Претражи овај блог

понедељак, 3. јануар 2022.

Лес: Док год је на снази "Инцков закон" БиХ ће остати у стању акутне кризе

rtrs.tv

Лес: Док год је на снази "Инцков закон" БиХ ће остати у стању акутне кризе

RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska

2-3 minutes


Тимоти Лес (aрхивска фотографија)Фото: РТС

Лес је нагласио да тај закон није главни извор нове кризе у БиХ, иако је био окидач за њу.

Он сматра да постоје два главна разлога због којих српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика оптужују да "разбија БиХ", иако он само жели да се поштују Дејтонски споразум и Устав БиХ.

- Један је да не вјерују када Додик каже да само жели васпостављање дејтонског рјешења. Други разлог је што вјерују да су Срби искрени у тежњи да се ревидирају постојећи политички аранжмани, али напросто не вјерују да је то могуће, а да се не изазове силовит одговор Бошњака. Ту су и питања репутације и угледа у очувању политичких аранжмана које је Запад успоставио - рекао је Лес за Спутњик.

Упитан могу ли санкције ишта да промјене у БиХ, Лес је рекао да не види много назнака да ће такве санкције бити уведене и да је важно што постоји међународни отпор њиховој примјени.

Говорећи о ситуацији на Космету, Лес је рекао да Приштина више нема међународну подршку за своје акције.

- Косово нема подршку ЕУ, САД или Русије које не желе нови сукоб на Балкану. То поставља чврста ограничења Приштини у томе колико далеко може да гура своју политику - сматра Лес.

Он је рекао да не вјерује да Косово може заувијек да остане у неријешеном статусу, али и да не мисли да ће његов статус да се рјешава силом.

- У овом тренутку препрека за рјешавање тог спора јесте што Приштина нема ништа да понуди Србији што би, бар из угла Београда, могло да буде компензација за губитак Косова и Метохије. Нити су САД и ЕУ вољне да дају компензацију Србији у виду Републике Српске, било из разлога идеологије, било из страха да не изазову нови сукоб у БиХ - навео је Лес.

Он је нагласио да је свјестан да је то контроверзна изјава, али да, шта год ко мислио о томе и ко је у праву, а ко није кад отвара питање граница на Балкану, посебно у БиХ, "неизбјежна реалност је да се без тога не може ријешити питање Косова и Метохије".

На питање да ли има у виду неку врсту међународне конференције, Лес је рекао да мисли да ће се тако свакако завршити ова фаза балканске политике, али да до тога "има још много корака".

 

Захарова: Лондон директно финансира заоштравање политичке ситуације у Русији

iskra.co

Захарова: Лондон директно финансира заоштравање политичке ситуације у Русији

3 minutes


Захарова: Лондон директно финансира заоштравање политичке ситуације у Русији

02.01.2022. - 17:11

Марија Захарова оштро реаговала на Блинкенову изјаву

Давањем бесповратних средстава Велика Британија финансира програме који имају за циљ заоштравање унутрашње политичке ситуације у Русији, написала је на свом каналу на Телеграму портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова коментаришући документе британског Министарства спољних послова који су доспели у јавност

„Ради се већ о веома озбиљним стварима – Британци директно троше новац на нарушавање унутрашње политичке ситуације у земљи. Како другачије објаснити постојање плана за грантове под шифром П2.031, који подразумева спонзорисање ангажованости на митинзима и политичке скупове, као и помињање раста друштвених тензија и поларизације друштва", истакла је дипломата.

Она је истакла да Британци треба да се сете члана 6 Завршног акта Организације за безбедност и сарадњу („Немешање у унутрашње ствари").

Захарова је напоменула да објављена информација „изазива ужас" и директно указује на мешање Велике Британије у унутрашње послове Русије.

„Британски Форин офис има само један излаз – да јавно изјави да су све ово лажне вести и дезинформације. Наравно, 'highly likely' (највероватније). Или да призна да постоје планови за мешање у унутрашње ствари Русије, покаје се, пређе из тенка у жуту подморницу и спусти се на дно у Брижу", додала је Захарова иронично.

Портпаролка је, између осталог, скренула пажњу на чињеницу да је Лондон за период од 2020. до 2023. године издвојио више од 1,3 милијарде рубаља (око 17,5 милиона долара) за финансирање програма утицаја на јавне организације, а преко њих – на државне структуре и трансформацију политике Русије у правцу који је потребан Великој Британији.

„То и јесте одговор зашто су партнери толико узнемирени због номиновања својих штићеника за звање 'страних агената'", закључила је Захарова.

ИН4С