Претражи овај блог

четвртак, 4. фебруар 2010.

Možemo više nego što možemo

Možemo više nego što možemo

Broj 100 | Piše: admin • 05. februar 2010

 

Milorad Vučelić, glavni urednik „Pečata", povodom izlaženja 100. broja „Pečata", počastvovao me je pitanjem: „Šta mislim o nedeljniku „Pečat"?

Neprimereno je, smatram, ocenjivati jedan nedeljnik koji se bavi političkim, ekonomskim, društvenim i kulturnim problemima i spoljnopolitičkim odnosima Srbije, a ne odrediti se barem nekim opštim pitanjima, ako to ne mogu argumentima, prema temeljnim odrednicama našeg egzistencijalnog stanja.

Na primer, srpski narod i posle dva veka izgibije za državu još nema međunarodnim pravom definisanu teritoriju, a Vlada, odnosno, Narodna Skupština, pored „nerešenog", to jest izgubljenog Kosova i Metohije, bez protesta gubi etničku teritoriju najmanje 46 kilometara dubine Srbije uz Ibar sa južnim rudnim delom najveće srpske planine Kopaonika; dakle, Albanci anektiraju srpsku etničku teritoriju na nekim mestima do srpsko-turske granice važeće do Berlinskog kongresa 1878. godine, a Srbi ćute i sanjaju Evropu bez granica.

Dok međunarodni činioci ozakonjuju albansku aneksiju od Ibarskog Kolašina do Raške i ruba opštine Novog Pazara, srpska vlada, Parlament, „proevropska demokratska koalicija", predsednik Republike, ozakonjuju birokratsku autonomiju Vojvodine i politički trasiraju vojvođanski separatizam, utemeljen na Brionima 1974. godine. Istovremeno, ignorantski tolerišu internacionalizaciju „sandžačkog pitanja", inače oslobodilačkim ratom rešenog 1912. godine, i čine legitimnom otomanizaciju Balkana, odnosno Srbije, Bosne i Hercegovine, javno, zvanično, u Sarajevu jesenas deklarisanog cilja neoosmanske Turske. A sve se to zbiva neposredno posle secesije Crne Gore, nerešenog srpskog pitanja u Crnoj Gori i prekida diplomatskih odnosa sa tom „bratskom" državom.

Koja je to svetska sila i EU zahtevala od srpske Vlade takvu rizičnu, raskolnu, kratkoumnu nacionalnu i državnu politiku? Ako jeste, u šta ne verujem, neka se to javno saopšti da se ovako polupismeni i lakoverni više ne svađamo zbog politike, slobode, građanskog i nacionalnog suvereniteta, pa da svoje kolektivno postojanje prepustimo zloj sudbini na koju smo se odavno navikli.

Neprincipijelno, ravnodušno prema istinama Bosanskog rata, galantno, „emancipovano", prihvatamo džihadsko-fundamentalističke bošnjačke propagandne laži o srpskom genocidu u Bosni i Srebrenici, nesavesno neodgovorno izjednačavamo svoje ratne zločine sa tobožnjim „holokaustom" nad muslimanima, brojimo i umnožavamo svoje zločine, a prećutkujemo  bošnjačke i hrvatske – čime i naše potomke činimo pripadnicima genocidnog naroda ravnog sa nacističkom Nemačkom. Od koga je dobijen mandat za takvu evropeizaciju Srbije, koju zastupaju nedorasli političari, korumpirani intelektualci i neki mediji?

U ime kakve demokratije, tranzicionog reformizma, civilizacije, 10 godina stranački vehabiti legitimno, „novodemokratski" feudalizuju Srbiju, osvajaju i razdeljuju vlast da je upotrebljavaju za svoje privilegije i pljačku srpske sirotinjske imovine stečene boljševičkim terorom seljaka, znojem radnika i znanjem domaćih stručnjaka?
Takozvana „petooktobarska" vlast koja se najavila kao reformska u privredi, u školstvu, zdravstvu, državnoj upravi, kulturi, koje je to pozitivne reforme sprovela za deset godina demokratske vladavine? Koja su to opšta dobra i kakav je to duhovni i moralni preporod doživela Srbija posle kobnog titoizma i Miloševićevog režima?

Kada će zvaničnici Republike Srbije i Republike Srpske da se umore od burazerskog grljenja i popovskog ljubljenja i započeti ozbiljno, radnu, svestranu saradnju i principijelnu odbranu dejtonske BiH od gaulajterske samovolje, džihadskih i proustaških rušenja jednog za sada nužnog državnog provizorijuma proizašlog iz građanskog i verskog rata?
Postoje li u Srbiji neke društvene, klasne, staleške, kulturne organizacije koje rade tako uspešno, kako uspešno rade neke „nevladine organizacije"?

Jedno naivno pitanje postavio bih i briselskoj centrali evrobirokratije, dobro znajući za njenu ciničnu ravnodušnost prema istini i pravdi. Naime, zašto je prema Srbiji i srpskom narodu od 1990. godine Evropska zajednica vodila nedemokratsku, kažnjeničku, ratobornu politiku, prema narodu koji je u Jugoistočnoj Evropi ispoljio najveći slobodarski, demokratski, antifašistički, antistaljinistički kapacitet u 20. veku, žrtvujući skoro četvrtinu svoje populacije u dva svetska rata za odbranu one Evrope koja je zapadnoj civilizaciji branila njene najveće vrednosti?
Ako je takvu politiku vodila EU i Amerika i prvom ratnom upotrebom NATO-a ubijajući hiljade srpskih civila, rušeći mostove, škole i bolnice, samo zbog nesrećnog i za Srbiju kobnog režima Slobodana Miloševića i zbog dva osumnjičena haška optuženika, deset godina držala u getu i izolaciji državu od osam, devet miliona, onda su EU i SAD sasvim moralno i politički porekli onu Evropu koja je od stare Atine do Aušvica bila čovečanstvu stvaralačka matica osnovnih ljudskih vrednosti zapadne civilizacije. Na kraju sebi i svim čitaocima „Pečata" postavljam pitanje u šta smo utrošili 20. vek? Šta sve treba da činimo i konačno zaustavimo svoje nazadovanje da kao značajna nacija ne nestanemo u 21. veku?
Ne verujem da samim učlanjenjem u EU, ako i prestanu da nas ucenjuju dvojicom haških optuženika, započinje srpski preporod. Preporod počinje najpre u samom čoveku, u njegovom umu, u srcu i duši njegovoj, a ta velika mena u Srbima i Srpkinjama još se nije okazala.

Okazaće se! Jer mi možemo i više no što možemo.

Da ovde stanem sa svojim nespokojnim upitanostima i odgovorim na Vučelićevo pitanje o „Pečatu". Onoliko koliko stižem da pratim nedeljnike, imam utisak da je u ovim danima „Pečat" najozbiljnija, najsadržajnija i najaktuelnija novina na srpskom jeziku. Zaslužuje da se s pažnjom čita jer se u njoj mogu saznati istine koje se ne znaju ili koje se pogrešno tumače. Neki „Pečatovi" saradnici, da ih ne nabrajam, i zaboravom ne ogrešim se o nekog, svrstavaju se u vrh srpskog novinarstva.
Redakcija i oni znaju šta u „Pečatu" može i treba da bude bolje i neophodnije srpskoj čitalačkoj javnosti.

http://www.pecatmagazin.com/2010/02/05/mozemo-vise-nego-sto-mozemo/

NATO nije jedini put Srbije

NATO nije jedini put Srbije

D. RADEKA, 04.02.2010 21:00:20

 

 ISTORIJA odnosa Srbije sa NATO je tragična. Agresija 1999. godine, manifestovana u bombardovanjima cele Srbije, ostavila je u dušama ljudi dubok trag. Svaka srpska porodica ima svoje mišljenje o NATO. Patrijarh Irinej je lepo rekao: "Za ovo pitanje treba imati mišljenje celog naroda". A kako to uraditi - to treba sami Srbi da reše.
Ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Konuzin ovako komentariše debatu za i protiv NATO koja se u Srbiji zahuktava:
- Pre nego što se odredite prema NATO, verovatno treba razmisliti koje odbrambene zadatke Srbija može da rešava u okviru te organizacije, ili u saradnji sa njom. Tako čini Rusija. Mi zajedničkim radom identifikujemo izazove i pretnje kojima možemo da se odupremo zajedno sa državama Alijanse. U zavisnosti od rezultata ovih konsultacija, moja zemlja će graditi dalju saradnju sa NATO. Obavezan uslov jeste da takva saradnja može da se razvija isključivo na osnovama ravnopravnosti. Osim toga, postoji li uverenost da u Beogradu i Briselu podjednako gledaju na probleme bezbednosti u Evropi, na Balkanu? Neće li mehanizam NATO postati poluga za vršenje pritiska na Srbiju? Situacija na Kosovu može da pruži odgovor.
* Ukoliko bi Srbija u budućnosti postala članica NATO, da li bi to promenilo odnose sa Rusijom?
- A šta vi mislite? Članice Alijanse preuzimaju na sebe pravne obaveze u sastavu vojnog saveza. Neki "regruti" već su pozicionirali sebe u istaknute strukture oružanih snaga. Drugi maštaju da preuzmu elemente sistema PRO. Protiv koga su oni upereni? Rusija ne može a da ne uzme ovo u obzir. Sa svoje strane, orijentišem se na to da rukovodstvo Srbije zapaža neaktuelnost pitanja pristupanja NATO, da zna da je većina Srba protiv takve perspektive. Uz to, postoji alternativa. Inicijativa predsednika Dmitrija Medvedeva o sklapanju Ugovora o evropskoj bezbednosti, otvara mogućnost stvaranja podjednakih bezbedonosnih uslova za sve države evroatlanskog prostora nezavisno od toga da li su članice vojno-političkih organizacija ili nisu. Srbija je podržala ovu inicijativu.
* Srpski ministar odbrane nije zadovoljan saradnjom sa Rusijom u oblasti odbrane. Kakav je vaš stav o našoj vojnotehničkoj saradnji?
- U vojnotehničkoj oblasti smo davnašnji partneri. Srpska vojska i dalje ima veliku količinu ruskog naoružanja i tehnike, čiji je deo proizveden po ruskim licencama. Srpska vojska će ovo naoružanje eksploatisati još neko vreme, što zahteva učešće odbrambene industrije Rusije radi održavanja u ispravnom stanju bojne gotovosti. Ima perspektiva za vojnotehničku saradnju. Ujedno, prema našoj oceni, strane i dalje ulažu nedovoljno napora za rešavanje nekih tekućih problema. Zbog toga se odugovlači sa narudžbinama, sa razmatranjem komercijalnih i tehničkih predloga, s izvršenjem odgovarajućih poslova. Ova pitanja razmatram sa srpskim partnerima. Smatram da imamo sve mogućnosti za povećanje nivoa saradnje u ovoj oblasti, važnoj za obe strane.
* Kada ćemo čuti finalni odgovor o projektima koje će obuhvatiti infrastrukturni deo ruskog kredita od 800 miliona dolara Srbiji?
- Srpska strana je navela četiri projekta za koje planira

da iskoristi ruski kredit: razvoj beogradskog železničkog čvora, uključujući završetak izgradnje stanice "Prokop", rekonstrukcija deonice Beograd-Bar, izgradnja pruge Valjevo-Loznica i modernizacija pruge Niš-Dimitrovgrad. Pretpostavlja se da će projekte realizovati rusko Otvoreno deoničarsko društvo "Trgovinski dom Ruske železnice", zajedno sa Direkcijom "Železnica Srbije" uz koordinaciju Ministarstva za infrastrukturu. U ovom momentu ruska kompanija vrši tehničku ekspertizu. Nažalost, srpska strana je zakasnila sa slanjem dopunskih materijala, neophodnih za realizaciju ovog posla, što automatski pomera rokove njegovog završetka. Računamo, ipak, da je sledeći zajednički sastanak za definitivni izbor objekata u februaru, posle čega će srpska strana biti informisana o našoj odluci.
* Kada ćemo znati konačnu trasu "Južnog toka" kroz Srbiju?
- U projekat se uključuju novi učesnici, što dodatno povećava snagu i efikasnost poduhvata. Po planu, priprema studije tehničko-ekonomske opravdanosti strana sporazuma trebalo bi da bude završena u trećem kvartalu 2010, posle čega će se pripremiti opšta studija tehničko-ekonomske opravdanosti za ceo projekat, radi investicione odluke. Što se srpskog dela gasovoda tiče, koliko znam, priprema studije tehničko-ekonomske opravdanosti je u završnoj fazi. Svi detalji, uključujući i konačnu varijantu prolaska trase gasovoda kroz Srbiju, u rukama su ljudi koji se bave tehničkom pripremom.
* Prepoznajete li u poslednjim nastupima visokog predstavnika u BiH težnju da se ukine RS?
- Rusija, kao jedan od međunarodnih garanata Dejtonskog sporazuma, aktivno učestvuje u monitoringu njegove implementacije. Zastupamo strogo poštovanje utvrđenih principa državnog uređenja BiH, njeno jedinstvo i teritorijalni integritet uz očuvanje statusa i ovlašćenja RS i Federacije BiH, kao entiteta koji su utvrđeni osnovnim zakonom zemlje. Mislim da pitanje nije u izjavama visokog predstavnika, već daleko dublje - u celishodnosti očuvanja samog aparata visokog predstavnika.
* Kakav je stav Moskve o kancelariji visokog predstavnika?
- Ubeđeni smo da su sazreli svi preduslovi za prekid njegove delatnosti i transformaciju u Misiju specijalnog predstavnika EU uz obavezno obustavljanje specijalnih "bonskih" ovlašćenja. Ubeđen sam da je stanovništvo BiH u stanju da samostalno reši svoje domaće probleme bez prekomerne spoljne pažnje. Ovo se u punoj meri odnosi i na pitanje sprovođenja ili nesprovođenja referenduma. Ustavne promene se ne smeju mešati ili na bilo koji način povezivati sa planom primene Dejtonskog sporazuma. Sve ovo čini komplikovanom političku situaciju u BiH, u kojoj "butmirski proces" očigledno "proklizava". Pa ipak, duboko sam ubeđen da je dijalog moguć, a sve odluke, pa i one o ustavnim promenama, moraju se donositi uz saglasnost svih učesnika unutarbosanskog političkog procesa. Ne sme biti nametnutih odluka.

NAŠE VEZE FAKTOR SPOLJNE POLITIKE
* DA li će Srbija i Rusija potpisati sporazum o strateškom partnerstvu? Predsednik Srbije nedavno je rekao da se nada takvom sporazumu...

- Apsolutno se slažem da su Rusija i Srbija postigle strateški nivo saradnje. Između naših dveju evropskih zemalja odnosi su zasnovani na dubokim korenima prijateljstva i etničkom, kulturnom, jezičkom i religioznom zajedništvu. Već koordinišemo naše poteze oko međunarodnih pitanja, kao što su i ona vitalna. Postoje planovi da se bilateralna trgovinsko-ekonomska razmena podigne na viši nivo. Pojačavamo sporazumnu bazu odnosa. Unapređujemo programe kulturne i obrazovne saradnje. Sve to našim odnosima daje poseban prisan i dinamičan karakter.

SAČEKAJMO MIŠLJENJE SUDA
* MISLITE li da će Međunarodni sud pravde dati jasan odgovor o pitanju legalnosti nezavisnosti Kosova ili bi on mogao da bude i "rastočen"?

- Ne bih da idem unapred. Treba sačekati mišljenje Međunarodnog suda. U zavisnosti od njegovog sadržaja mogu se odrediti i dalji koraci. Imam tesne kontakte sa mojim srpskim kolegama oko tog pitanja.

 

http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=1&status=jedna&vest=170038&title_add=NATO%20nije%20jedini%20put%20Srbije&kword_add=konuzin%2C%20aleksandar%20konuzin