Претражи овај блог

четвртак, 31. октобар 2019.

I dokle tako Kolinda?

pcnen.com

I dokle tako?

7-9 minutes


Autor: Tomislav Jakić

I reče tako slavom Fulbrightove nagrade za životno djelo ovjenčana predsjednica: 'Moj govor imao je toliko sadržajnih poruka da je fokusiranje na ovu jednu stvar, oprostite, ali – vrlo, vrlo površno. I to nije dobro za ovo društvo.' Te doda: 'Ako je itko nostalgičan za bivšom Jugoslavijom, ajmo uvesti tjedan dana bivše Jugoslavije. Znate tko će najviše profitirati? Ja osobno. Jer ako kažete bilo što protiv mene, završit ćete na Golom otoku.'

U pozadini je svega njena izjava, a nije joj prvi puta da izgovara takvu nebulozu, kako je bila rođena 's pogrešne strane Željezne zavjese', drugim riječima: tvrdnja da je Jugoslavija (i Hrvatska u njoj) bila s onu stranu Željezne zavjese, a to znači u tzv. sovjetskom lageru; u pozadini su i prva reagiranja na tu izjavu. Ta reagiranja upozoravaju da predsjednica naprosto ne govori istinu. Svrstava li je to u tabor zagriženih povijesnih revizionista, onih koji svjesno lažu ne bi li prekrojili povijest, ili 'samo' među totalno neinformirane osobe kakve se ponekada igrom slučaja, ili hirom sudbine nađu na mjestima i funkcijama kojima očito nisu dorasle, ta dilema neka ostane za neku drugu raspravu.

Za ovu priliku zadržimo se na osnovnome. A treba se na tome itekako zadržati. Bilo bi ne samo krajnje opasno, nego i pogubno podleći kritičkoj opasci pjevača koji sebe, uz parolu: ili sada, ili nikada, već vidi na čelnome mjestu države. On se, naime, požurio ismijati i vrlu predsjednicu, ali i one koji ju kritiziraju, tvrdeći kako 'ne zna tko je smješniji ili tragičniji – osoba koja, u nedostatku bilo kakvog suvislog programa, prodaje jeftine štoseve, ili oni koji se pecaju na tu udicu.' Pjevač, treba li uopće reći, iz temelja griješi.

Predsjednica nije ni smiješna ni tragična, baš kao što to nisu ni oni koji ju se usude kritizirati. Jer, predsjednica svojim neistinama i njihovim neobuzdanim širenjem postaje opasna, dok oni koji na to upozoravaju samo pokušavaju (jer netko mora!) ispraviti štetu što je ona čini. Pa je, dakle, rasprava i o Jugoslaviji, i o Titu, i o nesvrstanima, i o – kako se voli reći – 'ustašama i partizanima' nužna u funkciji suprotstavljanja velikoj laži, a društvu je nameću svi koji, poput predsjednice, gaze činjenice, poriču istinu i s arogancijom svojstvenom onima koji smatraju kako ih funkcije čine svemogućima i nedodirljivima, provode u djelo poznatu formulu Hitlerovog ministra propagande Josepha Goebbelsa, da sto puta ponovljena laž postaje istinom. Pa se dakle oni koji svako malo dignu glas kličući: car je gol, a zapravo poručujući: predsjednica ne govori istinu, nisu upecali ni na kakvu udicu, nego su svjesni jednostavne i neporecive činjenice da – naime – zemlja koja briše, prepravlja i(li) negira svoju prošlost ima male ili nikakve izglede da izgradi budućnost. Pa se, u ime te budućnosti, vratimo onome osnovnome, a to je sljedeće.

Predsjednica je, opet jednom, izrekla neistinu. Potom se sama pohvalila, a očito je morala jer nitko drugi to nije učinio, kako je u govoru nakon dodjele nagrade za životno djelo (upitati: a koje to djelo, bilo bi ipak pomalo zlobno, pa, dakle, nećemo) izrekla 'toliko sadržajnih poruka', da bi poentirala kako je bavljenje neistinom izrečenom u tome govoru (a koju ona prodaje pod istinu) 'vrlo, vrlo površno i nije dobro za ovo društvo.' Da bi prividno duhovito priprijetila 'onima koji su 'nostalgični za bivšom Jugoslavijom' – ničim drugim nego Golim otokom. Kaže, naime, ona kako bi ugledanje na Jugoslaviju koristilo u prvome redu njoj, jer bi svi koji govore protiv nje završili na Golom otoku, zloglasnom zatvoru ustanovljenom za pobornike Staljina u vrijeme kada je Jugoslavija definitivno okrenula leđa Željeznoj zavjesi, a kasnije pretvorenom u zatvor za osuđene za kaznena djela (pa i ona političke naravi). A odbija ili naprosto nije sposobna shvatiti kako svi koji je prozivaju zbog opetovanog iznošenja notornih neistina ne govore protiv nje, nego govore za Hrvatsku, onu i onakvu Hrvatsku koja će se otvorenih očiju suočiti sa svojom prošlošću, ne sakrivajući i ne poričući njezina mračna razdoblja, ali i ponoseći se slavnima i onima koji su u borbi za visoke ideale slobode i jednakosti dali sebe.

Hrvatska, dakle, već petu godinu na čelu države ima osobu koja tvrdoglavo iznosi neistine. Jer, nije istina (naprosto: nije!) da je Jugoslavija bila iza Željezne zavjese, da Hrvat tada nije smio reći da je Hrvat nego je morao govoriti da je 'iz Hrvatske', da je u vrijeme njezine mladosti postojala samo jedna vrsta jogurta, da su nositelji crvene jugoslavenske putovnice (visoko cijenjene širom svijeta, osobito iza Željezne zavjese!) na granici doživljavali poniženja; i nije istina – ovo je biser nad biserima, ovo je zaista gola laž – da 'bio netko nesvrstan ili ne, nije bio neutralan'. Sve to govori i ponavlja, ne bi li birači utvrdili gradivo, dobitnica Fulbrightove nagrade za životno djelo. Pa još pokušava dijeliti lekcije, ona koja dokazano pojma nema o stvarima o kojima bi itekako trebala znati, i kao osoba rođena u vrijeme Jugoslavije, i kao netko sa zavidnom biografijom u diplomatskoj službi (uključujući i ministarski resor).

Priziva Churchilla koji jest autor pojma željezna zavjesa i koji je njome 1946. godine zaista obuhvatio i Jugoslaviju, ali prozirno se pravi kao da ne zna, 'zaboravlja', da je taj isti Churchill bio prvi zapadni državnik koji je uz najveće počasti primio u Londonu maršala Tita prigodom njegovog prvog posjeta jednoj demokratskoj zemlji Zapada, a nakon Titovog loma sa Staljinom. 'Zaboravlja' naravno i to da je američki (!) predsjednik Richard Nixon kao najveću Titovu vrlinu naglasio kako se 'on nas ne boji'. Da, da, riječ je o onome istom Titu čiju je bistu slavodobitno, kao poruku što će označiti cijeli njezin mandat, izbacila iz Ureda predsjednice i koji se susreo s trojicom predsjednika SAD (dok ona nije stigla dalje od ograde Trumpove Bijele kuće). Što se pak tvrdnje o nesvrstanima koji nisu neutralni tiče, zbog toga bi joj trebalo zabraniti dalji studij na Fakultetu političkih znanosti (gdje misli doktorirati). Jer, da su nesvrstani stvoreni kao protuteža blokovima čiji članovi nisu, niti su mogli biti neutralni, to bi trebao znati i početnik u izučavanju međunarodnih odnosa (da ne kažemo student prve godine spomenutoga fakulteta).

Za sada, međutim, ona je ta koja vodi igru. Proziva sve koji upozoravaju na njezine neistine da rade nešto što 'nije dobro za ovo društvo'. A od toga do konstatacije kako su oni koji rade nešto što nije dobro za ovo društvo zapravo neprijatelji društva, pa do traženja konzekvencija za njih, samo je jedan mali, sićušni korak. I to nije korak koji će voditi u prošlost, u vrijeme njoj tako mrske Jugoslavije (koja joj je, a to nije laž, nego istina, omogućila školovanje u SAD, nešto apsolutno nezamislivo za bilo koga iza Željezne zavjese), nego korak kojim bi nesretna Hrvatska glatko preskočila iz nesavršene, često i samo prividne demokracije u autoritarizam s jasnim desnim predznakom.

Samo prividno ironizirajući, ona priziva represiju tipa Golog otoka protiv svih koji 'govore protiv nje'. 'Država, to sam ja' – koji je ono francuski kralj ušao u povijest tom izrekom? Hoće li mu se pridružiti i predsjednica Hrvatske? I dokle će sve to trajati? Pitanje je nedvojbeno retoričko, jer odgovor je jasan: do izbora. A nakon toga? To ovisi o nama, ne o dobitnici Fulbrightove nagrade (uručene, gle slučaja, baš dva mjeseca prije predsjedničkih izbora Hrvatskoj).

Portal Novosti

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na pcnen@t-com.me

 

среда, 30. октобар 2019.

Švajcarski list: Zapad gubi na Balkanu

b92.net

Švajcarski list: Zapad gubi na Balkanu

3-4 minutes


EU više ne nudi uverljivu perspektivu proširenja Balkanu. To smanjuje uticaj Zapada, a jača uticaj drugih zemalja, piše švajcarski list „Noje cirher cajtung".

Izvor: Dojče vele sreda, 30.10.2019. | 12:08

 

Foto: depositphotos/solinchuk

„Samo nedelju dana nakon što je Evropska unija zbog francuskog veta odbila početak pregovora s Albanijom i Severnom Makedonijom, predsednica vlade Srbije Ana Brnabić u Moskvi je potpisala sporazum Srbije i ruske Evroazijske ekonomske unije o slobodnoj trgovini."

Tu činjenicu Noje cirher cajtung navodi na početku analize o slabljenju uticaja EU na Balkanu i jačanju uticaja Rusije, Kine i Turske u regionu.

Autor članka Folker Pabst konstatuje da nema sumnje da su „EU i Zapad znatno izgubili poverenje i mogućnost uticaja na Balkanu" i da je time omogućen veći uticaj Rusije, Kine i Turske, prenosi "Dojče vele".

Švajcarski list podseća da je Rusija popularna pre svega među pravoslavcima i da se ona predstavlja kao „čuvar konzervativnih vrednosti i protivteža dekadentnom Zapadu", da je Turska povezana s muslimanima, da Turkiš erlajns ima bolje veze s tim regionom od bilo kog drugog avio-prevoznika, a i da su turske sapunice izuzetno popularne, dok Kina nastupa pre svega kao investitor.

„Jačanje uticaja tih zemalja u sebi krije realne rizike po Balkan. Moskva se bori protiv jačanja zapadnog uticaja u tom regionu, naročito uticaja NATO. Rusija pritom odlično ume da instrumentalizuje istorijske crte razdvajanja i latentnu nestabilnost u regionu. (…) Ankara u određenom smislu izvozi svoje poimanje pravne države i sve više zahteva pomoć u progonu protivnika njene vlade. (…) Veliki projekti koje finansira Kina, a do kojih se dolazi često uz pomoć korupcije, imaju potencijal da potkopaju standarde pravne države."

Ipak, pisac teksta u Noje cirher cajtungu ne smatra da su veliki izgledi da se balkanske zemlje okrenu Moskvi ili Ankari, te napominje da obim spoljne trgovine tih zemalja sa Rusijom iznosi samo šest odsto, dok je obim trgovine s Evropskom unijom 73,5 procenata: da velika većina stanovništva teži zapadnom načinu života, što se vidi i po tome što se ljudi iz tih zemalja iseljavaju na Zapad, a ne u Rusiju; da je čak i u Srbiji tradicionalno sklonoj Rusiji 45 odsto stanovništva za članstvo u Evropskoj uniji, a samo 17 procenata za članstvo u Evroazijskoj uniji u kojoj dominira Rusija.

Švajcarski list ukazuje i na to da Moskva, Ankara i Peking ne deluju složno, već da imaju različite interese na Balkanu. „Ali, iako mu s Istoka ne preti ozbiljna konkurencija, Zapad gubi na Balkanu, a s njim i oni delovi tamošnjeg stanovništva koji bi svoje države hteli da modernizuju i demokratizuju. Jer, ubuduće će još teže biti da se unaprede vrednosti kao što su pravna država, demokratija i liberalna tržišna privreda, a time i da se doprinese dugoročnoj stabilizaciji tog evropskog regiona koji je najviše opterećen konfliktima."

 

четвртак, 24. октобар 2019.

General Makenzi: U Srebrenici nije bilo genocida

rts.rs

General Makenzi: U Srebrenici nije bilo genocida

RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia

2 minutes


četvrtak, 24. okt 2019, 17:59 -> 18:22

Izvor: Tanjug

U Srebrenici nije počinjen genocid, jer onaj ko ima nameru da sprovede takav zločin pobije i sve žene, kako ne bi mogla da se nastavi prirodna reprodukcija stanovništva, izjavio je general Luis Makenzi.

General Luis Makenzi je na predavanju "Osvrt na srpsko-kanadske odnose i savezničke veze" na Filološkom fakultetu u Beogradu rekao da su zbog delovanja lobista i pi-ar agencija Srbi označeni kao jedini krivci u ratovima na prostoru bivše SFRJ.

37431747

Luis Makenzi

General Makenzi je bio komandant sektora Sarajevo u okviru UNPROFOR-a 1992. godine.

Bivši kanadski premijer Brajan Malruni pozvao je studente da se prijave za stipendije na Institutu koji je osnovao sa suprugom Milicom Malruni Pivnički, inače dobitnicom Viteza svetosavskog pacifizma srpske diplomatije.

 

Sila legalizirana u ime ljudskih prava

pcnen.com

Sila legalizirana u ime ljudskih prava

11-13 minutes


Autor: Zlatko Dizdarević

Događaji na Bliskom istoku postaju brži i od najbržih medija, posebno od printanih. Zato je pisanje tekstova o tome tamo što se mijenja iz sata u sat, dva dana prije nego što novina stigne na kiosk, pomalo besmislen posao. No, ostaje nešto što jeste i mala prednost, mogućnost bavljenja »pozadinom« uz sjećanja, pouke, događaje koji kao da su minuli a sada se vraćaju iz prošlosti poput nauka koji je kapitaliziran, ili nije.

Eto u takvoj situaciji, sjetih se jednog događaja koji mi se u vrijeme izbora Trumpa za predsjednika u SAD-u činio više kao gorka šala nego kao nešto što će se vratiti nanovo kao istina. Naime, Amerikanac koji je znao dobro kako mu zemlja funkcionira i koja je ogromna mašinerija vodi, kazao je onako usput na jednom diplomatskom prijemu prijateljima:

»Nakon raspada Sovjetskog saveza mislili smo da se oni više nikada neće dići na noge, da su gotovi kao sila u svakom pogledu. Ostali smo mi, i niko više. Tako smo povukli iz Rusije i većinu onoga što je bio naš obavještajni kapacitet, pa sada nemamo nikoga ni blizu Kremlju, a oni, evo, ne samo da su se vratili, već imaju svoje ljude i u Bijeloj kući…«

Još tada je ovaj usputni komentar bio tek – usputni. Otkako je počelo sve što je počelo minulih dana u Siriji sa skandaloznim vojnim upadom Turske na teritorij druge suverene države – ma šta ko o tome mislio – a »misli se« šta kome odgovara o navodnom povlačenju američke vojske odatle, pa o Siriji i Kurdima, o NATO-u i UN-u, Evropskoj uniji itd. itd., pomenuta doskočica dobiva novi razlog za prepričavanje.

Još kada se sve »pomnoži« s vlastitim očima i višednevnim promatranjem priče odande, iz Damaska, ispostavlja se da »sirijski događaji« sami po sebi zapravo i nisu ključ broj jedan za otvaranje ormara iz kojih nanovo iskaču bliskoistočni, znači i svjetski kosturi i duhovi.

Kada hladno saberete i oduzmete sve ono što se tamo dešava, potvrđeno vlastitim očima i višedecenijskim praćenjem priče iznutra, ali i iz ptičije perspektive, bez ikakvih opterećenja lokalnim strastima ili nalozima, stvari mogu izgledati i drugačije od slika iz raznih medija, naravno uz svačije pravo da ih se vidi različito. Pa recimo i ovako, redom:

Sirijci u ovom času imaju puno razloga za osjećanja koja su se do 2015. godine mogla ocjenjivati kao nerealna. Bez obzira na to što nas je bilo po svijetu koji smo i vjerovali i pisali da se država neće raspasti, da će »genetika« formirana milenijima nadjačati imperijalne interese s kraja dvadesetog stoljeća, da ni Assad neće pasti i da će se tipična »otimačka« storija završiti opstankom države.

A šta će oni poslije, njihova je stvar. Ono što sam vidio, čuo i osjetio minulih dana u Damasku, pa i u poređenju sa svim onim što sam tamo osmatrao u puno navrata od 2007. do danas, samo je potvrdilo zaključke da je od početka tzv.«proljeća« tamo sve završeno.

Ukratko, velika većina Sirijaca danas ne pristaje ni po koju cijenu na kraj priče u kojem će država biti i za kvadratni centimetar manja od one kolika je bila 2011. godine kada su teroristi raznih boja, porijekla i nalogodavaca nagrnuli da odigraju tuđe naloge u ime svojih fantazija. Onima što su iznutra iskreno povjerovali da počinje njihova, interna revolucija za bolji život, ta je nada brutalno ukradena jer ni njihove »slobode« nisu bile cilj logističara zla.

Naravno da je režim u današnjoj situaciji još pod pritiskom mnogih pomagača i odmagača ali, te taktike, bolje ili lošije, ne dovode u pitanje krajnji cilj: Slobodna Sirija na cijeloj njenoj teritoriji koja će potom sama birati svoj novi Ustav, novog ili starog predsjednika, i one pomagače u rekonstrukciji razorene zemlje koji nisu potrčali još 2011. da se zakunu nečemu tamo navodno novom što nije imalo ni legitimitet ni domaći identitet.

SAD i Trump u ovoj storiji odigravaju na način koji se smatra lukavim iz predsjednikove perspektive, ma kako svaki dan neka nova izjava »iznenađuje« onu prethodnu. To navodno povlačenje američke vojske iz Sirije (par hiljada vojnika, instruktora itd.), zapravo je povlačenje pred turskom invazijom »iz rata koji je Washingtonu nepotreban«, a knjiži se kao Trumpov uspjeh iz dva najmanje razloga. Jedan je javni (»nije to naš rat i naši momci neće tamo bez razloga ginuti«) a drugi je manje vidljiv ali veoma bitan.

Prije svega, nije ovo bio Trumpov, već rat Obame i Hillary koji su otišli prije nego što je muka došla na naplatu. U zemlji u kojoj je nemoguće prihvatiti poraz bilo gdje na svijetu mada je tih poraza bilo više u minulih sedamdesetak godina, ovo povlačenje opet je u ime »pobjede« a ne priznanja da razloga za slavlje nema, blago kazano. Pa se kaže, »završili smo posao, pobijedili ISIL i možemo ići…« Lijepo bi bilo kada bi ISIL bio armija koja se može poraziti na bojnom polju.

A riječ je ne o vojsci već o filozofiji, fanatizmu, mitu, duhu puštenom iz boce, manijakalnom tumačenju vjere što sa istinskom vjerom nema veze. To je ujedno projekat tuđih ciljeva i pripadajuće logistike. Takav ISIL »odlazak« Amerikanaca i dolazak Erdogana vraća u igru eno minulih dana čak i doslovce. Nisu džaba sve minule mjesece pa i zadnju godinu čuvani i štićeni od Idliba do kampova uz sirijsko-tursku granicu, kao snaga za obnovljene operacije.

Američki odlazak na prvi pogled čini je mudro postignuti dobitak. Momci neće džaba ginuti u ratu koji je »dobijen« i nije više njihov. Svaki od njih mrtav bio bi Trumpu ogroman, možda i nepremostiv minus na skorim izborima. Negativni sentiment zbog (zlo)upotrebljenih Kurda pa ostavljenih svojoj vječitoj sudbini odbačenih lakše će se potisnuti nego kovčezi mrtvih vojnika što pristižu kući uz izbore.

Drugi veliki »uspjeh« ovog poteza jeste navodno lukavo ubacivanje Erdogana kao »vrućeg krumpira« u krilo Putina. Kako će i šta će sada oni kao novi saveznici nakon onog obaranja ruskog SU-24 iznad sirijsko-turske granice prije pet godina, pa naovamo. A bilo toliko Astana, Sočija itd…

Kažu, imao je Putin čvrsto obećanje od Erdogana da neće u Siriju dalje i duže od dogovora o privremenoj i limitiranoj operaciji, toliko da se »Sultanu« kao partneru udovolji, pa će onda trk nazad preko granice kući. I šta sad kada su bijesni psi Erdoganove prethodnice, teroristi raznih boja svrstani u FSA (sic !) nagrnuli u stomak Sirije, kobajagi jureći Kurde. Eto dva postignuta tajna cilja Washingtona: Jedan je nož u leđa Kurdima i teška dilema Rusima izazvanim da otvore front prema Erdoganu (jer Rusi, valjda, neće nakon četiri godine angažiranja ostaviti na cjedilu Assada).

Time bi se i Turska vratila u gnijezdo zapadne alijanse gdje su i bili neupitno sve do onog »nesretnog« rušenja ruskog aviona. Naredni je cilj ispotiha, uz sve ovo obezbijeđen nastavak haosa na Bliskom istoku bez kraja i konca što je vazda najslađi poklon svim mogućim korporacijama, vojno-industrijskim imperijama, vladarima naftnih i plinskih puteva, održavanju Bliskog istoka u vječitom haosu, dobitničkom za bogove profita svake provenijencije…

Tu se, evo, dolazi do one storije s početka teksta. Pomislili su u Washingtonu da je gotovo sa Rusima, a eto očigledno nije. Zašto? Pa nije cilj raspada Sovjetskog Saveza onda bio eliminacija te imperije bukvalno i egzistencijalno. Ta bi ideja bila potpuno nesuvisla iz niza prirodnih činjenica u vezi s Rusijom, ma kolika bila. San je bio trajno ih eliminirati kao konkurenciju svake vrste, posebno vojnu i političku, znači uništiti im utjecaj na globalna kretanja kojima će se potom dirigovati samo iz jednog centra.

Zato ih je trebalo okružiti NATO državama, onima što su bile dio Sovjetskog Saveza i mrze ga iz dna duše. I kakva je situacija danas, posebno nakon ulaska Rusije u Siriju 2015. godine i to »na poziv Sirije«, dakle formalno legitiman i legalan. Što nije tako ni u slučaju SAD-a i evropskih saveznika, a posebno evo i Turske. Ma koliko međunarodni poredak danas nema mnogo veze sa onim što je, recimo, bilo u Povelji UN-a o suverenitetu država, granica, »nemiješanja u unutrašnje stvari drugih itd…« A sila je legalizirana u ime ljudskih prava!

Rusija danas ne samo da nije izolirana u kompliciranom svijetu, a posebno ne na Bliskom istoku, već ima otvorenu komunikaciju i sa Sirijom i Kurdima i Turskom i Iranom, ali i sa Izraelom, Egiptom, Afganistanom a eno i Kralju Salmanu u Rijadu Putin poklanja sokolove. Sve je to noćna mora za one koji vjeruju da su jedini bogom dati stub oko kojeg se svjetska politika mora vrtjeti, »sa nama ili protiv nas«.

A u cijeloj ovoj priči sa Sirijom i Turskom kobajagi radi Kurda pojavljuju se Rusi i kao nosioci političko-diplomatske platforme za pregovore zaraćenih gdje su Kurdi sada Sirija, pa je i dalja agresija protiv njih nova storija.

Oni više nisu izolirani teroristi koje valja čistiti u drugoj zemlji u ime mira u Turskoj. Moskva se sada tretira kao snaga koja će rješavati svjetske konflikte kao posrednik što na to ima pravo, koji nikoga od partnera nije izdao i sve to bez obzira koliko naknadno »curila« pisma iz Bijele kuće Erdoganu u kojima je Trump taj koji nudi kompromise…

Uz sve ovo ide očekivano i moćna propaganda sa svih strana koja skoro u besmisao gura realne činjenice sa terena. Ipak, Trump ostaje u okruženju kojim još dominira »boltonovski duh« na čelu sistema u kojem sve tuđe interese treba podredi vlastitim, uz privid smirivanja situacije ne bi li se ti interesi lakše realizirali. Na drugoj strani Putin se trudi dokazati da čini sve za mir i dobro svima, diplomatski, bez krvi i razaranja, a da njihovi dobici ipak bude najveći.

Uz to ruska realnost kazuje da im za rast treba mir, dok je američka priča drugačija – business je ponajprije u ratu, strahu, korporativizmu i »bankarstvu« na tome baziranom. Otud i ona polušaljiva, ali i istinita asocijacija povodom one prve američke greške napravljene u uvjerenju da je sa Rusima gotovo.

I evo ih na pragu nove, druge slične greške. Nisu više ni blizu jedini vladari svijetom, i previdjeli su »odjednom« povratak Rusije u globalnu svjetsku političku priču. Košta ih ali ide. Da se ovdje i ne pominje Kina koja se valja iza brda, uz mnoge nove »srednje« a potencijalno jake igrače poput Indije, Irana, drugačije Turske, Latinske Amerike itd.

I konačno, gdje je tu danas Erdogan. Naredni dani će pokazati, kako stvari stoje, da se preigrao. Ambicija mu je bila i ostala prevelika da bi shvatio da ne može dobiti sjever Sirije sa svim resursima i zadovoljenim istorijskim ambicijama tamo, eliminirajući trajno Kurde kako je zamislio kao izgovor za formiranje »prootomanske« zone u kojoj će vaspitavati udomljene sirijske izbjeglice djecu im obrazujući po školama i džamijama turske provenijencije.

Te kako će ucjenjivati NATO, Evropsku uniju (što je lakše od svega drugog u njihovoj panici od izbjeglica), Arapsku Ligu itd. Time neće pomoći ni svojoj ne baš pobjedničkoj poziciji kod kuće. Očigledno, teško on shvaća da je vrijeme otomanskog carstva prošlo i da »sultana« ne može više biti ni na dugu štapu. Živi bili pa vidjeli. Drugo je pitanje kada će te njegove bajkovite snove prestati da dijele i mnogi izvan Turske, ovdje na Balkanu posebno. No, to je druga priča.

Novi list

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na pcnen@t-com.me

 

Džefri Najs prodavao poverljive informacije Albancima?

b92.net

Džefri Najs prodavao poverljive informacije Albancima?

4 minutes


Beograd -- Specijalno tužilaštvo istražuje rad Kancelarije za pomoć optuženim Albancima. Sumnjivo davanje novca bivšem haškom tužiocu Džefriju Najsu za zastupanje svedoka.

Izvor: Večernje novosti četvrtak, 24.10.2019. | 09:00

Foto: EPA PHOTO ANP/KOEN SUYK/jdn/sr

Kancelarija za pravnu pomoć optuženim i osumnjičenim teroristima OVK u Prištini pod istragom je Specijalnog tužilaštva za zločine OVK zbog advokata Džefrija Najsa, pišu Večernje novosti.

Sumnja se u neke zakulisne radnje, ali i isplate zastupnicima osumnjičenih, pre svega Najsu, koji je advokat Samija Ljuštakua, bivšeg komandanta Dreničke i zone Paštrik.

Vrlo je moguće da uloga kancelarije nije samo pravna i finansijska podrška u zakonskim okvirima, već da je poprimila manipulacijske oblike sa dokumentacijom i potencijalnim svedocima, pišu još Novosti.

Zbog toga je njen šef Driton Ljajci meta istrage. Kako je za prištinske medije rekao Ljajcijev advokat Artan Čerkini, specijalno tužilaštvo pored sumnji u ulogu kancelarije, sumnja i na neregularnosti u nekim njenim isplatama u cilju zaštite potencijalno optuženih. Čerkini je rekao da je Ljajci u januaru bio učesnik saslušanja Ljuštakua, ali da je samo bio prevodilac između Ljuštakua i Najsa. Ljuštaku se tad inače branio ćutanjem, pa je saslušanje trajalo svega tri sata.

Kako pišu prištinski mediji, prema tamošnjem zakonu o pravnoj zaštiti i finansijskoj podršci optuženim osobama u Specijalnom sudu, Kancelarija na čijem je čelu Ljajci nema pravo da u fazi istrage ili ispitivanja izvrši bilo kakve isplate. Okrivljeni imaju pravo na pomoć radi pokrivanja troškova odbrane tek nakon podizanja optužnice, a Ljuštaku još nije optužen.

Ljajci je, inače, još u januaru rekao da je dobio zahtev Džefrija Najsa za plaćanje njegovih usluga. Mediji u Prištini su tad pisali da se iz dokumentacije vidi da je Najs tražio 2.200 evra po danu plus putni troškovi.

Najs je očigledno video da su mu kosovski Albanci dobar izvor prihoda, pa se vrlo brzo posle napuštanja Haškog tribunala 2006. godine, gde je bio tužilac u predmetu protiv Slobodana Miloševića, angažovao u njihovim slučajevima. Imao je značajan doprinos u odbrani Ramuša Haradinaja pred Haškim tribunalom, a pre nekoliko godina se pominjalo da im je servirao poverljive insajderske informacije iz suda i tužilaštva.

Prikupljao je i sređivao i svu dokumentaciju koja bi mogla da koristi kosovskim Albancima optuženim za zločine nad Srbima. Međutim, upućeni kažu da je njegova najveća akcija uništavanje dokaza iz "žute kuće" i trgovine organima otetih Srba, koji su čuvani u Hagu. Kasnije je u jednom pismu vladi u Prištini i sam priznao da je u sklopu svog angažmana kritikovao izveštaj Dika Martija o trgovini organima.

Najs je učestvovao i u pisanju Tačijeve autobiografije, maksimalno je čisteći od zločina, ali za to nije u dogovorenom roku plaćen. Zato je od Prištine tražio da mu se isplati 500.000 evra ili će o svemu javno progovoriti, pišu "Novosti".

 

недеља, 20. октобар 2019.

Приштина истерује Србе из Косовских* полицијских снага

in4s.net

Приштина истерује Србе из Косовских* полицијских снага

ИН4С

7-9 minutes


Фото Политика

Упади Росу на север Космета показују намеру Приштине да измени етничку структуру косовских* полицијских снага (КПС) у овом делу покрајине, односно да из њих потисне Србе и да изигра Бриселски споразум. На овај начин саговорници „Политике" објашњавају мотив због којег специјалци под командом приштинских власти изводе акције, попут оне у среду, када су под окриљем мрака у блиндираним возилима упали у северну Косовску Митровицу. Нису остварили наум да ухапсе Жељка Бојића, првог човека оперативе регионалне косовске* полиције за север, али су ухапсили Радета Басару, који је у врху полиције на северу Косова*. Привели су и Бојићевог сина, Василија, али га је приштинско правосуђе већ истог поподнева пустило на слободу.

Ово је друга акција Росу, након претходне, када је у бруталном маневру приштинских специјалаца ухапшено 19 полицијских службеника, од којих 11 Срба, а више од сто Срба претучено, па чак и глувонеми житељ Зубиног Потока који се данима лечио у митровичкој болници. Председник Србије Александар Вучић је још 29. маја, после ове акције, казао да је коначни циљ Приштине управо хапшење Жељка Бојића. Изјавио је и да Приштина упадом специјалних јединица на север Космета и хапшењем Срба приморава српске полицајце да буду „гори Албанци од Албанаца", али да они то неће бити. Вучић је тада рекао да то раде „само да би спречили да Срби буду Срби", додавши да „једини Србин можеш да будеш само ако си Харадинајев послушник и немаш везе с Београдом и Србијом".

Председник Српске листе Горан Ракић за наш лист наглашава да је несумњива намера Приштине да оваквим акцијама изигра Бриселски споразум. Тиме би и етничку структуру полиције на северу покрајине променила у своју корист. „Подсетићу вас да су након суспензије неколико српских полицајаца на прелазима Јариње и Брњак, њихова места заузели Албанци, а да на пример у суду у северној Косовској Митровици две трећине администрације чине Албанци, иако је договором у Бриселу била обавеза да број радника буде пола-пола", истиче Ракић.

На питања да ли је циљ Приштине да постави Албанце за командире полицијских станица, да ли упадом могу да заузму полицијске објекте и да ли је циљ Приштине да постави Србе који би, како је казао Вучић „били гори Албанци од Албанаца", Ракић одговара: „Циљ им је, понављам, да етничку структуру промени у своју корист. Одговорност за своје поступке сноси свако од нас па, народски речено, свако носи свој крст на леђима, па и они који су спремни да продају веру за вечеру. Нама то није ништа ново и непознато. Сам покушај криминализације севера и свих нас, професора, предузетника, правника, младих, жена, свакодневан је ."

„У томе, наравно, предњачи албанска штампа из Приштине, која ствара атмосферу линча према Србима, посебно члановима Српске листе. Томе доприноси и део опозиције окупљен око Драгана Ђиласа, а чији су пријатељи Рада Трајковић, Слободан Петровић, Ненад Рашић и остали недавно жестоко поражени на парламентарним изборима. Ови неосновани напади и криминализација од стране поменутих, дају алиби албанским лидерима да упадају на север Косова и Метохије", тврди председник Српске листе.

И проф. др Душко Челић, са Правног факултета Приштинског универзитета, сматра да „иако не знамо детаље истраге у акцији која је спроведена", упад Росу и акција „дугих цеви" крши Бриселски споразум. „Као и претходних пута, акција се одвијала у цик зоре, што је узнемирило Србе, а то има и правну и политичку димензију. Правну јер је прекршен још један договор постигнут у Бриселу, а то је да о упаду није обавештено локално руководство, као ни полицијски врх у самом граду. Политичку димензију јер се све одвија у постизборном периоду када претендент за премијера Косова жели да оспори легитимитет Српске листе иако је она регистрована по свим правилима које налаже косовски* закон", наводи Челић.

Указује на то да Српска листа није никаква терористичка партија, како је неки у Приштини називају. На наше питање да ли ће ЕУ, која је нагледала Бриселски споразум и под чијим је мониторингом парафиран Споразум о нормализацији односа 19. априла 2013. године, дозволити да се тек тако „гумицом избрише" тачка 9 где је дефинисан избор полицијске структуре у четири општине на северу Космета, Челић каже: „Очигледна је намера приштинских власти, како претходне, али и будуће, да уређује кадровска питања не обазирући се на јасне формулације које су договориле две стране у Бриселу. Ситуација на терену је веома забрињавајућа, а бојим се да ово неће бити последња акција приштинских специјалаца", упозорава Челић, који сматра да „нешто мора да се предузме, јер Срби оправдано страхују да ће се било ко од њих наћи на нишану Росу и тужилаштва Косова.

Према Бриселском споразуму команданте предлаже ЗСО

Иначе, у Споразуму о нормализацији односа који је у Бриселу парафиран након договора Београда и Приштине, у тачки 9 стоји да ће регионални командант полиције у четири већинске српске општине на северу бити Србин „предложен од стране МУП-а Косова са списка достављеног од стране четири начелника општина, а у име Заједнице српских општина". Како ни после шест година од потписивања споразума није формирана Заједница српских општина (ЗСО), предлог командира у четири општине достављали су градоначелници северне Митровице, Звечана, Лепосавића и Зубиног Потока.

Ћутање међународне заједнице на терор над Србима

Циљ Приштине није био да приликом упада Росу на север КиМ изврши само хапшење већ да демонстрира силу и застрашује народ на северу, истиче председник Српске листе Горан Ракић. „Просто је невиђено у нормалним друштвима да било ко шаље стотине до зуба наоружаних људи, сумњиве прошлости, на недужан народ пре зоре, а све ради хапшења двојице људи. Они су могли да буду позвани и верујем да би одговорили на тај позив. Нема тог документа који гарантује Приштини да може да терорише Србе, уз очигледно ћутање међународне заједнице. То ћутање ствара утисак да је Приштини све дозвољено, па и то да хапси и притвара Србе без икаквих доказа", каже Ракић, уз нагласак да „охрабрује суграђане које су квазиполицајци престравили и нанели им велику материјалну штету да поднесу тужбу за надокнаду материјалне и нематеријалне штете због вандалског понашања".

На нашу констатацију да сваки мушкарац на северу Космета страхује да је потенцијална мета привремене приштинске власти и Росу, Ракић каже: „Без обзира на све притиске, молим грађане да остану прибрани и суздржани на провокације које долазе из Приштине. Грађани морају да знају да су овакви потези, потези очајника који су све више нервозни због нарастајућег незадовољства грађана албанске националности својим лидерима. Али и због фрустрираности због српског јединства које је успостављено под барјаком Српске листе и политике председника Александра Вучића. Нама је мир преко потребан, али то није и неће бити разлог да на сваком кораку и на свим местима бранимо интересе српског народа." Председник Српске листе још каже да су „грађани свесни да наша суздржаност и суздржаност државе Србије није одлика слабости, већ хришћанске трпељивости којом шаљемо јасну поруку да нас нису уплашили". „Одавде за нас нема назад јер је то завет који живимо и који ћемо својим потомцима да оставимо у аманет. Овде су наша огњишта и наши домови", наглашава Ракић.

(Политика)

 

петак, 18. октобар 2019.

Косачов: Србија постала талац Запада, Сједињених Држава и НАТО-а

standard.rs

Косачов: Србија постала талац Запада, Сједињених Држава и НАТО-а - Нови Стандард

http://newlookworld.com/

9-11 minutes


четвртак 17. октобар 2019. 12:02

Запад стално ставља своје потенцијалне партнере у ситуацију да бирају – или сте са нама или против. Мислим да се са тим избором суочава и Србија

 

Заседање Скупштине Интерпарламентарне уније, које је у току у Београду, добиће достојно место у историји међународног парламентарног покрета, сматра руски сенатор Константин Косачов. Уз честитке и захвалност Србији као организатору скупа, шеф спољнополитичког одбора Савета Федерације Русије истиче да је добро одабрана и главна тема – поштовање међународног права.

Немогуће је, истиче Косачов у интервјуу за Спутњик, некакво ексклузивно тумачење тог међународног права, што управо Запад покушава да прикаже као неки будући светски поредак.

— Све се то у Београду чуло доста артикулисано и биће веома важан сигнал за онај део човечанства, мањински, али који је веома одлучно и офанзивно расположен, и за западну заједницу, која намеће свету такозвани нови либерални поредак. Тај поредак, сасвим извесно, није ефикасан са становишта савремених геополитичких проблема, тај поредак не одговара интересима међународне заједнице.

Некада је Београд био мост између Истока и Запада и центaр покрета несврстаних. Мислите ли да и данас може да постане мост између, за сада непомирљивих, позиција Запада и Истока, тачније Русије?
— Самит покрета несврстаних 1961. године у Београду свакако је одиграо огромну улогу не само у успостављању и развоју тог покрета, него и у читавом систему међународних односа. Подсетимо да је свет био пред нуклеарном карипском кризом. Покрет несврстаних је био конструкција која је хладила емоције и омогућавала да се свет сагледа са треће стране, а не са стране једног или другог блока, да се сагледа са стране разумног дела човечанства, који је желео мир и нормалну конструктивну сарадњу. Сматрам да свету недостаје такав поглед с треће стране, јер Запад стално ставља своје потенцијалне партнере у ситуацију да бирају – или сте са нама или против. Мислим да се са тим вештачким, наметнутим избором суочава и Србија. Могу само да упутим искрене комплименте актуелној позицији Србије, која очигледно не попушта пред тим снажним притиском и не пада у илузију да нема трећег – или сте са нама или против нас. Има трећег, и позиција коју сада, у савременом свету, демонстрирају неутралне земље мени изгледа као најразумнији избор за било коју такву земљу и народ.

Ми се у Русији с апсолутним поштовањем односимо према плановима Србије да се што више зближи са ЕУ. То је потпуно нормално, а искуство уласка у ЕУ многих наших других традиционалних партнера потврђује да се може извући корист из билатералних и мултилатералних механизама сарадње. Друга је ствар НАТО: искуство сарадње са нашим бившим партнерима који су ушли у НАТО потврђује да се јављају непремостиве препреке за односе новајлија у НАТО са земљама које у њега не улазе. То нису само ограничења по питању војно-техничке сарадње, него и у спољној политици, трговинским везама, обавезно прикључење санкцијама, чега је Србија, хвала Богу, ослобођена. И у том смислу геополитички избор Србије – а колико схватам улазак у НАТО се овде не поставља нити озбиљно разматра – мени се чини најисправнијим, далековидим и у складу са националним интересима саме Србије.

О притисцима Србија зна из сопственог искуства, посебно по питању Косова. С тим у вези, интересантно је да је наш председник изабрао управо састанак са Валентином Матвијенко, председницом Савета Федерације Русије, да би упозорио на могуће катастрофалне последице прекрајања резултата избора на Косову.
— Сваки човек који има и зрно политичке савести и здравог разума мора признати да је НАТО бомбардовање Југославије било огромна злочиначка грешка Алијансе. Тадашња Југославија, па и данашња Србија, постали су талац геополитичких амбиција Запада, Сједињених Држава, блока НАТО-а, који, без обзира на то шта се дешава у стварности и како историја оцењује догађаје, морају да докажу да они никад не греше и да одлука коју су тада донели не може да се осуди и преиспитује. То је случај и са Србијом и Косовом, а ја, као и све моје колеге у Русији, сматрам га делом Србије и другог решења засад нема и не може бити, осим ако се са тим решењем не сложи Београд. Време је показало да су раније одлуке биле погрешне. А то што сада покушавају додатно да ограниче права преосталог српског становништва на територији Косова, што покушавају да манипулишу изборним процесима, што се својски труде да ставове албанског становништва на Косову прикажу као једине могуће, једине постојеће и једине легитимне – све то продубљује проблеме Косова.

Не видим никакве перспективе за широко међународно признање Косова. Сведоци смо да је тај процес преокренут и да читав низ земаља повлачи признање Косова, а мислим да ће тога још бити. Ту је, наравно, за Србију важна принципијелна позиција Русије. Она није конјуктурна, никада се није мењала. Та позиција је добро позната и цени се у Србији. Зато ми се чини да није случајно што важне и снажне, стратешке политичке изјаве руководство Србије и лично председник Вучић, кад има такву могућност, даје у присуству представника Русије, као што се то десило ових дана, када је председник Вучић примио председницу Савета Федерације. У политици ништа није случајно, а догађаји само потврђују одређене законитости. У овом случају, законитост је да Србија и Русија остају најближи савезници, који се међусобно подржавају где год је то потребно.

Премијер Русије Дмитриј Медведев долази у Србију на обележавање 75. годишњице ослобођења Београда. То је важно и зато што се дешава у тренутку када све више на Западу срећемо оспоравање улоге Црвене армије у Другом светском рату. Како ви видите значај тог датума?
— Имао сам част да учествујем у шетњи Бесмртног пука овде у Београду, 9. маја ове године, и фасцинирала ме је бројност и однос људи према нашој заједничкој историји. Наравно, покушаји да се та историја прекроји постају све агресивнији, све дрскији и, како нас напушта покољење победника које ту историју знају и знали су из властитог искуства, простор за манипулације и фалсификације постаје све шири. А европске земље, с друге стране, имају различите историје из тог рата. Неки имају славну историју и могу њоме да се поносе, као српски и руски народ, као и остали народи Совјетског Савеза. Неки имају неутралну историју. Сада многи кажу да се између 1. септембра 1939. године, када је Немачка ушла у Пољску, и 17. септембра, када су совјетске јединице ушле на територију Пољске, ништа није дешавало. А заправо је ту и 3. септембар, када су Енглеска и Француска формално објавиле рат Немачкој, али нису ништа урадиле да би зауставиле немачку агресију. То је био чудан рат, који зову још и Седећим ратом, али и те земље сносе део одговорност за то што су се дотле десили и Минхенски споразуми и аншлус Чехословчаке. Од тих земаља је много зависило то што се 1. септембар 1939. године претворио у трагичне догађаје следећих година, што је касније морала да се ослобађа значајна територија Совјетског Савеза и што је 20. октобра морао да се ослобађа Београд.

То је наша заједничка историја и ми је ником нећемо дати, ма колико нас притискали. Зато је веома важно да смо тог важног дана заједно и управо зато ће председник Владе Русије бити овде у Београду на 75. годишњицу његовог ослобођења. А за нас је ништа мање важно, а можда је и важније, што је председник Србије већ потврдио спремност да учествује у нашој Паради победе поводом 75. годишњице окончања тог страшног рата. И тада смо били заједно и сада настављамо да будемо заједно, а бићемо заједно и у будућности и нико нас неће раздвојити.

Очекују нас још два важна догађаја у односима Москве и Београда. То је потписивање споразума Србије и Евроазијске економске уније, а у децембру сусрет председника Путина и Вучића. Како ви видите значај та два догађаја?
— Евроазијска економска унија је реалност савременог света и убрзано се развија. Интересовање за сарадњу са њом само расте. Верујем да ће Србија имати чиме да се похвали свом народу када сви ти планови буду реализовани. За Србију ће то значити и стицање нових тржишта и могућност нових инвестиција и, у том смислу, је на правом путу. Нема сумње да ће и нас и вас ометати, да ће нам доказивати да за Србију нема другог пута осим на Запад, али све је то лаж и обмана. Свет је многостран и у њему увек постоји алтернатива.

Само мултиполарност савременог света може бити реалан одговор на глобалне проблеме, укључујући и економске. А веома ми је драго што се тај пројекат реализује захваљујући договорима постигнутим на нивоу председника две земље. Знам да су између председника Путина и Вучића успостављени веома добри и блиски односи и поверење, а посета председника Вучића у децембру ће бити још једна важна етапа на том путу. Уверен сам да то неће бити протоколарни догађај, него конкретан, прагматичан разговор. Такође верујем да ће тема тих разговора бити не само трговинско-економски односи, него и питања савремене међународне и регионалне политике. Јасно је да умногоме у центру пажње треба да буде тема Косова и што се тиче статуса и што се тиче заштите права људи и осигурања политичких и демократских процеса. Не сумњам да ће Русија, као и до сада, изразити одлучну подршку позицији коју по питању Косова заступа Србија.

Аутор Тања Трикић

Насловна фотографија: Снимак екрана/Јутјуб

Извор Спутњик, 17. октобар 2019.

 

среда, 16. октобар 2019.

Mакензи: Бомбардовање СРЈ и признање Косова је грешка

rtrs.tv

Mакензи: Бомбардовање СРЈ и признање Косова је грешка

RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska

2 minutes


Србија са КиМ (илустрација)

Макензи долази на предстојећи Сајам књига у Београду поводом промоције српског издања своје књиге "Миротворац: Пут у Сарајево", написане прије 26 година и која је била бестселер у Канади.

У интервјуу за Политику он понавља своје ставове, због којих је био често критикован и у својој земљи и, прије свега у БиХ, да у Сребреници није био почињен геноцид, већ ратни злочин, да је ослобађање у Хагу ратног команданта бошњачких снага у Сребреници Насера Орића срамотно, а бомбардовање Србије 1999. и признање Косова велика грешка, "лудост".

Макензи је био командант сектора Унпрофора у Сарајеву од 1992. до јуна 1993. када су власти у Сарајеву затражиле да буде смијењен.

- Очекивали су да ћу се слагати с њима по свим питањима... Како је мој мандат подразумијевао да будем непристрастан и објективан, били су веома узнемирени мојим коментарима на поједине проблеме - каже Макензи.

Канадски генерал, који је послије одласка у пензију након повратка из Сарајева једно време, 1997, био и замјеник премијера Канаде, противио се НАТО бомбардовању Србије и критиковао своју владу због признања једнострано проглашене независности Косова.

- Истина ће увијек узнемиравати оне који имају друкчије мишљење. Развојем догађаја од бомбардовања наовамо, јасно је да је лудост бомбардовања суверене земље и признање независности Косова више створило него што је ријешило проблем - истакао је Макензи.

 

понедељак, 14. октобар 2019.

Rakić: U Prištini izvedena šovinistička farsa

tvmost.info

Rakić: U Prištini izvedena šovinistička farsa

2-3 minutes


Председник Српске листе Горан Ракић у саопштењу каже да је јутрос око 11 часова изведена шовинистичка фарса у режији албанских политичких партија, уз асистентицију косовске полиције, Централне изборне комисије и осталих косовских институција, приликом које је започета крађа српских гласова у корист Рашића, Петровића, Раде Трајковић, Јаблановића и осталих послушних Срба, у центру Приштине.

Уз изговор да коверте са српским гласовима из централне Србије имају "чудан мирис" албански чланови комисије су напрасно почели да се пренемажу како су отровани. У истој просторији су се налазили и српски посматрачи који нису осетили никакав мирис нити имали било какав здравствени проблем. Уз примену силе, и поред захтева члана Српске листе Стевана Веселиноћа да остане уз материјал, он и сви наши посматрачи су истерани, не само из просторије у којој се налазе гласови, већ из читаве зграде.

Сличне представе смо могли да видимо у прошлости када су Срби и Албанци дисали исти ваздух и пили исту воду, али су само Албанци били "отровани".

Пред очима хиљада међународних представника, посматрача изборног процеса из САД, ЕУ, Немачке, Британије и осталих  у току је крађа гласова српског народа у циљу прекрајања изборне воље, а са намером да се у парламент у Приштини силом, уз крађу и кршење свих закона, убаце подобни Срби, послушници Приштине.

У име српског народа са Косова и Метохије желим да обавестим јавност да Српска листа неће прихватити да било ко манипулише гласовима и мимо воље грађана инсталира, Албанцима, подобне Србе, те захтевамо од свих међународних фактора да спрече ову шовинистичку фарсу и крађу којом Приштина обесмишљава учешће Срба у овом процесу, наводи се у саопштењу председника Српске листе Горана Ракића.

Извор: ТВ Мост, саопштење

Ваш глас је забележен. Хвала што сте гласали!

Могуће је гласати само једном.

 

недеља, 13. октобар 2019.

Матаушић: У Сиску био усташки логор за дјецу, а не прихватилиште

rtrs.tv

Матаушић: У Сиску био усташки логор за дјецу, а не прихватилиште

RTRS, Radio Тelevizija Republike Srpske, Radio Television of Republic of Srpska

3 minutes


 

Наташа МатаушићФото: facebook.com

Матаушићева је реагујући на недавно приказани документарни филм "Дјечије прихватилиште Сисак", истакла да тврдње аутора, који је покушао покаже да је у Сиску било направљено "прихватилиште" за дјецу са подручја Козаре и поткозарских села, са Баније, Кордуна и из Славоније, нису утемељене, јер историјске чињенице говоре супротно.

Она је за Глас Српске испричала да иза овог филма стоји продуцентска ТВ кућа "Лаудато", те да јој аутор Нада Пркачин није позната, али да на најбољи начин о филму говоре његови саговорници међу којима је навела и Игора Вукића, новинара и истраживача познатог, како каже, по ревизионистичким ставовима о логору Јасеновац, Јуарј Батељ, постулатор за проглашење светим надбискупа Алојзија Степинца, предсједника хрватског жртвословног друштва Анту Бељо и друге.

Матаушићева је навела да је, према њеним сазнањима, кроз логор у Сиску прошло укупно 5.607 дјеце и да су готово половину чинила дјеца из Баније и Кордуна и других крајева НДХ, а ријеч је о дјеци одузетој од мајки, које су послате на присилни рад у Трећи рајх.

Она је напоменула да је први транспорт 800 дјеце из усташког логора Стара Градишка стигао у Сисак у пратњи сестара Црвеног крста и Диане Будисављевић 3. августа 1942. године, а да је дан касније у пратњи усташких војника из Старе Градишке стигло 650, углавном млађе дјеце и дојенчади.

- Наредни дан стиже још 1.200 дјеце из сабирних логора у Млаки и Кошутарици. Два дана касније доведено је 68 дјеце из сабирног логора у Приједору. Била су то све српска, православна дјеца са Козаре и поткозарских села, укупно њих 2.722 - рекла је Матаушићева, позивајући се на своја истраживања, изворну архивску грађу, научне текстове и мемоаре савременика тих догађаја.

Према њеним ријечима, да је у Сиску био логор, а не прихватилиште говори и то што га дјеца нису могла напустити без одобрења руководства логора, зато што је дио био у жици, а дјеца су била готово и без икакве љекарске помоћи.

- Она су живјела у ужасним хигијенским условима, а била су и стално гладна - нагласила је Матаушићева, те напоменула како је и Ериху Лисаку, једном од најближих сарадника усташког поглавника Анте Павелића, позлило током обиласка логора и барака у којима су била смјештена српска дјеца.

Она је додала да је, према "Попису дјеце помрле у дјечијем прихватилишту", у Сиску током 1942. године умрло 1.152 дјеце, односно свако шесто дијете које је тамо било допремљено.

 

петак, 11. октобар 2019.

Хандкеов успјех избезумио Вљору Читаку и ЕУ „сендвичаре“, дукљане...

in4s.net

Хандкеов успјех избезумио Вљору Читаку и ЕУ „сендвичаре", дукљане...

ИН4С

3-4 minutes


илустрација: mondo.rs

Вијест да је познати аустријски писац, Петер Хандке, добитник Нобелове награде за књижевност за 2019. годину – одушевила је српски народ, који Хандкеа одавно доживљава као „свога". Са разлогом! Истински заштитник страдалника, братски је стао уз српски народ онда када је већина свјетски признатих „интелектуалаца" окретала главу од страдања Срба, и током злочиначког НАТО бомбардовања давала подршку зликовцима.

С друге стране, не чуди гласно негодовање Вљоре Читаку и сличних, којима смета не само успјех Срба већ и српских пријатеља.

Читаку је оцијенила да је одлука о додјели Нобелове награде човјеку који је подржавао „балканског касапина Милошевића" – скандалозна и срамна.

 

Аналитичар Игор Дамјановић, на Фејсбук профилу, истакао је сљедеће:

„Реаговала је Вљора Читаку, „амбасадор" тзв. Косова у Вашингтону.

извор: Фејсбук

Ахмед Бурић, „чувени" књижевник из Сарајева, за Радио Слободну Европу изјавио је:

„Хандке је класични, опречни, асоцијални и редуктивистички човјек, који има у биографији и то да је подржавао режим Слободана Милошевића, као уосталом и Харолд Пинтер, који је добио Нобелову награду."

Очекује се да са Одјељења интезивне његе КБЦ Црне Горе отпусте на кућно лијечење они највише погођени Хандкеовом Нобеловом наградом: Шу(п)ковић, Николаидис (отац и син), Брковић (отац и син), Милорад Поповић и Новак Килибарда, па да и Монтенегро стане уз раме са савезницима", закључио је Дамјановић.

У, на истину ненавикнутим, ушима Вљоре Читаку вјероватно још одзвањају Хандкеове ријечи: „„Мржња према Србима је једино што води Албанце, међу њима и тек проходала дјеца мрзе Србе и каменују аутобусе.".

Ипак, косовска* амбасадорка може само да се љути и пише Фејсбук статусе, док Срби славе успјех свог другог Нобеловца – Петера Хандкеа.

На критичаре одлуке да се Нобелова награда додијели Хандкеу осврнуо се и Драгослав Бокан, који је нагласио да на десетине хиљада „угледних личности" из свијета читав дан јавно протестују, називајући Хандкеа „српским лобистом", „негатором геноцида у Сребреници", „фашистом", „говорником на сахрани Слободана Милошевића" и „човјеком који је НАТО бомбардовање Србије назвао злочином".

„Отворише се, видим, све мишје рупе и канализационе цијеви политички коректних сендвичара и добро плаћених ботова из ЕУ и поче посипање једног аутентичног грађанског хероја – од оне најрјеђе врсте – најодвратнијим увредама и клеветама… Увреде само пљуште, против великог свјетског писца (преко пола вијека доминантног на свјетској књижевној сцени) који је због нас изгубио већ добијену Хајнеову награду и ко зна још колико сличних, његовим ремек-дјелима заслужених награда".

Овим поводом огласио се и аналитичар Лука Радоњић, који је на свом Фејсбук-профилу истакао:

„Почела је хајка на добитника Нобелове награде за књижевност. „Апологета геноцида" (какав крш од синтагме). Но, тако је то кад имаш везе са Србима. Први су се, наравно, огласили албански политички представници са Косова, који су иначе пружили немјерљив допринос свјетској књижевности. И развоју цивилизације уопште. Чекамо стручне осврте дукљана и Антене М. Да ли је Путин и ово намјестио или Срби владају свијетом?", закључио је Радоњић.

 

Хандке: Веома сам изненађен Нобеловом наградом, осећам радост Србије због великог признања које сам добио, хвала вам на томе

nspm.rs

: Хандке за РТС: Веома сам изненађен Нобеловом наградом, осећам радост Србије због великог признања које сам добио, хвала вам на томе; Вукадиновић: Хандке 90-их делио судбину Срба - био је бојкотован, клеветан, вређан

:

3-4 minutes


Аустријски писац Петер Хандке изјавио је да је изненађен одлуком да добије Нобелову награду за књижевност. Он је у изјави за РТС захвалио свим људима у Србији за радост због великог признања које је добио.

"Веома сам изненађен и веома уморан, дуже ћемо причати сутра. Желим да поздравим све људе у Београду и Србији, осећам вашу радост због великог признања које сам добио, хвала вам на томе и у моје име вечерас попићемо (на српском је изговорио) ракију и бело вино", поручио је аустријски писац у краткој изјави новинарки Милени Божовић Манић.

Вечерње новости: Како је нобеловац Петер Хандке чувао своју "забрањену" љубав према Србији

Његов однос према Србима је оживотворење његове опсесивне поетике и животне идеје

Велики аустријски писац Петер Хандке добитник је Нобелове награде за књижевност за 2019. годину. Познат као неуморни путник и истраживач, често је био на лицу места и увек на страни страдалника, понижених и увређених.

У свом последњем интервјуу који је дао за "Новости" говорио је о љубави према нашој земљи, духовним ауторитетима, моћи књижевности.

Његов однос према Србима је оживотворење његове опсесивне поетике и животне идеје, а у свету данас немамо писца који нас је задужио колико он.

Говорио је да своју "забрањену" љубав према Србији није платио, да није трпео ништа:

- У најбољем случају сам се чудио. Моћ није нешто добро и угрожен је онај који је има. Утолико се ја нисам напатио.

Заговорник је идеје да још само у Србији и Републици Српској истинска Европа живи и даље, јер како је истицао - Ту постоји традиција од Платона, Сократа, Софокла, Хомера, и та традиција се воли. Не само у Србији него и у Републици Српској постоји нека чистота која има трајање од две хиљаде година. Таква чистота не постоји у Француској или Немачкој. Има је, додуше, али она не живи, не дише.

Коментаришући НАТО агресију, рекао је да не осећа љутњу, али да и даље не може да поверује да се то десило.

-То као да није наша планета… Они који су бомбардовали и који су убили хиљаде људи — они не припадају ни Европи ни планети Земљи, казао је познати писац и нагласио да због свега тога осећа „неку врсту гађења према људској врсти".

Решење проблема са Косовом још давно је "препустио паклу".

- Данашњи демони чак и не знају да су то. Сви су као хумани, представљају се као доброчинитељи, али су у ствари истински ђаволи данашњице. Желео бих још једанпут да одем у Ораховац и Велику Хочу, да останем тамо месец или два, да тамо живим, берем печурке, кувам, пеглам, ако има струје.

Његове изјаве, којег су неки критичари називали највећим живим писцем на немачком језику, имале су велики одјек. И управо, када се противио независности Косова, тврдио је да се "држава не може градити на мржњи".

- Мржња према Србима је једино што води Албанце, међу њима чак тек проходала деца мрзе Србе и каменују аутобусе, говорио је Хандке.

(РТС, Вечерње новости)

Видети још: Петер Хандке добитник Нобелове награде за књижевност за 2019. годину, Олга Токарчук за 2018.

 

четвртак, 10. октобар 2019.

Караганов: Нападају Русију јер је Запад лишила доминације

iskra.co

Караганов: Нападају Русију јер је Запад лишила доминације

7-9 minutes


10.10.2019. - 9:40

 

фото: З. Шапоњић

„Једна од генералних идеја спољне политике Русије треба да буде поентирање на чињеници да је управо она главни генератор међународне безбедности – и за себе и за остатак света" – рекао је један од водећих московских спољнополитичких експерата Сергеј Караганов.

Он је декан Факултета за светску економију и политику, а указује да Русија постаје извор стабилности у време када Запад губи војну надмоћ која је столећима била основ његове глобалне доминације. Караганов је – заједно са политикологом Дмитријем Сусловом – претходних дана објавио анализу Ново поимање путева за јачање мултиполарне стратешке стабилности.

У интервјуу онлајн-издању „Взгљад" је прво открио да се та анализа појавила и зато што Русија „нема стратешку идеју ни за себе унутра ни за спољну политику". Потом је објаснио:

„Прво смо хтели да постанемо Запад, потом се бавили преживљавањем, по само се подизали са колена и коначно опет постали велика сила. А од 2016. то данас – нема ничега. Зато нам је и потребно да почнемо да себе доживљавамо као главни генератор безбедности у свету и да тако почнемо да наступамо".

Постоје ли претпоставке да Русија буде такав генератор?
 Ми то већ јесмо. Када је СССР нестао, неке земље, које су сматране условно мирољубивим, као да су се откинуле са ланца. Почеле су да силују Југославију, па су напале редом Ирак, Либију… уништивши чудовишан број људи. А чим се Русија вратила у главну арену – ситуација се одмах кардинално изменила.

Русија генерише међународну безбедност и тиме што је уздигла свој стратешки потенцијал и своју способност за ефикасно обуздавање чиме је Западу показала да нема ништа од његове војне надмоћи. Тиме је поставила тачку – тачније три тачке – на дуги процес западног губљења вековне војне доминације која је била основа политичке, економске и културне доминације Запада. Ми смо ослободили свет! Русија ту своју нову позицију мора учврстити, а успут избегавати рат. Ратна претња је сада крајње озбиљна".

На чему су заснована ваша страховања?
 Појавила су се нова оружја, плус сајбер-оружје, плус дронови који могу носити и атомске и друге бомбе. А дронове сада већ лансирају и из Јемена. Зато је ситуација технички много експлозивнија него пре 30-40 година. Свему томе треба додати и срозавање нивоа елита у многим земљама, а неке од њих су очајне што губе…

Имате ли у виду западне земље?
 Углавном западне земље. А још се у свету, па и у Русији, појавио феномен стратешког паразитизма јер су се људи навикли на мир. Зато је потребно својеврсно вакцинисање мира…

Како оцењујете предлог Русије Европи и НАТО да уведу мораторијум на размештање ракета средњег и малог домета?
 Аплаудирам стојећи!

Засад никакве реалне реакције на ту иницијативу нема…
 Тамошњи лидери су се укопали, они губе, па шиште (као змија). Зато ништа неће моћи одједном, Уосталом, борба за мир је процес…

Зашто пада ниво владајућих елита и зашто је то опасно?
 Кад нема рата, демократија увек бира оне који су гори. Сада је свет много демократскији. Европа, као и САД и многе друге земље, крећу се ка безлидерској демократији. Иду надоле… То је неизбежно при демократији…

У анализи указујете да је сада у свету на власти `генерација телевизора`, а да ће уследити владавина `генерације ајфона`. Шта од тога треба очекивати?
 Генерација телевизора реагује на слику. Русија на свом врху, на сву срећу, има групу која размишља стратешки. Када на врх дође генерација ајфона – то ће бити други људи. Како ће управљати целим земљама они који су навикли да одмах шаљу лајкове? То не знамо, али ја сматрам да ће успех држава зависити и од одгајања елите независне од интернета…

Није ли то утопија?
 Уопште није. Имам сада при себи ајфон којег ћу се одрећи и прећи на мобилни са `дугмићима`. Зато што ајфон смањује моје интелектуалне могућности – сужава моје поље и прождире ми време. Он утиче на мене и зато ћу прећи на `дугмиће`…

Ко су представници телевизијске елите?
 У Европи су сви такви. Најгори је – Макрон. Ни Трамп не оставља равнодушним.

Као је цео свет у потрази за спољним непријатељем…
 Сматрало се да демократији није потребан спољни непријатељ, а погледајте шта се около догађа. Сви себи измишљају непријатеља. У Америци су смислили „руско мешање" (у своје изборе 2016.) да би се могли објединити против Трампа и преузети контролу над социјалним мрежама које су се биле измигољиле владајућим елитама.

Упозоравате да се систем стратешке безбедности све више компликује. У извештају за дискусиони клуб „Валдај" се отвара питање – да ли је систем са чврстим ограничењима уопште потребан…
 То је велики и сложен спор. Добро је што Русија преузима лидерство у интелектуалној сфери поводом стратешких питања. Раније смо увек ишли иза Американаца… А како ће изгледати свет – у току је спорење `испод површине воде`. Само, главне тенденције ће избити на површину – пре или касније. Кроз све деценије ће бити успостављен нови војни баланс, створена нова основа . Досадашњи темељ је уништен.

Хоће ли тај нови војни баланс почивати на новим технологијама?
 Да, на новим тенологијама, на нуклеарном и постнуклеарном оружју. Још не знамо како ће то тачно изгледати. Русија је избила тло испод ногу досадашњем систему међународних односа који је био западни. То је један од дубинских разлога што Русију овако бесно нападају. Ми смо Запад лишили доминације.

Како изаћи из постојеће кризе стратешке стабилности?
 Ми предлажемо да се сада не иде на елиминацију нуклеарног наоружања, већ на – мултиполарно нуклеарно обуздавање. То јест: сматрамо да Русија треба да буде заинтересована да САД њу обуздавају, а Сједињене Државе да буду заинтересоване да ми њих обуздавамо и да их се не бојимо. Исто би важило и за Кину.

Код нас неки зазиру од Кине – велика, сусед а – тешко схватљива…
 Ми не желимо да са Кином будемо савезници. Зато што је и за нас и за Кину суверенитет – све. Ми напросто не можемо бити савезници. И ми и Кинези можемо бити само лидери. Друго, Русија и Кина су потребне једна другој. Кина нас јача својим економским јастуком, а Русија својом војном моћи учвршћује позиције Кине.

Треће, ми се не бојимо Кине. И зато што на плану нуклеарног оружја имамо огромну надмоћ. Кина треба да буде заинтересована да ми задржимо то наоружање и да се ње никада не бојимо…

А како са САД, са којима имамо најгоре односе након 1950.?
 Надам се да ће се амерички систем консолидовати ако Трамп поново победи на изборима. То би отворило више могућности него што има сада.

Значи ли то да Трамп одговара Русији?
 Не. Нама би више одговарала Хилари Клинтон која би сахранила Америку, а Трамп је јача. Америка је наш стратешки супарник.

Насловна фотографија: Sergei Karpukhin/Reuters

Извор Факти, 08. октобар 2019.

standard.rs

 

среда, 9. октобар 2019.

Додик: Запад гурнуо БиХ у муљ, сада нас гурају у НАТО, а криве Русе. Неће моћи!

rs.sputniknews.com

Додик за Спутњик: Запад гурнуо БиХ у муљ, сада нас гурају у НАТО, а криве Русе. Неће моћи! (видео)

Наташа Милосављевић. Sputnik Србија

6-8 minutes


На годишњицу одржавања општих парламентарних избора српски члан Председништва БиХ Милорад Додик подсећа да је једино Република Српска успела да само после месец дана има новоуспостављену владу и извршне структуре власти.

Он каже да то што на свим другим нивоима у БиХ власт није формирана, говори o једној систематској кризи која је присутна у тој држави. Говорећи о проблему формирања власти на заједничком нивоу, Додик истиче да је опозиција у Републици Српској у претходне четири године била у власти са бошњачко-муслиманском структуром.

„Сарајево их се ни сада не одриче. Они покушавају различитим смицалицама да их одрже што је могуће дуже на власти. Годину дана успевају тако што измишљају разне ствари као што је прича о акционом националном плану за чланство у НАТО-у, за који знају да РС неће прихватити јер има своју резолуцију Народне скупштине о војној неутралности и очувању уставног поретка. Нама није на дневном реду чланство, као ни први корак ка чланству у НАТО", казао је Додик.

Он сматра да је суштина свега да се пронађе начин да се одрже на власти они из РС који су показали подаништво политичком Сарајеву и њиховим интересима. Говорећи о разлозима за неформирање власти на нивоу федерације, Додик указује и на проблем у односу Бошњака и Хрвата.

Бакир би унитарну Босну

Ипак, Додик подсећа да као политичар мора да пристаје на сваку могућност за договор, али не и да пристаје на квалификацију компромиса по сваку цену.

„Бакир Изебеговић не одустаје од тог споразума, али сматрам да су га учили странци да буде оптимиста, а реалност је да тамо оптимизма нема. БиХ је упала у муљ и жабокречину, јер се изгубила прича да се грађани равноправно заступају. СДА тражи унитарну државу у којој нема ентитета, при чему се урушава основни концепт БиХ. У Уставу пише да је Босна и Херцеговина састављена од два ентитета и три конститутивна народа, а оно што нуди СДА, јесте универзални грађанин само зато што мисле да су већина", рекао је Додик.

Наш саговорник каже да су му Американци увели санкције због његове реторике, за коју тврде да је антидејтонска, што тврди да није тачно и додаје да су највећи антидејтонски посао у БиХ радили криминалци у лику високих представника међународне заједнице.

„СДА напише документ који је потпуно антиуставан и нико не потеже питања одговорности, а ако ја нешто кажем, онда је то је аларм да ми Вашингтон успостави санкције. То и није тако лоше, почаствован сам чињеницом да не морам сваки дан да се састајем са Американцима који испостављају захтеве", објашњава Додик.

© Sputnik / Дејан Симић

Милорад Додик са уредницом Наташом Милосављевић

Странци у Уставном суду

На питање да ли ће инсистирати да странци напусте Уставни суд БиХ, српски члан Председништва БиХ одговара да Босна и Херцеговина већ 15 година не успева да донесе свој закон о Уставном суду и то је разлог зашто странци остају.

Нема ниједног Уставног суда на свету, додаје Додик, који је уставотворац, већ је према свим законима искључиво надлежан да саопшти да ли је неки пропис у складу са њим или није.

„Сада, када је високи представник скрајнут, појавио се Уставни суд у којем седе три странца и два муслимана који доносе одлуке опет на наговор високог представника. То је једна немогућа ситуација да се настави даље и постоји одређена сагласност да то треба да се реши у Републици Српској, али не постоји на који начин треба да се боримо", рекао је Додик.

Шта значи — самоопредељење

Наш саговорник не сматра да је његова реченица да Српска има право на самоопредељење флоскула.

„Није то мој идеализам, јер нама странци годинама говоре да су саставни део Устава међународни акти као што је пакт о људским правима и слободама, а први члан гласи да народи имају право на самоопредељење. Додаје се да тамо где постоји међународна управа, она је дужна да помогне народима да се то право афирмише. А када се ми на то позовемо, добијемо одговор да је то антидејтонски, јер се плаше отцепљења", рекао је Додик.

© Sputnik / Дејан Симић

„Не разумем ни америчку политику која сваки час именује специјалне представнике за Балкан и само уноси конфузију."

Москва као „дестабилизујући фактор на Балкану"?

У Комитету Конгреса САД за оружане снаге говорило се недавно о сигурности у Југоисточној Европи, о америчким националним интересима, али и о јачању утицаја Русије и Кине. Додик каже да тврдње америчког аналитичара Даниела Сервера о томе да Москва има погубне намере на Балкану, немају везе са здравим разумом и да жали Америку ако немају никог релевантнијег за анализе.

„Сервер је муслимански лобиста и њему су од 1991. за све криви Срби. Не може о томе да прича човек који бар једном годишње не дође у БиХ. Не разумем ни америчку политику која сваки час именује специјалне представнике за Балкан и само уноси конфузију. Прво су именовали Метјуа Палмера за Балкан, а потом и Ричарда Гренела само за дијалог Београда и Приштине. Палмеру је заправо сачуван образ и дата му је надлежност Босне, јер је Гренел Трампов човек од поверења", нагласио је Додик.

https://youtu.be/4lGjoLRwNHQ

Лавров против БиХ у НАТО

Дошли смо у ситуацију да високи амерички званичници свакодневно говоре како је добро да БиХ буде у НАТО-у, али када шеф руске дипломатије нешто каже о томе, онда се сви подигну на ноге, каже наш саговорник. Додик тврди да је Сергеј Лавров велики познавалац прилика на Балкану, који је веома објективан.

„Када је БиХ рекла да не жели да уведе санкције Русији, одмах смо постали руски поданици и одмах је кренула прича да Руси имају већ утицај него Американци. Реално, нико од Срба није искључио Американце, али не можемо да заборавимо шта су све урадили против српских државних и националних интереса. У САД морају да схвате карактер Срба, морају да схвате да су нам бацали осиромашени уранијум, интервенисали су у БиХ и стали на страну муслимана и Хрвата и понизили нас у Дејтону. И сада нас желе у НАТО-у? Ја нећу у НАТО", рекао је наш саговорник.

Српски члан председништва БиХ каже да он не жели да изгуби Русе као пријатеље, а наглашава да у Босни нема руских војника, али да је позната ствар да у Сарајеву постоји центар који су формирали Американци, Британци и Бошњаци како би скупљали податке о „малигном руском утицају".

„Та прича је потпуно измишљена. Никада нисам чуо ниједног Руса да је дошао да каже да нешто треба да се уради овако или онако. Руси чак немају ни медије у БиХ попут Н1 или 'Ал Џазире'", рекао је Додик.

 

недеља, 6. октобар 2019.

Svetski eksperti: NATO je osiromašenim uranijumom uništio genetski materijal Srba

novosti.rs

Svetski eksperti: NATO je osiromašenim uranijumom uništio genetski materijal Srba

Ivana Stanojević

5-7 minutes


Nezavisni naučnici prvi put doveli u direktnu vezu bombardovanje uranijumom i deformitete kod dece

NEZAVISNI naučnici su prvi put dokazali da deca u Iraku, koja se masovno rađaju sa teškim srčanim oboljenjima i nezamislivo jezivim invaliditetom - deformacijama kičme, patrljcima umesto udova, izobličenim licem - plaćaju ceh korišćenja municije sa osiromašenim uranijumom, što se u teoriji tvrdi već decenijama. Brojke koje su oni izneli lede krv u žilama. Evropski eksperti i politikolozi upozoravaju da se slične posledice beleže i u našim krajevima koje je NATO 1999. godine zasipao uranijumskim bombama. A pravi "potpis" ovog genocida NATO, pod dirigentskom palicom SAD, tvrde, još čeka da se u potpunosti sagleda.

Jan Valter, švajcarski autor i vlasnik bloga "Legitim", povlači apsolutnu paralelu između ratova koje je Alijansa, posle Zalivskog rata, vodila u Srbiji (1999), Avganistanu (od 2001), Iraku (ponovo 2003), Somaliji, najverovatnije i u Libiji, a naposletku i u Siriji. Sa njim se slaže i Gerd Šuman, autor i urednik nemačkog TV kanala ARD, koji ističe stravičan podatak, da nema srpske porodice koja nije izgubila najmanje jednog člana u NATO bombardovanju 1999. ili od posledica upotrebljenog uranijumskog naoružanja.

Od 1991. do 2003. godine na teritoriju Iraka, koji je najviše kontaminiran osiromašenim uranijumom na čitavoj planeti, bačeno je oko 2.000 tona bombi "filovanih" ovom municijom. Broj obolelih od malignih bolesti u provinciji Babil, južno od Bagdada, "eksplodirao" je sa 500 slučajeva zabeleženih 2004. na 9.082, samo pet godina kasnije.

PROČITAJTE I:NATO AGRESIJA - DVE DECENIJE KASNIJE: Prizori borbe, patnje i prkosa (FOTO)

Zvanični NATO podaci govore da je, pored kasetnih bombi, na teritoriju Srbije i Crne Gore bačeno 15 tona uranijumske municije, ali nezavisni istraživači tvrde da je ovih toksičnih materija bilo barem triput više. Kad se tome doda uranijum, upotrebljen četiri godine ranije na teritoriji Republike Srpske, brojka je još veća.

 

Količine osiromašenog uranijuma bačene na Irak i naš region ne mogu se porediti, ali prema tvrdnjama eksperata, toksičnost mu je toliko velika da su i najmanje doze zračenja dovoljne za katastrofalne posledice. Prema rečima švajcarskog politikologa Nilsa Petera Amicbela, prva žrtva rata je, kao uvek, istina.

- Rat protiv Srbije može da nam posluži kao ogromno upozorenje. Bio je lokalni, ograničeni rat, vođen sa uništavajućim posledicama, bez sumnje, sa ciljem desetkovanja civilnog stanovništva. Kad se analizira radioaktivni i toksični potencijal osiromašenog uranijuma bačenog na Balkanu, usred Evrope, postaje jasno da broj bombi nipošto nije glavni pokazatelj zločinačkog akta.

Rezultati najnovije naučne studije eksperata okupljenih oko neprofitne organizacije "Trut-aut" (Istinu na videlo), objavljeni u stručnom časopisu "Zagađenje životnog okruženja", odnose se na Irak. Barbara Hug, psiholog koji radi u Švajcarskoj, a koja se posvetila proučavanju prilika u Istočnoj Evropi, naročito bivšoj Jugoslaviji, upozorava da je genocidni karakter NATO agresije na naš region, kao i na Irak, podjednak.

Američki mirovni aktivista Dejvid Svanson, autor mnogobrojnih knjiga, ovih dana je objavio stravične fotografije koje mu je na raspolaganje stavila dr Mozgan Savabijesfahani, naučnica iz Mičigena u SAD, koautor ove novoobjavljene studije. One nedvosmisleno potvrđuju da osiromašeni uranijum dovodi do masivnog oštećenja genetskog materijala, pri čemu se karike lanca DNK menjaju do neprepoznatljivosti.

Svi primeri dece navedeni u studiji potiču iz iračkih sela koja su bila u epicentru američkih, odnosno NATO vazdušnih napada. Najstravičnije malformacije prisutne su kod novorođenčadi sa juga Iraka, gde je koncentracija čestica radioaktivnih teških metala (bila) najveća.

Slike deformiteta iračke dece kao posledica korišćenja municije sa osiromašenim uranijomom

 

Dr Mozgan Savabijesfahani konstatuje da se na toj deci bukvalno vidi otisak stopala osiromašenog uranijuma.

Prema podacima koje je izneo niški advokat Srđan Aleksić, koji je zvanično podneo tužbu protiv NATO, između 2000. i 2019. godine, od posledica dejstva osiromašenog uranijuma umrlo je između 15.000 i 18.000 ljudi, a oko 30.000 ih je obolelo od raka. Sve je duža lista lekara i naučnika koji tvrde da je uzrok te visoke stope karcinoma upravo ovo toksično oružje.

- Agresija NATO na SRJ dogodila se pre dve decenije i njen genocidni karakter i ogrešenje o osnovna prava naroda ne može više niko da ospori. Pažnja javnosti treba da bude neprekidno usmerena na sva mesta na kojima Alijansa danas dejstvuje oružjem, ali i na ovom regionu Balkana, jer je broj obolelih u centralnoj Srbiji i na Kosovu u ogromnom porastu - zaključuje Barbara Hug.

 

BEBE

FILMSKI autor Frider Vagner, koji potpisuje ostvarenje "Smrtonosna praznina", svedoči da je poseta univerzitetskoj akušerskoj klinici u iračkom gradu Basri pogled u pakao. On kaže da je video novorođene bebe koje nisu pripadale ljudskom rodu... Imale su monstruozne potiljke, čitave grbe kože na leđima u kojima su bili smešteni unutrašnji organi.

SKOK OD 28 PUTA

GODINE 2016. nezavisni istrživači testirali su vlasi kose i zube dece iz sela u blizini nekadašnje američke vazdušne baze Talil u Iraku, nedaleko od grada Nasirije. Pronašli su koncentracije osiromašenog uranijuma i toksičnog torijuma koje su i do 28 puta bile više nego u kontrolnoj grupi.

 

 

петак, 4. октобар 2019.

Руски академик: Ако желите да задржите Косово — замрзните процес уласка у ЕУ

iskra.co

Руски академик: Ако желите да задржите Косово — замрзните процес уласка у ЕУ

3-4 minutes


04.10.2019. - 9:46

 

фото: Sputnik / Дејан Симић

Конфликт између Београда и Приштине, по свему судећи, трајаће поприлично дуго уколико Србија настоји да то питање разреши у своју корист, али онда се поставља друго питање — шта радити са процесом уласка Србије у састав Европске уније, изјавио је директор Института за словенске студије Руске академије наука Константин Никифоров.

Он је у изјави за Спутњик рекао да уколико постоји жеља да се питање Косова разреши у корист Србије, онда је потребно ревидирати или замрзнути процес уласка у ЕУ.

„Све је ово веома компликовано. Српске власти као да то не желе, већ потенцирају интеграцију у ЕУ. Међутим, не видим како је могуће спојити те две ствари — замрзавање решавања питања Косова и улазак у ЕУ", истакао је он.

Објашњавајући коме иде у корист то да конфликт траје дуго, Никифоров је рекао да постоје опречни ставови — неки су мишљења да то иде наруку Србији, да ће се нешто променити у свету и да ће то одговарати Београду, док други тврде да време ради за Албанце, јер што се дуже налазе у стању фактичке независности, положај њихове квазидржаве постаје све чвршћи.

Руски академик је рекао и да не мисли да би замрзавање косовског проблема у данашњим условима била толико лоша ствар по Србију, те је упоредио ситуацију са Приштином са проблемом Северног Кипра.

Говорећи о ставу Русије по питању Косова, Никифоров је рекао да за разлику од Запада који инсистира на томе да се косовски проблем што пре реши, Москва настоји да подржи само онај договор који буде постигнут уз сагласност обеју страна.

О руској спољној политици деведесетих година 20. века

Иначе, Никифоров је на конференцији „Српско-руски односи у епохи крупних политичких промена" говорио о политици Русије према југословенској кризи деведесетих година прошлог века.

Он је током излагања рекао да руска спољна политика током тог периода није била далековида у стратешком смислу.

„Бављење новом идеологијом уместо деидеологизације и монополизам ресора приликом доношења одлука били су тада приоритет за Министарство спољних послова Русије, и то у јеку свих дешавања деведесетих година прошлог века која су била преломна за Европу, али и читав свет. Распао се стари биполарни систем, формирало се нешто ново и то је утицало на избијање југословенске кризе, а Министарство иностраних послова Русије то дуго није схватало", оценио је.

Према његовим речима, у међувремену, 1993. године, донета је принципијелна одлука о ширењу НАТО-а и тада су почела активна мешања Алијансе у кризе широм света, посебно у кризу у Босни и Херцеговини која је у то време била у првом плану.

Никифоров је додао и да је проблем био тај што Русији почетком деведесетих година прошлог века није било неопходно да учествује у процесима који су се дешавали на Балкану, а самим тим политика Русије према Балкану није могла бити адекватна.

 

четвртак, 3. октобар 2019.

ЗУКОРЛИЋ: Срби, да ли сте преживјели негдје тамо гдје су вам католици владали? Нисте нигдје!

iskra.co

ЗУКОРЛИЋ: Срби, да ли сте преживјели негдје тамо гдје су вам католици владали? Нисте нигдје!

2-3 minutes


01.10.2019. - 20:12

Муамер Зукорлић (Фото: З. Шапоњић)

Лидер Бошњачке демократске заједнице Санџака и народни посланик у Скупштини Србије Муамер Зукорлић изјавио је да су Срби измислили злочине Османлија, попут данка у крви и набијања на колац.

„Ово је чиста измишљотина са данком у крви, смијешна измишљотина. Ту не постоје апсолутно никакви хисторијски показатељи. Данак у крви вам је исто као данас што хрлите да добијете америчке стипендије, тада сте хрлили да добијете османске стипендије. Немојте да фалсифицирамо, људи моји", казао је Зукорлић.

Да би додатно појаснио, Зукорлић је додао да је његов син аплицирао за стипендије на неколико америчких универзитета за свој докторат.

„За 100 година можемо да пишемо како су нам Американци отимали синове. Па нису, господо, центар империје је пожељан", рекао је Зукорлић.

Зукорлић је негирао да су Османлије Србе набијале на колац.

„Ја сам једном националисти морао казати кад ми је причао о набијању на колац – немој ми, молим те, ту причу. Па да су вас миловали 500 година, излизали бисте се. За 500 година да су Османлије хтјеле ви не бисте овдје остали", поручио је он и упитао: „Ђе сте остали ђе су били католици?".

„Ви сте имали правичног султана који вам гради Пећку патријаршију, који вам обезбјеђује аутономију цркве коју ја у 21. вијеку још не могу да остварим у Србији. У 21. вијеку ја не могу да остварим аутономију Исламске заједнице коју је имала Српска православна црква под Османлијама „, тврди Зукорлић.

srpskoujedinjenje.com