Претражи овај блог

среда, 27. јул 2011.

Приштина испробала заузимање севера Косова

Приштина испробала заузимање севера Косова

 

 

27.07.2011, 19:50

 

Description: Одштампајте прилог

Description: Испричајте пријатељу

Description: Додати на блог

Север Косова поново је потврдио своју репутацију најексплозивнијег дела српске покрајине. Покушаји косовских специјалаца предузети почетком ове недеље да се узме под контролу низ прелаза у регионима насељеним претежно Србима, довели су до сукоба и пуцњави по голоруким становницима, који су заблокирали војницима пут ка административној граници са Србијом.

Инцидент се десио у атмосфери заоштравања односа између Београда и Приштине, који у току преговора нису могли да се договоре поводом царинских питања. Али чини се да је царински спор тек врх леденог брега. Мишљење Андреје Младеновића, председника Градског одбора Демократске странке Србије Београда.

 

Такав један потез се могао очекивати, јер он представља у ствари један покушај да се северни део Косова припоји овом делу, који контролишу Приштинске власти, да се на тај начин створи апсолутна контрола на целој територији јужне српске покрајине. И да је план да се након оваквих једних преговора Београда и Приштине север Косова потпуно изолује од Србије, да преузимају административне прелазе, и да се на тај начин Србији једноставно одвоје од своје матице, да се преузме контрола, да се заустави слободни пролаз робе и људи и да се на такав начин поново доведе у питање опстанак Срба на северу Косова.

 

Реакција Европе на акције албанског руководства Косова у већини делују као благи прекор. Специјални предтавник ЕУ за Косово Фернандо Џентилини, истина, истакао је да Брисел не одобрава дејства приштинских власти, али назвао их је само бескорисним. Одлична карактеристика ако се узме у обзир да акција безбедносних структура само чудом није довела до људских жртава. А суштина изјаве француског амбасадора у Приштини Жана Франсуе Фитуа своди се на то да је Приштина покушала да заузме то што јој с правом припада. Изазивају питања и дејства КФОР-а: преставници мисије нарушили су принцип своје статусне неутралности, пребацивши уз помоћ хеликоптера у своју војну базу око 10 косовских специјалаца. Све ове акције су сасвим објашњиве, сматра српски политичар из Косовске Митровице Марко Јакшић.

 Албанци раде онако како им диктирају њихови пријатељи. Албанци никад не би кренули на север Косова јер немају дозволу пре свега Брисела и Вашингтона за те војне потезе. И то је оно што на неки начин ставља Србе на незгодну позицију, где за противнике немају само Албанце, него пре свега имају моћне земље Запада.

 Изгледа да су све до среде у суштини само Русија и Србија јасно изјављивале да је могућа ескалација конфликта на Косову. Данас је руско МИП оценило да провокациона дејства албанских власти Косова дестабилизују и тако крхку ситуацију у покрајини. Москва и Београд су свесни да хомогено српско становништво севера покрајине неће истрпети присуство приштинских војника на прелазима, као што, на пример, албанско становништво Косова не би истрпело касарну српске војске у центру Приштине.

На срећу, конфликт је спречен – у многоме захваљујући напорима српских власти које су преговарале са руководством КФОР-а. Председник општине Зубин Поток, Славиша Ристић, у интервјуу за Глас Русије оповргао је раније објављене пдоатке о рањенима међу српским становништвом и окарактерисао актуалну ситуацију у северним оштинама као „мирну". По његовим речима, скоро сви представници косовских специјалаца су напустили север покрајине. Али шта ће бити даље, за сада је тешко рећи, говори наш саговорник.

 Донела се нека непроверена вест да амерички КФОР жели да  преузме административне прелазе, што је за нас неприхватљиво. Уколико амерички КФОР преузме, нам је потпуно јасно да ће он инсталирати и косовску царину. Људи су и даље на барикадама и контролишу прелаз. Они не покушавају само да дођу на територију општине и на административне прелазе. Није ту само циљ административни прелаз, већ је циљ да се успостави власт институција косовске владе, што је заиста за нас неприхватљиво. Ми тражимо да на северном делу Косова живе само Срби са својим породицама. То је наша земља, наша територија. Нису Албанци имали ту своју имовину и до 1999. године, и раније. Нису имали ништа на територији наших општина да би сада могли да нешто траже да се врате. Ми имамо право да изаберемо на који начин овде да живимо. Ми немамо неку другу државу. Имамо државу Србију. И ми желимо да нам нико наметне насилу однети државу. 

 Одавно већ влада мишљење да су преговори Београда и Приштине потребни Западу не зато да они реше између себе „техничка питања", већ да се постепено Србија припреми за признање косовске независности. То је могуће приликом формирања Косова ослобођеног од Срба, а значи да је сасвим могуће да су акције приштинских безбедносних ресора само проба. Какве представе, страшно је и да се помисли.

http://serbian.ruvr.ru/2011/07/27/53823361.html

Нема коментара: