Претражи овај блог

среда, 3. јануар 2018.

Boško Jakšić: "Što se Srbije tiče, ako će ceo svet da plati, neka platimo i mi"

bktvnews.com

Boško Jakšić za BKTVNews: "Što se Srbije tiče, ako će ceo svet da plati, neka platimo i mi"

10-13 minutes


Da li će u ovoj godini doći do raspleta događaja na svetskoj političkoj sceni koji su otpočeli krajem 2017. i kako će se lideri najmoćnijih vojnih i ekonomskih sila obračunati sa pretnjama koje su pred njima?

BKTVNews istražuje: Jerusalim postaje novo žarište na Bliskom istoku?

Godina koju smo ispratili u čitavom svetu ostaće upamćena po velikim promenama na međunarodnoj političkoj sceni, a ponajviše njen kraj. Generalna skupština UN je krajnjim ishodom glasanja proglasila američko priznavanje Jerusalima za prestonicu Izraela – ništavnim. Prvi put u savremenoj istoriji dešava se da se skoro sve države sveta usprotive odluci vodeće svetske sile. Da li nas ovakav ishod uvodi u promenu geopolitičke situacije, promene svetskog poretka ili se ipak radi o neprihvatanju jednog čoveka na mestu šefa Ovalnog kabineta, u intervjuu za BKTVNews govori istaknuti spoljnopolitički komentator Boško Jakšić.

Sudbina je ovoj deci otrgla najvažnije, ali OVO SELO u Srbiji dokaz je da toplinu doma stvaraju DOBRI LJUDI (FOTO)

Da li je zapravo ovo bio udarac za Trampa, kojeg jedva da podržava i američka administracija ili je ipak ovo bilo upućeno Americi? Svet se usprotivio jednoj politici koju vodi Donald Tramp, a ovo je direktan odgovor njemu. Na funkciji predsednika Amerike trenutno je čovek koji je veoma neiskusan po pitanju politike. On misli da spoljnu politiku može da rešava kupoprodajnim ugovorima i kupovinom glasova u UN, odnosno pretnjama, koje je uputio neposredno pred glasanje. Svaka velika zemlja koristi pritisak na druge manje, ali ovako otvorena ucena odavno nije viđena i mislim da je dobro što 128 zemalja nije podleglo pritisku, a među njima su i najveći primaoci američke pomoći. Samo je jedan deo sveta uspeo da uplaši, u šta spadaju zemlje Centralne i Istočne Evropa koje su ostale uzdržane zbog političkog , a ne ekonomskog, straha.

 

Da li je glasanje u UN prvi pokazatelj da Amerika gubi „tron" na svetskoj političkoj sceni, a prevlast zauzima Rusija sa svojim saveznicima?

Svetska geopolitička scena se i te kako promenila. Više nema monopolskog statusa - narušen je oporavkom Rusije i "ulaskom" Kine u svetsku politiku. Ono što je novo je da se Rusija vratila na Bliski istok, od koga je davno bila isterana. Tramp sada pokušava da pokaže svima da može da blokira Rusiju, što realno ne može. Kao što je Rusija svoje baze učvrstila u Siriji, tako se učvrstila i na čitavom Bliskom istoku.

Trampova politika podrške Saudijske Arabije i Izraela je riskantna, jer se Saudisjka Arabija ohrabruje sukobom sa Iranom, a šiitsko-sunitski konflikt posle vekovnog nepoverenja sada može biti vrlo moguć. Mene lično, Trampovi potezi i posledice koje one donose podsećaju na politiku Džordža Buša.

PET DOBRIH VESTI koje očekuju građane Srbije u 2018!

Kakav je Vaš stav po pitanju Jerusalima? Da li se mogu izbeći sukobi mirnim pregovorima?

Jedino rešenje je - dve države i dva glavnna grada, odnosno, zapadni Jerusalim kao glavni grad Izraela i istočni Jerusalim kao glavni grad palestinske države. Tramp podržava politiku judaizacije istočnog Jerusalima, tako da on udaljava dva naroda od mira. Mislim da je izjava palestinskog predsednika Abasa da neće da učestvuje u mirovnom pregovoru više izjava za javnost, jer oni, šta god pričali, ne mogu bez Amerike. Pitanje je da li će se Amerika vratiti podršci i rešenju dve države i dva grada, kako bi se zaustavila judaizacija. Pored toga ostaje još jedan deo starog grada, gde su sve tri religije, a svet se još od 1947. godine drži stava da to treba da bude corpus separatum  - da nadnacionalna teritorija bude otvorena za sve, jer ko god bi uzeo taj jedan kilometar zemlje izazvao bi ogromno nezadovoljstvo. Tamo mira nema dok se ne sredi pitanje Jerusalima, a odluka predsednika Amerike je odmogla  i sada smo dalje od rešenja nego što smo bili pre, a bili smo već daleko.

Kako komentarišete glasanje Srbije u UN koja je stala na stranu velike većine sveta i time se na neki način suprotstavila Trampu, bez obzira na pretnje američkog predsednika. 

Glasali smo kao matica sveta, a ako je Tramp spreman da ratuje sa čitavim svetom, zavodi sankcije, smanjuje pomoć, onda će se pojaviti neko drugi ko će ponuditi pomoć, na primer Rusija ili Kina. Taj vakum če se pokriti, a Amerika može samu sebe izbaciti. Što se Srbije tiče, ako će ceo svet da plati, onda neka platimo i mi. Dobro je što smo ostali dosledni tim principima.

POGLEDAJTE SPORTSKE SNIMKE KOJI SU OBELEŽILI 2017. GODINU U SRBIJI: Borbe na travi, tatamiju i parketu koje su nam donele sreću i tugu (VIDEO)

Putinova kandidatura za predsednika Rusije nikoga nije iznenadila, ali sve ostalale kandidature jesu. Da li predsednik Rusije uopšte ima konkurenciju na ovim izborima? 

Da se niko nije kandidovao onda bi to bila legitimacija diktature. Naravno da je realno da Putina niko ne može da dobije, ali bitno je da opozicija iskoristi priliku da pošalje poruke ruskom narodu, da ima nešto drugo osim Putina. Ako se opozicija povuče, onda upravo ona legalizuje diktaturu i autokratiju. Stvar je jasna, ali to je prilika da vidimo kako će predsednik Rusije reagovati na svoje političke oponente, koliko će pritiskati medije, proteste i sve će to imati nešto svoje.

Kraj rata u Siriji biće zvanično objavljen 2018. Godine u Sočiju, a ko je, prema vašem mišljenju, pobednik ovog rata i kako će izgledati „podela plena" ?

Rusija i Iran su najveći dobitnici, a treći po redu su Turci. Ona su dobili eksklzivno pravo da neutrališu sirijske Kurde, što im je bio glavni motiv, a sada dobijaju pravo da kontrolišu severne granice Sirije. Rusija je dobila time što je zadržala Asada, koji ostaje u fazi tranzicije. Rusko-tursko zbližavanje je izlaz pragmatizma, jer su to zemlje koje su često ratovale, a dok god imaju zajedničke interese to prijateljstvo će trajati. Turska sada kupuje S-400 od Rusa za 2,5 milijarde dolara i to sistem koji ne može da se integriše u vojnu arhitekuru NATO-a.

FUDBALERI I INDIVIDUALCI NA ČELU KOLONE: Sportski uspesi Srba koji su obeležili 2017. godinu (VIDEO)

Kako će njihovo zbližavanje uticati na Balkan, odnosno na odnose Srbije i Bosne?

Sigurno će imati direktne posledice po nas. Među njima nema zvaničnog dogovora, ali oni su sada zajedno, što znači da se ovde neće blokirati njihovi interesi, već će postojati dogovori. Erdogan koristi priliku da sebe prikaže kao vođu islamskog sveta, što Putinu neće smetati ni na Balkanu, jer Turska više ne radi za interese Zapada.

Da li u 2018. godini konačno možemo očekivati da Amerika sedne za pregovarački sto sa Kim Džong Unom i da dođe do bilo kakve saradnje te sve zemlje? 

Ne verujem da će biti rata, ovo su samo ritualne igre. Pretnja svakako postoji, ali sve zavisi od Amerikanaca. Severna Koreja dugo traži bilateralnu normalizaciju sa njima. Svojevremeno je postojao dogovor da SSSR i Kina priznaju Južnu Koreju, a Amerika i Zapad Severnu Koreju i taj dogovor je ispoštovan od strane SSSR i Kine. Međutim, Amerikanci su sve vreme odbijali bilateralni kontakt sa Severnom Korejom, koja, činjenično, sada ima nuklearno oružje. Američke vlasti moraju da progutaju gorku pilulu, saglase se da je Severna Koreja član nuklearnog kluba i otvore direktne pregovore bez uslovljavanja od demilitarizacije. Pjongjang vapi da priča sa Amerikancima i zbog toga se ponaša kao uplakano dete koje privlači pažnju, ali dete koje se igra sa vrlo opasnim igračkama. Ipak, sve manje imam poverenja u Trampov razum, jer se ne bavi politikom onako kako bi trebalo, a pokazao se neko ko nije spreman ni da sasluša drugu stranu.

Nije šala! Deda Mraz svim građanima Srbije podelio po 1000 evra! (VIDEO)

U intervjuu koji ste dali u oktobru rekli ste da je „bilo jasno da  balansiranje Srbije i sedenje na dve stolicene može dugo da izdrži". Koja opcija bi, prema Vašem mišljenju, bila bolja za Srbiju?

Srbija je odabrala put ka Evropskoj uniji i to je glavni strateški pravac. To je odabir na koji nas niko nije terao, ali naravno da je bolje da imamo saradnju na raznim stranama. Ja sam rekao da nam se sužava prostor zbog zaoštravanja Istoka i Zapada. Oni i jedni i drugi hoće da nas svojataju ili bar da nas blokiraju da ne pređemo na drugu stranu. Niko ne zna koliko će to dugo trajati, ali dok traje perspektive nisu baš dobre. To nas dovodi do izbora i nemogućnosti sedenja na dve stolice. Sticajem okolnosti, koje su van naše kontrole, mi smo sebe doveli u situaciju koju nazivam "režim packi". Malo se približimo Istoku dobijemo packu od Zapada, malo se približimo Zapadu dobijamo packu od Istoka. Svakako je onda bolje odabrati jednu stranu, jer će te ona braniti od one druge.

Dečak DOBIO NOVO UVO: SRPSKI LEKARi izveli poduhvat koji se radi u najvećim svetskim centrima

Kakva je budućnost Evropske unije u 2018. godini i da li je uopšte ima i da li će i u kom smeru promeniti svoju politiku?

Ja mislim da će Evropske unije i te kako biti. To je ozbiljan projekat koji ne može tek tako da nestane. Ona mora da se modifikuje i baš će 2018. godina biti prva godina naznaka većih promena u politici, jer EU jeste prošla kroz finansijsku i migrantsku krizu, ali je suočena i sa krizom politike i njenog modela. Sada ima naznaka da shvataju gde i šta moraju da menjaju, iako te promene u prvom vremenu neće biti drastične. Pre svega mislim na obnovu socijaldemokratije, koja je nestala i ubijena još u vreme Blera i Šredera. EU mora u okviru sebe da se izbori, jer ni Rusija, a sada ni Amerika nisu neki ljubitelji ove zajednice.

Uloga Srbije u „takvoj" EU?

Mi smo svesni pozicije i uloge na putu u EU. Male zemlje dobijaju više od EU, nego što daju, ali i to što daju obogaćuje evropsku zajednicu. Ima dovoljno prostora da ostvarimo interese u EU, ali ima i onih drugih koji smatraju da ćemo ostvariti interese udruživanjem sa npr. Kazahstanom. Državni vrh izabrao je strateški put Srbije i sada treba da ga se držimo.

Ona nije dozvolila da je hendikep obeshrabri u životu: "Kolica nisu prepreka, uvek stignem gde hoću"

Svi zanemaruju uticaj Kine, koja je postala jedna od vodećih ekonomija sveta. Da li u 2018. godini možemo očekivati veću ulogu te zemlje po pitanjima od svetskog značaja?

Kina svakako neće ostati po strani, ona je veoma ambiciozna, ali za razliku politike Amerike i Rusije, koje imaju elemente političkog, Kinu ne zanima osvajanje teritorija. Njih samo zanima umnožavanje novca, odnosno novih tržišta. Ono što može da se očekuje je nastavak "pohoda" na Zapad sa većim parama, ali i pokušaj blokiranja Kine od strane njenih velikih konkurenata u EU. Biće sigurno ekonomskih tenzija, ali to ih neće sprečiti da napreduju u Evropi, ali i kod nas u regionu.

Osoba koja će prema Vašem mišljenju obeležiti 2018. godinu?

Definitivno će to biti Tramp i siguran sam da će se njegova kolekcija odluka i izjava proširiti u narednoj godini.

Ljudi pre svega: Podvizima srpskih lekara dive se širom sveta

Izvor: BKTVNews/M.Al-Shukeir

Pratite BKTV News na VIBERU: