Претражи овај блог

уторак, 1. септембар 2020.

Ла Република: За Црну Гору је најбоље да „краљ“ Мило абдицира

Ла Република: За Црну Гору је најбоље да „краљ" Мило абдицира

У својој канцеларији у главном граду Подгорици, Мило Ђукановић на зиду држи велики портрет краља Николе, првог владара Црне Горе, који је на функцији био 58 година. Сада, након 30 година на власти, можда је дошло време да абдицира и "краљ Мило"

Од

ИН4С

-

 

Никад виђено, Демократска партија социјалиста (ДПС) председника Мила Ђукановића тесно је победила на недељним парламентарним изборима у Црној Гори, али након тридесет година непрекидне власти нема већину места да настави да влада. Са 35,06% гласова, ДПС ће моћи да рачуна само на 30 од 81 места у подгоричком парламенту.

Историјски резултат, међутим, за опозицију. „За будућност Црне Горе", водећа опозициона коалиција који такође просрпске снаге, добила је 32,55% и 27 места. Добри резултати и за либералну и проевропску листу „Мир је наша нација" (12,53%) и зеленило „Уре" (5,53%).

Заједно би имали 41 место, уску већину, али корисну за прекидање односа снага у малој балканској земљи након три деценије. Сам Ђукановић је, говорећи у ноћи након гласања, признао могућност да његова странка изгуби парламентарну већину, отварајући пут институционалној кохабитацији између председништва и владе различитих оријентација.

„Слобода је стигла. После 30 година апсолутне власти то је морало да се деси", коментарисао је синоћ након гласања Здравко Кривокапић , лидер „За будућност Црне Горе", коју подржава Српска православна црква.

Управо је верско питање било главна тема предизборне кампање након што је Парламент прошлог децембра усвојио закон који омогућава држави да конфискује земљу, манастире и цркве јединој канонски признатој, Српској православној цркви.

Седам пута премијер, два пута председник републике, неприкосновени лидер своје странке, Мило Ђукановић је „господар" Црне Горе већ 30 година, лидер са најдужим стажом у Европи. Са Савезом комуниста Црне Горе победио је на својим првим изборима 1990: Југославија би се крваво разбила убрзо након тога и тада 29-годишњи Ђукановић први пут је дошао на власт уз подршку српског Слободана Милошевића.

Убрзо је прешао на црногорску независност и раскинуо са Србијом: 2006. предводио је референдум да се одвоји од Београда, стављајући тачку на више од сто година стару унију. Западно оријентисана и проевропска за неке (2012. држава је започела преговоре о чланству у ЕУ, а 2017. придружила се НАТО-у), корумпирана и аутократска за друге (пре неколико месеци „Фреедом Хоусе" је Црну Гору снизио из демократије под хибридним режимом) „вечити" Ђукановић је контроверзна фигура: последњи југословенски диносаурус који је још увек на власти.

Оптужен за везу са организованим криминалом и за претварање земље током година југословенског рата у рај за илегалну трговину Јадраном, почетком 2000-их тужиоци Напуља и Барија истраживали су је због међународног шверца дувана. Његови клеветници га оптужују да управља непотистичном и корумпираном земљом, да контролише судије: „Не плашим их се, јер сам их све именовао", рекао је у интервјуу пре неколико година.

У својој канцеларији у главном граду Подгорици, Мило Ђукановић на зиду држи велики портрет краља Николе, првог владара Црне Горе, који је на функцији био 58 година. Сада, након 30 година на власти, можда је дошло време да абдицира и „краљ Мило".

 

Кривокапић: Спреман сам да формирам нову владу Црне Горе – мењамо став према Србији и Русији /видео/

rs.sputniknews.com

Кривокапић: Спреман сам да формирам нову владу Црне Горе – мењамо став према Србији и Русији /видео/

Наташа Милосављевић. Sputnik Србија

7-8 minutes


Дан након парламентарних избора на којима је тридесетогодишња власт изгубила већину, Здравко Кривокапић, лидер победничке коалиције „За будућност Црне Горе" каже да је спреман да прихвати одговорност за формирање нове владе која би требало да промени много тога, па и однос према Србији и Русији.

„Мислим да имам несумњиву подршку људи са наше листе али ако неко од њих као и  коалициони партнери буду имали неки квалитетнији предлог за Црну Гору, први ћу рећи да је тај неко боље решење", истакао је Кривокапић.

https://youtu.be/wIpa-AthRQg

Та експертска влада ће морати да створи систем који не зависи од појединца нити од партије, јер је, како каже наш саговорник, данас у Црној Гори све као у време комунизма само што су тада бар квалитетни људи били на руководећим местима.

„Наша земља има компетентан кадар који зна и има искуство пресудно за управљање. Најбоља комбинаторика је скуп младих који ће дати искуствена решења", каже Кривокапић.

Срушила се фама о непобедивости Мила

Све очи упрте су у лидере три опозиционе листе које у збиру имају већину за формирање црногорске владе.

„Овај дан је заиста слављенички и морао сам да се уштинем за руку да видим да ли сам жив. Искористили смо га да спласну емоције и да дођемо до тога да рацио преовлада. Најважније је да смо ми победили, а да је ДПС-ов режим пао. Са тог састанка треба да поручимо грађанима да је дошло до прве смене власти и то демократским путем иако су  покушали све што је део њихове традиционалне политичке корупције. Имамо доказе да је на бирачким местима било проблема, а за које овог пута зна и ОЕБС. Најбитније је да су поруке све три листе јединствене – нећемо се реваниширати али морамо тражити одговорност за промашаје који су доказиви", нагласио је Кривокапић.

Очекује се и подршка мањина

Многи су одахнули када су чули Кривокапићеву поруку након проглашења резултата у којој је пружио руку супарникој страни, рекао да неће бити реваншизма и позвао мањине да се придруже коалицији која има већину за формирање владе.

„Нисам руку пружио да бих је пружао, већ зато што сматрам да је то природно ако желимо да градимо будућност Црне Горе. Мислим да се овде ради о кључном тренутку који прелама историју Црне Горе, а то је оно што је наша коалиција и називом рекла — 'За будућност Црне Горе'. Треба да заборавимо шта је било иако памћење увек остаје, да то не злоупотребљавамо као што је то ова власт перманентно радила. Сви треба да се окренемо будућности  и да ова земља крене путем који заслужује", рекао је наш саговорник.

© Sputnik / Никола Бижић

Кривокапић не очекује мањине у својим редовима у овом тренутку

На питање да ли очекује и мањине у својим редовима, Кривокапић каже да можда не одмах али да ће после неког времена схватити да нова коалиција жели оно што ДПС никада суштински није одрадио, а то су промене на корист свих грађана Црне Горе.

Помена става према Русији и Србији?

Кривокапић је демантовао тврдње актуелног режима да је опозиција под утицајем Србије и Русије које раде против интереса Црне Горе. Он каже да је политика ДПС-а била понекад узрокована њиховим коалиционим партнерима, а резултанта је била да стварају непријатеља тамо где га нема. То, према његовом мишљењу, значи да су маркирали Русију и Србију као државе које могу да нанесу највише штете Црној Гори.

„Ја мислим да то није тако и да су то радили веома свесно како би се додварали другим институцијама са којима сарађују. Ми смо мала држава и на глобалном нивоу не можемо да имамо било какве утицаје, ма колико ми то желели. Ипак се зна 'ко коси, а ко воду носи' и потпуно је непримерно да тако мала држава буде прва која уводи санкције Руској Федерацији. Шта то значи? То треба објаснити грађанима. Мислим да је то потпуно погрешан потез који је проузроковао многе економске штете нашој земљи. Подсетио бих само да смо извозили вино 'Плантаже', а као туристички гости доминирали су нам грађани Србије, БиХ и Русије", каже Кривокапић.

© Sputnik / Никола Бижић

Кривокапић демантује да је опозиција под утицајем Србије и Русије

Он додаје да, ако се ствара атмосфера неповерења, и ако нагласите да су Руси непријатељи и он би, да је председник Русије, рекао својим грађанима да не иду тамо где су их тако окарактерисали.

„Сматрам да се ради о калкулантским потезима бившег режима који треба да задовоље неке групације. Зна се шта грађани Црне Горе осећају према таквим  поступцима. Имам свој лични став према томе да ли треба укинути санкције. Препустићу процену компетентнијима али не видим здраворазумску логику која може да каже нешто другачије", објашњава наш саговорник.

Најслабија тачка - владавина права

Најслабија тачка Црне Горе је, према мишљењу нашег саговорника, владавина права па ће због тога да инсистира на поштовању Устава и неопходних закона који би могли да ојачају правни систем.

„То је тај први корак који је неопходан са доношењем Закона о пореклу имовине, јер процеси транзиције нигде нису били поштени само је питање ко се окористио, заслужено или не. На тај начин ћемо дати наду грађанима да ћемо покушати да уравнотежимо оно што ова власт није радила на прави начин", рекао је лидер листе „За будућност Црне Горе".

Он каже да је његова покретачка снага произашла из отпора према Закону о слободи вероисповести. Сваки човек који правнички не мора да буде писмен схвата једну игру:

„Шта инвеститори да мисле и како да дођу овде када се у нашој земљи не поштује имовина цркве? Свако ко имало мисли види да је то Закон који је уперен против православља", нагласио је Кривокапић.

Кохабитација Владе и председника

С обзиром на чињеницу да Милу Ђукановићу председнички мандат траје још три године поставља се питање како ће функционисати кохабитација њега и нове владе. Кривокапић каже да је он за поштовање Устава и да ће његова Влада радити крајње транспарентно, елиминисаће монопол и дискреционо право.

„То је било везано за доделу средстава која иду из резерве, а то је било право кабинета премијера. Зашто бих ја имао то право? То је злоупотреба и асоцира на неку корупцију, а она мора да буде елиминисана. Ако то успемо, земља ће да доживи процват", нагласио је он.

© Sputnik / Никола Бижић

Здравко Кривокапић и Наташа Милосављевић

Ослушкивање народа рецепт за успех

Кривокапић каже да је најбитнија карактеристика његовог деловања то да човек мора да ослушкује народ и да он то ради од првог појављивања.

„Моја пракса је да народ мора да се пита, јер тако  ниједан политичар не може да погреши. Као професор инжињер, ја имам једну сасвим другачију логику, она је проистекла из области којом сам се бавио, а то је квалитет. Он представља меру задовољства корисника", закључио је Кривокапић.

Прочитајте још: