Претражи овај блог

четвртак, 16. фебруар 2023.

Косово је Србија

politika.rs

Косово је Србија

Косово није земља, већ завет, али и инструмент обнове. Зато више не сме бити повлачења

Чедомир Антић

5–6 minutes


После више од пола века савремене кризе око статуса Косова, данас је непорецива истина да Албанци и њихови савезници не желе споразум са Србијом. Из различитих, често прагматичних, разлога они желе да прихватање безусловне независности Косова буде инструмент за даље обесправљивање и асимилацију српског народа широм Балкана и распарчавање Србије. Формалне везе Косова и Србије или „историјски споразум" (макар симболична подела покрајине) одбијани су само из жеље да Србија буде понижена и коначно уништена.

Данас видимо да је деценијски напор наше државе пропао. Јавно, наше власти су покушавале да по сваку цену сачувају макар и формални суверенитет Србије. Тајно, оне су преговарале око признања независности албанске државе на Косову, тражећи некакве уступке за Србију. Безмало све наше владе биле су спремне да прихвате макар и симболичну поделу покрајине. Лош положај Србије, чињеница да је наша земља високозависна од држава које подржавају албански национални пројекат, као и феномен огромног албанског популационог раста присиљавали су све разумне људе на разграничење две нације, па и по цену тешких одрицања. Тренд популационог раста Албанаца је у међувремену заустављен, а њихово исељавање и већи пад наталитета него у остатку Србије током претходне деценије (!), отклонили су разлоге за паничну политику која је пре двадесет и тридесет година била најцелисходнија. О томе шта смо све изгубили због неуспеха свих наших политика тек треба донети целовит суд.

Све покушаје да се споразумемо са суседним национализмима – тамо где још имамо отворена државна и национална питања – спречавају САД и савезници. Три пута смо имали споразум са Бошњацима (1991, 1992. и 2006. године), два пута са Хрватима (1991, 2017), бар једном са Албанцима (2018), али мир су сваки пут срушиле владе из Вашингтона, Лондона или Берлина. Циљ је – то је данас очигледно – да Србија као онтолошки и цивилизацијски непријатељ буде понижена, тешко рањена и коначно укинута као држава. То треба да буде опомена за друге мале народе  и модел завојевања непријатељских држава. Ова политика, коју је у прошлости према Србима водио још и Хитлер, знак је слабости САД и савезника, али Србији као малој земљи то мало може да значи. Извесно је да је нашим балканским непријатељима изостанак споразума мање битан него нама. За њих су деведесете године „звездана епоха" националног „рађања". Иако, испуњено поразима, због чега им је најважније победе донео НАТО, ово ратовање је за њих исто што је за наше старе била Косовска битка из 1389. године.

Време је да усвојимо нову политику. Од формалног инсистирања на суверенитету и недостатка стварне политике – уколико се икада укаже прилика да Србија поново успостави сувереност над покрајином – нема много користи. Потомци ће нам се смејати.  Признање, баш као и идеја о историјском споразуму и подели (са суверенитетом Србије над пет светиња) такође је данас непримерена – потомци ће нас се, учинимо ли то, стидети.

Зато ми морамо да сачувамо сан српског народа, његов национални мит, идентитет, достојанство и наду у будућност. Нама су САД, НАТО и Албанци одавно одузели власт над Косовом, али сада желе да нам отму и идеолошке темеље државности и разлоге постојања.

Остаје нам заустављање преговора. Привремено толерисање достигнутог нивоа косовске самосталности и непрекидан рад на његовом оспоравању, који за сада искључује само оружани сукоб. Леон Гамбета је пре 150 година рекао како Французи никада не говоре о отетим областима Алзасу и Лорени, али сваки дан раде како би их ослободили. Укратко, реч је пре свега о пасивном отпору. Циљ треба да буде јаван и јасан. Када дође прилика – када ојачамо, припремимо се, када обновимо становништво великом демографском реформом, када решимо статус српског народа у БиХ и Црној Гори, када наступи повољно време на Косову и Метохији и у свету – нека нова, реформисана српска војска ће у војно-полицијској акцији ући у покрајину и изаћи на границе на Проклетијама и Шари. Све вође и припадници тзв. ОВК – уколико тада буду још живи – биће ухапшени, а злочинци суђени. Сви споменици из рата – осим оних подигнутих жртвама – биће јавно срушени. Албанцима ће бити понуђен исти онај статус који уживају Срби у Републици Хрватској. Наравно, искључиво онима који имају српске пасоше и способни су да положе испит из српског језика и историје.

Чекаћемо деценијaма, век или два... Чекали смо безмало пола миленијума. Успећемо, ако будемо веровали. Као и прошли пут. Цена није битна, пошто су наши европски и амерички „партнери" до сада све друго учинили безвредним. Циљ је да се променимо, опоравимо и уздигнемо. То није пут одбране Косова, већ националног опстанка. Косово није земља, већ завет, али и инструмент обнове. Зато више не сме  бити повлачења.

Напредни клуб

Прилози објављени у рубрици „Погледи" одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa


View article...

Enclosures:

160z120_kosovo-je-srbija-epa-a-cukic.jpg (15 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2023_02//160z120_kosovo-je-srbija-epa-a-cukic.jpg

 

Nep: Metode ucene EU prema Srbiji potpuno neprihvatljive

kosovo-online.com

Nep: Metode ucene EU prema Srbiji potpuno neprihvatljive - Kosovo Online

3–4 minutes


Metode ucene kojim se Evropska unija služi u odnosu prema Srbiji su potpuno neprihvatljive, a licemerje EU generalno postaje sve nepodnošljivije, kaže u intervjuu za Kosovo onlajn u Beču lider Slobodarske partije Austrije (FPO) Diminik Nep, inače političke stranke koja je u istraživanjima javnog mnjenja trenutno najsnažnija u toj zemlji.

Nep ukazuje da se pritisak na Srbiju vrši samo zato što predsednik Aleksandar Vučić ne podržava "neuspelu politiku EU, već vodi računa o interesima Srbije i svojih građana".

Sve zemlje članice Ujedinjenih nacija moraju da poštuju sva dokumenta UN, dodao je on.

Kada je reč o Kosovu, Zapad insistira na pravu na samoopredeljenje, ali ne dozvoljava to pravo u drugim slučajevima, na primer, kada Rusija na Krimu pominje ovaj presedan. Da li je ovakav stav kršenje Povelje UN, i da li je doprineo ratu u Ukrajini?

Svakako, sa Kosovom je otvorena Pandorina kutija. Naravno da svaka članica Ujedinjenih nacija mora da poštuje Povelju UN i sve rezolucije te međunarodne organizacije.

Na Kosovu su poslednjih nedelja pojačani etnički motivisani napadi na Srbe, a zvanični Beč nije reagovao. U Nemačkoj, uprkos brojnim izveštajima, vlada kaže da ne zna ništa o etnički motivisanim napadima. Zašto su u međunarodnoj zajednici bučni u reakciji kada se nešto loše govori o Albancima, dok zataškavaju napade na Srbe ?

Važno je da takve incidente podjednako oštro osude svi u međunarodnoj zajednici. Zadatak trupa Kfora je da spreči dalje sukobe među etničkim grupama. Zahvaljujem se vojnicima austrijske vojske koji obavljaju važan zadatak na terenu.

Ne pokušava li EU svojim pritiskom na Srbiju oko Kosova da stvori političku krizu kako bi srušila vlast koja ne želi da uvede sankcije Rusiji?

Metode ucene Evropske unije protiv Srbije su potpuno neprihvatljive. EU priteže šrafove kandidatu za pristupanje, samo zato što njen predsednik ne želi da podrži neuspelu politiku elite u Uniji u svakom pogledu, i gleda interese sopstvenog naroda. Dok u Turskoj tamošnji vladar Redžep Tajip Erdogan, koji čak i vodi rat protiv Kurda u svojoj zemlji, a nije ni razmišljao o sankcijama Rusiji, uživa svu slobodu, u Srbiji se primenjuju sasvim drugi standardi. Licemerje ove Evropske unije postaje sve nepodnošljivije

Austrija ulazi u sve otvoreniju konfrontaciju sa Rusijom. Predsednik Aleksander Van der Belen je posetio Kijev i obećao podršku, a Beč proteruje ruske diplomate. Postoji li rizik od uvlačenja u rat?

Predsednik Austrije dovodi u pitanje našu neutralnost svojim ponašanjem i deluje kao spoljnopolitički slepac. Njegov jasan zadatak kao predsednika neutralne zemlje bio bi da odlučno vodi kampanju za što brži prekid ovog strašnog rata kroz pregovore, a ne da se zalaže za one zaslepljene ljude koji samo zahtevaju još rata i u čijem rečniku se čak izraz 'mir' više ne pojavljuje. Ne možete se boriti protiv vatre - vatrom. Van der Belen svojim izjavama poziva na moralno saučesništvo u produžavanju stradanja, u besmislenoj smrti nebrojenih vojnika i civila sa obe strane.