Претражи овај блог

субота, 22. октобар 2011.

Srbija 4. novembra predaje kontratužbu za genocid

Nema ruke pomirenja sa Zagrebom

D. MILINKOVIĆ | 21. oktobar 2011. 20:45 | Komentara: 12

Srbija 4. novembra predaje Međunarodnom sudu pravde u Hagu dopunjenu kontratužbu za genocid. Hrvati na spiskove svojih žrtava uneli više od 300 Srba

ODGOVOR Srbije na hrvatske argumente na našu kontratužbu za genocid je kompletno gotov, materijal se trenutno štampa i biće predat Međunarodnom sudu pravde u Hagu poslednjeg dana predviđenog roka, u petak, 4. novembra, saznaju "Novosti" u Vladi.

I pored dobre volje srpske strane da se pregovara o vansudskom poravnanju, hrvatska premijerka Jadranka Kosor uporno odbija dogovor o međusobnom povlačenju tužbi. Tako da je sve izvesnije da će sudije MSP najverovatnije za polovinu sledeće godine zakazati glavni pretres povodom tužbi za genocid.

Prema našim saznanjima, Srbija u rukama ima nekoliko "aduta" zbog kojih veruje da imamo dobre izglede u procesu pred MSP. Jedan od najjačih je haška presuda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču za zločine tokom "Oluje".

Takođe, srpski podnesak prilično je potkovan u delu u kom se pobijaju hrvatske optužbe na našu kontratužbu. Dok su Hrvati imali samo desetak primedbi na naše spiskove stradalih, naš pravni tim pronašao je više od 300 propusta na listama Zagreba.

PROCES MORA DA SE OKONČA DO JULA 2013. Proces pred MSP trebalo bi da se okonča, vansudskim poravnanjem ili presudom, do 1. jula 2013, što je privremeni datum koji je Brisel odredio za ulazak Hrvatske u EU. Kako kaže Milorad Pupovac, predsednik Srpskog nacionalnog veća, Unija će izvršiti dodatni pritisak na Zagreb da se ovo pitanje reši, jer ne želi prijem nove članice koja ima problema oko tužbi i granica.

- Na spiskovima svojih žrtava, Hrvati su naveli i imena mnogobrojnih Srba koji su stradali u Gospiću i Osijeku. Takođe, oni su ekshumirali sva groblja u Krajini i sve pokojnike naveli kao žrtve genocida, kao da niko nije preminuo prirodnom smrću, pa na njima ima više od 20 stogodišnjaka - objašnjava za "Novosti" Savo Štrbac, šef "Veritasa" i član našeg pravnog tima pred MSP.

Srpski podnesak biće podeljen u nekoliko tomova i najverovatnije će imati više od 1.000 stranica. MSP će nakon toga Zagrebu dati dodatno vreme da prouči novu argumentaciju, eventualno odgovori, a zatim će zakazati ročište.

Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde, kaže da je Srbija i dalje spremna da sva pitanja sa susedima rešava kroz dijalog i da je sada na potezu Hrvatska.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:350221-Nema-ruke-pomirenja-sa-Zagrebom

Емил Влајки: Мировним маршом против окупације

Емил Влајки: Мировним маршом против окупације

 

субота, 22 октобар 2011 14:00

 

Потпредседник Републике Српске из реда хрватског народа Емил Влајки тврди да Срби на северу Косова имају шансе за опстанак само ако упуте апел народу у Србији да дође и да им помогне и ако се њихова браћа одазову том позиву у великом броју.

- Кад би неколико десетина хиљада људи из Србије прешло административну границу и притекло у помоћ, трупе НАТО-а би два пута размислиле пре него што повуку следећи потез - каже у интервјуу за "Вести" Емил Влајки који је у уторак и среду посетио Србе на северу Косова.

Мислите да је то решење?

- Ти људи тамо немају шансе. Опкољени су са свих страна и немају оружје. А видели смо од Вијетнама, преко Авганистана до Југославије да НАТО може да убија и бомбардује без икаквог разлога и да их се жртве уопште не тичу. Они су без скрупула и они ће их средити. То сам и рекао на седници скупштине четири општине, да они сами не могу и да ће бити уништени. Остаје им могућност да упуте апел народу у Србију, пошто се он политичарима не може упутити, и да кажу да им је тај народ потребан јер их једино он може спасти. Рекао сам им да позову људе да мирољубиво пређу границу па ако окупационе трупе желе да побију 10.000-20.000 људи, нека то ураде.

Много реакција изазвала је Ваша посета Космету. Који су мотиви за тај потез?

- Ја сам потпредседник једне државе из реда хрватског народа. Ако сам из реда хрватског народа, то је само моје национално обележје, али остајем потпредседник ове државе и моја је функција да помогнем да се на један глобалан начин постигне мир међу народима у региону. У том својству се залажем за права хрватског народа, али сматрам и да се према Србима наставља неправда која траје 20 година. То значи да их се демонизује, да им се одузима територија и да их се морално и политички деградира. Као што се активно борим за права Хрвата, нема разлога да то исто не радим и за Србе где год се налазе.

Какву сте ситуацију затекли на Космету?

- Тај народ је поштен и осећајан и одлучио је да до краја одржи своје достојанство. Тај народ против кога су сви, и политичке елите београдске, и Албанци, и НАТО трупе, свему се томе опире и за мене су задивљујући пример за читаво човечанство. С друге стране, отужно је гледати тај хуманистички запад који се кити људским слободама како гуши и уништава један народ.

Да ли стичете утисак да је народу и политичарима у РС више стало до Косова него што је то случај Србији?

- Не знам, нисам правио анкете, и то не могу казати, али могу рећи које је расположење на Космету. Кад сам дошао, пар хиљада људи ме је дочекало и то је било дирљиво, сви су пљескали, хватали ме за рамена. Међу њима преовладава мишљење да је Милорад Додик на челу Србије, да се ово никад не би догодило. Према томе, они су изузетно позитивно расположени и неки људи су ми рекли да, ако буду морали да беже, да ће бежати у РС, а не у Србију.

Како ће бити решено тзв. косовско питање?

- Све док постоји завада међу Србима, то питање ће се решавати на начин који су пројектовали они који су основали такозвану Републику Косово. Политичке елите које предводе српски народ, желе да се реше тог баласта који се зове Косово јер за њих је Косово камен око врата. Једино народ ту може нешто да уради и када би се нашао неки политички лидер који би повео народ коме је доста и НАТО-а и његових злочина, они би се побунили и помогли би својој браћи на Косову. Овако нема решења. Косово ће читаво да буде албанско.

Границе на Балкану још нису фиксиране

Да ли је опасно поредити Српску и Косово?

- Границе на Балкану још нису фиксиране и ми не знамо шта они који су то пројектовали намеравају. Ми не знамо шта они још хоће. По мом мишљењу, они хоће да разбију РС на два дела. То сам јавно објавио пре неколико седмица. Даћу вам један пример који често цитирам. Позивни број за Србију је 381, за Црну Гору 382, 383 и 384 су били слободни, 385 је Хрватска, 386 је Словенија, а 387 је БиХ, Кад су направили Косово, дали су им број 383. Питање је за кога је 384. Тај број се не чува бадава, нити се Брчко бадава не чува у том нејасном статусу.

На северу као у варшавском гету

Има један додатни лични мотив због кога сам посетио и подржао Србе на северу. Ја сам по мајци Јеврејин, по оцу Хрват, и знам неке ствари о страдањима Јевреја у Другом светском рату. Кад је почело опкољавање Срба на Косову од стране Албанаца и НАТО окупационих трупа, некако ме је то подсетило на побуну Јевреја 1944. у Варшавском гету. Тај устанак брутално су угушили Немци. Све су их побили. Мене је Косовска Митровица и те четири опшине подсетило на то што се догађало у Варшави - каже Влајки. (Вести)

 

http://www.srpskenovinecg.com/srbija/11627-emil-vlajki