Ада или Лисичји поток
Тема дана, Тема дана-насловна | 7. септембар 2010. | 18:57
Ђенерала Драгољуба Дражу Михаиловића убиле су комунистичке власти 17. јула 1946, пошто су га претходно осудиле на смрт, а где је стрељан, односно покопан, на Ади Циганлији или у Лисичјем потоку – неће се, изгледа, још дуго сазнати.
Србија је дошла до документа који потврђује да је командант Југословенске војске у отаџбини, Драгољуб Дража Михаиловић, стрељан 17. јула 1946. године, саопштио је државни секретар Министарства правде Слободан Хомен. У питању је телеграм који је британска амбасада упутила својој влади, у коме се наводи да је Михаиловић стрељан тога дана, рекао је Хомен, наводећи да су локације на којима је сахрањен дефинитивно Ада Циганлија или Лисичји поток.
У Србији не постоји ниједан званични документ, или је у приватним архивама, о дану смрти Михаиловића, нити о месту где је покопан.
Милосав Самарџић, аутор више књига о Михаиловићу, каже да не верује да постоји искрена намера да се разреши вишедеценијска мистерија.
– Да је Дража убијен, а он није стрељан, него су га утукли 17. јуна, знало се свих ових деценија широм српске дијаспоре. И овог пута власт, у којој седе потомци комуниста, баца маглу и наставља да у одређеним временским размацима подгрева увек исту причу. Уместо да поштују закон и уместо да истражни органи раде свој посао, формирају комисију и замајавају народ – каже Самарџић.
Његова теза је да је Михаиловић убијен у Лисичјем потоку, а да су све приче о локацији на Ади Циганлији комунистичка подметачина, коју обнавља и бивши заточеник затвора на Ади Циганлији, данас становник Чикага Михаило Шашкијевић.
– Ако Дражу буду тражили у Лисичјем потоку, сигурно ће откопати и масовну гробницу свих које су комунисти ликвидирали да би се домогли имања на Дедињу, и ова власт то зна. Ископавања ће бити, копаће на Ади и, како ништа неће наћи, рећи ће јавности да су све учинили, али да, ето, Драже нема – каже Самарџић.
Сасвим супротно од Самарџића тврди Михаило Шашкијевић из Чикага, чији је отац био припадник Југословенске војске у отаџбини и командовао бродом који је краља Александра возио у Марсеј, а после атентата његово тело вратио у Сплит. Он каже да је као дечак био у затвору на Ади Циганлији и да су му, у ноћи када је убијен Михаиловић, стражари затвора, „који нису били комунисти, него српски сељаци", рекли: „Убише нам Дражу". Шашкијевић тврди да се кости ђенерала Михаиловића налазиле у септичкој јами, заједно са Хрватом Андријом Хебрангом, али су после 15 година булдожерима тај слој тла нанели уз реку Саву, као насип којим се данас долази до Аде.
Према речима Шашкијевића, Михаиловић је бачен у септичку јаму у коју су касније бацили и Андрију Хебранга старијег, чији је унук са истим именом и презименом био министар у хрватској влади. Управо то, како каже, разлог је због чега се подмеће теза о Лисичјем потоку, као месту где је убијен Михаиловић.
– У истој јами били су и Дража и Хебранг. Неће нико да их тражи, јер ако траже Дражу, наћи ће и Хебранга, а Срби се не боје Срба, они се боје Хрвата. Није у питању Дража, него Хебранг. Тек када је Хебранг затражио тело свог деде, онда се родио лажни Лисичји поток. Све то се заташкава, јер се не може Србима рећи да су симбол српства, Дражу Михаиловића, бацили у фекалије. Разговарао сам и са Хебрангом млађим, који не може да прихвати да је његов деда у фекалијама са Дражом – каже Шашкијевић.
Он не говори о лидеру Равногорског покрета, већ тврди да не стоји то ограничавање територије којом је командовао Михаиловић.
– Када сам разговарао са Дражиним унуком, Војиславом Михаиловићем, испоставило се да он никад није чуо за мог оца. Он није знао да је постојала морнарица. Он каже да је Дража био командант од Ваљева до Краљева, и то је све. То је глупост. Дража је командовао од Скопља до Љубљане – додао је Шашкијевић, који је члан Управног одбора „Српске банке", основане у Загребу 1895.
Из Дубровника, не из Пољске
Михаило Шашкијевић каже да је „смешно откриће" о датуму када је убијен Михаиловић.
– Смешно је све то. Хомен нас је обавестио о ономе што је већ било познато, о чему је писала штампа. Он о мени говори као о „оном Пољаку". Мисли да сам из Пољске, а ја сам из Дубровника – каже Шашкијевић.
Драган Башовић
http://www.pravda.rs/2010/09/07/ada-ili-lisicji-potok/