Претражи овај блог

недеља, 10. март 2024.

Раковић: Антисрпска осовина и "НАТО Срби" из Црне Горе

in4s.net

Раковић за Политику: Антисрпска осовина и "НАТО Срби" из Црне Горе - ИН4С

ИН4С

7–8 minutes


У Подгорици се ствара група људи који се изјашњавају као Срби, ти „НАТО Срби" нападаће Србију због тзв. геноцида у Сребреници, КиМ, Русије, а видимо такве и у Србији, каже Александар Раковић.

Нови талас напада на председника Србије Александра Вучића из региона обележила је прекјучерашња панел-дискусија „Изазови и прилике за мир у Украјини: евроатлантска перспектива", која је одржана у Подгорици у организацији Атлантског савеза. Удар на спољнополитичку оријентацију Србије и право на суверено одлучивање овог пута покренуо је председник Европског покрета Црне Горе Момчило Радуловић поруком да „што је Путин у Русији, то је Вучић на Балкану, то је иста пракса, разликују се само у томе што Вучић нема нуклеарну бомбу". „Попуштање Вучићу не води у стабилност, већ у даље сукобе", рекао је Радуловић, који се повезује са ДПС-ом и Милом Ђукановићем, понављајући тако фактички „стару" тезу Албина Куртија из Приштине.

Учествовао је и министар одбране Црне Горе Драган Краповић, који је оценио да је регион другачије оријентисан и да један број земаља не прати спољну политику, осим у делу о придруживању ЕУ, као што је Србија. Нагласио је да „само ако смо сви исто оријентисани може доћи до трајне стабилности на западном Балкану и у Европи". Нетрпељивост овог дела јавности у Црној Гори према Србима видела се и приликом заседања парламента на Цетињу, када је група грађана протестовала како би исказала незадовољство због доласка председника парламента Андрије Мандића, а узвикивали су и „Мандићу, фашисто", док су на самој седници забележени инциденти.

Осврнувши се на прекјучерашња дешавања у Црној Гори, потпредседник Владе Србије и министар одбране Милош Вучевић нагласио је да је мржња дела људи на Цетињу „за изучавање, за неке друге експерте" и да није питање за политику. Вучевић је рекао да Србија Црну Гору види као пријатељску државу и да поштује апсолутно њен суверенитет и независност. „Мислимо да су народи најближе повезани, кажем ми смо суштински исти народ, истим језиком причамо, већинска је иста религија присутна", казао је Вучевић. Према његовим речима, политичка елита у Црној Гори вероватно под утицајима или условљавањем неких спољних фактора има потребу да се стално свађа са Србијом. „Ми не желимо свађу са Црном Гором, желимо братске и пријатељске односе, али како год Црна Гора жели да дефинише односе са Србијом, ми ћемо то прихватити. Они су део НАТО алијансе, а ми смо војно неутрални. Обе државе су на европском путу", закључио је Вучевић.

Нови удар из дела Подгорице иде у прилог тези да антисрпску кампању, оличену у нападима на председника Србије, спроводе Загреб, Приштина, Сарајево, као и црногорски сепаратисти из Подгорице. Зато се с правом поставља питање да ли у мањој или већој мери раде по налогу одређених западних центара или оних структура унутар Запада којима је у интересу сатанизација српског народа. Најновију лавину напада покренуо је недавно хрватски министар спољних послова Гордан Грлић-Радман, изјавивши да је „Вучић трабант и сателит Русије". Томе је претходило и паљење лутака с ликовима Вучића и Путина на карневалу у Сплиту. А поводом напада из Приштине и Сарајева, председник Србије пре неки дан је поручио грађанима да не морају да слушају њега, већ да је довољно да погледају и прочитају оне медије за које знају да Србији никада никакво добро нису пожелели.

Подсетио је да су само због онога што је говорио на састанку београдског одбора СНС-а у „Шумицама", у недељу, „од приштинских медија, наравно готово свих екстремистички настројених према Србији и српском народу до екстремних исламистичких медија из Сарајева, сви су као опарени скочили". „Због две ствари – због убрзаног напретка Београда и Србије, због онога што сам рекао – чињенице о платама у региону, и да је Србија данас прва у региону по висини плата, али и због тога што сам рекао да Београд који се увек хвали својом космополитском душом јесте и српски град. А онда су ме и 'Газета' и 'Слободна Босна' напали због тога што сам рекао – хоће да нам укину државу Србију, да нам одузму земљу, да на факс који добијемо одговоримо 'да, газде', а ми нећемо да имамо газде и да будемо слуге ником другом, осим да служимо свом народу. Због тога сам Хитлер, због тога сам најгори у региону. И због тога је регион згрожен. Народе, грађани Србије, сами закључите", навео је Вучић.

Историчар др Александар Раковић за „Политику" истиче да председника Србије готово да нападају из дана у дан за великосрпски национализам, а Русија је сада веома актуелна тема. Говорећи о случају из Подгорице, наш саговорник оцењује да је реч о позиву да НАТО окупира Србију. „Није било неочекивано да га Ђукановићев режим нападне због тога, али је проблем што се сада у Подгорици ствара група људи, као што је Краповић, који се изјашњава као Србин, а почиње да напада и да практично показује НАТО савезу прстом да треба да окупира Србију. Ни Србија ни Република Српска не желе да уђу у НАТО", наводи наш саговорник. Истиче да је опасно што се ствара та група „НАТО Срба" која ће нападати Србију због тзв. геноцида у Сребреници, због КиМ, сада због Русије, и онда видимо такве и у Србији.

„Они су у опозиционом сектору, а имају исту аргументацију, која у ствари треба да стави стигму на Вучића", указује Раковић и додаје да је оно што је недостајало осовини Загреб–Сарајево–Ђукановић, Подгорица–Приштина, сада добијено стварањем групе коју идентитетски можемо да вежемо за те, жаргонски речено, „НАТО Србе". Они су спремни да ураде све што је могуће против Србије, оцењује др Раковић, да би се додворили Западу, коме дугују своје позиције или им је нешто обећано. Најлакше је, како сматра, уперити прстом у Србију, свалити терет за глобалне турбуленције на Русију, а преко Русије онда Србију тумачити као неког руског хегемона на простору бивше Југославије.

„Србија, по мом мишљењу, преко сваке мере игра неутралну улогу у сукобу Русије и Украјине. Људи који су на власти имају одговорност тиме што воде земљу, а из разноразних углова морају да савладају тај проблем и да играју неутралну политику", оцењује Раковић. Говорећи о нападима на председника државе који долазе из Србије, он каже да страни фактор има везе с тим, али и да када нема, стални актери знају шта треба да говоре како би се приближили страном фактору. „Има изричитих сугестија, да не кажем наређења, а с друге стране, има нападне жеље да се додворе фактору који потенцијално, како они мисле, може у некој ситуацији да их доведе на власт. Имали смо 5. октобар, то се догодило у нашој савременој историји", наводи саговорник.