Претражи овај блог

петак, 31. мај 2019.

Од џина до патуљка: Европски кошмар се наставља

rs.sputniknews.com

Од џина до патуљка: Европски кошмар се наставља

Момир Булатовић

6-7 minutes


Резултате нетом одржаних избора за Европски парламент свака ће страна протумачити у складу са својим (политичким) потребама. Једно је, ипак, готово извјесно — послије њих, Европска унија ће упловити у још дубљу политичку хибернацију, уз неизвјесност да ли ће се и каква пробудити.

Изборне кампање увијек носе посебну драж људима који се политиком баве као професијом. Добро, пожалиће се они да им је било напорно, да су много мислили и причали о народном добру, али им се увијек на лицима омакне самозадовољство што су пред камерама и пажњом окупљених људи.

Подразумијева се, мада није политички коректно рећи, да је смисао задовољства садржан и у добро плаћеним пословима о чијој ће расподјели одлучивати. Ипак, посебност политичког изборног процеса је могућност самооцјењивања, која је доста ријетка у другим занимањима.

© REUTERS / PIROSCHKA VAN DE WOUW

Политички лидери странака или коалиција и након објављивања резултата гласања, могу да прогласе „побједу" иако су остварили мању подршку неголи конкуренти, или они сами у претходном циклусу.

Исто важи и за „губитнике" избора који могу, захваљујући свом „коалиционом капацитету" да одређују будућу власт иако су их бирачи сврстали у мањинске позиције. То се дешава у оним драматичним данима, који се често протегну у мјесеце, када се воде преговори о саставу нових влада.

У опредјељивању ко ће са ким, а нипошто неће са неким другим, све пршти од великих ријечи од којих је најкрупнија — принцип, политички или морални. Сва савремена искуства, нажалост, показују да се иза таквих ријечи по правилу крије обична политичка „трговина коњима", што ће рећи да се једна крупна ствар мијења за неку другу, такође велику.

По правилима ЕУ, након избора новог парламента слиједи вријеме у ком се воде преговори о саставу нове европске владе (Комисије). Значи, наредних мјесеци ће се ЕУ бавити сама собом што ће неминовно утицати на њену способност да се позиционира у односу на захуктале промјене односа снага у свијету.

Готово је невјероватно очекивати да ће САД, Кина, Русија, Индија, Иран… или било који други актер на међународној политичкој сцени (укључујући и мале државе) стрпљиво сачекати међупартијску погодбу о томе ко ће замијенити Жан-Клода Јункера или Федерику Могерини на високим функцијама бриселске администрације, да би онда чуо и уважио њихове гласове.

Истина, ЕУ се више од деценије налази у стању „политичке хибернације", сну у ком се кошмарно мијењају слике економске моћи (џин) и политичке немоћи (патуљак). Једна од најљепших и најплеменитијих идеја у историји цивилизације — братство и једнакоправност европских народа, довела је до стварања Европске уније. Али, својим функционисањем и оствареним резултатима, та иста ЕУ је посвађала и подијелила европске народе.

 

Из Брисела или које друге доминантне европске престонице никада није смислено одговорено на једноставно питање. Зашто је један од најбогатијих региона у свијету показао потпуну неспособност да ријеши дужничку кризу у једној од својих најмањих држава-чланица (Грчкој), насталу током свјетског финансијског слома из 2008. године и како је ЕУ изгубила контролу и запријетила да уништи глобалну економију?

Забринутост за сопствени комфор и богатство подијелила је уједињену Европу, посвађала народе и државе и остављала све мање простора за оно што је било најпотребније — елементарни разум. Евро, јединствена европска валута, представљен је као највеће достигнуће ЕУ иако је управо он, захваљујући својој основној конструкционој грешци, био праузрок свих наредних економских невоља и подијела.

Суочена са свјетском кризом, бриселска елита, нескривено убијеђена легалним лобирањем у корист мегабанака и корпорација, одлучила је да спасава крупни капитал, укидајући бројна социјална права везана уз државу благостања, на чијим темељима и вриједностима је и сама била формирана. Иако то никада није било званично објављено, то је био крај Европске уније, барем у смислу њених основних циљева и начела. Грађани Европе, који нису ни затуцани ни острашћени, осјетили су да је било вријеме за побуну. Европу је тада захватио талас штрајкова и протеста који су се преливали и прихрањивали преко државних граница, чинећи ЕУ и на тај (нежељени) начин јединственом.

Немајући ниједан ваљан аргумент у односу на захтјеве незадовољника, ЕУ се латила аргумента страха. Да, признали да су да је стање лоше, да се мора имати стрпљења и истрпјети штедња али, поента је била у томе — све је то ништа у односу на могућност нестанка саме Европске уније. Одбрана постојеће организације и праксе ЕУ је проглашена врхунским циљем, а сви који су га нападали проглашени су фашистима или, блаже, популистима.

У теорији политике је аргумент (ширења) страха недозвољено средство. Но, будући да је изванредно ефикасно, његова практична примјена је честа. У случају избора за Европски парламент, његова корист је показана кроз број гласова који су добиле традиционалне владајуће европске партије.

 

С друге стране, гласови који су повјерени странкама које се залажу за „другачију" и „праведнију" ЕУ, а којих је било изненађујуће много, доказ су да све већи број Европљана постаје имун на застрашивање и жељан да се друштво гради на принципима социјалне правде.

Суштина проблема ЕУ није у постојању ова два гледишта, већ у њиховој распрострањености по бројности, а посебно по државама-чланицама. ЕУ има спор и неефикасан систем одлучивања. Американци с разлогом тврде да је ЕУ „састављена из превише покретних дијелова" да би формирала чврсту структуру.

Послије ових избора, реално је очекивати да ће ЕУ постати још компликованија творевина. Под условом да је то уопште више могуће.

 

среда, 29. мај 2019.

В. Јовановић: Упад РОСУ је потврда да Србија мора инсистирати на Р1244

standard.rs

В. Јовановић: Упад РОСУ је потврда да Србија мора инсистирати на Р1244 - Нови Стандард

http://newlookworld.com/

4-5 minutes


среда 29. мај 2019. 11:49

"Морамо то оружје (Резолуцију 1244) које је најјаче за нас, а најслабије за њих да ставимо у први план", истиче Јовановић

Куцамо на погрешну адресу ако се обраћамо Западу. За Србију би било најефикасније да преко сталних чланова, Кине и Русије, затражи хитан састанак Савета безбедности поводом ситуације на Косову и Метохији, позивањем на Резолуцију 1244 коју сада директно угрожава поступање Албанаца, каже за Спутњик дипломата Владислав Јовановић.

После упада специјалних јединица РОСУ на север Косова и Метохије председник Александар Вучић је затражио од западних политичких центара да обуздају Приштину и рекао да Србија неће дозволити етничко чишћење на Космету. Он је такође рекао да се од савезника, Русије и Кине, очекује свака врста помоћи и подршке. Пуна четири сата после почетка хапшења наводно осумњичених за криминалне активности, малтретирања жена, деце и стараца огласио се Кфор, информацијом да се операција косовске полиције одвија по налогу тужилаштва на целом Косову и да није уперена против Срба, већ против особа оптужених за корупцију и криминал.

Нико од западних званичника се није јавно одазвао позиву председника Србије. Са друге стране, руска Државна дума наложила је свом комитету за међународне послове да пажљиво прати заоштравање ситуације на Косову и Метохији. Дипломата Владислав Јовановић сматра да је акција РОСУ покушај да се Србија, односно њен председник, натера да пристане на дијалог, независно од повећања царина на увоз робе, не би ли се убрзало оно што Запад хоће, да се што пре постигне такозвани договор о нормализацији односа.

Јовановић каже да је индолентност Запада на апел Александра Вучића да спречи да се ствари даље компликују и изгуби контрола над даљим развојем догађаја очекивана, јер је ово сценарио који су они и измислили. „Треба покушати да се ова ситуација драматизује до самог врха. У Савету безбедности би почеле да се расплићу расправе, укључујући и подсећање на базичне принципе који су садржани у Резолуцији 1244 и одговорности Уједињених нација за стање на Косову, поготово оно које би могло да дође употребом физичке, односно војне силе против недужног цивилног становништва на северу Косова", каже Јовановић.

Он додаје да је то јачи и ефикаснији пут од апела земљама Квинте да схвате да је ситуација озбиљна и да повуку руку Приштине од намере да даље драматизује ситуацију на северу Косова. Алармирањем Уједињених нација могли бисмо да их спречимо да евентуално изврше пуну окупацију, што им је вероватно намера, али не смеју то још гласно да кажу, зато морамо да вратимо ствар на праву адресу и да инсистирамо на Резолуцији 1244, истиче овај искусни дипломата. „Резолуција 1244 највише узнемирава западне спонзоре такозване косовске независности, јер је та независност произведена директно супротно тој Резолуцији која је успоставила протекторат Уједињених нација на том простору. То се не може изменити самовољном акцијом, било Албанаца или било кога другог, укључујући и поједине сталне чланице СБ. То се може решавати само кроз процедуру Савета безбедности, како предвиђа Резолуција. Морамо то оружје које је најјаче за нас, а најслабије за њих да ставимо у први план", категоричан је Јовановић.

Он додаје да би се тако повела расправа о битним правним и политичким принципима, да би постало јасно да одредбе Резолуције 1244 обавезују све, укључујући и земље Квинте, које морају да је поштују. „Овај аргумент и саму Резолуцију последњих година ми скоро уопште не користимо, а она је наше најбоље упориште у одбрани српских интереса на Косову и Метохији", закључује Владислав Јовановић у разговору за Спутњик.

Аутор Сенка Милош

Извор Спутњик, 28. мај 2019.

 

уторак, 28. мај 2019.

Gleni: Duboke političke podele onemogućavaju sporazum Srbije i Kosova

radiokim.net

Gleni: Duboke političke podele onemogućavaju sporazum Srbije i Kosova

| Politika | Kim | komentara: | pregleda: 134

6-7 minutes


"Na Kosovu i u Srbiji postoje duboke političke podele u ovom trenutku. Različite pozicije zapadnoevropskih zemalja, SAD i Rusije dodatno me uveravaju da neće biti brzog rešenja problema između Beograda i Prištine", rekao je za RTV Kim Miša Gleni, nekadašnji novinar Gardijana i Bi-Bi-Si-ja i autor bestselera "Mekmafija" o organizovanom kriminalu.

Majkl "Miša" Gleni je nekadašnji ratni dopisnik Bi-Bi-Si-ja i Gardijana, autor nekoliko vrlo zapaženih knjiga o Balkanu i Istočnoj Evropi. Posle uspeha njegovih knjiga "Pad Jugoslavije" i "Balkan između 1804. i 1999.", Gleni se kao novinar istraživač posvetio temi međunarodnog kriminala i objavio "Mekmafija - kriminal bez granica". Njegova poslednja dela su knjige "Dark market" i "Nemezis - Jedan čovek i bitka za Rio". Javnosti je poznat i kao moderator u razgovoru tadašnjeg srpskog premijera, a sada predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa predsednikom Vlade Albanije Edijem Ramom na Beogradskom bezbednosnom forumu u oktobru 2016. godine.

Miša Gleni je za RTV Kim govorio nakon završetka programa prvog dana DW GMF-a 2019. i uručenja nagrade za slobodu govora.

Da li je dijalog između Beograda i Prištine za Zapadne zemlje zapravo važniji od unutrašnjih demokratskih sloboda i ljudskih prava Srba i Albanaca na Kosovu i u Srbiji?

- Naravno, ono što nam treba je zdrav dijalog, ali nam treba i unutrašnja demokratija. Jedno bez drugog nemaju smisla. Na Kosovu, u ovom momentu, postoje duboke političke podele. To znači, na osnovu onoga kako ja mogu da sagledam situaciju, da je bilo kakav sporazum sa Vučićem malo verovatan. Imate duboku političku podelu i u Srbiji, što iz srpske perspektive znači da je bilo kakav sporazum sa Kosovom malo verovatan. Izgleda da smo trenutno u pat poziciji, a da različite političke pozicije različitih zemalja, zapadnoevropskih, SAD, ali i Rusije, čine da ne očekujem da vidim proboj u odnosima Srbije i Kosova u bliskoj budućnosti, na način koji smo to nedavno videli sa Makedonijom i Grčkom u slučaju Prespanskog sporazuma.

Imajući u vidu sve što se dešava sa Evropskom unijom zadnjih dana, ali i godina, šta mislite, hoće li Zapadni Balkan ikada postati deo te organizacije?

- Za mene je to deo duboke tragedije koja se događa u Evropi. Uvek sam smatrao da je relativno lako apsorbovati Zapadni Balkan. Tu nema previše ljudi, ali politički je to u Zapadnoj Evropi postalo nemoguće. Ja lično živim u zemlji koja je predmet žestokog "kolektivnog podrhtavanja", nije još postalo nasilno, ali nije nezamislivo da može doći do nekog nasilja. A sigurno će doći do razlaza u Ujedinjenom Kraljevstvu, između Velike Britanije i Severne Irske. I dok se to događa, dok imate uspon populista u Francuskoj, Italiji, Nemačkoj, čak i u Finskoj, u Švedskoj, Holadiji itd, šanse Zapadnog Balkana da će mu ulazak u Evropsku uniju biti skorije dozvoljen su prilično tanke. Ovo važi i zbog činjenice da smo u danima koji znače lagani odlazak Angele Merkel sa mesta kancelarke, a ona je, na svoj način, jako puno podržavala Zapadni Balkan. Kada ona ode, pitanje je da li će CDU ili koalicija na vlasti u Nemačkoj biti saosećajna prema Zapadnom Balkanu kao Merkelova. Bez nje, a Makron je vrlo neprijateljski raspoložen prema Balkanu u ovom trenutku, bez Merkelove će to (priduživanje EU zemalja Zapadnog Balkana) pasti dole na agendi. Mada, svedoci smo nekih vrlo pozitivnih koraka. Za mene je sporazum Severne Makedonije i Grčke neverovatno pozitivna i zaista vrlo, vrlo dobra stvar. Ima puno tenzija unutar Bosne, između Bosne i Hrvatske, Srbije i Bosne, Srbije i Kosova. Nadam se da pažnja EU neće biti privučena na Balkan iz pogrešnih razloga, ali živimo u vrlo opasnim vremenima. I u Zapadnoj Evropi i na Zapadnom Balkanu.      

Tokom poslednjih ratova u bivšoj Jugoslaviji, bile su vrlo jasne veze između organizovanog kriminala i političara. Da li se stanje na Zapadnom Balkanu, prema vašim informacijama, promenilo u poslednjih 20 godina?

- Promenilo se pozitivno na određeni način, bilo je nekih pokušaja da se uradi nešto u vezi s tim. Ali, mreže koje su kreirane tokom poslednjih balkanskih ratova imaju duboke korene i mogu lako biti ponovo aktivirane. Videli smo nedavno primer svega toga sa Šarićem i njegovim poslovima. Za takve i slične mreže ima nebrojeno mnogo primera u Bosni, Hrvatskoj i Srbiji. Videli smo tokom migrantske krize 2015. godine da je Balkan još jednom odigrao svoju ulogu kao vrsta distributivne zone organizovanog kriminala. Mreže koje su postojale tokom ratova su bile u potpunosti aktivne tada. Pričao sam u to vreme sa direktorom Evropola, sedeli smo u njegovoj kancelariji, sumnjalo se da je oko 29.000 ljudi na Zapadom Balkanu umešano u švercovanje ljudi. Zamislite, 29.000 ljudi je učestvovalo u tome. Problem je što je tradicija takvih mreža jako duboko ukorenjena. Korupcija je takođe široko rasprostranjena. Pogledajte samo šta se pre nekoliko dana dogodilo u Rumuniji, zastrašujuće je. Ali, sa Rumunijom još uvek može nešto da se uradi. Shvatio sam to juče, Liviu Dragnea je osuđen na 3,5 godina zatvora. Borba protiv svega toga će biti vrlo dug proces. Nisam siguran u pobedu, ali je svakako proces u kom možete napredovati. S druge strane, znam da ako živite u Sarajevu, Zagrebu, Beogradu ili Prištini, Skoplju, Podgorici, da vam je kriminal uvek za petama.

Sever Kosova još uvek nije potpuno integrisan u prištinski sistem. Sa druge strane, Beograd ga odavno ne kontroliše. Jeste li sretali pokojnog Olivera Ivanovića i hoćemo li ikada saznati ko ga je i zašto ubio?

Ubistvo Ivanovića je bilo prelomna tačka. Mnogo godina je obavljao zaista težak posao sa najviše moguće integriteta u neverovatno napetoj situaciji. Moj utisak je da je njegovo ubistvo zaista veliki korak unazad za ljude sa severa Kosova, za regionalnu situaciju. Ljudi napuštaju sever Kosova, mladi ljudi naročito to masovno čine. Ko će imati snage i vizije da zameni Olivera Ivanovića, ja ga ne vidim. Kada čitam izjave ljudi koji žive na severu Kosova, budućnost mi ne izgleda svetla u vezi sa njihovim životima. Zaista je, sve u svemu, čitava slika vrlo sumorna.

 

недеља, 26. мај 2019.

Čekajući Pedra

kossev.info

Čekajući Pedra - KoSSev

KoSSev -

9-11 minutes


Dušan Janjić u kolumni +381

Piše: Dušan Janjić

U periodu od tri nedelje, kada je objavljena kolumna "Unutrašnja i spoljna normalizacija Kosova i Srbije" Bljerima Šalje, imao sam priliku da uživo proverim šta to znači "unutrašnja i spoljna normalizacija".

U Tirani se vode političke i ulične borbe za "unutrašnju normalizaciju", pre svega za vladavinu prava (koju opozicija definiše kao ostavke vlade i premijera, suzbijanje korupcije i razorne veze narko biznisa i politike). Preko zemlje koja je dve decenije odlagala sopstveni razvoj a u ime gradnje nacije na temeljima nesigurne prošlosti. Time je Makedonija hranila svoj ali i još dublje utemljen grčki nacionalizam. I tek kad je nacionalizam samu Makedoniju a i Grčku doveo do ekonomskog kraha, spas je potražen u "spoljnoj normalizaciji", a to je "Prespanski sporazum".

Ovih dana, Skopljem se širi nada da će članstvo u NATO–u i EU omogućiti "unutrašnju normalizaciju" pre svega razvoj ekonomije, vladavine prava i stabilizacije Severne Makedonije. Ostaje nejasno kako će se dogoditi "unutrašnja normalizacija" sa sadašnjim političkim podelama kao i da li će ova "spoljna normalizacija" uopšte uticati na Grčku. Ili je grčki ekskluzivistički nacionalizam "normalnost" u EU?

Dolaskom u Poznanj mogla se videti i osetiti da je Poljska svoju normalizaciju potražila i našla u civilzacijskom iskoraku iz komandne ekonomije, političke diktature i straha od Rusa i Nemaca u EU i NATO. Iako je "normalizacija" podmakla, nije preovladala prošlost, što se vidi po postojanju antisemitizma bez Jevreja i u snažnom ekstremnom populizmu kome ni Hitlerova ideja o "Novoj Evropi" nije strana.

Kako je Berlin, tokom mog boravka u njemu, bio preokupiran izborima za Evropski parlament, možda bismo mogli da raspravu o tome šta je normalizacija u očima EU i kuda nas ona vodi, ostavimo za period posle EU izbora.

U Berlinu i ovih dana u Beogradu nametnulo mi se pitanje: Da li je još neko, osim mene, bio u Berlinu? Šta se desilo sa porukama samita održanog u Berlinu, 29. aprila 2019. godine na inicijativu nemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsednika Emanuela Makrona?

Još jedan sastav Evropske komisije, krajem maja, odlazi u prošlost, a dijalog između Beograda i Prištine i dalje se ne oporavlja, a zbog nespremnosti glavnih aktera da preuzmu odgovornost, otvorena je potraga za krivcem za neuspeh. Kao i na svakom evropskom, naročito na venecijanskom karnevalu, masi se nudi vrhunac zabave: "Neka visi Pedro!"

Za sada, glavni kandidati za ulogu Pedra su: šefica EU diplomatije, javnost Srbije koja nije razumela i podržala zamisao vrha države, kao i vladajuća koalicija u Prištini.

Zbog davanja "zelenog svetla" za zagovaranje politike etničkog razgraničenja pod uslovima: prvo, da bude u skladu s međunarodnim i evropskim pravom i drugo, da se definiše kao zajednički predlog strana, Mogerinijevoj se stavlja na teret to što nema dijaloga od 8. novembra 2018., kada je održan poslednji zajednički sastanak Morgerini sa Aleksandrom Vučićem i Hašimom Tačijem, u Briselu. Posle mnogih negodovanja, Berlin i Pariz su stvar uzeli u svoje ruke a Mogerini i njen tim diplomata poslati su na klupu za rezerve. I sve to uz "ljubazne reči" kolege Kukan: "Izvinjavam se gospođi Mogerini, ali EU je jasno pokazala nedostatak vođstva u dijalogu. Ovakvi pregovori mogu da uspeju samo ako pokažete snažno liderstvo. EU mora da bude čvršća i odlučnija u dijalogu, da bolje predviđa događaje i reaguje na njih".

I upravo ove reči mi sugerišu da, i pored svega, Mogerini neće biti Pedro. Ukoliko ne dođe do hepienda ta uloga je namenjena lokalnim igračima. To zaključujem iz zaključaka samita da se obe strane moraju ponašati odgovorno što, valjda, znači da do sada to nisu činile i da moraju, do 1. jula 2019. godine, do samita u Parizu da učine sve što je do njih da ožive dijalog.

U prethodnoj kolumni to sam odredio kao potrebu da se obe strane vrate tamo gde su bile 2017. godine, odnosno da prekinu priče o razmeni teritorija, a takse moraju biti suspendovane. Ovo je korak koji bi u Parizu bio pozdravljen kao vraćanje nade u oživljavanje normalizacije. Ali, to je samo prvi važan dokaz odgovornosti. Ostaje, da se uklone i drugi, posebno bezbednosni problemi koji su nastali 2018. godine. Na to upućuje i činjenica da je u strategiji za Zapadni Balkan po prvi put upotrebljena reč "terorizam" u vezi sa rešavanjem kosovskog pitanja. To sugeriše da strane moraju da učine sve što je u njihovoj moći u borbi protiv terorizma ali i odustajanje od govora i prakse nasilja i izazivanja oružanih sukoba, kao i da je njihova obaveza da stvore bezbedniji ambijent u regionu.

Vođstva Beograda i Prištine su se, pre samita u Berlinu, izjasnila da ne očekuju mnogo od samita. Predsednik Vučić je ukazivao na njegove konsultacije sa Rusijom i Kinom, verovatno stavljajući do znanja da Ber­lin nije jedini centar odlučivanja. Uz to, optuživao je Vladu Kosova zbog taksi uvede­nih na robu iz Srbije i BiH ukazujući da se time onemogućava nastavak dijaloga. Predsednik Tači je ocenjivao da EU nije sposobna i da nema ka­pacitete da iznese dijalog Beograd – Priština i da "ne mogu međusobno da se dogovore kako da reše tenzije na Balkanu", dodajući "da bez SAD ne može da se postigne konačni sporazum".

Nasuprot osporavanju kapaciteta EU, obe strane prihvatile su zaključke samita u kojima sto­ji da su se Beograd i Priština složili da nastave sa naporima da sprovodu postojeće sporazume i da se konstruktivno uključe u dijalog o normaliza­ciji odnosa u okviru EU, s ciljem postizanja sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji.

Međutim, niko ne pokazuje da je bio u Berlinu i da je čuo šta bi trebalo da se uradi do Pariza. Političke izjave i potezi, nakon Berlinskog samita, odišu ra­zočaranjem, jer je, kako stvari za sada stoje, prome­na granica skinuta sa dnevnog reda a nema ni saglasnosti SAD za taj poduhvat. Sve u svemu, ignorišu se poruke o pokretanju sa mrtve tačke dijaloga i normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Sa svoje strane, Vlada Kosova odbija da napravi korak ka suspenziji taksi. Uz to, usledila je skupštinska rasprava o nacrtu rezolucija o genocidu Srbije koja je blokirajuća za nastavak dijaloga jer iza nje ne stoji iskrena želja za suočavanje sa zločinom i osudom zločina, već politička kalkulacija o broju glasova. Uz to, ona je došla u vreme kada bi Kosovo trebalo da sarađuje sa Specijalnim sudom iza koga je stala i SAD.

Predsednik Tači nastavlja sa javnim lamentiranjem o ujedinjenju Kosova i Albanije i o pripajanju Preševske doline Kosovu.

Predsednik Vučić, posle samita, ukazuje: „Lagali su nas sa Zapada, zajedno sa albanskim štićenicima… Nalazimo se u užasno teškoj situaciji. Da se niko ne pravi lud u ovoj zemlji. Svi odlično sve znaju… Nadam se da ću nekada imati vremena da napišem jednu knjigu kako i na koji način funkcionišu pritisci. Stalno slušate: 'Mi smo protiv razgraničenja, ali smo da dođe do pomirenja' … Odbijena je ta ideja, a da niko nije ni čuo šta nudim. Ni do pola nisam došao u razgovorima ni sa suprotnim taborom. Odbijena je ideja o bilo kakvom kompromisu… Svi govore o promeni granica. Sad si ti Vučiću kriv što bi hteo nešto da vratiš. …" Vučić je, već u Berlinu, ukazao da "se od Edija Rame može čuti o ujedinjenju Albanije sa Kosovom i stvaranju Velike Albanije, slušamo od albanskih političara iz Prištine da nema granice između Kosova i Albanije" a da na to "svi ćute".

Beograd zaoštrava retoriku što se izražava i u kovanicama poput "lažna teoristička država", ponavlja zahtev za ukidanjem (umesto suspenzije) taksi i najavljuje "protivmere". Zbog ovih najava se sa posebnom pažnjom iščekuje zakazana sednica skupština Srbije o Kosovu na kojoj će glavni akter biti predsednik Vučić. Iako ne očekujem da će Vučić predstaviti svoju pregovaračku platformu, sednica i njene poruke o unutrašnjem i briselskom dijalogu o Kosovu, kao i o zločinima OVK mogle bi da imaju značajne posledice.

Istovremeno, Beograd neposredno učestvuje u realizaciji izbora gradonačelnika na Severu Kosova. Iako ovi izbori nisu održani u normalnoj situaciji i nisu bili demokratični, ipak je, iz bezbednosnog aspketa, važno i dobro što su se desili.

Srbija i Srpska lista ne kriju da se ovim nije rešavalo ko će biti gradonačelnik, nego da se pokaže da postoji uticaj i jedinstvo Beograda sa vodećim srpskim faktorima na Severu Kosova. Za sada je teško proceniti u kom će se pravcu situacija kretati – ka dijalogu ili novom odmeravanju snaga.

Napisao je Šalja pre tri nedelje: "Predstavnici Prištine i Beograda, na jedan ili drugi način, razgovaraju i pregovaraju već 27 godina unazad, a ovi pregovori su dobili naročitu dinamiku od 1998. godine naovamo. Teško je zamisliti da ćemo ovako nastaviti još dodatnih trideset godina. Ne treba mnogo razuma da bi se došlo do zaključka da nećemo postati ni pametniji, ni više pragmatični sa protokom vremena. Vreme nije ni na strani Prištine, ni Beograda u ovom smislu."

Tokom putovanja od nas do Berlina i natrag, učinilo mi se da je ovo tačna ocena. Ali sa jednim malim "ali". Možda sadašnje vlasti u Prištini i Beogradu nisu na strani vremena.

Comments

comments

 


Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.

 

субота, 25. мај 2019.

Др Стеван Гајић – Македонија је кувана жаба

in4s.net

Др Стеван Гајић – Македонија је кувана жаба

ИН4С -

5-6 minutes


Заставе Македоније и Нато

РПЦ је исправно схватила поруку Сабора СПЦ и њен став поводом раскола у Украјини. Српска црква је подржала Москву и супротставила се идеји Константинопоља како због могућег раскола у свеправославној васељени, тако и због тога што Украјина може бити опасан преседан, који би после отварања питања македонске и црногорске цркве могао да актуелизује и усташку идеју о стварању тзв. Хрватске православне цркве. Мислим да је укључивање Русије у дијалог између СПЦ и расколника у Македонији, посебно у овом тренутку, веома важно – каже у разговору за „Печат" др Стеван Гајић, научни сарадник Института за европске студије и професор Московског државног универзитета за међународне односе.

У којој мери је покушај цивилизацијске конверзије и брисања српског присуства у Македонији преко покушаја стварања МПЦ повезан с плановима Брисела и посредно албанским фактором који делује тамо?

Од када је бугарски окупатор 1941. протерао из Македоније српског владику злетовско-струмичког Викентија (Проданова), потоњег патријарха, однос македонских власти према СПЦ није мењан до данашњег дана. Комунисти су одлучили да по лењинистичком принципу федерализују Југославију и да из српског корпуса издвоје јужни део Старе Србије, Вардарску Македонију, која се сплетом околности данас зове Северна Македонија. То је тренутак од којег почиње радикална десрбизација поменутог простора. Суштински до тог тренутка су и Србија и Бугарска конкурисале за тај простор, с тим што је он, и географски и природно, повезан са Србијом преко моравско-вардарске долине, али и трагова о нашем постојању тамо – од споменика до задужбина наших средњовековних племића, краљева и царева до борбе за ослобођење прво од Турака а касније и од две бугарске окупације, и коначног уједињења с матицом Србијом. Садашња македонска власт је само радикализовала процес који је почео 1941. а наставио се у комунистичкој Југославији. Ова настојања се свакако уклапају у садашње планове Брисела и НАТО-а и илуструју очигледан континуитет атлантистичке, антисрпске политике.

Саша Гајић, фото: Печат

Како тумачите ситуацију у Македонији – после председничких избора и након слања Протокола о приступању Северне Македоније у НАТО на ратификацију у Сенат? Какав је у геополитичком смислу положај Македоније?

Македонија је, како се каже, скувана жаба и оног тренутка када уђе у НАТО, она губи сваку политичку и геополитичку вредност. Она је у потпуности објекат, а не субјекат политике, и мислим да ће изнутра бити федерализована на албански и македонски део који Зоран Заев жели да бугаризује. Видели смо да је потписан Протокол о уједначавању уџбеника историје у складу с ким су македонска и бугарска влада заједно прослављале Илиндан. Претензија бугарске државе да овај простор припоји је у супротности с њеним интересима, јер највећа опасност у овој земљи је масовни одлазак становништва, па би овакви покушаји изазвали додатно слабљење унутар православног корпуса. При томе треба знати да је и Бугарска, попут Македоније, објекат, а не субјекат политике, зато што је њена политичка елита, будући да се налази у ЕУ и НАТО-у, под чврстом контролом Вашингтона и Брисела. Сама Македонија је изнутра разбијена. Држава се можда формално неће распасти, али ће бити федерализована до непрепознатљивости и под својеврсном доминацијом албанске мањине. То није добро ни за Србију, која је главна премија НАТО-а. После Црне Горе и сада Македоније, на реду је, кроз погубни план разграничења на Косову, покушај увлачења Србије у евроатлантску заједницу. Чињеница је да ће се, уколико се реализује понуђени модел разграничења, Косово припојити Албанији, о чему су говорили и Тачи и Рама, а затим без икаквих правних препрека постати део НАТО. Али мислим да ће, уколико се деси пристанак Србије, овакав корак блокирати Савет безбедности ветом Русије и Кине.

Да ли је Македонија тек препозната као улог у НАТО ширењу како би се зауставио „руски малигни утицај" на Балкану и пресекла вардарска спона?

Циљ одлазеће Европске комисије и НАТО-а је да читав Балкан интегрише и оствари идеју пољског генерала Јозефа Пилсудског о Међуморју, сада позната као Интермариум, тампон-зони којом би Русији био одсечен излаз на море. Та тампон зона би се простирала од Балтичког до Јадранског и Црног мора попут зида који би Европу одвојио од Русије, а Русију од излаза на ова мора. Тај план сада име ново име – Иницијатива три мора – и њега промовише Колинда Грабар Китаровић. На састанку Иницијативе у Дубровнику 2016. један од задатих циљева био је и европска енергетска независност од Русије. Зато је у Пољској створен хаб за пријем течног гаса који би стизао бродовима. И у Хрватској, на Крку, треба да се отвори слично постројење, чиме треба да се смањи улога „Газпрома". Немачка то не жели. Она жели да се изгради „Северни ток 2" и не противи се изградњи „Јужног тока", односно „Турског тока".
Уколико Србија прихвати модел разграничења, следећи корак је не само њен улазак у НАТО већ и улазак Босне и Херцеговине у ову алијансу. Са читавим Балканом у НАТО-у био би остварен план блокаде Русије.

Извор: Печат

 

среда, 22. мај 2019.

Kапетан Драган послао писмо Србима

in4s.net

Kапетан Драган послао писмо Србима

ИН4С -

3-4 minutes


капетан Драган Васиљковић. Фото: АП

Драган Васиљковић, познатији као Kапетан Драган, који је осуђен на 13 и по година робије због наводних ратних злочина током рата у Хрватској, истиче да у ћелији слави свако повлачење признања независности лажне државе Kосово, преносе београдски медији.

Васиљковић у писму наглашава да су Хрвати први у историји који су протерали један народ, а затим га оптужили за геноцид и агресију. Такав „усташки рецепт", додаје Васиљковић, данас се примењује на Kосову.

Његова екселенција министар иностраних послова РС Ивица Дачић, захваљујући постигнутим резултатима у дипломатији за период 2018-2019. године, постао је један од мојих најомиљенијих Срба. Ми смо у нацистичком логору Лепоглава у одељењу 4Б (где су затворени искључиво Срби) славили свако повлачење признања Kосова, а министра Дачића смо славили као Обилића.

У изјави 6. 5. 2019. за медијску кућу „Спутњик" министар је, поводом захтева Приштине да Србија „призна наводни геноцид", изјавио: „Први пут у историји се дешава да терористи који су протерали један народ оптужују државу за геноцид…" Шта причаш, Ивице? Зар си заборавио да су усташе протерале српски народ из вишевековне Kрајине, где никада није било Хрвата?

Kрајине, коју је аустроугарска империја населила Србима још док Хрватска није ни постојала, а затуцани Хрвати на периферији Балкана нису имали ни језик, него је свако село говорило некаквом примитивном артикулацијом, док Срби нису дошли у суседство, па их научили да причају!

Усташе су протерале српски народ са њихових осмовековних огњишта. Затим тај прогоњени народ оптужују за геноцид и агресију на сопствене домове. Шиптари су мала деца по злочину када се пореде са усташама и само ћорав не види да у венама стратега за велику Албанију тече погана усташка крв. Знамо да Шиптари нису први измислили и не дозвољавам да им ту титулу нико неправедно присваја.

Хрвати су први у историји који су протерали један народ, а затим га оптужили за геноцид и агресију. И дан-данас, 30 година касније, злоупотребом правосуђа, па и ЕУ, нацистички прогањају и оно мало Срба што је остало у својим домовима. Усташки рецепт се примењује и на Kосову.

Бојим се да брзо заборављамо и треба нам дуго времена да се присетимо неких дешавања и људи који заслужују више. На срећу, Србија има још увек добрих синова, као што су адвокати Драган Палибрк, Горан Цветић, те Саво Штрбац, који без икаквог буџета неуморно чине све што је у њиховој моћи да колико-толико ублаже патње бар неколицини невиних српских хероја, који се осећају заборављени и напуштени.

Иако је министар и мој пријатељ, велик и добар Србин Ивица Дачић учинио више на дипломатском фронту Србије у последњих две године него што је учињено унатраг двадесет, молим га и овим путем: Ивице, не заборављај невине Kрајишнике који леже по затворима ван Србије. Дугујемо им то!

Шеф дипломатије Ивица Дачић, коментаришући отворено писмо Kапетана Драгана, истиче да не заборавља Kрајишнике и да их увек има на уму.

– Хвала Васиљковићу за подршку. Не заборављам на Kрајишнике који су по затворима у иностранству и то увек понављам. Настављам борбу за Kосово, тек смо почели са повлачењем признања независности – наглашава Дачић.

Извор: Јадовно, Espreso.rs, СРБски ФБРепортер

 

петак, 17. мај 2019.

М. Булатовић: Велики обрачун Трампа и Дојче банке, ко ће кога уздрмати?

standard.rs

М. Булатовић: Велики обрачун Трампа и Дојче банке, ко ће кога уздрмати? - Нови Стандард

http://newlookworld.com/

7-9 minutes


петак 17. мај 2019. 11:46

„Дојче банка" представља идеалан полигон за унутарамерички обрачун, а све су прилике да ће коначан цех платити Немци, Европљани и евро

У необјављеном и незавршеном рату америчке „дубоке државе" и Доналда Трампа, њеног 45. изабраног предсједника, њемачка „Дојче банка" би могла настрадати као колатерална штета. То би могла бити терминална невоља за овог финансијског гиганта, који се иначе годинама налази на (државним) апаратима за одржавање живота.

Још се нису утишале реакције поводом налаза специјалног америчког истражитеља, по којем није било руског утицаја на америчке предсједничке изборе, чиме је Доналд Трамп освојио најважнију побједу над „дубоком државом", а америчка јавност је запљуснута другим аферама и скандалима.

Према писању утицајних медија, два конгресна комитета у којима демократе чине већину, још у јануару ове године су од „Дојче банке" затражила финансијску документацију везану за пословање њеног најпознатијег клијента – Доналда Трампа, његових фирми и чланова његове породице.

Обавезани локалним законима, менаџери банке су морали почети процес предаје документације њујоршком државном тужиоцу, иако је она, по свим банкарским правилима, била и морала остати тајна. Стога су адвокати предсједника Трампа тужили ову банку, проглашавајући њене поступке бесмисленим шиканирањем предсједника, његово троје дјеце и седам његових фирми.

Доналд Трамп и „Дојче банка" имају дугу историју пословних односа. Истина из времена када је он био обичан милионер, а не предсједник Америке. Њемачка банка му је одобравала кредите у милијардама долара и то у временима када се његова пословна империја налазила на климавим ногама и када су друге, америчке банке одбијале да уђу у такву кредитну пустоловину. Међу њима није све било у љубави и слози, о чему свједоче међусобне тужбе и контратужбе пред америчким судовима. Опет су у питању биле милијарде спорних долара. Прије суђења су се обје стране нагодиле (2010. године), али је јавност остала ускраћена за сазнање на којем износу новца је то урађено, будући да је споразум био тајан.

Демократе у америчком Конгресу мора да су и сами свјесни да овим акцијама више не могу да угрозе положај предсједника Трампа, али очајнички покушавају да науде његовој другој кандидатури. Стога, реално је очекивати да ће овај и слични науми и даље бити јавно вођени, без обзира на истинитост тврдњи. Једино што се овдје рачуна, јесте перцепција бирача о кандидату којег треба офарбати свим нијансама црног.

Нажалост, све ово представља слику дубоке кризе која разара ову лијепу и некада моћну и богату државу. Јер чак и да је била истинита тврдња о руској умијешаности у америчке предсједничке изборе, суперсила каква је Америка, морала би да је крије као највећу државну тајну, отклањајући њене посљедице дубоко иза јавне сцене. Или тврдња о личној покварености актуелног предсједника и блокаде које му демократе стално сипају по путу, више личе на неконтролисано, непотребно и крајње неразумљиво самосакаћење америчке елите. Елите која се бави погрешним пословима, јер са правим проблемима своје државе не зна да изађе на крај.

У свом овом замешатељству „Дојче банка" долази као кец на десетку. Крајем 2016. године Међународни монетарни фонд је „Дојче банку", мултинационалну корпорацију са националним именом, означио као највећу пријетњу глобалном финансијском систему. „Дојче банка" је финансијски гигант са преко сто хиљада запослених и пословањем у више од седамдесет држава свијета. На нашим просторима, у свијету банкарства, она је у статусу бога свемогућега. Народна банка Србије јој плаћа за чување државних девизних резерви. Она је и гарант свих међубанкарских трансакција, усљед чега убира провизију чак и када, преко банке, грађанин плаћа своје мјесечне рачуне.

Клаус Вернер Лобо и Ханс Вајс, аустријски истраживачки новинари („Црна књига корпорација"), покушали су да сазнају да ли „Дојче банка" плаћа порез својој држави и како се он обрачунава. Установили су да јавних података нема, иако би их морало бити, посебно у тако уређеној држави, заснованој на владавини права и принципу демократске транспарентности. Званичници банке су штуро одговорили да је то питање у домену пословне тајне (!?), што ће једино рећи да они не плаћају порез. Уз то, закључили су да је њихово књиговодство толико компликовано и неразумљиво, да га можда схвата једино приватна ревизорска кућа, која само за „Дојче банку" врши званичну ревизију. Што ће, опет, једино рећи да нема ни официјелне ревизије. Тако да о тој банци јавност зна само оно што она каже о себи, уз непостојање икакве могућности провјере.

Америчко Mинистарство правде је 2015. године ову банку казнило са 14 милијарди долара због превара у кредитима везаних за америчко тржиште некретнина у времену од 2005-2007. године. „Дојче банка" је прихватила споразум са Министарством правде и изјавила да ће казну платити, иако није ни признала нити негирала кривицу. Истовремено, изјавила је да нема довољно новца и да тражи помоћ у плаћању. Менаџмент банке је објавио да је за потребе парничних поступака који се воде против банке резервисао „само" 6,2 милијарде долара.

Према писању лондонског Гардијана, против ове банке се тада водило седам хиљада правних поступака, а средства намијењена за ту сврху нису могла да плате ни половину једне једине казне. У међувремену, број тужби је нарастао на осам хиљада. Показатељ финансијске снаге компаније TCE (Tangible Common Equity) је мјера способности банке да апсорбује губитке прије него ли објави несолвентност. Он је за „Дојче банку" износио само 2,9 одсто, што значи да би у случају ликвидације банке улагачи могли да рачунају на повраћај мање од три на сваких уложених стотину долара.

Највеће чудо у билансима овог финансијског монструма представља власништво над 42 трилиона долара књиговодствено вриједних финансијских деривата. То је износ, који је 14 пута већи од БДП-а Њемачке и два пута већи од БДП-а цијеле ЕУ. Америчка банка „Леман брадерс" је имала двадесет пута мању изложеност својих биланса овим токсичним хартијама од вриједности прије него ли је (2008. године) утјерана у стечај и цијели свијет гурнула у кризу.

Осим што је трговала дериватима, „Дојче банка" се бавила и виртуелном трговином дословно свим и свачим. Златом и другим металима, обогаћеним уранијумом, некретнинама… Вриједност акција „Дојче банке" је у сталном паду. Од историјског максимума од 160 долара по акцији, постигнутог у 2007. години, јуче је берзанска трговина закључена по цијени од 7,7 долара по акцији. Управо та и таква „Дојче банка" представља идеалан полигон за унутарамерички обрачун. Тим прије, јер су све прилике да ће коначни цех око ове банке платити Њемци, Европљани, али и сам евро као долару конкурентна валута.

Извор Спутњик, 16. мај 2019.

 

четвртак, 16. мај 2019.

АМЕРИЧКИ ПОЛИТИКОЛОГ: Kлинтон имао 400 убица на Kосову! Многи страдали од српске руке!

iskra.co

АМЕРИЧКИ ПОЛИТИКОЛОГ: Kлинтон имао 400 убица на Kосову! Многи страдали од српске руке!

3-4 minutes


16.05.2019. - 9:14

Фото: З. Шапоњић

Бивши председник САД Бил Kлинтон имао је 1998. и 1999. године најмање 400 својих убица, војних специјалаца на Kосову и Метохији који су се борили на страни терористичке ОВK.

Ово тврди амерички политиколог Фил Батлер, који каже да има много доказа да је Вашингтон помогао албанским терористима, иако америчка администрација и данас негира своју умешаност. Батлер додаје и да је овај модел „помоћи" потом пресликан и у Украјини, Либији, Сирији…

Амерички експерт објашњава да су функционери Стејт департмента директно усправљали својим специјалцима аи тако вукли конце и контролисали ситуацију на KиМ и Балкану.

– Поуздано знамо да су код нас тајно обучени побуњеници одиграли кључну улогу у фрагментирању регије преко организације познате као Атлантска бригада, која се борила у рату на Kосову на страни Ослободилачке војске Kосова (ОВK), а бројала је око 400 наоружаних бораца… Пронашао сам причу о Французу који је тренирао Атлантску бригаду, што у свему подсећа касније на Украјину, Либију и Сирију. „Видите „обрасце" које нас воде до истине и више него довољно. Стравична стратишта легитимне државе Југославије су служила за улагање у поделу преосталих комада земље, уз помоћ америчких председника, британских господара и немачких индустријалаца. Атлантска бригада је деловала у разним посредничким ратовима на Балкану, а важни припадници су јој били смртоносне убоице из иностранства. Амерички фунцкионери у врху су их добро познавали и управљајући њима су вукли конце на Kосову и широм Балкана. Југославија је постала прототип, пример за деловање у Авганистану и Ираку, Арапском пролећу – сматра експерт.

Према његовим речима, Југославија је постала прототип и пример за деловање у Авганистану и Ираку и на другим жариштима.

– Имена Медлин Олбрајт, Хавијера Солане, генерала Веслија Kларка и других се и даље спомињу. У бившој Југославији су пријатељи кључних играча у владама дословно планирали претворити народе и земље у кредиторе и инвестициони „елдорадо". Прича о геноциду у име демократије је престрашна – каже Батлер.

Генерал Владимир Лазаревић каже да ово не би требало никога да изненађује.

– Знам сасвим сигурно да су припадници специјалних снага САД, Британије, Немачке и других држава и пре агресије на нашу државу обучавали албанске терористе у десетак кампова широм Албаније, као и по Европи. Значајан број њих био је у улози инструктора терористичке пешадије за све време копнених напада преко наше државне границе. Такође, више стотина специјалаца убачено је на Kосово и Метохију у циљу извођења диверзантских акција, али без успеха. Део њих главом је платио учешће у агресији на нашу земљу – наглашава Лазаревић.

intermagazin.rs

 

уторак, 14. мај 2019.

Време је за нови приступ према Балкану

standard.rs

Време је за нови приступ према Балкану - Нови Стандард

http://newlookworld.com/

7-9 minutes


уторак 14. мај 2019. 14:53

Косово и БиХ су последња два проблема на Балкану. Њихово решавање ће захтевати да ЕУ и САД уложе време, средства и стрпљење

Погледајте Западни Балкан!

Као што је показао недавни Берлински самит, лидери Француске и Немачке схватају да се морају фокусирати на стварна решења проблема Западног Балкана.

Визија Европе „целе, слободне и мирне" има један недовршени део који сада називамо Западни Балкан, а који је раније био познат као Југославија, пре него што је та земља утонула у рат, етничко чишћење и геноцид. Земље које се тамо налазе – Босна и Херцеговина, Косово*, Србија, Северна Македонија и Црна Гора – се налазе у стању мира, али то је крхки мир. Регион се налази у проблему који би лако могао да се прошири на остатак Европе и да утиче на интересе и безбедност Сједињених Држава.

Најтежи проблеми су односи између Србије и њене бивше покрајине, сада независне републике, Косова и сукоби у Босни и Херцеговини око државног идентитета и опстанка. Оба сукоба имају корене који сежу до пређашњег рата, оба истичу фундаментална питања идентитета и дубоко су емоционална. Ови проблеми су као сломљене кости које су на брзину састављене и лечене погрешно: они утичу на све и наставиће да стварају невоље – невоље које су, још једном, достигле своје кризне димензије. Поврх ових проблема, цео регион пати од ендемске корупције, ниског државног капацитета и владавине коју бисмо пре могли описати као патронажну и клијентелистичку него законски утемељну. Такође, утицај Русије на Западном Балкану је у порасту последњих година. Иако Русија тешко може играти главну улогу у региону, она може отежавати ситуацију и бити реметилачки фактор.

НЕУСПЕХ СТАРОГ ПРИСТУПА
Шта треба чинити? Европа и Сједињене Државе су покушале да консолидују Западни Балкан и то им није пошло за руком. Потребан је нови приступ који препознаје озбиљност проблема и прихвата да ће за његово решавање бити потребно пуно времена и значајних средстава. Претходни покушаји су оманули или зато што су стварни проблеми игнорисани, или због тога што је покушаано да се сувише брзо постигне много тога.

Већ дуги низ година Европа и Сједињене Државе охрабрују локалне лидере да пажњу преусмере са најтежих проблема, који су их довели у жустар међусобни сукоб, на технички и аполитични рад на интеграцијама у Европску унију (ЕУ) и НАТО. Постојала је нада да ће на тај начин неугодни сукоби омекшати и постати решиви. Сада је јасно да овај приступ неће функционисати.

 

Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер и председник Србије Александар Вучић на конференцији за медије, Београд, 26. фебруар 2018.

До сада је пропао сваки покушај да се дође до великог пробоја, било кроз измену устава БиХ, било кроз премошћавање јаза између Београда и Приштине. Свако прихватљиво решење ће укључивати болне компромисе. То је неодољиво искушење за све кварилачке елементе да компримисне идеје прогласе за издајничке.

Балкански проблеми се не могу решити преко ноћи. Они неће нестати док балканске земље брзином пужа напредују ка придруживању ЕУ. Они захтевају сталну и стрпљиву пажњу још много година, од стране великог броја људи, на челу са локалним лидерима уз подршку Европе и Сједињених Држава.

Потрага за решењима се мора наставити, али тихо, по могућности далеко од очију јавности и без нереалних очекивања о брзим успесима. Спољни актери могу помоћи дипломатијом другог колосека (неформална дипломатија; прим. прев.), далеко од очију јавности и насловних страна. Разумљиво, требаће пуно времена за постизање напретка, а постепени добици се могу изгубити у повременим застојима.

ВРЕМЕ ПОЛАКО ИСТИЧЕ
Док траје потрага за одговорима на велика балканска питања и процес напретка ка чланству у ЕУ и НАТО-у, Европа би требало да помогне региону да се поново повеже и поново изгради везе са својим ширим суседством. Тужно је и иронично да је данас теже путовати од једног до другог дела некадашње Југославије него од Варшаве до Париза. Слободно кретање људи, идеја, новца, роба, услуга и података унутар Балкана и између региона и Европе ће много допринети изградњи поверења и стварању захтева за добром владавином.

Интеграција у западну политичку, економску и безбедносну архитектуру је и даље вредан, па и суштински циљ, али смо далеко од њега. Ипак, интеграција неће сама по себи решити регионалне политичке проблеме. НАТО и ЕУ могу прихватити само добро уређене државе, у миру са собом и суседима. Преостала два балканска конфликта управо то спречавају: они онемогућавају формирање стабилних и добро уређених држава. Нико не жели партнера за кога је владавина права шала и чији су суседи жустри непријатељи.

Ургентност ситуације на Западном Балкану наглашена је недавним пробојем; донедавно је постојао и трећи изазов: одбијање Грчке да прихвати име свог суседа Македоније. Две земље су ипак решиле тај проблем кроз прихватање новог компромисног имена „Северна Македонија". То је био најлакши од свих великих балканских проблема. Ипак, за то им је требало скоро 30 година, уз огромне трошкове. Северна Македонија је изгубила скоро 15 година за напредак ка чланству у НАТО-у и ЕУ будући да је квалитет њене власти склизнуо са позиције најбоље на позицију најгоре у региону.

Северна Македонија је поново на тешком али обећавајућем путу. Време за Босну, Косово, Србију и остатак региона полако истиче. Сада је прави моменат за европско руководство да се, у сарадњи са Сједињеним Државама, окрене ка Западном Балкану и његовим проблемима посвети пажњу коју заслужује, али и да обрати пажњу на наше интересе који захтевају стабилну и просперитетну Европу и западну алијансу.

Стога, није довољно само да се ослањамо па постојеће механизме за решавање ових проблема. Европски лидери имају право да се ангажују на Западном Балкану, а Сједињене Државе морају бити спремне да подрже ове напоре.

Френк Визнер је био каријерни дипломата који је служио у администрацијама осам председника. Био је амбасадор у четири наврата, подсекретар за одбрамбену политику, као и подсекретар за питања међународне безбедности. Сада је саветник за међународне односе у Сквајр петон богсу, међународној адвокатској канцеларији.

Камерон Мантер је извршни директор и председник Ист Вест института у Њујорку. Он је три деценије био амерички каријерни дипломата који је обављао функцију америчког амбасадора у Србији од 2007. до 2009. године.

Марко Прелец је стручњак за Југоисточну Европу и државе бивше Југославије. Тренутно је професор праксе и директор Пројеката примењене политике на Школи за јавну политику при Централноевропском универзитету.

Превео Радомир Јовановић

Извор The National Interest

 

понедељак, 13. мај 2019.

Нуклеарна дипломатија и случај Србије

politika.rs

Нуклеарна дипломатија и случај Србије

Бојан Билбија

6-7 minutes


Од нашег специјалног извештача
Москва – Недавно одржана Осма међународна московска конференција о безбедности била је прилика да се на истом месту окупи око хиљаду делегата из 95 држава, укључујући 35 министара одбране и више десетина њихових заменика и начелника генералштабова. Међу њима само тројица Американаца, пензионисаних официра и експерата. Разлог је једноставан, званичници САД придржавају се закона по којем им је забрањено учешће на свим званичним манифестацијама у организацији руске државе. Ова „принципијелност" у маниру хладног рата, међутим, онемогућује нуклеарне суперсиле да размене ставове – и макар чују једна другу. Кога онда треба да чуди што се Москва и Вашингтон све чешће гледају преко нишана?

Лајтмотив скупа било је рушење међународног права на примеру НАТО-а и Југославије, што је посебно актуелно у данима када обележавамо две деценије од агресије на нашу земљу. И посебно, бомбардовања зграде РТС-а, путничких возова и других цивилних објеката. На ту тему говорили су готово сви руски званичници, на челу са министром иностраних послова Сергејом Лавровом.

„Поразно је што шефови НАТО-а говоре о овим својим злочиначким акцијама као о успесима у борби за демократију, покушавајући да оправдају акт агресије против суверене државе, чланице УН. Својом политиком комадања Југославије натовци су срушили принцип неповредивости граница у Европи, успостављен Завршним актом из Хелсинкија. Руше се правила успостављена после Другог светског рата. Пре 20 година НАТО је бомбардовао Југославију. Пре пет година снаге НАТО-а су испровоцирале и подржале антиуставни преврат у Украјини. Желимо да лекције Југославије и Украјине, као и Ирака, Либије и Сирије, буду усвојене у западним престоницама", поручио је Лавров и указао да то, ипак, данас не видимо, што потврђује ситуација у Венецуели, праћена претњама Куби и Никарагви.

САД са својим савезницима желе да напишу нова правила у свету, која одговарају искључиво њиховим интересима, а затим их намећу целој међународној заједници без икакве демократичности, додао је руски министар. „Жалосно је што се намеће доминација. Захтев САД био је да се бојкотује ова конференција, али представници европских НАТО земаља ипак су присутни у довољном броју, упркос притиску из Вашингтона. Ако неко бежи од садржајног разговора, значи да му је аргументација танка", нагласио је Сергеј Лавров.

Уочи саме конференције одјекнуле су речи америчког амбасадора у Москви Џона Хантсмана да је побољшање односа са Русијом могуће само ако она прекине „своју дестабилизујућу активност по целом свету". Амбасадор САД обишао је америчке носаче авиона на Медитерану и објавио да они представљају „сто хиљада тона међународне дипломатије". Москва му је одмах одговорила преко свог заменика шефа дипломатије Сергеја Рјабкова, поручујући да свет клизи ка нуклеарном сукобу: „Хтели бисмо да верујемо да америчка дипломатија мегафона неће на крају довести до дипломатије мегатона. У том случају победника неће бити, а америчке дипломате жалиће што нису могле да нађу могућност за нормалан, конструктиван дијалог са партнерима у свету."

 

То и јесте главни сигнал који се зачуо са Московске конференције – безбедности у свету је све мање, претњи је све више, а односи кључних актера су све гори. Ако слушамо Русе, за то су криви првенствено Американци и НАТО. Ако верујемо америчком професору Харлану Улману из Атлантског савета, „најјачем представнику САД" на конференцији – Владимир Путин и Доналд Трамп подједнако сносе кривицу. Како уверава творац америчке ратне доктрине „Шокирај и запањи", примењене у Ираку и Југославији, „Трамп и Путин треба да проведу недељу дана у преговорима да пронађу решења за све проблеме". „Обоје смо подједнако слепи, и ми и ви. Победника не може бити ако дође до употребе нуклеарног наоружања", истакао је Улман. Као да је преписао Рјабкова...

Или Лаврова, који позива Вашингтон на „отворен и конструктиван разговор у било којем форуму", али и поручује да је глобална и регионална безбедност постала „талац геополитичких игара оних који теже доминацији по било коју цену, не признајући реалности полицентричног светског система који настаје на темељу Повеље УН".

Домаћин скупа руски министар одбране Сергеј Шојгу био је још директнији, оценивши такође да „расте конфликтни потенцијал у свету", али и „мешање у послове других држава", за шта је као пример узео Венецуелу. „НАТО спроводи активности у близини наших граница. Реакција Русије неће изостати, али неће обавезно бити симетрична. У званичним документима САД о противракетној одбрани (ПРО) јасно је назначена антируска усмереност. Дестабилизујући карактер ПРО је очигледан, али не може да осигура безбедност, већ ствара темељ за фалсификовање реалности. Предузимамо све мере да осигурамо безбедност, у сарадњи са нашим савезницима и партнерима", нагласио је Шојгу, поручујући да је развој ПРО „усмерен на подривање потенцијала обуздавања Русије и Кине", али да „никад не може да обезбеди стопроцентну заштиту објеката".

И док Американци и Руси једни друге оптужују за дестабилизујућу делатност по свету, уместо конференција, форума и билатералних сусрета, на дело ступа нуклеарна „дипломатија мегатона" о којој говори Рјабков. Како се могло видети из излагања Лаврова и других руских функционера, међународно право је убијено у Србији 1999. године, после чега свет више није исти. О томе је у Москви говорио и српски министар одбране Александар Вулин, што је изазвало буру негодовања код малобројне америчке делегације. Догађаји који су после Србије уследили у Ираку, Либији и Сирији, а затим и у Украјини, Криму и Донбасу, показују да, када се Пандорина кутија једном отвори, онда је точак историје тешко вратити уназад. То је страх који последњих година све више обузима Европу. Она се – добрим делом и својом кривицом – нашла на линији ватре нуклеарних суперсила.

 

недеља, 12. мај 2019.

Srušimo laž o Srebrenici

vesti-online.com

Srušimo laž o Srebrenici

Z. Raš

7-9 minutes


Elektronska peticija "e-1837", za donošenje zakona o kažnjavanju svih u Kanadi koji poriču da je ono što se desilo u Srebrenici genocid, ušla je u prvu fazu procedure u parlamentu ove zemlje na osnovu potpisa 3.500 muslimana iz ove zemlje.

Dr Radomir Baturan u redakciji "Vesti"

Dr Radomir Baturan, ugledni naučnik iz Toronta i inicijator kontrapeticije, zajedno sa Stefanom Karganovićem i Borisom Mišićem, priznaje za "Vesti" da je srpska zajednica u Kanadi dočekala nespremno ovu inicijativu bosanskih muslimana, ali i da će, pored toga, učiniti sve da ovakav zakon ipak ne bude izglasan.

- U martu smo završili sa prikupljanjem 3.500 potpisa Srba iz Kanade za svojevrsnu kontrapeticiju na nezavisnom sajtu ORG, ali ona još podignuta na sajt parlamenta Kanade zato što, po kanadskim zakonima, mora da je predloži neko od parlamentaraca. Desetak srpskih organizacija iz Južnog Ontarija je podržalo ovu srpsku peticiju i predstavilo je jednom parlamentarcu koji će biti njen sponzor i biće uskoro na sajtu kanadskog parlamenta. Biće to nova prilika da Kanađani čuju pravu istinu.

Zar nije bilo logično da Srbi mnogo ranije odgovore na muslimansku peticiju?
- U pravu ste, ali problem je što u kanadskom parlamentu nema nijednog Srbina, nema nas čak ni u skupštinama provincija.

A zašto nema?
- Zato što mi među sobom nikada ne biramo najbolje. Tužna je istina da nijedna vlast u Srbiji nikada nije podržala nijednog nezavisnog intelektualca u Kanadi. Uvek se oslanjala na "trgovce patriotizmom", one koji glume zarad sopstvenog interesa. Da li vam je logično da je jedan naš uspešan inženjer, pritom izvanredan patriota, dobar za kanadsku vladu, a da ga niko iz Srbije nikada nije pozvao i zamolio da pomogne i svojoj matici. Ali, zašto bi to čudilo kada Srbija svojoj dijaspori nikada nije priznala ono što jesu i Hrvatska ili Rusija. Ukoliko Srbija zaista želi nešto da promeni nabolje, tada bi trebalo da nas uključi u parlamentarni život, a ne da nas zanosi sa Skupštinom dijaspore što je, pokazalo se, bilo mlaćenje prazne slame. Da ne bude zabune, nije ovo problem samo poslednjih godina ili decenija. Dijaspora je oduvek bila dobra za maticu samo dok donosi pare.

Ove godine se obeležava 20 godina od NATO agresije. Čini se da se u dijaspori, posebno u Kanadi, sve ređe seća na taj datum?
- Zaista je to tačno. Ranijih godina smo izlazili mnogo masovnije, protestovali smo srcem, a sada se sve svelo na inicijativu pojedinaca ili manjih grupa ljudi. Tu sam i prema sebi kritičan. Poslednji put sam izašao da protestujem pre oko pet godina i tada nas je bilo ne više od pedesetak.

To kaže čovek koji je zbog NATO agresije izašao iz kanadskog PEN centra?
- Tako je. Priznajem da sam se umorio od priče i dokazivanja. Iz PEN centra sam izašao onog trenutka kada sam shvatio da ne žele da osude bombardovanje RTS i stradanje 16 radnika te televizije, a prethodno su osuđivali hapšenja ili proterivanja novinara iz Afrike, Kine... Pre izvesnog vremena sam organizovao predavanja Srbe Živanovića o Jasenovcu i to i na srpskom i na engleskom jeziku. Na kraju sam doživeo da mi pošalju komentar da je "Jasenovac prevaziđena priča". Jasenovac to nikada ne sme da bude.

Nije valjda to jedini razlog za ravnodušnost?
- Svakako da nije. Život u dijaspori nije nimalo lak, posebno za onu populaciju Srba koji su stigli devedesetih. Stigla su im deca, a pritom se radi od devet pa dok gazda ne kaže. Ruku na srce, uzrok je i neprežaljeno "jugoslovenstvo" među Srbima. Mada su se toga odrekli i Hrvati i muslimani, Srbi i dalje imaju tu jugonostalgiju i sećanje na SFRJ.

Kada ste izašli iz PEN centra da li su vas posle pozvali da se vratite?
- Nikada više me niko nije kontaktirao. Jednostavno, to je taj sistem beščašća na kome funkcionišu stvari. Ukoliko od vas imaju koristi tada će vas pozivati. U suprotnom, ne zanimate ih. Da sam hteo da se "prilagođavam" u Centru za ruske i istočnoevropske studije, bio bih predavač, ali svojevremeno sam odbio da se susretnem sa grupom navodnih albanskih intelektualaca na čelu sa Ibrahimom Rugovom jer sam bio svestan da sam im bio potreban, ne zbog dijaloga, već da bih tom skupu dao legitimitet. Nisam želeo da uprljam 13 godina svog rada u dva naučna centra na Univerzitetu Toronto, mada sam odlično bio svestan da bih na taj način i te kako doprineo svojoj karijeri. Na kraju sam i formalno napustio taj Centar kada su za potrebe kanadske vlade izdali brošuru u kojoj su istoriju temeljne srpske pokrajine Kosovo Metohija počeli od Bajazitove uprave nad njom. Eto na koji način oni gledaju našu istoriju. To sam im i rekao.

Tvrdite da Kanađane ne zanima istina o Srbima?
- To je činjenica. Da li verujete da srednjoškolci ili studenti pojma nemaju za Srbe i Srbiju. Radio sam sa tom decom, zato to tvrdim. Čak i njihovi intelektualci veoma često pitaju da li je to "Sibirija", mešaju nas sa Sibirom. Jednostavno, Kanada je do pre 80 godina imala samo pet miliona ljudi, a sada ima 35 miliona. Ciljano su primani isključivo intelektualci, inženjeri, arhitekte i to iz svih krajeva sveta, a najviše je Kineza, Pakistanaca, Ukrajinaca, Poljaka... Kanada je sada ozbiljna zemlja koju pokreću isključivo interesi i ništa više od toga.

Zar nema svetlih primera poput generala Mekenzija?
- Naravno da ima tih svetlih primera i njih je dosta. Bivši ambasador Džejms Biset posvetio je svoj život odbrani istine o Srbiji, a tu je još mnogo drugih, časnih ljudi. Međutim, većina intelektualaca služe državnom servisu, što je patriotski intelektualno pošteno.

Srpska zajednica u Kanadi to ne može da promeni?
- Pitanje je da li uopšte postoji srpska zajednica. Postoje pojedinci koji vuku i dok vuku uglavnom su predmet kritika, sem kada se neka ideja i ostvari. Tada svi prisvajaju taj uspeh.

Jezik čuva mentalno zdravlje

Da li je i u Kanadi najveći problem asimilacija Srba?
- Ona prva generacija te nove dijaspore koja je stigla 1992. bila je "elita", deca visokih političara, generala, direktora velikih firmi - onih koji su imali para. Oni sa svojom decom u kući govore isključivo engleski.

A šta će im srpski?
- Ne treba im srpski jezik zbog komunikacije. Srpski im treba zbog mentalnog zdravlja, da bi znao ko si i odakle si, da nisi tikva bez korena. Ali, ako se okrenete isključivo materijalnoj filozofiji tada je zaista tačno da vam ne trebaju ni jezik ni poreklo, ništa, samo što više novca u banci.

Neumorni stvaralac

- Radomir Antonijev Baturan (71) rođen je u Babićima u srpskoj Pivi, diplomirao je književnost na Sarajevskom univerzitetu, a magistrirao i doktorirao u Beogradu.
- Bio je naučni saradnik Instituta za književnost i umetnost u Beogradu, Notrop Fraj centra i Centra za ruske i istočnoevropske studije na Univerziteta Toronto, član je Udruženja književnika Srbije i Republike Srpske.
- Kao slobodni emigrant uselio se u Kanadu 1996. Sada živi u Torontu i bavi se naučnim, književnim i nastavnim radom. Napisao je značajne romane o stradanju srpskog i jermenskog naroda "Kustos Mezezija" i "Kukasti nad Srbijom", oba u izdanju Catena mundi iz Beograda. Urednik je dvojezičnog srpsko-kanadskog časopisa za književnost i kulturu "Ljudi govore", koji izlazi u Torontu.

 

Никад нас неће волети они који су покушали да нас униште

politika.rs

Никад нас неће волети они који су покушали да нас униште

Тома Тодоровић

11-14 minutes


ЕКСКЛУЗИВНО
Нека је на част и тим људима који себе зову новинарима, и редакцијама, и медијима који су објавили као сензацију да је наводни ратни злочинац био на челу поворке нишког „Бесмртног пука". Ја сам, то је чињеница, био хашки оптуженик, касније и хашки осуђеник, и веома добро и прецизно се зна зашто: осуђен сам на 15, а потом ми је казна затвора смањена на 14 година због командне одговорности током збивања на Космету. Никада и ни за један злочин, ни за једно убиство, ни за једну смрт, било кога и било где, нисам био ни оптужен, ни суђен и осуђен.

Овим речима Владимир Лазаревић, генерал-пуковник у пензији, у ексклузивном разговору за „Политику" коментарише да су поједини медији, али и неке стране дипломате у Србији, дочекали „на нож" то што је пре неколико дана на Дан победе над фашизмом предводио поворку у дефилеу нишког „Бесмртног пука".

– Мени је на терет стављена одговорност што наводно нисам, како је образложено, спречио протеривање албанског становништва с Косова. То је једина истина. Још је занимљивије што су тенденциозне констатације медија, који су дефинитивно антисрпски настројени, једва дочекали појединци из дипломатских представништава земаља, управо оних држава које су извршиле 1999. године агресију на нашу земљу. Замислите која је то дрскост да такви дипломатски представници себи дозволе да кажу како је срамота што сам ја био на челу „Бесмртног пука", а и дан-данас, после 20 година, ћуте о јединој истини – да су баш њихове државе извршиле највећи ратни злочин у 20. веку, злочин над цивилним становништвом нашег народа, пошто војнички никако нису могли да нас победе и савладају. А да за тај злочин никада и никоме нису пуне две деценије одговарале. Зато мислим да на информације тих медија и брже-боље реакције представника оних који су нас убијали, рушили, палили и уништавали, притом извршивши стравичан злочин над српским народом, посебно и не треба обраћати пажњу. Жалосно је да им медији, који су очигледно под њиховим патронатом и диктатом, несебично помажу у неистинама и нападима на све нас у Србији.

Говорећи о збивањима на Косову и Метохији пре тачно две деценије, Лазаревић, који је у то време био командант Приштинског корпуса, подсећа да је ситуација у нашој земљи уочи бомбардовања била веома компликована и изузетно тешка.

Растурање СР Југославије, по истим методама како је то учињено с претходном СФРЈ, било је дуго и много раније планирано. У другој половини деведесетих година прошлог века, после дефинитивног растурања СФРЈ, на ред је дошло разбијање и Србије и СРЈ. Ситуација је у најкраћем била безизлазна јер није била непознаница да је још за време Дејтона вршен страховити притисак на српско и државно руководство СРЈ да се одрекну Косова и Метохије. У једном тренутку након тога ти притисци су заустављени, али смо добро знали да се тражи и само чека повод како би за нешто Србија и Срби били окривљени и како би се наставило с нападима на нас. Међународна заједница брзо је пронашла савезника у терористичкој паравојсци, насталој рушењем система одбране у Албанији и масовним наоружавањем банди и терориста и сепаратиста на КиМ, у Македонији и самој Албанији. То је био највећи наговештај да се сасвим извесно почиње с разбијањем и уништавањем наше земље.

Где сте ви били тих година пред сам рат?

Претпоследњег дана 1997. добио сам усмено наређење за премештај по потреби службе на место начелника штаба Приштинског корпуса. Дотле сам био начелник штаба Нишког корпуса. Званични указ је требало да донесе председник СРЈ, али се то није догодило – добио сам само војничко наређење команданта Треће армије и начелника Генералштаба и о Светом Стефану, 9. јануара 1998, прешао сам у Гарнизон Приштина. Та година, што је било веома мало знано, била је ратна година на Косову и Метохији. Убијено је небројено цивила и много полицајаца, у сукобима с терористима погинуло је и 45 наших војника. Убијени су у одбрани државне границе Србије и СРЈ, у одбрани интегритета наше земље и у заштити јединица наше армије на Косову и Метохији. Све жртве пале су у борби против паравојне и такозване ослободилачке војске Косова, коју је подржавала, а ту морам да искористим исти израз, такозвана међународна заједница.

Какво је било стање у српској војсци, какав морал војника и старешина у то време и пре бомбардовања?

То је једна посебна прича која је допринела да претекнемо и 1998. и 1999. крајње тешку ратну годину. Захваљујући изванредном борбеном моралу, нигде дотле тако забележеном патриотизму, успешном командовању и високој оспособљености и тактици коју смо применили у борби против терористичке и оружане побуне, а потом и у одбрани наше земље од НАТО агресора, у свему смо надвисили тероризам и осујетили напад на нашу суверену земљу. Та наша тактика сводила се на бригу и чување цивила, инфраструктуре, објеката и територије од деструкције уз најминималнију употребу силе целе 1998.

Како су се потом ствари одвијале?

На почетку наредне 1999, поново о Светом Стефану, постављен сам за команданта Приштинског корпуса, а истога дана генерал Небојша Павковић постављен је за команданта Треће армије. После тога, познато је, 24. марта почела је агресија на нашу земљу и све до краја бомбардовања и терористичке побуне у пролеће те године команда Треће армије и Приштинског корпуса била је на свом истуреном командном месту. На десетине сарадника, сви начелници родова, команданти јединица и органа, помоћници за безбедност, оперативци и многи други били су непрестано с нама.

Каква је била сарадња с органима цивилних власти на Космету?

У тим немогућим условима држава Србија је све време рата функционисала на простору своје јужне покрајине преко Покрајинског извршног већа, пет округа и 29 јединица локалне самоуправе. Наша сарадња с тим органима била је беспрекорна и зна се зашто: један од најважнијих задатака Приштинског корпуса био је да својим одбрамбеним способностима спречи агресора да окупира нашу земљу и да нам отме слободу, али највише да створи услове да органи власти буду у функцији и да народ живи са што мање тешкоћа. Тај задатак, с поносом тврдим, реализовали смо у целости.

Редовно у својим сећањима о том периоду истичете високу тактичко-техничку оспособљеност, борбеност и непоколебљивост наше војске, али не говорите толико о мудрости којој команда НАТО-а није могла да доскочи.

Не бих ту износио личне ставове јер мислим да је можда најбоље да се позовем на документа и студије НАТО агресора после рата – када је требало да се америчком Сенату изнесу закључци, званичници Пентагона рекли су да је српску војску на КиМ сачувала тактика „четири М" и о томе постоји писани документ. А та „четири М" била су маскирање, маневар, мобилност и морал. Значи, они су уочили да нису могли да униште такву војску која врши ефикасан маневар и изузетно се маскира и тако је мобилна да њихова авијација не зна шта гађа. Чак, додаћу и то, 24. марта 2000. године, на годишњицу почетка бомбардовања СРЈ и Србије, главнокомандујући ваздухопловних снага НАТО-а, чији је син као пилот погођен изнад Косова и Метохије и чији је авион оборен, а он се ипак спасао, рекао је дословце: „Српској војсци, односно Приштинском корпусу на КиМ, нисмо могли да учинимо баш ништа у току рата и зато смо гађали цивилне циљеве."

Да ли је то признање немоћи НАТО-а и пораз њихове тактике?

Ево зашто они нама нису ништа могли – ми смо широм зоне корпуса поставили, поред свега другог, 3.000 симулатора произведених у фабрици „Миле Драгић" у Зрењанину, а агресор их је уништио две и по хиљаде. На свих око 11.000 квадратних километара зоне одбране поставили смо и приручне симулаторе од најлона, дрвета, лима и другог материјала. И потом се НАТО хвалио да је уништио на хиљаде наших борбених средстава и јединица. А погођени су били симулатори! И у томе је била њихова „успешност". А онда је, 2017. године, саветник председника САД Доналда Трампа, познати амерички адмирал, званично изјавио, цитирам, „да је НАТО 1999. на Косову и Метохији успео да уништи свега пет одсто ратне технике српске војске". Он је то рекао на основу добијених извештаја о томе шта смо све ми од наоружања, борбених и техничких средстава извукли током нашег измештања с Космета. Ја сам спреман да помогнем тој громади америчке војске да та његова процена буде боља и прецизнија – херојска српска армија изгубила је у неправедном рату мање од два одсто, а све је остало сачувано. Наравно, ипак је за нас најбитније било да је сачувана „жива сила" – народ, српско становништво и остали неалбански живаљ, као и сви наши војни потенцијали. Зато нас не воле и никада нас неће волети.

Какви су били извештаји о збивањима на КиМ од војних експерата Руске Федерације?

Навешћу само један догађај, и то из 2000, када је руски маршал Сергејев у Београду уручио признања једном броју старешина Приштинског корпуса. Тога дана је, директно се обраћајући мени, питао: „Генерале, да ли знате да су НАТО планери падали у несвест када су видели колоне и технику коју ви извлачите с Косова и Метохије?"

С обзиром на то да сте после рата постављени за команданта Треће армије, потом и за заменика начелника Генералштаба ВЈ, а након тога били и хашки оптуженик, потом осуђеник Међународног суда правде и после две трећине издржане казне изашли на слободу, како након две деценије од агресије гледате на тадашњу ситуацију?

Нема ту много приче јер је јасно да је агресијом северне војне алијансе на СРЈ и Србију извршен монструозни и злочин без преседана у историји ратовања. И, свакако да до данашњих дана за тај рат против наше земље, за тај злочин против човечности и мира, за бројне ратне злочине нико није кажњен ево пуних 20 година. Као што је врло јасно да се наша Србија, СР Југославије познато је више нема, и поред свих страдања из тог ратног хаоса и те несреће извукла и да после свих страхота и недаћа полако и сигурно излази из кризе и да се развија. Свакако, питање је када ћемо достићи степен пуне економске развијености, али чињеница је да се враћамо, да чврсто стајемо на своје ноге. Али, међународно право никада више неће стати на ноге јер је само себе погазило том агресијом на Србију и СРЈ. На штету читавог човечанства, међународно право умрло је у ратно пролеће 1999. нападом на нашу суверену земљу и на наш поносити и непобедиви народ.

За крај овог нашег разговора, реците када вам је било најтеже?

Било је много пута тешко, не заборавља се ниједан губитак, ниједна смрт цивила, војника, ниједан плач детета... То остаје у човеку док је жив. Ипак, најтеже је било, рекао бих необјашњиво тешко, када смо морали да се измештамо с Косова и Метохије, када су с нама кренуле и колоне избеглих Срба и других неалбанаца, али и Албанаца лојалних Србији, који нису смели да остану на Космету без заштите своје војске. То је, једноставно, за већину бораца Приштинског корпуса, за све нас старешине и мене лично, био претежак задатак и емотивно непреболан тренутак. Једино што нам је дало снаге и подстрека да издржимо и на том задатку била је мисао коју смо сви носили – да смо сачували Србију и СР Југославију, да смо спречили капитулацију земље и да нико није покорио и окупирао нашу вољену домовину и наш херојски народ.

Да ли имате нешто да поручите некадашњим саборцима, држављанима наше земље и читаоцима „Политике"?

Никада неће бити краја казивању о прошлости и трагичним догађањима. На свима нама је да се сећамо онога што је било, а још више да чинимо све да се збивања у пролеће 1999. сачувају од заборава. Можда ће неко и некада опростити некоме, али нико, никада и нигде не сме заборавити највећи злочин који је наш народ доживео у новијој историји, страдања и невине жртве.

 

субота, 11. мај 2019.

Američki predsednik rešava kosovsko pitanje po izraelskom modelu!

happytv.tv

NOVI SCENARIO: Američki predsednik rešava kosovsko pitanje po izraelskom modelu! • HAPPYTV.RS

Nacionalna Televizija Happy

2 minutes


Američki predsednik Donald Tramp pripremio je plan u sedam tačaka za rešenje spora izmeđi Izraelaca i Palestinaca, a po gotovo istom scenariju, uz izvesne modifikacije, napravljen je i predlog sporazuma Beograda i Prištine.

  • To bi, piše ST, po tački jedan bio sporazum predstavnika Beograda, Prištine i međunarodne zajednice (uključujući SAD i Rusiju).
  • Pod dva, razgraničenje na KiM bilo bi sprovedeno tako što bi severni deo KiM ostao u sastavu Srbije, uz specijalni status Kosovske Mitrovice, navodi list.
  • U tački tri stajalo bi da Mitrovica neće biti podeljena, imaće samostalni status distrikta, a Srbi u Mitrovici biće državljani Srbije, navodi ST.
  • Zatim, piše list, tačkom četiri bila bi predviđena posebna zaštita i eksteritorijalni status za srpske svetinje van severa KiM.
  • Tačkom pet bi bilo obuhvaćeno da Albanci ne mogu da kupuju srpske kuće i obrnuto.
  • Potom bi tačkom šest bio obuhvaćen ekonomski paket za Kosovo, posebno za severni deo, pre svega za gradnju infrastrukture i proizvodnih pogona, a da se obezbede sredstva, biće sazvana međunarodna konferencija.

Granica između Kosova i Srbije (severni deo Kosova), bila bi otvorena za promet građana i robe, bez dužeg zadržavanja, bila bi 7. tačka sporazuma Beograd i Prištine, po skoro istom modelu, uz izvesne modifikacije, koji izraelski mediji najavljuju kao predlog SAD za rešenje višedecenijskog spora Izraela i Palestinaca.

Srbija danas
Foto: Arhiva 

http://tinyurl.com/yyjaqs3z

GENERAL LAZAREVIĆ: NISAM OSUĐEN NI ZA JEDAN ZLOČIN!

informer.rs

GENERAL LAZAREVIĆ: NISAM OSUĐEN NI ZA JEDAN ZLOČIN!

3 minutes


"Neka je na čast tim ljudima koji sebe zovu novinarima i redakcijama i medijima koji su objavili kao senzaciju da je navodni ratni zločinac bio na čelu povorke niškog "Besmrtnog puka"", rekao je Lazarević.

On je istakao da je bio haški optuženik, kasnije i haški osuđenik, i da je prvobitno osuđen na 15 godina, a potom mu je kazna zatvora smanjena na 14 godina zbog komandne odgovornosti tokom zbivanja na Kosmetu. 

"Meni je na teret stavljena odgovornost što navodno nisam, kako je obrazloženo, sprečio proterivanje albanskog stanovnistva s Kosova. To je jedina istina", rekao je Lazarević. 

(FOTO) SKOT PROVOCIRA! Napao Srbiju zbog generala Lazarevića, a onda mu VLADA ĐUKANOVIĆ ZAPUŠIO USTA!

Prema njegovim rečima, još je zanimljivije što su tendenciozne konstatacije medija koji su antisrpski nastrojeni, jedva dočekali pojedinci iz diplomatskih predstavništava upravo onih država koje su izvršile 1999. godine agresiju na našu zemlju. 

(FOTO) SRBI USTALI U ODBRANU GENERALA LAZAREVIĆA I POKOPALI SKOTA NA TVITERU: UBIJALI STE NAM CIVILE, DECU, A SADA PLJUJEŠ PO ČASNOM OFICIRU KOJI NAS JE BRANIO!

"Zamislite koja je to drskost da takvi diplomatski predstavnici sebi dozvole da kažu kako je sramota što sam ja bio na čelu "Besmrtnog puka". A i dan danas, posle 20 godina ćute o jedinoj istini - da su bas njihove države izvršile najveći zločin u 20. veku, zločin nad civilnim stanovništvom našeg naroda, pošto vojnički nikako nisu mogli da nas pobede i savladaju, a da za taj zločin nikada i nikome nisu pune dve decenije odgovarale", rekao je Lazarević.

Podsetimo, američki ambasador u Srbiji Kajl Skot je na svom oficijalnom Tviter nalogu preneo tekst niskotiražnog dnevnika Danas i zaključio da je sramota što je na obeležavanju Dana pobede nad fašizmom penzionisani general Vladimir Lazarević predvodio "Besmrtni puk".

Pratite nas na društvenim mrežama

 

четвртак, 9. мај 2019.

Епископ Иринеј: Могуће је наћи компромисно решење са Албанцима

standard.rs

Епископ Иринеј: Могуће је наћи компромисно решење са Албанцима - Нови Стандард

http://newlookworld.com/

4-5 minutes


четвртак 09. мај 2019. 11:47

Има рецепата у Европи, може се наћи неки модел. Србија не може да призна посебну државу на територији која је извор Србије

Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки др Иринеј угостио је 4. маја 2019. године у свечаној дворани Црквене општине новосадске учеснике семинара „Доживети Европу, причати о Европи". Пријему је присуствовао и Владика мохачки г. Исихије. Поздравивши студенте из Немачке и Србије, стипендисте Фондације Конрад Аденауер (Konrad-Adenauer-Stiftung, KAS), владика Иринеј је истакао да је веома радостан поводом сусрета и да је наведена Фондација једна од ретких политичких организација која има аутентичан интерес за питање Цркве и вере:

– Желим да вас све поздравим у атмосфери и радости Празника изнад свих празника – Васкрсења Христова, јер у обема традицијама, Западној и Источној, ове године је врло блиско био датум Васкрсења, свега недеља дана разлике. Код нас у традицији Православне Цркве од првог дана Васкрса до празника Вазнесења Господњег увек постоји само један поздрав ‒ „Христос воскресе", и сви ти дани се посматрају као један дан Васкрсења. У овом периоду треба да једни друге сагледавамо у контексту да смо не осуђени него даровани да будемо сви вечно заједно, само ако то хоћемо, и са Богом и једни са другима, навео је Епископ бачки.

Студенти су имали прилику да постављају питања владици Иринеју, а један од присутних стипендиста замолио је владику да прокоментарише актуелну ситуацију на Косову и Метохији.

– Ја мислим и данас да Албанци нису превише муслимани, али не треба да заборавимо да екстремни муслимани са Блиског и Средњег Истока, уз огромне финансије, раде на реисламизацији Албанаца. У ратовима Исламске државе на Истоку, највећи проценат добровољаца је са Косова, а онда тек из Босне. Ја лично мислим да Западна Европа уопште није свесна са каквом ватром се игра. Они ће вероватно дати визну либерализацију Албанцима и огромна маса косовских Албанаца ће отићи у Западну Европу. Они су сада главни трговци дрогом у Западној Европи. Ја нисам против муслимана ‒ у глобалном конфликту сматрам да су муслимани жртве Запада, а не обрнуто. Мислим да данас, док влада ова криминална гарнитура на Косову и Метохији, неће бити компромиса између нас и Албанаца, али ако Американци и Европљани схвате да тамо треба довести неке нормалне људе, онда је могућ компромисни дијалог између Срба и Албанаца. Решење видим у томе да се њима дâ највећа могућа аутономија: где су они већина – они имају главну реч, где су Срби већина – Срби имају главну реч. Има рецепата у Европи, може се наћи неки модел. Србија не може да призна Албанцима посебну државу на територији која је извор Србије. Првобитна Србија је тамо, најважнији наши манастири и све је тамо. До дана данашњега, после пет векова турске окупације, ми имамо 1.500 цркава и манастира на тој територији. Албанци немају ништа, објаснио је владика Иринеј.

Преосвећени Епископ мохачки г. Исихије студентима је истакао значај Светоархангелског манастира у Ковиљу, манастира који је основао Свети Сава у 13. веку. По завршетку срдачног сусрета, Епископ бачки г. Иринеј уручио је гостима пригодне дарове и изразио је наду да ће бити још таквих пријатних разговора и дружења.

Извор Епархија бачка/СПЦ, 08. мај 2019.