Претражи овај блог

субота, 24. август 2013.

Напад хемијским оружјем као повод за америчку окупацију Сирије

Већ виђено: Напад хемијским оружјем као повод за америчку окупацију Сирије

ИН4С / Прије 4 сата

Медијски наводи да је сиријска армија Башара ал Асада извела напад хемијским оружјем на сопствено становништво могу се упоредити са пропагандом из ратова у Ираку, Либији и Босни и Херцеговини. У питању није случајност, ова матрица се поновља из рата у рат – западни медији, који су под контролом једног центра моћи (НАТО-а), манипулацијом јавности обезбјеђују подршку за војне акције. Међутим, још од рата у Ираку, свјетска јавност увјерила се да америчку-НАТО пропаганду треба прихватати са великом резервом.

Сиријски побуњеници тврде да је армија Башара ал Асада извела напад хемијским оружјем, што је Влада у Дамаску демантовала.

У близини Дамаска наводно је убијено више од 1.300 људи. „Национална коалиција сиријске револуције и опозиције" саопштила је да је на стотине Сиријаца повријеђено.

Један од портпарола тог савеза сиријских опозиционих снага Хишам Марвах, прије него што је издато званично саопштење, је у разговору за Дојче веле рекао: „Према информацијама које имамо, убијено је најмање 800 људи. Најмање 1.000 је задобило тешка тровања и телесне повреде.

И предсједник Сиријског националног вијећа Георге Сабра, потврдио је да је дошло до напада. Тренутно, међутим, још нема потврде о том нападу из независних извора.

Сиријско министарство спољних послова је преко новинске агенције САНА саопштило да ти наводи нису тачни. Влада у Дамаску тврди да је „терористичка опозиција" забринута споразумом између Сирије и међународне заједнице о истрази у вези са употребом хемијских бојних отрова. Најновији извјештаји о нападу, како је речено, имају за циљ да дискредитују владу у Дамаску.

Напад хемијским оружјем није Асадова стратегија

Аналитичари сматрају да се напад хемијским оружјем не уклапа у садашњу стратегију предсједника Асада.

Маргарет Јохансен, експерткиња за Блиски исток при Институту за истраживање мира и безбједносну политику у Хамбургу, сматра да је најважније да сачека и прикупе докази, јер, како тврди, не искључује могућност да и овај напад служи у пропагандне сврхе.

„Са позиција Асадовог режима и његовог одржавања на власти не могу да замислим да постоји разлог због којег би морао да употреби хемијско оружје, посебно због пријетње САД да би то било прекорачење црвене линије. У том случају Асадов режим би се суочио са опасношћу од оштријих мјера па и војне интервенције Запада. С обзиром на своју велику премоћ, Асадов режим није принуђен да користи хемијско оружје, а то није у складу ни са досадашњим рационалним поступцима Асадовог режима у Сирији", тврди Јохансен.

САД спремне за напад; Русија: Хемијски напад дјело опозиције

Пентагон је објавио како се управо обављају „иницијалне припреме" за почетак напада крстарећим ракетама на положаје сиријске војске.

Амерички министар обране, Чак Хејгел, истакао је како је америчка морнарица пришла ближе Сирији како би све било спремно уколико Обама одлучи кренути с војним нападом.

„Министарство обране има одговорност доставити предсједнику опције дјеловања, то укључује позиционирање наших снага и опреме, како бисмо могли извести разне опције – које год опције предсједник одлучи предузети", рекао је Хејгел. Он је додао да се „одлука мора донијети брзо јер би се ускоро могао десити нови хемијски напад".

Како преносе амерички медији, генерал Мартин Демпси данас ће представити све опције напада за вријеме састанка у Бијелој Кући.

Према извору из америчког министарства обране америчка морнарица повећава своју присутност на простору Медитерана са четвртим бродом, УСС Махан, на којем се налазе крстареће ракете, јавља Ројтерс.
То је четврти амерички војни брод који се налази у Медитерану.

На другој страни званична Русија тврди да су, у складу са информацијама којима располаже, хемијско оружје у предграђима Дамаска 21. августа примјенили опозициони милитанти, а не режим предсједника Башара Асада.

У специјалном саопштењу руског Министарства иностраних послова истиче се да су оптужбе упућене владиним трупама засноване на информацијама које нису провјерене, док је агресивна кампања у регионалним и западним медијима пука потврда да је у питању „унапријед планирана провокација",

„Не знам да ли у Сирији има сарина или не. Сјетите се шта се десило Садаму Хусеину.  Американци су га оптужили за употребу сарина и других отровних супстанци. Па на лицу мјеста није пронађено баш ништа. Вјероватно је то случај и у данашњој ситуацији", сматра експерт Руског центра за медицину катастрофа професор Генадиј Простакишин.

Испробани сценарио

Медијски наводи да је сиријска армија Башара ал Асада извела напад хемијским оружјем могу се упоредити пропагандом из ратова у Ираку, Либији и Босни и Хервеговини. У питању није случајност, ова матрица се поновља из рата у рат – западни медији, који су под контролом једног центра моћи (НАТО-а), манипулацијом јавности обезбјеђују подршку за војне акције. Међутим, још од рата у Ираку, свјетска јавност увјерила се да америчку-НАТО пропаганду треба прихватати са великом резервом.

Тадашњи амерички предсједник Џорж Буш добио је подршку америчког и британског јавног мњења за напад на Ирак тврдњама да Садам Хуесин располаже хемијским оружјем. Накнадно се испоставило да су Бушове тврдње биле лаж – хемијско оружје није пронађено.

Иста матрица примјењена је прво у рату у Босни, а затим у НАТО агресији на СРЈ. Након Балкана исти принцип је примјењен и у Авганистану, Ираку, Либији и сада Сирији.

Недавно је професор Ола Тунандер, на скупу нордијских мировних активиста, упоређивала пропаганду из Либије и Сирије са оном из рата у БиХ.

Она је, током предавања „Послије Либије – Сирија и сталне чланице Савјета безбједности УН", рекла да је за гранитарање пијаце Маркале била одговорна „босанска страна", односно снаге под контролом Алије Изетбеговића.

То су јој, како каже, потврдили бројни извори – представник кризног штаба НАТО-а, предсједавајући у војном комитету НАТО-а Виглеик Еиде, као и норвешки министри одбране и спољних послова.

„Сви су рекли да је НАТО-ов закључак био да се радило о босанском нападу на властито становништво. Али ово никад није саопштено јавно. А изгледа да је уобичајено да се, на примјер, уочи одлука у Уједињеним нацијама, изводе такозване „false flag" операције, дакле преваре нападом на властито становништво, да би се на тај начин оправдала војна интервенција", истакла је Тунандер.

Још један од примјера преваре нападом на властито становништво десио се у случају Рачак.

Случај Рачак је био прекретница која је послужила као реторички аргумент усмјерен против СРЈ, и као „легално покриће за почетак рата", НАТО агресије против СРЈ.

Након овог догађаја и медијске кампање, планови за интервенцију НАТО, чија је реализација била одложена након споразума Холбрук-Милошевић у новембру 1998. године, поново су актуелизовани.

Хелена Ранта (62), фински стоматолог-форензичар и члан међународне истражне комисије за догађаје у селу Рачак на Косову и Метохији, признала је у својој биографији да је извјештај о томе писала под притиском тадашњег шефа мисије Оебса на Косову и Метохији Вилијама Вокера и Министарства спољних послова Финске.

Како се наводи у књизи финске форензичарке, Вокер је преломио дрвену оловку напола и гађао Ранту, јер није био задовољан њеним наводима у којима она није користила „довољно убједљив језик" када је ријеч о српским злочинима.

Она је прошле године у документарном филму „Крај – осуђени на прогонство" руским ауторима Јевгенију Баранову и Александру Замислову испричала да је „Вокер био ужаснут резултатима наше истраге".

„Била сам збуњена и нисам била спремна да му одговорим. Та тијела су припадала терористима, српским војницима и становницима села. Овај извештај који вам сада показујем никада није објављен, а његов садржај мало ко зна. Сада сам спремна да јавно говорим о резултатима истраге", рекла је Ранта у том филму, показујући оригинални извјештај пред камером.

Према ријечима финског новинара Ари Русила постоји раширено мишљење да је Вокерова улога у Рачку била да помогне ОВК у креирању масакра који би био приписан српским снагама и да се на тај начин пронађе изговор за војну интервенцију

„ОВК је сакупила своје погинуле после борбе, обукла их у цивилну одећу, а затим позвала посматраче", наводи Русила.

http://in4s.net/vec-vidjeno-napad-hemijskim-oruzjem-kao-povod-za-americku-okupaciju-sirije/