Претражи овај блог

петак, 30. мај 2025.

Izbori kao test: Može li vlast da zaustavi studente

pcnen.com

Izbori kao test: Može li vlast da zaustavi studente - PCNEN

PCNEN

11–14 minutes


Autor: Slobodan Divjak

Posle studentskog zahteva za vanredne izbore pojavio se ne mali broj tekstova dokazanih oponenata Vučićevom režimu u kojima se izražava dvoumljenje da li je taj zahtev svrsishodan; štaviše, neki izražavaju otvoreni pesimizam u pogledu delotvornosti toga zahteva, tretirajući ga avanturistički eksperimenat koji razjedinjuje antivučićevski opozicioni front i koji ima malo izgleda na uspeh, te će zbog toga naići talas sveopšteg razočarenja građana koje će Srbiju ponovo dovesti u stanje apatije i aktivističkog mrtvila. Time se, nezavisno od namera tih autora, unosi defetistička dimenzija u uzavreli studentsko-građanski aktivizam.

Nasuprot tim stavovima, ja mislim da je to u postojećoj situaciji najbolji mogući potez. Jer se njime Vučić dovodi u najneugodniju poziciju u dosadašnjem periodu njegove vladavine. S jedne strane, on više ne može biti siguran da bi dosadašnjim različitim tehnikama vezanim za izbornu krađu mogao nadomestiti ogroman pad rejtinga vladajuće koalicije. Nezavisno od ovih ili onih istraživanja javnog mnjenja, sve je jasnije da na mitinge promocije novoosnovanog Pokreta za narod i državu dolazi daleko veći broj građana koji se autobusima dovode iz čitave Srbije nego građana iz mesta u kom se ti mitinzi održavaju. Miting u Nišu je najočitiji dokaz ove tvrdnje: iako je u Niš stigao ogroman broj autobusa, na njemu je u toku njegovog govora bilo oko 20 000 ljudi, iz čega se može izvući pouzdan zaključak da je njegov govor slušao zanemarljiv broj Nišlija. I ta situacija će se manje-više ponavljati na narednim Vučićevim mitinzima u drugim mestima koje je najavio. Isto tako, u Lapovu su dovitljivi penzioneri otišli autobusom u Niš, primili visoke dnevnice i sav taj novac poklonili su studentima. Vest o ovom događaju, upravo zbog njegove krajnje neobičnosti, brzo će se širiti, a ona će biti potvrda ne samo da se i sela bude, već i činjenice koju režim uporno nastoji da zataška da onima koje dopremaju autobusima daje prilično visoke dnevnice.

Vanrednih izbora će biti

S druge strane, Vučić je svestan da će njegove pristalice, ako dugo bude odlagao raspisivanje izbora, čekajući da se desi nešto što će mu omogućiti da smiri uzavrelu društvenu scenu, to protumačiti kao izraz slabosti i straha, čime će još više smanjiti ionako nizak rejting njegovog novoosnovnog pokreta. Tako da mi se čini da greše oni koji smatraju da vanrednih izbora neće biti u dogledno vreme. Pogotovo ako se ima u vidu da studenti nastavljaju proteste i u relativno manjim gradovima, kakav je bio onaj u Čačku čiji je centralni trg bio krcat, najavljujući novi u Šapcu.

Da vlast teži da po svaku cenu spreči formiranje studentske liste pokazuje i poslednja lažna izjava Ane Brnabić da je videla ime rektora BU na studentskoj listi, posle čega je advokat Vladimir Đukanović izjavio da pomenutog treba uhapsiti pošto je taj čin protivzakonit. No rektor Đokić je na takve optužbe odgovorio na dostojanstven i pravno utemeljen način: da će ukoliko se nađe na studenskoj listi to shvatiti kao izraz poverenja i ukazanu čast, dodajući pri tome da to ne bi bio protivzakonit čin ukoliko se lista formira van univerzitetskog okvira. Studenti van fakultetskih okvira imaju građanski status, te imaju kao i ostale građanske grupacije neotuđivo pravo da učestvuju u političkom životu. Oni sami sebe neće da stavljaju na izbornu listu ne zato što na to nemaju pravo, već zato što hoće da demonstriraju ono što su od početka govorili: da se ne bore za vlast.

Vrh vlasti shvata da se sve više širi broj tužilaca i sudija koji, shvatajući da je dalja sudbina ovoga režima neizvesna, teže da obavljaju svoj posao u skladu sa zakonom, a ne u skladu sa političkim nalozima. Otuda panične reakcije Vučića da će biti odstranjeni oni tužioci i sudije koji ne kažnjavaju teroriste, bandite i huligane. Ali i izjave predsednika SNS-a Vučevića da je naše pravosuđe potpuno razoreno. Ovome treba dodati i činjenicu da su Vučević i Vučić javno podržali poziv članova SNS-a da se blokira sud u Novom Sadu sve dok se ne puste iz pritvora aktivisti te stranke koji su osumnjičeni da su bejzbol palicama pretukli grupu studenata među kojima je bila studentkinja kojom su smrskali vilicu. To je bio onaj događaj zbog kojeg je Vučević dao ostavku na mesto premijera navodno iz moralnih razloga, a sada te iste aktiviste, zajedno sa Vučićem, naziva junacima.

Ako se sve ovo ima u vidu, jasno je da je reč o grčevitom nastojanju režima da najgrubljim mogućim javnim pritiscima na pravosuđe obezbede uslove za kontinuirani kurs antilegalnih, montiranih, čisto političkih procesa nalik onim staljinističkim kojima bi se proizvodili politički zatvorenici, u nadi da će na taj način posejati strah među pobunjene građane i tako ih odvratiti od njihovog odvažnog uključivanja u proces građanske neposlušnosti.

Zamke koje postavlja vlast

Mnogi komentatori studentskog zahteva se pitaju imaju li studenti, a onda i njihovi predstavnici na izbornoj listi, politički program u vezi strateškim pitanjima kakva su odnos prema Kosovu, EU i Rusiji. To je pogrešan pristup uslovljen neshvatanjem onoga što je ujedinilo inače ideološki heterogene studente, ogroman deo univerzitetskih akademske zajednice, pobunjeno građanstvo i različite segmente društva.

Insistiranje na obelodanjivanju i bavljenju takvim pitanjima razorilo bi široki konsenzus koji je stvoren u akademskoj zajednici i u društvu ne na osnovu ideoloških, već u načelu gledano na osnovu ideološki neutralnih zahteva u centru kojih je onaj o reanimiranju potpuno uništene pravne države čije je jezgro striktna podela vlasti zagarantovana ne deklarativnim principima već odgovarajućim pravnim mehanizmima. Naravno, uspostavljanje pravne države, tj. vladavine prava u unutrašnjoj je vezi sa individualnim i medijskim slobodama. Bez toga nije moguće uspostaviti ni REM kao telo koje bi, nezavisno od svake vlasti, kontrolisalo zakonitost rada ne samo javnog servisa već i ostalih elektronskih medija koji se kod nas pogrešno nazivaju privatnim, jer niko ne može biti privatni vlasnik frekvencije kao javnog dobra, već samo njen korisnik (zakupac) na određeno vreme, i to samo ukoliko predlogom profila programa zadovoljava zakonom propisane kriterijume profesionalnog novinarstva i novinarski kodeks. Nezamislivo je i strogo kažnjivo da se na bilo kojem elektronskom mediju recimo pojavi kritički komentar o pojedinoj javnoj ličnosti a da se njoj pri tom ne omogući da ona odgovori na taj atak (naravno, na javnom servisu je zabranjena kategorija novinarskog komentara kao takva).

Dakle, u eventualnoj predizbornoj kampanji bi bilo potpuno kontraproduktvno izjašnjavanje o Kosovu i EU, jer bi vlastima upravo to odgovaralo, naročito kad je reč o Kosovu. Na eventualne provokacije vlasti treba jednostavno odgovarati da nisu studenti ni ličnosti na njihovoj listi saučestvovali u politici koja je Srbe na Kosovu dovela u tragičnu, beznadežnu situaciju, već upravo Vučić. Na njegove teatralne i zamajavajuće teze da je zahvaljujući njemu Kosovo ostalo deo Srbije, treba ga upitati, ako je tako, zašto onda ne uvede tamo vanredno stanje ili taj deo ne proglasi okupiranom zonom. Ali, što bi rekao naš nekadašnji autokratski vladar, to će on da uradi „malo morgen".

Kad je reč o EU, najbitnije je da se u Srbiji izgradi autentični parlamentarni sistem kakav postoji odavno u evropskim državama, naravno do određene mere prilagođen našim specifičnostima. To je naš primarni zadatak i preduslov za ozbiljno, a ne lakrdijaško razmatranje i problema Kosova i problema vezanog za EU.

Izazovi za opoziciju

Što se tiče Rusije, studenti su na posredan način dali odgovor na to pitanje: oni su za sistem liberalne demokratije u kojem ima mesta i za tradicionalistički nastrojene partije, za levicu i desnicu, za sve stranke koje poštuju pravila igre parlamentarizma, a ne za autokratizam preobučen u fasadno ruho parlamentarizma. Svoj patriotizam studenti su belodano iskazali osuđujući NATO agresiju na Srbiju, odajući poštu poginulima tokom NATO bombardovanja, proslavljajući dostojanstveno Sretenjski ustav kao zvezdani trenutak ustavno-pravne tradicije Srbije, protestujući protiv prodaje Generalštaba, tj. tretirajući ga kao kulturno dobro, ponosnim nošenjem zastava Srbije, pevanjem himne i patriotskih pesama (Vostani Serbie, Tamo daleko, Ovo je Srbija i slično). A ponajviše svojom neutaživom željom da ostanu u svojoj otadžbini i daju doprinos njenom razvoju u svakom pogledu i njenom moralnom uspravljanju.

Naravno, u kontekstu rasprave o studentskom zahtevu za vanredne izbore ne mali broj analitičara postavlja važno pitanje: kakav će odnos opozicionih stranaka biti prema tom zahtevu. Ranije sam u svojim tekstovima zastupao stanovište da bi najbolje bilo da sve opozicione stranke nastupe objedinjeno u zajedničkoj predizbornoj koaliciji kao zasebna kolona u odnosu na studentsku izbornu listu, pri čemu bi trebalo sklopiti dogovor o međusobnom nenapadanju. U sadašnjim prilikama je to nemoguće ostvariti, pošto je deo opozicionih stranaka već najavio da neće izaći na pomenute izbore, ali da će dati bezrezervnu logističku i infrastrukturnu podršku studentskoj listi i da će pozvati svoje pristalice da glasaju za nju.

Drugi deo stranaka još se nije definitivno izjasnio, osim rukovodstva koalicije Nada koje je dalo negativan odgovor. Naravno, opozicione stranke imaju neprikosnoveno pravo da se postavljaju ovako ili onako prema studentskom zahtevu za vanredne izbore (to je njihova unutrašnja stvar). Ipak čini se da pred preostalim strankama postoje samo tri mogućnosti: da izađu na eventualne izbore u predizbornoj koaliciji što bi im obezbedio da pređu cenzus; druga je da načine neku kompromisnu formulu sa studentima: treća je da bojkotuju vanredne izbore, uz obrazloženje da je Vučićevu koaliciju nemoguće pobediti bez bitnog poboljšanja izbornih uslova.

Čekanje na poboljšanje izbornih uslova kao čekanje Godoa

No, po mom mišljenju bar, ova treća varijanta ih vodi ka iščeznuću sa političke scene, i u slučaju da Vučić, organizovanjem krađe širokih razmera, pobedi studentsku izbornu listu. Jer u tom slučaju bi nastao daleko masovniji unutrašnji otpor izbornoj krađi nego u slučaju prethodne izborne krađe. Ogromna većina građana je danas i ovde daleko spremnija i odlučnija da se bori protiv izborne krađe nego ranije. U takvoj situaciji, ogromna većina građana bi eventualno obrazloženje opozicionih stranaka da su bili u pravu kada su tvrdili da se Vučićeva koalicija ne može pobediti pod postojećim izbornim uslovima shvatila kao njihov izgovor motivisan pre svega sujetom da ne učestvuju u borbi protiv očigledne izborne krađe. Takvim ponašanjem ostatak opozicije, prema kojem sam ja lično gajio poštovanje, samo bi sam sebe marginalizovao na političkoj sceni. Jer građani su u velikoj meri postali svesni činjenice da je čekanje da postojeća vlast bitno poboljša izborne uslove isto što i čekati Godoa.

Suma sumarum: proces samooslobađanja i samoosvešćivanja građana se može usporavati ovim ili onim taktičkim manevrima vlasti, ali on je nezaustavljiv i nepovrativ. Ovde bih parafrizirao misao velikog Viktora Igoa da nema te vojske koja može pobediti Ideju kojoj je došlo vreme. U Srbiji je za ideju uspostavljanja vladavine prava vreme sazrelo, i nema te sile i represije koja može zaustaviti njenu realizaciju u praksi. Kraj ove vlasti, pre ili nešto kasnije, neminovan je.

Autor je počasni predsednik Međunarodne škole Felix Romuliana

Može li vlast da zaustavi studente

 

четвртак, 29. мај 2025.

Ковачевић: Свели сте Србе у ФБиХ на испод три одсто....

iskra.co

Ковачевић: Свели сте Србе у ФБиХ на испод три одсто, обесправили их и усудите се лагати да Бошњаци и Хрвати у Српској живе у апартхејду

3–4 minutes


Ковачевић: Свели сте Србе у ФБиХ на испод три одсто, обесправили их и усудите се лагати да Бошњаци и Хрвати у Српској живе у апартхејду

29.05.2025. - 9:06

Радован Ковачевић, Фото: РТРС

Свели сте Србе у Федерацији БиХ на испод три одсто, потпуно их обесправили и онемогућили да изаберу своје представнике и онда се усудите лагати о томе да Бошњаци и Хрвати у Српској живе у апартхејду. Срам и стид да вас буде, написао је делегат у Клубу Срба у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Радован Ковачевић на свом Икс налогу, реагујући на саопштење СДА.

Коментаришући наводе СДА да „у Републици Српској држимо Хрвате и Бошњаке у стању потпуне обесправљености и апартхејда" Ковачевић их је упитао о чему они причају и да ли ово ико нормалан и озбиљан може написати.

– Хоћете да говоримо о повратку у Републици Српској и ФБиХ? Хоћете да говоримо о томе да је у ФБиХ некада живјело преко 600.000 Срба, данас нема ни 20.000? Хоћете да говоримо о томе да и хрватски и бошњачки народ у Српској на изборима изабере своје представнике, да потпредсједник Републике Српске из реда хрватског народа долази из ХДЗ-а, а да потпредсједник из реда бошњачког народа долази из блока који је подржавао тог бошњачког кандидата и да се ради о Ћамилу Дураковићу, бившем начелнику Сребренице? Је ли можда то нису прави представници Бошњака и Хрвата у Српској? – истакао је Ковачевић.

Свели сте Србе у Федерацији БиХ на испод три одсто, потпуно их обесправили и онемогућили да изаберу своје представнике.

И онда се усудите лагати о томе да Бошњаци и Хрвати у Српској живе у апартхејду.

СРАМ И СТИД ДА ВАС БУДЕ!!!

(*одговор на саопштење СДА) pic.twitter.com/Yndo4sbKkh

— Радован Ковачевић (@KovacevicRaso) May 29, 2025

Ковачевић је упитао да ли су Срби икада били у могућности у ФБиХ да изаберу потпредсједника?

– Ви тренутно имате потпредсједника из реда српског народа ФБиХ, ја не желим да оцјењујем ко је какав Србин или није, али оно што сасвим сигурно знам јесте да га сигурно не подржава ниједна српска странка, јесте да га сигурно мимо Саше Магазиновића не подржава ниједан Србин ни у ФБиХ ни у БиХ и који служи само за то да опет напада Србе и Републику Српску. И онда тврдите да неко у Српској живи у апартхејду. Срби у ФБиХ немају капацитет ни могућност, нема их ни три одсто, да кад би сви изашли на изборе и сви гласали само за једну странку и само за једну листу, немају данас капацитет да изаберу ниједног јединог посланика у Парламент ФБиХ. И ви говорите да негдје друго постоји апартхејд. Срам и стид да вас буде – поручио је Ковачевић.

rtrs.tv

 

УЖАСИ ВУЧИЋЕВЕ КОСОВСКЕ "ПОЛИТИКЕ": Куртијев караван пролази, Београд само лаје!

pravda.rs

УЖАСИ ВУЧИЋЕВЕ КОСОВСКЕ "ПОЛИТИКЕ": Куртијев караван пролази, Београд само лаје!

~2 minutes


Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je da vlasti u Prištini čak i na veliki pravoslavni praznik Spasovdan nastavljaju jednostrane i protivpravne poteze i provokacije usmerene ka srpskom narodu na KiM, reagujući na to što je veliki broj pripadnika tzv. kosovske policije danas došao u Prilužje kako bi preuzeo prostorije Pošte Srbije.

"Reč je o jasnim provokacijama Prištine, s ciljem da se uznemiri srpski narod i da Kurti nastavi sa eskalatornim potezima s ciljem stvaranja nemogućih uslova za život srpskog naroda na KiM", ističe se u saopštenju Kancelarije za KiM.

Dodaje se da je sa tim ciljem i ministarstvo kulture, omladine i sporta privremenih prištinskih institucija zabranilo radove na letnjikovcu u dvorištu Crkve Svete Ane u selu Gornji Strmac u Zubinom Potoku, koji je bio namenjen za okupljanje meštana nakon liturgije i molitve. Radovi su obustavljeni, a obaveštenje o tome je u većinski srpskoj sredini postavljeno na albanskom jeziku.

"Krajnje je vreme da se ozbiljno shvate Kurtijeve namere progona Srba i da predstavnici međunarodnih organizacija jasno osude i preduzmu konkretne korake u zaustavljanju Kurtijevog institucionalnog nasilja i pokušaja proterivanja Srba sa prostora Kosova i Metohije", naglašava se u saopštenju.

Izvor: RT Balkan 

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

 

уторак, 27. мај 2025.

Студентски бунт на раскрсници

politika.rs

Студентски бунт на раскрсници

Слободан Орловић*

4–5 minutes


Више од пола године „друштвених гибања", предвођених студентима свих државних факултета, мењало је српско друштво и политику. Али, није их још дефинитивно променило. Оно што знамо јесте да без упорног студентског бунта и блокада факултета, уличних протеста, шетњи, трчања и „бициклирања", као и сада скоро угашеног протеста по школама, не би било ни овог делимичног објављивања документације о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду; хапшења осумњичених за (посредну) смрт 16 лица у Новом Саду; три тужилачке истраге; у марту највећег београдског протеста (без епилога, али, кажу, са звучним топом); пада владе; предлагања па одбацивања „прелазне владе"; укидања плата на универзитету софистичким (неуставним) правним маневрима; накана о гашењу постојећих универзитета(?!); покушаја освајања факултета полицијом; привођења и позивања професора (посебно ректора БУ) и студената у јавну и тајну полицију, а сада и у владу на преговоре; инсталирања „ћациленда"  и некаквих преторијанаца испред највиших институција (скупштине и Председништва); а све то праћено непојмљивом мрзилачком пропагандом антимедијских гласноговорника власти. 


С друге стране пак, они владајући и сам „владар" посебно, уплашени колико и буновни, не одступају јер су, плашимо се, бодрени од евроатлантских им савезника, Кине и Русије (по цену свих наших природних богатстава?). Не знајући до када ће та подршка потрајати, уочљива је ригидност власти и мањак осећаја за нову стварност у земљи. И то свакодневно, у несувислостима о: страним (хрватским) плаћеницима, рушењу државе, атентирању председника, отимању власти, пропасти васколиког „српства", замењивању тужилаца и судија (подобнима?), поменутог укидања буџетског високог образовања, и у оним нешто мање злокобним којештаријама, као што су: уништавање привреде, одустајање инвеститора, угрожавање слободе кретања као оправдање гажења и напада на угрозитеље, бајке о онима „који би да уче"… 


Нова раскрсница на којој се коначно отворено срећу студенти (у блокади) и политика, зове се – избори. Ако су недовољно разрађену опозициону идеју прелазне владе студенти скоро листом игнорисали, замишљајући тек неку чистунски аполитичну владу стручњака, ствари с изборима су сасвим другачије. Остатке идеје о прелазној влади у делу опозиције заменио је пун политички захтев „на изборе!" , већ разрађен структуром будуће изборне листе. По изјавама, 250 места будућих кандидата биће, од стране пленума у универзитетским центрима, понуђено различитим друштвеним слојевима (класама): професорима и наставницима, радницима и земљорадницима, новинарима, односно свима који су студенте подржавали – очекивано без активних политичара и, изненађујуће, без самих студената. 


Иако би „студентска листа" (без студената) била, по неким анкетама, најпопуларнија на изборима, поготово ако би је подржале све опозиционе странке, „зец је још у шуми", јер изборна трка није ни на видику. Четворогодишњи мандат скупштинског сазива истиче за две и по године (крајем 2027) па би за разрешење ове кризе било неопходно расписати ванредне изборе. Али, то председник републике (по Уставу на предлог владе) сада не жели да учини, па је једина могућност његовог одобровољавања наставак широког друштвеног притиска (блокаде, окупљања, протести, штрајкови). Или је можда довољан „миг" поменутих савезника извана? 


Како било, студентски позив на изборе, за сада, не прати захтев за фер променом изборних услова (финансирање предизборних активности, објективност медија, елиминисање функционерске кампање и „сигурних гласова", тачност бирачког списка). Отуда се део опозиције нашао затечен, у раскораку, зашто учествовати на таквим изборима. Иако има аргумената за неучешће, позитиван одговор могао би да буде да је друштво, уз вођство младих, малтене „преко ноћи", коначно сазрело да докаже да је смењивост власти и у Србији нормална ствар. На изборима, чак и са њиховим „правилима" – још само да их распише.

*Професор Правног факултета 
у Новом Саду

Прилози објављени у рубрици „Погледи" одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листа

 

петак, 23. мај 2025.

Малић: Трампови и Маскови ревизори упали у институт којим је годинама руководио Данијел Сервер

fakti.org

Малић: Трампови и Маскови ревизори упали у институт којим је годинама руководио Данијел Сервер

6–7 minutes


ПРЕДСЕДНИК САД У САУДИЈСКОЈ АРАБИЈИ НАЈАВИО КРАЈ АМЕРИЧКЕ ЕРЕ „ИЗГРАДЊЕ НАЦИЈА"

* Доналд ТРАМП у Ријаду: „Последњих година, превише америчких предсједника повела је идеја да морају да погледају у душу страним вођама и приведу их правди за њихове грехе", рекао је Трамп. „Ја верујем да је на Богу да суди, а да је мој посао да браним Америку и штитим основне интересе: стабилност, просперитет и мир"

* Прозвао и либералне америчке НВО и неоконзервативце као „градитеље нација" да су протраћили милијарде а нису успели ни да обнове Багдад или Кабул, а камоли изграде нешто: „На крају су тзв. градитељи нација порушили више него што су саградили, а интервенционисти су интервенисали у сложеним друштвима које ни сами нису разумели"

* Ревизори „Доџ" морали физички да провале у зграду америчког Института за мир, јер су се унутра закључали неки од запослених, у покушају да униште неколико терабајта доказног материјала. Ревизори су ипак успели да откључају и зграду и податке, па се испоставило да постоји нека тајна веза између Иститута, Талибана и албанске нарко-мафије. Притом је Институт за последњих 10 година „пребацио" око 13 милиона долара у свој приватни фонд, далеко од очију Конгреса...

* Само је профитер америчке изградње монтенегринске „нације" Мило Ђукановић – који је у свом политичком егзилу одлутао до Сарајева – изокола устврдио да се геополитичка ситуација негативно развија по „стабилност" која је настала после Хладног рата. Није сасвим јасно да ли се то односи на перспективу руског изласка на Дунав, или Трампово историјско „не" империјализму, али није битно

__________________________________________________________________

           Пише: Небојша МАЛИЋ

           АМЕРИКА више нема намјеру да изиграва суперхероја на свјетској сцени и другима намеће вриједности, порука је предсједника Доналда Трампа из говора у Саудијској Арабији прије неколико дана. Сад још само да је стави у праксу.

           Трампово обраћање на инвестиционој конференцији у Ријаду само је на први поглед било упућено Арапима и Иранцима, односно Блиском истоку са фокусом на Израел. Амерички предсједник је у ствари одбацио двопартијски консензус неоконзервативаца и либерала који је у САД настао средином деведесетих, на темељима интервенције против Срба, да би тек послије метастазирао на Блиском истоку.

           „Последњих година, превише америчких предсједника повела је идеја да морају да погледају у душу страним вођама и приведу их правди за њихове гријехе", рекао је Трамп. „Ја вјерујем да је на Богу да суди, а да је мој посао да браним Америку и штитим основне интересе: стабилност, просперитет и мир".

           Да не буде никакве забуне, Трамп је буквално прозвао „неоконзервативце и либералне невладине организације" као „градитеље нација" који су протраћили милијарде а нису успјели ни да обнове Багдад или Кабул, а камоли изграде нешто.

           „На крају су тзв. градитељи нација порушили више него што су саградили, а интервенционисти су интервенисали у сложеним друштвима које ни сами нису разумјели", закључио је Трамп.

Небојша Малић

           Има ли бољег описа за све што се дешавало у протекторату званом Босна и Херцеговина за протеклих 30 година?

           Тобожња изградња нације је изградила једино каријере и банковне рачуне западних „душебрижника", док су петљањем у ствари о којима нису имали појма само направили још гори проблем. Ево само једног примјера.

           Недавно су ревизори Одјељења за ефикасност владе Илона Маска, контроверзног „Доџ"-а, морали физички да провале у зграду америчког Института за мир, јер су се унутра закључали неки од запослених, у покушају да униште неколико терабајта доказног материјала. Ревизори су ипак успјели да откључају и зграду и податке, па се испоставило да постоји нека тајна веза између Иститута, Талибана и албанске нарко-мафије.

           Притом је Институт за посљедњих 10 година „пребацио" око 13 милиона долара у свој приватни фонд, далеко од очију Конгреса. Треба ли рећи да је дугогодишњи шеф тог Института, Данијел Сервер, редовно ведрио и облачио по рушевинама Југославије.

           У међувремену, Марко Рубио у Стејт департменту већ укида сувишне канцеларије и бирое, попут оног за ратне злочине, гдје су за награду добијали апанаже архитекте и тужиоци Хашког трибунала. Многи од амбасадора који су се кабадахијски понашали, као империјални намјесници а не дипломате, већ су дали оставке или су опозвани.

           Са свим тим на уму, зачуђује да Трампов говор није пажљивије испраћен, како на Западу тако и другдје. Предсједник РС Милорад Додик један је од малобројних изузетака.

           "Снажно подржавам став предсједника Трампа да односи у свијету треба да се граде на принципима мира и партнерства, а не на диктату и сили. Поздрављам опредјељење да државе и народи треба суверено да одлучују о својој будућности, без наметања са стране", изјавио је Додик прије неки дан.

           За сваки случај, и на енглеском – чисто да САД стави до знања да је порука примљена и да ће их Бања Лука сада држати за изговорену ријеч.

           Већ покренуте реформе у Вашингтону наговјештавају да Трампова екипа стварно мисли ово што је изречено у Ријаду. И други државници мудро би поступили када би САД понудили конкретне кораке на разградњи глобалистичке империје – на своју корист, дабоме, али посредно и на америчку.

           За то вријеме на другој страни, међу присталицама и вазалима империје, влада мртва тишина.

           Само је профитер америчке изградње монтенегринске „нације" Мило Ђукановић – који је у свом политичком егзилу одлутао до Сарајева – изокола прокоментарисао да се геополитичка ситуација негативно развија по „стабилност" која је настала послије Хладног рата.

           Није сасвим јасно да ли се то односи на перспективу руског изласка на Дунав, или Трампово историјско „не" империјализму, али није битно.

            Милу су протекле три деценије биле добре и стабилне; паметном доста.

          https://sveosrpskoj.com/komentari/malic-trampovi-i-maskovi-revizori-upal...

 

недеља, 18. мај 2025.

Да ли је Запад спреман да ризикује армагедон због Украјине

iskra.co

Да ли је Запад спреман да ризикује армагедон због Украјине

6–7 minutes


Да ли је Запад спреман да ризикује армагедон због Украјине

18.05.2025. - 15:26

© Sputnik / Владимир Трефилов

Запад се боји директног војног сукоба са Русијом, зато што би директан сукоб између Русије и Запада означио армагедон, имајући у виду да Русија и САД поседују 90 одсто целокупног нуклеарног потенцијала. За Запад би такав сценарио био самоубилачки, истиче руски експерт Константин Блохин.

„Они су хтели, и сада желе, да створе други Авганистан у Украјини, с циљем да изазову унутрашњу политичку дестабилизацију у самој Русији и да Русија , због таквог дуготрајног рата, претрпи пораз — не само у стратешком, већ и у унутрашњеполитичком смислу", додаје Блохин, поводом упозорења Сергеја Шојгуа , секретара Савета безбедности Русије, да су НАТО и Европска унија покренули програме за припрему колективног Запада на директан сукоб са Русијом . При томе, како наводи, европске елите под утицајем Лондона и Париза све отвореније заговарају стратешки пораз Русије, док се овакви агресивни кораци, као и ширење НАТО-а ка руским границама оправдава русофобским измишљотинама у духу Гебелсових метода.

Под „русофобским измишљотинама" Шојгу вероватно подразумева западне наративе који приказују Русију као главну претњу по европску и светску безбедност, чиме се заправо оправдава ширење НАТО -а и војна подршка Украјини.

Међутим, реалност је сложенија — Запад се не усуђује да уђе у директан рат са Русијом, јер би то довело до трећег светског рата.

„Такав сценарио Западу није потребан. Западу је потребно да нанесе стратешки пораз Русији у Украјини… Запад неће ризиковати сопствено постојање, своја богатства и излазак из зоне комфора због Украјине. Украјина је само инструмент", додао је Блохин.

Русија, као највећа нуклеарна сила на свету, задржава право да употреби нуклеарно оружје ако се појави претња њеном суверенитету и суверенитету њених савезника.

Ипак, Москва нуклеарно оружје сматра „средством одвраћања", чија је употреба крајње изнуђена мера. Дакле, то је средство које служи обуздавању противника, очувању стабилности и спречавању већих сукоба.

Милитаризација Европе води ка трци у наоружању

Блохин упозорава да милитаризација Европе носи озбиљне ризике, од којих је највећи могућност нове трке у наоружању, што би могло довести до озбиљних безбедносних криза попут Кубанске ракетне кризе .

Према његовим речима, постоје огромне разлике између Москве и НАТО-а у њиховим погледима на европску и глобалну безбедност .

„Позиција Запада је очување глобалне доминације и западне цивилизације. Циљ Русије је јачање мултиполарног света и институција и организација које такав свет подржавају. То је суштина", нагласио је Блохин.

Као одговор на јачање војног присуства НАТО-а и претњама које тај блок ствара за Русију, Москва би, каже Блохин, могла предузети низ оштријих мера које до сада нису биле реализоване.

„На пример, ако Запад шаље системе наоружања у Украјину, ако покушавају да заплаше руско друштво пред Параду, ако лове и врше ликвидације руских политичко-војних лица — као што је недавно убиство генерала Кирилова или другог генерала у Балашихи — онда треба предузети конкретне ударе на центре одлучивања у Кијеву, на Врховну Раду, на државне институције. Треба спречити сталне посете западних лидера Украјини, вршити ударе у близини граница НАТО земаља, показати да је Русија спремна на ескалацију. Можда се чак треба вратити и тестирању нуклеарног оружја", сматра експерт.

Последњих година Русија констатује невиђену активност НАТО-а у близини својих западних граница, што се доживљава као озбиљан безбедносни изазов. Северноатлантска алијанса, јача присуство у Европи, представљајући то као меру за „обуздавање агресије" , иако Москва никоме не прети.

Русија је више пута изразила забринутост због јачања снага НАТО-а у Европи, а руско Министарствo спољних послова поручилo je да је Москва отворена за дијалог са НАТО-ом, али искључиво на равноправној основи, уз услов да Запад одустане од политике милитаризације континента .

Блохин каже да је дијалог између Русије и НАТО-а теоретски могућ, али у актуелним геополитичким околностима мало вероватан.

„Дијалог је могућ, али га Запад тренутно доживљава као знак слабости и капитулације. Европљани реално нису спремни на такав дијалог. Можда би Трампова администрација била отворенија за то, али Трамп је на месту председника привремено, не знамо шта ће бити после њега. Запад се неће одрећи планова за милитаризацију — напротив, интензивираће је, прелазећи са европске економије на ратне колосеке", закључио је Блохин.

Подсетимо, секретар Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу изјавио је и да су западне обавештајне службе покренуле интензивне субверзивне активности са циљем да стратешки ослабе Русију. Према његовим речима, поред тога су уведене и обимне економске санкције које имају за циљ да изазову незадовољство унутар руског друштва услед пада животног стандарда. Шојгу истиче да је ток Специјалне војне операције у Украјини значајно утицао на равнотежу снага на глобалном нивоу, а као главне претње руској безбедности наводи нападе на суверенитет, територијални интегритет и духовне вредности руског друштва. Одлука о покретању операције донета је, према њему, у циљу супротстављања тим претњама.

Шојгу је обратио пажњу на чињеницу да се формирала глобална већина држава које, следећи пример Русије, не желе да се мире са поретком заснованим на правилима који грубо намеће Запад, а такође и да су се „процеси формирања мултиполарног света убрзали".

sputnikportal.rs / Оливера Икодиновић

 

петак, 9. мај 2025.

Дан победе данас има посебан значај

politika.rs

Дан победе данас има посебан значај

Бојан Билбија

13–16 minutes


Дан победе се код нас и обележава и прославља, јер је то велики дан за Русију и све народе бившег Совјетског Савеза. Ми историју памтимо и – у име садашњости, а посебно будућности – не дозвољавамо да падне у заборав – каже у разговору за „Политику" амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко, поводом прославе 80 година од победе над фашизмом. Великој паради поводом Дана победе на Црвеном тргу у Москви присуствује и председник Србије Александар Вучић.

– Данас, кад се неонацизам буди у Европи, овај празник посебно добија на значају. Неонацизам се користи као главно оружје за претварање Украјине у „анти-Русију", што представља сталну претњу по безбедност наше земље. Шире се теорије о наводној агресији Русије, док се у исто време прећуткују сви узроци украјинске кризе. Дан победе представља враћање историји. Прослављамо га заједно с онима који деле наше вредности. А Србија је ту међу првима, зато што је, као и Русија, поднела огромне жртве. Била је подвргнута агресији. Срби се нису покорили, већ су наставили да се боре. А ту су и наше традиционалне пријатељске, братске везе – што је константа кад говоримо о нашим односима. Отуда и заједничке вредности – мир и равноправна сарадња – истиче Александар Боцан-Харченко.

Данашња парада је највећа у новијој историји?

Грандиозна, наравно. Парада је увек једно од најважнијих дешавања током 9. маја.

Због чега Русија организује параде? Да ли је то демонстрација силе?

 

То је исказивање поноса. Доказ да је безбедност земље на одговарајућем нивоу. Пошто је Дан победе војнички празник, парада је нешто што је сасвим прикладно. Истом логиком се руководи и Србија.

Овде ће парада бити одржана у септембру...

Да, председник Србије је рекао да ће парада бити посвећена јединству и слози српског света. Наравно, такво јединство мора имати и гаранта у виду модерних оружаних снага, чему Београд придаје велики значај. Ово је и важан део наше билатералне сарадње.

Из ЕУ прете да ће зауставити напредак Србије на европском путу због присуства председника Вучића на паради у Москви?

То је атак на суверенитет Србије, на достојанство земље и њеног лидера кога је народ изабрао и који брине о интересима своје државе. Али и покушај да се умањи значај 9. маја, а нацизму широм отворе врата. Београд јасно дефинише свој став када је реч о ЕУ, но притом истиче своје опредељење да сачува независност и слободан развој односа с другим партнерима.

Кажу да се Русија противи приближавању Србије ЕУ?

Верујте ми, о томе никада није било ни речи. У исто време, западни партнери су још деведесетих година прошлог века принуђивали Београд да бира: или с нама или против нас. Притисак на Србију да прекине везе с Русијом потом је само постајао све јачи. Додаћу да постоје одређене илузије кад је реч о Европској унији, што је, вероватно, само по себи јасно ако се узме у обзир жеља да се развију садржајни односи и омогући једнака и недељива безбедност на континенту. Међутим, ЕУ се данас мења. У Бриселу у први план избијају чисто војни циљеви: од убрзане милитаризације до жеље да се Русији нанесе „стратешки пораз".

Али, Београд не учествује у таквим пројектима...

Србија остаје при свом европском опредељењу, видећи циљеве и принципе ЕУ онаквима какви су некада били.

Стиче се утисак да Запад жели да присвоји победу Русије и умањи њен значај. Они се састају „негде у Украјини", али је питање шта славе...

То је, наравно, ништа друго до лакрдија. Не сматрам да овде ишта треба коментарисати. То да они желе да прецртају допринос СССР-а победи апсолутно је тачно. Они желе да украду историју. Држава без историје није држава с пуним суверенитетом. Оваква политика је била актуелна још у време кад се чинило да имамо непомућене односе са Западом. Задатак да се Русија лиши суверенитета постављен је одмах након распада СССР-а. У данашње време, бескрупулозан ревизионизам и изопачавање историјских чињеница достигли су невиђене размере. Чак и покушавају да повуку знак једнакости између нацистичког режима и совјетске власти. Нажалост, с обзиром на општи ниво познавања историје, такве тезе је релативно лако пропагирати. Међутим, и ми активно радимо, а са нама је и Србија.

Постоји извесно неразумевање око тога ко је ослободио Србију у Другом светском рату. Да ли смо то били ми сами, уз помоћ Црвене армије, или је то била Црвена армија без нашег учешћа?

Ако ми дозволите, кренућу од општег ка конкретном. Да би се осигурала објективност у историји, мора постојати равнотежа и честит приступ томе. Ми се трудимо да то и чинимо – пре свега држимо се архивских докумената. Не омаловажавамо улогу других држава и народа, који су били наши савезници у антихитлеровској коалицији. На пример, 25. априла достојанствено је прослављена осамдесета годишњица сусрета совјетских и америчких војника на Елби. Међутим, историјске чињенице, као што су број армијских група, дивизија, опреме коју су Немачка и њени сателити отпремили на Источни фронт, говоре саме за себе.

Да ли су још негде у Европи, осим у Југославији, локалне снаге имале своје бројне борбене бригаде и дивизије?

Мислим да их у таквом обиму није нигде било, имајући у виду бројност, активност и војно руководство.

Може ли се тако рећи да су Европу ослобађали СССР, Америка, Енглеска и југословенске снаге?

Може. Увек смо признавали улогу покрета отпора у Југославији, истичући његов допринос у заустављању неких од главних нацистичких јединица на Балкану. Од почетка рата СССР је пружао војну помоћ партизанима. Ако говоримо о завршној фази, ослобођењу источне Европе, напредовање Црвене армије јесте резултат грандиозних активности на више фронтова, напора војних, војнотехничких и позадинских служби. Наравно, у Србији се тесно сарађивало с НОВЈ. Кад сам почео да радим у Министарству иностраних послова, у ресору који се бавио сарадњом с Југославијом радили су ветерани, учесници Београдске операције.

Шта су Вам они причали?

Да су партизани, познавајући територију и логистику, напредовање наших јединица учинили лакшим. Да је број жртава, захваљујући активности НОВЈ, био мањи. Али да је одлучујућу улогу у ослобађању одиграла управо Црвена армија. Желео бих да истакнем још један важан моменат. Наша земља је поднела највећу жртву – од 27 милиона људи, погинулих током Великог отаџбинског рата, више од половине су жртве геноцида, намерног убијања мирног становништва наше земље. Али, постоји и друга страна – Совјетски Савез је учинио и највећи подвиг у име победе.

У Србији то знају, памте и поштују подвиг совјетских војника. А како је то у другим земљама које је СССР ослободио?

У појединим – посебно у земљама Балтика и Пољској – на нивоу државне политике покушавају да избришу то сећање. Руше спомен-обележја. Искривљују слику догађаја током рата. Послератни период представљају као „совјетску окупацију источноевропских земаља". У потпуности негирају чињенице велике помоћи СССР-а, који је тада такође пролазио кроз тежак период, кад је реч о њиховом економском опоравку и повратку нормалном животу. Но, фалсификујући историју, власти ових земаља вређају себе саме. Јер то је и њихова национална историја.

Председник Владимир Путин рекао је да су лидери који су дошли у Москву данас много храбрији од оних који им прете. Како у Русији оцењују посету председника Вучића?

Наравно, председнику Србије посвећена је највећа пажња, то је директно повезано с нивоом и природом наших односа. Наши лидери су водили телефонске разговоре и разматрали актуелна питања. Међутим, лични сусрети увек отварају могућност изналажења нових, обострано корисних решења. Ми се тренутно суочавамо с низом потешкоћа због санкција ЕУ које су увеле земље суседи Србије. Београд, руководећи се својим националним интересима, не одступа од свог чврстог, независног става према овом питању, захваљујући чему се наша сарадња и даље развија.

Дакле, постоји двоструки притисак на Србију – због њеног одбијања да уведе санкције и због доласка председника у Москву да присуствује прослави Дана победе?

Постоји и трећи моменат, он се директно односи на Србију. Задатак је исти: дисциплиновати Београд, лишити га суверенитета и гласа у сфери политике. То је притисак у вези с Косовом – натерати Србију да призна „државност" покрајине, као и притисак због Републике Српске с циљем да се прекину све везе између Београда и Бањалуке. Имамо веома тесну сарадњу са Србијом по овим питањима, између осталог, и у УН.

Патријарх српски господин Порфирије недавно је боравио у Русији и састао се с председником Путином. Према речима поглавара СПЦ, у Србији се одвија обојена револуција. Многи критикују патријарха због тих речи. Како Ви оцењујете оно што се у Србији дешава?

Мислим да такве критике нису оправдане. Патријарх Порфирије је човек изузетно великог ауторитета. Такође, веома добро разуме стање ствари у својој земљи и свету. Ми се у нашим проценама ослањамо на доступне објективне информације и мишљења наших партнера. Председник Србије је први указао на то да је у питању цинично мешање споља које поседује све знаке обојене револуције. После страшне трагедије у Новом Саду, протестима се придружило много људи вођених искреним саосећањем, док организатори „револуција" користе ту ситуацију.

Председник Вучић је представио извештај руског ФСБ-а у којем се наводи да против демонстраната није употребљен звучни топ, али су многи довели у сумњу његове речи...

Па, одрадили су своју агенду.

Дакле, извештај је аутентичан?

Председник је све рекао, немам шта да додам.

Зашто им се извештај не свиђа?

Он се не свиђа заговорницима дестабилизације у земљи.

Да ли је то онда доказ да је ипак реч о обојеној револуцији?

Да, то је очигледно.

Када ће бити могуће стати на крај безакоњу Приштине, која не испуњава обавезе преузете под окриљем ЕУ и наставља да терорише српско становништво?

Ту је неопходно да Запад утиче на Приштину. Међутим, таквог утицаја нема. Западна политика деценијама подржава „независност" Косова. Циљ агресије НАТО-а на Југославију 1999. године био је управо распарчавање Србије.

Зашто Запад не признаје оно на шта се обавезао?

Нас то не изненађује. Познати су нам многи примери дрске, циничне преваре. Сетимо се Минских споразума о Украјини. Испоставило се да нису ни планирали да их имплементирају. Ови споразуми били су потребни како би се кијевски режим припремио за војну акцију. И овде је реч о истом. Надамо се да понављање оружаног сукоба није у питању. Међутим, остаје питање успостављања пуне контроле Приштине над подручјима Косова насељеним Србима, пре свега на северу покрајине. Зато Бриселске споразуме о формирању Заједнице српских општина на Косову сматрам пуким прикривањем. Не би ли Срби у Београду или у Косовској Митровици стекли утисак да се могу надати било каквом напретку, док за то време Курти мирно осваја север покрајине. ЕУ седи скрштених руку, али при томе говори о потреби смањења међународног присуства, тј. Мисије УН на Косову, која је, кажу, испунила свој циљ. То би режиму у Приштини дало потпуно одрешене руке.

Хоће ли Москва и Вашингтон моћи заједничким снагама да не допусте сукоб на Балкану?

Руско-амерички дијалог не одвија се без препрека, али је прилично интензиван, с обзиром на то да је комплетна архитектура односа практично уништена, углавном у време Бајденове администрације. Слажући се да се може говорити о одређеним позитивним моментима, ипак је веома тешко прогнозирати динамику сарадње у појединим правцима, укључујући и Балкан. Русија намерава да још активније промовише своје приступе. Наш став је принципијелан и заснован на међународном праву. Уверен сам да се без поштовања Резолуције СБ УН 1244, без колективних одлука заснованих на Повељи УН, не може наћи решење за косовско питање. Исто се може рећи и за регулисање стања у БиХ.

Шмит је без легитимитета, његове одлуке нису правоснажне

Хоће ли председник Републике Српске Милорад Додик бити ухапшен?

Све што се дешава у вези с Додиком и РС је ван граница разума. Међутим, ова политика се није јуче појавила.

Кристијан Шмит је нелегитимни високи представник, њега нико није именовао?

Није. Иако су, на пример, и претходни, тј. легитимни високи представници у свом раду морали да се ослањају на међународни консензус, али, с времена на време то нису поштовали. У овом случају особа без легитимитета је „на функцији" и „доноси одлуке", које, наводно, лидери, легитимно изабрани од стране народа, морају беспоговорно да спроводе.

Може ли Шмит да ухапси легитимног председника?

Све његове наредбе нису правоснажне. Надам се да ова криза неће ескалирати. Изузетно значајан фактор у супротстављању агресивној антидејтонској политици јесте подршка коју Београд пружа Бањалуци. Важна је и подршка Русије, пре свега у Савету безбедности УН.Нови споразум о гасу под најбољим условима за Србију

Да ли ће Србија и даље имати најјефтинији гас у Европи?

Увек смо полазили од тога да нам је Србија веома блиска земља. Уверен сам да ће руска страна учинити све како би нови споразум садржао најбоље могуће услове.

Шта ће бити с компанијом НИС?

Примена америчких санкција одложена је за још два месеца. Наставићемо да заједнички радимо на постизању још одрживијих решења базираних на руско-српском споразуму о сарадњи у области нафтне и гасне привреде из 2008. године. Компанија послује стабилно, без прекида и у потпуности обезбеђује тржиште свим неопходним.