Претражи овај блог

среда, 14. децембар 2011.

I šta sad?

I šta sad?

sreda, 14 decembar 2011 13:14

Piše: Ratko Dmitrović

Trebalo je da prođe jedanaest godina pa da u Srbiji i poslednji demokrata, eurofanatik, antimiloševićevac, borac protiv srpskog nacionalizma i konzervativizma... shvati ono što je realistima bilo jasno od samog početka.

 

 

Da shvati istinu koja glasi: Nije NATO Alijansa bombardovala Srbiju 1999. godine da bi zaštitila ugrožene Šiptare na Kosovu već da bi Kosovo otela od Srbije.  To činjenica je ovih dana ogoljena kao oglodana kost. Nema ništa izvan toga. To je početak i kraj priče. Sve drugo; navodno ugrožena ljudska prava, srpska agresija, nesposobnost Srba da žive sa drugim narodima, hrana je za sive vijuge koji se ne naprežu ni jedanput mesečno, kamoli svakoga dana.

Jedanaest godina traje usađivanje u srpski kolektivni mozak "istine" da je međunarodna zajednica (NATO) intervenisala da bi se zaustavio "Miloševićev diktatorski režim" i sprečio pogrom Abanaca na Kosovu i Metohiji.

 

Jedanaest godina beogradski vlastodršci sluđuju sopstveni narod pričama o velikoj ljubavi koju međunarona zajednica gaji prema Srbiji a koja, eto, ne može da se ostvari zbog nekih sitnica: Miloševića, Karadžića, Mladića, Martića, Milutinovića, Pavkovića, Lazarevića, Ojdanića, Lukića...Sve ih je Beograd slančio i poslao u Hag. I do čega se došlo?

 

Do spoznaje da su bili u pravu oni koji su još 1991. godine upozoravali na stare interese i na račune iz prošlosti, na Nemačku koja ceo dvadeseti vek lomi kičmu Srbiji, na Englesku koja je stari, hladni, sračunati neprijatelj Srbije, još sa kraja 19. veka.
Hoće li neko da se izvini tim ljudima koji su već dvadeset godina prikovani na stub srama "građanske i demokratske Srbije", označeni kao zatucani nacionalisti, ratnohuškači, mutivode, konzervativci, kočničari Srbije na putu u Evropu.

 

A onda je Angela Merkel, pritisnuta sopstvenim mukama oko evra i Evropske unije, odlučila da prekine predstavu za narod i prikrivenu diplomatiju iznese na svetlo dana. Rekla je da Srbija može u predsoblje Evropske unije ali samo ako se javno odrekne Kosova i Metohije, prihvati sve što od nje traže Šiptari, Berlin, London i Vašington.

Još od poraza Hitlera i kapitulacije Nemačke ni jedan država nije bila izložena takvom poniženju kao što je Srbija danas. Od Srbije se traži ono što se nikada ni od koga nije tražilo; da se dobrovoljno odrekne dela svog teritorija.

 

Hitler je sa nemačkom armijom četiri godine divljao po Evropi, stavio je pod čizmu, palio, provodio genocide i holokauste i Nemačka je platila cenu te rabote, podelom na istočnu i zapadnu Nemačku. Svi smo znali da je ta podela vremenski ograničena, da će trajati onoliko koliko bude trajao SSSR. Danas od Srbije Kosovo otimaju zauvek.

 

Od Srbije se danas traži i uzima više nego od Nemačke 1945. godine. Takozvani razvijeni, demokratski Zapad tretira Srbiju gore nego Hitlerovu Nemačku. A Srbija nikoga nije napala, njena vojska nije prešla ni jednu graničnu liniju. Nju su napali njeni građani, Albanci, nacionalna manjina, sa ciljem da na tlu Srbije stvore još jednu albansku državu.

Kad se videlo da to neće ići Engleska, Amerika, Nemačka, podižu NATO, najveću vojnu silu od postanka sveta, bombarduju Srbiju, otimaju Kosovo i Metohiju i daju taj deo države Srbije Šiptarima. Sada traže da Srbija to aminuje. Da im nije važno ne bi ni tražili. Za uzvrat nude mesto na klupi za rezervne igrače u svlačionici Evropske unije. Do sledećeg uslova.


I šta sad? Ako imaju pameti beogradski vlastodršci nemaju težak izbor

Европа је Србији Вук Драшковић!

Европа је Србији Вук Драшковић!

 

Бранко Жујовић

14.12.2011, 15:27

 

© Коллаж: «Голос России»

Србија је сада више усмерена ка групацији земаља у орбити Берлина, него ка класичном Бриселу који је постојао до прошле недеље. Ко у Србији може да предвиди кључне параметре те нове европске асоцијације држава, ван властитих страначких кратковидости?

Два су Вука привукла моју пажњу, после одлуке Европске комисије да Србији не дозволи стицање статуса кандидата. Прво, Вук Драшковић. На скуповима "Преокрета" рекао је да "ЕУ више није право избора, него неминовност" и да политике "и Косово и ЕУ" заправо никада није ни било.

И не само то. Драшковић тврди да су Албанци с Косова и Метохије независност прогласили управо захваљујући Резолуцији 1244. По њему, Србија може само да објави рат НАТО пакту или да се помири са судбином. Додао је још и да је захваљујући Резолуцији 1244 агресија НАТО пакта потпуно легализована.

Не верујем у грађанску свест, лишену сећања и права на изјашњавање. Сећање на Драшковићеве политике, слалом је кроз непринципијелности новије историје. Али, куда тај слалом, у својој последњој едицији лишен права на изјашњавање, у ствари води?

Унија у чију магарећу клупу Србија треба да крочи у фебруару, ако се одрекне територије, није иста асоцијација народа од пре две деценије. Напросто, ни референце ЕУ више нису "европске".

Референце ЕУ сада су реалне: ниже плате, нижи стандард, успостављање економског и политичког "Ламанша" између Велике Бристаније и остатка континента, потпуни повратак моћи Немачке, све снажније присуство Турске на Балкану...

Унија се разградила на две Европе, са низом подевропа. То је политичко-економски савез, знатно сложенији од бивше СФРЈ. Кошмар јавног сектора и притајених историјских несугласица, прикривен одличним маркетингом и имиџом!

Показало се да је све време, привлачећи нове чланице из источне Европе, унија ширила властити мит о стабилности, ефикасности и стандарду, а да је у ствари све време трошила преко мере, купујући властити геополитички сјај. Сада се од грађана Србије тражи да поверују да је та геополитичка лаж била оправдана и да Бриселу поверују да ће се у догледно време опоравити, а можда једном и смиловати.

Србија је сада више усмерена ка групацији земаља у орбити Берлина, него ка класичном Бриселу који је постојао до прошле недеље. Ко у Србији може да предвиди кључне параметре те нове европске асоцијације држава, ван властитих страначких кратковидости?

Одакле ће континентална Европа, под хегемонијом Берлина, набављати енергенте да се креће, греје и производи? С ким ће развијати најтешњу економску сарадњу? чија ће тржишта за 50 година бити њена стратешка опредељења? Не у једном мандату СПО-а, него за 50 година?

Неколико пута на овом месту, рекао сам да је реално европско место Србије у геополитичком простору који ће се отворити између континенталне Европе и њеног евроазијског залеђа. Србији не требају фаталистичке дилеме о балканској пропасти или европском миру. Србији су потребне свеже идеје и енергија, ван контекста националног пораза и непостојећег европског тријумфа.

Други Вук који је привукао моју пажњу је Вук Јеремић и Ђиласова иницијатива за његово уклањање с функције министра спољних послова. Коначно уклањање Вука Јеремића из владе Србије, значило би успостављање политике "Преокрета", без формалног признања тог документа.

Одлазак Јеремића, скинуо би маску с лица председника Србије. Испод ње би се указао Вук Драшковић или Чеда Јовановић, или обојица истовремено. Зато је за скидање маски прерано. Не због интереса грађана, доследности и поштења, него због због избора, па не верујем у Јеремићев брз одлазак.

Овако, иза Тадићевих кулиса европске политике, вребају "Преокрет" и предизборна рачуница. Демонтажа државе, због мандата, маскира се паролама о економији, Европи и Резолуцији 1244, као да европске снаге не владају Србијом већ 12 година. Између осталог, и због тога је Европа Србији - Вук Драшковић, а од сваког српског мита, најгори је онај европски. Зато што га живимо.

http://serbian.ruvr.ru/2011/12/14/62207072.html

Konuzin: Ja sam ambasador u Srbiji, znači i na Kosovu

Konuzin: Ja sam ambasador u Srbiji, znači i na Kosovu

Komentara 29

208

Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Konuzin reagovao je na kritiku međunarodnog civilnog predstavnika na Kosovu Pitera Fejta i istakao da njegova nadležnost kao ambasadora u Srbiji obuhvata i Kosovo.

Aleksandar Konuzin: Moja nadležnost se prostire na čitavu teritoriju Srbije

 

Fejt je u utorak rekao da ne razume zašto bi Konuzin uopšte dolazio na sever Kosova, pošto postoji diplomatski predstavnik Rusije u Prištini koji pokriva Kosovo i dodao da se pravila moraju poštovati.


"Ja sam ambasador Ruske federacije u Srbiji i moja nadležnost se prostire na čitavu teritoriju Srbije,a to uključuje i pokrajinu Kosovo. Na Kosovu u Prištini postoji kancelarija Ambasade Rusije u Beogradu, gde rade diplomate koje su podredjeni meni. Kada obavljam ambasadorske obaveze putujem celom zemljom, i isto tako redovno dolazim na Kosovo", rekao je ruski ambasador.

 

Prema njegovim rečim, on dolazi na Kosovo kada smatra to potrebnim i da mišljenje predstavnika medjunarodnih organizacija ne utiče na njegovu odluku kada i gde treba da ide.

 

Isto tako on je odbacio tvrdnje Fejta da na Kosovu ne postoji potreba za humanitarnom pomoći.

 

„Imamo druge ocene u vezi sa onim što Fejt govori. Dobijamo pisma Srba sa Kosova koji mole za humanitarnu pomoć. Pored toga kada smo odlučili da pomoć pružimo vlada Srbije se zahvalila na ovom gestu. Tako da prema ocenama srpske i ruske strane humanitarna pomoć jeste potrebna", objasnio je Konuzin.

 

On je poručio da bi bio "zahvalan ako se niko sa strane ne bi mešao u odnose Srba i Rusa".

http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/187389/Konuzin-Ja-sam-ambasador-u-Srbiji-znaci-i-na-Kosovu