Претражи овај блог

петак, 31. децембар 2021.

SRBIJA PLATILA NAJVIŠE, A HRVATI I CRNOGORCI PRISVOJILI JADRAN

kurir.rs

SRBIJA PLATILA NAJVIŠE, A HRVATI I CRNOGORCI PRISVOJILI JADRAN: Ovo je istorija najpoznatijeg jedrenjaka SFRJ!

repija repija

17-22 minutes


Decenijama Jadranskim, Sredozemnim, njegovim rubnim morima ( Jadranskim, Jonskim, Egejskim, Crvenim, Maramornim i Tirenskim morem) ali i Atlanskim okeanom ( tri puta) plovi škola pod jedrima- školski brod „Jadran" na kome se obučavale i sticale pomorske veštine i znanja generacije pomoraca sa istočne obale Jadrana.

Brod je preživeo sudbinu velikih država koje su nastale i nestale na ovom prostoru od Kraljevine Jugoslavije, SFR Jugoslavije, SR Jugoslavije do Državne zajednice Srbije i Crne Gore i same Crne Gore koja ga i danas koristi povremeno za krstarenja, ali više za protokolarne svrhe. Internet je prepun slika ovog gracioznog broda koji zadivljuje lepotom dok uplovljava ili isplovljava sa razapetim jedrima.

Trenutno se nalazi u Crnoj Gori koja sa da Hrvatskom namerava da osnuje komisuju koja bi konačno rešila kojoj od ove države brod pripada.

Međutim malo ljudi posebno u Srbiji zna da ovaj brod i na svoj 85. rođendan vodi novu bitku kome će pripasti..

Njega danas zvanično traži Hrvatska, koja optužuje Crnu Goru da ga je ukrala 1991. godine iako se „Jadran" tada nalazio na redovnom remontu u Zavodu „Sava Kovačević" u Tivtu. Tu je inicijativu još pre osam godina pokrenula Pomorska udruga „Vila Velebita", a podržao ju je i tadašnji predsednik Stjepan Mesić. Pre godinu dana i hrvatski ministar odbrane Damir Krstičević ponovo je pisao svom crnogorskom kolegi Predragu Boškoviću da se jedrenjak „Jadran" mora vratiti u Hrvatsku. A s proslave 85. rođendana tog jedrenjaka, Bošković je nedavno odgovorio da „Jadran" ostaje u Crnoj Gori, da će ploviti pod crnogorskom zastavom, te da će moći da ga koriste svi saveznici Podgorice. Krstičević, međutim dan kasnije je izjavio: „Školski brod 'Jadran' je vlasništvo Republike Hrvatske i neraskidivi deo hrvatske pomorske istorije. Hrvatska će preduzeti sve legitimne korake kako bi spomenuti brod bio vraćen pod hrvatsku zastavu, a od Crne Gore očekuje sprovođenje dogovora o sukcesiji i poštovanje međunarodnog prava."

Novinski natpisi i dalje pljušte kao letnji pljusak, ali Podgorica, a ponajviše Zagreb zaboravlja da ovaj brod ima doduše nevidljivog trećeg suvlasnika (Srbija) koga niko ništa ne pita, doduše on se i sam ne oglašava povodom ovog pitanja iako je dao najviše novca za kupovinu jedrenjaka preko doborovoljnih priloga i novca dobijenog ratnim reparacijama.

Pre samog vrhunca proslave rođendana „Jadrana " iz Zagreba je stigla je preko tamošnjih medija vest, da su neformalni krugovi odlučili da blokiraju ulazak Podgorice u Evropsku uniju, sve dok ne vrate " ukrdeni jedrenjak" koji pripada Hrvatskoj. Ovo je kuliminacija sage koja traje od prošle godine, kada je hrvatski ministar odbrane Damir Krstičević uputio pismo svom crnogorskom kolegi Predragu Boškoviću, da se jedrenjak Jadran mora vratiti u Hrvatsku. Detalji tog pisma i argumenti na koje se pozivju hrvatske vlasti, još nisu poznate javnosti. Međutim jeste glavni argument na koji se poziva zvanični Zagreb, a to je da je brod bio lociran u Splitu pre ratnih dešavanja 1991. Ponekad doduše ređe se pojavljuju i navodi da je Hrvatska učestvovala u kupovini ovog ratnog broda, međutim činjenice govore sasvim drugačije.

Kuliminacija bure oko " Jadrana" usledila je kada se saznalo da je na brodu u čast 85 rođendana trebala da preva hrvatska pevačica Ivana Vrdoljak -Vanna inače snaja Antuna Vrdoljaka, hrvatskog režisera i poznatog člana HDZ. Kada su hrvatski mediji kontaktirali pevačicu ona se pravdala da nije znala da je brod ukraden Hrvatskoj i momentalno je otkazala koncert, a da li je to zaista tako?

Nakon ujedinenja i stvaranja države južnoslovenskih naroda, stvorena je i njena mornarica, a njeni kadrovi većinom bili su školovani u bivšoj austrougarskoj mornarici. Tek 1922. godine stekli su se uslovi za početak školovanja jugoslovenskih kadrova. Da bi se što pre došlo do najnužnijeg broja novih pomorskih kadorva potrebnih za razvoj Mornarice osnovana je 1922. godine u Dubrovniku Pomorska oficirska škola. U toku dvogodišnjeg školovanja budući mornarički oficiri osposobljavani su za osvnovne dužnosti pomorskog oficira na brodovima. Prvog oktobra 1923. počela je sa radom prva jugoslovenska Pomorska vojna akademija, sa lokacijom u Dubrovniku u Gružu. Školovanje je trajalo tri godine. Sistem trogodišnjeg školovanja bio je teorijska nastava uz praktične radove i vežbe na brodovima za šta su se koristili brodovi minopolagač " Orao" ili minolovac „D-2" sa kojima se svake nedelje po jedan ili dva dana provodilo na moru.

Iz nastavnog plana i programa uočena je potreba za brodom na kome bi se pitomci pripremali za svoju dužnost nakon završteka školovanja.

Odmah po formiranju Mornarice u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca planirana je nabavka školskog broda, ali za to nije bilo finansijskih mogućnosti. Ideja o nabavci Jadrana začeta je juna meseca 1926. godine na drugom sastanku delegata pomorske organizacije „Jadranska straža" u Beogradu koja je imala isključivo jugoslovenski karakter, a ni u kom slučaju nacionalni, a ponajmanje hrvatski, kako se to danas tvrdi. Na tom sastanku donesena je odluka da se prikupljanjem novčanih sredstava da se nabavi školski brod, koji bi se kao poklon predao Ratnoj mornarici Kraljevine Jugoslavije. U tu svrhu trebalo je prikupiti 1.200.000 dinara. O tome je obaveštena i Komande ratne mornarice. Prikupljeno je 1.145.665 dinara ( trebalo je ukupno 8.407.830 dinara ili 622.743 tadašnje nemačke marke).

U " Glasniku Jadranske straže" od januara 1929. godine objavljen je novčani doprinos po oblasnim odborima ko je i koliko prikupio.

Oblasni odbori iz Srbije: Beograd 150.000, Kragujevac 36.572, Niš 31.000, Novi Sad 135.630, Priština 33.613, Valjevo 24.000, Veliki Bečkerk 190.000 dinara, Vranje 13.000, Zaječar 3.488 dinara;

Oblasni odbori iz Hrvatske: Dubrovnik 13.000 dinara, Karlovac 47.320 dinara, Osijek 5.000, Split 32.209, Sušak 22.000, Zagreb 21.108 dinara, Oblasni odbor Slovenije: Maribor 30.875 dinara;

Oblasni odbor Sarajevo 310.000 dinara;

Oblasni odbor Skoplje 49.996 dinara i

Oblasni odbor Crne Gore sa Cetinja samo 1.500 dinara.

Ono što je zanimljivo da su najveće novčane priloge dali oblasni odbori iz unutrašnjosti zemlje kao što su Beograd, Novi Sad, Veliki Bečkerek koji su zajedno skupili 475.000 dinara a imali su 5.792 člana. Split, Sušak i Dubrovnik 52.203 dinara a imali su 6.548 članova. Zagreb, Ljubljana i Maribor skupili su 57.901 dinar, a imali su 6.015 članova. Sarajevo je priložilo 310.890 dinara, a imalo je 4.634 člana. Organizovana je i lutrija, koju je inicirao Beograd i na ovaj način prikupljeno je još 525.000 dinara.

U kupovini školskog broda Jadran najvećim delom učestvovala je i Ratna mornarica. A ako se ima u vidu da su korištena najviše sredstva iz ratne odštete koja je Nemačka isplaćivala Srbiji, onda ne može to biti na račun Hrvatske, jer je ona u Prvom svetskom ratu bila na strani Austrugarske kada je objavljen rat Srbiji, i do sloma Austrougarske bila na suprotnim pozicijama od Srbije kojoj je posle rata i pripala ratna odšteta. Takođe i tvrdnja Hrvatske da je " Jadranska straža" imala svoje sedište u Splitu, nema nikakve osnove jer je sama Hrvatska za brod sakupila 142.000 dinara.

Školski jedrenjak " Jadran" izgrađen je u Hamburgu. Ugovor o gradnji potpisan je 4. septembra 1930. godine sa brodogradilištem " H.C. Stulcken Shon – porinut u more 25. juna 1931 dobivši tada ime koje je zadržao do danas.

U vreme otpremanja došlo je do spora sa brodogradilištem zbog pada vrednosti marke i naplate dela sredstava iz ratnih reparcija koje je trebalo da plati Nemačka. Nakon podmirivanja svih potraživanja školski brod je isplovio iz Hamburga 27.06.1933 godine.

U 10 sati dana 16.07.1933 školski jedrenjak je uplovio u luku Tivat u 10.00 časova. Brodu je priređen svečani doček oduševljenog naroda uz salve salutnih topova sa obale. Prilikom uplovljenja dočekala ga je grupa hidroaviona u lucibili su postrojeni pripadnici Mornarice za svečani doček. Jadran je u flotni sastav Ratne mornarice upisan 19.08. 1933. koji se od tad obeležava kao dan broda.

Iz propagandnih razloga centralna svečanost primopredaje broda održana je u Splitu 06.09.1933. na rođendan prestolonaslednika Petra II Karađorđevića, a tad je zvanično objavljeno da je brod Ratnoj mornarici poklonila " Jadranska straža". Na svečanosti u Splitu koja je trajala tri dana prisustvovali su predstavnici Vlade, ministarstava, Vojske i mornarice, delegati " Jadranske straže" iz cele zemlje i predstavnici lokalne vlasti. Na obali je postrojen odred pripadnika Kopnene vojske i Mornarice, u Splitskoj luci bila je kompletna eskadra sa postrojenim posadama na plaubi, Sa posadom u snasti brod je ulovio u luku praćen hidroavionima, jedrilicama i čamcima. Predstavnik Jadranske straže predao je počasnu zastavu prvom komandantu kapetanu korvete Nikoli Krizomaliju koja je uz topovsku paljbu podignuta na krmeni jarbol.

Prava istina je da je brod tad nabavljen udruživanjem novčanih sredstava " Jadranske straže" i kredita Fonda ratnih reparacija koje je dobila Kraljevska mornarica.

Jadran je tipični jedrenjak tipa barkantina sa opremom za pomoračku obuku. Nakon uslaska u sastav Ratne mornarice Kraljevine Jugoslavije „Jadran" je 25. juna 1934. godine zaplovio na prvo školsko krstarenje i do 1941. plovio je sedam puta sa pitomcima Pomorske vojne akademije i Stručne podoficirske škole.

Ploveći po Sredozemnom moru i njegovim rubnim morima- Jadransko, Jonsko, Egejsko, Mramorno i Crno, ali i tri puta Atalnskim okeanom: prvi put ruta Dubrovnik- Oran-Porto Grande-Maidera, Kadiz-Ajačo-Pirej Dubrovnik, prešavši 7.525 milja, krstarenje trajalo tri meseca, drugi put Dubrovnik-Malta-Gibraltar-Maidera-Bermuda-Njujork-Boston-Azori-Gribaltar-Tunis- Dubrovnik prešavši 11.252 milje ( krstarenje trajalo četiri meseca i 10 dana i Treći put na ruti Dubrovnik-Malta- Šerbrur-Roterdam-Hamburg-Kil-Gdinja-Stokohlm-Kopenhagen-Oslo-Portsmaut- Dubrovnik krstarenje trajalo četiri meseca prešavši 8.000 milja. Brod je krstario na ruti Dubrovnik- Crno more, a krstarenje trajalo tri meseca.

Od početka Drugog svetskog rata nakon povratka sa krstarenja duž obala Zapadne i Severne Evrope (5. septembra 1939) brod nije isplovljavao van teritorijalnih voda Jugoslavije, a nakon prekidanja školovanja u vojnim pomorskim školama 27. marta 1941. prebačen je iz Šibenika u Tivat. Sa broda su iskrcana jedra i njihova oprema kao i sve ono što je moglo da izazove požar.

Za vreme aprilskog rata 1941. godine Jadran se zatekao u Boki Kotorskoj ispred Đenovića. Brod je mobilizacijskim planom pretpočinjen Komandi podvodonog oružja, odnosno Južnom sektoru pomorske odbrane. Posada nije bila popunjena, jer je jedan deo popunio jedinice Flote, ali je i tako smanjena mogla da izvrši zadatak koji je imala- prevoz jedinica unutar zaliva. Neprijateljski avionu nisu napali brod, a posada je nekoliko puta otvarala mitraljesku vatru na niskoleteće avione. Posada je ostala na brodu sve do 17. aprila kada je potpoljen razarač " Zagreb". Tog dana je po naređenju posada napustila brod zajedno sa posadama ostalih brodova Flote, koji su predati Italijanima. Nakon kapitulacije Kraljevine Jugoslavije zarobili su ga Italijani koji su ga koristili kao školski brod pod imenom " Marko Polo" za školovanje pomorskog pomlatka. Nakon kapitulacije Italije 1943. brod se našao u Veneciji i od tada počinje njegovo propadanje. Niko ga nije održavao i kraj rata dočekao je potpuno opljačkan jedva održavajući se na vodi. Njegov trup je služio kao most na jednom od venecijanskih kanala. Na zahtev jugoslovenske vlade brod je vraćen i dotegljen u Tivat. Odmah je počela njegova obnova u Mornaričko-tehničkom remontnom zavodu " Sava Kovačević" u Tivtu. Posada koja je učestvovala u obnovi broda birana je pažljivo ( vojni rok u moraniric je tada trajao četiri godine), a jedan deo podoficira i oficira bio je i ranije na Jadranu. Obnova je počela 21. aprila 1947. godine glavni radovi su završeni 17. decembra 1948. godine, ali zbog neki delova bilo je to stvarno tek polovinom 1949. godine. Jadran je od olupine ponovo postao beli lepotan.

Istovremeno sa obnovom broda, posada je obučavana svaki dan. Ugrađen je novi dizel motor 353 kW, novi osovinski vod i propeler. Ugrađeni su novi pomoćni uređaji, rekonstruisana drenaža i cevovodi, elektroinstalacija, navigacijska oprema i sredstva. Rekonstruisane su i stambene prostorije, adapitrana palubna oprema, popravljen snast i oputa i nova jedra. Već 1949. brod je bio spreman za plovidbu ušavši u sastav Vojnopomorskog školskog centra u Divuljama, gde je uplovio jula 1949. godine. U junu 1953. brod je krstario po Jadranu i Sredozemnom moru, ali nije uplovljavao u strane luke. Tad je donesena odluka da se izvrši generalni remont koji je urađen u toku 1956 i 1957. godine. Brod je potpuno ogoljen, sa njega je skinut kompletan inventar i jarboli. Demontriana je paluba. Na brodu je izmenjeno sve što je bilo potrebno. Ugrađena je nova oprema i nova jedran. Posle generalnog remonta brod je 1962. ponovo krenuo na četiri duža krstarenja po Sredozemnom moru, ali uplovljavajući i u Crno More i do Port Sudana. Pošto je 1967 brod bio već u sastavu Ratne mornarice 34 godine odnesena je odluka da se Jadran generalno remontuje i modernizuje. Nosilac remonta je opet bio Mornaričkotehnički remonti zavod „Sava Kovačević". Remont je počeo 1. novembra 1967 i završen 30. jula 1969. Sa broda je demontrina celokupna oprema i skinuta sva tri jarbola i tri krsta sa 12 jedara. Izvađen je i balast od 125 tona. Rekonstruisan je komandni most, ugrađen novi krmeni jarbol sa ispušnim cevima, Stavljena su nova platnena jedra od materijala nabavljenog u Engelskoj. Stari brodski motor je skinut i ugrađen novi od 353 kW, i potpuno izmenjena kompletna brodska mreža i ugrađen novi generato. Brod je dobio novi radar i kompletnu navigacijsku opremu.

Od 1. juna 1956. matična luka broda je u Divuljama gde se nalazio Odred školskih brodova Vojnopomorskog školskog centra. Transofrmacijom Vojnopomorske akademije u Mornaričku vojnu akademiju školovanje na Jadranu u nastavnom planu i programu dat je veći akcenat. Brod je tako do početla građanskog rata u Hrvatskoj 1991 imao matičnu luku u Splitu. jadran 6

Raspad SFRJ brod je zatekao u MTRZ " Savo Kovačević" u Tivtu. Veći deo posade je napustio brod svi oficiri, na čelu sa komandantom broda Dušanom Zaklanom. Preostali deo posade uspešno je završio remont i kasnije popunjen novim starešinskim kadrom i ponovo je zaplovio. Zanimljivo je da je ostatak posade dugo vremena čuvao bivše stvari odbeglih kolega, a jedan zastavnik i njihov novac od pripadajućih plata po koje nikad nisu došli. Iz ovoga se vidi da " Jadran" nije ukraden i da je ostao u luci Tivat u koju je uplovio 16.07.1933.

Zašto je to tako na ovo pitanje odgovorio je kontraadmiral u penziji Boško Antić pomorski publicista i autor monografije o jedrenjaku Jadran.

foto: Vijesti.me/Siniša Luković

" Na sastanku 2006. godine predsednika Filipa Vujanovića i Borisa Tadića potpisan je ugovor da Srbija može da koristi jedrenjak Jadran u protokolarne svrhe, ali od tada to više niko ni ne spominje, to se čak i ne zna. Srbija nema nikakva potraživanja, ne meša se, nezainteresovana je potpuno za čitav slučaj", kaže kontraadmiral u penziji Boško Antić.

Na pitanje zašto Srbija nije nikad pokrenula pitanje slučaja jedrenjaka Jadran Anitć kaže:

" Ne znam zašto nije, valjda zato jer Srbija nema pomorsku orjentaciju. Najveći primer je dotegljenje podmornice kao muzejskog eksponata. Mnogi tvrde šta će nam, pa ako je to tako, onda po tome treba sve eksponate koje imamo po našim muzejima, a nisu našeg porekla vratiti. Mi treba da se uključimo i dademo do znanja da je Srbija najviše novca dala za kupovinu Jadrana, kao i od ratnih reparacija, odšete koje je dobila Srbija, a ne Hrvatska koja je trebala nama da plati repraciju jer su bili Austrougarska i ne mogu pripsati da je te pare dala Hrvatska, a dala ih je Srbija, ističe Antić i dodaje:

" Brodu je bila matična luka Tivat, zato jer je počeo tamo, jer je remontnovan tamo i boravio veliki deo vremena.

Antić kaže da je brod posle Drugog svetskog rata završio u Divuljama na osnovu rasporeda snaga i da to Zagrebu ne daje pravo vlasništva, jer su brodovi bili zajedničko vlasništvo svih republika i pokrajina i nisu pripadali samo Hrvatskoj, zato što su bili na njenoj teritoriji.

" Oni su pripadali Oružanim snagama SFRJ, a ne tadašnjoj Hrvatskoj, dodaje Antić.

Na pitanje na koji način bi Srbija trebala da se uključi i formalno traži jedrenjak „Jadran" Antić ističe:

" Srbija bi trebalo formalno Crnoj Gori da stavi do znanja kod donošenja konačne odluke, da li će brod dati Hrvatskoj da je važno da kontaktiraju Srbiju kao suvlasnika broda, kao i potpisnika ugovora o protokolarnoj upotrebi iz 2006. koja je i dalje na snazi.

S druge strane visoki oficir mornarice koji je službovao dugo u Komandi RM Vojske Jugoslavije i VSCG i plovio Jadranom, a koji nije želeo da mu se spominje ime kaže:

" Školski brod Jadran je ponovo zarobljenik jugoslavenske krize. Jedrenjak za koji su najviše novca dali Srbi, sada se nalazi kod Crnogoraca koji su najmanje izdvojili novca. Komandant broda je Makedonac a brod traže Hrvati na osnovu toga što mu je matična luka bila Lora u Splitu. Pošto su Hrvati članovima posade Jadrana oteli stanove u Splitu, oni ne bi trebali da traže Jadran bar do povratka stanova i imovine članova posade.

On dodaje još da ironijom sudbine Jadran je završio u državi koja je najmanje ulagala u njega, a traži ga država koja se pozivala na ne baš verodostoje argumente i narcisoidnu pomorsku tradiciju, dok država koja je najviše prikupila novca i finansirala od 2000 do 2006 godine dva remonta i krstarenja je potpuno nezainteresovana za njega, što je porazno.

" Jadran mora imati punu po formaciji posadu koja je vrhunski obučena. Na brod se moraju ukrcavati disciplinovani kadeti i njihovi nastavnici. Brod treba da stalno plovi da bi bio isplativ. Da li to mogu Crna Gora i Hrvatska da obezbede. Teško. Imam osećaj da je njima bitno da se slikaju pod nacionalnim barjakom ili stijegom a posle ko će to plaćati nije važno. Ima država i velikih mornarica koji nemaju školske jedrenjake, pa nemaju problema u obuci kadeta, kaže on.

Od 2000. godine finansiranje krstarenja, remonta i opremanja vršeno je isključivo novčanim sredstvima iz Srbije. Najviše sredstava utrošeno je na prošireni mali remont 2004/2005. godine i kupovinu desalinizatora. Za potrebe školskih krstarenja, od goriva do toalet papira, trošena su sredstva poreskih obaveznika Srbije. Posebno vrednu donaciju dala je vlada Grčke sa 100.000 evra od čega su kupljena nova jedra i ostale opreme.

Kurrir.rs/A.Mlakar

 

понедељак, 27. децембар 2021.

Toresen: Otvorili smo paljbu prema Albancima da bi spasli Srbe i manastir u Gračanici

kosovo-online.com

Toresen: Otvorili smo paljbu prema Albancima da bi spasli Srbe i manastir u Gračanici - Kosovo Online

7-9 minutes


Mislim da je većina norveških vojnika, koji su bili na Balkanu i ne samo na Kosovu, došla kući sa drugačijim stavom od onoga što je predstavljeno u medijima kod kuće. Malo je onih koji žele da trpe neprijatnost da o tome govore u javnosti. Na Kosovu je bilo mnogo incidenata, a sve sa ciljem da se Srbi proteraju. Mnogi događaji bili su prikriveni, a u zapadnom delu sveta Kosovo je predstavljeno kao uspešno obavljena misija, kaže istoričar i norveški oficir u Misiji na Kosovu Knut Flovik Toresen, prenosi Jedinstvo. 

Jasenovac je bio deo genocida u kojem su uništena čitava društva. Jasenovac je bio deo državnog genocida. U Srebrenici su stradali vojno sposobni muškarci, rekao je Toresen.

Dok je služio kao oficir u mirovnim misijama norveške vojske u sastavu Kfora i Stabilizacijskih snaga (Sfora) u Bosni i Hercegovini, spoznao je koliko neistina širi Zapad o srpskom narodu. 

U želji da, kako piše Jedinstvo, tu nepravdu ispravi ovaj hrabri oficir štitio je ugroženi srpski narod. Naglašava da je ponosan što je bio norveški oficir kada su 17. marta 2004. godine norveški vojnici sprečili Albance da prodru preko Čaglavice u Gračanicu i spale manastir. 

Završavajući angažman u vojnoj misiji, vratio se struci – istoriji, izučavajući zločine NDH i stradanje srpskih zarobljenika u nacističkim logorima u Norveškoj. Piše knjige, drži tribine i okrugle stolove, a uskoro snima i film da bi dokazao istinu o stradanju Srba. 

Koliko Vam je obrazovanje istoričara pomoglo da uđete u suštinu balkanskih sukoba?

Ja sam istoričar koji veruje da se čitava istorija treba graditi na temeljima empirizma, odnosno da se mora pribaviti što više dobrih izvora i da se oni moraju temeljito ispitati i oceniti pre nego što se počne analizirati i, još bitnije, zaključiti. Stvarati istoriju znači približiti se prošlosti što je više moguće. To je težak posao. Mogu reći da je najvažnija stvar koju naučite na fakultetu metoda koju možete koristiti. Malo je zastrašujuće videti koliko akademaca to zaboravi čim završe studije.

U misiji na Kosovu 17. marta 2004. godine za vreme pogroma nad Srbima, norveški odred se hrabro suprotstavio razularenim albanskim demonstrantima. Možete li opširnije izneti pojedinosti o događajima tih dana na Kosovu?

Bile su dve čete norveških vojnika koje su branile selo Čaglavicu od 12.000 albanskih demonstranata. Norveški vojnici su, za razliku od nekih vojnika iz drugih zemalja, obavili dobar posao za dva dana. Verujem da su svi norveški vojnici dobro uradili zadatak, u odnosu na ono što se može očekivati od mladih vojnika. Imali smo preko 20 norveških vojnika koji su bili ranjeni tih dana. Bili smo takođe prinuđeni da otvorimo paljbu prema albanskim demonstrantima gde su neki od njih izgubili život. Situacija je bila, nažalost, neophodna da bi spasili i odbranili napad. Siguran sam da ih nismo zaustavili na Čaglavici, oni bi došli u Gračanicu i tamo uništili sveti manastir, kao što su uradili u mnogim drugim mestima na Kosovu. Bio sam ponosan što sam tih dana bio norveški oficir.

U kojoj meri je razlika u medijskoj slici u Vašoj zemlji i slici koju ste doživeli boraveći u misiji na Kosovu i Metohiji?

Mislim da je većina norveških vojnika, koji su bili na Balkanu i ne samo na Kosovu, došla kući sa drugačijim stavom od onoga što je predstavljeno u medijima kod kuće. Razgovarao sam sa mnogim mojim bivšim kolegama i oni se slažu sa mnom. Malo je onih koji žele da trpe neprijatnost da o tome govore u javnosti.

U kakvom su Vam sećanju ostale srpske enklave na Kosovu i Metohiji i zašto se istina o stradanju srpskog naroda teško probija u svet?

Bio sam na Kosovu kao norveški oficir 2001, 2003. i 2004. godine. Dok sam bio na Kosovu, Srbi su živeli u strašnim uslovima. Deca koja su išla u školu morala su da imaju vojnu zaštitu. Stalno su se dešavali zločini nad Srbima. Izdvojio bih dva slučaja koja su ostavila dubok trag – ubistvo starijeg bračnog para Stolić u Obiliću i ubistvo srpske dece u Goraždevcu. Bilo je i mnogo incidenata, a sve sa ciljem da se Srbi proteraju sa Kosova. Mnogi događaji bili su prikriveni, a u zapadnom delu sveta Kosovo je predstavljeno kao uspešno obavljena misija.

Kako se odupreti stalnim pokušajima revizije istorije i koliko je danas istorija u službi politike?

Pisanje istorije je gledanje na prošlost s novim naočarima, kontinuiran proces. To je ono što je tema istorije. Ipak, vidimo veoma mnogo pokušaja nelegitimnog revizionizma istorije, kada je u pitanju istorija srpskog stradanja tokom Drugog svetskog rata. Političke istorije na Balkanu ima dosta. Nažalost, ima i aktera koji, umesto da se pomire s problematičnim aspektima istorije, negiraju ili umanjuju događaje pa čak i romantizuju jer, na primer, neki Hrvati na ustaše gledaju kao na oslobodilački pokret, a ne kao na najgoru kriminalnu bandu koja je postojala u moderno doba na Balkanu. Mi istoričari se protiv toga možemo boriti samo otkrivanjem činjenica.

Da li ste kod istraživanja zločina nad Srbima u Drugom svetskom ratu u Norveškoj, koje su ustaše poslale u ropstvo, nailazili na prepreke od strane institucija i pojedinaca?

Dobio sam anonimne pretnje, ali uglavnom od ljudi koji samo pričaju, posebno tokom perioda velike medijske izloženosti. U Norveškoj postoje istorijske institucije koje ne žele da govore o srpskim žrtvama. Teško je navesti mnoge kolege istoričare da shvate da je Norveška zapravo bila ispostava genocida nad Srbima tokom Drugog svetskog rata. Nažalost, istini na putu stoji i jugonostalgija. Ali, mi moramo da govorimo o srpskim žrtvama. Pogrešno je govoriti o Jugoslovenima nakon trideset godina od raspada Jugoslavije.

Šta ste sve otkrili na putu istine o srpskim zarobljenicima u Norveškoj?

Otkrio sam da je ova priča mnogo komplikovanija nego ranije. Ranije se iz političkih razloga samo govorilo da su zarobljenici bili partizani i Jugosloveni.

Vašim knjigama i učešćem na raznim tribinama i okruglim stolovima upoznajete norvešku javnost sa istinom o Srbima. Da li ste uspeli da u Vašem okruženju promenite negativne slike o Srbima i Srbiji?

Nadam se i verujem da moj mali doprinos istini pomaže. Srećom, ima više nas koji radimo na tome. Upravo sada radimo na filmu o zarobljenicima koji su bili u Norveškoj tokom Drugog svetskog rata. Nadam se da će ovo biti prikazano na srpskoj i norveškoj TV ovog leta.

Na samom kraju mandata Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Valentin Incko doneo je Zakon o negiranju genocida u Srebrenici. Pošto ste izučavali zločine u NDH, da li su uopšte uporedivi Srebrenica i Jasenovac?

O Jasenovcu znam više nego o Srebrenici, ali poređenje nije nikako logično. Prvo, Jasenovac je bio deo genocida u kojem su uništena čitava društva. Jasenovac je bio deo državnog genocida. U Srebrenici su stradali vojno sposobni muškarci. Kako god da se na ovo gleda, razlike su veoma očigledne, posebno kada su u pitanju brojevi i obim.

Nakon 20 godina SAD su se povukle iz Avganistana. Kako Vam to deluje iz perspektive vojnika, a kako iz perspektive istoričara?

I ja sam bio skoro godinu i po u Avganistanu kao norveški oficir u tri perioda između 2006. i 2013. Nikada nismo izgubili vojno, niti jednom, nije bilo političke volje u NATO da se zadržimo. Kao istoričar, nadam se da će naši političari naučiti više iz istorije i mislim da mi istoričari ovde možemo da odigramo važnu ulogu.

Mogu li istoričari da menjaju svet na bolje?

Istoričari imaju ulogu iznošenja istine, jer istorija je deo nas i od velike važnosti. Zato je jako bitno da je ne zanemarujemo, da je ne menjamo, već da iz nje učimo i tako izbegnemo slične greške u budućnosti. 

 

четвртак, 23. децембар 2021.

Генерал Младић из мог угла

politika.rs

Генерал Младић из мог угла

5-6 minutes


Када сам недавно прочитала текст „Триптих из Његошеве", у којем је аутор, мислећи на Ратка Младића, написао „Генералу је место тамо где се налази", много сам се узнемирила. Јер ја знам какав је генерал Младић, провела сам са њим цео дан на ВМА у доба најпрљавијег рата који је избио на Балкану, односно на подручју Југославије.

Тај прљави рат наметнуле су светске силе, почев од САД и неких земаља Европе. Када сам чула за суђење и пресуду Ратку младићу, у мени се родила идеја да се пријавим да сведочим у Хагу и да кажем шта сам чула у разговору с генералом Младићем приликом његове посете рањеницима у Војномедицинској академији. Његова жеља је била да обиђе сваког рањеника, а они су на лечење допремани хитним службама ВМА са многоструким повредама. Док сам радила на Војномедицинској академији, до фебруара 1999. године, на ВМА су примљена и отпуштена 9.873 рањеника. Довожени су с подручја Хрватске и Босне и Херцеговине. Јесу ли се ти рањеници сами повређивали или им је те повреде нанео неко други?

Тог дана кад је посетио рањенике генерал Ратко Младић је са сваким од њих попричао као отац са сином. Сваком рањеном борцу упутио је много лепих речи подршке, уз жеље да се излече и да дуго и срећно живе. Генерал Младић и ја попричали смо после обиласка рањеника. Разговарали смо о тешкој ситуацији која се догодила на територији Југославије, у њеним бившим републикама. До јуче смо живели једни до других у срећи, љубави и благостању – Србин, Хрват, Муслиман – без обзира на то којој су вери припадали. Генерал Младић је тамо где је живео и био претпостављени дошао у ситуацију да се у једној земљи стварају три војске и да се боре једна против друге. Оно што ми је рекао никад нећу заборавити: „Никада нисмо први нападали, били смо мирни и тихи. Кад су се чули пуцњи с друге стране, ми смо се морали бранити." Због такве тактике, генерала Младића сматрам великим човеком.

Међу велике људе које је изнедрио рат на Балкану сврставам и капетана брода НАТО јединица Мариноса Рицудиса, Грка који је 1999. године, по упловљавању брода у Јадранско море, исправно размишљајући, донео одлуку – без иједне ракете испаљене на подручје тада Србије и Црне Горе наредио је враћање у Грчку. Био је јачи од политичког руководства и армије.

Додала бих још један пример. Реч је о човеку чије сам име и презиме, нажалост, заборавила. Био је у ЈНА, на свој захтев је демобилисан и кренуо је према Фочи, а пратио га је друг, Србин. На мосту преко Дрине прикључио се муслиманима. Кад је добио наређење да се за неколико дана креће у напад на село у којем живе Срби, одбио је да послуша наредбу и предложио да се становници обавесте да ће село бити нападнуто како би се на време склонили и спасли се. Тај човек, до јуче официр ЈНА, иако се прикључио војсци Муслимана, одбио је да напада невине људе.

Како веома поштујем генерала Младића, кад је био у војном затвору желела сам да га посетим. Тада, последњег дана његовог боравка у војном затвору, наишла сам на стотине новинара и на репортажна кола. Ушла сам у зграду са жељом да видим Младића и поклоним му детелину са четири листа (срећа, љубав, нада и вера). Полицајац ме је посаветовао да сачекам генералову породицу код аутомобила јер га ја, пошто нисмо рођаци, не могу обићи. Када сам се састала с Младићевом женом, сином и унуцима, представила сам се и рекла да познајем генерала са ВМА. Тада сам већ била у пензији, а од силног узбуђења док сам разговарала с њима, нисам приметила да смо окружени новинарима.

Након тога отпутовала сам у Загреб, на прославу 55. годишњице матуре у Гимназији Сисак. Шокирала сам се кад ми је најбоља другарица саопштила да је у хрватским новинама изашла моја фотографија, уз име, презиме и податке о мом занимању пре пензионисања. Њих је у Хрватској узнемирило то што сам ишла да посетим Ратка Младића у затвору. Потврдила сам да сам то била ја и најавила да ћу се на свечаној вечери после прозивке обратити свим својим другарицама и друговима из детињства. Рекла сам им тада: „Била сам тамо и желела сам да видим Младића. Сматрам да је генерал Младић честит човек у овом прљавом рату који је задесио ону дивну Југославију. Ја не кривим ни вашег Готовину као вођу хрватске војске, ни мога Младића. За распад Југославије кривим политичке вође, које су, нажалост, војску употребиле на најбруталнији начин, да се Југославија раскомада."

Јерина Аничић,
потпуковник и главна медицинска сестра ВМА у пензији


View article...

Enclosures:

160z120_mladic-koca-sulejm.jpg (12 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2021_12//160z120_mladic-koca-sulejm.jpg

 

понедељак, 20. децембар 2021.

Свет пред новом поделом

politika.rs

Свет пред новом поделом

Слободан Самарџија

5-6 minutes


Наша планета поново се нашла пред јасном поделом на два непомирљива света – западни и источни. Атмосфера страха од свеопштог уништења, тек делимично потиснута по окончању „хладног рата" крајем прошлог века, као да се враћа у пуном капацитету. Можда технолошки другачије дефинисана, али ништа мање видљива.

Нешто од тога могло је врло јасно да се запази приликом недавног виртуелног разговора руског председника Владимира Путина са америчким колегом Џозефом Бајденом, да би потврда стигла прошле недеље након сличног сусрета Путина с кинеским шефом државе Си Ђинпингом.

Одлучност источних лидера, посебно иницирана оним што се чуло на Самиту за демократију, одржаном (такође виртуелно) 9. и 10. децембра, а на који поменути нису ни позвани, многе је стога натерала да се упитају да ли се враћамо временима која су обележили некадашњи велики сукоби. Јер, подсетимо, овај самит, организован од стране Американаца, уприличен је под јасним слоганом: „Обнове демократије код куће и супротстављање аутократијама извана". Уз који део света се везују поменути придеви, није потребно посебно објашњавати.

САД су најаву да не намеравају да одступе са позиције једине суперсиле потврдиле формирањем више војних савеза. Након већ времешног НАТО-а, чији се основни задатак претворио у „одбрану Европе од Русије", као и појединачних пактова с највернијим савезницима широм света, Вашингтон је посегнуо и за конкретнијим акцијама.

Једна од таквих свакако је и оснивање Аукуса, (Аустралија, Велика Британија, САД), пакта чији је основни циљ спречавање Кине да прошири утицај на шири регион Азије, па и даље. Поменути разговор Путина и Си Ђинпинга недвосмислено је показао да су двојица лидера све наведено примили к знању.

Како кажу аналитичари, узрок за неспокојство Американаца лежи у сазнању да се прилике и у највећој и у најмногољуднијој држави на планети и даље суштински разликују од онога што проповеда западни либерално-капиталистички систем. Што је још неприхватљивије, две поменуте земље у 21. веку бележе знатан раст у сфери економије, у војној моћи, па чак и у индивидуалним слободама, а то њиховим конкурентима на другој страни планете, навиклим да све мере аршинима заосталим из 20. па и 19. века, никако не прија. Укратко, премоћ на глобалном плану све више клизи на страну супротну од САД и западног дела Старог континента.

Поједини западни аналитичари чак тврде да би успон Кине могао у наредних 10 година да проузрокује пад глобалног економског развоја, раст инфлације, као и много других невоља. Као могући узроци наводе се идеолошке разлике, ривалитет у сфери индустрије, јачање војних потенцијала, што би могло да проузрокује: „деглобализацију и балканизацију светске привреде".

Како год било, неки процеси не могу бити обустављени само зато што то не одговара једној земљи, па макар то била и Америка. Наиме, јасно је да последице јачања утицаја Русије и Кине неће једнако утицати на све који се томе противе. Тако на цео процес гледа већина учесника. Већ сада је јасно да у озбиљнију конфронтацију са источним џиновима неће ићи неке заиста важне државе евро-азијског континента, као што су Индија, Пакистан, Авганистан, Иран, Вијетнам, Турска, Монголија... Па чак ни неке државе које су дуго под утицајем САД.

Тога су свесни у Вашингтону, тако да њихова конфронтација с Русијом и Кином више за циљ има убеђивање осталих играча да у Америци још увек има довољно моћи јер западни џин без тога не би могао да опстане. Ипак, јасно је и да сви покушаји у том смислу више не дају некадашњи ефекат и да су драматичне промене незаустављиве. Па чак ни оружаним путем на који су, изгледа, спремни једино са западне стране Атлантика.

Према речима Андреја Круцког, званичника руског Министарства спољних послова, трећи светски рат већ је у току. За сада тек у свемиру, али захваљујући савременој технологији, једнако опасан као и претходни.

„Рат је у току, и води се врло интензивно, ма колико ми то покушавали да пренебрегнемо или сакријемо. Оно што не знамо јесте колика штета је до сада проузрокована, ко ће из свега изаћи као победник и како ће резултати сукоба утицати на распоред снага и утицаја на нашој планети", рекао је руски званичник.

Одређени закључак о том распореду, у временима која предстоје, могуће је извући и из чињенице да је Путин са Бајденом разговарао нешто преко два сата, док је са Си Ђинпингом разговор трајао 40 минута краће. То, свакако, сведочи да су спорна питања између Русије и Кине далеко једноставнија за решавање од оних у која су уплетене САД.


View article...

Enclosures:

160z120_POL_PR_2012_02_.jpg (17 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2021_12//160z120_POL_PR_2012_02_.jpg

 

уторак, 14. децембар 2021.

Емил Влајки: Чињенице о "геноциду у Сребреници"

pravda.rs

Емил Влајки: Чињенице о "геноциду у Сребреници"

16-20 minutes


Kao što sam već rekao u prethodnim kolumnama, sigurno je da su nakon pada Srebrenice počinjeni zločini nad zarobljenim muslimanskim vojnicima. Svaki je rat pun agresivnosti, mržnje i nasilja i vrlo je teško reći šta je dobro a šta loše kada patološki um caruje nad racionalnošću i samo-uzdržavanjem.

Piše:  Emil Vlajki

Na primjer, spomenimo nekoliko genocida:

*Genocid nad Indijancima u SAD.
*Genocid nad Aboridžinima u Australiji.
*Genocid nad Armencima od strane Turske tijekom Prvog svjetskog rata. Smatra se da je ubijeno od osamsto tisuća do milijun i pol ljudi. Turska to negira i kažnjava zatvorom svakog tko to kaže.
*Genocid nad Jevrejima u Drugom svjetskom ratu.
Genocid nad Rusima u Drugom svjetskom ratu, 27 milijuna žrtava.
*Genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u Jasenovcu od strane ustaškog režima. 
*Krajem Drugog svjetskog rata savezničke snage su, bez ikakvog strateškog razloga, bombardirale njemački grad Dresden, ubivši pritom nekoliko stotina tisuća nezaštićenih civila.
*SAD je bacio atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki u Japanu uzrokujući pritom stotine hiljada civilnih žrtava.
Od svih navedenih zlodjela, samo se genocid nad Jevrejima oficijelno priznaje!

Sredinom devedesetih, dešava se teški zločin u Srebrenici koji je politički okarakteriziran kao genocid.

Nije stvar samo u tome što je broj žrtava (oko osam tisuća) neznatan u odnosu na istinske genocide. Nigdje ne postoji dokument koji bi govorio o namjeri da se taj zločin izvrši. Ali ono što je za mene još važnije, pošto mi je po majčinoj, jevrejskoj, liniji pobijeno pola porodice u Drugom svjetskom ratu, je činjenica da su nacisti neselektivno ubijali sve pripadnike tog naroda. Da su imali „srpsku koncepciju genocidnosti" po kojoj se nisu ubijali žene, djeca i starci (kao u Srebrenici) moja porodica bi preživjela rat, a isto tako i barem četiri milijuna Jevreja. Zbog toga, nazivati srebrenički zločin genocidom, vrijeđa moja osjećanja i inteligenciju.  

NAPOMENA. Ovaj zločin je politički intoniran iz više razloga. Prvo, nazvan je genocidom što kod javnog mnijenja izaziva snažne, negativne emocije. Zatim, time se opravdavaju svi NATO zločini nad Srbima. U ono doba, time je bila skrenuta pažnja sa američko-hrvatske operacije „Oluja" koja je rezultirala mnogim zločinima nad Srbima.

Politički karakter se ogleda i u tome, što se svake godine vrši ukop muslimana u Potočarima. Taj se događaj difuzira planetarno, i svjetsko javno mnijenje se time podsjeća u kontinuitetu na „srpsku genocidnost".

A sada neke od neospornih činjenica koje se tiču broja srebreničkih žrtava. (kao i u prethodnim kolumnama, za sve ovo postoje adekvatne fusnote koje bi u slučaju polemike bile reproducirane).  

Sto se tiče Srba, Crnogoraca, Hrvata i Muslimana, svi oni pripadaju istoj etničkoj grupi, govore isti jezik, dijele istu povijest i imaju isti mentalitet. Nahuškani od Zapada da se međusobno ubijaju, sigurno su počinili svakakve zločine i etnička čišćenja. U tom smislu, nitko nije nevin na Balkanu.

Činjenica je, da postoje tijela više od 300 ubijenih muškaraca kojima su vezane ruke odostraga i/ili s povezom na očima. Haški sud je pretpostavio da su to bili Muslimani. Pritom:
-Ne zna se kada i u kojim okolnostima je izvršena egzekucija.
- Otkopavanje i pregled tijela u grobovima udaljenim i po nekoliko desetina kilometara daleko od Srebrenice, vršili su isključivo stručnjaci haškog suda, bez prisustva Srba, što nije bio najbolji način da se osigura objektivnost ekspertize.

Postoji još jedna činjenica koja tjera na razmišljanje. Navodni masakr Muslimana Srebrenice izvršen je prema haškoj optužnici od 12 do 15 jula 1995. godine. Međutim, već se oko 20. jula počelo govoriti o masakru od 6.000 do 12.000 osoba, a konstituirani su i spiskovi nestalih osoba od strane Muslimana. Prosto je nemoguće, da se u tako kratkom vremenu i to u ratnim uvjetima, moglo sa izvjesnošću tvrditi nešto tako krupno.

Ironično i cinično, prave ubice, SAD-NATO-EZ koalicija sa njihovim liderima i "novinarima": Clinton, Blair, Solana, Clark, Amanpur, Shea, itd, sada se postavljaju kao sudije presuđujući ludilu jugoslavenskih naroda koje su sami isprovocirali.

Ratni zarobljenici i mrtvi ljudi na biračkim listama

U svakom slučaju, sudeći prema činjenicama jedno je sigurno. Nakon pada Srebrenice, srpske snage su zarobile više hiljada muslimanskih vojnika. Za to postoje slijedeći razlozi:
- Srbi iz Republike Srpske čije je ljudstvo bilo manje brojno od muslimansko-hrvatskog, nisu mogli dopustiti uhvaćenim muslimanskim vojnicima da se vrate na bojište.
- Među uhvaćenim Muslimanima bilo je dosta onih koji su, pod Orićevim rukovodstvom, izvršili brojne zločine nad srpskim civilnim stanovništvom u periodu 1992-1995.
- Postoje realne pretpostavke da je izvjestan broj muslimanskih vojnika egzekutiran zbog prethodno počinjenih zločina nad Srbima.
- Postoje realne pretpostavke da je izvjestan broj muslimanskih boraca nastojao da izbjegne zarobljeništvo i u proboju nastradao.
- Postoje realne pretpostavke da je izvršen izvjestan broj zločina nad zarobljenim Muslimanima.
- Sve ostalo, a prije svega plansko pogubljenje hiljada uhvaćenih muškaraca, Muslimana, je sumnjivo i do sada bez ikakvog ozbiljnog dokaza.

U pogledu liste od nekoliko hiljada "nestalih" muslimanskih vojnika koju je objavio Crveni križ, upamtimo slijedeće činjenice:
*Nekoliko hiljada muslimanskih ratnika pobjeglo je iz Srebrenice prije nego što je grad pao.
- Jedan članak u londonskom 'Times-u' (2. august 1995.) navodi da je nekoliko hiljada srebreničkih vojnika prebjeglo sjeverno od Tuzle "bez da o tome obavijeste njihove porodice".
- Štoviše, "međunarodni Crveni križ se obratio bosansko-hercegovačkim vlastima tražeći informacije o nekih 5.000 individua koje su pobjegle iz Srebrenice, od kojih su neki dospjeli do srednje Bosne."
- Zahtjev Crvenog križa je bio popraćen izvještajem UNHCR-a broj 37, datiranim od 13. septembra 1995, u kojem se tvrdi:

"Otprilike 5.000 srebreničkih muslimanskih trupa je napustilo enklavu neposredno prije pada. Muslimanska vlada je priznala da su ovi ljudi bili premješteni u druge jedinice njihovih vojnih snaga. Činjenica da njihove porodice nisu bile obaviještene bila je opravdana obavezom da se čuva vojna tajna."
*Neki od ovih ljudi bili su nakon toga pronađeni i zarobljeni u Žepi.
"Kao što navodi New York Times:

'Ranjenici su bili ostavljeni, i kada su bosanski Srbi preuzeli grad tog utorka, ranjenici su bili premješteni u Sarajevsku bolnicu Koševo na liječenje. Mnogi su od njih započeli svoje putovanje u Srebrenici, a onda prebjegli u brda kada je ova 'sigurnosna zona' pala u ruke bosanskih Srba 11. jula. Ovi ljudi nisu dospjeli do Tuzle, gdje je završio najveći broj izbjeglica, nego su postali branioci Žepe.'"5
*Oko 3.000 ljudi bilo je na izbornim listama tokom općinskih izbora u Srebrenici 1996. i 1997.
*Početkom 1996. (17. januara), mančesterski "Guardian" je objavio članak o grupi bivših muslimanskih zatvorenika iz Srebrenice i Žepe koji su bili primljeni u Dublinu nakon što su bili oslobođeni.
*U istom članku može se naći i podatak da su "stotine bosanskih muslimanskih zatvorenika i dalje zatočeni u dva tajna logora u susjednoj Srbiji,...i da je Crveni krst u Beogradu pregovarao nekoliko nedjelja da se ti ljudi puste i da im se ponudi utočište u trećim zemljama."
*SAD su odlučile da prihvate dvije stotine i četrnaest Muslimana koji su, nakon pada Srebrenice i Žepe, bili zatočeni u srpskim logorima i da im ponudi status izbjeglica.
*Na listi "nestalih", više stotina osoba je bilo već mrtvo. "Profesor Milivoje Ivanišević sa Univerziteta u Beogradu pregledao je detaljnije listu Crvenog krsta i otkrio da je sadržala imena ljudi koji su bili preminuli prije nego što su trupe bosanskih Srba ušle u Srebrenicu."

SAD sateliti i U-2 dokazi

Prema "New York Times-u": "10. augusta 1995, voda američke delegacije u UN, Madeleine K Albright, pokazala je na zatvorenoj sjednici Vijeća bezbjednosti UN odabrane fotografije dviju lokacija. Zatim je rekla, 'Vidjet ćemo da li će bosanski Srbi pokušati da izbrišu dokaze onoga što su učinili.'"

*Na osnovu ovih fotografija su Vijeće bezbjednosti i Sud za ratne zločine za bivšu Jugoslaviju optužili Karadžića i Mladića da su naredili masakre uhvaćenih muslimanskih vojnika nakon pada Srebrenice.

Komentar
*Ni štampi ni Sudu nisu bile dostupne sve fotografije.
*Clinton-ova administracija objavila je tri od osam fotografija koje su pokazane Vijeću bezbjednosti.
- Jedna od tri fotografije pokazivala je "raskopano zemljište".
- Druga je navodno pokazivala velik broj muškaraca na jednom polju blizu fudbalskog stadiona oko 5 milja od Srebrenice.
- Zadnja je fotografija pokazivala široko područje svježe raskopane zemlje, čime su se htjeli sugerirati navodni masovni grobovi.

U svakom slučaju, teško je vjerovati da su članovi Vijeća bezbjednosti, samim tim što su vidjeli fotografije, mogli nepobitno zaključiti da je "srebrenički masakr" počinjen od strane Srba pošto slike nisu doslovno ništa dokazivale.

Novinari su se žalili da je SAD vlada odbila "da dopusti novinarima da vide satelitske fotografije (...) za koje se govorilo da su prikazivale ljude okupljene na fudbalskom stadionu. Američki zvaničnici su izjavili da su satelitske fotografije klasificirana informacija, iako ih je gospoda Albright prethodno pokazala ostalim članovima Vijeća bezbjednosti."

Pitanje je slijedeće: Zašto je vlada SAD klasificirala (za narednih trideset godina, najmanje) fotografije koje su dokazivale istinitost njenih tvrdnji o "masakru u Srebrenici"? Da parafraziramo Shakespeare-a: Nešto je trulo u državi SAD.

Nakon pokazivanja (pardon: prikrivanja) originalnih satelitskih i U2 fotografskih snimaka publici, zašto su SAD smatrale neophodnim da prošire glasine o tome da su Srbi uklonili i kemijskim sredstvima uništili hiljade tijela koja su navodno prethodno bili pokopali ispod tog "raskopanog zemljišta"?

Masovni grobovi, "nestala tijela" i spirala nasilja

Ponovimo:
*Poznato je da tokom rata nema dovoljno vremena ni prilike da se poginuli sahrane individualno. U tom smislu, masovnih grobova je bilo posvuda u Jugoslaviji. Međutim, pitanje se postavlja gdje su tijela navodno nekoliko hiljada (6, 8,12.000) ubijenih Muslimana?

*Jedan dio tijela nije mogao biti identificiran. Prema tome, ne možemo znati koje su nacionalnosti bili ovi ljudi ni kada su umrli.
*U ono doba, Haški sud je smatrao, što zvuči prosto nevjerojatno, da identifikacija tijela uopće nije prioritetan zadatak ove institucije!
*Do sada nema nikakvih drugih činjenica. Prema tome, svi zaključci koji slijede iz toga su ideologija, spekulacija i/ili propaganda, kao na primjer SAD tvrdnje da su Srbi uništili dokaze služeći se korozivnim sredstvima. Nezavisni timovi istraživača nisu mogli pronaći nikakve tragove korištenja korozivnih sredstava.
U svemu ovome ispušta se iz vida još jedna važna činjenica. Po saznanjima iz većeg broja zapadnih izvora, bilo je više nego dovoljno elemenata da se podigne optužnica protiv Orića i izvjesnog broja drugih Muslimana zbog ubistava velikog broja srpskih civila u Srebrenici i oko nje. ICTY će sigurno jednog dana to uraditi, ali je njegova dosadašnja šutnja vrlo jasna.
*Naime, podizanjem optužnice protiv Orića i ostalih zbog masakra nad srpskim civilima, pokazalo bi se da su Srbi imali opravdanih razloga da, nakon pada Srebrenice, presude zločincima koji su se nalazili među zarobljenim vojnicima.
*Zatim, ispalo bi da su ustvari Srbi bili ti koji su bili prve masovne žrtve, pa bi eventualno motiv osvete bio mnogo bliži mnijenju.
*Drugim riječima, razotkrila bi se spirala nasilja koja bi Srebrenicu prikazala u potpuno različitom svjetlu, tako da medijski propagiran "srpski masakr nad Muslimanima" ne bi ni izdaleka imao sadašnju težinu.

Kintonu je trebalo 5.000 muslimanskih žrtava

"Predstavnici bosanske zajednice okupili su se u Sarajevu 28. i 29. septembra (1993., E.V.)... Delegacija Bosanaca iz Srebrenice je prevezena u Sarajevo helikopterom UNPROFOR-a da učestvuje u debati. Prije tog sastanka delegacija je imala privatni sastanak sa predsjednikom Izetbegovićem... Neki od preživjelih članova srebreničke delegacije izjavili su da im je predsjednik Izetbegović rekao da je on znao za mogućnost NATO intervencije u Bosni i Hercegovini, ali da se to moglo desiti samo pod uslovom da Srbi upadnu u Srebrenicu i ubiju pritom barem 5.000 njegovih ljudi."

Pošto je ova priča bila također potvrđena nakon pada Srebrenice od drugih muslimanskih lidera, postoji velika vjerojatnost da je Izetbegoviću zaista bila predložena ova sramna ponuda od strane NATO-a. Ali NATO je isto što i SAD, a SAD su bile, barem formalno, isto što i Predsjednik Clinton. Markale masakri i mogućnost pada Srebrenice sa navodnim muslimanskim žrtvama i "monstruoznim srpskim ubicama" očigledno su svakoga zadovoljavali:

- Predsjedniku Klintonu je trebala za izbornu godinu 1996. jedna mala vojna pobjeda protiv Srba i konačni "mir" (kolonijalni SAD protektorat) za Bosnu i Hercegovinu.
- Zapadno javno mnijenje bi uživalo u novim ratnim igrama (NATO napad na Srbe).
- Pentagon bi mogao testirati novo oružje na Srbima.
- Vojna industrija bi dobila nove narudžbine.
- Prijatelji SAD, konzervativni muslimanski režimi, bili bi zadovoljni, nakon podjele Bosne i Hercegovine, sa novo-stvorenom muslimanskom polu-državom u srcu Evrope.
- Pad Srebrenice i navodne muslimanske žrtve zataškale bi hrvatsko osvajanje Krajine i predvidljivo stradanje srpske populacije sa ovog područja.

Prema tome, masakrl na Markalama i pad Srebrenice bili su neophodni i morali su biti izvršeni.

Međutim, za naivnog čitaoca, jedan problem ostaje. Naime, čak i da je Izetbegović naredio svojim trupama u Srebrenici da se predaju, nije trebalo da Srbi, nakon preuzimanja grada, ubiju niti jednu od onih pet hiljada "potrebnih žrtava"!

Oni koji imaju ovu vrst problema, vjerojatno su nesvjesni moći koju ima današnja totalitarna propaganda. Nije važno da li se nešto desi ili ne, zato jer se sve može kreirati i proširiti preko medija.
Na primjer, nepostojeći logori "smrti" i "silovanja" u BiH koji su bili nekritički prihvaćeni od strane zapadnog javnog mnijenja, otvorili su mogućnost za svakovrsne "istinite laži". Zapadno javno mnijenje je željno da učestvuje u imperijalističkim SAD-NATO-EZ akcijama jer mu takva politika osigurava visok standard, ali hipokrizijski traži moralno opravdanje za to.

Kostojeća info-totalitarna mašinerija je savršeno sposobna da stvori iluzije o ovoj vrsti moralnosti. Nije važno što će se laži poslije otkriti, uvijek ima dovoljno novih imperijalističkih igara da sramno izmišljena te silom i ucjenama nametnuta realnost padne ubrzo u zaborav.

Zaključak. Nema razloga da se više troši vrijeme na pobijanje vješto izvedene propagande oko Srebrenice.  Štoviše, može se reći da je Zapad u toku zadnjih deset godina, lagao o svemu ostalom: srpskim "logorima za silovanje" i" logorima smrti", o Markale masakrima, o "Račak masakru", o navodnoj smrti 100.000 ili čak 500.000 Albanaca sa Kosova "ubijenih od strane Srba", itd. Prema tome, zašto ne bi lagao i u ovom slučaju?

Dakle, problem nije u istinitosti činjenica o Srebrenici, u svakom slučaju ne za nove totalitarne vladare. Za njih su Srebrenica i Markale bili samo neka vrst krvave ali neophodne metafore, put do Dayton-sporazuma, do kolonizacije Balkana, do ostvarivanja neljudskih geopolitičkih ciljeva.

U današnje vrijeme događaji tipa "masakr" ne moraju se uopće dogoditi. Dovoljno ih je samo zamisliti. Ostalo je stvar tajnih službi, čarobnjaka iz agencija za odnose sa javnošću i savezništva elita, medija i publike. Američki film 'Wag the Dog' sjajno pokazuje kako je postojeća stvarnost sve više čista iluzija, a iluzija sve više postaje nepodnošljiva realnost.

Povrh svega, Srebrenica se mora sagledati u cjelini, počevši od masakra nad srpskom populacijom u tom području, kršenja odluke UN-a o stvaranju demilitarizirane zone, političkih igara oko Srebrenice posebno u vezi tragedije Srba iz Krajine. Isključivo izdvajanje mogućeg srpskog zločinačkog ponašanja iz ovog konteksta prepunog zločina i intriga svih vrsta i od strane sviju, ne predstavlja nikakvu pravdu, već čistu manipulaciju i namjeru da se demonizira srpski narod.

Ostaje još pitanje nestalih iz Srebrenice. U onom vremenu, Haški Tribunal  nije išao ide dalje od 6000 nestalih. Vjerojatno ne treba dovoditi u sumnju ovaj podatak. Ali ako je i tako, postavljaju se i slijedeća razmišljanja. Prvo, rat je, što objašnjava mnogo toga. U Francuskoj, bez ikakvog rata, nestaje godišnje pedeset tisuća osoba. Zatim, pod pretpostavkom da su svi nestali Muslimani poginuli, zar nisu mogli poginuti na različitim bojištima u BiH? Sve u svemu, ima puno pitanja, puno propagande, puno emotivnog naboja, puno različitih interesa koji su prikriveni navodnim ili stvarnim masakrom, premalo direktnih dokaza i apsolutnog ignoriranja prethodnih srpskih civilnih žrtava na području Srebrenice.

U četvrtak čitajte na Pravdi tekst Emila Vlajkija "Što se dešavalo u Srebrenici u julu 1995. godine".

Predhodne tekstove Emila Vlajkija čitajte OVDE.

Izvor: Pravda 

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

 

недеља, 12. децембар 2021.

Националним памћењем против ревизије историје

politika.rs

Националним памћењем против ревизије историје

Д. Буквић М.Сретеновић

5-7 minutes


На Правном факултету у Београду одржана је трибина „Националним памћењем против ревизије историје". Са догађаја уприличеног на Међународни дан сећања на жртве геноцида послата је порука да се не смеју заборавити страдања Срба, Јевреја и Рома у концентрационим логорима у НДХ. Међу домаћим и страним стручњацима који су се обратили био је и израелски историчар проф. др Гидеон Грајф, носилац одликовања председника Србије – златне медаље за изузетне заслуге и директор Међународне експертске групе ГХ7 за Јасеновац и НДХ.

Он се осврнуо на своју мултидисциплинарну трилогију „Јасеновац – Аушвиц Балкана – усташка империја окрутности", „Усташко коначно решење пре нацистичког коначног решења" и „Алојзије Степинац, усташки викар – покрсти се или умри". Реч је о капиталном делу од 2.700 страна које расветљава размере злочина у НДХ.

Грајф је казао да постоји велика разлика у суочавању савремене Немачке са злочинима из Другог светског рата, насупрот негирању геноцида у НДХ присутном у данашњој Хрватској.

„То је тужна реалност јер ако неко није у стању да прихвати своју одговорност, ту нема места напретку и будућности. Неопходно је увек бити веран истини и чињеницама. Историја и политика се не смеју мешати", казао је Грајф.

Он је навео да су усташе у својој бруталности отишле даље од својих немачких узора јер је у немачким логорима избегаван директан контакт злочинаца и жртава, док су усташе директно својом руком убијале логораше у Јасеновцу.

„Усташе су уживале у болу и мучењу својих жртава. Немци су примењивали три или четири начина ликвидације, а усташе чак 57. Можете ли да замислите људско биће које стално смишља нове методе ликвидација? То је патологија. Такође, усташко 'коначно решење' је почело шест месеци пре нацистичке Немачке, од које је НДХ била екстремнија и по томе што је оснивала логоре искључиво за децу. Усташе нису имале граница у својој окрутности", закључио је Грајф.

Он је, иначе, истог дана пре овог скупа о злочинима у НДХ разговарао и са ђацима у Петој београдској гимназији, с којом је потписао и протокол о сарадњи и едукацији.

На трибини на Правном факултету је говорио и др Борис Беговић, професор Правног факултета у пензији и један од уредника зборника „Правни поредак Независне државе Хрватске". Он је казао да су у тој публикацији анализирани различити аспекти НДХ – од спољне политике и пореског система до дискриминаторних закона и оснивања тзв. хрватске православне цркве.

„Установљено је да постоји више аргумената да је НДХ ипак била држава, то јест да је имала поједине атрибуте државности. То нам говори да је геноцид у НДХ био државни пројекат, у којем су учествовале све државне структуре", рекао је Беговић.

Амбасадор Јерменије Ашот Ховакимијан говорио је о превенцији геноцида путем ширења знања о почињеним злочинима, додајући да је њихова некажњеност основа да геноцид буде поновљен.

Будући да је овај скуп организован као подршка одлуци Српске академије наука и уметности да се успостави јединствени наратив српске националне историје, прочитан је и текст иницијативе за формирање Савета за национално памћење, коју је Одељење историјских наука САНУ у новембру упутило Министарству просвете. Како је наведено, прва три задатка савета била би хитна стандардизација уџбеника, едукација едукатора за наставно особље из области националне историје и организовање научних истраживача за прикупљање и објављивање архивске грађе из релевантних архива.

„Недопустиво је да уџбеници из националне историје буду нестандардизовани и да једна школа учи да је у Јасеновцу било 700.000 жртава, друга да их је било неколико стотина хиљада, а да се у трећој из неког трећег уџбеника учи да се не зна број. Дакле, хитно је потребна стандардизација уџбеника, да буду униформни и да буде један уџбеник из националне историје и националне географије, српског језика и граматике обавезан за све школе у Србији и расејању. Посебно треба учинити да писање и штампање уџбеника националне историје не буде 'предмет тендера' јер државни наратив о страдању српског народа је питање националне безбедности и стуб идентитета нације, о чему се не одлучује на конкурсима и кроз ад хок протоколе о сарадњи", наведено је у иницијативи.

Јасеновац – шест пута већи од Аушвица

Почасни гости на трибини била су преживела деца-логораши Јасеновца и Јастребарског, Гојко Рончевић Мраовић и Смиља Тишма, најстарији народни посланик и оснивач Удружења логораша Јасеновца после Другог свeтског рата. Емитован је и кратки филм „Апел жртава Јасеновца" о иницијативи поднетој 7. децембра да се у Скупштини Србије донесе резолуција о усташком геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ и да се установи дан сећања на геноцид над Србима у 20. веку. На трибини су представљени и предмети коришћени у Јасеновцу за егзекуције и мучење, као и скулптуре Катарине Трипковић посвећене страдањима у том логору. Представљена је и макета подручја јасеновачког логора тешка две тоне, димензија 16 са три метара, које је у стварности заузимало 240 квадратних километара, што је величина 150 фудбалских игралишта или шест пута више него површина комплекса Аушвица, који се простирао на 40 квадратних километара.


View article...

Enclosures:

160z120_DR--GREIF--foto-V-Mikaca.jpg (10 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2021_12//160z120_DR--GREIF--foto-V-Mikaca.jpg

 

Путин: Распад Русије био би много крвавији него у СФРЈ

politika.rs

Путин: Распад Русије био би много крвавији него у СФРЈ

2 minutes


МОСКВА - У случају распада Русије последице би биле много драматичније и крвавије него у бившој Југославији, изјавио је данас председник Русије Владимир Путин у интервјуу емитованом на ТВ каналу „Росија-1", преноси Танјуг.

„Може се дефинитивно рећи да бисмо се осећали врло лоше, борили бисмо се да преживимо, уместо да повећавамо наталитет. Трагичан пример Југославије показује да, у случају да смо прошли кроз исто то, а знајући менталитет нашег народа и не само руског, већ свих народа који живе у Русији, сукоби би били много опаснији и крвавији него у Југославији", казао је Путин, а пренео ТАСС.

Он је додао да је током деведесетих година било бројних спољних притисака на Русију, као и да је тада земља изгубила добар део свог суверенитета.

„Било је много инструмената притисака, Русија је била прилично слаба, зависила је од разних финансијских инструмената и механизама, политичких и унутрашњих. Може се са жаљењем рећи да је тада Русија изгубила већи део свог суверенитета", казао је Путин.

Путин се присетио ситуације из 1999. године када је био премијер.

„Што се тиче губитка суверенитета, видео сам то када сам био премијер 1999. године, када је након почетка наших борбених операција на северу Кавказа, мисија Међународног монетарног фонда захтевала да обуставимо операције", открио је Путин.

Он је додао да је питао какве везе има ММФ са операцијама на северу Кавказа, речено му је да ће то имати негативан утицај на економију.

„Тврдили смо да смо јачали нашу државност и стога стварали могућност за ефикаснији рад у економској сфери, али су наши аргументи игнорнисани", поручио је Путин.


View article...

Enclosures:

160z120_0aa1d87e.jpg (8 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2021_12//160z120_0aa1d87e.jpg

 

уторак, 7. децембар 2021.

Siniša Ljepojević - "Specijalni izaslanik" i britanske iluzije

standard.rs

Siniša Ljepojević - „Specijalni izaslanik“ i britanske iluzije - Novi Standard

Siniša Ljepojević

8-10 minutes


Sve liči na klasičan zapadni model izmišljanja krize i potom donošenja odluka zasnovanih na neistinama i pogrešnim procenama, a sve kako bi se održao privid moći

Balkanskoj koteriji zapadnih „specijalnih izaslanika“ pridružila se i Velika Britanija. Britanski premijer Boris Džonson, kako je saopšteno, imenovao je penzionisanog vazduhoplovnog maršala sera Stjuarta Piča za svog izaslanika za takozvani Zapadni Balkan. Tako je i Britanija postala deo „armije“ zapadnih emisara čiji je osnovni posao dalje generisanje u osnovi veštačke krize i održavanje privida zapadne moći. Ali, narod kaže, „mnogo babica kilavo dete“.

Ipak, nije jasno šta će da radi britanski izaslanik, sa kakvim mandatom i kakav bi se rezultat mogao očekivati od njegovog rada. U britanskom političkom establišmentu imenovanje specijalnog izaslanika primljeno je sa primetnim iznenađenjem jer takvi izaslanici ne postoje u političkoj praksi Kraljevstva. Njegovo imenovanje se čak vidi i kao uvreda za britansku diplomatiju koja je opšteprisutna u tom delu sveta a imenovanje specijalnog izaslanika baca sumnju na njenu sposobnost. To bi se moglo tumačiti i kao priznanje poraza britanske diplomatije. Uz to, takav potez urušava i demokratsku strukturu političkog sistema Britanije.

Po definiciji, britanski politički sistem funkcioniše kroz institucije, a izaslanici su nepoznata pojava, jer koga oni u stvari predstavljaju? Imenovanje sera Stjuarta se u Londonu vidi i kao dodatna amerikanizacija britanske politike koja pre svega znači vaninstitucionalnu politiku, kao i militarizaciju političkog života. Ser Stjuart je penzionisani oficir, a imenovan je za, u osnovi, političke probleme.

Antisrpsko angažovanje

Veruje se, međutim, da je premijer Džonson takvu odluku doneo na inicijativu Amerike, a po starom sistemu da su Amerikanci skloni da svoju politiku kriju iza „međunarodne zajednice“ i drugih. Uz to, veruje se, takođe, da na takozvanom Zapadnom Balkanu Amerikanci žele da ojačaju svoje suprotstavljanje pre svega Evropskoj uniji (EU) koja ima svoje izaslanike na terenu. To se obično zove balans moći. Istovremeno, Britanija je u tome prepoznala i svoju ambiciju održavanja privida moći i važnosti kao i, veruje se, priliku da odmerava političku snagu ne samo sa Briselom nego i Nemačkom. U očiglednom projektu Zapada da bivša Jugoslavija postane novi-stari „međunarodni problem“ gde već svoje predstavnike imaju i EU i Amerika i gde je realno najveće prisustvo Rusije i Kine, pa i Turske, onda i Britanija želi da ima i svoje „oči i uši“ i to na nekonvencionalan način.

Posle izlaska iz EU London je na duži rok imao u planu veće angažovanje na prostoru bivše Jugoslavije i na Balkanu kao jedinom preostalom evropskom prostoru gde bi Britanija mogla da ima neki uticaj. Ali, plan je bio da Britanija bude vodeći a ne, kako se sada desilo, „treći igrač“.

Preuranjeno a nakaradno angažovanje očigledno je uslovljeno ne samim stanjem na terenu nego aktuelnom kampanjom protiv prisustva Rusije i u izvesnoj meri Kine na preostalom prostoru bivše Jugoslavije koji još nije pod zapadnom kontrolom, a Zapad ga smatra svojim privatnim vlasništvom. Drugim rečima, britansko angažovanje pre svega je usmereno protiv Srba i srpskog korpusa čime se Velika Britanija definitivno svrstala u antisrpsku koaliciju.

Zastave Sjedinjenih Država i Velike Britanije unutar Bele kuće u Vašingtonu (Foto: Reuters/Joshua Roberts)

A šta će da radi ser Stjuart?

Zanimljivo je da je imenovanje sera Stjuarta obznanila britanska ambasada u Beogradu, a ne sam Forin ofis ili kabinet premijera Džonsona čiji je on, kako se tvrdi, specijalni izaslanik.

On će, prema saopštenju ambasade, „sarađivati sa liderima Zapadnog Balkana, kao i sa našim saveznicima u SAD i Evropi na podršci i jačanju regionalne stabilnosti“. Njegov rad će, dodaje se, „uključivati i promovisanje jakih demokratskih institucija i otvorenih društava, pomaganje u suočavanju sa ozbiljnim i organizovanim kriminalom i drugim zajedničkim bezbednosnim izazovima i podsticanje rešavanja nasleđenih pitanja poput ratnih zločina i nestalih lica.“ Ujedinjeno Kraljevstvo će, kaže se dalje u saopštenju, „igrati važnu ulogu blisko sarađujući sa vladama regiona i svojim međunarodnim partnerima.“

Ambasada posebno ističe Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i tzv. Kosovo. U prevodu sa kodiranog birokratskog jezika, tema su samo – Srbi.

U saopštenju ambasade navode se i reči premijera Džonsona koji veruje da se „Zapadni Balkan suočava sa najvećom pretnjom svojoj stabilnosti i bezbednosti u poslednje dve decenije“. Nije, ipak, jasno na koji „Zapadni Balkan“ misli Džonson. U kom svetu živi politički London?

Negovanje iluzija

A šta će da radi britanska diplomatija dok se specijalni izaslanik bavi „važnim temama“? Prema saopštenju, diplomatija „Ujedinjenog Kraljevstva će nastaviti da predvodi rad na unapređenju rodne ravnopravnosti i implementaciji Inicijative za sprečavanje seksualnog nasilja u sukobima“.

Posle saopštenja angažovani su, po viđenom modelu propagande, poslanici parlamenta koji su od ranije poznati kao lobisti američke imperijalne politike. Među njima je i poslanik vladajuće Konzervativne stranke Bob Stjuart koji čak tvrdi da Britanija treba jednostrano da pošalje bataljon vojske u Bosnu „kako bi se sprečila eskalacija“. Ali, koja eskalacija? Bataljon ima oko 500 vojnika pa nije jasno šta bi oni mogli da učine. On predlaže i organizovanje nove konferencije, Dejtona 2. Bob Stjuart je kao major kopnene vojske  javnosti postao poznat kao oficir mirovnih snaga Ujedinjenih nacija (UNPROFOR) u Bosni 1993. u čijoj zoni odgovornosti se te godine desio zločin Hrvata nad muslimanima u Vitezu. Posle tako stečene „slave“ napustio je vojnu službu i postao poslanik.

Među nejasnim stvarima je i koja će biti logistika britanskog specijalnog predstavnika. Da li će britanska diplomatska mreža servisirati specijalnog izaslanika sa kojim ona nema direktne veze? Prema saopštenju ambasade, britanska diplomatija će se baviti rodnom ravnopravnošću i seksualnim nasiljem u sukobima kojih nema. Čovek se ne može oteti utisku da sve počinje da liči na neku vrstu naučne fantastike.

Glavni maršal vazduhoplovstva ser Stjuart Pič tokom konferencije za medije u sedištu NATO, Brisel, 16. januar 2019. (Foto: EPA-EFE/Stephanie Lecocq)

Ništa manje nije zanimljiva ni ličnost vazduhoplovnog maršala u penziji sera Stjuarta jer, bez obzira na zvanični status, uvek mnogo toga zavisi i od same ličnosti. U tom svetlu, olakšavajuća okolnost za sera Stjuarta je činjenica da je on čovek sa velikim iskustvom stečenim ne samo u čisto oficirskoj karijeri nego i time što je nekoliko godina bio i direktor britanske vojne obaveštajne službe gde je imao uvid u stvarne činjenice, a ne samo one servirane za dnevno-političke potrebe. Uz to, ser Stjuart je po civilnom obrazovanju profesor geografije, pa će biti među retkim zapadnim misionarima koji barem znaju gde se šta nalazi.

A šta bi mogla da bude otežavajuća lična okolnost? Zbunjujuće je, naime, to što jedan tako ugledan penzionisani oficir sa tako bogatom vojnom biografijom i najvišim činom u Kraljevskom vazduhoplovstvu (RAF) pristaje na ulogu za koju nema dovoljno kvalifikacija, niti je ta politička misija dovoljno definisana. Za njega bi to moglo da bude i, na neki način, poniženje. Jer, ugledni britanski vazuhoplovni maršal bi sada mogao da postane „nosač torbe“ američkog „specijalca“ Gabrijela Eskobara. U to će se, naime, neminovno pretvoriti specijalni izaslanik premijera Ujedinjenog Kraljevstva.

Pošto će, očigledno, Srbi biti glavni posao sera Stjuarta, moglo bi se onda reći da se među Srbe ponovo vraća „maršal“.

Sve to liči na klasičan zapadni model izmišljanja krize i onda donošenje odluka na neistinama i pogrešnim procenama kako bi se samo održao privid moći i opravdalo prisustvo.

U takvim okolnostima, malo je verovatno da će specijalni izaslanik premijera Džonsona doneti bilo kakvu promenu na Zapadnom Balkanu i da će se ostvariti neki rezultat. To je uzaludan posao. I moglo bi se desiti da uvođenje prakse delovanja van institucija može da ima veće političke posledice za samu Veliku Britaniju nego za Zapadni Balkan.

Zastava Velike Britanije na vrhu Vestminsterske palate u Londonu (Foto: Matt Milton on Unsplash)

Utisak je da i u samoj Britaniji postoji svest da je to uzaludan posao, pa je pronađeno klasično britansko rešenje. Imenovan je penzioner, makar i maršal po činu i zvučnog imena, pa će neuspeh ići na njegovu dušu, a to za druge neće biti ni važno. Sve je to negovanje iluzija.

Siniša Ljepojević je dugogodišnji kolumnista Novog Standarda. Ekskluzivno za Novi Standard.

Naslovna fotografija: Fernando Alvarado/EPA

Izvor Novi Standard

BONUS VIDEO:

 

Орбан: ЕУ је пукла по шаву, улазимо у ново доба без рукавица

Орбан: ЕУ је пукла по шаву, улазимо у ново доба без рукавица

07:52 07.12.2021 09:59 07.12.2021

 

 

Тканина Европске уније раздвојила се по шаву због мигрантске кризе и биће потребни надљудски напори за обнављање европске сарадње у пост-Меркел ери, тврди мађарски премијер Виктор Орбан.

Мађарски председник владе Виктор Орбан објавио је на службеној страници канцеларије премијера текст о немачкој канцеларки на одласку Ангели Меркел.

„Ангела Меркел 8. децембра престаје да буде немачка канцеларка. Део живота житеља средње Европе отићи ће с њом", стоји у уводу у Орбанов текст који носи наднаслов „Самиздат бр. 14".

Мађарски премијер пише како су Меркелова и он годинама трпели јер су били у опозицији, па је прво она постала канцеларка, а онда се и његова партија вратила на власт, те су заједно управљали финансијском кризом 2010. и „били партнери у борби да Европску унију одржимо на окупу".

 

„Лојални и дисциплиновани Немци те бунтовни и несмотрени Мађари заједно су се борили за исти циљ, Европу у којој ће се све нације осећати као код куће", написао је Орбан.

Мађарски премијер наводи да је „уследила руптура, или боље речено фрактура, отворена фрактура 2015. године, инвазија миграната".

„То је као повреда после које се спортиста више никад неће кретати као пре. Он иде на рехабилитацију, труди се, мучи се, али више из части. Он зна, а након неког времена призна себи да више не може повратити стару форму", написао је Орбан.

 

Према његовом мишљењу, „мигрантска криза сама по себи је била велики тест".

 

„Постала је Рубикон јер је показала дубоке филозофске, политичке и емотивне разлике између нас у поимању нација, слободе и улоге Немачке", пише Орбан.

Та криза открила је да је Мађарима и другим становницима Средње Европе домовина кључна, тврди мађарски премијер.

 

„Нација је исходиште, а без патриотизма не може бити здравог емотивног живота. Испоставило се да су се Немци приклонили другом развојном путу европске цивилизације, да иду ка томе да буду постхришћанска и постнационална држава", додао је.

 

Ми Мађари разумемо да Немци то не сматрају проблемом, каже Орбан.

 

„Они то не сматрају цивилизацијском болести коју треба излечити, него то сматрају природним, пожељним, па чак и морално супериорнијим исходом. Тканина Европске уније тада се раздвајала по шаву и није било начина да се то спречи. Миграције, пол, федерализована Унија, германизација Европе. Обнављање европске сарадње захтеваће надљудске напоре у пост-Меркел ери", тврди Орбан.

Мађарски премијер пита се да ли је Ангела Меркел отворила врата невољи.

 

„Или је, баш супротно, покушала да заузме чврст став, али је на крају подлегла притиску с левице и померила се у страну? Данас не знамо одговор на то питање", написао је.

„Гледајући на проимиграцијску, про-родну, федералистичку, пронемачку агенду нове немачке крајње леве владе, на мистерију Меркел могуће је дати оба одговора. Време ће показати", каже Орбан и додаје да „једино за чиме жали, као бивши борац, је то да нама, својим колегама, њено животно дело и 16 година на челу немачке владе нису дали одговоре".

 

„Једна је ствар сигурна: ера двосмислености, прикривене политике и врлудања завршила се с Меркеловом. У ново доба улазимо без рукавица", закључио је Орбан.

 

О томе шта стоји у коалиционом споразуму „семафор коалиције", зашто „Шпигл" оцењује да су прве пукотине у будућој влади Немачке већ постале видљиве, о каквој „хибридној агресији" говори лидерка Зелених и будућа шефица немачке дипломатије Аналена Бербок у контексту Русије и Кине, и шта ће то значити за Западни Балкан у емисији „Нови Спутњик поредак" говорили су некадашњи дописник „Политике" из Берлина Мирослав Стојановић и новинар из Лондона Синиша Љепојевић:

 

https://youtu.be/jeoK1Ad4ieg

 

https://rs.sputniknews.com/20211207/orban-eu-je-pukla-po-savu-ulazimo-u-novo-doba-bez-rukavica-1132245444.html

недеља, 5. децембар 2021.

Les: Sada bi Rusija, a možda i Kina i Turska, mogle da imenuju izaslanike za Zapadni Balkan

kosovo-online.com

Les: Sada bi Rusija, a možda i Kina i Turska, mogle da imenuju izaslanike za Zapadni Balkan - Kosovo Online

3 minutes


Biviši britanski diplomata i profesor na Univerzitetu Kembridž Timoti Les naveo je da se, nakon imenovanja specijalnog izaslanika za Zapadni Balkan od strane Velike Britanije, koja je na tu poziciju postavila ser Stjuarta Piča, ne bi iznenadio ako bi "to otvorilo put za imenovanje drugih međunarodnih izaslanika, od strane Rusije, a možda i Turske i Kine".

Kako je istakao Les, Rusija, Turska i Kina "neće dozvoliti svojim protivnicima da oblikuju događaje na Balkanu na načine koji su suprotni njihovim nacionalnim interesima".

"Za one koji poznaju istoriju regiona, sve će ovo biti veoma poznato. Ovo je značajan razvoj događaja i sugeriše da Ujedinjeno Kraljevstvo veruje da postoji ozbiljan rizik za stabilnost regiona i integritet sadašnjeg dogovora. Srbi otvoreno osporavaju politički status kvo u Bosni, a tenzije se produbljuju između Srbije i Kosova, dok Priština pokušava da potvrdi svoju vlast nad severom, a Srbija uzvraća", rekao je Les za Kosovo onlajn.

Kako navodi bivši britanski diplomata "to predstavlja problem za London koji ima interese na Balkanu", dok na pitanje da li će Pič sarađivati sa Lajčakom, ali i Eskobarom navodi da će pokušati blisko da sarađuje:

"Ujedinjeno Kraljevstvo je igralo važnu ulogu u oblikovanju nagodbe, posebno u Bosni i na Kosovu i ne želi da se njen rad poništi. London takođe ne želi sukob u kojem će Velika Britanija, sa jednom od najmoćnijih armija u Evropi, morati da interveniše. Odluka Ujedinjenog Kraljevstva da imenuje svog predstavnika je, naravno, posledica njene odluke da napusti EU, što znači da ne može da vrši uticaj u Bosni preko Brisela. Umesto toga, kao što sugerišete, predstavnik Ujedinjenog kraljevstva će pokušati da blisko sarađuje sa američkim i evropskim izaslanicima na Balkanu, kao i sa visokim predstavnikom UN u Bosni Kristijanom Šmitom, u nadi da će uticati na pozicije ovih moćnijih aktera".

Les objašnjava da za ovo postoji presedan, naime uloga koju je odigrao Pedi Ešdaun, koji je bio visoki predstavnik u Bosni početkom 2000-ih. 

"Ešdaun je uspeo da deluje kao most između SAD, koje su želele da se odvoje od Bosne, i EU, koja je želela da preuzme zaduženje za tu zemlju, uspevajući da iskoristi moć i jednog i drugog da progura sopstvenu političku agendu Ujedinjenog kraljevstva. Pretpostavljam da ćemo sada videti sličnu dinamiku", rekao je Les.

 

петак, 3. децембар 2021.

Zašto Britanija šalje specijalca na Balkan - YouTube

Zašto Britanija šalje specijalca na Balkan

 

Nakon dva američka i jednog evropskog, specijalnog izaslanika za Balkan imenovala i Velika Britanija. Izvestilac EP za Kosovo Viola fon Kramon se nada da će doći do promene stava Nemačke prema Beogradu. Sergej Lavrov upozorava da se u Evropu se vraća košmarni scenario vojne konfrontacije. O ovim temama u emisiji „Od četvrtka do četvrtka" za Sputnjik govori advokat Goran Petronijević.

 

● Zašto je Velika Britanija imenovala sera Stjuarta Piča za specijalnog izaslanika za Zapadni Balkan?

● Poslanica Zelenih u Evropskom parlamentu i izvestiteljka Evropskog parlamenta za Kosovo Viola fon Kramon izrazila je nadu da će, kada njena partija preuzme Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke, doći do promene stava prema zvaničnom Beogradu – šta to u praksi znači za Srbiju?

 

● Ramuš Haradinaj podgrejao je temu davanja državljanstva Albanije svim Albancima, ma gde se nalazili i bez uslovljavanja. Da li je to korak bliže ka formiranju Velike Albanije?

● Da li je ostvariva zamisao predsednika Rusije Vladimira Putina da se krene u pregovore oko postizanja pravnih garancija za neširenje NATO-a na istok?

● Šta se menja ukoliko građani većinski potvrdno odgovore na predstojećem referendumu?

● Kakav je učinak crnogorske Vlade nakon godinu dana rada?

 

Emisiju uređuje i vodi Nataša Milosavljević https://rs.sputniknews.com/author_nat... „Od četvrtka do četvrtka" je emisija portala i radija Sputnjik koja analizira najaktuelnije teme koje su obeležile prethodnih sedam dana. Gosti su politikolozi, sociolozi, vojni stručnjaci, diplomate, novinari, dobri poznavaoci aktuelnih političkih prilika. Emituje se svakog četvrtka od 21.00.

 

GOVORIMO ONO ŠTO DRUGI PREĆUTKUJU

 

https://www.youtube.com/watch?v=xnJQfH8vzvs