Погледајте негде од 38 минута.
ВИДЕО |
Претње амбасадору БиХ у Канади због Сребренице
Младен Кременовић
3-4 minutes
Бањалука – Последњи догађај у амбасади БиХ у Канади, где је амбасадор у тој земљи Марко Милисав због, како је рекао, угрожене безбедности морао да добије заштиту државних власти како би амбасада наставила рад, један је у низу бројних случајева у којима се манифестовао потпуни раскорак виђења Бањалуке и Сарајева у сфери дипломатије.
Милисав се, наиме, пре неки дан пожалио на то да се нашао на мети дела бошњачке заједнице у тој земљи још откако га је Милорад Додик, члан Председништва БиХ из Републике Српске, именовао на место амбасадора. Али, Милисав тврди да су напади на њега, породицу и запослене у амбасади појачани када је одбио да „поступи по самоиницијативном налогу министарке спољних послова БиХ Бисере Турковић" и спусти заставу на пола копља поводом обележавања 11. јула, дана који је у БиХ посвећен сећању на злочин у Сребреници.
Како је амбасадор Милисав потврдио за „Глас Српске", он то заиста није урадио, уз образложење да је одлука Турковићеве која је упућена дипломатама у свету самоиницијативна. Уследила је акција тамошње бошњачке дијаспоре, која је покренула петицију за његову смену, али и, како је рекао, претње и увреде.
„Као амбасадор БиХ у Канади, заступам интересе сва три народа, али појединци су очигледно навикли на то да интереси једног народа морају имати примат над осталима", каже Милисав.
Министарка Турковић новинарима је у уторак рекла како није службено обавештена о претњама амбасадору и да не може да износи ставове на основу информација „рекла-казала".
Но, догађаји у Канади тек су део не тако ретких препуцавања у БиХ у области дипломатије. Недавно је Додик изјавио како министарка Турковић (иначе кадар СДА Бакира Изетбеговића) крши Устав БиХ, урушава поверење и успоставља неке нове праксе, након што се придружила политици ЕУ у вези с Белорусијом.
„И овог пута је игнорисала председништво, кршећи ред и закон, и дала сагласност да се БиХ – како смо могли да чујемо, јер нас није обавестила – путем Савета Европе придружи одлуци о борби против неког сајбер-криминала, којом се кажњава неколико држављана Русије, Кине и других земаља и забрањује им се кретање", рекао је Додик.
Он је тада напоменуо да се на месту шефа у дипломатским представништвима налази 16 људи из реда српског народа и да ће и они почети да се понашају у складу с интересима српског народа „уколико Бошњаци већ желе да се успостави нека нова пракса".
„Имаће ту игру уколико се та пракса не промени и уколико се све не врати у председништво, које је једино одговорно за спољну политику", рекао је Додик.
Enclosures:
160z120_toronto.jpg (8 KB) |