Претражи овај блог

четвртак, 13. јун 2019.

Чега се морамо сјетити кад нам са Запада кажу да раде нешто „ради нашег добра“

rs.sputniknews.com

Чега се морамо сјетити кад нам са Запада кажу да раде нешто „ради нашег добра"

Sputnik

5-6 minutes


Колумнисти

Момир Булатовић

19:30 13.06.2019(освежено 20:56 13.06.2019) Преузмите краћи линк

0 380

Обиљежили смо и ову, двадесету годишњицу злочиначке НАТО агресије на СР Југославију. Протекло је 78 дана болних, али и поносних сјећања. Није било лако поновно проживљавање тако тешких успомена, као што је било неподношљиво живјети у ужасу њихових непосредних дешавања.

Двадесет година је лијепо парче времена. У животу појединца је довољно да се остваре (или сруше) неки планови, а у постојању државне заједнице оно означава могућу смјену генерација и ново трасирање будућности.

Под насловом „Србија памти" редакција Спутњика на српском језику уложила је напоре да од заборава отргне бројне епизоде из времена НАТО агресије, времена када је једна мала и мирољубива земља била бездушно убијана, разарана и трована. И то под чудовишно болним називом — „Милосрдни анђео".

Било је дивно посматрати те младе људе који у времену ових злочиначких дешавања нису били у прилици да схвате сав њихов ужас и посљедице, како успијевају да сликом и ријечима дочарају те зле ратне прилике. Заслужили су, стога, сваку похвалу и могу да буду задовољни јер нису одрадили само обичан новинарски задатак.

© Sputnik .

Истине ради, нису они били једини. У данима ових поносних и тешких сјећања били смо у прилици да погледамо игране и играно-документарне филмове и чујемо живу ријеч непосредних учесника у борбеним дејствима. Бројни су медији дали допринос незабораву на ток и посљедице злочина који је над нама извршио НАТО.

Имали смо тако прилике да поново чујемо ријечи бораца који су бранили нашу државу, њихових ратних команданата, али и успомене обичних људи који су били свака врста „колатералне штете" милосрдних убица.

Ако би се занемариле слике које и дан-данас изазивају сузе, основна црта свих ових казивања је унутрашњи мир који саговорници испољавају.

Чак и када причају о смрти својих сабораца, преживљавању сопствених рањавања или рушењима свега око њих, они то говоре са задивљујућим миром. Јер, као да је у питању била нека врста судбине. Десило се нешто што сами нису жељели, али су били наредни да се злу супротставе свим својим снагама.

Чак и када је непријатељ био вишеструко бројнији и моћнији, а сâм отпор изгледао бесмислен.

Чак и када су њихови поступци касније бивали омаловажавани, а они сами трпјели незаслужене увреде и понижења.

Чак и када им држава, за чију су слободу ризиковали своје животе и здравље, није пружила тражену помоћ у лијечењу или свакодневном животу, каквих је случајева (на нашу општу срамоту) било и превише свих ових година. 

Што се тиче наших „пријатеља" са Запада, оних који су нас „пријатељски" и милосрдно убијали, ни након двије деценије нема ништа ново. Још нисмо дочекали право извињење због злочина који су починили, јер са њихове стране и даље не постоји признање о сопственој грешци и кривици.

Надамо се да ће нека нова генерација њихових политичара смоћи памети да учини тај нужни искорак и омогући почетак трајнијег помирења. До тада нам остаје важан наук, а то је да не вјерујемо ниједној њиховој намјери, ма у какве обланде биле увијене. Када Берлин, Париз или Лондон причају о стварима које се предузимају „ради нашег добра", ваља се присјетити звука сирена које означавају опасност од напада из ваздуха.

Званични Београд је обиљежавању ове годишњице посветио пуну пажњу. Чини се да је актуелни државни врх, без обзира не реторику коју налаже политичка реалност, у пуној мјери постао свјестан свих наука које нам је донијела НАТО агресија. Симболички, то је на најбољи начин исказано на војној паради, заједничким ешалоном ветерана и кадета Војске Србије. Тиме је и формално затворен дио наше мрачне непосредне историје, настале послије државног пуча из октобра 2000. године, чије су прве, а крајње непотребне жртве, били најистакнутији војни команданти Војске Југославије, док је читав ланац њихових сарадника био деградиран и експресно пензионисан.

С друге стране, официјелна Подгорица се правила као да се ништа није десило и тиме поново дала за право једном млађаном невладином активисти, који је у Женеви своју Црну Гору представио као државу која је бомбардовала саму себе. Алудирао је на одлуку власти да Монтенегро учлани у НАТО, не питајући свој народ за мишљење, јер су знали да је оно супротно налогу који су морали да остваре.

Бројни докази иду у прилог тврдњама да тада започета НАТО агресија траје до данашњих дана. Истина (и на срећу), попримила је мирољубивију форму, али јој је суштина остала убитачна по националне и државне интересе нашег народа. Стога, у тешкој и свакодневној борби за национални опстанак и јединство државне територије обиљежавање догађаја из прошлости, као и њихово пуно и истинито тумачење, имају посебну вриједност.

Ране од НАТО агресије су дубоке, живе и болне. Ријечи и записе оних који о свему свједоче из прве руке ваља стога слушати са посебном пажњом. И научити из њих све што је неопходно за народни опстанак и развој.

Вријеме лети. Ускоро ћемо обиљежити четврт вијека од НАТО агресије.

 

Смајловић: Косово тријумф који се осветио Америци

iskra.co

Смајловић: Косово тријумф који се осветио Америци

5-6 minutes


13.06.2019. - 13:49

У Приштини, на тргу Мајке Терезе јуче је свечано обележано 20 година од уласка НАТО снага у јужну српску покрајину. Церемонији су присуствовали некадашњи председник Америке Бил Клинтон, државна секретарка у време његовог мандата Мадлен Олбрајт, пензионисани генерал НАТО-а Весли Кларк, из актуелне америчке администрације, заменик помоћника државног секретара. Колумнисткиња Љиљана Смајловић каже за РТС да су косовски лидери церемонијом у Приштини хтели да пошаљу поруку да су миљеници најмоћније земље на свету.

Љиљана Смајловић је гостујући у Дневнику РТС-а рекла да су приштински лидери стално подвлачили да је годишњица велики успех САД.

„На неки начин то им и није лоша порука, јер се западу на Косову свиђа чињеница да се Косово сматра успехом, као што сада видимо да Јункер говори о Северној Македонији. То је једини спољнополитички тријумф ове одлазеће генерације европских политичара. Тако је и за Американце Косово успех, без обзира на то што је долазак гостију из Америке прилично скроман", навела је Смајловићева.

Према њеним речима, у једном од текстова о годишњици у Гардијану је један анонимни западни дипломата рекао да је то „врло важна земља од 1.800.000 умерених муслимана".

„То је тај неуравнотежени приступ о коме говоримо. То је било и око Босне. Албанцима се узима за плус то што нису у Ал Каиди, а нама се узима за минус што смо остали пријатељи са земљом са којом смо пријатељи неколико стотина година, што нисмо увели санкције Русији. Ми смо стално сумњиви, и узеће нам се за зло већ и то што имамо пријатеље у свету", истакла је Смајловићева.

„Нико неће да буде филантроп преко Клинтона"

Љиљана Смајловић сматра да Весли Кларк хоће да буде запамћен као човек који је овај део света за НАТО спасио, односо отео Русима и довео овде НАТО.

„Он неће да буде бал вампира. Па тај Клинтон се појављује у Америци за мале цене, а некад сте морали да издвојите милионе долара да вам дође Клинтон. Сада то више није тако. Нико више неће да буде филантроп преко Клинтона. Нисмо ми ирелевантни. Значи Кларк покушава да каже да то што су урадили то је опстало", казала је Смајловићева.

На питање како коментарише долазак заменика помоћника државног секретара САД, Смајловићева је истакла да је изненађена да је то било на тако ниском нивоу.

„Американци стварно воле да памте то као неки тренутак свог тријумфа. Њима се на неки начин тај тријумф осветио. Они су после рата на Косову помислили: 'Аха, не поставља се више питање легалитета, ми сад можемо да делујемо без дозволе УН и ми можемо да идемо да нападнемо Авганистан, Ирак. Они су отишли у неке ратне авантуре које су се показале као катастрофалне. Ово доста је низак ниво присуства", додала је Смајловићева.

Приштина, каже, има подршку Америке, јер Американци њих никада не могу да се одрекну.

Према њеним речима, Американци су искористили тај изговор да сруше принцип да НАТО не сме да делује ван својих граница и да се нигде не сме интервенисати без СБ УН.

„Они су та два табуа срушили 1999. Они не могу тога да се одрекну. Клинтон јуче инсистира да је било легитимно то што су урадили. Они знају да је то било незаконито. Јасно је зато што су тамо Олбрајт, Клинтон и Кларк, они не значе ништа у Америци. Садашња администрација на њих гледа са неком врстом презира. Политика се променила, али не могу они да се одрекну и да кажу погрешили смо, то не раде велике силе", навела је Смајловићева.

Љиљана Смајловић је истакла да је само неколико недеља после „чарки са Аном Брнабић, где су се правили да им је расизам рећи да су изашли из шуме и положили оружје" Албанци славе тренутак када су „изашли из шуме".

„И још им Бил Клинтон каже: 'Ево, само је 20 година откако сте положили оружје и ставили кравате. То ми је била забавна иронија", додала је Смајловићева.

Састанак у Паризу: Не може се одступити од укидања такси

О предстојећем састанку у Паризу, Смајловићева каже да је најважнији податак сукоб између Макрона и Меркелове и сукоб у ЕУ.

„Видели сте да јуче косовски Албанци највише причају о томе како је нефер према Албанији, а и Северна Македонија обично неће добити почетак преговора. Ако некоме није циљ да вас прими, онда је њему циљ да пошаље макар неки сигнал да жели једног дана да вас прими, па сам ја склона да верујем да ће некаквог састанка, ипак, бити", казала је Смајловићева.

Љиљана Смајловић додаје да ако се састанак у Паризу организује, онда не може да замисли да Вучић неће доћи.

„Ако успеју Меркел и Макрон да се договоре око неког геста, или ако им је овај обећао да ће да обећа укидање такси, ја мислим да ми не можемо да идемо испод тога, ми од тога не можемо да одступимо", нагласила је Смајловићева.

Сматра да Албнаци желе две ствари – безвизни режим и столица у УН.

„Њима је стало до те столице до које могу само до преговора са нама. Њима су важни њихови избори и њихова борба за власт. Погледајте тај Харадинај, он је успео да успостави неку премоћ над Тачијем само тако што је уводио те таксе и оштро говорио против српске стране", закључила је Смајловићева.