Претражи овај блог

среда, 29. април 2020.

Сергеј Глазјев: Сведоци смо смене светског економског система (1)

standard.rs

Сергеј Глазјев: Сведоци смо смене светског економског система (1) - Нови Стандард

17-22 minutes


Тренутно траје процес који је сличан ономе што се догодило током Велике депресије 30-их година прошлог века, када је дошло до промене у системима управљања

Руски економиста и политичар, члан колегијума (министар) за основне правце интеграције и макроекономију Евроазијске економске комисије, академик Руске академије наука Сергеј Глазјев говорио је у великом интервјуу за Јутјуб канал „RТ на руском" о својој визији посткоронавирусне стварности у свету, недостацима глобалног финансијског система и предностима кинеског и индијског економског модела.

Како видите будућност руских и светских финансија после карантина?
Сигуран сам да карантин неће дуго трајати. Кина је из њега већ изашла, а постепено излазе и европске земље. Неке земље га нису ни уводиле. Први шок, повезан са страхом од непознате опасности, полако нестаје. Владе су научиле да раде у ручном режиму, што је веома важно за редистрибуцију ресурса у областима које су потребне за јавну безбедност. У начелу су ове мере у кратком року дале добар подстицај стварању нових инструмената за управљање економским развојем, као што је директно управљање кредитима, што је за нас посебно важно. До сада су се монетарне власти држале по страни истичући да је то наводно посао владе која се бави економским проблемима, док би Централна банка само требало да обезбеђује макроекономску стабилност. Као резултат тога, није било ни стабилности, ни економског развоја.

Сада, напокон, влада и Централна банка почињу да раде заједно. Ово је веома важно, јер постаје јасно да без кредита у савременој економији није могуће решити ниједан развојни проблем. Значај здравствене заштите нагло је порастао, што је такође веома важно. Повећани су захтеви људи у погледу дисциплине.

И уопште, чини ми се да ће овај шок, који нас учи новим условима функционисања економије и друштва, дати позитиван импулс. Али под условом да карантин ускоро буде укинут. Сигуран сам да ће он бити укинут, јер смо прикупили довољно статистичких података који сугеришу да смисао карантинских мера није толико у спречавању инфекције, колико у смањењу стопе заразе. Јер ако се сви истовремено разболе, јасно је да медицински капацитети у било којој земљи, па и у Америци, где 20 одсто БДП-а одлази на здравство, неће моћи са тим да се носе. И овај проблем је решен. Стога све земље постепено почињу да напуштају карантин и самоизолацију, обнављајући оне врсте економских активности које доносе највећу друштвену корист и радећи на обнављању економије и стварању нових тачака развоја.

Питање колико ће ефикасно земље излазити из карантина је веома важно. Мислим да ће Сједињене Државе бити у најтежој ситуацији, јер су се тамо поклопиле финансијске турбуленције, паника и конвулзивни потези власти, који се повлаче без икаквог озбиљног плана, по принципу „наштампаћемо новца колико год треба". Неповерење према Америци расте, посебно у вези с недавним изјавама да Кину треба позвати на одговорност, и алузијама председника Трампа да би сада требало Кини испоставити велики рачун.

Колико је дубока глобална економска криза данас? Шта је променио коронавирус?
Па, генерално, за кризу кажу да је она структурална. Очигледно је да је повезана са технолошком револуцијом, а такве револуције се дешавају једном у 50 година. Заправо, све што данас потреса свет у погледу цена нафте, увођења информационих технологија и осталог – све је то било потпуно предвидиво. Важно је истаћи и да је овај пандемијски шок још више повећао потражњу за технологијом, која је већ експоненцијално расла.

Технолошка страна ове кризе је отприлике иста структурална револуција у привреди повезана са технолошким напретком каква се одиграла у 70-им и 80-им годинама прошлог века. Такве револуције су аналогне промени Кондратијевљевих таласа (Кондратијевљеви таласи су дугорочни, полувековни привредни циклуси названи по руском економисти Николају Кондратијеву; прим. НС) и увек их прате дуге депресије јер је потребно да прође пет до десет година док се капитал не ослободи застарелих технологија, а за то време се концентрише у финансијском сектору, формирајући финансијске балоне.

Пешак са заштитном маском испред екрана брокерске куће у Токију на којем су приказане цене акција, 17. март 2020. (Фото: Issei Kato/Reuters)

Све ово са становишта реалног сектора изгледа као турбуленција, као депресија, попут неке финансијализације економије, јер се у овом периоду одиграва много више обрта у финансијском сектору него у реалном. Али на крају финансијски мехури пуцају а преостали капитал прелази у технолошке путање новог типа и започиње Кондратијевљев растући талас. Овај процес траје већ око 15 година и у овом прелазном року у принципу видимо да се нова технологија, која чини основу нове технолошке структуре, брзо развија. То су биоинжењеријске технологије, које су сада у великој потражњи у вези са покушајима производње нових вакцина; то су, наравно, информационе и комуникационе технологије, на које данас сви убрзано прелазимо; то су нанотехнологије, које нам омогућавају да дизајнирамо све ове минијатурне и високопродуктивне електронске биоинжењеријске ствари; то су адитивне технологије које нам омогућавају да без човековог учешћа направимо велики број производа; и наравно дигиталне технологије о којима данас сви говоре. И ту је мање-више све јасно.

Али још један процес, који код многих изазива велику забринутост, па чак и апокалиптична предвиђања, повезан је са очекивањем да ће нас уобичајене економске институције, на које смо навикли да се ослањамо, извести из кризе у посткризну будућност, како тврде стручњаци који верују у тржишни фундаментализам. У недостатку јасних објашњења чак су и смислили назив: „Нова стварност". То је процес који је, ако узмемо историјску аналогију, сличан ономе што се догодило током Велике депресије, када је дошло до промене у системима управљања. А систем управљања који је покренуо економију у 19. веку био је заснован на приватним породичним капиталистичким предузећима и одликовао се безобзирном експлоатацијом радне снагe. На томе је почивала економија европских колонијалних империја. Оне су благостање својих грађана који су се бавили приватним бизнисом увећавале путем неравноправне прерасподеле националног дохотка из колонија у корист метропола.

Овај колонијални светски поредак почео је да пуца по свим шавовима још за време Првог светског рата, после којег су се готово све колонијалне империје срушиле, осим Велике Британије. Она се одржала још 10 година, јер су Британци веровали да су Први светски рат окончали у свом интересу и да су остварили светску доминацију. Међутим дошла је криза, Велика депресија, и Британска империја је покушала да се огради од остатка света, посебно од Сједињених Држава, али су на крају ти покушаји да се одржи глобална доминација резултовали мирењем са фашизмом и кошмаром Другог светског рата, након чега се свет драматично променио. Оно што се сада историјски догађа налик је времену 30-их и 40-их година – стари светски поредак више не функционише, институције које су обезбеђивале економски раст су издахнуле, почиње формирање нове светске економске структуре, то јест новог система институција који ће обезбедити даљи друштвено-економски развој.

У прошлом веку, овај процес је имао катастрофални карактер. У два светска рата погинуло је више од сто милиона људи, дошло је до огромних разарања. Као резултат ових ратова, свет је био другачије организован, формирана су два глобална система: совјетски са вертикално интегрисаним министарствима – производним удружењима у којима су радиле стотине хиљада људи, покривајући трећину света. И амерички – са транснационалним корпорацијама, које су биле исти дивови као и совјетска министарства, и такође су организовале обнову економије у преостале две трећине света.

Оба система су имала недостатке, али имала су и предности које су омогућиле организовање рада стотина хиљада људи у дугим производним ланцима огромног броја роба, укључујући и широк спектар робе широке потрошње, па је тако настао појам „потрошачког друштва". Затим се појавио и концепт „социјалне државе", као глобални феномен у различитим облицима. Широм света средњошколско образовање је постало стандард, а права радника су заштићена. Уопште, обликован је модел света који знамо. Пре катаклизме Другог светског рата свет је био потпуно другачији.

Грађани Њујорка шетају Тајмс сквером (Фото: Artem Vorobiev/Getty Images)

Сада пролазимо кроз исту такву трансформацију: стари модел не функционише, економски систем који је функционисање светске економије након рата дефинисао као два политичка система, од 1991. године претворио се у један политички систем – изгледало је тако. А у тренду либералне глобализације, који је прогутао цео свет, претпостављало се да је за сва времена створен универзални модел, где међународни капитал одређује економски развој не само корпорација, већ и држава. Догма је била отварање граница за кретање међународног капитала, па је и код нас, на пример, постао доминатнан став да ће страни инвеститори доћи и све организовати, изградити нове погоне и спровести модернизацију. То је био веома наиван поглед на свет, јер присталице ове идеологије нису схватале да је међународни капитал у овом систему углавном амерички и европски капитал.

Најважнији елемент, могло би се рећи чак и мотор ове старе, одлазеће глобалне економске структуре, била је способност издавања глобалног новца, што данас у огромним размерама чине америчке Федералне резерве, Европска централна банка и Банка Јапана. Цела ова машина вртела се на таквој трансмисији. Сада, у ситуацији када се догодио још један колапс, увиђамо да је западни финансијски систем заправо у турбулентном стању од почетка 2000-их година. Сваких 80 година долази до финансијског колапса и сваки од њих је јачи од претходног.

Да ли је руска влада требало да усвоји пакет антикризних мера пре коронавируса?
Имамо све потребне алате. Због чињенице да су на иницијативу нашег председника донети закон о стратешком планирању, закон о индустријској политици и уведени посебни инвестициони уговори – покренути су механизми рефинансирања комерцијалних банака за конкретне циљеве. Засад су формулисана само два циља – мала и средња предузећа и финансирање пројеката уз гаранције владе.

Али да би ови разноврсни алати функционисали, важно је да их ујединимо у заједнички систем фокусиран на раст производње и инвестиција, те да на тај начин створимо неку врсту индикативног планирања у којем би држава и пословна заједница плански развијале економију у правцима који обећавају развој нових технологија. За то би монетарне власти створиле дугорочне кредите, који би помоћу посебних инструмената рефинансирања ишли у специјалне инвестиционе уговоре. Овде реч „специјалне" значи да је све усмерено: циљани уговори, за које би пословни сектор одговорао у смислу раста производње и развоја нових технологија, а држава би била одговорна у погледу стварања стабилности макроекономских услова, пореског система, доступности кредита, односно стварања услова неопходних за повећање производње.

Да ли су старе методе супротстављања паду глобалне економије ефикасне?
Систем управљања, који је омогућавао економски раст у другој половини 20. века, функционисао је на следећи начин: Федералне резерве и друге централне банке емитовале су новац који је имао глобалну солвентност. Тај новац су првенствено користиле владе, али је истовремено тим новцем формиран механизам рефинансирања за велике транснационалне корпорације. Корпорације повезане са центром емисије одувек су имале могућност неограниченог кредитирања. Па, рецимо, пре увођења евра, све националне банке европских земаља издавале су новац за потребе корпорација. Односно штампале су своју националну валуту, узимајући менице корпорација као залог. Емисија новца ишла је директно на финансирање корпоративног сектора, који је путем комерцијалних банака могао да добије било који износ новца уз одговарајући залог. А ова монетарна експанзија претварала се у производњу, односно новац је материјализован у производњи добара и услуга.

Након кризе 2008, овај механизам је почео да прави озбиљне пропусте. Прво, постало је јасно да већина великих комерцијалних банака у ствари представља финансијске балоне, односно дивовске финансијске пирамиде деривата, које су већ уочи 2008. достигле квадрилион долара. Радило се о ничим обезбеђеној финансијској шпекулацији која је подстакнута емисијом новца. Другим речима, емитовало се све више новца, али је тај новац ишао првенствено на надувавање финансијских балона. Према нашим проценама, отприлике сваки пети долар који је штампан од 2008. године отишао је у реални сектор. Већина је отишла у надувавање финансијских балона. Отприлике иста ствар догодила се у Европи. Сви знају приче о Грчкој, Италији, Шпанији. Све су то локални балони дугова, који су потхрањивани емисијом новца, јер је Европска централна банка на крају откупила све обавезе проблематичних влада.

Зграда Европске централне банке у Франкфурту (Фото: AP Photo/Michael Probst)

Дакле, први шок који је овај систем доживео је онај из 2008. године, на шта је реаговао оштрим повећањем монетарне емисије у корист банака. Статистички подаци америчког Конгреса – не знам колико су поуздани – показују да је тада око 16 трилиона долара бачено у подршку 20 системски важних банака, које уопште журиле да тај новац уложе у реални сектор. Оне су пре свега реструктурирале своје дугове, рефинансирале их и затвориле рупе. Тада се ситуација стабилизовала на 10 година, они су тај новац вратили, а сада се све понавља, и нема сумње да колапс финансијских балона, који се опет догађа на америчком тржишту, неће бити компензован на другачији начин кад је у питању производни сектор. Једина промена коју видимо у односу на 2008. је драстично смањење потражње.

Ко и даље надувава финансијске балоне?
У почетку су се балони распрснули, потом су се поново надували, а данас је обим деривата на финансијском тржишту приближно исти као и пре. Након пропасти овог финансијског тржишта, изгубљено је око 15 трилиона долара актива – то су огромни губици за људе који су ту држали своју уштеђевину.

Долази до редистрибуције – када се балон поново надува, то не значи да новац добијају они који су га изгубили. Никако. Они који су изгубили, изгубили су заувек. Балон се надувава у корист оних који су ближи центру емисије новца. Ово је веома корумпиран шпекулативни систем, који није усмерен на раст производње, нити на побољшање благостања грађана, већ на богаћење финансијске олигархије. Они финансијски олигархијски кланови који се налазе поред ФЕД-а, и који заправо управљају ФЕД-ом као акционарским друштвом, увек су први примаоци емисије новца у таквим кризним ситуацијама. У нормалним ситуацијама држава је главни прималац новчане емисије, али током кризе инјекције новца не иду искључиво кроз државне канале. Инфузије иду онима који су ближи штампарији. Грубо говорећи, финансијска олигархија штампа новац за себе.

Остали који немају новца, губе своје активе, не могу да их подрже новим кредитима, банкротирају и њихова имовина иде онима који имају новац. Свака финансијска криза је редистрибуција богатства на апсолутно гигантском нивоу, али поента ових манипулација финансијским системом није у финансирању инвестиција или проширењу производње, већ у редистрибуцији богатства у корист оних који су ближи центру финансијске емисије. Овај амерички систем је сада практично превазиђен. Више не обезбеђује економски раст који је постојао почетком овог века или у другој половини прошлог века. Отприлике већ 20-25 година реални приходи становништва САД не расту, односно систем са становишта реалне економије ради „у празно", доносећи профит онима који су приватизовали штампарију новца.

У Кини видимо формирање фундаментално другачијег система који комбинује тржишне механизме и стратешко планирање, при чему држава у потпуности контролише кретање новца. Емисију новца не одређује финансијска олигархија, већ државна банка. Али балона има свуда, нема савршеног система. Међутим, морам рећи да је кинески систем управљања економским развојем данас за ред величине ефикаснији од америчког. Ефикаснији је и од оног који је био у Совјетском Савезу. Изгледа да узима у обзир ове врсте недостатака, и оне који су били карактеристични за совјетску директивну економију, и ове карактеристичне за олигархијску западну економију. Кад кажемо узима у обзир мислимо на то да користи тржишне механизме у сврху повећања инвестиција, за раст производње у интересу побољшања благостања људи.

Другим речима, кинески систем управљања регулише тржишне односе на такав начин да пословање функционише у интересу повећања благостања друштва. То се врши кроз веома сложен систем регулисања привредне активности, где држава, пре свега, одржава стратешко планирање и сугерише пословној заједници у којим областима може да добије подршку. Осим тога, држава у потпуности контролише кружење новца, новчане токове. Све банке су у државном власништву и све раде на повећању инвестиција. Генерално, цео систем управљања задужен је за раст инвестиција. Ефикасност сваког функционера у кинеском систему – било у корпоративном сектору, општинској администрацији или централној влади – мери се према томе колико је повећао улагања. Стога стопа акумулације у Кини достиже 45 одсто бруто производа. То не постоји нигде више на свету. У Америци је 20 пута мања.

Банкарска службеница пребројава јуане (Фото: China Daily)

Врло важно је истаћи да се комплетна емисија новца која се у Кини спроводи кроз државни банкарски систем фокусира на финансирање инвестиција, а не на финансијске балоне. Они се повремено појављују, али појављују се на основу раста одређене материјалне имовине или актива. На пример, балони на тржишту некретнина се појаве када се изгради више него што људи могу да купе. Иза овог балона не стоје деривати, као што је то случај у Америци, који уопште нису обезбеђени, не стоје изведене хартије од вредности, већ реална имовина за којом нема довољно потражње. Искуство показује да након што се ови балони уруше и вредност те имовине падне, они се укључују у економски промет. „Градови духова", разглашени у познатој књизи америчког новинара, данас су насељени.

Ефикасност кинеског система је врло јасно видљива по стопи монетизације. У Кини је данас ниво монетизације привреде већи него у Америци скоро 1,5 пута. Тамо је новчана маса 200 одсто БДП-а. Сва ова огромна новчана маса одржава се у контурама реалног сектора, не улази у финансијске балоне деривата. Систем регулише новчане токове на начин да су они усмерени у финансирање репродукције економије, у реални сектор.

НАСТАВИЋЕ СЕ

Превео Владимир Кршљанин/Нови Стандард

Извор Реальное время

 

Лети ли „Ер Србија“, заједно са осталим авиокомпанијама — у пропаст

rs.sputniknews.com

Лети ли „Ер Србија", заједно са осталим авиокомпанијама — у пропаст

Стефан Ђурић. Sputnik Србија

4-5 minutes


„Ер Србија" ће делити судбину већине светских авио-компанија које се тренутно налазе у веома тешкој ситуацији. Губици у авио-индустрији су већ велики, а могуће је и да нове мере против корона вируса додатно отежају пословање авио-превозника. Делимичан опоравак те индустије може се очекивати тек крајем године.

Тако сматра професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић, који за Спутњик каже да је авио-индустрија међу првима осетила последице економске кризе која је уследила због пандемије корона вируса и да ће можда бити међу последњима која ће из ње изаћи.

© AP Photo / Chinatopix

Авио-индустија је међу првима осетила економске последице пандемије корона вируса

„Ер Србија" ће делити судбину светских компанија

Према Савићевим речима, чињеница да се велике светске авио-компаније налазе пред банкротом указује на то да постоје земље које не помажу домаћим предузећима.

С друге стране, он сматра да је „Ер Србија" у нешто другачијој ситуацији, јер иза ње стоји снажна држава, која се определила да помогне једином националном превознику, али напомиње да, чак и с том помоћи, компанија неће избећи судбину која је задесила већину светских авио-компанија.

„По природи ствари, увек оне компаније које су слабије позициониране, трпе кризу више него оне које су добростојеће. Колико знамо, „Етихаду" нису баш цветале руже у последње време, а заједно и нашој „Ер Србији". Чека нас један тежак период, посебно за „Ер Србију", која треба да преброди све те тешкоће и да се врати бар у стање које је било пре економске кризе", истакао је Савић.

© Tanjug / Зоран Жестић

„Ер Србија" неће избећи судбину која је задесила већину светских авио-компанија

Опоравак авио-индустрије тек на јесен или зиму

По његовом сазнању, број путника на београдском аеродрому смањен је за 95 одсто, што значи да раде само спорадични, хуманитарни и летови који „заглављене" путнике возе из и враћају у Србију.

Ипак, саговорник Спутњика наглшава да је та ситуација тренутна и да ће се авио-индустрија опоравити, али сматра да тај опоравак неће бити једноставан, брз и лак.

„У овом тренутку је тешко процењивати када ће доћи до озбиљнијег опоравка. Да се присетимо, једна од важних активности у авио-саобраћају се одвијала управо између пословних људи, друга се односила на транспорт робе, а, можда најважнија, се односила на област туризма. Као што видимо, ништа од тога се неће брзо опоравити, посебно туризам, где су чак предвиђене и посебне мере. Барем још неколико месеци, до јесени или зиме, све ове комапније ће бити у тешкој позицији", сматра Савић.

Мере против короне – додатни терет

Упитан да прокоментарише предлог који се појавио у свету да због социјалне дистанце средња места у авионима буду празна, Савић одговара да би то био додатни удар на авио-компаније, заједно са „Ер Србијом", које су последњих година убацивале додатна седишта у авионе.

„У тим околностима, већина светских компанија неће моћи да послује. Људима се чини да је у тој бранши велики профит. Није мали, али су трошкови врло високи и није их могуће смањити. Када се високи трошкови деле са великим бројем путника, онда то обезбеђује профит, али ако се број путника смањује, онда огромни фиксни и други оперативни трошкови оптерећују цену коштања", објашњава Савић.

© Tanjug / DRAGAN KUJUNDZIC

Сви услови, садашњи и нови, неће ићи у корист пословања авио-индустрије

Он додаје да би се тај проблем могао решавати повећањем цена карата, али да се онда јавља питање – ко ће да путује? 

„Управо та огромна путовања људи с краја на крај земље и у националним оквирима су омогућила развој авио-саобраћаја. Драматично се повећавала количина терета и броја путника. Сада имамо потпуно супротну тенденцију, не само због прописа који нам тек следују, него и због економске кризе и свега што је наметнула пандемија. Сви услови, садашњи и нови, који се очекују, никако неће ићи у корист пословања авио-индустрије и биће само додатни терет", закључује саговорник Спутњика.

 

уторак, 28. април 2020.

Павић: Србија је због пандемије у изузетној геополитичкој позицији

standard.rs

Павић: Србија је због пандемије у изузетној геополитичкој позицији - Нови Стандард

6-7 minutes


„Само економски снажна и образована Србија може трајно да брани позиције које су јој се наместиле у новој прерасподели геополитичке моћи"

Војним и економским јачањем Кине, Русије и још неких земаља из Азије и Индокине, од пре неколико година нестала је глобална унилатерална моћ САД и западних земаља, а пандемија вируса COVID-19 само је широм отворила врата и јасно обликовала нову визуру прерасподеле светске геополитичке моћи. Туча титана тек је почела, трајаће још, јер САД су и даље прва светска сила, а чињеница да Капитол хил није више "кров света" тиче се свих осталих, па и Србије.

Светски медији дуго већ анализирају нову геополитичку прерасподелу моћи. Експрес је тим поводом разговарао са позваним стручњацима, тражећи одговор на питања: Колико је Србија у бољој међународно-политичкој позицији, какву међународну политику треба да води, да ли сме да се стриктно окрене једном од блокова и шта је очекује у решавању косовског чвора?

Александар Павић, политиколог, стручњак за геополитичке односе и амерички ђак, ексклузивно за Експрес каже: "Ово је изузетна позиција Србије, заправо се може рећи да је сад Србија независнија у поређењу са земљама у региону. Тачно је да се сад мешају геополитичке карте, а Србија је због свог стратешког положаја и историје занимљива свим великим силама.

Било би веома значајно да ту позицију данас валоризује. Србија би данас могла, у тој позицији је, да води политику коју је водио Броз, да балансира између Истока и Запада, да гледа своје интересе, а да са свима буде у пријатељским односима. Извесно је да су Кина и Русија у неку руку штит Србији, то је показала и ова пандемија, а закаснеле реакције Европске уније, као и њено накнадно удварање Србији само су доказ да би Србија морала да остане у добрим односима и са ЕУ", каже господин Павић.

Павић још додаје да би уз све поменуто било важно да Србија из пандемије извуче поуке свих грешака, својих и туђих, да јача сопствену привреду, да унапређује школство и здравство, да улаже у науку. "Све то може постићи паметном политиком балансирања и независности између великих сила. Само економски снажна и образована Србија може трајно да брани позиције које су јој се наместиле у новој прерасподели геополитичке моћи. Све ово што причамо је последица чињенице да је Србија увек била своја, да је то често скупо плаћала, али дошло је време да то сад може да валоризује", каже Павић.

"У време корона-халабуке Србијом се ширио виц који лепо осликава однос Запада према Србима: Њујорк, деца се играју у Централ парку, одједном се појављује страшан лав одбегао из зоолошког врта… Вриште деца, драма и онда неки човек скочи на цара животињског света… Си-Ен-Ен објављује: Храбри Европљанин спасао децу из лављих чељусти. Храбри човек зове редакцију да јави да он није Европљанин. Си-Ен-Ен обнавља вест: Неустрашиви Балканац спасао невину децу. Човек дојури у офис и гласно објашњава да није Балканац. Па, шта си? Србин, каже. Си-Ен-Ен, брејкинг њуз: Српски терориста убио лава, дечјег љубимца", сликовито објашњава односе Запада према Србији Слободан Рељић, универзитетски професор и дугогодишњи главну уредник НИН-а.

Рељић тврди да "том стазом иде и Гардијан забринут 'бригом' Русије и Кине у корона добу за те 'терористе' који су под контролом ЕУ, НАТО, САД, Берлина, Лондона, Париза… Важно је рећи да је брига Запада, с њихове тачке гледишта – оправдана. Промене у геополитичким односима које је корона још убрзала, воде Србе и Србију у положај који ће све мање зависити од отужне шаргарепе која се зове 'пријем у ЕУ'. Број еврофила међу увек скептичним Србима ће се свести на прозападну елиту и НВО букаче. С друге стране, НАТО, који је одржавао дисциплину на Балкану, имаће све више унутрашњих ломова и прегруписавање."

Све поменуто у сложеним али и себичним интересима доноси Западу двострук проблем. "Како слаби њихов терор над народом који заузимају централни простор на Балкану (као што Немци држе централни простор Европе), онда ће се Срби мигољити и склањати, што је историјска неминовност. За разлику од деведесетих година кад су западне институције уцењивале, пљачкале, бомбардовале без страха и ризика, сада постоје потенцијални заштитници као што су Русија и Кина. Тако ће западна контрола бити угрожена у свим областима – политици, економији, у културној размени, па и на безбедносном плану", објашњава Рељић.

Он се апсолутно слаже са осталим саговорницима Експреса да су нови историјски токови повољни за Србију и Србе. "Неће бити гажени кад год се некој Тањи Фајон или Лајчаку прохте да покажу како су важни", каже Слободан Рељић, али и упозорава на мудрост и опрезност. Он предлаже шта би Србија све требало да уради како би валоризовала нови и повољнији геополитичку положај:

"Позитиван развој има и своје наличје. Како расте интерес великих сила за неку земљу, онда се она мора оспособити да буде партнер, а не пион на табли. То није једноставно за земљу са имплементираним демократским системом. Потребна је орбановска одлучност. То прво подразумева да се наша прозападна елита и екстремно вестернизовани медијски систем престроје. Да се не наплаћују од државе а раде против ње. А ту је улога владајућих структура примарна. Ако желе да остану владајуће. Јер српски народ се престројио. Запад и све његове структуре се међу Србима доживљавају као перманентно непожељне на начин како су се овде досад појављивале. Или у најбољем случају трпе се као нужно зло. И нема времена за губљење. Сви процеси у свету ће се драстично убрзати", упозорава Рељић.

Аутор Ђоко Кесић

Насловна фотографија: Нови Стандард

Извор Експрес, 26. април 2020.

 

понедељак, 27. април 2020.

Економске пројекције и гледање у пасуљ

politika.rs

Економске пројекције и гледање у пасуљ

Небојша Катић

5-6 minutes


Ако се може веровати априлским пројекцијама Међународног монетарног фонда (ММФ), Србија би у 2020. могла проћи са падом бруто домаћег производа (БДП) од само три процента. У Европи би једино Малта и Молдавија могле имати мањи пројектовани пад БДП-а. Који дан раније, Светска банка је проценила да ће пад српског БДП-а бити још нижи – свега пола процента. Оваква предвиђања изазвала су усхићење власти и њима блиских медија и доживљена су као још једна потврда економске снаге Србије, исправности њене економске политике, мудрости власти и визионарства председника државе. Ваљало би бити опрезнији.

ММФ је своје пројекције правио у тренутку када се не зна колико ће пандемија трајати, колика ће бити дубина кризе, какво ће дејство на економију имати подстицаји које државе примењују, каква ће бити интеракција светских економија. Ове прогнозе јесу нешто прецизније од гледања у пасуљ, али не много. Економија није егзактна наука, она се само прави да јесте. Да је економија егзактна наука, велике разлике у поменутим прогнозама ММФ-а и Светске банке не би биле могуће.

Србија ће вероватно имати мањи економски пад од највећег броја земаља у Европи – то је свакако добро, али то не сведочи о снази српске економије. Ако би очекивани пад БДП-а био показатељ моћи једне економије, тада би Гвајана, Јужни Судан или Бенин били светски лидери – БДП ових држава неће ни падати, већ ће порасти за више од четири процента. Да ли су најразвијеније светске економије, за које се прогнозира пад БДП-а између пет и девет процената, инфериорне у односу на ове шампионе раста?

Када се догоде велике глобалне кризе, тада кретање БДП-а не зависи од снаге економије, већ пре свега од њене структуре и зависности од светског тржишта. Државе које су ослоњене на туризам, или оне које су велики извозници (било сировина, било индустријских производа) забележиће највећи пад БДП-а. Немачка, с којом у последње време Србија воли да се пореди, могла би у овој години да забележи пад од седам процената. Узрок је везан за (пре)високо учешће индустријског извоза (посебно аутомобила) у економији земље. Србија ће у том контексту проћи боље зато што у њеном БДП-у ни туризам, ни извоз немају велику улогу. Или грубље, мањи пад БДП-а Србије одраз је њене неразвијености, а не снаге економије.

Србија је и током претходне велике кризе у 2009. забележила релативно мали пад БДП-а, од око три процента. Лек за излазак из кризе тадашње власти су, у својој премудрости, нашле у ино-кредитима, па се Србија само у периоду 2008/2009. задужила за додатних пет милијарди евра. Ефекти такве мудрости довели су до тога да је економија потом стагнирала девет година, остварујући просечну годишњу стопу раста мању од једног процента. То искуство би актуелна власт морала стално да има на уму.

Судбину економије у наредној деценији неће одредити дубина пада БДП-а у 2020. Поготово ће бити опасно ако Србија и свој пројектовани раст БДП-а од 7,5 процената за 2021. прихвати здраво за готово, па крене у нови процес задуживања на терет голуба на грани. Сви параметри финансијског ризика на које се власт данас ослања и којима се толико хвали, улепшани су прецењеним курсом динара. Србија је много рањивија него што следи из тако деформисаних параметара. Саветовао бих српској влади да пажњу посвети трговинском билансу, билансу текућих плаћања и висини спољног дуга. Кретање ових показатеља ће дугорочно одредити судбину Србије и пресудно утицати на брзину којом ће се привреда опорављати од кризе.

Ризикујући да будем досадан, поновићу још једном – ако Србија буде поново узимала иностране кредите како би финансирала динарске буџетске трошкове (пензије, плате у јавном сектору...), ако буде узимала ино-кредите како би на силу одржавала прецењену вредност динара, дужничка омча ће годинама гушити економију. У том случају повериоци ће одређивати економску судбину земље. Неминовни велики буџетски дефицит који ће Србија остварити ове године јесте неугодан, али ће бити погубан ако се буде финансирао девизним кредитима. Великодушно нуткање помоћи у виду јефтиних иностраних кредита, а до тога ће свакако доћи, само је клопка и проверени механизам уништавања слабих економија.

Ризикујући да повредим монетарне пуристе и експерте за монетарну политику деведесетих година, ризикујући да насекирам оне који су чак по цео семестар дубоко проучавали монетарну теорију, ризикујући да иритирам и све оне који су прошли обуку за младе неолиберале, ипак ћу поновити – добро одмерена и усмерена примарна емисија је неупоредиво мање зло и дугорочно је мање ризична од иностраног задуживања. Само се будаласте државе лишавају предности коју им даје домаћа валута и само будаласте државе користе туђу наштампану „хартију" уместо своје, наседајући на монетарне бајке.

Економиста
https://nkatic.wordpress.com/

Прилози објављени у рубрици „Погледи" одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa


View article...

недеља, 26. април 2020.

Доктори из сенке

politika.rs

Доктори из сенке

Др Лазар Давидовић, васкуларни хирург

5-6 minutes


Ових дана стално слушамо и читамо да после пандемије ковида 19, која је изменила живот читаве планете у мери која се није могла ни замислити, више ништа неће бити исто. У неке од промена већ се уверавамо. Неке од њих су ме подстакле да нека своја гледишта покушам да поделим са читаоцима, не излазећи, наравно, из оквира својих стручних компетенција.

Целокупна медицинска, а посебно немедицинска јавност ових недеља има прилику да се увери у могућности и значај медицинских дисциплина које су деценијама неоправдано биле у сенци. Те дисциплине, односно они који се њима баве, омогућавају да се, неки мање успешно, неки успешније (наша земља на сасвим задовољавајући начин) носимо с овом пандемијом. Одједном смо спознали колико велики значај имају они који се баве превентивном медицином – епидемиолози, базичним истраживањима инфективних болести – микробиолози и имунолози, лечењем инфективних болести – инфектолози и пулмолози, односно лечењем неких од најтежих компликација – анестезиолози.

Претходних деценија, додуше не без разлога, много већи значај давали смо кардиоваскуларним и онколошким болестима, односно трауми, јер су они најчешћи узрочници смртности савременог човека. Не једном, предавајући студентима и одговарајући на новинарска питања, рекао сам да оно што је туберкулоза била за здравље човека у 19. и првој половини 20. века, за здравље човека у другој половини 20. и у 21. веку представљају обољења крвних судова и срца. То се за туберкулозу и надаље може рећи, али свакако не за неке друге инфективне болести које су се у међувремену појавиле, укључујући и ову пандемију ковида 19. О томе је недавно на овим истим страницама много компетентније писао мој колега и пријатељ професор др Драган Делић, објашњавајући да није добро што инфективне болести покушавамо да вежемо за 19. век.

Током скоро четрдесетогодишњег бављења хирургијом много пута сам се уверио у њене могућности. У претходним вековима, посебно у 20. и 21, хирургија је спасла милионе људских живота, продужила животни век човека и побољшала му квалитет живота. Без обзира на то, хирургија се не може мерити с неким другим медицинским дисциплинама, на чији се значај подсећамо ових дана. Као студент медицине на предавањима из хигијене, епидемиологије и инфективних болести, научио сам да је највећи број људи на нашој планети спасла хигијенски исправна вода за пиће. Ако сам добро запамтио, на другом месту су вакцине, а вероватно на трећем антибиотици. Хирургија, која би поново била мој професионални избор, котира се много ниже на овој листи.

Завршићу ово своје размишљање са неколико реченица о анестезиолозима, с којима дуже од три и по деценије најтешње сарађујем. Много пута сам рекао, али ћу поновити да је хирургија свој енормни развој у великој мери заслужила захваљујући паралелном развоју анестезиологије. Анестезиологија је медицинска дисциплина која је најконкретније, посебно од друге половине 20. века, омогућила убрзан развој најразличитијих хируршких грана. Без адекватне анестезије не би било могуће изводити ниједну стандардну хируршку операцију. Истовремено, она омогућава извођење све сложенијих неурохируршких, кардиоваскуларних, трансплантационих, ортопедских и осталих хируршких захвата. Кад је реч о најкомплекснијим оперативним захватима, анестезиолози су једнако важни, како током саме операције, тако и у најкритичнијим данима постоперативног тока. Али ту се њихова улога не завршава. Као што је познато, најопаснију и најсмртоноснију последицу инфекције ковидом 19 представљају тешке, често животно угрожавајуће, плућне компликације. За такве пацијенте једину шансу представља такозвана механичка вентилација, применом апарата који ми који нисмо анестезиолози у жаргону неправилно називамо „респиратор". Захваљујући механичкој вентилацији, коју спроводе анестезиолози и анестетичари, данас се широм света, као и у нашој земљи, у животу одржавају и лече најкритичнији болесници из ове пандемије. Није потребно посебно наглашавати да се анестезиолози, баш као и инфектолози, притом свакодневно излажу опасности по сопствено здравље, без обзира на све заштитне мере.

Дакле, овом пандемијом баве се истраживачи, лекари, медицинске сестре и техничари медицинских дисциплина које су сасвим неоправдано претходних деценија биле у сенци других (хирургија, кардиологија...). Желим да им и на овај начин захвалим за све што су урадили и што раде за све нас.

Редовни професор на Медицинском факултету у Београду

Прилози објављени у рубрици „Погледи" одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa


View article...

Enclosures:

160z120_EPA-EFE-SASCHA-STEINBACH.jpg (6 KB)
http://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2020_04//160z120_EPA-EFE-SASCHA-STEINBACH.jpg

 

субота, 25. април 2020.

ŠTA DUBOKA DRŽAVA ŽELI DA SAKRIJE O KORONA VIRUSU - DR ŠIVA

ŠTA DUBOKA DRŽAVA ŽELI DA SAKRIJE O KORONA VIRUSU - DR ŠIVA

 

Кинез Трампу и Американцима: Шта ви уопште желите од нас? Зар свету више није доста вашег лицемерја?

fakti.org

Кинез Трампу и Американцима: Шта ви уопште желите од нас? Зар свету више није доста вашег лицемерја?

3-4 minutes


ПОРУКА ДРЖАВЉАНИНА КИНЕ НЕ САМО ПРЕДСЕДНИКУ САД И АМЕРИЧКИМ МЕДИЈИМА

* Кад смо били сиромашни, упадали сте у наше градове и постављали натписе: „Забрањено псима и Кинезима"

* Кад смо постали богати и позајмљујемо вам кеш, кривите нас за своје националне дугове

* Кад смо пробали комунизам, мрзели сте нас што смо комунисти. Кад смо прихватили капитализам, мрзите нас јер смо капиталисти

* Доста је лицемерја за овај један свет! Кинеске вође не треба да управљају Сједињеним Државама, а Американци немају право да Кину подучавају «миру» или «људским правима». Или било чему другом

_________________________________________________________________________

        Аутор: Лин ЛИАНГДУО, Global Research

        ШТА ви уопште желите од нас? Заиста, шта желите?

        Када смо били `болесници Азије`, називали сте нас "жута опасност".

        Када је изгледало да постајемо велесила, називани смо „претњом".

        Кад смо били сиромашни, упадали сте у наше градове и постављали натписе: „Забрањено псима и Кинезима".

        Кад смо постали богати и позајмљујемо вам кеш, кривите нас за своје националне дугове.

        Кад смо се били затворили - кријумчарили сте дрогу да бисте отворили наша тржишта.

         Када прихватамо слободну трговину, криви смо што смо вам одузели посао.

        Кад смо пробали комунизам, мрзели сте нас што смо комунисти.

        Кад смо прихватили капитализам, мрзите нас јер смо капиталисти.

        Кад смо се распадали, ваше трупе су марширале и тражили сте свој "правични део". Када смо покушали да сломљене комаде поново спојимо, ви сте викали: "Ослободити Тибет!".

        Била је то инвазија! Када су се због вас Ксинјинг и Тибет изгубили у хаосу и бесу, захтевали сте примену закона.

        Кад подржавамо закон и ред против насиља, ви то називате кршењем људских права.

         Кад смо имали милијарду људи, рекли сте да уништавамо планету.

        Када смо покушали да ограничимо број, рекли сте да смо злоупотребили људска права.

        Кад градимо своју индустрију, називате нас загађивачима.

        Кад вам продамо робу, кривите нас за глобално загревање. Када купујемо нафту, ви то називате експлоатацијом и геноцидом.

        Када нападнете земљу која има нафту, ви то називате ослобађањем.

        Кад смо ћутали, рекли сте да желите да имамо слободу говора. Кад више нећемо да ћутимо, кажете да смо ксенофоби и испрани мозгови.

        „Да ли ви нас разумете, питали смо. "Наравно да разумемо", рекли сте: „Имамо Fox News, CNN и Economist".

        И данас 2020. дајемо све од себе да се носимо са непознатим вирусом епидемије, али ништа што радимо није довољно добро да вам угодимо.

        Ставили смо у карантин заражено подручје, али ваш CNN објављује прљави чланак у којем нам говори да смо „превише агресивни", да „кршимо људска права" и правимо „нацрт за расну сегрегацију". Али да то нисмо учинили, осудили бисте нас да нисмо предузели одговарајуће мере.

         Па шта, заправо, желите од нас?

        Што је много - много је.

        Доста је лицемерја за овај један свет.

        Кинеске вође не треба да управљају Сједињеним Државама, а Американци немају право да Кину подучавају «миру» или «људским правима». Или било чему другом.

 

Коментар о „Дневнику Диане Будисављевић“

 

standard.rs

Коментар о „Дневнику Диане Будисављевић" - Нови Стандард

Радомир Јовановић

7-9 minutes


Филм хрватске редитељке пред нас ставља питање да ли у овој земљи постоји воља да се открије истина о комунистичкој улози у заташкавању усташких злочина

На друштвеним мрежама се повела велика дискусија o филму „Дневник Диане Будисављевић" који је приказан на РТС-у и махом су коментари негативни. Неки од њих су да филм „релативизује истину", да „не приказује мучне сцене побијене деце", да се „пере Степинац", да је Диана била „усташки шпијун", да је филм „подвала у доба карантина" итд. Испаде, малтене, да није ни требало да спасава децу.

И ја сам, попут многих, уочи београдске премијере филма био скептичан. Био сам мишљења да би филм заиста могао представљати неку врсту релативизације усташких злочина у НДХ. Али сам ипак одлучио да га одгледам, што сам учинио још једном у среду увече када је приказан на РТС-у, и утисци су следећи:

– Заиста је могло да се више потенцира да су страдали „Срби", а не само „православци", будући да православци могу бити и припадници бројних других народа (ипак не треба сметнути с ума да је званична политика НДХ била да у Хрватској нема Срба, већ само православаца);

–  Филм је углавном приказао Немце у униформама, па се стиче утисак да су они, а не усташе одговорни за монструозне злочине, а такође нисмо имали прилике да чујемо помињање усташког поклича „За дом спремни".

– Филм је могао бити мало веродостојнији и потреснији у смислу приказа силних сцена страве и ужаса у дечијим логорима;

ВИШЕСТРУКА КОРИСТ
Међутим, важно је разумети да је филм рађен по дневнику који је Диана водила и самим тим таквих сцена није могло ни да буде! Па чак и да су оне намерно изостављане, корист од филма је вишеструка:

– Људи су коначно могли на РТС-у, у ударном термину, да виде и сазнају шта се тамо збивало. То су гледала и деца која још увек нису упозната са ужасима НДХ, па је могло да им се за време трајања филма појасни шта се тамо дешавало.

– Први пут се, након више од седам деценија, отворено прича о усташким злочинима. Ова тема је коначно добила какав-такав медијски простор и пробијен је „идеолошко-комунистички" лед када су у питању НДХ и усташки покрет;

– Алојзије Степинац је приказан као сарадник усташког режима, а не као светац каквим жели да га прикаже део католичког клера и јавности у Хрватској (детаљније у наставку текста);

– Коначно се прича о Диани Будисављевић пробија у ширу јавност, чиме се полако подиже свест о постојању усташких логора за децу.

Алма Прица као Диана Будисављевић (Фото: Промо)

Да ли неко заиста верује да би филм био приказан у ударним терминима на РТС-у и ХРТ-у да је садржао сцене чије одсуство појединци критикују? У овом тренутку, ово је максимум који можемо очекивати од хрватске филмске продукције и миљеа тамошњих припадника левице. Ништа више од овога! Дакле, уместо да ламентујемо над тиме што није било више „крви" у филму, запитајмо се зашто ова земља после седамдесет и кусур година нема један квалитетан, професионално и веродостојно одрађен филм о страдању Срба у НДХ. Зашто то није приоритет од највишег националног значаја?

Зашто је филм Лордана Зафрановића „Дјеца Козаре" три пута одбијен у Филмском центру Србије? Где су наши историчари, политиколози, психолози, социолози и остали чланови наше „интелектуалне елите" да се организују, сачине округли сто, разговарају о овој теми и предложе неке конкретне идеје како да ово наше трагично страдање спасимо од заборава и релативизације? Не можемо очекивати да се у Хрватској говори о геноциду над Србима у НДХ онако како ми мислимо да би требало. Где су Срби да о томе говоре?

Задатак овог филма био је само да одшкрине врата истини која преко седамдесет година чами у идеолошкој тами југословенства. Ко је очекивао више – преварио се. Филм је објективан колико је то могао да буде – рађен је у црно-белом минимализму, пун је тескобе, успорених кадрова; јасно је приказано на чијој страни је била тадашња НДХ, евидентна је веома сумњива и мутна улога самог Степинца. Из његовог кратког појављивања у филму се може закључити да је он, у најмању руку, прећуткивао злочине који се спроводе над Србима. За Католичку цркву он је „блажени" и проблематизација његове улоге је једини оквир у који је могао да буде смештен у једном хрватском филму. Детаљна анализа Степинчеве улоге у злочинима усташког режима је, стога, задатак за наше историчаре и филмске продуценте.

КАРТОТЕКА И УЛОГА ОЗНА-е
Даље, у филму није било лицитације око броја страдалих у логорима, није било ни апсолутног сакривања чињенице да се, на крају крајева, ради о српском народу. Приказане су сцене измучене деце и процес њиховог спасавања, па не можемо говорити о некаквој „релативизацији". То се десило, ти спасени људи постоје и они су нам се представили што на премијери, што у самом филму који је, понављам, рађен искључиво по Дианином дневнику. Ауторка је овим филмом тематизовала њихову судбину и питање је да ли би један играно-документарни филм о страдању српског народа у НДХ уопште могао бити снимљен уколико не би био тематски ограничен и сведен.

Да је Диана била „усташки шпијун", како тврде појединци, не би тако ревносно водила евиденцију о спасеној деци. Једино објашњење је да је то радила како би та деца једног дана могла бити враћена њиховим породицама или рођацима (будући да су им родитељи махом били зверски побијени). Сама чињеница да је од усташке каме (или маља) спасила преко 10 хиљада дечијих живота је довољна да буде златним словима уписана у наше историјске књиге. А то зашто деца нису враћена тамо одакле су отета, а што овдашњи критичари повезују са „тајним усташким планом", питање је за ондашњу ОЗНУ и комунистичке власти, али и њихове идеолошке припаднике и наследнике.

Зар није логично да се пође од питања зашто су комунисти (или оне усташе које су по завршетку рата прихватиле „петокраку") отели Дианину картотеку са именима спасене деце? Који су разлози за то, шта је била намера и ко је наредио да се то уради?

На крају, треба рећи још нешто. Југославија је одавно нестала са географских мапа! Тај експеримент није успео – више пута су цех његовог извођења многи невини људи платили својим животима. Уколико ову политичку чињеницу усвојимо као аксиом, остаје нам још само да у заборав оде и титоистичка идеологија, која је деценијама терорисала истину и здрав разум у овој земљи.

Акција спасавања српске деце из усташких логора (Фото: Промо)

Зато, хајде прво да ми решимо питање нестале картотеке (што је врло добро приказано у филму), снимимо један квалитетан филм уз државну подршку и свеопшту друштвену логистику, па да онда расправљамо о томе шта је могло да уђе у филм Дане Будисављевић или да буде приказано другачије.

Нека нам филм хрватске редитељке помогне да сами дођемо до пуне истине. То можемо и морамо да урадимо само ми. Ако уопште постоји воља да дођемо до истине која би начела многе табу теме и срушила бројне заблуде у овој земљи.

Радомир Јовановић је уредник спољнополитичке рубрике и један од оснивача Центра за међународну јавну политику. Ексклузивно за Нови Стандард.

Насловна фотографија: kcb.org.rs

Извор Нови Стандард

 

петак, 24. април 2020.

(ВИДЕО) Застрашујуће признање америчког научника: Потврдио све „теорије завјере“ о вакцинама

in4s.net

(ВИДЕО) Застрашујуће признање америчког научника: Потврдио све „теорије завјере" о вакцинама

Плоткин је, између осталог, потврдио да је користио и мајке и бебе у затворима за студије са експерименталним вакцинама, као и особе ометене у развоју

ИН4С

3 minutes


др Стенли Плоткин; фото: amazonaws.com

Стенли Ален Плоткин (рођен 12. маја 1932. године) је амерички љекар који ради као консултант произвођача вакцина, попут Санофи Пастера, као и биотехнолошких фирми, непрофитних организација и влада. Шездесетих година прошлог вијека играо је кључну улогу у открићу вакцине против вируса рубеоле, радећи на Институту Вистар у Филаделфији.

Плоткин је био члан активног истраживачког тима Института Вистар од 1960. до 1991. Данас је професор емеритус на Педијатрији на Универзитету у Пенсилванији. Његова књига „Вакцине" стандардна је литература за све који се баве том материјом. Уредник је Клиничке и Имонолошке вакцине коју је објавило Америчко удружење за микробиологију у Вашингтону.

Погледајте и какве је одговоре дао овај амерички научник на званичном саслушању 11. јануара 2018, током којег је потврдио све „теорије завјере" о вакцинама.

 

Да ли сте користили сирочад у студијама за експерименталне вакцине?

– Јесам

Да ли сте користили ментално хендикепиране у студијама за експерименталне вакцине?

– Не сјећам се да смо радили студије на ментално хендикепираним собама. У то вријеме, 1960-их године то није била ријетка пракса. Нећу порицати да сам можда и то радио.

Ово је чланак који се зове РА 27-3 вируса рубеоле у WI-38 људским диплоидним ћелијама". Да ли Вам је то познато?

– Јесте.

Тринаесторо серонегативне ментално заостале дјеце је примило RА 27-3 вакцину.

– У том случају, ја сам то урадио.

Да ли сте икада изјавили да је боље вршити експерименте вакцинама на онима који не могу много да допринесу друштву као што су дјеца са хендикепом у односу на дјецу и одрасле без хендикепа?

– Не могу тачно да се сјетим али могуће је да сам то рекао.

Једна од ствари коју сте написали, а питање је – да ли треба да експериментишемо вакцинама на функционално одраслим људима и дјеци која ће потенцијално допринијети друштву или да се студије раде на одраслима и дјеци која су у људској форми али нису дио друштва?

– Да.

Можда неко не сматра да је ово питање везано за нацистичку филозофију, али мислим да није тешко да разликујемо нефункционалну особу у односу на етничке, расне, економске и друге врсте група.

Да ли сте икада користили бебе или мајке у затворима за студије са експерименталним вакцинама?

– Јесам.

Да ли сте користили особе из колонија да на њима тестирате експерименталне вакцине?

– Јесам.

У Белгијском Конгу?

– Да.

Да ли је у том експерименту учествовало скоро милион људи?

– Па… добро, јесте.

Прочитајте још:

 

Džared Izrael: Stepinac nije mogao katolicima DA NAREDI da prigrle ustaše BEZ AMINA Svete stolice

novosti.rs

Džared Izrael za "Novosti": Stepinac nije mogao katolicima DA NAREDI da prigrle ustaše BEZ AMINA Svete stolice, srpske žrtve u Jasenovcu "izbrisao" i Vatikan

Tekst priredili: Džared Izrael i Samanta Krišone

9-11 minutes


| 24. april 2020. 09:02 | Komentara: 0

Džared Izrael, za "Novosti", u autorskom tekstu o zloglasnom ustaškom logoru u Drugom svetskom ratu. "Njujork tajms" 1972. pisao o 800.000 ubijenih u kampu smrti

DžARED Izrael je američki intelektualac i pisac koji je još u toku rata u Hrvatskoj devedesetih postavio pitanje svetskoj javnosti: Da li je moguće da je srpski narod, narod žrtva u dva velika rata, postao agresor na sopstvenoj zemlji? U isto vreme pozvan je da se priključi Međunarodnoj komisiji SRJ za istinu o Jasenovcu, a po hašenju Slobodana Miloševića 2001. postao je deo njegovog tima za odbranu pred Haškim sudom. U američkoj javnosti poznat je kao lider studentskih protesta na Harvardu protiv rata u Vijetnamu 1969, koji su prvi put u istoriji zaustavili rad univerziteta na gotovo dva meseca. Slika njegovog hapšenja sa okrvavljenim glavom tokom razbijanja demonstracija, postala je simbol studentskog bunta sedamdesetih. Zajedno sa suprugom Samantom Krišone piše i održava sajt "Carevo novo odelo", gde se bavi i nasleđem balkanskih naroda. Trenutno se leči u Italiji gde je, zajedno sa suprugom, uspeo da prebrodi i virus korona.

KAO da se Drugi svetski rat završio juče, a ne pre 75 godina, kontroverze i dalje prate klerofašističke ustaše koje su upravljale Nezavisnom Državom Hrvatskom. Najveći spor je: koliko su ljudi ustaše, zaista, ubile u svom kompleksu logora smrti Jasenovac? Međunarodna komisija za istinu o Jasenovcu, čiji sam bio član, zaključila je da su ustaše ubile 700.000 Srba, 23.000 Jevreja i 80.000 Roma, što je ukupno više od 800.000 žrtava. "Nije tako", kažu razni navodni stručnjaci, od kojih su neki povezani, ili su bili povezani, sa američkim Muzejom Holokausta (kojim, uzgred, upravlja američki Stejt department, a ne jevrejske organizacije). Primer za ovo što govorim je profesor Aleksandar Korb, sa Univerziteta u Lajčesteru, koji je bio povezan sa Muzejom Holokausta. Korb je hrvatskom "Jutarnjem listu" izjavio da niko nije pre devedesetih govorio u javnosti o brojci između 600.000 i 800.000 žrtava:

"Za srpske nacionaliste taj je broj postao simbol, tim pre što su hrvatski nacionalisti počeli da umanjuju broj žrtava tokom devedesetih, tako da je to postala ružna igra brojeva koja nikud nije vodila. Na primer, Tuđman je tvrdio da se radi o broju od 30.000, dok su srpski nacionalisti tvrdili da se radi o 700.000 ubijenih ljudi. To je, zapravo, odvratna igra brojeva među nacionalistima, ali kada se radi o stručnjacima, među koje ubrajam i svoje kolege u Beogradu, oni znaju da se ne radi o 700.000 ljudi ubijenih u Jasenovcu. Broj žrtava je nešto veći od 100.000 ljudi [...] Broj od 700.000 žrtava koriste ultranacionalisti i neki političari, ali ne i stručnjaci koji se bave proučavanjem Jasenovca ili Drugog svetskog rata."

DAKLE, brojka od oko 700.000 žrtava logora smrti Jasenovac izum je srpskih ultranacionalista tokom 1990. Svi drugi - a zasigurno svi pre raspada Jugoslavije - postavili su broj smrtnih slučajeva na oko 100.000. Problem je u tome što to nije istina.

To dokazuje i svedočenje Aleksandra Arnona, koji je predvodio jevrejsku zajednicu u Zagrebu, pre nacističke invazije 1941. godine. Nakon invazije, u nadi da će moći da ga iskoriste za iznuđivanje novca od jevrejskih organizacija, Gestapo je dozvolio Arnonu da pregleda logore smrti, uključujući dva najveća, Jasenovac i Jadovno. U isto vreme dok se tajno sastajao sa antiustaškim podzemljem, Arnon je bio jedini antifašista koji je pregledao logore i razgovarao sa osobljem i zatvorenicima - jedinstven svedok. Arnon je 1961. godine svedočio na suđenju nacističkom masovnom ubici Adolfu Ajhmanu. O logoru smrti Jadovno rekao je:

"Posle nekoliko meseci, Italijani su hteli da zauzmu ovu oblast. Ustaše su, jednostavno, upucale sve zatvorenike, uključujući i na stotine hiljada Srba (Arnonove tačne reči na nemačkom bile su: darunter auch viele Hunderttausende Serben), i bacili ih u jame. Samo se nešto mladih ljudi uspelo spasti".

Kasnije, Arnon je bio upitan više o Jadovnu:

Pitanje: Nisam siguran da sam dobro čuo kada ste rekli da su u jednom logoru istrebljene stotine hiljada Srba?

Arnon: Stotine hiljada.

Pitanje:
Koje je to godine bilo?

Arnon: Od početka 1941, pa do kraja.

Pitanje: I ko ih je ubijao?

Arnon: Ustaše.

U vezi sa Jasenovcem, Arnon je rekao:

"Osim logora u Jadovnu, bio je i logor u Jasenovcu, gde je stradalo oko 600.000 ljudi, a među njima i 20.000 Jevreja."

Prema tome, po rečima Arnona, više od milion Srba je ubijeno samo u ova dva logora.

I MANEHEM Šelah, ekspert Jad Vašema za Jugoslaviju, u ediciji "Enciklopedije Holokausta Jad Vašema" iz 1989. kaže:

"Nekih 600.000 ljudi je ubijeno u Jasenovcu, uglavnom Srba, Jevreja, Cigana i protivnika ustaškog režima."

O Jasenovcu pre 1990. piše i "Njujork tajms" i ističe da su logorom upravljale ustaše, fašistički pokret koji je u Hrvatskoj stekao vlast 1941. godine u saradnji sa nemačkim i italijanskim okupatorima Jugoslavije.

"Veruje se da je čak 800.000 ljudi - uglavnom Srba, Jevreja i Cigana, ali i hrvatskih i drugih protivnika ustaša - ubijeno, obešeno, prebijeno nasmrt, ili udavljeno u obližnjoj reci Savi tokom ratnih godina pre nego što su ustaše pobegle od napredujućih jugoslovenskih i sovjetskih trupa." (Članak "Jugosloveni napadaju hrvatske disidente," 1. oktobar, 1972.)

Dakle, tvrdnja Korba i drugih da je broj od 600.000 do 800.000 ubijenih u logoru smrti Jasenovac izmišljen tokom ratova devedesetih od strane srpskih nacionalista, lažna je. Ili je Korb zapanjujuća neznalica, u šta mi je teško da poverujem, ili laže. Ali, ljudi retko lažu bez razloga.

ZAŠTO bi Korb - a nije jedini - rizikovao ugled da bi promovisao takvu laž? Za kakav dobitak? Ko je tu zapravo na dobitku? Objašnjenje leži u prirodi ustaša - da je to bio klerikalni fašizam, usko povezan sa Katoličkom crkvom. Katolički sveštenici spremali su se za ustaše pre napada nacističke nemačke vojske na Jugoslaviju 1941. Kada su Nemci 10. aprila ušli u Zagreb, glavni grad Hrvatske, uspostavili Nezavisnu Državu Hrvatsku i postavili na funkciju ustaše, vrhovni katolički zvaničnik, nadbiskup Stepinac, javno je pozdravio novu fašističku državu. Dve nedelje kasnije, Stepinac je objavio pastoralno pismo:

"Časna braćo, nema među vama ni jednoga koji nedavno nije bio svedok najznačajnijeg događaja u životu hrvatskog naroda, među kojim mi služimo kao glasnici Hristove reči. Ti događaji su ispunili dugo sanjani i željeni ideal našega naroda... Zato biste trebali spremno odgovoriti na moj poziv da doprinesete uzvišen napor za zaštitu i napredak Nezavisne Države Hrvatske... Dokažite se, časna braćo, i sada ispunite svoju dužnost prema mladoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj." (Objavljeno u "Nedelji" i "Katoličkom listu" 28. aprila 1941.)

Aparat crkve sprovodio je Stepinčeva uputstva u dela: "Mnogi katolički sveštenici, uglavnom nižeg ranga, učestvovali su u sprovođenju operacija ubistava" ("Enciklopedija Holokausta Jad Vašem", odeljak o Hrvatskoj). Naravno, s obzirom na to da je većina pripadnika katoličke hijerarhije "nižeg ranga", a to su sveštenici, ono što "Enciklopedija" ovde kaže, jeste da su klerici koji su učestvovali u ubistvima odražavali opšti sastav hrvatske katoličke hijerarhije: bili su uglavnom sveštenici, ali i neki biskupi. Katolički sveštenici širili su i propagandu:

"Do sada je Bog govorio kroz papske deklaracije, brojne propovedi, katehizme, hrišćansku štampu, kroz misije, kroz herojske primere svetaca i tako dalje ... I? Zatvarali su uši. Bili su gluvi. Sada je Bog odlučio da koristi druge metode. Pripremaće misije. Evropske misije! Svetske misije! Njih neće sprovoditi sveštenici, već vojni zapovednici predvođeni Hitlerom. Propovedi će se dobro čuti uz pomoć topova, mitraljeza, tenkova i bombardera. Jezik ovih propovedi biće međunarodni. Niko se neće moći žaliti da ga nije razumeo, jer svi ljudi vrlo dobro znaju šta je smrt, a šta su rane, bolest, glad, strah, ropstvo i siromaštvo." (Tekst "Hitler sprovodi misije" napisao je sveštenik Petar Pajić za "Katolički tjednik", organ sarajevskog nadbiskupa, br. 35, 31. avgusta 1941.)

Samanta Krišone

S OBZIROM na to da Katolička crkva ima disciplinovanu hijerarhiju, Stepinac nije mogao narediti katolicima da prigrle ustaše bez odobrenja Vatikana. To znači da umešanost hijerarhije u ustaške zločine pokazuje da, suprotno uvreženim kritikama da Vatikan nije učinio dovoljno u borbi protiv nacizma, u stvari on je bio u tesnoj vezi sa nacistima. A s obzirom na to koliko su dokazi o ovom savezu štetni za reputaciju i politički uticaj Vatikana, verujem da je Sveta stolica pokrenula kampanju da sakrije svoju vezu sa ustašama i umanji horor ustaških zločina (a samim tim i značaj umešanosti te hijerarhije u zločine). To su učinili trivijalizovanjem terora, pre svega eksponencijalnim smanjenjem broja žrtava u Jasenovcu, glavnom kompleksu ustaških logora smrti, sa dugo prihvaćene brojke od 600.000 umorenih ljudi.

 

четвртак, 23. април 2020.

Vašington tajms: Ruševine Klintonove politike na Kosovu

b92.net

Vašington tajms: Ruševine Klintonove politike na Kosovu

4-5 minutes


Američka politička strategija za Kosovo koju je nametnula administracija 42. predsednika SAD Bila Klintona, nastala je iz pogrešnih premisa.

Izvor: Tanjug četvrtak, 23.04.2020. | 07:38

Ilustracija: Depositphotos/ Yarr65

I nije dala pozitivne rezultate, objašnjava u svom autorskom tekstu u Vašington tajmsu ugledni politički analitičar Majkl Vejler iz Centra za bezbednosnu politiku u Vašingtonu.

Od američke pomoći na Kosovu najvidljivija je statua Bila Klintona koja se uzdiže u obnovljenom bulevaru Bila Klintona, nadomak robne kuće "Hilari".

Obližnji park krasi metalna bista bivše državne sekretarke Medlin Olbrajt, a na obodu Prištine podignuta je američka vojna baza duž autoputa koji nosi ime pokojnog sina američkog potpredsednika Džo Bajdena.

Ulicu u prestonici Kosova dobio je i kongresmen iz Bronksa Eliot Engel, čovek koji predsednika Klintona ubedio da bombarduje Srbe i čiji se lik danas nalazi i na poštanskoj marki, piše Majkl Vejler i konstatuje da ga sve podseća na nekakvu cirkusku predstavu.

"Kosovo je mešavina različitih kultura i religija i biće večiti problem jer, istorijski gledano, nikada nije moglo da se uredi bez neke forme diktature ili vojne okupacije. Tokom ogorčenog sukoba između pretežno muslimanskih Albanaca i pravoslavnih Srba, albanska većina je prisilila većinu Srba hrišćana da pobegnu sa Kosova, a da to nikome u međunarodnoj zajednici nije naročito zasmetalo. Kosovo je potom proglasilo nezavisnost od Srbije", piše Vejler.

Američki istraživač i analitičar tvrdi da Kosovo nema gotovo nikakav strateški značaj za SAD jer je malo, nerazvijeno i previše udaljeno od Amerike.

Osim toga, 80 dosto mladih na Kosovu nije zaposleno, a najpoznatiji kosovski izvozni produkt su džihadisti.

Bombradovanje je donelo "pravu" autonomiju Kosovu, ali bombe nisu bile dovoljne jer je osnovana islamistička, pobunjenička vojna formacija OVK koju je, zahvaljujući Engelovom lobiranju u Kongresu, sponzorisao Spoljnopolitički komitet Predstavničkog doma, navodi se u tekstu.

Ni nakon oružanih sukoba stvari se nisu menjale na bolje i bilo je jasno da je Kosovu potrebna do zuba naoružana bejbisiterka, pa je predsednik Klinton doveo američke trupe da u okviru NATO-a paze na kosovski mir.

Pozvani su i Rusi da "pomognu", ali je takva nepromišljena, hibridna saradnja umalo rezulturala vojnom konfrontacijom NATO-a sa Ruskom Federacijom.

Samo osam godina nakon bombardovanja, Kosovo je bez utemeljenja proglasilo nezavisnost od Srbije, a Rusija je iskoristila pogodan trenutak da učvrsti svoje istorijske i političke veze sa Srbijom, piše Vejler.

Danas, Trampova administracija pokušava da izvuče SAD iz kosovskog haosa i da pogura Srbiju ka EU.

"Iako mala, Srbija je značajna geopolitička karika. Povezuje jugoistočnu i centralnu Evropu i delimično čini teritorijalnu tampon zonu prema Mediteranu između crnomorskog regiona u kojem dominiraju Rusija i Turska i centralne Evrope. Ali pristalicama Kosova i reciklerima Klintonove politike sve to ne znači mnogo jer usred pandemije koja je teško pogodila Ameriku nastoje da održe klintonovski status kvo. To će biti moguće dokle god glupi Amerikanci budu nastavili da upumpavaju novac za vojnu podršku jednoj mikro državi koja je najveći izvoznik per capita islamističkih džihadista na svetu", zaključuje politički analitičar Majkl Vejler iz Centra za bezbednosnu politiku u Vašingtonu.

 

среда, 22. април 2020.

Naučnici raspravljaju da li je virus prešao sa životinja ili je stvoren veštački

kossev.info

Naučnici raspravljaju da li je virus prešao sa životinja ili je stvoren veštački - KoSSev

KoSSev -

3-4 minutes


FOTO: Profimedia

Od kada je krajem prošle godine otkriven novi, smrtonosni soj koronavirusa u svetskoj naučnoj zajednici traje rasprava da li je Covid-19 prešao sa životinja na čoveka ili je stvoren veštački, u nekoj laboratoriji. Kina je dokazivala da se zaraza raširila sa centralne pijace u Vuhanu, i da je virus u mutaciji došao do čoveka preko mesa slepih miševa. Sumnju je izazivala činjenica da se u Vuhanu nalazi glavna kineska vojna biološka laboratorija.

Bezbednost virusa u kineskoj laboratoriji u Vuhanu je bila upitna, na šta su američke diplomate i naučnici ukazivali Vašingtonu, pokazuju diplomatska dokumenta koja su stigla iz ambasade SAD u Kini, prenosi BBC.

Sumnje je podstakao i predsednik SAD, Donald Tramp, koji je rekao da američka vlada proverava nezvanične izveštaje koji govore o tome da je virus "pobegao" iz laboratorije, dok je američki državni sekretar Majk Pompeo poručio da „Peking mora da kaže sve što zna o virusu".

„Gledajte to ovako, nisam zadovoljan. Razgovarao sam sa njima. To je moglo da se završi mnogo ranije, ali oni nisu objavili šta se događa unutar Kine. Zato nisam srećan sa ponašanjem Kine", rekao je Tramp.

Peking uporno tvrdi da nema dokaza da je virus potekao iz laboratorije u Vuhanu.

„Naš stav povodom porekla virusa je jasan. Predstavnici Svetske zdravstvene organizacije su nekoliko puta ponovili da nema nikakvih naznaka da je virus kreiran u laboratoriji", poručio je portparol kineskog ministarstva zdravlja, Cao Lijan.

Francuski virusolog, dobitnik Nobelove nagrade za fiziologiju i medicinu 2008. godine za izolovanje HIV virusa, Lik Montanjije, tvrdi da COVID-19 nema prirodno poreklo i da je napravljen u laboratoriji.

„Virus nije prirodnog porekla, to je delo molekularnih biologa. Nije poznato sa kojim ciljem je to urađeno. Moj posao je iznošenje činjenica, nikoga ne optužujem i ne znam ko je to učinio i zašto. Moguće je da su hteli da proizvedu vakcinu protiv HIV virusa", napominje Montanjije.

Ipak većina naučnika veruje da virus korona nije nastao kao biološko oružje, nego da je životinjskog porekla: „Samo je priroda toliko inteligentna da može da ga stvori", izjavio je za Radio slobodnu Evropu Profesor dr Andrej Trampuz, direktor laboratorije za istraživanje infektivnih bolesti na Univerziteta u Berlinu.

Vašington post je objavio da se, na osnovu diplomatskih dokumenata do kojih je došao, jasno vidi da su američki naučnici tokom 2018. godine nekoliko puta odlazili da provere mesta na kojima se vrše istraživanja koronavirusa u Kini.

Naučnici su čak dva puta upozoravali Vašington o nebezbednim uslovima u kineskim laboratorijama.

Prilog N1 pogledajte ovde.

Comments

comments

 


Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.

 

уторак, 21. април 2020.

Да ли ће после пандемије свет бити бољи

politika.rs

Да ли ће после пандемије свет бити бољи

Владимир Првуловић

4-5 minutes


У другачије време ово би биле апстрактне теме, далеко од реалности у којој живимо. Али ковид 19 нас тера да се замислимо. Можда ће ова пошаст допринети промени менталитетског склопа и вредносног система људи. Посебно у процењивању шта је важно а шта не. Да ли је срећа у богатству, новцу, у власти над другим људима? Или у миру, здрављу и благодатима породичног живота?

Највећа штета коју је ковид 19 нанео јесте губитак људских живота. Из релативног спокојства, људи су остајали без најближих, родитељи без деце и деца без родитеља, прекинути су породични генерацијски низови, унети су немири у животе људи. Упоредимо ове привремене бројке са сличним пандемијама из историје и бићемо шокирани. На крају Великог рата са 15 милиона мртвих (девет милиона војника и шест милиона цивила), 1918. уследила je пандемија шпанског грипа са 50 милиона жртава. Следи 55 милиона погинулих у Другом светском рату. СССР је имао 25 милиона жртава, Пољска око шест милиона, а нацистичка Немачка шест милиона (четири милиона војника и два милиона цивила). САД су имале укупно 300.000 погинулих. Свет се није опаметио, па је у локалним ратовима у наредним деценијама погинуло око 75 милиона људи. Председник Трамп је 30. марта ове године оценио да ће од ковида 19 у САД преминути између 100.00 и 240.000 људи, а главни епидемиолог Е. Фуачи да ће „бити добро ако број умрлих задржимо испод 100.000".

Последица, које ће преживелима угрожавати животе, јесте економска штета настала мерама за сузбијања пандемије, која се упоређује с економском кризом 1929–1933. или глобалном хипотекарном кризом 2008.

У САД је стопа незапослености, од почетка пандемије, са 4,2 одсто порасла на 7,4 процента, а предвиђа се да ће до маја порасти на 15 одсто. У овом тренутку 16,8 милиона људи у тој земљи остало је без посла и средстава за живот. САД планирају да по окончању пандемије уложе 2.300 милијарди долара у обнову привреде. Према подацима из Велике депресије у САД 1929–1933, стопа незапослености је износила 25 процената, а без посла је остало 13 милиона људи, који су се хранили из народних кухиња каквих је било на сваком ћошку. Био је неопходан Њу дил – план тешких и болних реформи од 1933. до 1938 – како би се активирала привреда земље. А онда је уследио Други светски рат. Светска хипотекарна криза започета у САД 2008. изазвала је економску штету која ни до данас није израчуната. Само првих дана кризе из банака су извучене 144 милијарде долара. ЕУ је одобрила 180 милијарди евра за ублажавање кризе која се прелила из Америке глобалистичком везом. Да ли следи понављање већ виђеног? После ковида 19 државе ће западати у дужничке односе изражене милијардама долара или евра, затвориће се бројне компаније, људи ће остајати без посла, а у земљама либералног капитализма без минималног дохотка, без здравствене и социјалне заштите. Само у услужним делатностима у САД већ је 90 одсто незапослених. Последице ће, изгледа, бити жешће него последице светских ратова. Али ће се, упоредо с овим, догодити и неизбежне промене у вредновању свега значајног у нашим животима.

Пословни људи, донедавно потпуно заокупљени стицањем, трансакцијама, скупим становима, луксузним аутомобилима и ексклузивним летовањима, почеће другачије да резонују. До јуче замишљени над профитом, незаинтересовани за примања својих запослених, сада виде да морају да промене концепт. Још ако неки члан породице буде позитивно тестиран, претходни живот се претвара у мору. Уместо тезе да је то измишљена завера како би се уништили најспособнији привредници, ситуација почиње да се схвата озбиљно, али уз критике да су рестрикције инспирисане одржавањем на власти политичких гарнитура. Богати и безбрижни, наши и светски спортисти и велики привредници, почињу да издвајају значајне суме за помоћ здравственим установама за лечење заражених, набавку медицинске опреме, за сиромашне старачке породице, отпуштене раднике и мигранте.

Надамо се да ће борба против ковида 19, поред проналаска вакцине и оздрављења заражених, донети и промене у вредносним системима појединаца и менталитетским склоповима појединица и народа. А дотле, останимо код куће.

Редовни професор универзитета

Прилози објављени у рубрици „Погледи" одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa


View article...

Конов имунитет

politika.rs

Конов имунитет

Александар Апостоловски

5-7 minutes


Са лицем човека од кога би Срби купили половни аутомобил, сигурни да није враћао километражу, епидемиолог Предраг Кон суочио се са првим законом српског усуда. Нацији која је толико посртала, остало је да верује само у бели лук! То веровање није засновано на народној медицини, која каже да ће те вируси, као лепе девојке, заобилазити кад се наједеш белог лука као лубенице! То веровање заснива се на празноверју да ће, ако се наједемо тог народног лека, макар један од нас опстати, поред толико вампира који нам исисавају душу.

Зато је др Кон толико инсистирао на социјалном дистанцирању: ако остану што даље једни од других, Срби ће само тако преживети. Ако почну да се грле и љубе, на крају баладе, следи известан крај. Ако којим чудом не добију корону, један другом ће забити нож у леђа. Та традиционална пандемија у Срба, накратко је уздрмала и епидемиолога.

Ујутру, најавио је своју оставку и одлазак из Кризног штаба. Војни, а потом цивилни експерт за борбу против епидемија, није стекао лични имунитет од неукусних критика по „Фејсбуку" којима је био изложен од оних паметњаковића који верују да друштвене мреже постају врхунац демократије и слободе мишљења. Такво веровање једнако је издавању лиценце сваком бленти који маше около скалпелом и секирчетом, да се прогласи експертом грађанске хирургије. Хајде, чик, да вас такав активиста оперише на отвореном срцу?

Зашто не бисмо остварили и снове грађанске архитектуре која се рађа, па да сваком ко је у ЈНА правио Ајфелове куле од шибица, пружимо демократско право да пројектује мост преко Дунава? Срећом да је током тог узбудљивог дана доктор Кон васкрсао, на сеанси код Александра Вучића и Ане Брнабић, мада верујем да се овај први бавио јачањем имунитета др Кона. Вучић, наравно, није позвао Пецу, како Кона називају пријатељи, у Кризни штаб зато што му доктор пева оде радости уз гитару, већ зато што поседује ауторитет заснован на знању. Или струци, што већ постаје офуцана фраза државних званичника.

Не треба имати илузија. Кон је био свестан да не улази само у борбу против смртоносног вируса, већ и у политичко блато, где не важи Женевска конвенција. То подразумева да се води рат у којем нема заробљеника. Зато се толико трудио да избегава сваку политизацију у јавним наступима, не либећи се да изнесе похвале властима када су радиле добро, нити критике када би приметио слабости на првој линији фронта. Ко га добро слуша, добро га разуме. Зато је постао човек којем већина Срба верује.

Д. Стојановић

Али, код оног дела јавности која не може да смисли Вучића, свака персона од интегритета која се нађе у његовој орбити, па макар било јасно да одржава социјалну дистанцу – а доктор Кон није постао сателит из љубави и интереса, већ позива државе на мобилизацију како би се сузбила пошаст – пролази кроз топлог зеца. О томе понешто зна жена која седи поред Кона. Дарија Кисић Тепавчевић, све време доказује да није крива што је лепа, а још мање што је стручна. Те две особине код појединаца, а накупило их се, не иду једно с другим. Или једно, или друго. Најбоље, ни једно ни друго!

Знао је и недавно преминули Радомир Антић да смо нација која успех сматра неопростивим грехом. Оживео је посрнулу фудбалску репрезентацију, одвео је на Светско првенство, са ореолом тренера који је од Атлетико Мадрида створио првака Шпаније и освајача Купа краља, довевши до тада анонимног Милинка Пантића из Партизана. То је момак који је од анонимуса постао звезда Примере, па су га се у Београду тек тада сетили. Све док у Шпанији нису постали божанства, и Антић и Пантић су у Србији сматрани углавном побачајима, Пантић нарочито, јер су обесмишљавали постојање такозваних фудбалских радника који мешетаре и дегажирају што даље свакога ко поседује таленат. Како од њих, тако и од Србије. Пантићу су још за живота испред стадиона Атлетика подигли споменик, а када је Радомир Антић преминуо, шпанска „Марка" опростила се од њега целом насловном страном. Наслов је био искрен: „Радомире, волимо те", уз Антићеву велику фотографију. Шпанци су му указали, очекивано, много већу почаст него домаћи медији. За земљу изранављену короном, смрт Радомира Антића била је вест дана.

Ко се данас сећа Драгослава Аврамовића, декице са цегером неконвенционалног понашања кога је довео Слоба на место гувернера да заустави рекордну светску хиперинфлацију? Деда Аврам је стабилизовао курс динара и постао толико популаран, да је постао пример српског апсурда: склоњен је са Слобиног двора, али ту није крај. Кратко време био је лидер коалиције „Заједно", чак и виђен за будућег премијера. Издржао је месец дана! Стари мудрац, експерт Светске банке, схватио је да се иза исполиране демократске фасаде крију сујетни лидери у борби за превласт. Економиста није желео да буде монета за поткусуривање.

Зато мудри Кон инсистира да се његова идеологија зове епидемиологија. Знао је с ким ће све имати посла. На једној страни, то је део опозиционе хистеричне јавности, а на другој, високопозиционирани Вучићеви људи који га посматрају као потенцијалну опасност за њихове фотеље које су стекли победом у такмичењу целивања руке. Ванредно унапређен у санитетског потпуковника, епидемиолог зна да епидемије пролазе, али одаје утисак човека који је свестан да ће опстати друга врста вируса против које Срби нису пронашли вакцину, нити ће икада постићи колективни имунитет. Тај вирус зове се завист.

Ово није прича о доктору Кону. Ово је прича о нама.