Митић: Неопходно да Србија донесе закон о војној неутралности
RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska
2 minutes
Александар Митић (фото: http://www.mc.rs)
- То значи да се питање рјешавања статуса Косова и потенцијално редефинисање односа у БиХ првенствено у стратешком смислу, види као одвраћање утицаја Русије и Кине. Сигурно је да би евентуално чланство Србије у Алијанси директно утицало на чланство БиХ тако да је питање војне неутралности Србије и Републике Српске органски повезано - рекао је он.
Према његовим ријечима, управо због тога је значајно то што је Народна скупштина Републике Српске усвојила декларацију о војној неутралности, "јер тамо, за разлику од Србије, постоји директан притисак за дубље интеграције".
Митић је указао да је данас подршка грађана Србије приступању НАТО са 27 одсто пала на само три одсто, али да би и упркос томе требало донијети закон, јер Алијанса и даље финансира конференције којима показују да су њихова врата за Србију отворена.
- Све то подсећа на ситуацију од пре десет година када су 200 јавних личности, интелектуалаца, потписали петицију за референдум о /не/ уласку у НАТО. Срећан сам што сам био један од потписника и координатора те петиције коју су потписали и Његово високопреосвештенство митрополит Амфилохије, Михајло Ђурић, Емир Кустурица, Милорад Екмечић, Добрица Ћосић, Матија Бећковић, Војислав Коштуница, Момо Капор - рекао је он за Спутњик.
Митић је навео да су многи тада изашли са критиком зашто се уопште прича о тој теми, да би се, захваљујући Викиликсу, сазнало да је баш у то вријеме амерички амбасадор Мери Ворлик објавила депешу чији је назив био "Чекати 10 година и онда гурати", што, како је објаснио значи "чекати деценију након бомбардовања и онда гурати Србију ка НАТО".