Рат у Украјини: Чијим очима веровати
Јелена Церовина
6-7 minutes
Изгледа да ће украјински рат бити крвавији и суровији него што је ико могао да предвиди. Још испред очију светске јавности нису избледеле слике десетине тела Украјинаца по улицама Буче, малог места близу Кијева, за које је чуо ваљда свако на овој планети, а Володимир Зеленски тврди да има још нешто горе и од Буче. Украјински председник упозорава да је ситуација у оближњем месту Бородјанка још страшнија јер је много страдалих у рушевинама зграда.ТЕРЕТ НЕПОВЕРЕЊА: Свет је сагласан да се у Бучи десио ратни злочин за који је крива Русија. Москва је суспендована из Савета за људска права Уједињених нација. У Бучу је одмах отишао и Зеленски, а онда су се друштвеним мрежама почеле ширити његове фотографије с лица места, на једној је тужан, на другој се смеје. Па ко у шта жели да верује. Неколико дана није било потврде аутентичности снимака из Буче, а онда су немачки медији објавили аудио-снимак са радија за војну комуникацију који је, кажу, пресрела немачка обавештајна служба БНД, а на коме се чује како руски војници причају о убиствима украјинских цивила у Бучи. На једном снимку, како су пренели немачки медији, руски војници причају о томе како су испитивали људе, а затим их убијали.
Узалуд негирање руских званичника да нису одговорни за масовна убиства у овом месту. Украјинска верзија онога што се догодило је, како је рекао Сергеј Лавров, „лажни напад" чији је циљ подривање Москве. Догађај је, тврди руски шеф дипломатије, „инсцениран". Међутим, чак и да су у праву, тешко је да могу убедити већину света јер су ономад, пред сам упад у Украјину, тврдили како западне обавештајне службе лажу, те се чак и подсмевали таквим најавама. А онда се 24. фебруара десила „специјална војна операција у Украјини". Можда је забуна настала јер су на Западу најављивали „инвазију".
КАД МОСКВА ПОВЕРУЈЕ АМЕРИЦИ: Још, додуше стидљиво и полако, испливавају и снимци злочина које чине украјински војници. Најсвежији је потресни снимак убиства групе заробљених и рањених руских војника у селу близу Кијева. Сличних смо се, нажалост, нагледали из ратова на простору бивше Југославије пошто сваки рат на површину избаци људски муљ. На снимку се види како украјински војници испаљују неколико хитаца у руског војника који лежи на путу и још даје знаке живота. У близини се може видети још неколико тела. Аутентичност снимка је потврдио „Њујорк тајмс", наводећи да су Украјинци на том месту из заседе напали руски конвој.
Наравно, у Русији су одмах пренели писање њујоршког дневника. Русија је поверовала „Њујорк тајмсу". Како то чудно звучи. Верује јер је овога пута на њеној страни. Али заправо и није. Овога пута „Њујорк тајмс" је на страни истине. Ваљда је то нешто као када би проруски медиј потврдио неки руски злочин.
КАД ЗЕЛЕНСКИ ПОДВИКНЕ: Светски политичари и дипломате све чешће не знају како да се понашају са Зеленским, односно како да реагују на његову интонацију и завођење реда, практично мешање у спољну политику неке земље. С једне стране, не можете приговорити човеку на чију је земљу извршена инвазија, који се напрасно нашао на месту какво захтева државника и политичара светског калибра и не можете замерити јер је нормално да не може бити хладнокрван када његови сународници беже из земље, гину, а градови остају у рушевинама.
А опет, дипломатске уши нису навикле на такву интонацију која је понекад на граници доброг васпитања. Али, како у свему није баш по ЕУ стандардима тако није ни у овом случају, па је први на ту тему проговорио Виктор Орбан.
„Никада нисмо имали толико противника. Бриселске бирократе... међународне мејнстрим медије и украјинског председника", констатовао је мађарски премијер после критике Зеленског да се Орбан плаши утицаја Русије и упозорења да ће Мађарска на крају бити приморана да бира између Москве и „остатка света".
Ништа боље нису прошли ни бивша немачка канцеларка Ангела Меркел и некадашњи председник Француске Никола Саркози. У видео-поруци украјински председник је позвао Меркелову и Саркозија да на лицу места у Бучи виде шта је њихова политика према Русији донела. После критике немачки председник Франк-Валтер Штајнмајер се посуо пепелом. Признао је грешке у опхођењу према Русији, рекавши да је било погрешно његово залагање за гасовод „Северни ток 2", који је још прошле године називао „мостом".
Зеленски се, међутим, посебно истакао током „наступа" у грчком парламенту када су се уз њега појавила двојица припадника озлоглашеног неонацистичког покрета „Азов", што је изазвало политички шок и осуде у Грчкој, која је, као и многе друге земље, имала термин за обраћање Зеленског у парламенту.
ВОЗ ЗА КИЈЕВ: Ноћним возом у Кијев су допутовали бриселски званичници, Урсула фон дер Лајен и Мишел Барније како би и на симболичан начин пружили подршку украјинском руководству и народу. Прошле недеље је била председница Европског парламента Роберта Метсола, а први су у Кијев путовали премијери Словеније, Пољске и Чешке, Јанез Јанша, Матеуш Моравјецки и Петр Фијала
Краматорск (Фото Бета/АП)
Дакле, Зеленски је у Кијеву, није побегао из земље, као што су то тврдили и предвиђали проруски политичари и аналитичари по избијању рата. Многи, укључујући и Америку, понудили му су азил. Још неке прогнозе са руске стране се, чини се, нису обистиниле. На почетку ове војне операције у Москви су тврдили да ће она бити краткотрајна, али се, како време одмиче, чини да неће бити тако. То су и прогнозе Пентагона, чији аналитичари тврде да би могла потрајати годинама. Ако опет не оману.
Нема коментара:
Постави коментар