Милачић: Срби у Црној Гори таоци власти, али и професионалних Срба
ИН4С
3-4 minutes
Изјаве Патријарха Српске православне цркве, господина Иринеја, о лошем положају Срба у Црној Гори, изазвале су велике реакције, међу којима су предњачиле осуђујуће реакције званичника Владе, али и предсједника државе. Они су, у стилу последњих политичких кабадахија, на вулгаран начин одговорили Патријарху, потпуно одбацујући критике да се српски народ у Црној Гори налази на удару, оцјењујући те изјаве злонамјерним и паушалним, те да говоре више о ономе ко их је изрекао, поручио је предсједник Праве Црне Горе, Марко Милачић.
Стога, постављамо десет кључних питања званичницима власти, али и јавности – да ли је злонамјерно и паушално следелеће:
- То што је недавно Митрополиту СПЦ група великоалбанских екстремиста у Улцињу забранила служење Богу, на православној светињи?
2. То што власт све изборне кампање у последњих двадесет година темељи на антисрпској реторици?
3. То што што се Срби дискриминишу приликом запошљавања?
4. То што је, према Владиним подацима, у државним институцијама запошљено свега 7% Срба, иако их, према последњем попису има око 30%?
5. То што Срби, са 30% удјела у укупном становништву, већ двадесет година не партиципирају у власти, док, рецимо, Бошњаци са мање од десетак процената контролишу шест министарстава?
6. То што је ћирилица деградирана као равноправно писмо, и што се српски писци бришу из црногорских уџбеника за ђаке?
7. То што један професор у даниловградској школи дисциплински одговара само зато што је тражио равноправност писма?
8. То што је црногорска власт признала Косово иако је, по њиховом признању, огромна већина грађана била против?
9. То што је Црна Гора, мимо воље грађана, угурана у НАТО савез, мимо референдума, односно, мимо воље грађана?
10. На крају, да ли је злонамјеран и паушалан податак да једино Срби у Црној Гори немају ријешено национално питање, већ деценијама таворе у јазу између института мањина и конститутивног народа? - Због свега наведеног, јасно је да се Срби у Црној Гори налазе у гетоизираном положају и да одговорност лежи управо на онима који се данас утркују ко ће прије напасти српског Патријарха.
Наравно, не треба занемарити и чињеницу да су том стању у не малој мјери допринијели и појединци из опозиције, који су своју улогу Срба поприлично професионализовали у последњих тридесет година, нагласио је Милачић. - Права Црна Гора ће ускоро понудити и презентовати домаћој и иностраној јавности, нов и модеран концепт чија ће стратегија, надамо се, допринијети побољашању стања српског народа у Црној Гори. Српском питању у Црној Гори је потребна модернизација у виду смјене генерација, као и у виду нове естетике српства и унутарправославног помирења, а све то праћено великим и посвећеним теренским радом, поручио је предсједник Праве Црне Горе.
Нема коментара:
Постави коментар