Претражи овај блог

четвртак, 30. мај 2024.

Џефри Сакс: Циљ НАТО агресије на СРЈ је био да се разбије Србија и да се креира нова држава Косово

nspm.rs

: Џефри Сакс: Циљ НАТО агресије на СРЈ је био да се разбије Србија и да се креира нова држава Косово, где би САД могле да направе највећу војну базу у Југоисточној Европи

:

2–3 minutes


среда, 29. мај 2024.

 Познати амерички економиста и професор на Колумбијском универзитету Џефри Сакс изјавио је да циљ НАТО агресије на Југославију није било никакво спасавање "потлаченог" муслиманског становништва већ је намера била да се распарча Србија како би се остварили циљеви Америке.

А ти циљеви су, каже, стварање тзв. Косова где би Америка могла да направи највећу базу у Југоисточној Европи.

Prof. Jeffrey Sachs and @TuckerCarlson discuss the real reasons the globalists orchestrated NATO's 78-day aggression on Serbia in 1999 and the hypocrisy behind breaking up Serbia:

Tucker: "So it wasn't to save the oppressed Muslim population?

Prof. Sachs: "It was very much to… pic.twitter.com/nLIlhGvKCp

— Aleks Djuricic (@AleksDjuricic) May 28, 2024

"Бомбардовали смо Београд 78 дана. Апсолутно лош потез. Бомбардовали смо једну престоницу Европе 78 дана", рекао је он Такеру Карлсону.

На питање шта је био циљ, Сакс одговара:

"Циљ је био да се разбије Србија и да се креира нова држава - Косово - где имамо највећу војну базу у Југоисточној Европи. Направили смо базу Бондстил тамо јер смо желели базу у Југоисточној Европи", рекао је Сакс.

Додао је да Америка тада није волела Србију, и иронично поручио "ми смо суперсила, радимо шта пожелимо".

Карлсон се на то надовезао питањем: "Зар циљ није био да се спаси муслиманско становништво?", на шта је Сакс дао јасан одговор.

"Циљ је био да се спасу амерички индустријски војни комплекси" поручио је Џефри Сакс.

Познати водитељ је потом констатовао да су њихове снаге убијале невине грађане и уништавале градове.

"Знате, било је тужно. Али ми радимо много тужних ствари и много деструктивних ствари, почињемо много ратова. Ми смо земља вечног рата", рекао је и опет на ироничан начин поручио "ми не гледамо назад, не би требало чак ни да причамо о овоме".

(РТ)

 

уторак, 28. мај 2024.

Бранимир Несторовић: Вучић је прокрчио "Косову" пут у НАТО и остале међународне организације

nspm.rs

: Бранимир Несторовић: Потписивањем првог Бриселског споразума, прихватањем Француско-немачког плана и Охридског анекса Вучић је прокрчио "Косову" пут у НАТО и остале међународне организације

:

2–3 minutes


понедељак, 27. мај 2024.

Председник покрета „Ми-снага народа" Бранимир Несторовић изјавио је данас да је председник Србије Александар Вучић прокрчио Косову пут у НАТО.

Несторовић је агенцији Бета казао да је чланство Косова у Парламентарној скупштини НАТО последица прихватања Француско-немачког плана и Охридског анекса.

„Потписивањем првог Бриселског споразума и прихватањем Француско-немачког плана и Охридског анекса председник Србије Александар Вучић је прокрчио Косову пут у НАТО и остале међународне организације. Пријем Косова у Савет Европе је одложен до јесени јер би било много да се у истој недељи усвоји Резолуција о Сребреници и да Косово постане члан СЕ", рекао је Несторовић.

Додао је да је неразумно да се усвајање Резолуције о Сребреници представља као велика победа српске дипломатије.

„Из дана у дан ова власт трпи поразе на Косову и Метохији. Приштини је све предато, а више нема ни динара. Косово ће постати члан НАТО да би се спречила реинтеграција у Србији. Ова власт поразе проглашава за победе, а кривицу за катастрофалне последице њихове владавине пребацује на опозицију. За мене чак тврде да сам на Рокфелеровој листи плаћеника", казао је Несторовић.

Он је подсетио да је актуелна власт у Београду приштинским властима предала судство, полицију, катастар, електро-енергетски систем, језеро Газиводе…

„Уз сагласност Београда укинути су српске регистарске таблице, платни промет, српска документа, српски позивни број и успостављен је правно-административни систем приштинских власти на северу Косова. Београд се обавезао да ће да поштује територијални интегритет и суверенитет Косова и да неће спречавати пријем Косова у међународним организацијама", казао је Несторовић.

Косово је добило статус придруженог члана у Парламентарној скупштини НАТО на састанку Скупштине у Софији у Бугарској.

Већина земаља чланица подржала је ову одлуку, 14 је било уздржано, а против је гласала само Мађарска, објавили су приштински медији.

(Бета)

 

понедељак, 27. мај 2024.

Тимоти Лес: Резолуција о Сребреници је чудна епизода у којој су сви губитници. Политика Запада је у ћорсокаку

nspm.rs

: Тимоти Лес: Резолуција о Сребреници је чудна епизода у којој су сви губитници. Политика Запада је у ћорсокаку

:

4–5 minutes


недеља, 26. мај 2024.

Тимоти Лес, водећи истраживач у Центру за геополитику Универзитета у Кембриџу каже да је Сребреница питање за анализирање и дебату историчара, а не дипломата, чије се мишљење о томе води искључиво политичким прорачунима. Он сматра да је политика Запада у ћорсокаку.

Водећи истраживач у Центру за геополитику Универзитета у Кембриџу Тимоти Лес оценио је данас да је усвајање резолуције о Сребреници у Генералној скупштини Уједињених нација била чудна епизода у којој су сви били губитници. Он је за Танјуг појаснио да су Срби можда изгубили гласање, али да Сједињене Америчке Државе, Немачка и остали предлагачи нису добили подршку коју су тражили од других земаља.

Према његовим речима то је и лоша вест за Запад који је, сматра Лес, желео да пошаље снажну политичку поруку босанским Србима, да им недостаје међународна подршка за њихов циљ независности.

"Запад је такође увредио и отуђио Србе у кључном тренутку у међународним односима када би требало да покушава да их доведе у западни табор, а не да Србе гура ближе Русији и Кини. То није паметна политика и говори о идеолошком фундаментализму неких западних лидера који су слепи за стратешке интересе Запада", рекао је Лес.

Како је рекао то је уједно и лоша вест за истину, јер је Сребреница питање за анализирање и дебату историчара, а не дипломата, чије се мишљење о томе води искључиво политичким прорачунима, а не чињеницама о томе шта се догодило. Истиче да је у том процесу патња жртава инструментализована на начин који сматра непоузданим.

"Свако ко сумња у политичку природу гласања треба да погледа како су се гласови слагали. Све земље које су се томе противиле биле су антизападне. Они који су је подржавали углавном су долазили из западног табора или исламског света. И они који су били уздржани или одбили да гласају су државе чији интерес није да се упуштају у спор између Запада и Срба", сматра Лес.

Он каже да након усвајања резолуције не види победника, чак ни Бошњаке за које ће резолуција мало помоћи да унапреде своје циљеве.

"Мало је вероватно да ће државе у будућности обележавати Сребреницу више него што су то сада раде. У међувремену, код куће, резолуција је подстакла босанске Србе који су одговорили позивом на распад Босне", закључио је Лес.

"Политика Запада у ћорсокаку"

Што се тиче Косова и Метохије, Лес каже да је дуго веровао да ће се прича о Косову завршити договором о подели и додао да очекује да ће Ричард Гренел и будућа администрација Доналда Трампа наставити тамо где су стали 2020. године и да ће да унапреде ту идеју која је, сматра Лес, једино одрживо решење за питање статуса КиМ.

"У међувремену, тренутна политика Запада се налази у ћорсокаку. Косово води своју политику која подразумева присилну интеграцију Срба или, још боље из албанске перспективе, њихов егзодус са Косова. Србија се све чвршће противи било каквом признавању независности, што је предвидив одговор на оно што види као прогон косовских Срба и притисак Запада да се одрекне Косова без икакве значајне надокнаде", рекао је Лес.

Када се ради о Западу, истиче Лес, он је у замци јер, са једне стране се залаже за чланство Приштине у Савету Европе, а са друге одбија то да учини и условљава Приштину оснивањем Заједнице српских општина, критикује Албанце за једностране акције против Срба и јача своје војно присуство на КиМ како би се "спречиле једностране акције Срба".

У међувремену, додаје Лес, дијалог који води ЕУ недавно је прекинут и водећи званичници, као што су Габријел Ескобар и Мирослав Лајчак се повлаче што је јасан доказ неуспеха тренутне западне политике према Србији и Косову.

(РТ)

 

петак, 24. мај 2024.

Klasić: Do pomirenja u regionu se ne dolazi rezolucijama i političkim odlukama

kosovo-online.com

Klasić: Do pomirenja u regionu se ne dolazi rezolucijama i političkim odlukama - Kosovo Online

5–6 minutes


Usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici ne donosi ništa novo zemljama u regionu, kaže za Kosovo onlajn hrvatski istoričar Hrvoje Klasić i dodaje da se do pomirenja ne može doći rezolucijama i političkim odlukama.

"Ova rezolucija nikoga ne obavezuje niti se u njoj pominje Srbija, niti Srbi, pa čak ni Republika Srpska, a kamoli da se spominje da je iko od ovih nabrojanih genocidan, bilo država, bilo narod. S druge strane, genocid ne može da propiše rezolucija u UN, pa da sada svi moraju da kažu da je to tako bilo. Međutim, mi imamo sudske presude u Hagu u kojima opet ne piše da su Srbija i Srbi genocidna država i genocidan narod, nego su jasno nabrojani političari i vojni zapovednici koji su osuđeni zbog onoga što je proglašeno genocidom. Tako da je stvar vrlo jasna po tom pitanju", ističe Klasić.

Kako navodi, do pomirenja i suočavanja sa prošlošću ne može da se dođe rezolucijama i političkim odlukama, bilo da se radi o rezolucijama u hrvatskom Saboru, skupštini u Beogradu ili u UN, već to mora da bude "sveobuhvatan proces u koji svi ulaze čistog srca i čiste glave, dakle, moraju da budu iskreni u tome".

"Ono što se ne događa u našoj regiji, to je da još uvek zločine i zločince ne gledamo istim očima, nego ih delimo po nacionalnoj, verskoj ili nekoj drugoj pripadnosti. Dakle, još uvek se ponašamo kao da su 'naši zločinci' nešto manji zločinci i za njih imamo razumevanje, dok su zločini počinjeni nad nama puno veći nego zločini počinjeni nad nekim drugim. I to je veliki problem. Kad vi imate situaciju da se u javnosti, u televizijskim emisijama pojavljuju ljudi koji su osuđeni po sudovima, bilo u regiji, bilo u Hagu, onda mi ne možemo da pričamo da će bilo kakva rezolucija išta da promeni", smatra naš sagovornik.

Kaže da je razočaran svima koji prihvataju najavljenu rezoluciju o Jasenovcu, jer je, kako ocenjuje, "neiskrena prema Srbima".

"Možda ću zvučati čudno svima, ali da sam Srbin, potomak žrtava ustaškog režima, ja bih bio vrlo razočaran. Jer zašto govoriti o rezoluciji o genocidu u Jasenovcu, a šta je sa drugim Srbima koji su poubijani u Glini, po Baniji, Kordunu, Lici, Hercegovini, a njih je bar tri puta više nego ovih koji su poubijani u Jasenovcu. Šta su oni, manje žrtve genocida?", pita se Klasić i dodaje da je namera te rezolucije promašena i da je ona "nažalost potpuno politička".

Prema njegovim rečima, ozbiljni istoričari, političari, novinari u Hrvatskoj ne spore ono što se dogodilo u Jasenovcu, ali je, kada se radi o Srebrenici, situacija drugačija, te dodaje da bi voleo da se i u Srbiji i u Republici Srpskoj promeni odnos prema tome.

Hrvatska se, navodi, buni zbog rezolucije o Jasenovcu jer se misli da se ta rezolucija koristi kao nekakva protivmera za ono što se dešava sa Rezolucijom o Srebrenici i da je politički motivisana.

"Samo je osuđena namera, ne sadržaj, u smislu 'nije se dogodio genocid'", objašnjava Klasić.

Ističe da bi Rezolucija o Srebrenici prošla neopaženo, kao i brojne druge rezolucije koje svakodnevno dolaze na GS UN, "da Srbija nije digla potpuno nepotrbenu buku oko toga".

"Mislim da je velika diplomatska greška srpskog političkog i državnog rukovodstva, jer ništa, zaista ništa se ne bi dogodilo", ocenjuje hrvatski istoričar.

Smatra da Rezolucija o Srebrenici ne može da bude temelj "ni za kakve tužbe", jer je, podseća, Srbija već u Hagu tužena i oslobođena za genocid. 

Njeno donošenje, ponavlja, neće ništa promeniti u odnosima u regionu.

"Mi ćemo i dalje živeti paralelne stvarnosti, u smislu da će naši političari i neki neodgovorni intelektualci i dalje živeti u prošlosti, i dalje neće imati šta da ponude, neće gledati u budućnost", smatra naš sagovornik.

Međutim, dodaje da građani funkcionišu potpuno drugačije, putuju i rade u susednim zemljama, slušaju njihovu muziku, gledaju filmove, i to je taj "paralelni svet koga kada čitate novine i slušate političare niste svesni".

Poručuje da oni političari koji svoju misiju vide u ulepšavanju, ispravljanju prošlosti, ne misle dobro svom narodu i navodi primer Nemačke i Francuske.

"Nisu svi nacisti u Nemačkoj nakon '45-e kažnjeni, nisu svi završili u zatvoru, nisu se svi intimno ni odrekli svojih stavova. Nisu svi Francuzi zaboravili šta su radili od 1940. do 1945. godine. Međutim, i Nemačka i Francuska su dobile političare koji su gledali unapred i već pet godina nakon rata – a mi smo danas 30 godina nakon rata – Nemačka i Francuska pružaju ruku saradnje i prijateljstva i nekoliko godina nakon toga Nemačka i Francuska zajendo postaju motori EU, mesta u koje ljudi iz cele Evrope, celog sveta žele da dođu da žive. Evropa se razvija na neki način baš zbog toga što su Nemačka i Francuska postale saveznice", zaključuje Klasić. 

 

четвртак, 23. мај 2024.

Над Србијом је данас учињен злочин

politika.rs

Над Србијом је данас учињен злочин

2–3 minutes


Министар финансија у Влади Србије Синиша Мали огласио се након што је у Генералној скупштини УН усвојена Резолуција о Сребреници истакавши да је тим чином према Србима почињен злочин.

"Двадесети век ће у историји човечанства остати убележен као век ужасних ратова, који је завршен са за нас посебно болним деведесетим годинама. У 21. веку, уместо да су ратови прошлост, ми живимо неке нове, праве, али и дипломатске. Зато не успевамо да залечимо болне ране са којима свет наставља да се поиграва. Отварање тих рана је некоме било политички потребно и то је највеће лицемерје медјународниг јавног права у модерној историји!

Небензја: Доношење ове резолуције је „Пирова победа" за њене спонзоре

На нама је да наставимо да се са пијететом сећамо и жалимо због жртава сваког рата и да наставимо да будемо поносни на председника Александра Вучића који је достојанствено данас у Њујорку на највишем нивоу одговорио на јако тежак изазов. Поносни смо на Србију, на њега, на снагу и кредибилитет које смо показали. Поносни смо јер је целом свету рекао истину, и јер се није плашио оних много већих од нас. Поносни смо јер им је указао на њихово лицемерје, на милионе српских жртава у светским ратовима, на њихове злочине који нису никада окаректерисани као геноцид.

Хвала свим пријатељским земљама које су разумеле шта је говорио, а надам се да ће они који су гласали "за" тај став убудуће подједнако према свима да примењују. У супротном, куда иде овај свет?

Над Србијом је данас учињен злочин, нашем народу је залепљена етикета коју не заслужује и то је урадио модеран свет коме су уста пуна демократије и развоја. Памтићемо!", поручио је Мали.


View article...

Enclosures:

160z120_sinisa-mali.jpg (10 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2024_05//160z120_sinisa-mali.jpg

 

Коста Чавошки за Спутњик демаскира намеру Запада: Циљ је да жигошу све Србе као геноцидне

iskra.co

Коста Чавошки за Спутњик демаскира намеру Запада: Циљ је да жигошу све Србе као геноцидне

6–7 minutes


Коста Чавошки за Спутњик демаскира намеру Запада: Циљ је да жигошу све Србе као геноцидне

22.05.2024. - 9:31

 

© Sputnik / Лола Ђорђевић

Уколико буде усвојена, резолуција о Сребреници имаће погубно политичко дејство за српски народ. Јер тактика је била осудити групу људи за „удружени злочиначки подухват", а касније, помоћу резолуција овог типа жигосати цео српски народ као геноцидан.
Овако академик и професор Правног факултета у Београду у пензији др Коста Чавошки, коментарише предлог резолуције у Сребреници која би у четвртак требало да се нађе на дневном реду Генералне скупштине УН.

Од „злочиначке групе" до злочиначког народа
Према речима Чавошког, било каква резолуција те врсте, као и судске пресуде, увек се употребљавају против Републике Српске. Пресуде Хашког трибунала везане за догађаје у Сребреници у лето 1995, односиле су се на многе војне и политичке званичнике Републике Српске, укључујући генерала Ратка Младића, и бившег председника Републике Српске Радована Караџића.
При томе, Караџић, на пример, није ни знао шта се у Сребреници дешава, наводи наш саговорник.
„Међутим, изумели су једну институцију која до сада није постојала у кривичном праву. То је такозвана колективна одговорност, односно такозвана објективна одговорност за дела других. Они, дакле, направе једну групу, у којој су Караџић, Ратко Младић, Биљана Плавшић и тако даље, па кажу да су они имали некакав злочиначки план, а тај злочиначки план је стварање Републике Српске. И свако ко је у томе учествовао на неки начин је продужена рука, односно оруђе у рукама Радована Караџића, Ратка Младића, Биљане Плавшић и тако редом", објашњава Чавошки.
На тако створену „злочиначку групу" преваљују се сви злочини и то се дешавало и са Сребреницом, додаје он.

Циљ је што више оцрнити Србе
Пошто је необавезујући правни акт, резолуција може да има само политичко дејство и предложена је само због тога да би се Срби, како у Србији, тако и у Републици Српској што више оцрнили, истиче Чавошки.
„И то управо раде они – Немци, који су између осталог одговорни за Холокауст. Никада им није пало на памет да кроз УН прогурају резолуцију којом би осудили геноцид нациста над Јеврејима, а сад гурају резолуцију којом би требало да се осуде, барем тако пише, они који су извршили наводни геноцид у Сребреници. А како се ради о Србима, у политичком смислу, посредно пада кривица и на све Србе", констатује он.

Правних последица у смислу накнаде штете или нечега сличног неће бити, али политичка штета од евентуалног усвајања резолуције могла би да буде огромна, додаје Чавошки.
Српска би требало да прекине контакте са БиХ
Према мишљењу Чавошког, уколико резолуција буде усвојена, Република Српска не би требало да учествује у раду заједничких институција – штавише, у БиХ систематски се крши устав, а уз то, политичку моћ има и такозвани високи представник, самозванац кога није поставио ни један легални орган.
„Све је то разлог што, по мом суду, Република Српска треба да прекине било какву сарадњу са било којом институцијом у БиХ", категоричан је Чавошки.
Сребреница је страшан ратни злочин, али није геноцид
Када говори о злочину у Сребреници, Чавошки напомиње да је у тој регији у лето 1995. убијено највише до хиљаду ратних заробљеника. Зна се како је до тога дошло – један од заробљеника отео је оружје стражару и убио га – остали стражари почели су да убијају заробљенике, што је, према речима Чавошког, страшан ратни злочин.
„Међутим, највећи део оних који се налазе на мезарју у Поточарима, није убијен у својству ратних заробљеника – они су се као дивизија повлачили из Сребренице према Тузли и на том путу су наилазили на минска поља и заседе", истиче Чавошки.

Та дивизија је прошла ка Тузли као резултат размене за једног заробљеног српског официра.
„Они и те погинуле у борби рачунају као ратне заробљенике који су убијени, а не као борце који су погинули у борби", наводи наш саговорник.
Коначно, председник Института за истраживање српских страдања у ХХ веку показао је да је један број сахрањених у Поточарима, погинуо или пре, или након догађаја из јула 1995, или чак умрли природном смрћу, тако да је показано да је број убијених у Сребреници од преко 8000 људи јако увећан, додаје Чавошки.
Геноцид је затирање целог народа, не само мушкараца, већ и жена и деце – у Сребреници то није био случај – све жене и деца су српским аутобусима пребачени до линије раздвајања између српских и муслиманских снага, закључује Чавошки.

Подсећамо, Генерална скупштина УН-а расправљаће о резолуцији о Сребреници на заседању 23. маја. Расправа о овој теми већ је одлагана неколико пута – од 27. априла за 2. мај, да би се дошло до садашњег датума. Иницијатори предложеног текста су биле Немачка и Руанда, док је амандмане на нацрт поднела Влада Црне Горе.
Коначан нацрт резолуције предвиђа да 11. јул буде проглашен Међународним даном сећања на геноцид у Сребреници, који би се обележавао сваке године. За усвајање резолуције потребна је проста већина чланица, што је 93 државе од 193 чланице УН-а.

Од почетка априла, када се први пут чуло за то да ће се пред Генералном скупштином наћи предлог резолуције о Сребреници, трају дипломатски напори Србије и Републике Српске да се овај предлог скине са дневног реда, као и напори Запада да резолуција буде усвојена. Укратко речено, став Србије је да резолуција крши постојеће споразуме и отвара Пандорину кутију самовољног и селективног одређивања права и истине.

Из Бањалуке поручују да би, у случају усвајања резолуције заједнички живот три конститутивна народа у два ентитета постао немогућ и да би ионако већ тешка политичка криза у БиХ само била продубљена.

Sputnik Portal

 

понедељак, 20. мај 2024.

Фројнд: Резолуција о Сребреници грешка епских размера, Косово отето од Србије

politika.rs

Фројнд: Резолуција о Сребреници грешка епских размера, Косово отето од Србије

Дејан Спаловић

6–7 minutes


Председник Удружења јеврејско-српског пријатељства и некадашњи саветник Бењамина Нетањахуа Мајкл Фројнд изјавио је да је изгласавање резолуције о Сребреници у Генералној скупштини УН „грешка епских размера" која носи ризик да отвори Пандорину кутију сличних резолуција у свету. Такође, у свом ауторском тексту за Џерузалем пост овај познати новинар истиче да су Косово и Метохија отети од Србије.

„С обзиром на ратове који бесне на Блиском истоку и у Украјини, није изненађујуће да би тензије тињале на Балкану и углавном остале непримећене. Међутим, непажња према региону у којем је у прошлости избио широк сукоб носи и своју опасност, а то би ускоро могло бити стављено на пробу", упозорава Фројнд.

Генерална скупштина УН-а најављено је да ће следеће недеље гласати о резолуцији о Сребреници чији су коспонзори САД, Немачка и други. Додаје да би предложени текст такође одредио 11. јул као годишњи Међународни дан размишљања и сећања на убиства.

„Иако су ратни злочини почињени у Сребреници по свему судећи ужасни, они не представљају геноцид, како је истакао познати ловац на нацисте Ефраим Зуроф из Центра Симон Визентал. Штавише, ова резолуција никако не би могла доћи у горем тренутку за Балкан. Они који стоје иза ове иницијативе можда имају најбоље намере, али беспотребно антагонизирају Србију и ризикују да дестабилизују цели регион. Осим тога, усвајање резолуције у садашњем облику могло би се показати изузетно штетним за Израел и друге западне земље. Балкан је већ на ивици, углавном захваљујући провокативним настојањима 'Косова' да добије међународно признање као независна држава. Ткз. Косово, покрајина Србије и колевка њене цивилизације, незаконито је и једнострано прогласило независност у фебруару 2008. године, што власти у Београду одбијају да признају", наводи се у тексту.

Фројнд констатује да то није спречило Косово да води међународну кампању за учвршћивање своје позиције.

Подсећа да је пре само неколико недеља, Парламентарна скупштина Савета Европе гласала за препоруку да Косово буде позвано да постане чланица, што је, како каже, разбеснело Србе, „који такве гестове виде као покушај аутсајдера да им наметну решење без њиховог пристанка".

Грешка епских размера

„У овом контексту, одлука Бајденове администрације да сада крене напред са резолуцијом УН-а о догађајима који су се десили у босанском рату пре скоро 30 година је у најмању руку чудна. То би представљало балканску грешку епских размера. Током рата у Босни, од 1992. до 1995. године, дела окрутности и бруталности чиниле су све стране: и Срби, и босански Муслимани, и Хрвати. Иако је Сребреница најпознатија, тешко да је то једини пример човекове способности за нечовечност. Након избијања рата, УН су основале Међународни кривични суд за бившу Југославију, који је касније осудио званичнике Срба за њихове акције у Сребреници. Касније је такође прогласило шест високих хрватских званичника кривим за ратне злочине и закључило да је хрватска влада водила злочиначку политику етничког чишћења", указује Фројнд.

Стога, констатује, издвајајући оно што се догодило у Сребреници, игноришући друге страхоте босанског сукоба, УН имплицитно сугеришу да су само Срби били починиоци, а сви остали жртве.

Како наглашава, то не само да је историјски погрешно, већ ефективно забељује многе злочине које су починиле власти босанских Муслимана и Хрватске.

Тешко да је то, закључио је, победнички рецепт за изградњу већег разумевања у региону.

„Током година, било је важних корака ка помирењу. На пример, 2015. године председник Србије Александар Вучић посетио је село Поточаре у Босни, где се налази спомен обележје Сребреница, да ода почаст жртвама. Он је најавио и да ће Србија донирати пет милиона долара за развојне програме општине Сребреница. Конкретне мере као што су ове, а не резолуције УН донете у некој далекој комори, једини су начин да се заиста дође до искреног историјског обрачуна. Уместо да жури да гласа о једностраној резолуцији, Генерална скупштина је требало да тежи формулисању свеобухватнијег текста заснованог на консензусу свих укључених страна", оцењује Фројнд.

Свака резолуција која настоји да обележи злочине рата у Босни 1990-их захтева пажљиво разматрање сложености сукоба, рекао је он, упозоривши да ако се то не учини, могло би да изазове избијање непријатељстава која нису ни у чијем интересу.

„Уочи предстојећег гласања, Милорад Додик, председник Републике Српске, упозорио је да 'Босна и Херцеговина можда неће преживети' усвајање резолуције УН. Као одговор, америчка амбасада у Сарајеву је саопштила да сваки покушај разбијања Босне 'неће бити толерисан'. Ово само служи да подвуче колико су високи улози", закључио је Фројнд.

Штавише, очигледно је да ће усвајање резолуције којом се Сребреница означава геноцидом представљати преседан и отворити пут непријатељима Израела за сличне дипломатске нападе на јеврејску државу без обзира на чињенице, наводи се у тексту.

„А шта спречава да резолуције такође циљају на америчко бомбардовање Хирошиме и Нагасакија или сравњивање Дрездена од стране савезника током Другог светског рата? Дакле, Сребреничка резолуција отвара Пандорину кутију која није у интересу Израела, нити интересу Запада. У сваком случају, варварства из прошлости треба да буду обележена како се не би заборавила. Али ништа мање важно је то учинити на начин који одражава прошлост, а не искривљује је, и који поставља позорницу за бољу, а не горчију будућност", наводи Фројнд.


View article...

Enclosures:

160z120_frojnd.jpg (8 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2024_05//160z120_frojnd.jpg

 

уторак, 14. мај 2024.

Владимир Кршљанин: НАТО агресија, НАТО трибунал и НАТО Сребреница воде НАТО у пораз

iskra.co

Владимир Кршљанин: НАТО агресија, НАТО трибунал и НАТО Сребреница воде НАТО у пораз

7–9 minutes


Владимир Кршљанин: НАТО агресија, НАТО трибунал и НАТО Сребреница воде НАТО у пораз

14.05.2024. - 9:16

 

www.globallookpress.com © © Hannes P Albert

За нас Србе, НАТО је са разлогом постао синоним (или скраћеница) за највеће светско зло нашег времена, а можда и свих времена. Они који нису доживели што и ми, за то зло употребљавају различите термине: "западна олигархија", "Колективни запад", "западни хегемонизам", "светска закулиса", "неоколонијализам" итд.

А ради се, несумњиво, и то потврђују агресија на нашу земљу која још увек траје, геноцидни напади на Ирак, Либију и Газу, подршка неонацистима и терористима у Хрватској, Босни, Косову, Сирији и Украјини – о злу једнаком или чак већем од онога које су предводили Хитлер, Мусолини и Хирохито.

Да би човечанство имало будућност, то зло мора да доживи судбину Хитлера и Мусолинија. Данас то зло, преко својих убилачких плаћеника у Украјини, на Блиском истоку и на Балкану, покушава да ратом и ратним претњама заустави почетак нове ере и настанак Новог света – праведног, хуманог и мултиполарног, са заједничком будућношћу. У Новом свету, који предводе Русија и Кина, а који је иницирала Србија, и у којем је већ светска већина, на челу са БРИКС-ом, нема места за то зло, нема места за НАТО.

"Резолуција о Сребреници" нас подсећа да за нас Србе, жртве НАТО-а, које НАТО није успео да победи, са НАТО-ом нема компромиса. Или слободан, Нови свет или НАТО! А у преводу на српски, наша главна парола не може бити "Нећемо у НАТО", него "Нећемо НАТО!". Само тако ћемо помоћи да се ослободи свет, а са њим и Косово и Метохија, и Република Српска, и Историјска Србија, и Балкан, и Европа. После свих узалудних покушаја да се са НАТО-ом нађе компромис и заједнички језик, дужни смо и себи и свету да одбацимо сваку везу и сарадњу са највећом злочиначком организацијом свих времена.

НАТО је подржао неофашисте и разбио Југославију, а за све оптужио – Србе. НАТО је организовао и извео три агресије против Срба: "Олују" и напад на Републику Српску 1995. и напад на СРЈ 1999. За све то, НАТО је остао некажњен јер је још 1993. натерао Савет безбедности УН да, кршењем Повеље УН, оснује НАТО трибунал у Хагу, испуњен НАТО новцем и службеницима НАТО служби.

НАТО је осмислио и инсценирао сребренички мит, којим је подвалио свету, па чак и лаковерним Србима, а сребреничку подвалу је "доказао" и "пресудио" НАТО трибунал, ругајући се жртвама, праву и читавом свету. Свесни да ће НАТО трибунал, као нелегални злочиначки инструмент НАТО пропаганде и тајних служби, због своје невиђене пристрасности, па чак и убистава, кад-тад бити осуђен и избрисан као најтамнија мрља у историји ОУН, а такође у низу својих очајничких поступака, који укључују ратове у Украјини и Гази, НАТО је одлучио да сребреничку лаж верификује гласањем већине у Генералној скупштини УН.

Русија памти да је НАТО трибунал 2006. игнорисао њене гаранције за лечење Слободана Милошевића у Москви и скривио његову смрт. Пошто због ускраћивања лечења слична судбина сада прети и генералу Ратку Младићу, Захарова је 8. маја упозорила "резидуални механизам" у Хагу да "сноси пуну одговорност за проблеме са његовим здрављем".

Све што НАТО сада чини, веома брзо, већ наредних месеци ће му се вратити као бумеранг. И зато сви часни и разумни људи и народи не смеју да дозволе својим владама да упадну у још једну клопку НАТО-а. Те клопке су смртоносне и пад у њих је веома тешко преживети.

У телефонском разговору Сергеја Лаврова са Аном Брнабић, Ивицом Дачићем и Марком Ђурићем 6. маја "констатовано је јединство у разумевању неопходности ослањања на међународно право и фундаменталне резолуције Савета безбедности УН 1031 (Дејтонски споразум – прим. аут.) и 1244" и договорене су координиране активности у УН.

"Резолуција је покушај да се изврши притисак на српски народ", оценио је 25. априла тадашњи секретар Савета безбедности РФ Николај Патрушев и нагласио да је невероватно што таква иницијатива долази од земље (Немачке – прим. аут.) која је током Другог светског рата "истребила десетине милиона људи и која је починила небројене злочине против човечности који не застаревају".

"Сасвим недавно смо се присећали бројних жртава варварског НАТО бомбардовања Југославије", рекао је тада Патрушев и додао да су се учесници међународне конференције о безбедности у Санкт Петербургу питали "какво морално право ти људи уопште имају да осуђују оне које су недавно немилосрдно уништавали".

На ванредној седници СБ УН о БиХ, који је Русија сазвала на молбу Републике Српске, стални представник Русије Василиј Небензја је 30. априла нагласио да "догађаји последњих година, а посебно месеци, очигледно сведоче о систематском и бесрамном кршењу основних поставки Мировног споразума", што се односи и на предлог резолуције о Сребреници. "Делује крајње цинично", додао је он, "да је Немачка, земља која је у 20. веку починила највећи геноцид у читавој историји човечанства, током Другог светског рата, преузела вођство у промоцији овог изузетно опасног документа".

Марија Захарова је 3. маја изнела следећу оцену: "Предлог да се успостави Међународни дан сећања на жртве 'геноцида' у Сребреници је исполитизована иницијатива коју промовише стални представник Босне и Херцеговине при УН у Њујорку Златко Лагумџија, уз подршку земаља НАТО. И то упркос чињеници да су управо чланице НАТО те које сносе главну одговорност за трагичне догађаје у Југославији, који су довели до погибије људи различитих етничких и верских припадности, укључујући и у Сребреници и околини."

После разговора кинеског председника Си Ђинпинга и српског председника Александра Вучића 8. маја у Београду, две стране су потписале "Заједничку изјаву Републике Србије и Народне Републике Кине о продубљивању и подизању свеобухватног стратешког партнерства и изградњи заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу у новој ери", у којој се између осталог обавезују на "плодоносну координацију на мултилатералном плану".

Србија се, дакле, и формално укључила у Нови свет (Праведни мултиполарни систем – по руској, односно Заједница заједничке судбине човечанства – по кинеској дефиницији) и у одбрани свог суверенитета и територијалног интегритета, као и међународног права од НАТО агресије, има на својој страни две највеће светске силе – Русију и Кину. Зато се с правом надамо да ће и у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници, која има три циља: скривање НАТО злочина, кажњавање Срба и изазивање новог сукоба на Балкану.

После тога, главна светска злочиначка организација – НАТО, мора да напусти српске територије и мора престати да постоји.

RT Balkan

 

субота, 11. мај 2024.

Цртица о посети председника Кине Србији

politika.rs

Цртица о посети председника Кине Србији

Владимир Павићевић

6–8 minutes


Овонедељну посету кинеског председника Си Ђинпинга Европи са посебном пажњом прате релевантни медији на свим континентима. Амерички и бројни новинари у европским државама су до сада већ препунили медијски простор својим рефлексијама о овој посети. Нема дилеме да је боравак председника Кине у Паризу, Београду и Будимпешти нарочито важна вест за све који се баве међународном политиком.

Рат у Украјини је додатно ојачао улогу и значај Кине у очима Запада. За све време трајања овог рата, Пекинг и Москва одржавају односе који обезбеђују да председник Си може председнику Путину једнако кредибилно саопштити и своју подршку у односу на поједине потезе Русије око украјинског питања, као и своју забринутост или апеле да у одређеним моментима Русија треба да се креће ка деескалацији кризе.

Такво деловање Кине гарантује и западним партнерима и Русији могућност да у случају потребе управо Кина буде актер који ће са позиције велике светске силе ауторитативно посредовати у комуникацији између Запада и Русије око осетљивих питања која се тичу украјинског фронта. Из перспективе Вашингтона, Париза, Лондона или Берлина то пре свега значи да Москву и из Пекинга треба све време опомињати или подсећати на опрез око врсте оружја која се користи или се планира користити током рата у Украјини.

За разлику од посете Француској, на Западу је врсту енигме и сумње изазвала вест да након Париза председник Си путује у Београд. Деловало је као да су се и новинари и аналитичари питали који су то мотиви за одлазак у Београд који би били суштински другачији од мотива за разговоре и договоре који су постигнути у Паризу. Уколико желимо рационално и тачно да коментаришемо, председник Кине је актуелном посетом Србији желео да поручи три важне ствари.

Прво, иако је по броју становнику и величини територије Кина много већа од Србије, Београд је за Пекинг веома важна међународна адреса. Да је то тако, сазнали смо након што су још пре неколико година најмоћније политичке личности обе државе саопштиле да Кина и Србија развијају челично пријатељство. Долазак председника Сија у Београд потврда је дубинских веза којим је у међувремену само учвршћено партнерство две земље.

Друго, свакоме ко посвећеније прати развој билатералних односа између Кине и Србије, јасно је да и овом посетом Београду кинески председник жели да потврди да Кина разуме и поштује виталне националне интересе Републике Србије. А под виталним националним интересима Србије подразумева се очување Косова и Метохије као дела територије Републике Србије, економски прогрес Србије и раст животног стандарда грађана Србије, као и пуноправно чланство Републике Србије у Европској унији.

И треће, Кина је задовољна постигнутим нивоом економске сарадње са Србијом и жели да разговара о томе да се сходно потписаном Споразуму о слободној трговини економске релације и даље унапређују. За нешто више од једне деценије колико је прошло од представљања иницијативе „Појас и пут", Србија је постала једна од европских држава која је имала уочљиве користи од учествовања у тој иницијативи.

Осим евидентног снажења односа Кине и Србије, долазак председника Кине у Београд актуелизује и тему односа Србије са другим великим силама.

Када је реч о Европској унији, Србија је на путу приступања ЕУ. То значи да између Србије и ЕУ постоји мрежа уговорних односа која по логици ствари значи снажну везу и развијену сарадњу. Постоје, ипак, две велике теме које однос Европске уније са Србијом чини компликованим. Једно је одлука ЕУ да статус Косова и Метохија постане део приступних преговора са Србијом. А друго је сумња да би замор од политике проширења могао да буде реална препрека за пуноправно чланство упркос прокламованој вољи да Србија може да постане пуноправни члан Европске уније.

Односи Србије са Сједињеним Америчким Државама се континуирано унапређују од 1999. године, када су били најгори у целокупној историји дипломатских односа две државе. Америка је важан партнер Србији, али се то партнерство, из низа разлога, не преноси у довољној мери на ванполитичке односе. А политички су, ипак, у врсти сенке око несагласности о томе какав је статус Косова и Метохије, као и око војне агресије коју су снаге НАТО, предвођене управо Сједињеним Америчким Државама, извршиле на Савезну Републику Југославију 1999. године.

Избијањем рата у Украјини, Србија је морала да дефинише своју позицију према Русији у новим околностима. Та позиција је веома прецизно и добро формулисана и аргументована у Закључцима Савета за националну безбедност. Саопштено је да Србија пружа пуну и принципијелну подршку поштовању начела територијалног интегритета Украјине, али да витални политички и економски интерес Србије није да уводи санкције Русији. Тако је у време веома лоших, па и непријатељских односа Запада и Русије, Србија са Руском Федерацијом сачувала добре односе.

Делује да Кина, Европска унија, САД и Русија имају јаке интересе да развијају сарадњу са Србијом. Ако би се мерило географским критеријумима, нема сумње да би Европска унија требало да нам буде најближи партнер. Нема дилеме да је сентимент народа убедљиво усмерен ка Русији, док Сједињене Америчке Државе и Кина највећем броју људи у Србији изгледају као превише удаљени за најближе могуће односе.

Актуелна посета председника Кине многе наводи на размишљања да за сарадњу два народа и две државе велика раздаљина није непремостива препрека. Ако је судити по билансу у последњих петнаест година, ту раздаљину много брже од америчких савладавају наши кинески партнери. Русија је у рату, па су приоритети у развијању међудржавних односа детерминисани тим ванредним околностима.

Кључно је питање како то да Европска унија, која би требало да нам је по свему најближа, својим политикама не обезбеђује прилику за брзе кораке у унапређивању односа са Србијом. Утисак је да је реч о неспремности наших пријатеља у ЕУ да доносе храбре и добре одлуке око наше заједничке будућности. Отуд не изненађује што се у последње време на овој нашој шаховској табли боље од других актера сналазе Кинези.

Доктор политичких наука

Прилози објављени у рубрици „Погледи" одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa


View article...

Enclosures:

160z120_kinesko-prijateljstvo.jpg (14 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2024_05//160z120_kinesko-prijateljstvo.jpg

 

среда, 8. мај 2024.

Прве поруке председника Кине по доласку у Београд

iskra.co

Прве поруке председника Кине по доласку у Београд

3–4 minutes


Прве поруке председника Кине по доласку у Београд

08.05.2024. - 9:06

 

© Tanjug / NEMANJA JOVANOVIĆ

Председник Народне Републике Кине Си Ђингпинг поручио је, по доласку у Београд, да је челично пријатељство Србије и Кине пустило дубље корење у срцу два народа и да је уверен да ће ова посета бити плодоносна и отворити ново поглавље у односима две земље.

"Кина и Србија су једна другој пружиле чврсту подршку у питањима која се тичу наших суштинских интереса и великих брига. Заједнички смо подржавали међународну правичност и правду и допринели својим уделом у промовисању мира и развоја у свету", истакао је Си у саопштењу које је издала Амбасада Кине у Србији.
Он је истакао да му је велико задовољство да дође у државну посету Републици Србији на срдачан позив председника Александра Вучића и, у име кинеске владе и народа, упутио је срдачне поздраве и најбоље жеље пријатељској влади и народу Србије.

"Кина и Србија имају дубоко традиционално пријатељство. Наши билатерални односи издржали су тест променљивог међународног окружења и постали леп пример међудржавних односа. Од успостављања свеобухватног стратешког партнерства 2016. године, билатерални односи су остварили историјске резултате. Две земље везује чврсто политичко узајамно поверење и постигле су плодне резултате у висококвалитетној сарадњи „Појас и пут", поручио је Си.
Он је подсетио да су се две земље договориле о свеобухватном међусобном изузећу од виза, отвориле директне летове и потписале споразум о слободној трговини, а да размена међу људима постаје све снажнија.

"Стојећи на новој историјској почетној тачки, Кина ће радити са Србијом како би заједно остала посвец́ена првобитној тежњи и заједно напредовала у отварању новог видика у сарадњи Кине и Србије са јачим замахом, већим обимом и вишим квалитетом", навео је председник Кине.

Нагласио је да се радује што ц́е ову посету искористити као прилику за детаљну размену мишљења са председником Вучићем о билатералним односима и другим питањима од заједничког интереса, обновити пријатељство, планирати сарадњу, истражити развој и израдити нови план за развој билатералних односа.

"Уверен сам да ће ова посета бити плодоносна и да ће отворити ново поглавље у односима Кине и Србије", поручио је Си.
Кинески председник допутовао је у уторак увече у Београд, а на аеродрому „Никола Тесла" дочекао га је председник Србије Александар Вучић.
Церемонија свечаног дочека Си Ђинпинга биће одржана данас испред Палате Србија, после чега ће уследити састанак председника Вучића и Сија.

Sputnik Portal

 

уторак, 7. мај 2024.

Зашто Запад подржава Вучића

politika.rs

Зашто Запад подржава Вучића

Зоран Јанић

5–7 minutes


Након недавне изјаве америчког специјалног изасланика за западни Балкан Габријела Ескобара, по којој будућу Владу Србије ваља сматрати легитимном све док институције буду истраживале наводе о неправилностима избора, постало је јасно да председник Вучић може и даље да рачуна на пуну подршку западних савезника. И очи опозиције, кад су у питању поновљени избори, биле су упрте у правцу Запада, пре свега по питању бојкота. Један део, са Странком слободе и правде Драгана Ђиласа и Маринике Тепић на челу, одлучио се за бојкот, проценивши да више нема времена за организовање поштених избора, у духу препорука европског тела за контролу избора ОДИХР-а, док се други део, предвођен Зелено-левим фронтом, одлучио на учешће у поменутим изборима, сматрајући да нема времена за чекање бољих услова, који уосталом можда никад неће ни доћи.

На формирање те друге процене несумњиво је утицао ток недавне посете директора ОДИХР-а Матеа Мекачија, који се сусрео са представницима власти и грађанских организација, али не и са представницима опозиције. Он је најавио да би ОДИХР 29. априла послао посматрачку мисију за београдске изборе, која би укључивала експерте и тзв. дугорочне посматраче, као и тзв. краткорочне посматраче, који би дошли неколико дана уочи избора. У датим околностима позиција председника Вучића поприлично је лагодна. С једне стране, свестан је да ЕУ нема превише тога с чим може да му припрети с обзиром на опасност од сврставања Србије на страну Русије или Кине, што ЕУ никако не одговара. С друге, исто тако врло добро зна да ће, упркос критикама и дипломатским пацкама Европске уније (тачније, не толико од стране Европске комисије колико од Европског парламента), САД из неких својих разлога увек наставити да га и даље подржава. Дакле, по закону аномије, Балкан и даље чврсто стоји на двоструком колосеку инерције, како оне унутрашње, у погледу готово замрле спремности да се придружи ЕУ, тако и спољашње, у смислу бескрајне готовости западне бирократије да овдашњој власти прогледа кроз прсте дословно за све. У најгорој варијанти по Вучића, ту је опција о заједничком суживоту с опозицијом у градској влади (ако је то могао Милошевић, зашто не би и он). Како год окренули, тешко је замислити ситуацију у којој би Александар Вучић могао да изгуби.

Објашњење за толики степен толерантности ЕУ и САД према данашњој Србији лежи пре свега у томе што је Вучић и даље партнер, а не парија Запада: с њим се преговара, тргује, склапају послови. Велику тежину има и западна перцепција националистичке и провинцијалне српске опозиције као несумњиво горег решења од Вучића, а друга, и још важнија ствар, јесте улога Србије, као земље у чекаоници ЕУ – реч је о осведоченој улози извођача прљавих послова за рачун ЕУ и САД. Један најновији пример, као илустрација: „Гардијан" је прошлог месеца писао о бруталним мерама, предузетим од стране српске полиције, на граничном прелазу ка Северној Македонији. Кршећи сва грађанска права миграната и Европску конвенцију о људским правима, српске безбедносне снаге протерале су групу од педесетак избеглица преко границе, натеравши их пре тога да се скину полуголи и оставе своју одећу покрај пута. Иако је и пре било таквих случајева (да се мигранти остављају без одеће на границама ЕУ и протерују назад), ово је први пут да је тако нешто забележено у Србији и то свега неколико дана након самита о пограничној сарадњи између Србије и ЕУ. Поменута сарадња укључује техничку, логистичку и финансијску помоћ од стране ЕУ, остављајући одрешене руке земљама попут Србије (које још нису чланице ЕУ) да делују у сивој параинституционалној зони, где се не поштују људска права и демократски принципи. Између осталог, ту лежи и објашњење зашто запад подржава аутократске, популистичке режиме на свом ободу: из обостране користи.

Србија се 17. априла нашла на насловницама светских медија, апострофирана као „глобално значајна земља". Аустралијска рударска компанија „Стрикленд метал" објавила је да је купила права на „огромно налазише злата и бакра" Рогозна у јужној Србији за 37 милиона долара. „Овај пројекат има потенцијал да прерасте у један од највећих нових рудника злата у светским размерама", објавила је компанија.

Први ешалон најјачих рударских мултинационалних компанија, укључујући БХП, „Вале", „Зијин мининг", „Дунде прешес металс" и „Рио Тинто", већ је у Србији, коју виде као једну од кључних земаља за експлоатацију рудних богатстава. Већ су над 15 одсто територије републике издате истражне концесије, док је рудна рента једна од најнижих на свету, што оставља огроман простор за различите аранжмане. Осим основних и племенитих метала, ретких минерала, бора, Србија је богата и литијумом, а ЕУ очајнички настоји да се ослободи увозне зависности од кинеског литијума, док је домаће јавно мњење спречава да код куће отвара руднике. Стога можемо очекивати и убудуће по медијима све више уопштених и пријатних сторија о неограниченим могућностима „еколошки безбедног" вађења литијума. И све већу подршку Запада.

Преводилац и есејиста

Прилози објављени у рубрици „Погледи" одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa

 

субота, 4. мај 2024.

Ima li Srbija spoljnu politiku: Autorski tekst Srećka Đukića

nova.rs

Ima li Srbija spoljnu politiku: Autorski tekst Srećka Đukića za Nova.rs

Nova.rs

17–22 minutes


Spoljnu politiku jedne zemlje određuje njen geopolitički položaj i njena istorija, klasnična je i najčešće korišćena definicija spoljne politike svake zemlje. Otuda Srbija, polazeći od tih odrednica, nije slučajno izabrala jedino moguću evropsku spoljnu politiku. I to nije njen izbor samo u ovom 21. veku i ne samo u modernoj istoriji, nego proizilazi iz položaja Srbije kao stare evropske zemlje koja pripada njenoj kulturi i načinu mišljenja.

Naime, političke, ekonomske, kulturne, naučne i druge veze Srbije sa Evropom sežu daleko u dubinu vekova kada drugih nije ni bilo. Od svoga postanka, Srbija dušom i telom pripada Evropi i njenom političkom i etičkom podneblju. Svaki drugi srpski spoljnopolitički izbor bio bi ravan izboru Enver Hodžine Albanije.

Ako se objektivno posmatra i valorizuje geopolitčki položaj i istorija Srbije još od najranijih vremena, nesporno se nameće zaključak da evropska spoljna politika Srbije realno nema alternativu, ni ranije ni danas. Pri tome danas još imamo u vidu i naše snažno izražene i neraskidive humanitarne veze sa evropskim zemljama. One se manifestuju u činjenici da širom Evrope živi „još jedna Srbija", odnosno srpski građani prve i ostalih generacija. Oni su se u Evropu odselili upravo zbog tog „fenomena" zvanog „Evropa", ubog toga što u Srbiji nema Evrope, ili je nama dovoljno.

Spoljna politika je među par ključnih nacionalnih i državnih politika. Suštinski, spoljna politika je odraz unutrašnje politike zemlje, ona iz nje proizilazi i transponuje je na spoljnopolitičke odnose sa drugim zemljama, na međunarodni vektar bilateralnih, multilateralnih, regionalnih i drugih odnosa. Otuda se između unutrašnje i spoljne politike sagledava živa veza i njeno (ne)dosledno vođenje. Aktuelna vlast može harmonično voditi te politike a ako daje prednost onda je to prednost sprovođenju koncepta unutrašnje politike.

Realizacija spoljne politike se vrši preko spoljnopolitičke, odnosno diplomatske mreže, diplomatije. A to je već sfera profesije, nauke o spoljnim odnosima, veštine i principa vekovima ukorenjenih u uzajamnim odnosima država. Faktički, diplomatija se koristi i kao sinonim za spoljnu politiku zemlje. U diplomatskoj službi, diplomata je profesionalac, nikako volonter, ili slobodan strelac, pripadnik jednog visoko organizovanog i visoko profesionalnog organizma „vezanog" uz ministra, šefa vlade i šefa države.

Srećko Đukić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Formalno, važeća evropska spoljna politika Srbije zvanično je inaugurisana pre skoro 25 godina. Ona u svojoj suštini podrazumeva ubrzano članstvo Srbije u Evropskoj uniji, evropeizaciju srpske politike, ekonomije, načina političkog života, demokratizaciju, najviše demokratske norme. Međutim, zbor različitih unutrašnjih problema i otpora u Srbiji, ta se politika pretvorila u sporovozni proces, ako je ona još uopšte proces. Zato se i pitamo da li se Srbija još uvek kreće po tom samostalno i svesno izabranom evropskom putu? Ni EU nije bez greha za tu situaciju u kojoj se Srbija našla, jer je u jednom momentu zaustavila proces proširenja, demotivisala evropske snage u zemlji, stvorila sumnju u evropske namere i širom otvorila vrata za druge antievropske uticaje, za rusko-kineski pravac spoljne politike. EU pak, uviđajući strateški značaj Zapadnog Balkana za njenu bezbednost, u novije vreme pokušava da animira i oživi evropske procese i pobornike u regionu i u Srbiji, obećavajući kratke rokove i brzo članstvo u Uniji.

Kako međutim stvari stoje u Srbiji, nju ni decenije neće uvesti u EU. Političke volje i političkog pokreta u zemlji nema, nema ni rešenosti vlasti ni partijske većine da se svojski radi na tom projektu, da se radi sa punom posvećenošću, bez rezervi i kalkulacija, bez sumnji u EU. Kada će se u Srbiji obnoviti, ili ponovo roditi evropski entuzijazam, zavisi od srpskog politikuma, kojeg nema na vidiku. Naravno, politika kao niko u stanju je da u određenim uslovima stvori neverovatnu društvenu sinergiju, pa zašto ne i za novooživljeni evropski pravac Srbije?

Obećanja o putu u EU

Aktuelna vlast u Srbiji je na izborima 2012. kao opozicija, iskoristila platformu evropske politike tadašnje vlade, dajući građanima još čvršća obećanja od vlasti da će ona „jače, brže, bolje" voditi i uvesti Srbiju u Evropsku uniju, da će je za članstvo spremiti do 2018. A kao što znamo, ništa se od tog najkrupnijeg obećanja nije desilo i ne dešava, za to je „kriva EU" a nikako srpska vlada, kako ona tvrdi. Kao izgovor danas povremeno slušamo ponavljanja pred evropskim zvaničnicima da je „Srbija na evropskom putu".

dacic-vucic-n1-289813.jpeg

Ali gde se ona na tom putu nalazi, na kraju nije, nije ni na sredini, onda je još na početku. Posle nekoliko godina entuzijazma, u Srbiji se usporavaju evropski procesi i približavanje EU, a poslednjih pet-šest godina praktično su zaustavljeni. Srbiji javno nedostaju evropske vrednosti u politici, ekonomiji, društvenom životu, nema transparentnosti i borbe protiv korupcije, organizovanog kriminala, nema otvorenih i slobodnih medija itd. Rejting Srbije nastavlja da pada po svim listama demokratskih vrednosti i slobodnog društva. Javnost se zasipa obeshrabrujućim antievropskim porukama, nudi se neka druga „spasonosna" spoljnopolitička orijentacija daleko od Evrope i srpske istorije, van koneksta i geografije i politike, miljea u kojem se Srbija nalazi. Tako nešto nije izabrala i ne postavlja kao cilj ni jedna jedina evropska zemlja od preko tridesetak.

Nekada jasna, uverljiva proevropske većina građana u Srbiji pada ispod pedeset posto. Evropska politika se pokazala kao odličan džoker naprednjaka pomoću kojeg se stiže do vlasti a zatim se „pakuju" Rusija, Kina, Turska i slični režimi da „odstrane" Evropu. Evropsku spoljnu politiku koja je donela pobedu aktuelnoj vlasti, supstituiše istočni vektor spoljne politike. Rusija i Kina, i njihove integracije, se nude kao alternativa EU, Zapadu, razijenom svetu. Tako nešto nije pošlo ni kod jedne evropske zemlje. Naprotiv, i one zemlje koje su van Evrope, na njenom rubu, teže u EU. Gruzija, na primer, Jermenija u nekoj perspektivi, o Ukrajini i da ne govorimo, Moldaviji takođe. O razilaženjima Srbije i EU, njenih članica, evropske spoljne politike Srbije i prakse, svedoči činjenica da 31. poglavlje o spoljnoj politici u pregovorima sa EU nije ni otvoreno, a ne zna se kada će. Srpska spoljna politika je neusaglašena sa evropskom spoljnom politikom, što je obaveza država u procesu pridruživanja. Ako se tome doda da Srbija nema nameru da uvodi sankcije Ruskoj Federaciji, onda je jasno da je originalni koncept srpske spoljne politike temeljno narušen i da je potreban njegov restart. Ali ne postoji ni jedan dokaz da je Srbija spremna na restart svoje evropske politike, za tako nešto je potrebna politička volja aktuelne vlasti snažno okrenute Istoku.

Napuštanje „Istoka" i njene ambivalntene spoljne politike, značilo bi i njen silazak sa političke scene. Uostalom, i sam Brisel se pokazuje vrlo tolerantno i meko prema srpskoj vladi, očito želeći da postojeća garnitura isporuči očekivane i obećane rezultate (Kosovo, RS).

Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta izrazio je u prošlogodišnjoj raspravi žaljenje što Srbija nije uvela sankcije Rusiji. „Usklađivanje sa ratnohuškačkim autokratskim režimom je neprihvatljivo", istaknuto je u izveštaju toga odbora, te se „osuđuju bliski odnosi Srbije sa Rusijom". Evropska unija pokazuje ranije napomenuto razumevanje za Srbiju, ali zemlje članice sve više podižu glas o tome da li je Srbija trojanski konj ili je kredibilni partner?

Uprkos činjenici da Srbija ima mnogo strategija za razne oblasti, Srbija nema Spoljnopolitičku strategiju, u formi dokumenta kojeg je parlament usvojio na predlog vlade. Takvog akta do sada nije bilo u zakonskoj proceduri, niti se nazire. Nema ni redovnih skupštinskih slušanja i rasprava o spoljnoj politici zemlje, njenim uspesima i neuspesima, problemima i potrebama, nema ekspozea nadležnog ministra. Spoljna politika i diplomatija su u fokusu samo kada problemi izbijaju na površinu. Pošto nema dokument o spoljnoj politici zemlje, neki od strateških

spoljnopolitičkih ciljeva Srbije proklamovani su u jednom drugom dokumentu – Strategiji nacionalne bezbednosti, koja je 2019. usvojena za desetogodišnji period. Kao polazišta te strategije, pored ostalog, navode se vojna neutralnost i evropske integracije. Zatim se u dokumentu konstatuje da „evropske integracije i članstvo u Evropskoj uniji jesu nacionalni interes i strateško opredeljenje Republike Srbije".

Srećko Đukić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Međutim, primetno je da s vremena na vreme promene srpske spoljne politike traži i aktuelna vlast, ne precizirajući pri tome koje i kakve promene? Jedno je jasno, vlast ne traži reafirmaciju evropskog puta i evropske politike Srbije. Njoj sadašnji okvir odgovara, više stolica, više oslonaca. Nekim nemuštim, ezopovskim jezikom poručuje nešto drugo i neku drugu politiku van evropskih integracija. Ovo više kao poruka koja se šalje Zapadu. Srbija je za poslednjih 12 godina toliko izmenila svoju evropsku spoljnu politiku da je pitanje šta bi više mogla da menja a da je ne napusti i da se okrene od Zapada ka Istoku, jer praktično za Srbiju „nema" treće strane sveta u spoljnoj politici, uz svo poštovanje prema Pokretu nesvrstanih zemalja nastavljaču nekada velike svetske politike.

Cena napuštanja evropske politike za Srbiju bi u svakom pogledu bila pogubna. Ona to neće činiti. Još uvek se može sedeti na više stolica, a makar i formalno vođenje evropske politike za Srbiju je veoma lukrativno. Na kojoj to strani sveta Srbija može imati takve donacije, spozorstva, besplatna sredstva, kredite, investicije, gde može naći tako veliko i platežno sposobno tržište kao u EU? Koja to organizacija toliko ulaže u svoju buduću članicu kao EU? BRIKS, ŠOS, EAEU (Eroazijska ekonomska unija)?

Da bi diplomatija radila mora biti profesionalno vođena

Međutim, problem spoljne politike Srbije nije samo konceptualnog karaktera, problem je i njenog funkcionisanja, metoda, načina rada i rezultata koje donosi spoljnopolitička mreža, diplomatija u celini. Srpska diplomatija odavno pokazuje veliku pasivnost što znači da nije dobro vođena i usmeravana. Problemi koji izbijaju na površinu pokazuju da su potrebne temeljne promene, da diplomatija radi i daje rezultate, da je ne zatiču problemi nego da ona njima ide u susret, da ih rešava kao solidno ekipirana i dobro plaćena državna služba. Jedna serija anuliranja priznanja kosovske nezavisnosti ne može da pokrije deficit rezultata diplomatije. A da bi diplomatija radila mora biti profesionalno vođena, pred nju se moraju postavljati jasni zadaci i ciljevi. A naša diplomatija možda kao ni jedan druga struktura nalazi se pred „morem" krupnih spoljnopolitičkih zadataka od Kosova i najbližih suseda do najvećih sila, sa kojima praktično nisu normalizovani odnosi (SAD, Velika Britanija, Nemačka je dopala u tu „korpu"), od OUN do mnogih međunarodnih organizacija.

Najave promena spoljne politike od strane vlasti se dešavaju kada se sučeli sa velikim spoljnopolitičkim problemima, kada je u nemogućnosti da ih na zadovoljavajući način reši, a tada je po pravilu kasno. Otuda u očaju nastaju pozivi za promenu spoljne politike koji dolaze sa samog vrha države, jer ne postoji jasan koncept po kojem se vodi spoljna politika, sa koje strane dolaze iznenađenja i, suprotno diplomatskoj praksi, redovno se traži vanredno angažovanje. Tačnije, posledica je to nedoslednosti i nesprovođenja jasnog koncepta evropske spoljne politike Srbije. Osim toga, treba ponoviti, srpska diplomatija nije u stanju da detektuje probleme koji državu očekuju, a to je njen prvi zadatak. Tačno pre godinu dana „iznebuha" je najavljeno „recipročno" vođenje spoljne politike Srbije. Kako je rečeno „odlučili smo da više poštujemo prijateljski nastrojene zemlje prema Srbiji. Ako neko ne poštuje naš teritorijalni integritet, zašto bismo poštovali mi njihov" (A. Vučić). Rečeno, ne učinjeno. Iza toga, za godinu dana, ništa se nije dogodilo.

Ovih aprilskih dana, a istim povodom (glasanje u SE za prijem Kosova), sa istog mesta, najavljena je rezolutna „promena spoljne politike". Glasanje u Savetu Evrope bilo
je i tema posebne sednice Vlade Srbije održane uz prisustvo predsednika Republike. Zaključeno je da se pristupi izradi strateškog dokumenta u oblasti spoljne politike „koji
će na precizan način definisati odnose Srbije sa drugim zemljama".

Dora Bakojani, debata u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (PSSE) povodom predloga da Kosovo Foto:FoNet/Savet Evrope

„Cilj ovog dokumenta je poštovanje partnera i prijatelja Srbije koji nedvosmisleno pružaju podršku teritorijalnom integritetu naše zemlje i u skladu sa principima međunarodnog prava tako se ponašaju u svim međunarodnim organizacijama", saopšteno je posle sednice. Novi dokument će, kako je navedeno, doneti „dubinske i suštinske promene" u spoljnoj
politici Srbije.

Ko će raditi „dokument" o novoj spoljnoj politici Srbije?

Ministarstvo spoljnih poslova kome je to zadatak, institut(i), pojedinac, grupa eksperata, NVO? Koja je to nova spoljna politika Srbije a da nije evropska spoljna politika? Nema odgovora a po svemu sudeći ni sa ovim „zadatkom" neće biti ništa do sledeće prilike. Srpska diplomatija je opet zatajila i svoj posao nije uradila onako kako se od nje očekivalo. U diplomatsku igru su upregnute volonterske snage, pokušavaju se u konzervativnu diplomatiju, vekovima klesanu, uneti neka čudna, neverovatna, radikalna i radikalska pravila. Kosovo je dobilo podršku u PSSE, pa ostaje još izvršna odluka Komiteta ministara SE. Međutim, sve to izgleda kao donkihotska borba sa vetrenjačama, jer se u članu 4 Ohridske agende jasno kaže da Srbija „neće sprečavati članstvo Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji". A zbog daljih očekivanja javnosti, i da ne bi bilo iznenađenja, treba jasno reći da član 5 određuje da se Srbija i Kosovo neće međusobno blokirati na putu ka članstvu u Evropsku uniju. Tu je naravno i odredba o srpskoj samoupravi na Kosovu (ZSO), zaštiti kultutnih vrednosti, i mnogo šta drugog, ali ni jedna obaveza nije uslovljenja izvršavanjem druge.

Kosovski izazovi, međutim, daleko da su prošli, pre se može reći da „pravi" slede. Nije važno kojim redosledom i brzinom će Priština vući naredne poteze. Ključno je da li srpska politika i diplomatiju idu u susret izazovima, da li su svesni šta nas očekuje, da li srpska diplomatija ima jasno definisane zadatke, šta i kako treba da radi? Kosovo, posle SE, neće stati, ono će tražiti članstvo u EU, NATO, OUN i drugim organizacijama iz sistema UN, svoju kancelariju za veze u okviru Misije EU u Beogradu nastojaće da izdvoji u posebno diplomatsko predstavništvo, na recipročnoj osnovi (član 8 Ohridske agende govori o uspostavljanju Stalnih misija koje će razmeniti Beograd i Priština). Javnost to treba da zna, a ne da se šokira pri realizaciji svakog na vrhu dogovorenog poteza Prištine i Beograda.

Pred srpskom diplomatijom je i obaveza da „Srebreničku" rezoluciju GS OUN tumači na pravi način. Izvršeni genocid o kojem se govori u rezoluciji delo je presuđeno pojedincima a nikako narodu koji se u ostalom u rezoluciji i ne pominje. Nema genocidnog naroda, ni jedan narod nije okrivljen kao genocidni, nego njegovi pojedinci. Ko veruje da će se išta dogoditi nakon nedavno ponovljenog poziva („patriotske predstave za javnost") za promenu spoljne politike zemlje? Da li uopšte postoji spoljna politika Srbije, šta je ostalo od nekada jasno definisanog i konzistentnog koncepta evropske spoljne politike? Ta pitanja interesuju javnost, politikum, a još više diplomatsku ekspertsku zajednicu budući da je zemlja suočena sa voluntarizmom u profesiji i oblasti rada koja je posvetila svoj radni, stručni i naučni vek i sopstveni ugled i dignitet.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predstavnicima država članica iz Azijsko – pacifičke grupe u sedištu Ujedinjenih nacija u NjujorkuFoto:TANJUG / TANJUG VIDEO

Valja napomenuti da spoljnopolitički saveznici Srbije nikako nisu stalne svesrpske ljutnje, nezadovoljstva, frustracije, teorije zavere, svakodnevno optuživanje drugih za suštinski sopstvene probleme, te pokušaje da se na „o ruk", u minut do dvanaest rešavaju problemi kod „prijatelja" i „neprijatelja". Protagonisti žestoke spoljnopolitičke retorike, nepodnošljivog i štetnog vokabulara srozavaju međunarodni ugled Srbije. Naravno da je u Srbiji krajnje interesantno i uopšte nije dosadano biti diplomata. Sve što se saopštava u javnom prostoru diplomata je dužan da pedantno beleži i prenos svojoj centrali. To je prvi pokazatelj stanja u državi i narodu. To je dokaz problema, krupnih unutrašnjih turbolencija, odsustva sigurnosti, uverenja i odgovarajuće politike i rešenja.

Pred Srbijom je popriličan bagaž, poprilično „zaboravljenih", ali otvorenih problema nasleđenih još iz raspada SFRJ i ratova devedesetih godina, sa novim susedima, od nerešenih granica, preko imovine, do mnogih humanitranih pitanja, nestalih lica itd. Treba da bude jasno, bez rešavanja otvorenih problema nema napretka u uzajamnim odnosima sa Hrvatskom, BiH, Crnom Gorom. To su decenijama bolne tačke srpske politike i diplomatije koja se ne razrešavaju.

Ništa se ne dobija „guranjem stvari pod tepih", ili „zavlačenjem glave u pesak", problemi od toga neće nestati. Ali diplomatija se ne može angažovati bez političkog naloga, stava. Sa Kosovom je pak proces normalizacije odnosa formalno pravno završen u Ohridu. Preostaje realizacija koja ide sa teškoćama i tako će nastaviti. Srpska diplomatija nastala upravo 1804. za vreme prve godine Prvog srpskog ustanka, pod okriljem nepismenih ustanika, ali potpuno svesnih odnosa sa velikim silama, Austrijom, Francuskom, Rusijom, pod protom Matijom Nenadovćem, delovala je pod geslom: „koga je moliti nije ga srditi", „zlatna reč gvozdena vrata otvara". A prota je bio tada „jedina srpska pismena glava"! On je obijao pragove evropskih prestonica i ne samo danima čekao da ga prime državne glave, da iznese molbe ustanika, da svrši neku srpsku stvar, čekajući u samoj „bratskoj Rusiji", u Petrogradu. Najviše ustaničkih stvari udešavano je sa Austrijom, prvim susedom, sa „Nemcima", kako su ih Srbi niže Save i Dunava zvali, u Zemunu, sa „prečanskim Srbima". Postoje veoma poučne i mnoge druge stranice srpske (jugoslovenske) diplomatske istorije ispisane kao trajna pouka i poruka za buduća pokolenja.

BONUS VIDEO: Vučić o Rezoluciji u Srebrenici 

 

Pismo sa Kosova ili u susret Uskrsu

standard.rs

Pismo sa Kosova ili u susret Uskrsu

Јања Гаћеша

13–17 minutes


Uoči praznika nad praznicima mi samo molimo Gospoda da nam podari snagu da izdržimo još malo, kako nas ne bi srušili udarci koji nam slede. Molimo se da nas Gospod pogleda! Hristos vaskrse!

U Stradalnoj nedelji, pred najveći hrišćanski praznik Uskrs, neću pisati o prijemu tzv. Kosova u Savet Evrope, hapšenjima Srba na Kosovu i Metohiji, i dugom teroru koji se kontinuirano sprovodi. On toliko dugo traje da je postao naša mučna realnost koju svesno živimo, ubeđeni da nam neće biti bolje pa taman i da se formira 100 Zajednica srpskih opština – sve do nekih velikih promena na nivou čitavog sveta. Kakvo crno dobro možemo očekivati od onih koji su nas bombardovali i kojima je laž glavni pokretač? Zato neću ni da prozivam tzv. „Međunarodnu zajednicu" koja zatvara oči pred nepravdom koja nam se dešava, odnosno koju Srbi na Kosovu i Metohiji apsolutno ne zanimaju. Njih doživljavamo kao neprijatelje – i tu je tačka.

Međutim, moram postaviti pitanja: Da li nam se isplatila politika snishodljivosti koju godinama vode naši političari, nauštrb svojih nacionalnih interesa i protiv svog naroda na Kosovu i Metohiji? Našom patnjom, bez imalo dostojanstva i mudre politike, plaćali su put u Evropsku uniju i na sve to su njihovi „zapadni prijatelji" pljunuli, ne samo jednom. To su oni koji nam mozak ispiraju da prestanemo sa vraćanjem u prošlost i da stalno pominjemo NATO agresiju jer, valjda, samo oni imaju pravo da se vraćaju u još dalju prošlost i poturaju sramnu Rezoluciju o navodnom genocidu u Srebrenici. Da li je običan narod u Srbiji (ne političari, jer oni vrlo dobro znaju šta rade) shvatio koliko je mnogo zbog te i takve politike izgubio i još uvek gubi, i koliko je bezvredno to što misli da je navodno dobio?

Svakodnevna borba

Na stranu sve to, pisaću o životu. O onome što imamo u našim getima, o čemu se gotovo i ne priča ili se govori toliko malo da se i ne zna da se mimo svih ružnih stvari dešava život, barem neki njegov oblik. Odavde u etar uglavnom idu vesti iz kulture i tu nema zamerke, jer, na primer, Dom kulture u Gračanici odlično radi. Tu je i Ansambl narodnih igara i pesama „Venac". Kada je ostalo u pitanju, pomene se obeležavanje Vidovdana, eventualno neka manastirska slava i to je to. (Govorim o dešavanjima južno od Ibra. Sever pokrajine je do skoro bio izuzetak i sada je u prelaznom periodu, promena se desila od toga da su živeli potpuno drugačijim životom do toga da će, na žalost, da padnu na naše grane.)

Običan narod, zatvoren u svojim selima i večito na oprezu jer je strah sveprisutan, pokušava da organizuje sebi život najbolje što može. Ne mogu da ne pomenem obrađivanje zemlje, jer centralni deo Kosova i Metohije čine najveće obradive površine u ovom delu Srbije. Srbi još uvek obrađuju oko 5.000 hektara oranica, to sam već pominjala u svojim tekstovima. Kada sa njima razgovarate ne kriju razočarenje što nemaju gde da prodaju svoje proizvode, zbog čega su primorani da trguju sa nakupcima – Albancima, koji ih ucenjuju ili jednostavno ne plate kukuruz ili pšenicu koju od njih uzimaju na odloženo plaćanje – ima takvih primera. Bez obzira na mnogo prepreka, muku i nervozu, zemlju ne ostavljaju neobrađenu, već rade i trpe.

Slobodanka i Siniša Simić iz Gornje Gušterice pod voćem su zasadili preko tri hektara zemlje. To su mladi voćnjaci, a Slobodanka kaže: „Tri sina imamo i oni, Bogu hvala, imaju svoje porodice. Dok ja i Siniša možemo da radimo neka oni pomažu nama. Kada nas stignu godine oni će nastaviti i ostati da o njima brinu, jer vole to da rade. To me raduje. Vidim kroz desetak i više godina, njih i svoje unučiće na ovoj našoj zemlji. Porasli oni, poraslo i voće. Samo brinem što slobode nemamo."

Obradive površine u Kosovu Polju (Foto: Radomir Jovanović/Novi Standard)

Jovanovići iz Ugljara kod Kosova Polja najveći su uzgajivači povrća u plastenicima, među Srbima u centralnom delu Kosova i Metohije. Konkurenciju nemaju ni u Metohiji ni u Sirinićkoj župi, ali imaju u Pomoravskom okrugu. U gnjilanskom kraju čitava sela žive od povrtarstva, dok u nekoliko mesta proizvodnju i preradu ne samo povrća i voća, već i mleka i mesa, uspešno sprovodi organizacija „Majka devet Jugovića", koja vodi narodne kuhinje na Kosovu i Metohiji.

Tu je i manastir Visoki Dečani sa svojim mlečnim proizvodima, vinom, rakijom, kao i vredni Srbi iz Velike Hoče sa svojim vinogradima i vinom vrhunskog kvaliteta. Sirinićka župa se prepoznaje po bobičastom voću i proizvodima od njega. Da li je sve što sam pomenula organizovano kako treba i da li su svi ovi vredni ljudi zadovoljni? Naravno da nije i da je nezadovoljstvo veliko, ali, kao što rekoh, ne pišem o tome, već pominjem sve u kontekstu toga da narod ne sedi dokon i čeka da mu se nešto pokloni. Bori se i trpi koliko ko može.

Na primer, Simići koje pominjem, dobili su od Kancelarije za KiM 480 sadnica šljive, dok su još toliko sadnice oraha i jabuke sami kupili. Siniša i Slobodanka primaju minimalac i do pre godinu dana njihova zajednička primanja bila su oko 23.000 dinara. Prvih godina nisu mogli drugačije da organizuju zalivanje sadnica, već su vodu nosili od kuće i kofom svaku voćku ručno polivali. Svaki dinar koji mogu uštede i ulažu u svoje voćnjake, takođe i njihovi sinovi. Na takvu borbu mislim.

Posebno mesto u našim životima, u ovome što imamo, imaju mladi ljudi, deca, i najveći je problem kako njih organizovati. Proteklih 25 godina svako od nas bio je doveden u situaciju da mora da organizuje decu na neki način, kako bismo im skrenuli misli i barem za trenutak oterali strah zbog svega što se dešava oko njih. Taj vid borbe i dalje traje.

Pomenuću nešto od toga: Muzička škola „Stevan Mokranjac" iz Prištine, koja trenutno radi u Gračanici, odnosno njen direktor Andrija Jović, nada se da će od 1. septembra krenuti sa radom odeljenje niže muzičke škole u Štrpcu. Papirologija se već sređuje, međutim, sve ide sporo. Prijemni je održan, i odziv dece je bio neverovatno veliki. Odeljenje će imati 15 učenika, ali dok se ne krene sa nastavom sa decom besplatno vežba Miloš Radonoćević iz Štrpca, student Muzičke akademije na Prištinskom univerzitetu sa trenutnim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.

Čas violine u Muzičkoj školi „Stevan Mokranjac" iz Prištine (Foto: magazineforyou.com)

Samim tim što odrastaju u getima, znajući da je mnogo više onoga što ne smeju od onoga što smeju, i deca se na Kosovu i Metohiji bore i trpe, ali nisu toga svesni koliko njihovi roditelji koji su odrastali u istim uslovima. Oni koji su 1999. godine bili deca sada su odrasli ljudi. Miloš iz Štrpca, koga pominjem, svestan je koliko znači odeljenje muzičke škole u njegovom rodnom mestu i pomaže koliko može, želja mu je da se izbori za njega.

Pored baletske škole, Amaterskog pozorišta „Janićije Popović" koje radi pri Domu kulture u Gračanici, zatim Venčeve škole folklora koja okuplja mlade svih uzrasta, pomenute muzičke škole u Gračanici, ali i muzičke škole „Stevan Hristić" iz Gnjilana koja radi u Stanišoru, brojnih Kulturno umetničkih društava, različitih sekcija pri svakoj školi, čini se da su mladi i deca najbolje organizovani u sportu. U ponudi imaju fudbal, odbojku i karate, ali i letnju školu plivanja na bazenu u Gračanici, koju vodi bivši vaterpolista Nikola Rađen, a koju pohađaju deca iz svih krajeva Kosova i Metohije.

Ljubav prema sportu

Osim karatea, u ostalim pomenutim sportovima ekipe se takmiče u zonskim ligama u centralnoj Srbiji – dva fudbalska kluba i jedan ženski odbojkaški klub. Žalosno je što svoje utakmice kao domaćini igraju u Lebanu, Kuršumliji, i ostalim mestima bliže administrativnoj liniji, jer zbog bezbednosnih uslova ekipe iz ostatka Srbije odbijaju da dolaze na Kosovo i Metohiju. Sada i policija pravi problem i ne dozvoljava sportistima da pređu administrativnu liniju, posebno na prelazu Jarinje.

Pomenuću ovom prilikom i odbojkaša Aleksandra Rašića iz Lipljana, koji sa ocem Svetom i sa bratom Markom vodi odbojkaški klub „Partizan". Naime, to je klub koji postoji od sredine prošlog veka i koji se u bivšoj SFRJ takmičio u Drugoj saveznoj ligi. Ove godine se ne takmiče, jer nisu uspeli da obezbede novac za celu sezonu i odlučili su da pauziraju. Ovaj klub je godinama volonterski vodio školu odbojke i sa preko 200 dečaka i devojčica trenirao odbojku. Zbog velikog odziva dece, zakupljivali su sportsku salu u Lipljanu od Albanca radi vežbanja. Na treninge su dolazila deca iz samog grada i okolnih sela, a Aleksandar je znao da kaže da „nije odbojka najvažnija, već da se deca druže, igraju i, barem tih sat-dva, budu srećna i bezbrižna, jer ništa drugo nemaju".

U Gračanici već desetak godina postoji i ženski odbojkaški klub „Vidovdan". Sada je on nastavio tradiciju odbojkaškog kluba „Partizan" i okuplja blizu 300 devojčica, ali i dečaka, iz centralnog dela Kosmeta. Sestre Smiljana i Mirjana Jovanović su u klubu od osnivanja, još kao devojčice igrale su odbojku. Potom su otišle na studije, završile fakultete i vratile se u rodno selo. Nastavile su sa odbojkom, sada kao treneri, jer, Bogu hvala, toliko ima dece zaintresovane za sport da je pored njih potrebno da volonterski rade još dva trenera.

„Deca u ovim našim uslovima nemaju mnogo izbora oko toga čime žele da se bave, devojčice posebno. Ima i onih što treniraju karate, na primer, ali kada je reč o kolektivnim sportovima odbojka je najkonstantnija. Sećam se koliko su nama značili odlasci na treninge, takmičenja, koliko smo uživale i zaboravljale sve ono ružno što se oko nas dešava. Zato smo se vratile i radimo sa decom, jer iz svog iskustva znamo koliko je to druženje korisno. Imamo i veliku podršku roditelja koji, najvećim delom, sve sami finansiraju", kaže Smiljana i dodaje da se OK „Vidovdan" takmiči u ligi „Istok" i kao domaćini – iz već gorepomenutih razloga – utakmice igraju u Lebanu.

Kada je sport u pitanju, za kraj sam ostavila najuspešnije – a to je karate klub „Senši" iz Lapljeg Sela. „Takmičimo se na teritoriji cele Srbije. Učestvujemo na kup takmičenjima, prvenstvima regiona, prvenstvu države, na turnirima kako domaćim tako i međunarodnim. U zavisnosti od ostvarenih rezultata karatisti dobijaju poziv za reprezentaciju, odlaze na pripreme i oni najbolji predstavljaju prvo Srbiju na Balkanskom prvenstvu, a potom i na evropskom i svetskom. Do sada je klub dao desetak reprezentativaca i osvajali su medalje na različitim takmičenjima.

Treneri Milan Rašić (levo) i Stefan Perenić (desno) sa mladim nadama karate kluba „Senši" uoči takmičenja na kupu Srbije u Čačku, novembar 2022. (Foto: Medija centar Čaglavica/medijacentar.info)

Isidora Stojanović je na poslednjem državnom prvenstvu bila četvrta od 24 takmičarki, i malo je trebalo da osvoji treće mesto. Ja sam i tim rezultatom prezadovoljan, ali ona vredno trenira i nada se da će ove godine popraviti rezultat. Isidora je pre nekoliko godina bila vicešampion sveta u svojoj kategoriji. Izuzetno dobre takmičare imamo u mlađim kategorijama, oni su prošle godine napravili odlične rezultate. Imamo tri bronze i jedno zlato sa državnog prvenstva, pa planiramo ove godine da prvo mesto odbranimo a ostale rezultate popravimo", kaže trener karatista Milan Rašić.

Kada je u pitanju pomoć, Rašić kaže da im lokalna samouprava (Opština Gračanica) često izlazi u susret, ali i da ih je Karate federacija Srbije oslobodila plaćanja određenih taksi. U zavisnosti od situacije na Kosovu i Metohiji oslobođeni su i pojedinih kvalifikacija. Uslovi u kojima sada rade više su nego zadovoljavajući. Treniraju u novoj sportskoj hali, i posle dosta godina imaju svoje prostorije, grejanje, ali i svu neophodnu opremu. Saradnja sa roditeljima je odlična, i oni pomažu kada je potrebno. Bore se svi zajedno za dobrobit dece, i trpe.

Trener karatista iz Lapljeg Sela, Milan Rašić, počeo je da trenira u karate klubu „Sloga" iz Kraljeva. Bio je član reprezentacije Srbije i takmičio se na evropskim i svetskim šampionatima na kojima je osvajao medalje. „Osim te moje lične karijere, najveći rezultati su mi crni pojasevi Jelene Todorović i Stefana Perinića iz kluba 'Senši'. To je za mene ogroman uspeh, pored činjenice da klub, uprkos svemu, funkcioniše", kaže Rašić.

Milan Rašić je sa Kosova i Metohije, još kao dete želeo je da trenira karate. Jedini klub je tada postojao u Prištini. Nije mogao da putuje na treninge, jer je živeo u selu koje je 15 kilometara udaljeno od grada. Uslovi ni tada nisu bili bezbedni, a sloboda kretanja je takođe bila ograničena. Znajući u kakvim uslovima deca žive i odrastaju posle 1999, Milan je odlučio da se vrati na Kosovo i Metohiju i pokuša da pomogne u onome što najbolje zna da radi – karate.

Pobeda života nad smrti

Sve se ovo dešava dok trpimo udarce proistekle iz odluka, usmenih i pismenih dogovora između naših i belosvetskih političara, koji otežavaju život preostalih Srba na Kosovu i Metohiji. Sve gorepomenuto je malo, skromno, a ima još mnogo toga što nisam ni pomenula u tekstu.

Na primer, za nas je život sređivanje dvorišta oko kuće u kojoj ne živite, jer ste proterani 1999. godine i ne dozvoljavaju vam povratak, ali vi, uprkos svemu, ne dopuštate da vaše ognjište zaraste u korov. Život je kada obrađujemo zemlju, renoviramo kuću. Ti obični poslovi ovde dobijaju drugačiju dimenziju i značajniji su nego bilo gde u ostatku Srbije. To Albanci tumače kao guranje prsta u oko. Kao poruku da će nas ovde biti još dugo, da se borimo i da smo naučili da trpimo. Otuda sputavanje na svakom koraku, dok mi samo čuvamo svoje, ni manje ni više od toga.

Prolaznici ispred grafita „Kosovo republika" na albanskom, Priština (Foto: Flickr/Allan Leonard)

Ovo su dani najveće tuge za nas hrišćane, ali i uvod u pobedu života nad smrti, dobra nad zlom. Potrebno je samo da verujemo, ali i da svako od nas doprinese koliko može. Naša jedina nada je da će Gospod prepoznati našu borbu i trpljenje. Da smo sa jedne strane mi – zatvoreni u getima i bez slobode, a sa druge – oni koji su nas tu smestili, koji nas drže zatvorene više od dve decenije i kažnjavaju samo zato što smo Srbi. Uoči praznika nad praznicima mi samo molimo Gospoda da nam podari snagu da izdržimo još malo, kako nas ne bi srušili udarci koji nam slede. Molimo se da nas Gospod pogleda! Hristos vaskrse!

Janja Gaćeša je dugogodišnji dopisnik Novog Standarda iz Gračanice

Izvor Novi Standard

Naslovna fotografija: Manastir Visoki Dečani

BONUS VIDEO: