Даме и господо, не постоји начин да Косово постане чланица УН
3–4 minutes
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић поручио је данас у свом обраћању у Савету безбедности УН да не постоји начин да Косово постане чланица УН.
Он је рекао да је признањем тзв. независности Косова отворена Пандорина кутија у међународним односима која је довела до озбиљних турбуленција у међународним односима, подела међу државама, глобално и у међународним организацијама.
„Петнаест година од проглашења тзв. независности, желим да вам јасно и прецизно кажем: 28 земаља је повукло признање и од 193 чланице 84 признају Косово, даме и господо, не постоји начин да Косово постане чланица УН", рекао је Дачић.
Резолуција 1244
Дачић је позвао и на поштовање постојеће Резолуције 1244.
„Дужност ми је да и данас позовем на доследну примену важеће Резолуцију СБУН 1244 која нажалост до дан данас није доследно имплементирана, истовремено и у складу са овом резолуцијом позивамо и на несмањено присуство и деловање Унмика у неизмењеном капацитету. Резолуција 1244 као ваш акт из 1999. је и даље на снази – или је укините или је поштујте. Ако је не поштујете онда је питање да ли УН више постоје", рекао је шеф српске дипломатије у СБ УН.
Опозиција и медији огорчени гласањем Грчке у СЕ о Косову
Бриселски споразум
Дачић је истакао да је ситуација на КиМ тешка и да даље влада атмосфера страха и неизвесности.
„На терену влада атмосфера страха и притисака према Србима и осталим неалбанцима. Неопходно је да се доследно и у потпуности спроведу договори из Бриселског споразума. У овој истој сали 14. јуна 2014. године, одржана је седница на којој је Бриселски споразум оцењен као историјски важан. Тадашњи генерални секретар Бан Ки Мун је истакао значај Заједнице српских општина, а то су учинили и представници САД и Француске. Шта се десило за протеклих десет година - ништа. Ми смо сигурни да Курти неће испунити договорено, јер му је циљ протеривање Срба. Потребно је да се свим људима на КиМ осигура достојанствен живот", рекао је Дачић, наводећи да ће Србија учинити све како би то обезбедила.
Повратак Срба
Дачић је подсетио да је у Приштини је живело више од 40.000 Срба, а данас их има 100, наводећи да је Косово у претходне две деценије постало готово етнички чиста територија.
„Од 112 повратака у последњих шест месеци 60 су Срби. Овим темпом потребни су векови да би се сви вратили. Ово је најмањи проценат повратака у постконфликтне зоне у целом свету. Сматрате ли да ово питање не треба да помињете. Сматрате ли да протерани заувек треба да буду протерани", рекао је Дачић.
Отимање историјског и културног наслеђа
Сведоци смо и да српско православно и духовно наслеђе својатају или лажно представљају као византијско или илирско, упозорио је српски министар спољних послова, оцењујући да је брисање српског идентитета "евидентан циљ Приштине".
Дачић ће се након седнице састати и са Василијем Небензијом, сталним представником Руске Федерације у УН.
Русија је 1. априла преузела председавање Савету безбедности УН на месец дана.
Enclosures: