem toliko odmakao da je doveo do de fakto nezavisnosti. Nikolić može samo da uspori ritam koji je Tadić obećao u gašenju srpskih institucija na KiM - ocenjuje za Danas Dušan Janjić, politički analitičar i predsednik Nove socijaldemokratije Srbije.

 

Janjić smatra da je na „Nikoliću da tokom svog mandata mudrim manevrima izbegne i formalno priznanje kosovske nezavisnosti, što je uslov za ulazak Srbije u EU, koje je u perspektivi za 15 godina". Prema njegovoj proceni „tehnički dijalog će se nastaviti", a Nikoliću, koji se do sada „nije mešao u politiku na Kosovu, odgovara planirano gašenje Ministarstva za KiM, iako u tom dogovoru nije učestvovao".

Janjićevu ocenu da dolazak predsednika SNS na čelo države neće mnogo promeniti kosovsku politiku zvaničnog Beograda podržavaju državni sekretar Ministarstva za KiM Oliver Ivanović i poslanik Jedinstvene srpske liste u kosovskom parlamentu Rada Trajković.

- Ne očekujem velika odstupanja u politici prema EU, jer je Nikolić rasturio SRS upravo na evropskom pitanju. Međunarodna zajednica će procenjivati svaki njegov korak, što znači da ne bi smeo mnogo da menja i postojeću politiku prema KiM, posebno kada je reč o dijalogu s Prištinom i o Euleksu, koji je projekat EU - kaže za Danas Rada Trajković.

Oliver Ivanović smatra da „nema indicija da će se politika prema KiM menjati", ali ukazuje na važnost da „na odluku o formulisanju kosovske politike Beograda utiču svi akteri na političkoj sceni - nova narodna skupština, nova vlada Srbije, kao i predsednik Republike".

Borislav Stefanović, šef Vladinog tima za dijalog s Prištinom, kaže za Danas da je prerano za odgovore na pitanja da li će Beograd nastaviti pregovore u Briselu i sprovesti već postignute dogovore s Prištinom, jer su „sve odluke o započetom procesu na novoj vladi i predsedniku". On nije želeo da spekuliše na koji bi način kombinacije za formiranje nove vlade uticale na budućnost briselskog dijaloga.

- Tomislav Nikolić je u izbornoj kampanji najavio da će poštovati sve sporazume koji su u skladu sa Ustavom Srbije, a da ga protivustavni dogovori neće obavezivati. Takođe je rekao i da treba pregovarati, ali da su polazne tačke Ustav i Rezolucija 1244 SB UN. Od Nikolića očekujemo da poštuje Ustav i da prepusti vladi da vodi politiku. Srbima na KiM biće sada lakše, ma kakva vlada bila, jer će predsednik Republike sve protivustavne odluke staviti van snage - ističe za Danas Krstimir Pantić, predsednik Opštine Severna Mitrovica i funkcioner SNS, koji je siguran da će naprednjaci formirati novu vladu.

Milan Ivanović, predsednik SNV severnog KiM, poručio je Nikoliću da su „Srbi uvereni da će se on izboriti za očuvanje Kosova u sastavu Srbije, kao i srpskih državnih institucija".

Tomislav Nikolić tokom izborne kampanje nije mnogo pominjao Kosovo. Jednom prilikom izneo je stav da lokalne samouprave na KiM ne treba da, mimo Beograda, same organizuju lokalne izbore, a gostujući na RTS između dva kruga predsedničkih izbora rekao je i da ga je EU konsultovala u vezi s ulogom OEBS u sprovođenju izbora na Kosovu.

Brisel očekuje da se dijalog nastavi

- EU očekuje nastavak dijaloga Beograda i Prištine, u kojem je došlo do pauze zbog izbora u Srbiji. U agendi ima još tema, poput električne energije, telekomunikacija, o kojima nije postignut dogovor. Takođe, očekujemo i primenu svih do sada postignutih sporazuma - kaže za Danas Maja Kocijančić, portparol visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton. Ona nije mogla da potvrdi da li je posle srpskih predsedničkih izbora bilo kontakata između Tomislava Nikolića i Ketrin Ešton, koja se nalazi na samitu NATO u SAD, ali je naglasila da je „EU spremna na dijalog" s novoizabranim predsednikom Srbije.

Albanija gura Kosovo u Savet Evrope

Albanija, koja danas treba da preuzme presedavanje Savetom Evrope, učiniće sve da se Kosovo „integriše u ovu organizaciju", najavio je albanski šef diplomatije Edmond Haksinasto u razgovoru za Radio Kosovo. On je istakao da je to jedan od prioriteta Tirane, koja će preduzeti konkretne korake da se taj cilj ostvari.

 

http://www.danas.rs/danasrs/politika/mali_prostor_za_ozbiljniju_promenu_drzavne_politike.56.html?news_id=240760

 

Тагови: Косово и Метохиjа Србиjа

 

 

RATKO DMITROVIĆ: TAKO TO BUDE KAD POMISLIŠ DA JE NAROD STOKA

RATKO DMITROVIĆ: TAKO TO BUDE KAD POMISLIŠ DA JE NAROD STOKA

sreda, 23 maj 2012 08:21

Šta se dogodilo Borisu Tadiću i njegovom "genijalnom" marketiškom timu


Automehaničari bi rekli da je to presaugovanje; u želji da pokrene motor u kvaru neuk vozač vergla i pritiska gas do iznemoglosti. Nema one presudne iskre koja bi pokrenula klipove, sve se zalije benzinom i kola ostanu u mestu. To se dogodilo Borisu Tadiću i njegovom "genijalnom" marketiškom timu.

Opijeni apsolutnom vlašću, bez zrna odgovornosti za ono što čine i govore, puni sebe i para, bahati, uljuljkani u sopstvene ružičaste svetove koje su podigli na zloupotrebi poverenja naroda, Tadić i njegovi najbliži saradnici, savetnici, stručnjaci za marketing, krenuli su u finiš predsedničke kampanje sa ubeđenjem da je biračko telo Srbije sastavljeno od budala.

Takvo potcenjivanje miliona ljudi nije viđeno u novijoj političkoj istoriji Evrope. Sve su podjarmili, zajahali sve medije u Srbiji (pisao sam o tome prošle nedelje) do iznemoglosti puštali spotove koji sugerišu zaključak da je Nikolić malouman, nedorastao velikim zadacima, prevrtljiv, ratoboran... i sve to na način koji vređa zdrav razum. E, taj zdrav razum uzvratio je udarac 20. maja i Tomislav Nikolić je novi predsednik Srbije.

Ne znam kako će i na koji način Nikolić obavljati posao predsednika Srbije, ali čvrsto verujem da će to raditi bolje i dostojanstvenije od Tadića. On je (Tadić) dobio nekoliko međunarodnih priznanja za svoj politički angažman ali to građani Srbije osetili nisu. Pitajte ih, uostalom. Tadić je možda bio ugledan i dobrodošao u nekim međunarodnim krugovima ali kakve je koristi Srbija imala od toga. Nikakve.

Slikanje i veličanje Tadića po Evropi bio je paravan za dodatno ponižavanje Srbije; setite se hapšenja po poternicama iz Beograda Čekua, Tačija, Ganića... i njihovog puštanja uz uvredljiva i za Srbiju ponižavajuća obrazloženja. Setite se suđenja Naseru Oriću, Haradinaju, setite se kako se Tadić izvinjavao svima i svakome a za to, umesto uzvratnog gesta dobre volje, Srbija je dobijala nove naloge i ultimatume.

Ukinute su vize i može slobodno da se putuje, odzvanjalo je u kampanji Srbijom iz Tadićevog grla. Ko i kuda da putuje sa mesečnom platom od 360 evra, najnižom na Balkanu. I to pod uslovom da čovek uopšte ima posao u Srbiji, da mu gazda redovno isplaćuje mesečnu zaradu.

Kandidaturu za članstvo u Evropskoj uniji , možda su neki zaboravili, Srbija nije dobila ni nakon hapšenja i izručenja Karadžića i Mladića. Gospoda iz Brisela i Strazbura tražili su i potpuno beznačajnog Gorana Hadžića. I njega su dobili ali ni to im nije bilo dovoljno. U martu ove godine Nemačka je Srbiji postavila ultimatum da ukloni ili osudi srpske barikade na severu Kosova. Učinjeno. Tek nakon toga dobijena je kandidatura, nešto što u praksi ništa ne znači.

Kabinet Borisa Tadića, ovi koji su mu osmislili i vodili kampanju, na sve spomenuto odmahnuli su rukom i krenuli od postavke: Ma, narod je stoka, ubedićemo ih da je Tadić genije. Tako je počela jedna od najbestidnijih političkih kampanja u Evropi, zbog toga je Srbija potonula u medijski mrak kakav ni izdaleka nije viđen u vreme Miloševića. Iz tog mraka, uprkos svemu, izletela je pesnica naroda i zviznula u čelo i Tadića i njegove majstore za laž, opsenu i Potemkinova sela.

Noć od nedelje na ponedeljak okrenula je na glavu celu političku situaciju u Srbiji. Sada je sve moguće, novi savezi i koalicije, nova bratstva, kao i međusobne uvrede do jutros velikih prijatelja i saveznika. Nije vam teško da zaključite ko je na kraju u ovoj priči ispao budala? U pitanju je više lica.


Izvor Vesti, 22. 05. 2012