Претражи овај блог

среда, 21. децембар 2011.

Глас Русије: Косово - рат за ресурсе

Глас Русије: Косово - рат за ресурсе

 

сриједа, 21 децембар 2011 14:11

 

Улога непризнате републике Косово на карти сировина много је значајнија него на политичкој. На територији покрајине налазе се богате резерве олова, цинка, никла, боксита, других вредних ресурса.

Према подацима министарства за рударство Србије, резерве угља земље износе 20 милијарди тона, при томе 14 милијарди се налази на територији Косова. Ипак да претвори ове ресурсе у електричну енергију Београд, који нема скоро никакав утицај у покрајини, не може. Посебно ако се узме у обзир то да су косовске власти незаконито присвојиле себи низ српских објеката енергетског сектора у вредности од милијарду и по евра. Између осталог „Независно Косово" нема ни стручњака, ни технологију да извлачи профит из природних ресурса покрајине. Па и контрола Приштине над ресурсима је пре илузија. У јулу ове године Волстрит Џорнел писао је да је представник финансијског магната Џорџа Сороса прошле године боравио на Косову 5 пута. При чему у друштву са албанским милијардером Сахитом Мујаом, са којим Сорос жели да вади лигнит, процењен на 300 милијарди долара.

Говори српски политиколог Милован Дрецун:

У том смислу индикативна је судбина предузећа Трепча, које се налази на северу Косова. Његове резерве износе 500 хиљада тона олова, 45 хиљада тона цинка, осамсто тона сребра. Пре предаје Косова под међународну контролу Трепча је била најважније предузеће покрајине, овде је радило око 25,000 људи. Док 2000. године снаге НАТО-а нису избациле на хиљаде радника на улицу, под изговором да се рад комбината негативно одражава на екологију покрајине. Али недавно је потпредседник косовске владе Беџет Пацоли смислио лукав план. Како су саопштили српски медији, он је планирао да објави акције предузећа на Лондонској берзи, а ексклузивно право регистрације компаније Трепча при томе би добио члан британске краљевске породице Принц Мајкл од Кента. Пацолија је мало збунило што 66% акција Трепче припада државном Фонду за развој Србије. Даља судбина ового посла је непозната, али врло је индикативно што се косовске власти сматрају власницима индустрије у којој је деценијама средства улагала Југославија.

Између осталог, већ одавно у покрајини колају гласине о томе да је један од задатака НАТО базе Бондстил да шаље ретке метале у САД за потребе космичке индустрије. Да ли је то тако или не, тешко је рећи. Али како се каже, нема дима без ватре. Пацоли, Сорос, Муја, други познати богаташи и велике компаније тешко да би улагале новац у мало Косово ако то не би наговештавало суперпрофит. (Глас Русије)

 

http://www.srpskenovinecg.com/srbija/12351-kosovo-resursi

Galuči: Merkelova jasno poručila Srbiji da neće ući u EU bez predaje Kosova

Galuči: Merkelova jasno poručila Srbiji da neće ući u EU bez predaje Kosova

Tanjug | 21. 12. 2011. - 01:06h 13:00h | Foto: Reuters-Arhiva | Komentara: 146

Nemačka kancelarka Angela Merkel je prilikom posete Kosovu pozvala Albance da se bore protiv korupcije, "ponašaju odgovorno" i da ne "podgrevaju tenzije", međutim, njena glavna poruka bila je upućena Srbiji, ističe Džerard Galuči, američki diplomata i bivši regionalni predstavnik u Kosovskoj Mitrovici.

Kancelarka Merkel je, kako ističe Galuči, jasno istakla da je za Nemačku nemoguće da Srbija uđe u Evropsku uniju ukoliko ne "preda" Kosovo.


Merkelova nije rekla da Srbija mora da prizna Kosovo, međutim uslovi koje je pomenula jednaki su potpunom srpskom povlačenju sa Kosova, piše Galuči u tekstu objavljenom na sajtu "Transkonflikt".


Nemačka traži da sve barikade budu uklonjene, da se reši pitanje regulisanja trgovine i zajednička "granična" kontrola kao i ukidanje svih srpskih "paralelnih" lokalnih institucija na severu - uključujući opštine, sudove i škole.


Galuči ističe da je poruka Merkelove Albancima na Kosovu da se ponašaju kako treba, a da će se za to vreme Nemačka, političkim i vojnim pritiskom na Beograd, pobrinuti za sever Kosova.

Sila

Izgleda da mnogi u Srbiji smatraju da je status kandidata sada skoro nemoguć i, istovremeno, misle da to nije kraj sveta. Stalni trud Nemačke da prisili Srbiju i Srbe na severu Kosova na predaju zasnovano je ili na tvrdoglavom verovanju da sila može uroditi plodom, ili je pak ciničan način da se Srbija drži po strani od EU, ocenjuje Galuči.

Izgleda da jedino Nemačkoj nije problem da stavi Srbiju u situaciju da bira između predaje Kosova ili gubitka EU. Nemačka komanduje Unijom u ovom istorijskom trenutku, jer izgleda da samo Nemačka može da izvuče iz krize evro.


Istovremeno jasno je da Srbija ne može da ispuni uslove Merkelove, zaključuje Galuči i dodaje - po pitanju "paralelnih institucija" Beograd je odgovorio da bi možda bilo bolje da ih prihvate međunarodne institucije obzirom da je praktično nemoguće zamisliti da one nestanu.


Pitanje je kako će kvintet reagovati tokom narednih sedmica i meseci, pošto već postaje jasno da barikade neće biti uklonjene bez dogovora o statusnoj neutralnosti Kfora i Euleksa a da srpske lokalne institucije na severu neće biti ukinute u svakom slučaju.


"Da li će Sjedinjene Američke Države i Nemačka pojačati pritisak ili možda potražiti rešenje u upotrebi sile ili će ostaviti Srbiju (i Tadića) da se suše na grani EU? U svakom slučaju izgleda da Evropa dopušta Nemačkoj da je vodi u istorijsku grešku tako što će ostaviti Srbiju izvan, umesto da je pusti unutra", zaključuje Galuči.

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/297161/Galuci-Merkelova-jasno-porucila-Srbiji-da-nece-uci-u-EU-bez-predaje-Kosova