Ирански тврд орах
Биљана Митриновић
5-6 minutes
Да ли је свет на великој прекретници након што је Иран запленио два британска танкера? Догодио се редак случај да је нека држава западноевропским силама узвратила истом мером, чак и у домену објашњења које су дали, барем за један од њих: догодио се судар између британског брода „Стена Имперо" и њиховог рибарског брода у Ормуском заливу, танкер није одговорио на позив за помоћ, а онда су бродови Иранске револуционарне гарде усмерили британски брод у своју луку. Посада ће бити пуштена тек након завршетка истраге. Догађаји у низу не обећавају миран расплет: прво су САД иступиле из нуклеарног споразума с Ираном, ЕУ је била за одржавање спорaзума, уз првобитно дуго иранско испуњавање преузетих обавеза. Уследило је обарање дронова, а британска заплена иранског танкера на Гибралтару представљала је јасан корак ка даљем заоштравању односа западног света с Ираном. Тиме је и ЕУ доведена пред коначан избор – на чију страну ће се сврстати.
АМЕРИЧКИ ЧУВАР: Када су Иранци узвратили, за већину посматрача потпуно неочекиваном запленом британских танкера, САД су најавиле војну операцију под називом „Чувар", чији је ће декларисани циљ бити осигурање безбедне пловидбе морским путевима Блиског истока. Претходни догађаји су већ САД створили повољан основ за даље повећање војног присуства у региону. То им сада даје добар основ и велику слободу избора у ком правцу ће усмеравати развој даљих догађаја. Повећањем војног присуства у региону и на самој граници с Ираном створиће могућност да потпуно контролишу пловидбу и транспорт енергената из тог региона у све делове света, али и повољне предуслове за директну војну акцију против Ирана. У свакој од опција САД стварају услове да значајно утичу на производњу и транспорт нафте и гаса, а то онда прелази ниво међусобног односа с Ираном и почиње дубоко да задире у интересе других земаља које се снабдевају енергентима из овог региона. Ту, пре свега, треба имати у виду Кину. Ко ће и како све реаговати, а многи су изазвани овим потезом, тешко је предвидети, али је већ сада јасно да ће безбедносна ситуација у региону добити нове актере чији су интереси директно угрожени. Владимир Путин је оценио конфронтацију САД с Ираном забрињавајућом, подсетио да се она одвија у близини руских граница и да се тиче земаља с којима Русија има блиске односе, да може узроковати нове таласе избеглица и нанети значајну штету глобалној економији и светској енергетици.
ЕВРОПСКИ ШЕФ: Натегнутим и неочекиваним избором Урсуле фон дер Лејен за председника Европске комисије већ компликована једначина ЕУ добила је још једну неизвесност. Политичарка која у свом досадашњем раду није показала значајне резултате и квалитет обављајући послове на националном нивоу сада би требало да на много захтевнијем задатку буде успешна и формира владу ЕУ коју чекају углавном проблеми. А они су вишеструки: од различитих визија каква ЕУ треба да буде у политичком и организационом смислу, преко успореног економског раста, до става према важним спољнополитичким питањима. Може ли се очекивати да ново руководство, у чије способности већ сада постоје сумње и које је изабрано уз игнорисање воље европских бирача, реши нагомилане проблеме из периода претходне власти и одреди се према спољнополитичким изазовима? Први тест је Иран, где ће се показати које опредељење ће заузети и колико успешно ће их провести.
Непознаница је и да ли ће се незадовољство чланица ЕУ стишати или продубити новим неспоразумима. У Италији је чак наглашена могућност распада владајуће коалиције; неке земље источне Европе су исказале јасно незадовољство због тога што практично не учествују у управљању ЕУ, а тек се о „брегзиту" ништа не зна.
РУСКА ДРУЖБА: У том контексту скуп од 300 немачких и руских високопозиционираних представника привреде, науке и културе, које су предводили шефови спољних послова Хајко Мас и Сергеј Лавров, на дводневном Петербуршком дијалогу код Бона – представља показатељ да Немачка, ма колико представљала ослонац и главног играча ЕУ, паралелно и упорно гради и сопствени пут, различит од званичне европске политике. Тиме се даје јасан знак да пример „Северног тока 2" неће бити једини, већ да ће таквих разилажења у будућности бити све више. Биће интересантно.
Нема коментара:
Постави коментар