Како да постанемо „велики Руси"
Зоран Ивошевић
5-6 minutes
Редовно и са задовољством читам текстове Мирослава Лазанског. Прочитао сам и колумну „Мали и велики Руси" („Политика", 15. децембар 2018), у којој упозорава да је ширење НАТО-а на исток већ прекорачило границе Србије, вукући и сурогат државу Косово самопрокламовану у јужној српској покрајини, којом се проширују границе давно пројектоване „велике Албаније".
Лазански упозорава на то да су Американци преварили Русе „око ширења НАТО-а на исток" и Србе „око формирања косовске војске и њеног распоређивања по целој територији Косова", кршећи Резолуцију УН 1244, Кумановски споразум и договор из Брисела са НАТО-ом. Он констатује да су се Руси већ „освестили и више ништа не верују Америма и Западу", али се пита да ли је дошло време „да се и ми освестимо док не буде касно и Србија буде сведена на прекумановске границе".
Јер „косовска војска ће несумњиво једнога дана или ноћи ући на север Косова", супротно лаковерно закљученом усменом договору са НАТО-ом у Бриселу. Закључује овако: „Запад је одлучио да расцепка Србију, после Косова ће на ред, највероватније, доћи Рашка, а онда Војводина. Успут и Република Српска." На питање зашто то раде, одговара: „Зато што Запад у Србима види мале Русе", а они се могу супротставити том виђењу само ако постану „велики Руси". Лазански на крају позива да о томе размислимо, али без „удворичког и увлакачког понашања према НАТО-у".
Одазивајући се на његов позив, износим следеће мишљење:
Запад би престао да нас сматра „малим Русима" ако бисмо, као први корак, позвали Руску Федерацију да на територији Србије инсталира војну базу којом би се зауставила експанзија НАТО-а на исток, али и према дубини Србије. Србија, уз сагласност обе велике силе, већ учествује у заједничким вежбама и са снагама НАТО-а и са снагама Руске Федерације. Пошто међу њима постоји сагласност да се тиме не нарушава војна неутралност Србије, њу не би нарушило ни инсталирање руске војне базе на тлу Србије, јер се у њеној јужној покрајини већ налази војна база НАТО-а (Бондстил), којом командује амерички генерал. Војна неутралност захтевала би да се број војних вежби Србије са НАТО-ом смањи, како би се изједначио са бројем војних вежби Србије и армије Руске Федерације. НАТО има канцеларију у згради Министарства одбране Србије, па би у складу са неутралношћу било и то да и армија Руске Федерације има седиште у истој згради, а нема га.
Неутралност захтева да оба партнера буду равноправна у војној сарадњи са Србијом, а НАТО је „равноправнији" од Русије. Он то не заслужује, јер је 1999. године злочином против мира извршио агресију на Србију, а и зато што је подржао и опремио косовску војску, кршећи Резолуцију Савета безбедности УН 1244 и Кумановски споразум.
У војној неутралности Србије Русија има слабији положај од снага НАТО-а и зато што то одговара Европској унији. Кључне државе Уније признале су Косово као државу, па настоје да је што пре виде у саставу НАТО-а, којем и сâме припадају. Водећу улогу у том савезу има Америка, а њен амбасадор у Приштини поздравља противправно формирање косовске војске. Ту чињеницу, нажалост, подржава и већина чланица Европске уније, а све то прети миру јер угрожава сигурност Срба на Косову и читавом западном Балкану.
Зато и ваља упутити апел Русији да инсталира војну базу на тлу централне Србије. Ова база би, свакако, утицала на то да грађани Србије у очима Америке и читавог Запада постану „велики Руси" и буду безбеднији него што су били као „мали Руси". Лазанском ваља веровати.
Нисам присталица војних база великих сила у туђим државама, али ако на српској територији већ постоји америчка НАТО база, мање је зло да постоје и америчка и руска војна база.
Бивши судија Врховног суда Србије и универзитетски професор у пензији