Ramuš Haradinaj podneo ostavku, dobio poziv iz Haga u svojstvu osumnjičenog - KoSSev
KoSSev -
4-5 minutes
Foto: KoSSev
Vest je ažurirana.
Kosovski premijer, Ramuš Haradinaj, podneo je ostavku na današnjoj sednici vlade, kako navode kosovski mediji, Haradinaj je dobio poziv od strane Kancelarije specijalnog tužioca u Hagu. Da je dobio poziv za ispitivanje u Hagu, saopštio je sam Haradinaj, tvrdi da će biti ispitan u svojstvu osumnjičenog.
Tokom konferencije za štampu na kojoj je bio vidno uzbuđen, kosovski premijer je pored iznenadne vesti o pozivu od strane Specijalnog tužilaštva naveo i da će odluka o taksama ostati na snazi bez obzira na njegovu ostavku.
Prema kosovskom Ustavu, nakon ostavke premijera, predsednik je dužan da u konsultaciji sa parlamentarnim partijama imenuje novog mandatara. Ukoliko vladajuća koalicija ne bude uspela da odobri novog mandatara, doći će do raspiuštanja skupštine i raspisivanja novih izbora.
Haradinaj je izjavio da će vlada nastaviti da funkcioniše u tehničkom mandatu, te da neće biti vakuuma. Njegova ostavka je neopoziva.
„Sada je odgovornost na predsedniku da otpočne konsultacije za nove izbore. Ponovo ću se ponuditi na poverenje narodu. Nisam optužen, ali ću biti ispitan. I ja i moja partija ćemo učestvovati na izborima. Ali nisam mogao da ostanem na mestu šefa vlade jer bih time naudio Kosovu", rekao je na konferenciji, prenosi Koha.
Međutim, u delu konferencije u kom se obraćao na srpskom reko je da je poziv Specijalnog tužilaštva dobio kao „osumnjičeni".
„Na sastanku vlade sam objavio da sam podneo ostavku na dužnosti premijera Kosova, razlog tome je poziv za ispitivanje koji sam dobio kao osumnjičen od Specijalnog suda za Kosovo u Hagu. Hteo sam da tu situaciju odvojim od časti moje države i časti premijera. Ne ide premijer Kosova pred sud, i ne ide država Kosovo, nego ide Ramuš Haradinaj".
Specijalno tužilaštvo je do sada, prema navodima nekih medija, ispitalo oko 300 osoba u vezi sa navodima o ratnim zloćinima opisanim u izveštaju Saveta Evrope koji je sastavio Dik Marti. Među istaknutijim figurama sa kosovske političke scene, prema navodima medija, dva puta je do sada ispitan i predsedavajući kosovske skupštine, Kadri Veselji.
Ramuš Haradinaj poslednji put uhapšen je po poternici srpskih organa 4. januara 2017., na granici Švajcarske i Francuske – na švajcarskom aerodromu u Bazelu, u francuskom delu – a Srbija je potom uputila Francuskoj zahtev za njegovo izručenje.
On je nedelju dana kasnije pušten da odluku suda o zahtevu Srbije za ekstradiciju čeka na slobodi, ali mu je oduzet pasoš i zabranjeno da napušta teritoriju Francuske.
Potom je iste godine 27. aprila oslobođen u Apelacionom sudu u Kolmaru u Francuskoj, a na odluku je sve vreme čekao u Streazburu da bi se odmah vratio na Kosovo, dočekan velikim brojem svojih pristalica.
Istraga protiv Haradinaja Srbija je pokrenuta 2004. godine, a u međuvremenu, uz poslednje hapšenje proširena je novim optužbama i kako se predstavilo, novim dokazima koji su prosleđeni sudu u Kolmaru.
Haradinaju je suđeno u Haškom tribunalu za ratne zločine na KiM, ali je 2012. pravosnažno oslobođen svih optužbi. Srbija traži Haradinaja zbog sumnje da je izvršio krivična dela ratnih zločina protiv civilnog stanovništva na KIM u toku 1998. i 1999. godine, a reč je, kako je Beograd saopštio, o delima koja nisu bila predmet suđenja pred Haškim tribunalom.
Prethodno je optužbi oslobođen i aprila 2008. Tada je oslobođen od svih 37 tačaka optužnice za više oblika ratnih zločina počinjene nad Srbima, Romima i Albancima u okolini Dečana.
Ramušu Haradinaju je od hapšenja u Kolmaru, vidno porasla podrška u kosovskoj javnosti, a posebno od kada je uveo takse, na štetu kosovskog predsedika Hašima Tačija. Kritike na račun Tačija su u kosovskoj javnosti vidljivo prisutne već duži niz godina, dok je sa druge strane, kako je više analitičara isticalo do sada, Ramušu Haradinajju popularnost porasla.
Haradinaj je ostavku na mesto premijera podneo i marta 2005. kada je Haški tribunal protiv njega podigao optužnicu za ratne zločine.
Comments
comments
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.