K.Dolgov: Srpska zajednica na KiM u teškoj situaciji
Izvor: Tanjug | komentara: 0
Izaslanik ruskog Ministarstva spoljnih poslova za ljudska prava Konstantin Dolgov ocenio je da je 12 godina posle donošenja Rezolucije 1244 i uspostavljanja prelazne administracije na Kosovu, situacija na planu ljudskih prava u pokrajini još uvek izuzetno teška.
Konstantin Dolgov tokom posete manastira Gračanice (Foto Eparhija raško-prizrenska)
Po njegovoj oceni, srpska zajednica je u teškoj situaciji kako na severu Kosova tako i na jugu u enklavama.
"Gotovo četvrt miliona ljudi je napustilo Kosovo a broj povratnika je neznatan. Njima su potrebni sigurnost i garancije da će povratiti svoju imovinu. A međunarodna zajednica po rezoluciji 1244 snosi odgovornost za rešavanje svih tih pitanja", ukazao je on.
Dolgov je na Kosovu razgovarao sa rukovodstvom UNMIK-a, EULEKS-a, KFOR-a i OEBS-a, predstavnicima kosovskih Srba, a posetio je i manastir Gračanicu.
Tokom tih razgovora bilo je reči o bezbednosti manjina, imovini otetoj od kosovskih Srba koji su pobegli pred nasiljem kao i o zaštiti verskih objekata, naveo je on.
"Još uvek postoje veliki problemi počevši od nedovoljne bezbednosti i sigurnosti nacionalnih manjina posebno Srba, ali i Roma i drugih. Još uvek imamo više od 200.000 interno raseljenih lica sa Kosova u Srbiji, što je veliki humanitarni izazov. I sve se to dešava u 21. veku u srcu Evrope", rekao je Dolgov.
Napominjući da po Rezoluciji 1244 Kosovo treba da bude multietničko, multikulturno i demokratsko društvo a status određen uz poštovanje principa suvereniteta i integriteta Srbije, on je podsetio da je taj princip prekršen 2008. godine, jednostranim proglašenjem nezavisnosti Kosova, koju Rusija ne priznaje.
"Rusija ne priznaje nezavisnost Kosova. Mi podržavamo napore da se pitanje Kosova reši političkim sredstvima", naglasio je ruski diplomata.
Dolgov je istakao i da Rusija podržava incijativu Srbije za istragu o trgovini organima na Kosovu pod pokroviteljstvom UN-a.
Stav Rusije je, takođe, da bilo kakav unilateralan pokušaj da se reše politička i dnevna pitanja kao što su carine i kontrola prelaza, ne može biti produktivan već samo rezultirati novim tenzijama, dodao je on.
Dolgov je upozorio i na to da je na Kosovu u toku proces predaje ovlašćenja sa međunarodnih na prištinske institucije u domenima poput policije i carine a da Savet bezbednosti UN o tome nije razgovaro na odgovarajući način.
http://www.radiokim.net/vesti/kdolgov-srpska-zajednica-na-kim-u-teskoj-situaciji.html