Претражи овај блог

недеља, 28. јул 2019.

♦♦♦♦ | Генерал Лазаревић: Било је – или Хаг или америчка војна академија

standard.rs

Генерал Лазаревић: Било је – или Хаг или америчка војна академија - Нови Стандард

http://newlookworld.com/

11-13 minutes


недеља 28. јул 2019. 14:22

Уместо у Хаг, могао сам да одем у САД и предајем у њиховим војним школама. Нудили су ми и бесплатну одбрану – одбио сам, каже генерал

Могао сам, уместо у Хаг, да одем у САД и предајем у њиховим војним школама о нашим искуствима из рата. Непосредно пре него што је објављена оптужница против мене, долазили су ми људи са документом печатираним у Стејт департменту са таквом понудом. Нисам пристао. И у Хагу, у другостепеном поступку, када су дошли скупи амерички адвокати нудећи ми бесплатну одбрану – одбио сам. Нисам ја бранио Америку, него Србију.

Ово је само једна у низу епизода из животне драме генерала Владимира Лазаревића, легендарног команданта Приштинског корпуса. Они, Лазаревићи – генерал Владимир, синови Влада, Марјан и Милан, супруга Олгица и унук Лазар, о „том рату" не причају никад. На сваком од њих он је оставио дубоке ожиљке.

Генерал је пристао да, за Новости, подели нешто од породичних и личних траума, „тек да остане записано". Вели да још није сигуран да ће своја сећања и белешке преточити у књигу, јер је све превише болно.

– Док се рат на Косову тек спремао, у Нишу је почео прогон моје породице. Жена Олгица и син Милан морали су да напусте стан и беже у Бабушницу. У рату на Косову, двојица страријих синова, Влада и Марјан, била су везисти. Обојицу су ми „поклапале" НАТО бомбе. Када је рат завршен, био сам последњи генерал који је био на слободи а „обећан" је Хагу. Нема шта ми тамо нису радили, покушали су и да ме убију… А када сам у децембру 2015. дошао у Србију, нисам могао да верујем да је то иста земља. Променило се све – сиже је приче Владимира Лазаревића.

Командант Приштинског корпуса и Треће армије никада није причао о породици. Документи Службе безбедности наше војске крију многе тајне.

– За покушај отмице, или можда и ликвидације, жене Олгице и Милана, јавили су ми у само предвечерје агресије. Жена је позвала сва усплахирена и рекла како се комшије жале да су људи маскирани фантомкама претходне ноћи били у згради и тражили наш стан. Нешто их је спречило да покуцају на врата, и зато је она са сином морала да се склони код другарице у Ниш. Наравно да сам алармирао кога треба, и њих двоје су пребачени у Бабушницу, где су били чувани све време рата. Није смело да се зна чији су – почиње исповест Лазаревић. – Супруга је рат провела са пиштољем ТТ под јастуком, који сам добио 1972. на Војној академији, а син од 16 година „дужио" је „колт", који сам купио осамдесетих.

Генерал додаје да су му у исто време старији синови били на Косову као везисти наше војске. Каже, није му пало на памет да их склања.

– Прва траума ми је била када је тучена касарна „Косовски јунаци" у Приштини. Влада ми је био тамо. Одмах по вестима полетео сам тамо и, у оном мраку, између кратера од бомби, прво што сам чуо био је Владин глас. Тада су погинула четири војника. Бог га је, каже генерал, погледао и нешто касније, код Косовске Каменице. Са свог командног места гледао је како авиони НАТО-а гађају чвориште везе на Богутовачком брегу. У посади међу војницима био је средњи син Марјан.

– И та успомена ме понекад буди из сна – уз уздах наставља причу генерал. – Враћао сам се тог маја из Грачанице, где сам давао интервју за америчке новине, када сам видео налет непријатељске авијације. Био сам пред Командом, а бомбе су падале тамо где је требало да буде Марјан. Павковић је баш био ту, и заједно смо тражили мог сина. Срећом, био је само угруван, а Павке је тада први пут чуо да су ми два сина крај мене.

Присећа се генерал и сопственог наређења, које чува – да у Приштинском корпусу не смеју да буду више од два војника из једне српске породице. Сопствено наређење је у личном случају игнорисао.

– Како сам могао да их вратим када су Косово бранили и они који нису Срби – говори Лазаревић. – На суду у Хагу бранио ме је Мађар, војник добровољац из Војводине, који је дошао да узме место крај сина на Паштрику. У Хагу су се чудили када је испричао како је НАТО из ваздуха у прах претворио албанска села.

Нова искушења почела су после петог октобра, а кулминирала 2014. године. Због можданог удара и лечења на ВМА, остао је једини истакнути генерал који је бранио КиМ а који је још био у активној служби. Нису могли да га пензионишу из болничке постеље, а из многих амабасада то је тражено.

Претходно је, чиме смо и почели овај текст, одбио Стејт департмент и „уговор у доларима", са обећањем да од Хага неће бити ништа ако оде на Америчку војну академију.

– Звао ме је министар Давинић почетком 2004, и дошао сам онако болестан – сећа се детаља генерал. – Понудио ми је кафу и, стојећи, „укорио" ме: „Пет амбасада зове сваки дан и пита зашто сте још у војсци, а шта ја да им кажем?!" Да нисам већ сео, срушио бих се. Рекох Давинићу: „Сад ви седите да вам кажем".

Разговор је, вели, био непријатан. Генерал Крга и још двојица са највишим еполетама су црвенели, а Лазаревић је Давинићу поручио да постоје две коверте које чувају супруга и пријатељ, за случај да га насилно одведу у затвор. Рекао је и да му не пада на памет да својој војсци прави проблеме. Разговор је завршен генераловом поруком за амбасадоре – да се сви заједно моле Бога да он умре, јер ником неће бити добро ако га насилно буду спроводили.

– Шта се све у то време догађало са мном, а никог није било да помогне. Одједном ми, „преко пријатеља", долазе људи из тадашње владе и нуде азил у једној централноамеричкој републици. Само да „нестанем". Они су се о свему наводно договорили, Павковић је, кажу ми, пристао. Ја тражим неколико дана да размислим и молим бивше безебедњаке да провере ове функционере, који су, иначе, и сад активни. Безбедњаци долазе са извештајем о томе из које амбасаде потиче иницијатива и са информацијом да у ствари хоће да нас одведу и ликвидирају. Зовем Павковића и кажем му да повуче своју сагласност.

Ти „пријатељи" су га се оканили тек пошто им је показао фотографије домова где станују са усликаним члановима породице. Схватили су претњу и изгубили ентузијазам да генерале некуда тајно одведу. У Хаг је, вели, отишао својом вољом.

– Ако икада објавим своја сећања, биће то због Трибунала и „лечења" којем су ме подвргнули. Хтели су да ме убију! – љут је генерал на сам помен тих дана. – Што у Хагу, што код нас, имао сам седам операција од канцера, и њихови лекари су ми преписали 25, па онда чак 32 таблете да пијем сваки дан. Нисам знао где сам док се нису појавили Пољаци. Они су ми спасли главу.

Владимир Лазаревић је био вероватно једини у Трибуналу који је све време био у притвору, јер због њговог здравственог стања нису могли да га упуте на издржавање казне. Хаг је, ипак, одредио да га пребаце у Пољску на издржавање казне, а када су људи из Варашаве стигли и видели његове папире, казали су му: „Генерале, ми оваквог не можемо да те примимо. Твоје здравствено стање је веома лоше." И тако су га, на свака три месеца, пет пута одбијали. И тиме му отворили очи.

– Заиста сам хтео у Пољску, досадило ми је у Хагу. Рекао сам Пољацима да идем на своју одговорност, а они су ми први објаснили да није све онако како се мени чини. „Спао сам" на само 60 килограма, и док би ме пребацили у Пољску и поново одредили терапију, вероватно бих умро. То сазнање ме је освестило.

Командант појашњава и „принципе лечења" у Схевенингену. Стражари донесу шаку лекова болеснику, али је срећа у томе што не инсистирају да их попије пред њима.

– После разговора с Пољацима, питао сам затворског лекара за неку чудну таблету: „Шта то беше?", а он ми је одговорио: „Немам појма!" Онда су ме одвели у Краљевску болницу Холандије у Бронову и током прегледа преводилац је грешком на српски превео да ме лече од епилепсије. Лекари у тој болници су се чудно загледали, и тада сам први пут успео да искамчим педесетак својих лекарских налаза и да их покажем судији.

Судија Робинсон се одмах сложио, сећа се генерал, да су му током лечења ускраћена основна права, а независни лекари из Немачке и Белгије су написали да је лечен неадекватно. Дошли су и људи са ВМА, а генерала је додатно алармирала и докторка из Форензичког института у Хагу, где је био на прегледу, са саветом да хитно тражи неког независног радионеуролога да му прочита налаз магнетне резонанце, јер се слика и опис магнетног снимка затворских лекара не поклапају. Ту је генерал добио и лекарски извештај да је у ствари жртва зрачења, односно да је оболео због последица дејства уранијума.

– Када ми је у посету долазио син Милан, који је доктор овде у Нишу, упозорио ме је да ми лекари дају лек који је пет година раније забрањен за употребу. Доставио сам му и куглице прашка које су ишле уз таблете, да их однесе у БИА. Тек после тих скандала и моје жалбе судском већу тровање је стало.

Епизода с повратком кући генерала Лазаревића прича је коју приповеда са осмехом. Каже, заокупљен својим мукама, није знао шта се догађа у земљи, и када су почетком децембра 2015. у Хаг дошли Никола Селаковић и Братислав Гашић да га воде кући, још је зазирао од „љубави" политичара.

– Пошто је пилот „фалкона" преко звучника поручио како напуштамо ваздушни простор Холандије, озбиљни Никола Селаковић је пришао и упитао ме: „Генерале, коју песму да вам певамо?" Погледам га, не присећам се никакве песме, а они кренуше: „Не може нам нико ништа". То је била и химна нашег корпуса. Певају Никола, Бата, два лекара са ВМА, мој Милан и два момка из обезбеђења. Песма је престала негде пред Нишем, када Гашић први пут помену дочек. Ајде, рекох, да видим.

Ганут је био генерал када је ступио пред народ на аеродрому „Константин Велики". Међу њима су били и министар Вулин, Диковић, „његов генерал", владика Теодосије… Све је звао кући на кафу. Олгица, Влада и Марјан нису могли да верују кад су гости банули, а нарочито да је тати враћена грађанска част.

– Уверио сам се да се ствар у држави променила што се тиче нас бораца са Косова када сам отишао у социјално да решавам питање пензије – завршава генерал. – Жена која тамо ради заплакала је када ме је видела и рекла ми: „Ово је најлепше што је Србија доживела!"

МИЛАН
– Син Милан је лекар овде у Клиничком центру, и практично је остварио мој сан – открива командант. – Ја сам био стипендиста ВМА док сам био у школи у Бабушници, а онда је то укинуто, па сам морао у везисте. И тако, живот се игра, Влада и Марјан везисти, баш као и ја, а Милан лекар. Генерал се хвали да је Милан био међу најбољима у својој генерацији на Медицинском факултету.

ОЦУ НИСУ РЕКЛИ ДА ИДУ НА КОСОВО
– Био сам у Пуку везе у Нишу, а јавио сам се да идем на Косово као испомоћ – говори нам син Владан, а Марјан додаје да је и он као везиста у војсци тражио да иде на Богутовачки брег. – То ми је било радно место – каже Марјан. Са оцем се ниједан од браће није консултовао. – Само смо женама рекли, и оне су остале затечене.

САВЕТ
Драго је генералу Лазаревићу што га његова држава опет нешто пита: – Био сам са министром Вулином и док смо тако говорили о здрављу он замоли за озбиљан савет око 63. падобранске и око служења војног рока. Рекох му да падобранцима хитно треба вратити статус самосталне бригаде, а да је крајње време да се војни рок врати. Рече, послушаће ме, и, ето, падобранци убрзо враћају стару формацију а војни рок почиње од 2021. – открива генерал.

Аутор Драган Вујичић

Насловна фотографија: Оксана Тоскић/Експрес

Извор Вечерње новости, 28. јул 2019.

 

Онај ко летује у Хрватској доприноси нормализацији столетног геноцида који траје

standard.rs

С. Антонић: Онај ко летује у Хрватској доприноси нормализацији столетног геноцида који траје - Нови Стандард

http://newlookworld.com/

12-15 minutes


недеља 28. јул 2019. 15:26

Данашње летовање наших архиграђанских селебритија у НДХ 2.0 спада, заправо, у исти смисаони сегмент као и летовање у НДХ 1.0.

Ових дана наши архиграђански селебритији хвале се путовањима по Хрватској.

Игра Хајдук, данас, сад некад, дивно је бити у Сплиту"!, дичи се Софија Тодоровић, „комшиница из Борче" (заправо, активисткиња YIHR-а), позната по акцији „Бурек солидарности" (после које је Кандићкин ФХП позвао Европски суд за људска права да је узме у заштиту од српских националиста).

За 18 година супер летовања" у Хрватској, похвалио се и Срђан Драгојевић, „нико ме ружно погледао није". „Мислим да таблоиди распирују мржњу, као 90-тих", додао је.

И док нам Сергеј Трифуновић шаље „поздрав с магичног Цреса", Драган Бурсаћ (знамо га као једног од аутора конфабулације о приједорским „бијелим тракама за несрбе") надовезује се: „Достојно живота: Ластово".

‏Мало другачије мишљење показала је Невена Суботић, новосадска новинарка и званичница ЛСВ: „Размишљам о томе где ћу на море. Хрватска ми није довољно безбедна због екстремиста; најјужнији део ЦГ приморја није сигуран због Албанаца – е, јбм ти спољну политику Србије, ни на море не можеш на миру, са свима смо посвађани".

И док су нам, тако, наши случајни Срби објашњавали да је Хрватска заправо безбедна – или, пак, да смо сами криви за оно што нам се тамо дешава – Хрвати су се, такође на твитеру, слатко шалили с прављењем сапуна од Срба у Јасеновцу, и као деца се радовали што је цела Хрватска „српско гробље", те што „Хрвати поносно газе ваше (српске – С. А) остатке и отпатке под земљом".

И мени је сладак тај интернационализам наше другосрбијанштине. Њени припадници држе се две максиме:

1. Сваки национализам је зло, али је на Западном Балкану најгори српски национализам: Миливој Бешлин: „Русија српском национализму даје илузију да границе на Балкану нису коначне и због тога се српски националисти припремају за неку врсту другог полувремена. Да сам на месту суседа, не бих узимао здраво за готово поруке из Србије о добросуседству"; Саша Ћирић: На Балкану, „ако постоји опасност од неког национализма, она је још увек велика и долази од српског национализма"; Александар Секуловић: „Док не буде уништен српски национализам, нема мира на Балкану";

2. У Србији је најбитнија борба против српског национализма: Динко Грухоњић: „Зло се вратило кући. (…) Након што је уништио све по комшилуку, србијански ће национализам, сасвим извјесно, појести самог себе. Али ће успут посијати још зла, овај пут по сопственом дворишту"; Алексеј Кишјухас: „Главни проблем политике и власти у Србији није толико фамозна 'дубока држава', колико је то 'дубоко друштво'. (…) Живимо једно континуирано утркивање у етнонационализму без препона"; „Великосрпски национализам је дух из боце који још увек тумара међу нама попут авети или јунака из хорор филма који никако да умре"; Весна Пешић: „Српски национализам се разликује од национализама у другим југословенским републикама. Ти други народи су желели да направе своју самосталну националну државу као универзални идеал и зато се у њима брже развијају европске вредности. Српски национализам (међутим) практично је вечит и инкопатибилан с модерном државом, па чак и с било каквом стабилном државом".

Пошто, дакле, заврше рад на најважнијем политичком питању у Србији – а то је, дакако, борба с најопаснијем национализмом на Балкану – наши компрадорски селебритији отпутују у регион, како би уживали заслужен одмор. А оданде нам, онда, држе лекције како њих тамо, ето, нико није дирао, те како су приче о антисрпском шовинизму, заправо, претеривање.

Притом, наши борци и боркиње заборављају да нам објасне како то да у националистичкој Србији нико не јури по улици хрватске или албанске спортисте како би их линчовао (или бацио у воду); како то да се овде чекићима не разбијају табле написане на „погрешном" писму; како то да се овде на препуним стадионима не узвикују фашистички поздрави или певају фашистичке песме; како то да се овде не оштећују аутомобили „погрешних" регистарских таблица или не руше гробља комшија „погрешне" националности; како то да се у Београду може јавно исказивати протест због побијених Бошњака, Албанаца или Хрвата у недавним радовима – а пробајте да се у Загребу или Приштини окупите, како би указали на злочине над Србима…

Дакле, како свих тих манифестација шовинизма нема у националистичкој Србији? Док, напротив, све то затичемо, изнова и изнова, рецимо, у европској и уљуђеној Хрватској? Изнова и изнова…

Свака наша генерација, и готово свака наша породица, има неког ко је убијен, протеран или шиканиран у Хрватској, на Косову, у БиХ, а сада и у ЦГ – само зато што је Србин. Али, ми и даље причамо о српском национализму као најопаснијем… одбијајући да признамо чак и тако очигледну чињеницу: не, то у Хрватској нису инциденти; то је саставни део пројекта истребљења.

Пројекта чије су само деонице: погроми Срба у Загребу 1895, 1899. и 1902, у Сарајеву 1914, масовни злочини над цивилима у Мачви 1914, Пребиловци, Јадовно, Паг, систем логора Јасеновац (1941-1945), погром и протеривање Срба 1991-1995. (од Задарске кристалне ноћи 1991, до Бљеска и Олује 1995)…

Да је у питању пројекат над-идеолошког карактера најбоља је илустрација, верујем, једна епизода коју је Јован Душанић описао у књизи Хроника српског села у Босни (стр. 173-182; пдф овде). Душанић ту доноси сведочење стрине Драгице (Богојевић) Душанић, која је само чудом преживела покољ Срба с леве обале реке Босне, при ушћу у Саву, седмог децембра 1944. године.

Истребљење је уприличено по опробаном усташком обрасцу: најпре су поклани мушкарци – за шесторицу се чак, поименице, зна да су живи одрани и бачени у реку Босну; онда су на ред дошли жене и деца, који су убијени бомбама и ударцима секира; погром су извршиле локалне усташе, прве комшије; али, по наређењу које је дошло с врха.

Истребљење је било немилосрдно. Хрватицу Софију (Карловић), удату за Србина (Петра Илинчића), и њену двојицу синова (Танасија и Милана), убио је лично Софијин рођени брат, згрожен „срамотом" да је његова сестра српска профукњача. Душанићеву стрину Драгицу, пак, која је тада имала 14 година, мајка је заштитила телом, те је добила тек два овлашна ударца секиром по стомаку; спасили су је комшије Хрвати; али, онда је уследило систематско претресање свих хрватских кућа, које је трајало данима, како би се спречило да било ко од Срба преживи; срећом, Драгица је пребачена даље, и тако се спасила.

Тога дана, само у два српска засеока Доње Дубице (Трњак и Центар), убијено је 650 људи (сва њихова имена су пописана). Од тога су 333 жртве имале мање од 15 година – док је 132 деце имало до пет година старости.

Застанимо овде. Говоримо о 132 деце до пет година – убијене само у једном селу. Преко пута зграде у којој станујем налази се обданиште. Често, у пролазу, видим како се малишани играју у дворишту. Никада оних до пет година старости није било више од петнаестак. То значи да је само у једном селу и у једном дану, седмог децембра 1944. године, поклано десет мојих београдских обданишта. Када размишљам о размерама Покоља 1941-1945. заврти ми се у глави.

Друго, на шта хоћу да скренем пажњу, јесте да се све то дешавало два месеца пошто је пао Београд. Дакле, у време када је већ свима било јасно да је НДХ, као део нацистичке Европе, изгубила рат.

На истоку су, у то доба, Руси стигли већ до Варшаве и Будимпеште; избили су на Балатон, а онда и на Драву – пошто су, претходно, на југу, ослободили Букурешт и Софију; на западном фронту, пак, англосаксонци су домарширали већ до Рајне; а у Италији, на њеном северу, доспели су и до Болоње; на источном Јадрану већ је и Сплит био пао (види мапу).

У то време, дакле, било је очигледно да нема шансе да НДХ не изгуби рат. А ипак, та монструм-држава – чак и у тренуцима губитничког ропца, последњим атомима снаге, и свуда тамо где је то још могла – организовала је систематско истребљење Срба: од колевке, до стогодишњих старица.

Зашто? Зато што је пројекат истребљења Срба у Хрватској над-идеолошког карактера. Њега је у пуном замаху кренула да реализује НДХ 1.0. А онда је, пола века доцније, готово сасвим успела да заврши НДХ 2.0.

При томе, неважно је – са становишта Великог плана – што је прва еманација НДХ била нацистичка, а друга еуропска и демократска; оне су обе биле део истог пројекта – баш као и социјалистичка Хрватска (НДХ 1.5), у којој су се делови насељени Србима препознавали, рецимо, по томе што у њима није било асфалта (по „црној мрежи", на ауто картама); дакле, као реализација столетне политике тихе дискриминације.

Али, тај Велики план, који се реализује, ево, већ стотинак година, живахан је, ваља знати, и данас. То се види и по негационистичком односу становника НДХ 2.0 спрам прошлих злочина; као и по одсуству покајања – из чега произлази и колективна спремност на њихово понављање и настављање.

Погледајмо, рецимо, овај чланак у Вечерњем листу, који припада хрватском мејн-стриму, а у коме се Јасеновац представља као камп рада и рекреације. Или још боље, погледајмо како обични Хрвати одговарају на питање: која етничка група је највише страдала у Јасеновцу (овде, 6:48-8:33).

За мене је импресивно како анкетирани Хрвати, готово као један, почињу да врдају, или пак како се, једноставно, успаничено труде да избегну једини тачни одговор; онај, који сви добро знају – Срби; али, то је реч коју они, једноставно, неће и не смеју да кажу.

И управо то је показатељ да је Велики пројекат не само жив, него да има и своје очекиване наставке. Ту живу теоријску основу Великог плана затичемо готово на сваком кораку; рецимо, у чланку објављеном у водећем хрватском политиколошком часопису Политичка мисао (издавач ФПН, Загреб):

„Због недовољне демократске политичке културе, Срби и Црногорци започињу рат за простор Хрватске и БиХ. Агресори су источног цивилизацијског круга, говоре српски, пишу ћирилицом, племенског су културног модела, желе живјети у Југославији и великој Србији, које би биле социјалистички устројене и поданичког су типа политичке културе. Жртве су припадници западне цивилизације, католичке и муслиманске вјере, говоре хрватски (хрватскосрпски), пишу латиницом, задружног су културног модела и партиципативног типа политичке културе".

Тако су Срби и научно – под покровитељством Факултета за политичке знаности Универзитета у Загребу – проглашени нижом култур-политичком расом. То је, свакако, погрешно са становишта науке; али, једнако тако, то постаје легитимно и, онда, опасно баш у контексту у ком ова „научна" анализа врхуни („Велики план"); а поготово то бива опасно по својим реалним последицама: пре свега, по мржњи према онима који су „источног цивилизацијског круга, говоре српски и пишу ћирилицом".

А сад, хоћу да се вратим на идеологему бр. 1 – о српском национализму као најопаснијем; као и на идеологему бр. 2 – о безбедном летовању у Хрватској. Желим да истакнем да су обе идеологеме не само белодано нетачне, већ и несумњиво срамне.

Прва од идеологема, заправо, оправдава готово сваку будућу акцију против елементарних интереса читавог једног народа – почев од укидања Републике Српске, па до хрватских (НАТО) тенкова који од Шида продиру према Београду. Јер, ако је српски национализам најопаснији на Балкану, тада је, практично, како би се обезедио мир, свака акција против тог чудовишта – дозвољена.

Друга идеологема, пак, обезбеђује ретроактивну аболицију за злочин истребљења који се десио на одређеној теориторији; тачније, обезбеђује аболицију за никада кажњени геноцид; јер, да подсетим, Хрватска није никада, ни територијално, нити на било који други начин, кажњена што је побила или протерала на стотине хиљада Срба.

Оно што је, међутим, парадоксално јесте да, сада, припадници тог истог народа-жртве почињу да учествују у симболичком, или чак стварном, одбацивању, релативизовању и минимализовању злочина. У историографском, а поготово у историософском смислу, столеће је тек основна аналитичка јединица. Стога, у контексту Великог плана, данашње летовање у НДХ 2.0 спада, заправо, у исти смисаони сегмент као и летовање у НДХ 1.0.

Зашто? Управо зато што за геноцид није кажњена ниједна Хрватска. И управо зато што тај злочин, баш због наведене чињенице, једноставно не сме бити нормализован. А поготово не сме бити нормализован оним чувеним, „београдско-дубровачким" мијаукањем: „Нисам говорио хлеб, па ми се ништа није десило. Е, баш сам лепо поцрнео!"

Аутор Слободан Антонић

Извор sveosrpskoj.com, 27. јул 2019.

 

Haradinajeva ostavka je pozorišna predstava Amerike!

alo.rs

Haradinajeva ostavka je pozorišna predstava Amerike!

Alo!

9-11 minutes


AUTOR: DATUM I VREME: 28.07.2019. 12:10 - 28.07.2019. 12:48

Šetnja predsednika vlade lažne države Kosovo Ramuša Haradinaja do Haga prethodne nedelje najobičnija je obmana javnosti i taktika američke administracije.

Goran Petronijević, Foto: Alo.rs/Masanori Jošida

* Advokat Goran Petronijević dao svoju verziju Haradinajeve ostavke

* Smatra da je to predstava Vašingtona 

* Igru i podršku Haradinaju pruža onaj deo američke državne administracije koji je ostao od demokratske stranke

Tim rečima bi, ukratko, mogao da se sumira razgovor „Alo!" s advokatom Goranom Petronijevićem, koji je ubeđen da je ostavka Haradinaja i njegov odlazak u Hag na saslušanje po pozivu Specijalizovanog tužilaštva za Kosovo obična predstava po scenariju Vašingtona, kojom pokušavaju da kupe vreme i odugovlače rešenje kosovskog pitanja.

PREDLOŽENO NOVO REŠENJE ZA KOSOVO Srbija da s Albanijom menja teritorije, dobija Skadar i izlaz na more!

O tome da li je opravdana medijska euforija u Srbiji koja je ispratila dešavanja oko Haradinaja, eminentni poznavalac haških prilika smatra da je previše pažnje posvećeno najobičnijoj ofsajd zamci.

- Ili su Amerikanci spremni da žrtvuju Ramuša Haradinaja i da mu ponude izlaz iz situacije negiranja bilo kakve mogućnosti ukidanja taksi zarad nastavka pregovora, ili je reč o strategiji SAD usmerenoj na upravljanje, odugovlačenje i opstrukciju rešavanja kosovskog problema - započinje razgovor Petronijević i nastavlja:

- Igru i podršku Haradinaju pruža onaj deo američke državne administracije koji je ostao od demokratske stranke. Očigledno je da Bolton i Tramp nemaju takav odnos prema Albancima i da pod njima ne mogu da naprave onako velike zaokret kao u doba Klintonovih, koji su „rešenje problema Kosova" u jednom trenutku pretvorili u porodično pitanje.

 

Ramuš Haradinaj, Foto: EPA/KOEN VAN WEEL

Kako demokratskom ogranku može da odgovara odlazak njihovog čoveka sa čela lažne države koju su sami napravili? 

- Pretpostavljam da, s obzirom na to da idu izbori, oni veruju da će Tramp izgubiti i da će Bajden, koji je ideolog stvaranja države Kosovo, biti sledeći američki predsednik. To je dvostruka loša procena.

Na međunarodnom i unutrašnjem političkom planu, bez obzira na to ko će biti predsednik, geopolitika će se menjati, ali na štetu Amerike. To je trend. I traje već 15 godina. SAD gube svoju poziciju u svetu. Druga loša procena demokrata je što veruju da će Tramp izgubiti izbore. Oni potcenjuju njegove veoma ozbiljne ekonomske uspehe na unutrašnjem planu, što na izborima može da bude presudno.

Znači Haradinaj samo vezuje konja gde mu gazda kaže?

- Kosovo tu uopšte nema mogućnost da misli. Oni jednostavno nemaju izbora, osim šta im Amerikanci kažu. Haradinaj mora da pita šta će da doručkuje a ne nešto drugo. Taj stepen zavisnosti, lojalnosti i poltronstva prema SAD pitanje je da li je promenjen ili je takav bio i u vreme kada je činio zločine. Iako prvo čovek BND, shvatio je da Nemačka nema uticaj i da patronat Kosova treba da bude SAD, a ne EU. Svoju poziciju verbalizovao je kroz odnos prema funkcionerima EU koji su učestvovali u pregovorima, a koje je poprilično ponizio stavom „ko ste vi, vi ništa ne odlučujete". Suštinski je rekao istinu i o EU koja je okupirana od Vašingtona, ogolivši je stavom „vi ne odlučujete o tome, SAD odlučuju, vi ne smete ništa da radite dok vam oni ne kažu i ja neću da primam naredbe od posrednika, već direktno od gazde".

 

Goran Petronijević, Foto: Alo.rs/Masanori Jošida

Gde se tu uklapa Specijalizovano tužilaštvo za Kosovo?

- Postoje godinama, a nisu uradili apsolutno ništa. Pritom je novi tužilac, Amerikanac Džek Smit bio tužilac Haradinaju u prethodnom postupku. I njegov prethodnik bio je Amerikanci. Otud i američka strategija - otići ćeš gore, daćeš ostavku da napraviš sebi poene na unutrašnjem političkom planu, raspisaćeš izbore za šest meseci, za to vreme neće biti pregovora, EU neće moći da pritiska da se nešto uradi, biće mrtvi pregovori, potom ćeš raspisati nove izbore, a bićeš znatnije jači nego pre ostavke... 

Čega su se uplašili?

- Strategija dobijanja na vremenu jer su naslutili da je Makron izgleda bio spreman da malo omekša Nemačku u pregovorima u korist Srbije. A i u jednom trenutku Hašim Tači je taktizirao s idejom o podeli, i to je sada vrlo izvesno da nije licemerna igra dobrog i lošeg policajca između Haradinaja i Tačija, već da je realni razlaz politike ove dvojice. Haradinaj odbacuje svaku mogućnost podele i drži sankcije. 

 

Ramuš Haradinaj, Foto: Profimedia

Ko je odgovoran što je Haradinaj slobodan čovek? Kako je uspeo da se iščupa iz svih zlodela. Znamo za svedoke, uništene dokaze… ali čini se da tu ima još nečeg u pozadini?

- U vreme kada je Karla del Ponte bila glavni tužilac, njen saradnik Džefri Najs bio je i u nekom odnosu s Albancima. Ubeđen sam da su Šiptari imali plaćen lobi ne samo u Americi već i ozbiljan upliv kroz korupciju i u tužilaštvu i u Tribunalu. Nisu koristili samo svoje američke veze već i svoje posebne veze. Pre godinu dana Tači i Najs su se sporečkali oko nekakvog novca. Bivši tužilac tvrdio je da mu duguju 500.000 evra i tražio od Albanaca da mu plate, da bi se ispostavilo da je novac bio najverovatnije fingirani dug za navodnu redakciju knjige o Tačiju. Verujem da je Najs prodavao Albancima dokumenta do kojih je dolazio kao zamenik glavnog tužioca u procesu Slobodana Miloševića, koji je u najznačajnijem delu bio vezan za događaje na Kosovu i da se taj dug upravo odnosi na to. Nema ni traga redakciji knjige od 500.000 evra. Ili je, možda, reč o fingiranju nekog drugog dužničkog odnosa. Najs je sad njihov advokat.

SKOT POKUŠAVA NA SVE NAČINE! Američki ambasador se ponovo meša u kosovsko pitanje, a sada ima NOVI TRIK!

Da li je potpuno iluzorna ideja da će neko da odgovara za srpske žrtve na Kosovu?

- Veoma je značajno, kad me pitate koji su razlozi oslobađanja Haradinaja, da se pomene i ponašanje naših vlasti tada u Beogradu. Pre svega Ministarstva pravde i tadašnjeg ministra Vladana Batića. Mi smo Ministarstvu preko suda u Peći dostavili svu moguću dokumentaciju koju smo imali vezano za zločine na Kosovu, od kojih je 90 odsto imalo veze sa Haradinajem. Zajedno smo selektovali i sklapali dokumenta, odlično znam svaki papir koji je spakovan i poslat. Dokumenta suda, vojne službe bezbednosti, generala Delića i drugih, dokazi koje su dostavljali novinari, pa i deo sudske logistike drugih predmeta. U tom trenutku Haradinaj na slobodi formira privremenu vladu Kosova i u okviru te vlade participira i kosovski ogranak Batićeve partije. Paralelno, u Beogradu Batić šalje naše dokaze u Hag i najavljuje kako će da „sahrani" Haradinaja. Da bi se ispostavilo, kada je obnovljen postupak i kada su nam se direktno obratili istražitelji Haškog tribunala, znajući da smo participirali u prikupljanju dokaza, da smo gomilu dokumenata koje su nam zatražili na uvid zapravo već predali našem ministarstvu! 

Hoćete da kažete da je neko u našem ministarstvu vršio selekciju, sklanjao, prikrivao i nije poslao Haškom tužilaštvu ključne dokaze protiv Haradinaja?

- Da, Beograd je učestvovao u tome. A ispričaću vam još jedan značajan događaj. Svojevremeno sam pružio logistiku ruskoj ekipi Prvog kanala Ruske televizije koju je vodio Jevgenij Baranov, inače veliki poznavalac prilika na Kosovu, kada je, mislim 2010. godine, išao u Prištinu da intervjuiše Haradinaja. Posle razgovora pitao sam ga o impresijama, što je iskoristio da mi ispriča deo koji Haradinaj nije želeo da bude snimljen. Nakon što su isključili kamere Baranov ga je otvoreno pitao: „Kako ste uspeli da budete oslobođeni", a Haradinaj se samo nasmejao i rekao: „To pitanje postavite Beogradu."

Pod strahovitim smo pritiskom

Ako se geopolitički stvari odvijaju u našu korist, čemu presing da se reši pitanje Kosova?

- Nama neće biti isto ako u SAD pobede demokrate kao kad je pobedio Tramp, to je sigurno. Ali, ako se gleda novi geopolitički trend jačanja Rusije, Kine i ostalih, a slabljenje SAD i sužavanje njihovog globalističkog gledanja na svet po pitanju moći i interesa, mislim da ćemo se naći u poziciji koja je makar za nijansu bolja od položaja u kojem smo sad. Ne treba žuriti, ali naš državni vrh je pod strahovitim pritiskom, pretnje su sa svih strana, plus pritisci EU oko otvaranja poglavlja.

O Radi Trajković i Haradinaju

Petronijević podseća da je i Rada Trajković, nekadašnja potpredsednica Batićeve stranke (DHSS), bila ujedno i šef poslaničke grupe koalicije „Povratak" u Skupštini Kosova, u periodu od 2001. do 2004. godine.

- Nakon raspada koalicije zalagala se za izlazak na parlamentarne izbore u oktobru 2004. bez obzira na tadašnji stav da Srbi ne izađu na izbore uopšte, zbog prethodnog martovskog pogroma. Iz arhive saznajem da je za svoj angažman dobila i određena finansijska sredstva od OEBS-a, a, inače, u to vreme, bila je u Batićevoj stranci i sarađivala sa Ramušem - prenosi Petronijević

 BONUS VIDEO: