Претражи овај блог

понедељак, 20. септембар 2021.

АНАЛИЗА ФБИ О КЛАНОВИМА СА БАЛКАНА

politika.rs

Спретни и убачени у демократске институције

У анализи америчког ФБИ припадници криминалних група у Србији и региону оцењени као спретни и инфилтрирани у нове демократске институције

Александар Бојовић

6-8 minutes


 Амерички Федерални истражни биро (ФБИ) уврстио је кланове са Балкана на списак организованих криминалних група од посебног значаја.

То се може видети на званичном сајту ФБИ, у одељку „Транснационални организовани криминал" где се наводи да су кланови са Балкана политички и финансијски мотивисане групе које потичу из Албаније, Босне и Херцеговине, Хрватске, Северне Македоније, Србије, Косова (ФБИ је Косово означио као посебну државу на Балкану, прим. аут.), Црне Горе, Бугарске, Грчке и Румуније.

Ове организоване криминалне групе наносе значајну финансијску штету Сједињеним Америчким Државама сваке године, пише се на сајту.

„За разлику од традиционалних организованих криминалних група, чини се да балканске не делују по традиционалној хијерархији, већ око етничких удружења и пријатељских веза. Балканске групе спретне су у усвајању нових технологија, повећавајући на тај начин способност да прошире своју базу криминалног тржишта кроз сајбер преваре", наводи амерички Федерални истражни биро.

Кланови са Балкана баве се многобројним криминалним активностима, истиче ФБИ и додаје да су то најчешће преваре са пасошима и уређајима из система обезбеђења, крађе, преваре у здравству, преваре са некретнинама и осигурањима, прање новца, трговина дрогом, кријумчарење људи, проституција и изнуда.

„Организовани криминал на Балкану има своје корене у традиционалним клановским структурама. У овим углавном руралним земљама, људи су се организовали у кланове са великим породичним везама ради заштите и узајамне помоћи. Почевши од 15. века, односи кланова деловали су под кануном, или кодом, који цени лојалност и бесу, или тајност. Сваки клан се учврстио на одређеним територијама и контролисао је све активности на тој територији. Заштита активности и интереса често је доводила до насиља међу клановима. Елементи својствени структури група пружили су савршену окосницу за оно што се сматра савременим балканским организованим криминалом", наводи се на сајту ФБИ.

Из америчког Федералног истражног бироа сматрају да је дугогодишња комунистичка владавина довела до активности на црном тржишту на Балкану, али је утицај ових активности био ограничен на регион. Када се комунизам срушио крајем 1980-их и почетком 1990-их, то је довело до ширења активности организованог криминала на Балкану.

Криминална тржишта једном затворена за балканске групе одједном су се отворила, што је довело до стварања међународне мреже.

„На Балкану су се организоване криминалне групе сада инфилтрирале у нове демократске институције, додатно проширујући могућности зараде", пише у презентацији.

ФБИ наводи да је посвећен елиминацији транснационалних организованих криминалних група које представљају највећу претњу националној и економској сигурности САД. Биро не крије да у овој борби највише гледа своје интересе.

Из ФБИ признају и да та борба није лака и да чак и ако се уклоне кључни појединци у организацији кланова са Балкана, дубина и финансијска снага организације често дозвољавају њен наставак, па ФБИ циља на читаве организације одговорне за разне криминалне активности.

Биро се у свом раду ослања на искуство, обуку и стручност својих агената, своја партнерства у оквиру обавештајних служби и на присуство агената ФБИ у целом свету.

ФБИ је партнер српске полиције и правосуђа у међународним операцијама против организованог криминала, посебно оних у којима се користи шифрована комуникација за прикривање кривичних дела. Недавно је приликом заједничке сарадње изведена акција позната као Тројански штит/Зелени сигнал, и како у ФБИ истичу, то је једна од највећих и најсавршенијих полицијских операција икада спроведених у борби против кланова. Почевши од 7. јуна изведен је низ обимних акција на територији више земаља света, када је ухапшено на стотине особа.

Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Ентони Годфри тада је истакао да та операција јасно показује да је све јаче партнерство између српских служби и ФБИ.

Стручњак за безбедност Дарко Oбрадовић каже за „Политику" да сарадња Србије и САД у борби против транснационалних организованих криминалних група представља добар основ за унапређење целокупних међудржавних односа.

„Кроз такву сарадњу и тренинге подижу се оперативни капацитети, али и међународни углед Србије. Изазови као што су међународни шверц наркотика и тероризам намећу потребу такве сарадње", закључује Обрадовић.

Састанак после кога је смењена Дијана Хркаловић

Половином маја 2019. тадашњи министар унутрашњих послова Небојша Стефановић састао са у Вашингтону са директором ФБИ Кристофером Врејом. Чини се да је у медијима ова веома важна посета тада прошла незапажено. Стефановић се осим са првим човеком ФБИ тада састао и са највишим функционером ДЕА Утамом Дилоном као и са државним секретаром за унутрашње послове САД Кевином Мекалиненом. Како је саопштено, челник ФБИ је похвалио сарадњу са МУП-ом Србије и истакао да она даје добре резултате у заједничкој борби против организованог криминала. На састанку се разговарало и о могућностима за заједничку обуку и будућу сарадњу Специјалне антитерористичке јединице (САЈ) МУП-а Србије и Тима за спасавање ФБИ.

У разговору Стефановића и првог човека ДЕА је истакнуто да је борба против нарко-трафикинга велики изазов, не само за Србију и САД, већ и за многе друге државе. Због тога је, како су истакли, важно утврдити конкретне кораке будуће сарадње српских и америчких служби ради још веће ефикасности у хапшењу криминалаца.

Да ли је можда реч о случајности, али десетак дана након ове посете, Небојша Стефановић је захвалио својој сарадници, контроверзној Дијани Хркаловић која је до тада обављала функцију државног секретара МУП-а Србије. Она је напустила ову веома важну функцију, а у саопштењу МУП-а је наведено да се на то одлучила због других обавеза које ће преузети у наредном периоду.

Актуелни министар полиције Александар Вулин за сада се није званично састајао са људима из ФБИ.

Од Африке до Коза Ностре

Осим група са Балкана, као кланови од посебног значаја у овој презентацији су истакнуте и поједине организоване криминалне групе из Африке, Азије, са Блиског Истока, из држава бившег Совјетског Савеза, Италије (Коза Ностра, Камора, Ндрангета, Сакра Корона Унита), многи кланови земаља Јужне Америке.


View article...

Enclosures:

160z120_fbi-foto-sajt-fbi.jpg (9 KB)
https://www.politika.rs/thumbs/upload/Article/Image/2021_09//160z120_fbi-foto-sajt-fbi.jpg

 

Нема коментара: