Претражи овај блог

четвртак, 29. новембар 2012.

Trifkovic o Hagu (SRNA)

 

Udruženi zločinački poduhvat – politička kategorija

29/11/2012 11:45

 

BANJA LUKA (SRNA) – Oslobađajuća presuda bivšem komandantu takozvane Oslobodilačke vojske Kosova /OVK/ Ramušu Haradinaju politička je odluka, jer Haški tribunal sudi po političkim parametrima, čije je najzlokobnije oličenje doktrina udruženog zločinačkog poduhvata, koja je neprimjenljiva za bilo koga drugog, osim za Srbe, rekao je Srni analitičar Srđa Trifković.

 

- Slučaj Haradinaja, kao i Nasera Orića i dvojice hrvatskih generala /Gotovine i Markača/, pokazuje da primena doktrine udruženog zločinačkog poduhvata isključivo zavisi od političke volje Haškog tribunala – rekao je Trifković.

 

Trifković je istakao da nema sumnje da bi neki Srbin, ukoliko bi bio optužen za zločine za koje je bio optužen Haradinaj, bio osuđen na osnovu doktrine o udruženom zločinačkom poduhvatu.

 

- Za postojanje krivice u slučaju Srba, kao što smo se uverili u procesima Brđaninu, Krstiću i drugima, nije čak potrebno ni dokazati direktnu komandnu odgovornost, ni nameru da se zločini počine, ni učešće u njima, pa čak ni formalno planiranje i dogovaranje sa drugim učesnicima u udruženom zločinačkom poduhvatu – naglasio je Trifković.

 

On je rekao da ono što je zločin za jedne nije zločin za druge, jer je politički kontekst, a doktrina udruženog zločinačkog poduhvata je izrazito politička, a ne pravna kategorija, bitno drugačiji.

Trifković je istakao da su ubistva i nestanci svjedoka u slučaju Haradinaja obezbijedili da optužnica, čak ni po principu lične odgovornosti za konkretne zločine, nije mogla da opstane.

 

- Nije mogla da opstane, jer je od početka namera Haškog tribunala bila da i Hrvatsku i kosovske Albance opere od svake individualne ili kolektivne krivice – istakao je Trifković.

Trifković je naglasio da je oslobađajućom presudom hrvatskim generalima Gotovini i Markaču Hrvatska kao država, ali i pokojni hrvatski predsjednik Tuđman, abolirani od svake krivice.

 

- S obzirom na to da je od početka i operacija `Oluja` i projekat kosovskog otcepljenja bio pre svega američki državni projekat, a da su SAD glavni spiritus movens u pozadini Haškog tribunala, bilo je prosto nezamislivo da će biti osuđeni počionioci zločina nad Srbima, jer bi time indirektno bila terećena i globalana supersila, čija je politička volja, pare, pa i vojna pomoć stajala u pozadini oba projekta od samog početka – istakao je Trifković.

 

Haški tribunal danas je oslobodio Haradinaja. Vijeće je zaključilo da Haradinaj nije kriv ni po jednoj tački optužnice za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem zlostavljanja kosovskih Albanaca, Srba i Roma 1998. godine u logoru OVK u Jablanici.

 

Oslobođeni su i bivši komandanti takozvane OVK-a Idriz Baljaj i Lahi Brahimaj.

 

(SRNA)

среда, 28. новембар 2012.

Petronijević: Hag ne interesuju zločini nad Srbima

Petronijević: Hag ne interesuju zločini nad Srbima

 

Srna - 28.11.2012 14:05

BEOGRAD - Odluka Haškog tribunala da u procesu suđenja Radovanu Karadžiću isključi svjedočenje bivšeg logoraša Branislava Dukića pokazuje da se taj sud boji istine i da ne želi da čuje o zločinima nad Srbima, rekao je advokat Goran Petronijević, član tima Karadžićeve odbrane.

"To je dosta čudno i može da ukaže na strah od istine, jer taj čovek može da govori o zločinima koji su činjeni nad Srbima u velikoj meri. Izgleda da to neko ne želi da čuje", rekao je Petronijević, navodeći da je očigledno da je selektivnost Haga i dalje prisutna.

On je istakao da je svjedočenje Dukića veoma značajno, jer se Srbima stavljaju na teret logori a nigdje se ne pominje druga strana, te dodao da je poruka ovakve haške odluke da ne treba da se zna da su postojali logori za Srbe.

"Ako im nije relevantno, neka odbace njegovo svedočenje. Problem je to što oni to ne žele da čuju, niti da to čuje javnost. Ovo je jako loš primer, očigledno da oni postaju nervozni od rezultata ovog suđenja, koji su mimo svih njihovih očekivanja, i sada koriste i druga sredstva da se odbrana umanji", rekao je Petronijević.

Član tima Karadžićeve odbrane je ocijenio da se Haški tribunal plaši Dukićevog svjedočenja, jer je on vrlo argumentovan i kredibilan svjedok koji je zločine preživio na svojoj koži, a pri tome ima saznanja o onome šta se dešavalo u drugim logorima za Srbe.

Petronijević je rekao da se ne sjeća da je sud u Hagu odbacio svjedočenje nekog muslimanskog logoraša kao nerelevantno.

On je naveo da odbrana ima još dosta svjedoka, više od 600, i da će sigurno uspjeti da nađe nekog ko će da svjedoči o zločinima nad Srbima u muslimanskim logorima.

Petronijević je rekao da su saznanja Branislava Dukića, koji je bio zatočen u sarajevskim logorima "Viktor Bubanj", Centralni zatvor i u Hrasnici, veoma kvalitetna, jer govore o stvarima koje su se događale Srbima.

"Ako se Srbima stavlja na teret neki zločin u nekoj opštini, a u toj opštini se nalazio muslimanski logor za Srbe, kako to ne može da bude relevantno. Relevantno je sve što se dogodilo na tom prostoru", rekao je Petronijević.

On je naveo da se suština svih poteza koje su preduzimali Srbi sastojala u tome da su uvijek reagovali sa povodom, što znači kada god bi muslimani učinili neki korak, Srbi su činili korak nakon toga.

"To je jako relevatno, ali sud ne želi da čuje povod, nego izoluje samo reakciju Srba", rekao je Petronijević.

Pretresno vijeće Haškog tribunala danas je potpuno isključilo iskaz bivšeg logoraša Branislava Dukića, koga je bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić namjeravao da ove sedmice pozove za svjedoka odbrane, ocjenjujući da svjedočenje "nije relevantno za tačke koje se nalaze u optužnici".

http://www.nezavisne.com/novosti/bih/Petronijevic-Hag-ne-interesuju-zlocini-nad-Srbima-169224.html

понедељак, 26. новембар 2012.

Tomislav Nikolić - Sa Hrvatime ne ide dobro

Ponedeljak, 26.11.2012.

 

Nikolić: Sa Hrvatima ne ide dobro

Izvor: Tanjug

Beograd -- Predsednik Srbije Tomislav Nikolić kaže da je imao velike planove o tome da sa Hrvatskom i BiH konačno svedemo račune i uspostavimo dobre odnose.

 

"Ovo s Hrvatskom ne ide dobro. Predsednik Hrvatske je do ove presude (Gotovini i Markaču) tražio razloge zašto da se ne mirimo. Sve priče da je ljut zato što sam ja rekao nešto o Vukovaru su laž. On je čekao ovu presudu. On bi sada da razgovaramo - ja kao predsednik naroda koji je činio zločine i on kao predsednik naroda koji nije ni za šta osuđen", kaže Nikolić.

On je rekao za "Kurir" da je cinično što je general Gotovina pozvao Srbe da se vrate.

"Šta hoće - da se okupe i da ih još jednom protera i pobije, da završi taj posao? Da više ne traže ni imovinu. Usuđujem se da kažem - to vam je shvatanje i istine i Boga i pravde u dva naroda - u srpskom i hrvatskom", rekao je Nikolić.

"Kada je podignuta optužnica protiv Ratka Mladića za Srebrenicu, nismo čekali ni da bude osuđen, doneli smo rezoluciju u Skupštini o osudi zločina. Naša vlada je uhapsila Mladića i odvela ga u Hag. Znam, to je bio zločin i nikada neću reći da nije. Hrvati znaju da je zločin počinjen u 'Oluji' strašan, da će ih gristi dok su živi, ali slave što niko nije kažnjen za to. To je narod na pogrešnom putu, narod koji bi sada možda streljao svoje pojedince koji kažu - stanite ljudi, pa to je bio zločin", rekao je srpski predsednik.

Prema njegovim rečima, moramo da tražimo način da sa Hrvatskom sarađujemo u ekonomskim i drugim oblastima od zajedničkog interesa.

"Ali očigedno da s državom koja slavi svoj zločin ne možete iskreno, otvoreno i srdačno da sarađujete. Ne može! Ne ide! U čije ime? U ime žrtava, u ime njihove dece?", rekao je Nikolić.

Na konstataciju da će ponovo da ga optuže zbog oštrih reči, Nikolić je kazao:

"Pa nek me optuže. Uvek ću biti optuživan za svoje oštre reči, a Hrvati će za svoje zločine da prođu nekažnjeno".

On je ocenio da nije u redu to što EU nije htela da optereti tom presudom Hrvatsku pred njen ulazak u Uniju, "a da smo mi proslavili ovako nešto, kao što je Hrvatska proslavila, ne bismo nikada u istoriji zaslužili da budemo članice EU".

"Vuk Jeremić i ja smo s dogovarali o sednici Generalne skupštine UN 10. aprila. Govoriću kao što je Kastro govorio, dok me ne isteraju iz sale, zato što je to možda jedinstvena prilika da Srbija izgovori sve što joj leži na duši. Da prebrojimo koliko su Srba Hrvati pobili - još od Drugog svetskog rata. Nepristojno je Srbiju držati po strani od EU, a Hrvatsku primiti u Uniju", rekao je Nikolić.

Nikolić smatra da je Srbija uređena država barem kao polovina novih članica EU i spremna je da bude u Uniji.

"To što nismo otpočeli pregovore je znak da nas čeka neki novi uslov. Mislim da bi bio red da počnemo da pregovaramo ili da nam kažu za koliko godina možemo to da očekujemo", kazao je Nikolić.Predsednik Srbije je u intervjuju za "Kurir", na pitanje koji uslov očekuje, da li je to neki za nas neprihvatljiv slov i da li je to Kosovo, odgovorio potvrdno.

Kada je reč o pregovorima sa Prištinom, kazao je Nikolić, "profit bi bio da KiM ostane kompletno u sastavu Srbije i da ja budem predsednik u Prištini".

"Kosovo je ono sa čime Srbija može da se složi, a ne ono što su proglasile SAD i još neke članice UN. Kosovo ne može biti oteto od Srbije nikada", istakao je Nikolić.

Odgovarajući na pitanja u vezi s presretanjem predsedničke kolone, on je rekao da je "u oba slučaja reč o bahatosti".

"Samo što je prvi slučaj (na auto putu) zaslužio da bude sankcionisan, pošto je bio bahat neko ko pripada službama, poznaje propise. Takvom nije mesto u policiji! I onome od koga prima naloge", kazao je predsednik Srbije.

"Ako vozi (Dragišu) Simića, onda Simiću nije mesto da bude načelnik Uprave saobraćajne policije", naglasio je Nikolić, ukazujući na to da je istraga protiv vozača pokrenuta kada je iz Predsedništva podneta krivična prijava, "inače nikad ne bi ništa (policija) ni počela".

Kada je reč o prisluškivanju, Nikolić je rekao da zna ime policijskog službenika koji je tražio da mu se dostave njegovi listinzi. Na pitanje ko je to, odgovorio je: "Nije važno. Što čovek da strada?"

"Njegovo opravdanje je bilo da je on samo gledao brojeve kontakata praćenog lica, a da ga uopšte nije interesovalo čiji je to telefon. I tako je došlo do predsednika Republike, prvog potpredsednika...", naveo je Nikolić i dodao da ne zna i da mora da se ispita da li je to praćenje rađeno po nalogu političkih funkcionera.

 

._,___

недеља, 25. новембар 2012.

Šešelj u Hagu - metafora Srbije

SRCE POD PRITISKOM: Metafora Srbije

Mirjana Bobić-Mojsilović24. novembar 2012. 20:58 | Komentara: 6

Svako na svojim trgovima dočekuje najbolje što ima: Hrvati - Gotovinu, Srbi - Novaka Đokovića. Mala, ali značajna razlika

Mirjana Bobić-Mojsilović

SVAKO na svojim trgovima dočekuje najbolje što ima: Hrvati - Gotovinu, Srbi - Novaka Đokovića. Mala, ali značajna razlika.

Ali, u ovom trenutku manje je bitna Hrvatska. Ona je uostalom učinila manji zločin prema Srbima, od serijskih zločina koje i danas čini Veliki Brat. Ako je Madlen Olbrajt mogla da pre desetak dana urla "Marš napolje, odvratni Srbi", onda je bilo sasvim logično da Teodor Meron sa ostalim časnim sudijama presudi da je "Oluja" bila samo slet. Tako izgleda današnji svet.

Kakva nedelja! U Hrvatskoj slavlje, u Srbiji ogorčenost. U Hagu zaprepašćujuća tišina, posle presude koja je šokirala čak i Karlu del Ponte. Istoriju domovinskog rata zapečatio je Teodor Meron - i bukvalno i simbolički, on je presudio da je "Oluja" bila o.k, i da je etiničko čišćenje i proterivanje 220.000 Srba nešto što se ne kažnjava. Jer, Srbi su već dvadeset godina loši momci, u scenariju koji je postao jedna od žanrovskih matrica političkog Holivuda.

Na kraju, ostao nam je samo humor: Teodor Meron je presudio da je Madlen Olbrajt mis sveta! Madlen je pobedila kao predstavnica Kosova. Stiven Spilberg snima film o dobrovoljnom odlasku nekoliko hiljada Srba iz Hrvatske, ali je Tom Kruz odbio glavnu ulogu - jer mu nije jasno zašto su ga zvali da igra u bajci. Teodor Meron presudio da film o dobrovoljnom odlasku nekoliko hiljada Srba iz Hrvatske, mora da bude komedija za mlade. Teodor Meron i Florans Artman počeli da pišu knjigu - "Pedeset nijansi Haga". Nasmejali smo se od muke.

Kad je prošao prvi šok, saznali smo da su Klinton i CIA osmislili, a Hag pečatirao ovakvo stanje stvari. "Oluja" nije podvig Hrvatske - "Oluja" je podvig Velikog Brata u ime Hrvatske.

Nažalost, radi se o tome da se, izgleda, i dalje ništa ne menja. Jer, Ivica Dačić je pre nekoliko dana, na provokacije iz Preševa (lokalni političar drsko ga je pozvao da sam dođe i da skine spomenik pripadnicima OVK!!!) pitao Evropu "da li su Preševo, Bujanovac, Medveđa i dalje u sastavu Srbije", dodavši "nemojte posle da bude prekomerna upotreba sile". Ivica Dačić možda nije ni bio svestan da već razgovara sa nekim novim Teodorom Meronom. Politička Srbija je ovih dana neprestano u nekoj simboličkoj ispovedaonici Velikog Brata: Veliki Brat očigledno još uvek nije završio sa nama, i zato, ne bez straha pred onim što nam se sprema, osećamo onaj strašan glas koji govori: "Samo vas gledamo."

Ulazak Srbije u Evropu, na kraju će se ispostaviti kao deportacija Srba u Evropu. Takvo maltretiranje jednog naroda naočigled celog sveta, takvo lomljenje suvereniteta, takvo otimanje teritorije i takva primena dvostrukih standarda - na bilo koju temu - od Haga do Kosova, dobija obrise čudovišnog žanra - političkog crnog filma. Nije više pitanje ni priznavanja Kosova - na redu je očigledno i jug Srbije, a uskoro i Vojvodina.

U celoj ovoj furtutmi, Vojislav Šešelj je dobio još dve godine zatvora u Hagu zbog nepoštovanja suda. Ali, da li iko normalan može posle svega da poštuje Tribunal?

Šešelj neosuđen sedi u Sheveningenu preko 3.560 dana. U Srbiji ga niko više ne pominje. Iako, paradoksalno, Šešelj u Hagu je danas - metafora Srbije pred vratima Evrope.

Kao što sada niko ne pominje njega, uskoro niko neće pominjati nas. Evropa nema alternativu.

http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/clanci.119.html:407490-SRCE-POD-PRITISKOM-Metafora-Srbije

петак, 23. новембар 2012.

ЦИА и Готовина

ЦИА и Готовина

петак, 23 новембар 2012 10:13


Пише: Мирослав ЛАЗАНСКИ

Ко је био стварни командант хрватске операције „Олуја" и је ли Анте Готовина нешто љут на Хрватску? Иако је по доласку у Загреб захвалио држави што се бринула о њему, што је издвојила милионе пара за његову одбрану, одбио је да одмах иде у Вуковар на комеморацију својим саборцима, док је Маркач био тамо са целим државним врхом. Готовина је био и уздржан у изјавама после пресуде Хашког трибунала, чини се да код њега и није било тријумфализма. Разлози?

Готовину је део хрватског „тиска", у периоду док се скривао или су га скривали, мало провукао и кроз блато. Тако су о њему писали да је у Француској пре 1991. године „похарачио" неке златаре, па су му онда супругу, која је радила у хрватском министарству одбране, избацили са посла, па су му „сели" на неке банковне рачуне. Је ли он то заборавио, или зна која је, заправо, била његова улога у операцији „Олуја"?

Јер, Анте Готовина је пре 1991. године био само наредник у француској Легији странаца, истина један од њених најбољих рониоца. Како је одједном у Хрватској постао генерал феномен је претварања конобара, складиштара и месара у генерале. Анте Готовина, као наредник Легије странаца, нема и никад није имао знање да води операцију у којој 300.000 хрватских војника истовремено напада на више праваца. За тако нешто потребне су високе војне школе, а он их нема. Одговорност у зони где је он командовао неспорна је чињеница, али да је он водио целу „Олују" мало је нестварно.

„Олују" су планирали и водили пензионисани амерички генерали из организације МПРИ, пре свега генерали Чарлс Вуоно и Крозби Сент. Обојицу лично знам, а генерала Сента интервјуисао сам 1983. у Генералштабној академији америчке армије у Форт Левенворту, Канзас, где је он тада био заменик начелника академије. Са хрватске стране „Олују" су планирали и водили генерали бивше ЈНА, Тус, Стипетић и Фелди, иначе, некада одличне старешине ЈНА.

Пре тога се 20. јула 1995. у бази Шепурине у Шибенику генерал Готовина састао са шефом ЦИА Џорџом Тенетом, о чему је загребачки „Глобус" писао пре десетак година, а сада то опет „открива" загребачки „Јутарњи лист". На састанку са шефом ЦИА били су тада и министар одбране Гојко Шушак и шеф обавештајне службе Мирослав Туђман. У августу 2001. бивши хрватски министар одбране Павао Миљавац износио је детаље америчко-хрватске војне сарадње уочи и за време „Олује". Од размене обавештајних података до летова америчких беспилотних летелица са аеродрома на Брачу, све за потребе хрватске војске. Која је продоре кроз редове српске крајишке војске направила прецизно и тачно, управо на најслабијим спојевима крајишких јединица.

Бил Клинтон је имао своје друге председничке изборе 1996. До тада је морао да заврши ратове на Балкану, оне који су се тада водили, у Хрватској и у БиХ. МПРИ је у „Олуји" одрадио посао, САД су дале општи благослов за „Олују". Да ли је неко у Србији очекивао да ће породица Клинтон дозволити да у Хагу на крају победи истина? (Политика)

http://www.srpskenovinecg.com/stav/17452-miroslav-lazanski-gotovina

понедељак, 19. новембар 2012.

Јеремић: У априлу 2013. јавна расправа о раду Трибунала

Јеремић: У априлу 2013. јавна расправа о раду Трибунала

 

ЊУЈОРК – Председавајући Генералне скупштине Уједињених нација Вук Јеремић сазвао је за 10. април следеће године јавну расправу о улози и учинку међународних ад хок кривичних трибунала, чији су оснивач УН, у остваривању правде и помирења између народа.

На овај корак, а у складу са овлашћењима која има као председник Генералне скупштине УН, Јеремић се одлучио након одлуке Жалбеног већа Хашког трибунала да ослободи хрватске геренале Анту Готовину и Младена Маркача, чиме је, према Јеремићевом личном мишљењу, нанесен ударац угледу Уједињених нација.

„Одлука Жалбеног већа Хашког трибунала у вези са операцијом 'Олуја' изазвала је разумљиво огорчење у многим деловима света. Неспорна је чињеница да је око четврт милиона Срба прогнано са својих огњишта у свега неколико дана, а да је суд који је основан да би истражио оваква недела практично одлучио да за овај чин није било ни криваца нити одговорних. Из тога би могло да се закључи да злочина заправо није ни било, што је у евидентној супротности са реалношћу", наводи се у саопштењу Јеремића.

Јеремић сматра да пуно разумевање рада Хашког трибунала и његових последица мора бити доступно широкој међународној јавности, како би се омогућило да историја о томе донесе коначни суд, и како се више никада и нигде не би десило да злодело буде амнестирано и проглашено за вредност.

„Због тога сам одлучио да искористим своја овлашћења, и као изабрани председник Генералне скупштине Уједињених нација у њој закажем јавну расправу о улози међународних ад хок кривичних трибунала у остваривању правде и помирења између народа. Имајући у виду да су управо УН биле оснивач таквих судова, сматрам да је природно да се овде расправља о њиховом учинку, као и о степену испуњености њихове изворне сврхе", истиче председник ГС УН.

„Моје лично мишљење је да је одлуком Жалбеног већа Хашког трибунала нанесен ударац угледу Уједињених нација, али дозвољавам могућност да сам, као припадник народа чије је протеривање из својих домова овим чином легализовано, по овом питању донекле субјективан. Због тога ћу дебату у ГСУН отворити за широку јавност, и у њој дозволити учешће не само државама, већ и академској заједници, истакнутим појединцима и грађанским удружењима", рекао је Јеремић.

Председник ГС УН чврсто је уверен да истинско помирење и окретање нове странице у односима између завађених народа није могуће заснивати на негацији и величању злочина, јер то у суштини представља подстицај на њихово понављање.

„Зато дебату под називом 'Улога међународног правосуђа у остваривању помирења' заказујем за 10.

Танјуг

објављено: 19.11.2012

http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Jeremic-U-aprilu-2013-javna-rasprava-o-radu-Tribunala.sr.html

среда, 14. новембар 2012.

ИВАШОВ: Срби без Русије не могу преживети као Срби

ИВАШОВ: Срби без Русије не могу преживети као Срби

БИВШЕГ ШЕФА РУСКЕ ВОЈНЕ ДИПЛОМАТИЈЕ ПРИМИО МИЛОРАД ДОДИК, А ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ - НИЈЕ

 

         БИВШИ шеф руске војне дипломатије – генерал Леонид Григорјевич Ивашов који је данас на челу московске Академије за геополитичке проблеме – боравио је претходних дана у Београду и Бањалуци.

         У обе српске престонице говорио је о новој Путиновој геополитици у чијем епицентру су (прво) формирање Евроазијске уније, а потом и Евроазијатског савеза.

         У Београду је дао три интервјуа, у Бањалуци један.

         Факти из сва четири преносе релевантне изводе.

         Генерала Ивашова је примио Милорад Додик, а Томислав Николић – није.

 ……………………………….

http://fakti.org/rossiya/ivasov-srbi-bez-rusije-ne-mogu-preziveti-kao-srbi

петак, 9. новембар 2012.

Вацлав Дворжак: Олбрајтова ће кривично одговарати за увреде

Вацлав Дворжак: Олбрајтова ће кривично одговарати за увреде

09.11.2012 06:08 | Ведрана Кулага

Бивши амерички државни секретар Мадлен Олбрајт понијела се недипломатски изјавом "одвратни Срби". С обзиром на то да се њене ријечи могу протумачити као кривично дјело увреде нације, расе, етничке и друге групе, удружење "Пријатељи Срба са Косова" припрема кривичну пријаву против Олбрајтове, која ће бити прослијеђена надлежним судским инстанцама за неколико дана.

Рекао је ово у интервјуу "Гласу Српске" чешки режисер и потпредсједник групе "Пријатељи Срба са Косова" Вацлав Дворжак.

Недавно се на потписивању књиге Мадлен Олбрајт у Прагу догодио инцидент када је група Чеха, умјесто књиге, на потпис бившем секретару САД пружила фотографије убијених на Космету и бомбардоване Србије из 1999. године, као и Дворжаков филм "Отето Косово". Она је на окупљене Чехе почела да виче: "Одвратни Срби, излазите!".

* ГЛАС: Ви сте присуствовали тренутку када је бивши државни секретар Мадлен Олбрајт увриједила Србе ријечима "Напоље одвратни Срби". Како је то изгледало?

ДВОРЖАК: Госпођа Олбрајт се понијела недипломатски, викала је, а затим је у кругу најближих сарадника рекла "одвратни Срби". Ми сви тамо говоримо чешки језик и међу нама није био ниједан Србин. С обзиром на то да госпођа Олбрајт добро говори чешки, може да процијени да се по чешком закону њене ријечи могу протумачити као кривично дјело увреде нације, расе, етничке и друге групе. Наше удружење због тога припрема кривичну пријаву против ње, која ће бити прослијеђена надлежнима за неколико дана.

* ГЛАС: Ријечи увреде услиједиле су након што су јој на сто стављени плакати са фотографијама злочина које је NATO починио на Косову?

ДВОРЖАК: Подсјетили смо је на њен ангажман на Косову и Метохији, отмице и противправно отцјепљење од Србије, али и на подржавање такозваног "независног Косова", односно мафијашке нарко-државе и игнорисање прогона становништва неалбанске националности, као и на уништавање културних споменика, а све под заштитом војника NATO-а. Све ово се третира као злочин и на то смо жељели да упозоримо чешку и свјетске јавности. То смо, чини ми се, урадили прилично успјешно. И раније смо упозоравали на то да су данашњи албански политички лидери укључени у трговину људским органима.

* ГЛАС: Иступе Олбрајтове осудио је и дио јавности у САД. Очекујете ли барем њено извињење?

ДВОРЖАК: Да, били смо прилично изненађени таласом подршке коју је наша акција доживјела, као и до какве осуде госпође Олбрајт је довео наш протест. Она је мислила да је овдје код куће, где је рођена, вољена особа. Наша штампа и телевизија су још под утицајем покојног Хавела од ње направили бог зна каквог дипломату, али смо јој показали да због својих злочина на Балкану, у Чешкој Републици као ни другдје у свијету, нема пријатеље. Занимљиво је како се овдје отворила бујица критика на рачун Косова, Олбрајтове и такве америчке политике на Балкану и ЕУ. Људи и политичари су се охрабрили и поносан сам на то што смо их на то подстакли. Предсједнички кандидат, који можда има највеће шансе да буде изабран, иначе бивши премијер - Милош Земан рекао је да је Косово нарко-држава под контролом исламске мафије, као и то да их је Олбрајтова 1999. године у вези са бомбардовањем Југославије преварила.

Један од најцјењенијих коментатора на радију, господин Петранек је распиривао тему данашњег режима на Косову. Из уста телевизијских коментатора се коначно чују критике режима данашњег Косова и похвале на рачун тога што наш предсједник никада није потврдио именовање чешког амбасадора у Приштини. Размишљање људи и медија се мијења и мислим да смо томе допринијели и кроз удружење "Пријатељи Срба на Косову".

* ГЛАС: Колико је важно да се сазна истина о страдањима у земљама бивше Југославије?

ДВОРЖАК: Мислим да је чешки народ одувијек осјећао симпатије према народу Србије, Црне Горе и руководства босанских и косовских Срба. Имамо сличну историју и сличне непријатеља. Антисрпска пропаганда која се у медијима развила у деведесетим годинама је изгубила дах.

* ГЛАС: Какав је Ваш став о ангажману Олбрајтове у БиХ?

ДВОРЖАК: Срби у БиХ то најбоље знају. Њена канцеларија у УН, на примјер, утицала је на мишљење у том тијелу, и то против Југославије и против Србије. На примјер, Кофи Ананов извјештај о звјерствима Орићевих гангстера око Сребренице управо је Олбрајтова задржала, да би довела до тога да Уједињене нације усвоје једностране мјере против Срба. Као министар иностраних послова чинила је све да изазове акцију против Срба у БиХ и за ову акцију припремала савезнике у NATO-у. Она је била та која је инспирисала Хавела да изговори нешто нечувено тј. "хуманитарно бомбардовање". Она је била та која је почела да подржава терористичку организацију ОВК и од косовско-албанске нарко-мафије направила борце за демократију и слободу. Она је била та која од почетка није жељела да се респектује Кумановски споразум и Резолуција 1244 и тако даље...

"Пријатељи Срба са Косова"

* ГЛАС: Која је основна идеја којом се руководи група "Пријатељи Срба са Косова" чији сте потпредсједник?

ДВОРЖАК: Помагање људима и организацијама на Косову. То су људи који су под сталним албанским терором. Наш циљ је повратак Срба и других расељених у своје домове на Косову и повратак Косова и Метохије под контролу Србије, повратак расељених Срба из Хрватске, као и да се очисти име Србије и Срба у чешкој и свјетској јавности. Желимо да са политичке сцене оду људи који су се огријешили својом неправедном политиком према Југославији, Србији и Србима. Једном ћемо успјети. Надам се да ћу успјети да набавим новац за завршетак филма о Сребреници, јер је ово веома изманипулисана ствар. Вјерујем да ћу наћи подршку у Републици Српској и Србији.

http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Vaclav-Dvorzak-Olbrajtova-ce-krivicno-odgovarati-za-uvrede/99505.html

четвртак, 8. новембар 2012.

НАТО цензура

НАТО цензура

четвртак, 08 новембар 2012 07:38 Драган Мраовић, Дан

 

Србија се данас налази у тешкој ситуацији, уосталом као и Црна Гора и друге балканске земље. У односу на Србију дјелује одређени ембарго. Њу настоје да одвуку у Европску унију и у НАТО... Данас Срби, наравно, то не желе. Гледају сусједну Црну Гору, чија сва предузећа, заправо, све привредне структуре постепено прелазе у руке страних власника. Остаје нада само у туризам и кредите које ће Запад давати и као омчу на врат стављати их на Црну Гору. Зато, Срби то не желе. Они схватају да само у тијесној сарадњи са Русијом могу очувати извјесни ниво независности и идентитета, каже генерал-пуковник Леонид Ивашов.

Милијарда еура из Русије већ се улаже у српске жељезнице, у ремонт Ђердапа. У Панчеву је у реконструкцију рафинерија нафте уложено 547 милиона еура ради производње горива еуроквалитета. Послије 1,5 милијарди еура уложених у НИС Србије, Владимир Путин је најавио још 1,5 милијарду еура у наредне три године, а подсјетимо да је прије пар мјесеци најавио најмање десет нових милијарди еура за друга улагања, када Србија буде представила нове пројекте. Русија истовремено брани територијално комадање Србије у Савјету безбједности УН. Београд је закрпио овогодишњи буџет руском милијардом долара, дакле, без ММФ-а. Без политичких уцјена, без налога да се уђе у војни савез, а понајмање с онима који су убијали нашу дјецу и вратили нас технолошки 50 година уназад уништавајући нам индустрију, инфраструктуре, наш живот, јер је „авијација добила налог - рече генерал Жофре, командант НАТО авијације у бомбардовању Србије и Црне Горе - да уништи живот у Србији". Од часа када је Тадићеву проатлантску власт, без алтернативе, замијенила српска власт са бројним алтернативама, ствари крећу набоље по Србију. Чак су и Ештонова и Клинонова биле прилично мирне у недавној посјети Београду, иако треба имати на уму да и змије мирују на сунцу.

Пошто „међународна заједница" разумије само своје економске и стратешке интересе, приближавање Србије Русији, па Кини, Јапану и неким другим земљама, забрињава до мјере да попушта, бар на реторици и директним притисцима. Видећи да Србија има алтернативе, док бриселским и вашингтонским пијавицама више ни дјеца не вјерују, та тзв. заједница је застала, бар док не смисли неку нову гадост на Балкану. Али, тада ће Србија бити јача, па неће моћи да је заљуља повјетарац.

Дакле, што даље од евроатлантских интеграција, то боље. Нарочито од атлантских, односно од НАТО-а који терорише цијели свијет. Али, у Подгорици, ради очувања нелегално стеченог богатства неколико породица, силују народ да уђе у НАТО. Закључак Владе по коме „интересовање медија за улазак Црне Горе у НАТО није на потребном нивоу", па се „препоручују" да се „што адекватније" прати пад жртве у наручје свога убице, је притисак на медије. Зато ће цензорски „тим" за НАТО стратегије (трут-бирократе које сиротиња плаћа?!) да очита лекцију јавном сервису (чик да РТВ ЦГ то не прихвати!) да мора да има, у уређивању свог програма, „посебну обзирност" према НАТО аветињама. Од сада ће дјеци, прије спавања, умјесто цртаћа, бити приказивани НАТО оклопници како жаре и пале по свијету.

Умјесто 410 вијести о НАТО несрећи у медијима, Влада је требало да објави 400 вијести о отварању фабрика, хватању убица, шверцера цигарета и дроге, и бар десет вијести о томе како су се обогатили Ђукановићи, Баровићи, итд., а то ће бити када се НАТО „тим" не буде мијешао у уређивање медија.

Медије не продају бајке о НАТО вјештици. Зато је интересовање „сиромашније". Важнија вијест је ,,ка' ће плата?". И ,,ка' ће Лекић умјесто Мила?"

 

четвртак, 1. новембар 2012.

САД прикочиле “косовски пројекат”?

САД прикочиле "косовски пројекат"?

Петар ИСКЕНДЕРОВ | 01.11.2012 | 00:02

 

 

"САД и ЕУ не траже од Србије да призна Косово" – тим речима се домаћим и страним новинарима обратила Државни секретар САД Хилари Клинтон. Та њена изјава се чула после сусрета са руководством земље и због тога се може сматрати главним резултатом одржаних разговора. Премијер Србије Ивица Дачић није скривао своје одушевљење. Он је изразио спремност владе Србије да настави преговоре са Косовом и изразио је наду да ће они "бити повезани са убрзањем процеса наших европских интеграција".

Присуство Кетрин Ештон, Високог Комесара ЕУ за спољне послове и безбедност, на овим преговорима, био је више декоративног карактера. "Независно Косово" је амерички пројекат и ЕУ у њему нема одлучујућу улогу.

Заслуге госпође Ештон на овим преговорима, свеле су се на усаглашавање датума следећег сусрета премијера Србије и Космета, Ивице Дачића и Хашима Тачија. Тај сусрет ће се одржати већ у новембру.1

Због чега је репрезентативни западни десант одустао од презентовања Београду већ припремљеног нацрта свеобухватног споразума, који је по уверењу Вашингтона требало ускоро да потпишу Београд и Приштина, на нивоу Председника? Познати српски аналитичар Огњен Прибићевић није неосновано назвао "помало чудном" намеру Хилари Клинтон да посети Балкан, када се дани до избора у САД могу на прсте избројати.2 Осећање чуђења нестало би да је 30. октобра у Београду горепоменути споразум био презентован.

Међутим, то се није десило и – по сада расположивим информацијама – узрок томе уопште није била жеља Клинтон да не узнемирава господина Дачића. Главни разлог огледа се у томе, што се у последњем тренутку са америчке стране појавила сумња на рачун успеха горепоменутог плана. Као што је већ познато, традиција америчког политичког естаблишмента искључује демонстрацију сумње поводом већ донете одлуке. Међутим, за случај споразума лидера Космета и Србије, Бела кућа има још времена у резерви – и изгледа да се администрација Б. Обаме уплашила опасности "false start"-а3, имајући у виду предстојеће изборе.

А повод за сличне сумње јесте не баш повољан развој политичке сцене у Србији и на Космету, у вези са плановима и интересима САД. Последња истраживања јавног мнења у Србији показују спремност грађана да одустану од евроинтеграција, уколико цена за то буде одустајање од Космета. Очигледно се опирући на те резултате, знатно је пооштрио свој став и Председник Србије Томислав Николић, изјавивши да у случају наметања од стране ЕУ избора "ЕУ или Космет", Србија ће "одустати од европског пута".4

Други фактор, који је последње недеље попримио за Запад опасан карактер, јесте раст напрегнутости на политичкој сцени Космета. Косметска опозиција је појачала притисак на Демократску партију Косова и лично Хашима Тачија, оптуживши га за вођење закулисних преговора са САД и ЕУ. По њиховом мишљењу, споразум који се припрема за потписивање, супротан је ранијим изјавама владе и садржи одредбе које захтевају појашњења. По сликовитом приказу лидера радикалног покрета "Самоопредељење" Аљбина Куртија "потпуно је очигледно да је Тачију неопходна Србија. Он не може да преживи без Србије, јер само на тај начин он може остати на власти и сачувати привлачност за међународну заједницу". А читав процес данашњих консултација око Бриселских преговора, Курти је назвао "трговином" и "злочиначким деловањем".5 Како је с тим у вези написала газета "Зери", влада Х. Тачија је својим деловањем "већ прешла црвену линију" ставивши под сумњу све претходне споразуме и лична обећања, о дневном реду преговора са Београдом.6

Када би постизање споразума између Београда и Приштине била лична ствар Хилари Клинтон и Хашима Тачија – нема сумње да се америчка гошћа не би колебала са постављањем ултиматума Томиславу Николићу и Ивици Дачићу. Међутим, администрација Барака Обаме је принуђена да рачуна како на нарастајућу неизвесност по питању реизбора свог председника, тако и на реалну претњу "прекомпоновања" косовске политичке сцене. То може не само да лиши власти њихове политичке миљенике, у лицу премијера Хашима Тачија и председника Атифете Јахтјаге, него и да додатно закомпликује односе између албанских радикала и западних миротвораца.

А то већ може прерасти у европски или северноатлантски проблем. Управо у тренутку преговора Х. Клинтон и К. Ештон у Београду, Европски ревизорски суд ЕУ са седиштем у Луксембургу је најавио веома искрен извештај о активностима мисије ЕУЛЕКС на Космету. Њени стручњаци су изјавили да мисија није била у стању да стави под контролу злочине на Космету. Иако је за период од 2007 до 2011. године, ЕУ на те потребе издвојила 680 милиона евра, резултат инвестирања показао се "скромним" – "ниво организованог криминала и даље је висок" – изјавио је Европски суд ревизора.7 Није тешко досетити се да ће те цифре бити још један доказ, благо речено сумњивог деловања ЕУ на Космету, у условима финансијске кризе. Можда је и то породило додатне сумње Запада на рачун "Косовског пројекта"?

 

1 AFP 301918 GMT OCT 12

2 Вечерње новости, 26.10.2012

3 Буквалан превод је "Неправилан старт", као нпр. у атлетици или пливању. (прим. прев.)

4 AFP 160839 GMT OCT 12

5 Koha Ditore, 29.10.2012

6 Zëri, 24.10.2012

7 REUTERS 1944 301012 GMT

http://srb.fondsk.ru/news/2012/11/01/sad-prikochile-kosovski-proiekat.html