САД намећу Европи отимање српске земље
Москва – Још једна рунда преговора о Косову планирана за крај јуна у Бриселу може постати преломна с тачке гледишта побољшавања односа између Борка Стефановића и шиптарских сецесиониста. По сведочењу званичне представнице ЕС Маје Коцијанчич, стране су „близу зекључивања споразума о низу питања". Међутим, на фону одређеног зближавања позиција Стефановића, шиптара и ЕС, посебно оштро је звучала изјава заменика државног секретара САД за питања Европе и Евроазије Филипа Гордона. Допутовавши у посету Балкану он је изјавио да је Вашингтон „категорично против" поделе покрајине на српски и албански део. Без обзира на то, учесници у бриселским преговорима поделу разматрају као једну од варијанти за излазак из косовског међународно-правног ћорсокака. Мишљење аналитичара Петра Искендерова.
Брисел – Подсећамо да је прво у мају министар унутрашњих послова Србије, Ивица Дачић, представио могућност, па чак и пожељност поделе јужне српске покрајне. Он је истакао да је „једино реално решење – оставити Србе у Србији, а одвојити други део у којем живе Албанци. То ће бити делотворан механизам, који ће омогућити да се проблем брзо реши". Ипак, он је начинио опаску да изражава лично мишљење, а да позиција званичног Београда о непризнавању самопроглашене независности окупираних територија остаје без икаквих промена. Међутим, касније су на могућност поделе почели да алудирају и други српски министри – између осталог Горан Богдановић министар за Косово и Метохију у влади Србије , који прогнозира постизање компромиса са шиптарима, „чак и о сижеима, који су изузетно осетљиви и тешки" за српску страну. По постојећим информацијама идеју поделе као једну од тема за разматрање склони су да прихвате и у Европском Савезу.
У овој ситуацији изјава америчког дипломате Филипа Гордона изгледа као покушај да се преговори који се воде у Бриселу врате у колосек америчких интереса, који се састоје у пуној војно-политичкој подршци шиптарских сепаратиста. Гордон је уверио лидере самопрокламоване сепаратистичке републике у то да се не мења позиција Вашингтона у погледу подршке нелегалној и по међународном праву противној албанској сецесији Косова и Метохије од Србије: „То је јасна позиција САД и она ће таква и остати." Нема сумње у то да ће сличне изјаве учинити ригиднијом и позицију сепаратистичког албанског руководства, што тешко да ће ићи у прилог преговорима – истакао је у разговору с „Гласом Русије" Александар Карасев стручњак Института за познавање словенских народа РАН :
„Видећемо како ће се сад понашати руководство Европског савеза. Ако оно буде форсирало постизање споразума и укључивање Србије са Косовом и Метохијом у ЕС то ће у одређеној мери моћи да ублажи ситуацију. У супротном случају ће Вашингтон и Брисел на овај или онај начин морати да решавају проблем косовских Срба, који компактно живе на северу покрајине. А за то су опет потребни неки компромисни модели, који су у стању да задовоље не само Приштину, већ и Београд."
Засад, како истичу албанске новине „Коха диторе", лидери ЕС разматрају могућност да Европски Савез обнародује специјалну изјаву о јужној српској покрајни. У њој ће бити изложена питања која ће се моћи споразумно решити између Стефановића и шиптарских сецесиониста. Ова изјава ће носити обавезујући карактер за обе стране,а њено објављивање у име Брисела омогућиће Србији да избегне потписивање докумената директно с делегацијом албанских сепаратиста, што је за њу немогуће и непожељно у сваком погледу. По подацима ових албанских новина, низ питања може бити касније укључени у завршни документ – у складу с постизањем споразума. Након тога, по сличној формули могуће је предвидети да ће у овом или оном облику бити потврђена подела покрајине на српски, односно албански део.
(Глас Русије)
http://www.vaseljenska.com/misljenja/sad-namecu-evropi-otimanje-srpske-zemlje/