Претражи овај блог

субота, 20. јун 2020.

Срби неустрашиви пред вирусима и – истраживачима

politika.rs

Срби неустрашиви пред вирусима и – истраживачима

Вишња Аранђеловић

3-4 minutes


Србе не брину последице које нови корона вирус може да остави на њихово здравље, али нису много уплашени ни за здравље наше економије, показало је испитивање „Штада групе" спроведено у 12 европских земаља међу 24.000 испитаника. Сваки шести учесник из Србије казао је да уопште не страхује због пандемије, а тек 27 одсто показало је забринутост због могућег губитка посла. Ипак, страх од незапослености посебно мучи Италијане (48 одсто) и Русе (53 одсто).

Испитаници су, када се спомене корона, највише забринути за здравље других. Половина свих учесника у истраживању страхује за животе својих породица и пријатеља. И ова претња више мучи жене него мушкараца, док чињеница да не постоји вакцина против новог корона вируса брине 42 одсто анкетираних.

Ово међународно истраживање открило је још један ефекат кризе с короном – веће уважавање припадника здравственог сектора. Већина учесника је задовољна медицинском негом у својој земљи – чак 61 одсто испитаника је оценио као позитивну или врло позитивну, док је само 15 процената оних који су критиковали услове лечења у својој земљи, а остали су неутрални. Интересантно је да је највећи број задовољних у земљама у којима је и стопа смртности висока – у Шпанији и Великој Британији.
Ковид 19 променио је и ставове великог броја Европљана о идеји лечења на даљину. Овакав начин лечења, према последњим резултатима, прихватљив је за 70 одсто испитаника, док је само годину раније на лекарски преглед камером пристајало 54 одсто испитаника.

Срби су међу најпозитивнијим од свих нација када је реч о консултацијама са лекаром преко веб-камере или интернета због неке мање или секундарне болести. Чак 75 одсто испитаника је могло да замисли да користи ову опцију у односу на просек анкете од 70 процената. Овај резултат Србију је ставио на четврто место по спремности на онлајн консултације, и то одмах после Шпаније, Финске и Италије.
– Пандемија ковида 19 имала је каталитички ефекат на телемедицину. Пре само неколико недеља даљинско лечење је било интересантно углавном за лекаре и пацијенте који су генерално отворени за нову технологију. Пандемија је одједном натерала људе да му дају шансу. Лечење путем веб-камере више није такозвани нишни производ, већ се све више доживљава као алтернатива одласку у ординацију – казао је др Шари Лангемак, стручњак за дигиталну медицину.
Грађани Србије који су учествовали у овој анкети показали су и просечно европско знање о предиспозицији за болести и генетским везама, а изнадпросечну свест о генетским везама са кардиоваскуларним болестима.
Међутим, када им је понуђена могућност да промене своје гене да би избегли озбиљне болести након генског теста, 45 одсто Срба је рекло да би то учинило, а просек на европском нивоу је био 51.


View article...

Enclosures:

160z120_CVE_0833.png (49 KB)
http://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2020_06//160z120_CVE_0833.png

 

Нема коментара: