politika.rs
Крај ере ходочашћа моћних
Др Дејан Јововић*
8–10 minutes
Клаус Шваб, оснивач Светског економског форума који сваке године окупља пословну и политичку елиту света у малом швајцарском планинском месту Давос, поднео је 20. априла ове године оставку на место председника Управног одбора те организације. Форум је претходно најавио да ће Шваб, који има 87 година, одступити с те функције, али тада није прецизиран тачан временски оквир његове оставке. „Након моје недавне најаве, и како улазим у своју 88. годину, одлучио сам да се повучем с позиције председника, као и да се повучем из чланства у Управном одбору, с тренутним учинком", навео је Шваб у саопштењу које је објавио СЕФ.
Форум у Давосу основао је 1971. године Клаус Шваб, швајцарско-немачки економиста и професор, у покушају да „подстакне глобалну сарадњу о политичким, друштвеним и економским питањима". Помиње се да је његов отац Еуген Шваб, индустријалац, био припадник нацистичке партије и пријатељ Адолфа Хитлера. Међутим, његова повезаност с нацизмом изазива одређену конфузију, јер постоје и тврдње историчара да нема чврстих доказа о његовој повезаности с високорангираним немачким нацистичким званичницима.
Заправо, аутор саме идеје о формирању форума био је Хенри Кисинџер у време кад је био професор на Универзитету Харвард, при којем је форум и требало да ради. Али да би се избегло да је то америчка институција, одлучено да форум буде у „неутралној" Швајцарској, у Давосу, а као оснивач је представљен Клаус Шваб, бивши Кисинџеров студент.
Форум, који се у почетку звао Европски менаџмент форум, формиран је у време кад је Америка као највећа светска сила градила разне неформалне групе у свету (од Групе 7 најбогатијих земаља до Трилатералне комисије), како би што више елиминисала званичне међународне институције настале после Другог светског рата и изван њих доносила и наметала одлуке у свом интересу. С убрзањем глобализације осамдесетих година, већим економским и политичким повезивањем света и падом комунизма, Форум у Давосу 1987. постаје Светски економски форум и тиме проширује своју мисију, јер од европског постаје светски, а од менаџмента постаје економски.
Формални циљ ове међународне организације, чије је седиште у близини Женеве, био је да окупи јавни и приватни сектор како би се пронашла решења за глобалне проблеме, што представља један од темељних принципа форума „Посвећени побољшању стања у свету". Први састанак форума, пре више од пет деценија, одржан је у Давосу, који је од тада био центар његовог годишњег окупљања, а име одмаралишта чак је постало уобичајена скраћеница за догађај, који је постао средиште глобалне политике и економије.
Форум у Давосу је „ходочашће богатих и моћних", јер ко на њему није учествовао не може се сматрати важним играчем на глобализованој планети, а Давос је у медијској пропаганди одавно представљан као нека врста „светске владе". Овај форум није само догађај, већ глобална платформа која омогућава лидерима да раде на бољитку света, иако га критичари виде као елитистички скуп. Без обзира на то, Давос остаје место где се обликују многе идеје које утичу на глобалне друштвене, економске и политичке токове.
Сусрети попут СЕФ-а одавно су у фокусу теоретичара завере, али Клаус Шваб је то однедавно, тачније од 2020. Тада је обзнанио иницијативу „Велико ресетовање" (The Great Reset), а кратко после тога објављена је његова истоимена књига. Идеја „великог новог почетка" гласи: пандемија вируса корона требало би да се искористи као шанса како би се друштва и глобална привреда креирали праведније, социјалније и еколошки одрживије. Швабова дијагноза је да на нивоу економије, али и друштва, постоје велике промене, на пример због климатске кризе или могућности дигиталног надзора од стране влада.
Из свега тога Шваб закључује како је, из његовог угла гледања, нужно окретање таквој врсти капитализма, где је у суштини реч о дистанцирању од оријентације остваривања максималног профита за предузећа, али и дистанцирању од максимализације бруто домаћег производа, односно реч је о другачијем погледу на привреду. Не ради се само о томе да неко као човек, као предузеће или као држава заради што је могуће више, већ да се удовољи различитим захтевима различитих актера.
Постоји предрасуда о томе да „елита" ради на томе да уведе „нови светски поредак". Пандемија вируса корона и Велико ресетовање могу се врло добро интегрисати у ту причу. СЕФ-у и Швабу се, на пример, пребацује да су измислили пандемију како би етаблирали „нови светски поредак".
Клаус Шваб је на овогодишњем Давосу у јануару упозорио на „критичне изазове" с којима се суочава данашњи свет, као што су оружани сукоби, екстремни временски догађаји, дезинформације, све веће поделе унутар друштава и држава. Он је напоменуо да свет истовремено стоји на прагу преласка из индустријске ере у такозвано интелигентно доба, где ће вештачка интелигенција и друге револуционарне технологије и иновације фундаментално трансформисати економске системе, пословне моделе и личне животе. Прелазак из индустријског у интелигентно доба одвија се експоненцијалним темпом, носећи невиђене ризике за човечанство, док настојимо да се припремимо и прилагодимо његовој сложености. Према његовом мишљењу, треба бити „конструктивни оптимиста" и посветити се практичном решавању горућих проблема на глобалном нивоу.
Клаус Шваб је у Давосу изнео и шокантне најаве које откривају мрачне планове глобалиста за ресетовање човечанства у 2025. и касније. Поништавање америчких избора, креирање серије глобалних криза и тотална контрола уз помоћ вештачке интелигенције, само су део стратегије којом Шваб и његове присталице желе да обликују свет према свом виђењу. У говорима препуним претњи и идеолошких порука, Шваб је јасно ставио до знања да је демократија какву познајемо препрека њиховом „новом светском поретку".
Шваб тврди да су резултати недавних америчких избора доказ да САД више нису способне да саме собом управљају. Као решење, глобалисти предлажу укидање избора и увођење система у којем би званичници били насумично бирани из групе кандидата коју контролишу елитни „чувари демократије". Адам Грант, сарадник СЕФ-а и саветник Била Гејтса, отворено је изјавио да би „елиминисање избора" осигурало већи „интегритет власти". Према њиховим плановима, САД би постале подређене централизованој глобалној власти, док би илузија демократије била замењена ауторитарним управљањем.
Један од кључних алата у овој агенди јесте вештачка интелигенција, која би, према Швабу, могла да надгледа популацију, гаси отпор и обезбеди спровођење правила без питања. Овај план укључује и стварање глобалних криза, попут пандемија, како би се народи присилили на покорност. Инсајдери са Форума у Давосу описују Шваба као „параноичног и узнемиреног лидера који све више губи контролу", док расте отпор према његовим плановима.
Швабов циљ је срушити амерички Устав и подредити слободне земље глобалистичкој агенди. Шваб је на затвореним састанцима представио пет главних ризика који прете свету у 2025. Иако су на први поглед то изазови с којима се суочава човечанство, пажљивији увид открива да су многи од њих део плана који погодује глобалистичким интересима. Пандемије, климатске кризе и увођење дигиталне контроле представљени су као „решења" за проблеме које сами глобалисти активно креирају. Швабова жеља је да се обликује и послушно и лако контролисано човечанство.
Иако Шваб и његове присталице настоје да спроведу своју агенду иза затворених врата, гласови отпора постају све јачи. Узбуњивачи из самог СЕФ-а почели су да откривају мрачне планове глобалиста, док широм света расте свест о претњама које долазе из Давоса. Порука је јасна: време је да се народ уједини у одбрани слободе и права на самоодлучивање. Ово је историјски тренутак – борба против агенде глобалиста захтева буђење сваког појединца. Ако се не делује сада, могу се заувек изгубити темељи слободног друштва. Борба није завршена – она тек почиње, а Швабова визија света не сме постати реалност.
Давосов модел неолибералног модела друштва, који се ширио планетом и уништио многе економије, потрошен је. Постао је извориште деструкције и претворио се у инструмент глобалне пљачке, који је ослабио и сам колективни Запад. Званична визија Давоса о функционалној глобалној економији доживела је неуспех и може се оценити, мада се то још отворено не признаје, да Давос губи било какав шири светски значај.
Да ли ће одлазак Шваба, познатог представника глобалистичке идеологије, који означава крај једне ере за форум, донети промене, остаје да се види.
*Економиста, научни саветник
Прилози објављени у рубрици „Погледи" одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листа