Претражи овај блог

субота, 29. фебруар 2020.

Амфилохије: Да није било Руса, Ђукановић не би био председник

politika.rs

Амфилохије: Да није било Руса, Ђукановић не би био председник

2-3 minutes


Митрополит црногорско-приморски Амфилохије рекао је данас да Милу Ђукановићу, председнику Црне Горе, нису сметали Руси када је добио државу и постао председник.

На питање како коментарише Ђукановићеву оцену да иза литија стоје Србија и Русија митрополит Амфилохије је рекао да иза њих стоје „Црна Гора и црква Божија".

„Црне Горе никад не би било да није било Русије. Од времена владике Данила, битке на Царевом Лазу, па и касније... све до Николе. Чак и до ових наших комуниста. Да није било Стаљина ни комунисти не би завладали овом земљом. Оно што је најгоре они користе оно што је комунизам најгоре имао", рекао је новинарима митрополит код Немањиног града у Подгорици.

„Да није било Руса, Ђукановић не би био председник, да није било (руских) пара, не би добио ни референдум у Црној Гори. Он то добро зна. Према томе, немој да пљује на Србију и Русију. Без Русије не би било Црне Горе, то је кристално јасно и остало је записано у бићу. Русија и Србија јесу овде са нама, али овде са нама је сав православни свет истока и запада. Поменух овде и браћу муслимане, и оног њиховог чувеног теолога из Азије који је поручио свим муслиманима Балкана да подрже православне хришћане у одбрани светиња јер осећа да онај ко угрожава светиње православне, светиње већине народа, он ће сутра пљунути и угрозити и џамије јер један закон кад се доноси, не може бити да важи само за једне", рекао је митрополит.

Када је у питању Србија, Амфилохије је додао да „ми одавде диригујемо Србијом, а не обратно".

„Овај народ је онај који се пробудио и који подстиче и народ у Србији да се врати својим светињама. А исто тако и народ у Русији. Видите, дошао је овде блажењејши Онуфрије украјински, дошао је овде да нас охрабри", рекао је митрополит, преноси Спутњик.

Подсетимо, јутрос је у храму Христовог Васкрсења у Подгорици одржана литургија коју је служио кијевски митрополит Онуфрије са митрополитом Амфилохијем.

 

петак, 28. фебруар 2020.

Од „слуге народа“ до слуге Вашингтона

standard.rs

Од „слуге народа" до слуге Вашингтона - Нови Стандард

Душан Пророковић

6-8 minutes


Оно што је у другој половини 2019. градио, Зеленски је већ на почетку ове године порушио. Обрео се у истој позицији као и Порошенко

Глумити председника је једно, бити председник нешто сасвим друго. Водити динамичне предизборне активности и након њих победити на изборима је једно, управљати сложеним државним апаратом и доносити политичке одлуке нешто сасвим друго.

Владимир Зеленски није обележио ни годину дана рада на месту шефа државе, а већ је у проблемима, можда и већим од оних у којима се нашао његов претходник током друге половине мандата. Јунак серије „Слуга народа" искористио је тренутну популарност, медијски и финансијски погуран од моћног лобија који је све радио како би Петра Порошенка послао у политичку пензију, организовао је феноменалну кампању и практично се „прошетао" до фотеље „првог човека" Украјине. Од аутсајдера до председника за свега неколико месеци. Избори су једноставно претворени у „референдумску грозницу" и изјашњавање „за" или „против" корумпиране политичке елите. Нови председник, нова лица, нова политика, све је деловало обећавајуће. И то не само за бираче.

ЗАОКРЕТ ЗЕЛЕНСКОГ
Зеленски је наговестио оживљавање „Нормандијског формата", у том контексту и преговоре са Москвом, децембра 2019. године одржан је „састанак на врху" председника Украјине, Русије и Француске и немачке канцеларке и договорени су неки помаци. Мали кораци, али важни за обнављање поверења. И пре и после тога било је неколико телефонских разговора са Владимиром Путином. То је навело Димитрија Пескова да пред Нову годину пошаље оптимистичну поруку: „Зеленски жели да реши проблем Донбаса. Он није заговорник рата."

На јесен ће бити одржани локални избори, та је тема директно повезана са отпочињањем примене споразума из Минска и чинило се да би позитиван „развој ситуације" допринео организацији целог процеса у Доњецку и Луганску, након тога и даљим разговорима о бројним отвореним питањима. Између осталог, захваљујући таквом приступу Зеленски је и добио широку подршку бирача. Несумњиво – Украјина је уморна од сукоба. Ипак, уследио је заокрет!

Председник Украјине Владимир Зеленски и његов адвокат и саветник Андриј Богдан на састанку са законодавцима у Кијеву, 21. мај 2019. (Фото: Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS )

Најпре је током посете Пољској, у свом говору Зеленски за почетак Другог светског рата оптужио и Совјетски Савез. Још и додао: „Европа и свет у целини немају право да данас ћуте као што је то био случај 1939. године". Осетљива на ову тему, руска јавност реаговала је бурно, а Дмитриј Журављов оценио: „Наше комшије, нажалост, имају неку врсту помрачења свести – сигурне су да је могуће, с једне стране, вређати Русију, а с друге, преговарати с њом." У потоњој расправи заменик шефа украјинске дипломатије је поручио: „Русија од давнина показује да је способна не само да краде туђе територије, већ и туђу историју, рецимо, историју Украјине и Кијевске Русије".

Нови шеф кабинета украјинског председника неколико дана касније је закључио: „Према украјинском законодавству, изборе је немогуће одржати ако се на територији налазе стране војне групе, било који припадници незаконитих оружаних снага и ако су границе Украјине ван контроле украјинских власти." Василиј Небензја, амбасадор Русије у УН, подсетио је да „мински пакет мера" подразумева јасан редослед: прво прекид ватре, па амнестија, затим уставна реформа, одржавање избора и напослетку „обнова владине контроле над читавом зоном сукоба".

ПОМРАЧЕЊЕ СВЕСТИ
Дакле, постигнуто током последњег састанка у „Нормандијском формату" поруком из председничког кабинета је анулирано, самим тим и обнављање поверења је – заустављено. А када је о поверењу реч, недостаје га и у односу Немачке и Францсуке према Украјини, али и обрнуто. Познато је чему су у америчком Конгресу послужили транскрипти телефонских разговора Доналда Трампа и Владимира Зеленског, зато се мање пажње обратило на неке „мање важне" детаље. Симптоматично је што се у том разговору Зеленски придружио пословичном Трамповом критиковању Немачке. Трамп: „Немачка готово ништа није урадила за вас (мисли на Украјину). Они само причају. Зеленски: „Апсолутно сте у праву. Не само 100 одсто, већ 1000 одсто…"

Немачка и Француска покушавају да направе неки помак у „четворним преговорима", желе да трасирају пут ка имплементацији споразума из Минска и тако осигурају постепену деескалацију конфликта на истоку Украјине. Преговарати са Меркеловом, а истовремено обећавати безусловну лојалност Вашингтону није изводљиво. Терминологијом Журављева објашњено – то је нека врста „помрачења свести". Циљеви две кључне државе ЕУ и САД везани за стање на истоку Украјине нису исти. Јер након последње посете Мајка Помпеа Кијеву остаје утисак да су САД заинтересоване да одржавају „замрзнути конфликт", што укључује и спорадичне оружане сукобе ниског интензитета (гранатирања и пушкарања) и стално понављање врло оштрих политичких ставова. Од портпаролке Стејт департмента тада је стигла подршка: санкције Русији трајаће све док Москва не врати Крим!

Од Украјинаца се очекује да „играју тврдо", истрчавају са максималистичким захтевима, захтевају промену договореног редоследа потеза и одржавају „екстремни антируски дискурс". За САД је ово битно како би наставиле један вид притиска на Русију, али и како би оптерећивале ЕУ. Без реализације договореног у Минску, тешко је очекивати нормализацију односа између Брисела и Москве, а то у доброј мери проблематизује укупни положај ЕУ, поткопава њену позицију у ширем, евроазијском оквиру.

Забринути Владимир Зеленски током интервјуа у свом кабинету, Кијев, 18. јануар 2020. (Фото: Press service of the Office of the President of Ukraine)

„Слуга народа" се, након последњег политичког лупинга, нашао у улози „слуге Стејт департмента". Оно што је у другој половини 2019. градио, Зеленски је већ на почетку ове године порушио. Обрео се у истој позицији као и Порошенко, чак се вратио идентичној реторици. Што није добар амбијент ни за настављање било каквих разговора, а камоли конципирање дугорочног и одрживог решења. Након оптимистичних најава и трачака наде, из Украјине опет стижу лоше вести. Лоше за саму Украјину, али и лоше за целу Европу. Нису само Украјинци уморни од сукоба. Уморна је од тога и Европа.

Насловна фотографија: Kevin Lamarque/Pool via AP

Извор Спутњик

 

Srpske vladike osnovale NOVU CRKVU u Americi

novosti.rs

Pozadina patrijarhove posete Floridi: Srpske vladike osnovale NOVU CRKVU u Americi

R. DRAGOVIĆ

4-5 minutes


PATRIJARH srpski Irinej predsedavaće sutra Saboru Srpske pravoslavne crkve u Severnoj i Južnoj Americi, koji će biti održan u Klirvoteru na Floridi. Tokom posete SAD Njegova svetost obići će i parohije SPC u Majamiju, Vašingtonu i Njujorku.

Poglavara SPC, koji je u pratnji člana Svetog arhijerejskog sinoda vladike šumadijskog Jovana, je otputovao u novu američku misiju, sačekao je težak zadatak rešavanja situacije u kojoj se nalazi Srpska crkva u Severnoj Americi.

U njenom središtu je samovoljni čin vladika zapadnoameričkog Maksima, novogračaničko-srednjozapadnoameričkog Longina i istočnoameričkog Irineja (Dobrijevića) koji su prošle godine na svoju ruku reorganizovali crkvu na tlu SAD. Oni su osnovali Episkopski savet SPC za SAD, ali i doneli Ustav koji bi se odnosio isključivo na prostor SAD. Ove poteze oni su napravili bez saglasnosti Sabora i Sinoda, koji im je jednostrano donete odluke odbio i zatražio njihovo povlačenje.

Samovoljna reorganizacija Crkve u Americi, međutim, otkrila je i niz drugih samovoljnih rešenja, ali i ogolila dubinske razlike i neslaganje tamošnjih episkopa.

Članovi zvaničnog Episkopskog saveta za Severnu i Južnu Ameriku, kanadski vladika Mitrofan i južnoamerički Kirilo obratili su se nedavno Sinodu u Beogradu u kome su zauzeli potpuno drugačije pozicije u odnosu na trojicu vladika u SAD. Njih su, između redova, optužili i za niz samovoljnih postupaka, nepoštovanje odluka Patrijaršije, ali i manipulisanje činjenicama.

- U središtu svih problema su episkopi zapadnoamerički Maksim i istočnoamerički Irinej (Dobrijević) - objašnjava sagovornik "Novosti" iz SPC. - Odgovornost trećeg američkog vladike Longina, nešto je manja, jer se on distancirao od dvojice američke braće. Oni su vodili kolo ne samo oko reorganizacije crkvenog ustrojstva, donošenja ustava, već i u pravnim manipulacijama crkvenim sredstvima i imovinom.

Ovaj slučaj na svetlo dana izneo je i činjenicu i da su vladike u solo akciji promenili ime SPC u Americi i tako je registrovali pred državnim organima. Bez potrebnih saglasnosti krovnih crkvenih organa, ona od 2017. godine nosi naziv "Srpske pravoslavne eparhije u SAD".

Patrijaršija SPC, posle niza upozorenja vernika iz dijaspore, ima osnovanu sumnju da su vladike Maksim i Irinej promenom zvaničnog naziva prekinuli višedecenijski pravni subjektivitet, odnosno preko noći - osnovali sasvim novu crkvu.

PROČITAJTE JOŠ: Sve što treba da znate o korona virusu: Ovo su PITANjA i ODGOVORI na najčešće nedoumice u vezi sa "kineskim demonom"

- Najveći problem je što su, različitim složenim pravnim operacijama, u ovu novu organizaciju inkorporirali svojinu nad hramovima, manastirima i drugom imovinom, koju su upisali na svoje ime. To su učinili preko jednočlanih korporacija - pravne kategorije koju poznaju američki zakoni - čime su se nametnuli kao jedini gospodari crkvene imovine u SAD.

Na ovo ukazuju i vladike Mitrofan i Kirilo, naglašavajući da je ovaj potez 2017. dogovoren bez njihovog znanja i odobrenja, na tajnom sastanku episkopa Maksima, Irineja i Longina u Libertvilu 2017. godine.

Vernici u Americi od patrijarha Irineja očekuju da svojim autoritetom umanji neslogu među vladikama, ali i doprinese pojašnjenju sveukupne situacije oko statusa SPC u Americi. Od njega zavise rešenja za niz pitanja - od zaustavljanja oseke srpskih vernika, pa do obnove Hrama Svetog Save u Njujorku.

ODUGOVLAČILI ODLUKE

SUTRAŠNjI skup na koji dolazi patrijarh rezultat je naloga koji je Sveti sinod septembra prošle godine postavio episkopima u Americi. Patrijaršija je tada zatražila povlačenje svih spornih odluka, ali i sazivanje Sabora koji bi temeljno rešio situaciju, sa rokom do 1. marta 2020. Vladika Maksim i Irinej tendenciozno su izabrali termin svega dan pre isteka roka, a odluke su stavljene van snage tek 1. decembra.

 

понедељак, 24. фебруар 2020.

Đukanović sramnim izjavama i lažima sramoti Vojsku Jugoslavije i Crnogorce!

borba.me

Nikolić: Đukanović sramnim izjavama i lažima sramoti Vojsku Jugoslavije i Crnogorce! - Borba

3-4 minutes


Ako treba i prisustvom da potvrdim da je bilo genocida u Srebrenici – dolazim!

Ova izjava Mila Đukanovića, predsjednika Crne Gore, na sarajevskoj TV Fejs podigla je na noge Crnogorce, posebno učesnike ratova od 1990. do 1999.

„Još jedna u nizu sramnih i lažnih Đukanovićevih izjava kojima želi da osramoti Vojsku Jugoslavije i Crnogorce, pripadnike časnih jedinica, kojima se i danas ponosimo. To što on čini je njegova bruka, a ne Crne Gore i crnogorskih vojnika. Svi ratovi devedesetih godina dešavali su se u vreme njegove vladavine, kada je sebe predstavljao patriotom i braniteljem srpstva. Tada je, kako je govorio, više voleo šah od šahovnice. Očigledno pritisnut stranim mentorima, danas mora da peva kako drugi sviraju" – kaže, za „Novosti", Radan Nikolić, predsednik crnogorskog Udruženja boraca ratova od 1990. godine.

Dodaje i da nijedan zvaničnik aktuelne vlasti u Crnoj Gori nikada nije osudio zločine nad svojim državljanima na prostoru bivše Jugoslavije. Milo Đukanović se nije udostojio da oda počast njegovim Nikšićanima, rezervistima bivše JNA koji su zverski mučeni i ubijeni u sabirnom centru „Lora" kod Splita, kao i u drugim mučilištima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, ali i na Kosovu i Metohiji.

Iako se očekivalo da će posle prvih razgovora o spornom Zakonu o veroispovesti koji su poveli predstavnici Vlade Crne Gore i Mitropolije crnogorsko-primorske doći do smirivanja tenzija, to se nije dogodilo. U međuvremenu su usledili još jači napadi na mitropolita Amfilohija, SPC i njene vernike, pišu „Novosti".

Budimir Aleksić, poslanik Nove srpske demokratije, podseća, za „Novosti", na izjavu koju je svojevremeno dao Tomo Kovač (MUP Republike Srpske), koji je javno zahvaljivao Đukanoviću, kao premijeru Crne Gore, i njegovoj vladi za pomoć koju je tada slala zvanična Podgorica.

Milo je zdušno pomagao akciju oslobađanja Srebrenice od 28. divizije armije BiH, kojom je komandovao Naser Orić. Vojsci Republike Srpske obezbeđivao je gorivo, to nikada nije ni demantovao – kaže Aleksić. – Sada isti taj Đukanović prihvata narativ o Srbima kao jedinim krivcima za rušenje Jugoslavije i za sve ratove u to vreme!

Milo je svojevremeno podržavao i kanonsko-pravni status SPC u Crnoj Gori, obavezao se pred patrijarhom Pavlom i Sinodom 1998. da će štititi poziciju SPC, kakao je tada govorio – u odnosu na nepostojeću i kanonski nepriznatu nevladinu organizaciju CPC. Đukanović je napravio zaokret o svim pitanjima i danas polemiše sa Milom od pre dvadeset godina!

 

субота, 22. фебруар 2020.

Данијел Сервер: Гренел неће помоћи да Косово и Србија постигну коначни споразум - идеја о размени територија је мртва, али попут "зомбија" чека да је неко оживи

nspm.rs

: Данијел Сервер: Гренел неће помоћи да Косово и Србија постигну коначни споразум - идеја о размени територија је мртва, али попут "зомбија" чека да је неко оживи

:

2-3 minutes


петак, 21. фебруар 2020.

 Специјални представник америчког председника за преговоре Београда и Приштине Ричард Гренел неће помоћи да Косово и Србија постигну коначни договор, нити му је то циљ, изјавио је амерички аналитичар и професор Данијел Сервер.

 

„Он то ни не намерава, јер каже да је фокусиран на економска, а не на политичка питања", рекао је Сервер за Газету експрес. Он је истакао да Гренел има лоше односе са Европљанима, додавши да су они важнији од било каквог споразума о превозу између Београда и Приштине, преноси Косово онлајн.

Сервер сматра да евентуално именовање Мирослава Лајчака за изасланика Европске уније за дијалог између Косова и Србије неће помоћи том процесу, а као Лајчаков неуспех навео је његово неиспуњено обећање да ће Словачка признати Косово.

По мом мишљењу, идеја о корекцији граница умрла је пре увођења таксе, али зомби и даље лута унаоколо чекајући да га оживе Вучић, Гренел, Лајчак или Борељ

Коментаришући изјаву председника Србије Александра Вучића да је једна западна земља пружила подршку бившем косовском премијеру Рамушу Харадинају за увођење таксе од 100 одсто на робу из Србије, Сервер је казао да му то личи на оно што Италијани називају "политичком фантазијом".

Сервер каже да је идеја о размени територија била мртва и пре увођење таксе, али додаје да она и даље лута попут "зомбија" чекајући да је неко оживи.

"Не знам о чему говори Вучић, али ми звучи као оно што Италијани називају политичком фантазијом – окривити непознатог странца. По мом мишљењу, идеја о корекцији граница умрла је пре увођења таксе, али зомби и даље лута унаоколо чекајући да га оживе Вучић, Гренел, Лајчак или Борељ", казао је Сервер.

Што се тиче писма које је француски председник Емануел Макрон написао Тачију и Вучићу, изражавајући спремност да буде домаћин самита у Паризу, уз Ангелу Меркел и Ђузепа Бореља, али без спомињања САД, Сервер каже да то доказује да ЕУ и САД нису јединствени колико би требало да буду.

(Фонет)

 

петак, 14. фебруар 2020.

Vlada Crne Gore i Mitropolija dogovorile nastavak razgovora na ekspertskom nivou

rts.rs

Vlada Crne Gore i Mitropolija dogovorile nastavak razgovora na ekspertskom nivou

RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of Serbia

2 minutes


U saopštenju Vlade Crne Gore je navedeno da je današnji sastanak predstavnika SPC i Vlade okončan u duhu međusobnog uvažavanja uz ocenu obe strane da je protekao u konstruktivnoj i otvorenoj atmosferi.

"Obje strane su u potpunosti iskazale svoje stavove u pogledu otvorenih pitanja vezanih za Zakon. Crkva ostaje pri svom stavu da se mora govoriti o izmjenama Zakona, a ne o njegovoj primjeni jer po mišljenju Crkve Zakon nije u skladu sa Ustavom ni međunarodnim standardima", navedeno je u saopštenju.

Istaknuto je i da Vlada smatra da se kroz dijalog i izgradnju međusobnog poverenja, kao i kroz davanje dodatnih i odgovarajućih garancija zakon „može primjenjivati kao moderan i usaglašen sa Ustavom i evropskim standardima".

Kako je navedeno, predstavnici Episkopskog saveta SPC su predali Vladi predlog koji podrazumeva izmjene odredaba koje Crkva vidi kao sporne.

38449114

Sastanak predstavnika Vlade Crne Gore i Mitropolije

S druge strane, Vlada je navela da je primila k znanju incijativu uz ocenu da je "za odgovor na to pitanje potrebno sveobuhvatno sagledavanje ne samo ovog Zakona nego i drugih mogućnosti koje nudi pravni sistem".

Dogovoreno je da razgovori budu nastavljeni na ekspertskom nivou.

 

уторак, 11. фебруар 2020.

СИНИША ЉЕПОЈЕВИЋ: Битка за Балкан је битка за Србију

 

iskra.co

СИНИША ЉЕПОЈЕВИЋ: Битка за Балкан је битка за Србију

11-13 minutes


11.02.2020. - 10:15

 

фото: З. Шапоњић

Међу хроничарима који се још увек баве бившом Југославијом и Балканом, и на Западу и на Истоку, одомаћило се уверење да је у току нова геостратешка битка за Балкан. У стварности, то је још једна заваравајућа формулација јер у стварности је пре свега битка за Србију или тачније речено битка против Србије и српских интереса. Битка за Балкан не постоји јер, гледано из западног угла, изузев Србије све друго у балканској географији је, барем формално, освојено.

Многи хроничари су склони да верују да је та битка у „завршној фази". На политичком и нивоу специјалних операција, она је увелико у току, али ипак није извесно да је у завршној фази. Србија је у основи у прилично деликатном положају. Званично, Србија је војно неутрална земља, а често се чује да има амбицију и за политичком неутралношћу. То је, међутим, под извесном сумњом јер јавно прокламовано стратешко опредељење чланства у Европској унији (ЕУ) значи да Србија није и не може да буде политички неутрална. ЕУ је пре свега политички и економски блок. Уосталом, председница Владе Србије Ана Брнабић је изјавила да би Србија, ако би требало да бира између Русије и Е,У изабрала ЕУ. Ако је већ тако, зашто се онда та битка и води?

ОСНОВНА ПРЕДНОСТ ЗАПАДА
На Западу не крију да је реч о сузбијању – тачније елиминисању – Русије у Србији и српском корпусу, па се стиче утисак да је битка за Србију пре свега западна амбиција да понизи Москву. Каква је у том смислу реалност у свакодневном животу? У много чему битка за Балкан и Србију је апсурдна јер не само да је већина балканских земаља и формално у западном савезу, него су и сама Србија и њено друштво у великој мери позападњачени. И на политичком, и на економско-финансијском, и на медијском и на културолошком плану. У ствари, позападњачене су политичке и пословне елите. То је основна предност Запада у Србији. Или можда боље речено Америке, јер у основи, упркос европском путу и заклињању у ЕУ, политичка Србија је изнад свега под утицајем Америке.

Можда чак и највећа предност Запада лежи у дуговима, финансијама. Србија је земља дугова, и то у великој мери дугова западним банкама које представљају Међународни монетарни фонд и Светска банка. Оне одређују услове задуживања. Србија је у ситуацији да мора да подиже нове кредите како би у највећој мери отплаћивала ранија задужења, што се обично зове „дужничко ропство". Услове на финансијском тржишту још увек одређују западни механизми и свака, макар и мала промена услова задуживања, довела би до колапса финансија Србије. То је најјачи инструмент притиска Запада.

Истовремено, Србија је своје финансијско тржиште препустила страним банкама и те стране банке се појављују и као стварна власт у Србији, што је тренд који се наставља. На пример, Србија продаје већински државну Комерцијалну банку највероватније словеначкој НЛБ, страној и то државној банци, а под изговором приватизације и реструктуирања. Уз то, нејасно је са којим новцем НЛБ купује Комерцијалну банку јер је та словеначка банка пре три године била у банкроту. О каквом је послу реч јавности није познато, али и то је сигнал у чијим канџама је данашња Србија.

Истовремено, ововремена Србија се уплела и у неке контроверзне западне послове за које, утисак је, није дорасла, и за којима не постоји потреба. На пример трговина оружјем. У јавности се углавном говори о такозваној пљачки државних фабрика наоружања али се потпуно потискује проблем где је то продато оружје завршило. Поред оружја које је завршило у грађанском рату у Јемену, познато је да су и исламски терористи у Сирији делом наоружани српским оружјем. У сиријској покрајини Идлиб, где су још увек исламски ратници, примећено је много наоружања из Србије. Из тог оружја се пуца на руске и сиријске војнике, који су званично пријатељи Србије. Која би то онда могла да буде политика?

О томе која страна „српског фронта" има већи утицај у великој мери сведочи и пример односа према Ирану. Иран је једна од оних земаља које стабилно подржавају Србију. На пример, само захваљујући Ирану Исламска конференција није признала независност Косова, шти сваки пут на тој конференцији предлаже Турска. Србија је пре скоро три године укинула визе за грађане Ирана који су са три лета недељно похрлили у Србију. Али онда су визе поново уведене јер, наводно, неки се не врате у Иран. Била је предвиђена посета председника Србије Ирану за 22. новембар прошле године, али је одложена после – још увек недовољно разјашњеног – погоршања председниковог здравственог стања.

У то време је дошло до америчког убиства иранског генерала Солејманија на аеродрому у Багдаду. Медији у Србији су уместо осуде тог злочина били препуни прича како је Солејмани био у Босни током грађанског рата и, чак је и то писано, обучавао босанске исламске ратнике како да убијају Србе. Те приче су лансиране из Загреба, а онда препричаване. Све су то лажи. Солејмани у време босанског рата уопште није био толико важан и тада је био у иранском Курдистану, где је до 1998. године трајала побуна локалних Курда. Није тешко претпоставити ко је аутор тих лажи, али је изузетно важно то сведочанство колико тајне службе Запада имају уплив у медијску, и не само медијску, сцену Србије. Да ли је то заиста интерес Србије и какву ће то штету донети?

РУСИЈА, КИНА, ТУРСКА
На другој страни „српског фронта" су Русија и Кина. У ствари, без Русије и у новије време Кине, Србија не би уопште била важна. Као мала балканска земља, она своју садашњу важност управо црпe из присуства Русије и Кине. Руска и кинеска активност је мање агресивна и медијски недовољно приметна. Русија пружа највећу политичку подршку Србији у међународним институцијама, без које би Србија и Срби одавно били на „срамној" страни званичне историје. Најтипичнији пример је резолуција у Савету безбедности коју је формално предложила Велика Британија (а чији је аутор Вашингтон), којом је требало да се „озваничи" да су Срби „геноцидан народ". Резолуција није прошла јер је то спречила Русија.

Слично је и у другим међународним организацијама, а битна је и подршка инфраструктуре руске дипломатије и у повлачењу признања независности Косова. На економском плану руске инвестиције су, ако се изузме НИС, мање видљиве, али би такође требало подсетити да је у Србији веома активна и највећа руска државна банка Сбербанка. Али сам процес „битке за Србију" није само економски. Реч је, наиме, о различитим технологијама утицаја.

Запад и Американци одувек раде преко политичких лидера, личности које увлачe у сумњиве послове и корупцију, и потом их уцењују како би се остварили махом дневнополитички интереси. Русија одувек иде преко институција, помаже јачање институција друштва, чиме обезбеђује дугорочне интересе. Запад то, наравно, зна и зато на „српском фронту" покушава да уруши те институције. Кроз ту призму би требало гледати и на актуелна дешавања у Црној Гори. Српска православна црква је једна од институција српског корпуса које су блиске Русији и тако се нашла у врелу хибридног рата, који се води пре свега против Србије, а тиме и против српског народа. Као и обично, Запад, у ствари Америка, добро детектује проблем, али по правилу има погрешне процене. Тако се десило и у Црној Гори, и сада за Запад није више толико важан сам „Закон о слободи вероисповести" (који је главни инструмент хибридног рата), него тренутно спасавање режима у Подгорици. Слична „технологија" би ускоро могла да буде примењена и у Србији.

На сличан начин ради и Кина, која до сада није била заинтересована за остатак света, али време се променило. Кина на Балкану, а пре свега у Србији, има велике инвестиције и, мада још није довољно видљиво, веома је активна у очувању својих интереса. Кина од својих интереса неће одустати, јер је много инвестирала, и то не случајно него са јасним планом, и не би требало потцењивати кинески утицај ма колико био невидљив. Уз то, Србија је од Кине добила и 4,5 милијарди долара кредита.

На „српском фронту" је и Турска. Србија, Црна Гора и Македонија су широм отвориле врата турским компанијама и банкама. Србија је, наравно, најважније тржиште. Турске компаније добијају и значајне државне субвенције а политички односи су на на нивоу „пријатеља". Иако је Турска веома задужена земља која се налази у некој врсти економске кризе, Србија чак узима и кредите од турских банака. Када је реч о Турској, не би требало сметнути са ума да је она, упркос изузетној важности географског положаја и демографском потенцијалу, ипак држава клијент. Биће веома занимљив даљи развој односа са Анкаром. Наиме, Турска је 13. децембра 2019. године на листу „тражених терориста" ставила Мохамеда Дахлана, бившег високог обавештајног оперативца палестинских власти који је морао да напусти своју земљу и сада живи у Београду где је добио и српско држављанство. Другим речима, под заштитом је Београда. Он је истовремено главна веза у пословима између актуелне политичке власти Србије и Абу Дабија.

Дахлан је и један од кључних безбедносних саветника принца престолонаследника Абу Дабија Мохамеда бин Заједа ел Нахјана. Како ли ће се та важна промена одразити на „српско-турско пријатељство"? Занимливо је да је и већ поменута спорна трговина оружјем делом ишла и преко Интернешенел Голден Групе из Абу Дабија, која је у стратешком партнерству са локалном владајућом породицом. Као спорни трговац је у Србији означен Слободан Тешић, а његову сумњиву трговину је, према француским обавештајним изворима, обаваљала управо та Интернешенел Голден Група. Такође, било би занимљиво утврдити и какву улогу у свему томе око Абу Дабија има и Тони Блер, како се тврди, саветник власти у Београду.

Такве су позиције на фронту. Тренутно је Запад, тачније Америка, у офанзиви, а шта ће на крају бити тешко је рећи. Америка је у извесној предности јер већ виђеним методама скоро неприметно увлачи Србију у зачарни круг из кога ће бити тешко изаћи без велике цене. С друге стране, они који желе да помогну Србији у духу њених објективних интереса нису без шанси, али како сада ствари стоје политичка елита Србије је ближа колонизаторима. Србија ће ипак на крају некога морати да изда или разочара што ће, наравно, имати цену коју неће платити елита која је за то одговорна, него сама држава и њени грађани. Не би требало сметнути са ума да у Србији, ипак, постоје јавно мњење и његова моћ. То је кључни проблем Запада јер западна политика је и даље антисрпска. Битка за Србију се, утисак је, интензивира али још није у „завршној фази", а Србија би у међувремену морала нешто да мења.

Синиша Љепојевић је новинар и публициста са пребивалиштем у Лондону и дугогодишњи сарадник Новог Стандарда. Аутор је неколико књига, међу којима је и „ЕУ против Европе, успон и пад европског пројекта"

Извор Нови Стандард

standard.rs

 

четвртак, 6. фебруар 2020.

Jugoslavija osuđena na krah

novosti.rs

Jugoslavija osuđena na krah

Miodrag Mija Ilić

7-9 minutes


Rat protiv Jugoslavije pripreman je godinama. U novembru 1990, oba doma Kongresa SAD donela su akt kojim su ukinuti svi krediti, zajmovi i trgovinska razmena, sve karike za opstanak jedne zemlje

SARA Flaunders je istaknuta antiratna aktivistkinja. Uz Remzija Klarka, bivšeg saveznog javnog tužioca SAD, najistaknutiji je član Internacionalnog akcionog centra, osnovanog u Njujorku 1992. povodom američke invazije na Irak, koji vodi u svojstvu kodirektora. Ona zadivljuje poštenjem, hrabrošću, humanošću, doslednošću. U misiji Akcionog centra posetila je Srbiju tokom NATO agresije 1999, da bi imala lični uvid u razmere zločina, a pre i posle toga direktno je bila prisutna na mnogim žarištima sukoba izazvanih sprovođenjem neoimperijalističkih ciljeva Vašingtona i NATO-a.

Sara i njeni saborci, volonteri, neumorno rade - nastupaju u medijima, prikupljaju dokaze, istražuju, objavljuju studije i knjige, putuju po svetu, organizuju konferencije, finansirani prilozima dobronamernih i humanih ljudi. Sara je javno razotkrila zakulisne motive okupacije Kosova - pohlepu velikih korporacija da se dočepaju Trepče i ostalog rudnog bogatstva srpske pokrajine.

NjUJORK nas je u leto 2000. godine dočekao dobro poznatom žustrinom zvukova i pokreta, dinamikom kretanja ljudi i vozila između solitera koji zamračuju dan. Čedo Filipović, noseći kameru, i ja, tražili smo zgradu broj 147 u istočnoj 24. ulici na Menhetnu. Na drugom spratu sasvim neupadljive stare zgrade, u sivoj hali osrednje veličine, očigledno nekadašnjem prostoru neke davno likvidirane manufakturne proizvodnje, grupa od tridesetak ljudi marljivo je radila na pakovanju prikupljene robe, namenjene humanitarnoj pomoći ugroženim ljudima u nekom delu sveta. Među njima, zaposlena, kao i svi drugi u Internacionalnom akcionom centru, bila je i omanja žena crne kose, s naočarima, dr Sara Flaunders.

Kako sam najavio dolazak, nije bila iznenađena. Ponudila mi je stolicu u uglu hale, dok je sama sela na običnu, drvenu klupu. Znao sam iz njenih objavljenih tekstova da je istraživala noviju istoriju Balkana i da je proučila sve okolnosti razbijanja Jugoslavije. Zato se moje prvo pitanje odnosilo na dilemu, neprestano aktuelnu: da li je postojao plan ("zavera") velikih sila da se SFRJ rastoči i ukloni sa mape kao važan politički faktor u Evropi.

"RAT protiv Jugoslavije pripreman je godinama", rekla je odmah Sara Flaunders, glasom nekoga ko je sasvim ubeđen u ono što govori i za koga je to notorna činjenica. "Mi, odnosno ovaj centar, imali smo u rukama američki zakonski akt, donet u novembru 1990, dakle pre građanskog rata i pre nego što je bilo koja republika proglasila nezavisnost. Taj akt odobrila su oba doma Kongresa, a potpisao ga je predsednik Buš. Po tom zakonu bili su ukinuti svi američki krediti, zajmovi i trgovinska razmena, sve karike koje su omogućavale opstanak Jugoslavije u zajednici naroda.

"Jugoslavija je preko noći doživela ekonomski krah. U zakonu je jasno rečeno da će finansijska sredstva biti dostupna samo onim republikama koje Stejt department smatra demokratskim. To zapravo znači da su separatisti bili plaćeni da rade u interesu Vašingtona. Paralelno, uloga Vašingtona i Pentagona bila je da naoružavaju, finansiraju i podrže separatističke pokrete, pripremajući tle za formiranje novih država. Pošteno govoreći, sve je planirano i ranije, jer su MMF i Svetska banka još 1989. postavili Jugoslaviji takve uslove da je vaša zemlja upala u ogromne teškoće. Zahtevano je da se ukinu dotacije Kosovu, što je rasplamsalo već postojeće probleme."

"KOJI je krajnji cilj Sjedinjenih Američkih Država?", upitah, da zabeležim podrobnije objašnjenje.

"Sjedinjene Države nameravaju da izvrše ponovnu kolonizaciju čitavih oblasti planete, i to onih koje su već ostvarile nezavisnost. U Vašingtonu se detaljno raspravljalo i pisalo o kolonizaciji Balkana, Istočne Evrope i bivšeg Sovjetskog Saveza, dakle otvoreno o otimanju i prisvajanju naftnih izvora u oblasti Kaspijskog mora. Danas je to plan velikih američkih korporacija, koje sarađuju s vladom, ali su istovremeno konkurencija nemačkim i većim evropskim korporacijama. Sve to podseća na stanje pre jednog veka, kada je mali broj država vladao svetom, dok su male države bile kolonije. Veoma je važno to što se Jugoslavija oduprla takvim idejama, premda je to koštalo žrtava. Od početka napada na vašu zemlju, u martu 1999, mi smo organizovali proteste.

"HILjADE ljudi demonstrirale su u Njujorku, San Francisku, Vašingtonu i stotinama drugih gradova. Povezali smo se putem interneta sa drugim grupama i organizacijama u svetu, slali smo informacije i izveštaje za štampu. Bio je to poziv na akciju, na otpor, zahtev da se obustavi nepravedan rat. Naša kampanja bila je žestoka, obaveštavali smo ljude o onome o čemu su američki mediji ćutali. Spisak naših aktivista se povećao za nekoliko hiljada ljudi. Gospodin Remzi Klark, sa snimateljkom Glorijom la Rivom, otišao je u Jugoslaviju, u Beograd, samo četiri dana posle početka bombardovanja. Ja sam im se pridružila u maju. Napravili smo na hiljade kopija video-zapisa i fotografija i razaslali ih školama, univerzitetima, crkvenim organizacijama, raznim udruženjima... Na kraju, kada je NATO počeo da ulazi na Kosovo, Remzi Klark je podigao optužnicu u kojoj je naveo 90 razloga da se NATO, predsednik Klinton i lideri Evropske unije izvedu pred lice pravde za počinjene zločine.

"OPTUŽNICA je bila osnov za niz rasprava u svetu i celoj Americi. Moralno suđenje održali su u Berlinu pravnici iz mnogih zemalja, a ovde, u Njujorku, biće održano u junu, na godišnjicu okupacije Kosova. Pokazaćemo svetu kakva su zlodela počinjena, ne samo tokom rata, već i u prvoj godini okupacije, kada je s Kosova proterano bezmalo celokupno srpsko stanovništvo, kada su razorene crkve, manastiri i drugi kulturni spomenici.

"Optužićemo i američke medije za falsifikovane izveštaje, za stvaranje pogrešne predstave o ratu na Balkanu. Jer, istoriju ne pišu samo pobednici, već i oni koji su se protivili nasilju i bezumlju, koji su se solidarisali sa postradalim narodom u Jugoslaviji."

"VI STE, dakle, u sukobu sa američkim establišmentom i medijima. Da li se suočavate s preprekama, da li ima pokušaja da budete onemogućeni? Da li vas neko uznemirava, možda vam preti?"

"Naravno. Takva je politika. Mnogi američki zakoni sadrže pretnje za one koji iskaču iz 'glavnog toka'. Na primer, naše su delegacije više puta nosile lekove u Irak, uprkos zakonu po kome možete biti osuđeni na 12 godina zatvora i milion dolara kazne, jer je to 'zločin', budući da ste pomagali zemlji s kojom su SAD u ratu. Međutim, mi upravo želimo da pokažemo građansku neposlušnost. Da izazovemo vladu. Kada bi nas sudski gonili, bila bi to mnogo veća sramota za vladu nego za nas. Zato vlada pokušava da nas ignoriše. Zakoni su smišljeni tako da zastraše one koji dopuštaju da budu zastrašeni. Postoje zatim i obaveštajne agencije, koje nam prete na razne načine."

ODBRANA MILOŠEVIĆA

KAO svedok odbrane Slobodana Miloševića pred Međunarodnim sudom za zločine u bivšoj Jugoslaviji u Hagu, Sara Flaunders posetila je optuženog u zatvoru u Sheveningenu i objavila svoja zapažanja pod naslovom "Miloševićeva smrt - političko ubistvo" (Messin. March 2006, Source). Internacionalni akcioni centar, zahvaljujući njenim naporima i naporima Remzija Klarka, postao je nesumnjivo najznačajniji antiratni pokret na tlu SAD, koji, osim u Njujorku, ima kancelarije i u Vašingtonu, San Francisku i Bostonu.

(U petak: Mediji u Americi nisu slobodni)

 

Црна Гора држи час демократије просвећеној Европи

 

rs.sputniknews.com

Црна Гора држи час демократије просвећеној Европи

Sputnikhttps://cdn2.img.rs.sputniknews.com/i/logo.png

6-7 minutes


Професор Цетињске богословије ђакон Душан Биговић објавио је ауторски чланак о дешавањима у Црној Гори. Он сматра да Црна Гора ових дана држи час демократије Европи: они су бесплатни и одржавају се под ведрим небом. Спутњик објављује текст у целости.

Црна Гора држи час демократије!

Да. Црна Гора, сваког четвртка и недјеље у 18 часова, држи час демократије просвећеној Европи и онима који су се демократији учили од Европе. Ако се неко запита, а хоће сигурно, одакле право том малом народу са Балкана да држи било који час Европи, одговор је јасан — демократија је рођена на Балкану. Истини за вољу, демократија није рођена у Црној Гори, али је рођена на југу Балкана, у Грчкој.

Часови су бесплатни, одржавају се под ведрим небом, а како би ико и нашао просторију за двјеста хиљада људи. Часовима присуствују и они испод седам, али и они изнад седамдесет седам година. То је по оној да се човјек учи док је жив, али да се учи и док је у утроби мајке своје.

Ако је некоме тешко схватити, мада схватљиво је само онима који вјерују да је ово дјело милости Божије, нека замисли на улицама Енглеске тридесет и два милиона људи, Њемачке четрдесет један милион, Италије тридесет милиона, исто толико и Француске, па нека послије тога замисли власт која не би прихватила ниједан захтјев толиких својих грађана или власт која би те грађане назвала лудацима, а њихов глас — риком.

По први пут у историји демократије ових простора опозиција не жели никакво зло позицији, већ жели да позиција буде боља и да не буде глува на глас Бога и народа — да национални брод тоне. Јасно је да ова побожна окупљања не желе да разумију они којима није стало до обнове и препорода заједнице, него само до наставка кризе.

Овдје није ријеч о ратовима — не дај Боже да их буде — већ о нечем много горем: о пропасти културе и цивилизације, о наступању унутарњег варварства. Познато је да културе пропадају из два разлога: или под притиском споља — од „нашествија иноплеменика", глади, епидемија и земљотреса или изнутра, али тада не од „природне оронулости", већ од противприродне, унутарњих варвара (међусобног рата). Често се комбинују унутарњи и спољњи фактори.

У атмосфери загађеној честицама насталим злоупотребом ријечи „дијалог", „економски просперитет", европске интеграције и слично, истински хришћански дијалог је апсолутна новина. Хришћански дијалог се разликује од софистичког дијалога. Софисти теже да збуне противника противурјечностима и да на било који начин побиједе, док код хришћана постоји искрена жеља да један другом помогну у трагању за истином; без тога је немогућ плодотворни дијалог.

Црква је за реформу, а не за револуцију.

За Цркву је рушење увијек — само рушење.

За Цркву народ може подједнако бити и подвижник и преступник, служити Христу и Антихристу. Човјечанство не може бити вишом вриједности и вишом светињом, јер постоји свето и грешно човјечанство, људи који се преокрећу у свиње или се преображавају у богове. И то значи да је виша вриједност изнад човјека или човјечанства и да му она даје смисао и право на постојање. Човјечанство може да буде оваплоћење виших вриједности или, исто тако, може да оваплоти и најодвратније пороке. Према томе, човјечанство, само по себи, није принцип савршенства; тај принцип мора да буде изнад њега. Нама је Христос показао како у човјеку и човјечанству могу бити оваплоћене највише вриједности: правда, слобода и љубав. Христос је за нас оваплоћење виших вриједности и божанског савршенства. Човјечанство се може вољети ради Христа, никако ради Антихриста. Вриједност човјечанства зависи од тога у шта оно вјерује и чему стреми. Већ и сама чињеница да човјечанство нечему непрестано стреми — борбом, страдањима и молитвама — доказ је да само себи није довољно и да му је потребан неки виши идеал.

Држава није само заједница, него и правна установа. Као таква, она је средство у рукама способних и слободних људи да се тим средством служе (или не служе) како одлуче. Јер свака установа, па и држава, само је средство, а не нешто сушто, постојеће. Држава је човјеково остварење његове сопствене представе о праву; она је стварност права држављанина.

Ових вечери свијетла традиција Црногорског народа, а традиција је култура, јавља се не као реклама, него као животна сила. Литијама је Црква успјела да засјени оно што је последњих година и деценија засјенило част и образ Црне Горе. Захваљујући овим побожним скуповима, међународна заједница нас све више гледа као друштво које његује изузетно високу демократску свијест, а не као друштво познато по „Коверти", немилосрдном комадању друштвене имовине, наопаким приватизацијама, корупцији, непотизму, „Државном удару" (до сада, можда, најсмјешнијем судском процесу). Природно, народ окупљен око Цркве очекује од оних који су „хотимично или нехотично", мишљу, ријечју или дјелом унизили Црну Гору и њено званије пред породицом европских народа, да барем мало буду захвални Цркви и народу, а не да свој народ називају погрдним ријечима. Но, те ситне испаде људи из власти и институција културе, који се могу десити и просвећенијим људима — засјенила је љепота литија.

Литије су засјениле „синдром трагичара", који, лупајући крилима, виче да је згранут, ужаснут и да је „спасио Рим".

Људима који су на позицији власти, а којима није стало до обнове и препорода заједнице, него само до наставка кризе, све и да су способнији за те функције, тешко је разумијети што се ових дана догађа у Црној Гори. Ови простори знају за стерилне, бездушне отпоре; један је отпор национализма без демократије, а други демократије без националног осјећања.

„Час ни вријеме неће доћи, ако ми останемо пасивни. Слијепе силе су владале, док се нијесу пробудиле разумне. Предсказивати је могуће само зло, као посљедицу пасивности и сљепила. Добро можемо само чинити. Оно што је добро и ваљано не можемо предсказивати. На то можемо само предуказивати, чинити свјесне напоре за остварење". (Н. Ф. Теодоров)

Вријеме је да склопимо уговор!

Али да склопимо уговор са савјешћу својом, која је традиционално дубоко хришћанска.

 

Црна Гора држи час демократије просвећеној Европи

rs.sputniknews.com

Црна Гора држи час демократије просвећеној Европи

Sputnikhttps://cdn2.img.rs.sputniknews.com/i/logo.png

6-7 minutes


Професор Цетињске богословије ђакон Душан Биговић објавио је ауторски чланак о дешавањима у Црној Гори. Он сматра да Црна Гора ових дана држи час демократије Европи: они су бесплатни и одржавају се под ведрим небом. Спутњик објављује текст у целости.

Црна Гора држи час демократије!

Да. Црна Гора, сваког четвртка и недјеље у 18 часова, држи час демократије просвећеној Европи и онима који су се демократији учили од Европе. Ако се неко запита, а хоће сигурно, одакле право том малом народу са Балкана да држи било који час Европи, одговор је јасан — демократија је рођена на Балкану. Истини за вољу, демократија није рођена у Црној Гори, али је рођена на југу Балкана, у Грчкој.

Часови су бесплатни, одржавају се под ведрим небом, а како би ико и нашао просторију за двјеста хиљада људи. Часовима присуствују и они испод седам, али и они изнад седамдесет седам година. То је по оној да се човјек учи док је жив, али да се учи и док је у утроби мајке своје.

Ако је некоме тешко схватити, мада схватљиво је само онима који вјерују да је ово дјело милости Божије, нека замисли на улицама Енглеске тридесет и два милиона људи, Њемачке четрдесет један милион, Италије тридесет милиона, исто толико и Француске, па нека послије тога замисли власт која не би прихватила ниједан захтјев толиких својих грађана или власт која би те грађане назвала лудацима, а њихов глас — риком.

По први пут у историји демократије ових простора опозиција не жели никакво зло позицији, већ жели да позиција буде боља и да не буде глува на глас Бога и народа — да национални брод тоне. Јасно је да ова побожна окупљања не желе да разумију они којима није стало до обнове и препорода заједнице, него само до наставка кризе.

Овдје није ријеч о ратовима — не дај Боже да их буде — већ о нечем много горем: о пропасти културе и цивилизације, о наступању унутарњег варварства. Познато је да културе пропадају из два разлога: или под притиском споља — од „нашествија иноплеменика", глади, епидемија и земљотреса или изнутра, али тада не од „природне оронулости", већ од противприродне, унутарњих варвара (међусобног рата). Често се комбинују унутарњи и спољњи фактори.

У атмосфери загађеној честицама насталим злоупотребом ријечи „дијалог", „економски просперитет", европске интеграције и слично, истински хришћански дијалог је апсолутна новина. Хришћански дијалог се разликује од софистичког дијалога. Софисти теже да збуне противника противурјечностима и да на било који начин побиједе, док код хришћана постоји искрена жеља да један другом помогну у трагању за истином; без тога је немогућ плодотворни дијалог.

Црква је за реформу, а не за револуцију.

За Цркву је рушење увијек — само рушење.

За Цркву народ може подједнако бити и подвижник и преступник, служити Христу и Антихристу. Човјечанство не може бити вишом вриједности и вишом светињом, јер постоји свето и грешно човјечанство, људи који се преокрећу у свиње или се преображавају у богове. И то значи да је виша вриједност изнад човјека или човјечанства и да му она даје смисао и право на постојање. Човјечанство може да буде оваплоћење виших вриједности или, исто тако, може да оваплоти и најодвратније пороке. Према томе, човјечанство, само по себи, није принцип савршенства; тај принцип мора да буде изнад њега. Нама је Христос показао како у човјеку и човјечанству могу бити оваплоћене највише вриједности: правда, слобода и љубав. Христос је за нас оваплоћење виших вриједности и божанског савршенства. Човјечанство се може вољети ради Христа, никако ради Антихриста. Вриједност човјечанства зависи од тога у шта оно вјерује и чему стреми. Већ и сама чињеница да човјечанство нечему непрестано стреми — борбом, страдањима и молитвама — доказ је да само себи није довољно и да му је потребан неки виши идеал.

Држава није само заједница, него и правна установа. Као таква, она је средство у рукама способних и слободних људи да се тим средством служе (или не служе) како одлуче. Јер свака установа, па и држава, само је средство, а не нешто сушто, постојеће. Држава је човјеково остварење његове сопствене представе о праву; она је стварност права држављанина.

Ових вечери свијетла традиција Црногорског народа, а традиција је култура, јавља се не као реклама, него као животна сила. Литијама је Црква успјела да засјени оно што је последњих година и деценија засјенило част и образ Црне Горе. Захваљујући овим побожним скуповима, међународна заједница нас све више гледа као друштво које његује изузетно високу демократску свијест, а не као друштво познато по „Коверти", немилосрдном комадању друштвене имовине, наопаким приватизацијама, корупцији, непотизму, „Државном удару" (до сада, можда, најсмјешнијем судском процесу). Природно, народ окупљен око Цркве очекује од оних који су „хотимично или нехотично", мишљу, ријечју или дјелом унизили Црну Гору и њено званије пред породицом европских народа, да барем мало буду захвални Цркви и народу, а не да свој народ називају погрдним ријечима. Но, те ситне испаде људи из власти и институција културе, који се могу десити и просвећенијим људима — засјенила је љепота литија.

Литије су засјениле „синдром трагичара", који, лупајући крилима, виче да је згранут, ужаснут и да је „спасио Рим".

Људима који су на позицији власти, а којима није стало до обнове и препорода заједнице, него само до наставка кризе, све и да су способнији за те функције, тешко је разумијети што се ових дана догађа у Црној Гори. Ови простори знају за стерилне, бездушне отпоре; један је отпор национализма без демократије, а други демократије без националног осјећања.

„Час ни вријеме неће доћи, ако ми останемо пасивни. Слијепе силе су владале, док се нијесу пробудиле разумне. Предсказивати је могуће само зло, као посљедицу пасивности и сљепила. Добро можемо само чинити. Оно што је добро и ваљано не можемо предсказивати. На то можемо само предуказивати, чинити свјесне напоре за остварење". (Н. Ф. Теодоров)

Вријеме је да склопимо уговор!

Али да склопимо уговор са савјешћу својом, која је традиционално дубоко хришћанска.

 

Asanž – to tako može da se desi i nama

dw.com

Asanž – to tako može da se desi i nama | DW | 06.02.2020

Deutsche Welle (www.dw.com)

4-5 minutes


Specijalni izvestilac UN za ljudska prava, Švajcarac Nils Melcer, o hapšenju i psihičkom mučenju Džulijana Asanža govori kao o primeru za to kako investgativno novinarstvo nema šanse kada se zameri moćnicima.

„Zamislite prostoriju u kojoj je mrak. Odjednom, neko uperi snop reflektora na slona u tom prostoru na ratne zločince, na korupciju. Asanž je čovek sa reflektorom. Vlade su na trenutak šokirane. A onda optužbama za silovanje okreću reflektor u drugu stranu. Klasična metoda u manipulaciji javnog mnjenja. Slon je ponovo ostao u mraku, a umesto toga je sada Asanž u žiži, i mi govorimo o tome da li u ekvadorskoj ambasadi vozi skejtbord, da li hrani svoju mačku kako treba. Odjednom svi znamo da je on silovatelj, haker, špijun i narcis. A stvari koje je otkrio i ratni zločini blede u tami."

Tako je specijalni izvestilac UN za mučenje Nils Melcer u intervjuu za švajcarski dnevnik „Republik" opisao situaciju sa osnivačem platforme za uzbunjivače Vikiliks Džulijana Asanža koji trenutno trune u londonskom zatvoru Belmarš. Nakon što je objavio snimke vojnih pilota helikoptera SAD koji u Iraku pucaju na civile, te stotine hiljada tajnih dokumenata elektronskih pisama koji otkrivaju laži i korupciju političara, Asanž je u Švedskoj optužen za silovanje na osnovu iskonstruisanih priča, uz skandalozno ponašanje tamošnjeg pravosuđa koje mu nije dalo šanse da dokaže da je nevin. Švedska policija je, prema Melcerovim rečima, čak sama preradila pisanu izjavu tobože silovane devojke.

-pročitajte još: Hapšenje Asanža je opasan presedan

„Gde je lekcija Nirnberških procesa?"

Da ga ne bi uhapsila i zatvorila švedska policija, Asanž je našao utočište u ambasadi Ekvadora u Londonu, gde je proveo sedam godina. To je omogućio tadašnji predsednik Ekvadora Rafael Korea. Kada ga je na funkciji smenio Lenjin Moreno, čovek blizak Vašingtonu, nije dugo potrajalo dok britanska policija nije ušla u ambasadu i uhapsila Asanža. Sada on u zatvoru čeka ročište na kojem će biti odlučeno hoće li on biti izručen SAD.

 

Nils Melcer: Ako se investigativno novinarstvo proglasi za špijunažu i može da se goni svuda u svetu, uslediće cenzura i tiranija

Ako bude izručen, tamo ga, smatra Nils Melcer, neće čekati postupak pravne države. Čekaće ga postupak pred Sudom za nacionalnu bezbednost u Virdžiniji, iza zatvorenih vrata i na osnovu tajnih dokaza. „Niko na tom sudu nikada nije dobio oslobađajuću presudu", kaže Melcer. „Dokle god se službenici države SAD pridržavaju naređenja svojih pretpostavljenih, mogu da vode napadačke ratove i da budu vinovnici ratnih zločina i mučenja znajući da za to neće biti gonjeni. Gde je tu lekcija Nirnberških procesa?"

-pročitajte još: Nejasne misli i jasne kritike

„Sve to može i nama da se desi"

Sve je to „prljava igra u kojoj se nastoji da se jednim sudskim šou-procesom napravi primer ostalima – radi se o zastrašivanju novinara (…) poruka svima nama je: eto, to će vam se desiti ako budete kopirali model Vikiliksa". Melcer poručuje: „Ako se investigativno novinarstvo proglasi za špijunažu i može da se goni svuda u svetu, uslediće cenzura i tiranija", rekao je Melcer za švajcarski dnevnik „Republik".

Melcer navodi da je kao specijalni izvestilac za mučenje i delegat Međunarodnog komiteta Crvenog krsta već video mnogo užasa i nasilja. I da je video „kojom brzinom se mirne zemlje poput Jugoslavije ili Ruande mogu pretvoriti u pakao. U korenu takvog razvoja stvari su uvek strukture manjkave transparentnosti i nekontrolisane političke ili ekonomske moći, kombinovane sa naivnošću, nezainteresovanošću i mogućnostima da se manipuliše stanovništvom. Odjednom ono što se uvek dešava drugima – nekažnjeno mučenje, silovanje, progoni i ubijanja – može da se desi i nama ili našoj deci".

Čitajte nas i preko DW-aplikacije za Android