SPIN IZ PRIŠTINE Koha: Sporazum sa Prištinom amnestira zločince OVK, sledi i ukidanje Specijalnog suda
Lana Gedošević
5-7 minutes
Foto: us-marine-corps-sgt-craig-j-shell / Wikipedia
Amnestija za ratne zločine mogla bi da bude deo konačnog sporazuma između Beograda i Prištine, piše danas kosovski list "Koha ditore", pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore. Međutim, prema saznanjima "Blica" ovakve tvrdnje zapravo su običan "spin" Prištine i to namenjen za unutrašnju upotrebu.
List, naime, navodi da je ideja o manestiji za zločine šokirala pojedine zapadne diplomate, koji su za predlog čuli od zvaničnika Prištini, ali i da postoji nivo spremnosti među pregovaračima kako na Kosovu tako i u Srbiji da se tako nešto desi.
Amnestija bi, piše "Koha", važila za obe strane koje su bile umešane u sukobe na Kosovu a, kao rezultat toga, Specijalni sud za ratne zločine počinjene na Kosovu, navodno, mogao bi da bude rasformiran.
Takođe, prištinski list navodi da među pregovaračima sa obe strane postoji spremnost da se takav sporazum postigne, i navodi se da je iz službe za saradnju s medijima kosovskog predsednika Hašima Tačija indirektno potvrđeno da bi amnestija mogla da bude deo sporazuma.
- Svakako, ukoliko bude sporazuma, on će obuhvatiti mnoga pitanja, odnosno specijalne protokole. Amnestija i pomirenje mogli bi biti jedno od tih posebnih pitanja - stoji u odgovoru koji je "Koha" dobila.
Foto: Blic / RAS Srbija
Daut Haradinaj, Fatmir Ljimaj, Hašim Tači i Ramuš Haradinaj
Da li je ovako nešto uopšte realno, nije jasno, tim pre što je taj sud nešto o čemu se najpre pričalo godinama, koji je potom i formalno osnovan, ali koji još nije počeo sa radom. Njegovo osnivanje podržale su i EU i SAD, na njemu insistira i Srbija, dok deo kosovskih političara i javnosti, očekivano ne pruža podršku, jer se spekuliše da bi na optužnicama mogli da se nađu neki od najviših funkcionera poput Hašima Tačija, Ramuša Haradinaja i njegovog brata Dauta, Kadri Veselji...
Izvori "Blica" sa Kosova objašnjavaju da je ovde pre svega reč o "spinu", i to za unutrašnju upotrebu. To je, kako kaže, jedan od instrumenata, da se "napadne" dijalog sa Beogradom.
- Ovakva poruka je uperena protiv Beograda i Hašima Tačija, kako se dijalog ne bi nastavio jer se u albanskoj javnosti tumači kao pokušaj amnestije Tačija direktno. Oni su populisti, i ovo ništa ne iznenađuje - priča izvor "Blica".
Foto: us-marine-corps-sgt-craig-j-shell / Wikipedia
I zaista, i u južnoj srpskoj pokrajinio nebrojano puta se govorilo o tome da bi upravo Hašim Tači mogao da bude jedan od ljudi, "krupnih riba", koji će se naći na optužnici specijalnog suda, s obzirom na to da je nekadašnji lider takozvane Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) i predsednik prelazne vlade, koju su komandanti OVK formirali posle dolaska međunarodnih misija na Kosovo u leto 1999. godine.
Kosovska skupština inače je imala ozbilljne probleme prilikom usvajanja Zakona o specijalnom sudu krajem prošle i početkom ove, što zbog protivljenja opozicije, ali i pokušaja vladajuće većine da nekako njegovo usvajanje zaobiđe. Međutim, to je u isto vreme razbesnelo i međunarodnu zajednicu, koja je vrlo otvoreno govorila o tome da će posledice, ukoliko zakon ne bude usvojen, biti ozbiljne.
To su demonstrirali time što aktuelni kosovski premijer Ramuš Haradinaj nije dobio vize ni za posetu SAD, niti Velikoj Britaniji, ali se to promenilo pošto je zakon ipak, posle nekoliko pokušaja, usvojen ove godine.
Inače, ovaj sud se nalazi se u Hagu, gde bi trebalo da se sudi za zločine koji su počinjeni tokom i nakon sukoba na Kosovu od 1998. do 1999. godine.
(Lana Gedošević)