Какву су ракету, пет пута бржу од звука, Руси испалили на Украјину
О. Милановић
3-4 minutes
Руско министарство одбране саопштило да је руска војска хиперсоничним оружјем "кинжал" уништила велико украјинско подземно војно складиште.
Што су то заправо Руси испалили на Украјину, какав је то хиперсонични пројектил?
Игор Конашенков, портпарол руског министарства одбране је изјавио како је Русија у Украјини први пут користила ово хиперсонично оружје. Према његовим тврдњама, ракете "кинжал" уништиле су украјинско војно складиште у Ивано-Франкивској области. у селу Дељатин.
Споменути "Кх-47М2 кинжал", хиперсонична је аеробалистичка ваздух-земља-море ракета с нуклеарном способношћу. Може да се лансира из бомбардера Ту-22М3 или пресретача МиГ-31К. У овом руском нападу није коришћено нуклеарно пуњење, већ је извесно да је реч о конвенционалној ракети.
Њена предност је што у овом тренутку не постоји противракетна одбрана која је способна да пресретне овај хиперсонични пројектил, због чега је трка за развој овог типа оружја тако важна.
Овакви пројектили путују пет пута брже од звука (око 6100 км/ч што значи да прелазе више од километар и по у секунди), а руски балистички пројектили "кинжал", наводно могу постићи брзину од 10 маха, што је око 12.300 км/ч, и прећи удаљеност до 1900 километара. Прецизност на тој удаљености је мања од једног метра, тврде упућени.
Веома битно је да овим пројектилом може да се маневрише пре него што погоди циљ. Не креће се једноставном и једнолинијском путањом и зато га је практично немогуће пратити и уништити.
Аутоматизовани систем прима информације са радара и сателита. Истовремено, самостално идентификује најважније циљеве и одлучује - како их уништити.
"Кинжал" може да гађа статичне и мобилне мете као што су, на пример, носачи авиона. Неколико секунди од лансирања, пројектил убрзава до хиперсоничне брзине и способан је да изводи маневре у свим фазама лета како би избегао непријатељску противракетну одбрану.
Такве ракете се спуштају на ниже висине од других балистичких пројектила, што значи да могу да лете испод зона које покривају радарски системи. Осим тога, њихова ултрабрзина противнику не оставља пуно времена за реакцију.
"Кинжал", што на руском значи бодеж, има двоструку способност - конвенционалну и нуклеарну - и због тога је светска јавност забринута - јер како је могуће знати носи ли надолазећа претња конвенционалне или нуклеарне бојеве главе терета од 480 килограма? Према писању руске новинске агенције ТАС, прво тестирајуће лансирање "кинжала" обављено је на Арктику крајем 2019. аодине.
Велике светске силе, попут Русије, Кине и САД-а, већ се неко време утркују у развоју хиперсоничне ракете. Осим ове три силе, хиперсонично оружје развија и Индија, а такве ракете у свом арсеналу наводно имају и Француска и Јапан.
Enclosures:
160z120_kkaaa.jpg (6 KB) |
Нема коментара:
Постави коментар